Vrijwillig gevecht tegen natuur Kolen- en StaaI-Gemeenschap over de schrotprijs Wederom trachtte groepje mensen top der wereld te bereiken Rode klauw grijpt weer En wederom sloeg de Mount Everest terug Half Maart op ongeveer liet huidige Franse niveau? Blokkade van de Chinese kust? Engelsen steunen roepingen ZATERDAG 7 FEBRUARI 1953 PAGINA T ppn nntembaro wilskracht Gevaarlijke onderneming, die nimmer slaagde Er vechten mensen noodgedwongen tegen de natuur. Tegen de elementen, die de mensheid nu eens tot heil strekken, dan iveer lot verderf. Er vechten ook mensen vrijwillig tegen de natuur. Tegen de elementen, die hun dan juist meer dan ooit met verderf bedreigen. Het is menigmaalalsof de mens nog eens extra zijn kracht met. de natuur wil nieten. Soms toont deze natuur ongevraagd hoe groot haar macht is, ondanks die machtige bondgenoten van de mensen: hun intelligentie en de moderne techniek. Ons vaderland ondervindt dit in deze dagen wel in het bijzonder. Maar kort voordat de water catastrofe over ons land losbrak, keerden in Zwitserland, het klas sieke land der hergen, de leden van een expeditie terug, die tever geefs geprobeerd had, de hoogste berg ter wereld te beklimmen, de Mount. Everest in de Himalaya, op de grens tussen Nepal en Tibet. Deze expeditie was evenals talrijke voorgaande onverbiddelijk terug gezonden. Niet ver van de top hadden de Zwitsers, stuk voor stuk geroutineerde bergbeklimmers en geharde sportmensen, het moeten opgeven. Ze hadden onder hun Indiase gidsen doden te betreuren gehad en waren zelf deerlijk gehavend. „Geen nederlaag seling dood doen blijven, zó groot is de w overgang van de normale temperatuur Ti ii I naar die van de Mount Everest. Op hoog- Hun terugkeer m liet vaderland ,en boven de acht duizend mets?r m0|t was voor hen een triomf. Want zij en hun landgenoten beschouwden de- mislukking van hun poging, de hoog ste top van de Mount Everest te ver. ovcren, niet als 'n nederlaag. „Neen, zei een der deelnemers aan de expe ditie, Raymond Lambert, bij zijn aankomst op het vliegveld van Genève tot een reporter, „want we hebben ook ditmaal een onuitputte lijke schat van gegevens verzameld, die ons in staat zal stellen, een nieuwe poging eventueel met meer succes te ondernemen". ..Maar is u er van overtuigd, eens te zullen slagen?" informeerde de reporter. Raymond Lambert keek even voor zich heen. ..Naar mijn mening", antwoordde hij rustig, ..zal het ons alleen door een wonder gelukken, de Mount Everest te veroveren". ».En gelooft u in dit wonder?". „Ja", klonk het eenvoudig. Raymond Lambert zette vervolgens uiteen, waar om het wonder misschien zal gebeuren. Het zal het resultaat zijn van een uiterste krachtsinspanning en een schier boven menselijk uithoudingsvermogen, verkre gen na langdurige oefening. Eerste voor waarde zal zijn een betrekkelijke wind stilte het waait altijd op en rond de Mount Everest gunstige klimatologi sche en meteorologische verhoudingen en de bereidwilligheid van een nieuwe „re serve" bergbeklimmers, om alles op alles te zetten. Alleen geroutineerde alpinis ten. die voordat ze de tocht aanvaarden, volkomen uitgerust zijn en over al hun krachten beschikken, kunnen het wagen, de Mount Everest uit te dagen. Ze zullen absoluut in vorm moeten zijn. Dr Chevalley uit Bex, de leider van de expeditie, die ten slotte het bevel tot de terugtocht heeft gegeven, daar in die barre ijswoestenij "op de hellingen van de ontzaglijke berg, stelde voorop, dat zijn voornaamste taak was te zorgen, dat alle leden van de expeditie behouden naar huis terugkeerden- Hij zag het beklim men van de top niet als een onmisbare voorwaarde voor het welslagen van een bergbeklimming in de Himalaya. Na tuurlijk, graag had hij de wereld willen verkondigen, dat het eindelijk gelukt was en wel door Zwitsers, maar de zorg voor zijn mensen ging hem boven alles. Onbereikbaar via vliegtuig Hij vertelde voorts, dat het onmogelijk was. met een helicoptère op de Mount Everest te landen. Men kan de Zuidelij ke helling niet eens met een vliegtuig bereiken. De daar heersende koude en dunne lucht zouden een mens, die door een helicoptère zou worden afgezet, plot men zich stap voor stap en met de groot ste voorzichtigheid voortbewegen. De kritieke zone ligt voor elke expeditie op ongeveer 8500 meter hoogte. Daar wor den aan de mens ongelooflijke eisen ge steld: de grootste krachtsinspanning en een ontembare wilskracht in het aange zicht van de -dood. Boven de 8500 meter heersen bovendien nog atmosferische toe standen, die nog nader moeten worden onderzocht, opdat de mens er zich zowel materieel als geestelijk tegen zal kunnen wapenen. Ondraaglijke koude Lambert en Chevalley gewaagden een parig van de bijna ondraaglijke koude, die tot veertig graden onder nul stijgt. Ze dachten er met een huivering aan terug. Toen Gustave Grosz, een bekende berggids uit het gebied van de Mont Blanc, die zich eveneens bij de expedi tie had aangesloten, geïnterviewd werd, verklaarde hij. nimmer bij een bergbe stijging zulke moeilijkheden te overwin nen te hebben gehad- „Eerst heb je de hitte aan de voet van het gebergte en wordt je bijna opgegeten door de muskie ten. Er wordt daar reeds een deel van je uithoudingsvermogen opgeëist. Vooral die muskieten veroorzaken een onbe schrijfelijke kwelling. Ook bij het hoger klimmen ontmoet men deze vijanden. Terwijl in Zwitserland reeds boven de vier duizend meter de dood van het eeuwige ijs heerst, bloeit er op de Hi malaya op die hoogte nog een weelderi ge fauna en flora- Van alpinistisch standpunt uit gezien biedt de Mount Everest eigenlijk minder moeilijkheden dan b-v. de Mont Blanc. Maar het is juist de enorme hoogte, welke zo gevaarlijk is- Toch zou hij met een volgende expeditie meegaan, stelde hij tenslotte vast. De Sneeuwman De Zwitsers hebben nog mede gedeeld, eveneens sporen van de z.g. sneeuwman van de Himalaya te hebben ontdekt. En het heeft vol gens hen weinig gescheeld, of ze hadden hem ook gezien. Zoals men zich wellicht herinneren zal, hebben de leden van een Engelse en een Franse expeditie het vorig jaar be- De hoogste iop van de Mount Everest, zoals deze zich boven 't ontzaglijke massief van de hoogste berg ter wereld verheft. richten medegebracht over een soort reusachtige, harige aap, die zich in de ontoegankelijke gedeelten van het gebergte en ook op de Mount Ever est zou ophouden. Volgens sommi gen zou deze aap een verwilderd mens wezen. Er zijn foto's van zijn voetsporen gemaakt. Dierkundigen meenden op grond van deze foto's tot de conclusie- te moeten komen, dat het hier inderdaad om een aap ging, wiens voetsporen in de sneeuw door het wegzakken groter leken, dan ze oorspronkelijk waren geweest. Maaralleen dragers en berggidsen uit Nepal hadden tot dusver een glimp van het geheimzinnige wezen opgevan gen- En aangezien deze mensen erg bij gelovig zijn en over een grote fantasie beschikken, meende men hun verhalen in twijfel te mogen trekken. Ook een dra ger van de Zwitserse expeditie heeft vol gens zijn bewering de „verschrikkelijke aapmens van de Himalaya" gezien. Wat de leden van de expeditie betreft, die verklaarden, rond hun tent. een luid ge snuif te hebben gehoord. Toen ze uit hun slaapzakken waren gekropen en naar bui ten snelden, viel er echter niets meer te ontdekken. In 1852 hadden cartografen van het Geografisch Instituut van India na lang durige onderzoekingen en berekeningen ontdekt, dat de z.g. top XV, zoals een enorm bergmassief in de Himalaya werd aangeduid, een hoogte had van niet min der dan 8840 meter en dus de hoogste berg ter wereld was. Later kwamen an dere deskundigen tot de conclusie, dat de berg 8882 meter hoog moest zijn- Men is het nog steeds niet over de juiste hoog te eens. Voor de bewoners van de Himalaya is de berg de Chomo Loengma, de Godin Moeder van de bergsneeuw. In het ge noemde jaar 1852 werd de berg door de Engelsen Mount Everest genoemd, naar de Engelsman, die het gedeelte van de Hima laya, waar de berg zich verheft, het eerst bezocht had: George Everest. Zoals gezegd, werd in 1921 de eerste po ging gewaagd, om de Mount Everest te beklimmen. Een alpinistische expeditie onder leiding van de Engelsen Mallory, Bullock en Wheeler bereikte toen het Noordelijke zadel van de berg en aldus hoogte van 7007 meter. Het jaar daar op vormde Mallory, samen met Norton en Somerwell, een nieuwe expeditie en hij bracht het tot 8220 meter, terwijl twee an dere leden van de expeditie, Finch en Bruce, een hoogte van 8321 bereikten. In 1924 sloten Norton en Somerwell zich weer aaneen. Nog steeds waren ze vastbe sloten, de top van de Mount. Everest te veroveren. Ze berachten het tot 8573 me ter, zonder zuurstofapparaten te gebrui ken. Hun tochtgenoten George Mallory en Andrew Irvine vertrokken van een kamp op een hoogte van 8168 en ze werden door de anderen tot op een hoogte van 8600 me- waargenomen. Hoe ver ze gekomen zijn, weet niemand, want men heeft hen nooit meer teruggezien. Alhoewel hun tochtgenoten geloofden, dat ze de top be reikt hebben, bestaat hieromtrent geen enkele zekerheid. In 1938 organiseerde een zekere Tilman een expeditie, waaraan Smythe, Shipton en een zekere Odell deelnamen. Ze onder namen twee pogingen tot het beklimmen van de top, maar brachten het wederom niet verder dan 8573 meter. Hierna besloot Shipton in 1951 tot een grootse poging. Hij heeft die in 1952 herhaald, maar ook dit maal wees de Mount Everest hem af. Shipton, de veteraan Shipton geeft het niet op. Hij is een ve teraan van de Mount Everest en kent de bergketenen tussen India en Tibet door een achttal grote expedities. Hij heeft nu vier pogingen tot het beklimmen van de hoogste berg ter wereld op zijn n staan. En hij is er in geslaagd, de ontzaglijke Rongboek-gletscher te overwinnen, een der grootste obstakels naar de top van de Mount Everest, met zijn talloze diepe, soms onpeilbare ravijnen en kloven, die alleen al de tocht naar de voet van de top tot een bijna hachelijke onderneming ma ken. De Mount Everest blijft een bijna magische bekoring uitoefenen. Dap pere mannen zijn nog steeds bereid, hun leven te wagen, om te kunnen zeggen, de hoogste berg ter wereld beklommen te hebben. De mens wil zijn meerderheid over de natuur tel kens weer bewijzen. Maar.... tel kens weer toont de natuur, machtiger te zijn dan hij Observator Opnieuw vier „spion nen" in Rusland gearresteerd De Pravda onthulde gisteren een nieu we serie arrestaties van spionnen, die ten behoeve van buitenlandse mogendhe den Russische staatsgeheimen zouden hebben doorgegeven. Vier personen, waaronder een vrouw, zijn hierbij betrok ken. Het zijn S. D. Gurevitsj, die wordt be schreven als een geheime Trotzkiïst en „een gezwaren vijand van hel volk", die de communistische partij had bedrogen en van onvoorzichtige burgers informa ties had los gekregen, reeds vanaf 1939; K. F. Romanof, „een man met een mis dadig verleden", die na een poging om staatsgelden te stelen, zijn diensten een buitenlandse mogendheid had aangebo den; T. A. Sas, „een deserteur in oorlogs tijd", die eerst voor de Gestapo en later voor de Amerikaanse geheime dienst had gewerkt, en thans op spionnage-activiteit in Krivoirog (Oekraïne) was betrapt; en tenslotte E. A. Taratuta, een medewerkster aan de Sovjet-academie van wetenschap pen, die een aantal documenten over Rus sische wetenschappelijke werkzaamheden aan bovengenoemde Gurevitsj zou hebben doorgegeven. Alle vier gearresteerden zijn Russen. De arrestatie komt drie weken na de opzienbarende arrestatie van de negen vooraanstaande medici, die, zo wordt be weerd, hoge Sovjet-leiders van het leven zouden hebben willen beroven. Verleden week maakte de Pravda melding van het uitlekken van geheimen naar het Westen en noemde zes gevallen, waarin dit ge beurd was door onvoorzichtigheid van Russische ambtenaren. Amerika verhoogt de invoerquota van kaas Blijkens een mededeling van het Ame rikaanse ministerie van landbouw zijn met onmiddellijke ingang de invoerquota van bepaalde kaassoorten met 15 pet ver hoogd. Deze regeling is getroffen in het belang van de wereldhandel en de inter nationale betrekkingen en blijft voorlo pig tot 30 Juni a.s. van kracht. De nieuwe quota zijn: cheddar 4.398.000 kg., blue mold 1.8.00.000 kg.. Edammer en Goudse kaas 2.070.000 kg., en voor de Ita liaanse soorten, met uitzondering van pe- corino en schapenkaas 4.140.000kg. In Juli 1952 werd de invoer vrijgegeven van Zwitserse, gruyère en roquefort-kaas en van de meeste geconserveerde kaas soorten en met ingang van October 1952 konden ook diverse soorten Italiaanse kaas vrij geïmporteerd worden. De leden van de Zwitserse expeditie, die een poging, om de hoogste top van de Mount Everest te beklimmen, na lange strijd moesten opgeven, bij het graf van een omgekomen, Indiase gids. Concurreren met Engeland moet mogelijk blijven INTERESSANT GESCHIL OVER ONZE ORGANISATIE VAN DE SCHROTHANDEL In verband met de op handen zijnde gemeenschappelijke nmrkt voor kolen, staal, erts en schrot is de vraag op welk niveau de schrotprys terecht zal komen, actueel geworden. Op het ogenblik lopen de schrot prijzen, welke in de ver schillende tot de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal toegetreden landen gelden, sterk uiteen. In Duitsland geldt een prijs van circa 160 per ton, in Frankrijk van plm. 130 per ton, in België van plm. 160 per ton (hy schom melde de laatste tijd van 160200), in Italië van 200 per ton, terwijl in Ne derland de gemiddelde prijs circa op 80 uitkomt. De Nederlandse regering heeft zich na de oorlog op het standpunt gesteld, dat het gewenst was de prijs van schrot zo laag mogelijk te houden. Schrot is een belangrijke grondstof voor de staalindu strie en onze staalindustrie heeft na de oorlog een belangrijke uitbreiding onder gaan. De lage Nederlandse schrotprijs had het voordeel, dat de prijzen van de Nederlandse ijzer- en staalindustrie in het binnenland laag konden worden ge houden. De Nederlandse binnenlandse prijs van de ijzer- en staalindustrie lag daardoor in de na-oorlogse jaren aan- En aldus kwamen ze in het vaderland terug, enthousiuste menigte. verwelkomd door een merkelijk beneden de importprijzen. Dit was een voordeel voor de ijzer- en staal- verwerkende industrie. Daarnaast had de staalindustrie van de lage schrotprijs het voordeel, dat zij op haar exportproducten een extra winst maakte, welke haar bij de enorme investeringen van na de oor log goed van pas kwam. Grotere afschrij vingen op deze investeringen werden hierdoor mogelijk. Toch moet men zich van deze extra winst op geëxporteerde staal producten geen overdreven voor stellingen maken. Had het zin gehad de Nederlandse schrotprijs te verhogen, ten einde hier door de inzameling van schrot op te voeren? Van de kant van de Nederlandse ijzer- en staalindustrie is steeds gesteld, dat hierdoor geen hogere aanvoer van schrot zou zijn bewerkstelligd (anderen stellen, dat een hogere schrotprijs wel grote aanvoer tot gevolg zou hebben gehad). Slechts toen op zeker moment de Nederlandse prijs na Korea abnor maal laag lag, werd overgegaan tot een prijsverhoging, omdat het onmogelijk bleek voldoende schrot op het oude niveau aan de markt te brengen. Deze verhoging had grotere aanvoer ten ge volge. De concurrentie-positie Welke schrotprijs is nu in het belang van de landen van de Kolen- en Staal- Gemeenschap? Engeland is, zoals bekend, niet tot de K.S.G. toegetreden. Engeland heeft een lage van overheidswege be paalde prijs van schrot, welke circa 65 bedraagt. De Engelse industrie ver werkt voorts zeer goedkope binnenlandse ertsen. Een groot deel van het verbruik van ertsen bestaat in Engeland uit bin nenlandse ertsen, terwijl het restant moet worden ingevoerd. Ook de Engelse cocesprijs is laag en ligt aanmerkelijk beneden onze cokesprijs. Dit betekent du» dat de Engelse in dustrie met goedkope grondstoffen werkt. Het gaat er voor de landen van de K.S.G. om er voor te zorgen, dat zij kunnen concurreren met de Engelse ijzer- en staalindustrie, zodra de concur rentie feller zal worden dan thans het geval is. Ook voor het handhaven der concurrentiemogelükheid van de ijzer en staalverwerkende industrie in de lan den der K.S.G. ten opzichte van soortge lijke Engelse bedrijven geldt hetzelfde. Dit heeft uiteraard zijn consequenties voor de schrotprijs van de landen der K.S.G. Zal er nu direct een vrije markt met vrije prijsvorming voor schrot komen in i de landen van de K.S.G.? Er is alle reden om aan te nemen, dat dit niet het geval zal zijn. Op grond van hetgeen uit Fran se bron bekend is geworden, moet wor den aangenomen, dat er tot. 15 Maart niets zal gebeuren. Op 10 Februari, de datum, waarop de gemeenschappelijke markt van kolen en schrot in werking zou moeten treden, zullen naar aangeno men mag worden, maximumprijzen voor schrot worden vastgesteld voor bepaalde landen. Voor Nederland en Italië zullen deze vermoedelijk op het huidige niveau liggen. Waarom is er kans op het Franse prijsniveau? Er kan vermoedelijk op worden ge rekend, dat op 15 Maart één pry's voor schrot voor alle landen van de K.S.G. zal worden vastgesteld. Op welk niveau zal deze prüs dan komen te liggen? In dien men de in het begin van dit artikel genoemde, thans geldende schrotprijzen in de verschillende landen nagaat, dan is niet aan te nemen, dat men hiervoor het hoge Belgische of Italiaanse niveau zal kiezen. Dit zou ook met het oog op de toekomstige concurrentiepositie t.o.v. Engeland niet aan te bevelen zijn. De Fransen hebben voorts ernstige bezwa ren laten horen tegen een verhoging van de schrotprys boven het huidige Franse niveau. Men zou er zich dan ook niet over behoeven te verwonderen, indien de prijs voor schrot per 15 Maart op on geveer het huidige Franse niveau zou worden vastgesteld. Het Nederlandse ni veau ligt voor gemeenschappelijk niveau te laag. Hoewel men aanvankelijk in de krin gen van de Nederlandse staalindustrie, zoals reeds eerder door ons werd ge meld, op een handhaving gedurende ge ruime tijd van de lage Nederlandse prijs voor schPot rekende, zal hierop thans naar wij menen te moeten veronderstel len, wel niet meer kunnen worden ge rekend. De ijzer- en staalproducenten van de K.S.G. zouden voorstanders zijn van een eigen organisatie, welke onder supervisie van de Hoge Autoriteit, vrijwillig af spraken zou maken over de verdeling van het. beschikhare schrot. Men zal dan vermoedelijk afspreken om gezamenlijk te trachten de prijs voor schrot op een bepaald, vermoedelijk per 15 Maart vast te stellen niveau te handhaven. (De Hoge Autoriteit zou dus in deze gedach tegang geen gebruik maken van het recht tot het vaststellen van een maxi mumprijs voor alle landen). Voorts zou den de producenten van ijzer en staal het eens moeten worden over het al of niet gebruiken van schrot voor bepaalde doeleinden. Onze organisatie van de schrot- handel Ten aanzien van de schrothandel in ons land is een interessant geschil ont staan. De Nederlandse staalindustrie heeft behoefte aan regelmatige aanvoer van schrot. Voor de oorlog was de schrothandel in ons land vrij. Het over grote deel van het schrot werd geëxpor teerd door 13 handelaren, die lid waren van de Ver. v. Exporteurs van Schrot (V.E.S.) Toen onze staalindustrie enkele jaren voor 1940 behoefte kreeg aan schrot, schakelden zij de leden van de V.E.S, in als fabrieksleveranciers. Zij wa ren de tussenschakel tussen kleinhande laren en staalfabrieken. Alleen van deze V.E.S. leden werd door de staalindustrie schrot afgenomen. Toen gedurende de oorlog de ordening van de schrothandel tot stand kwam, mocht alleen genoemde categorie van fabrieksleveranciers aan de staalfabrieken leveren en was zy ook verplicht te leveren. Na de oorlog bleef deze situatie bestendigd, doch het aantal der fabrieksleveranciers was gedaald van 13 tot 12. De staalfabrieken streefden er echter in 1946 naar het aantal fa brieksleveranciers te reduceren. Zy be toogden. dat zij behoefte hebben aan een homogene groep, welke niet van al te uiteenlopende belangrijkheid mag zyn. Aanvankelijk wilde men vyf bedrijven uitsluiten, doch per saldo bleven vier van de vyf weer geaccepteerd als fabrieks leveranciers. Met ingang van 1 Mei 1952 wensten de staalfabrieken plotseling van deze vier be drijven geen schrot meer af te nemen. Per saldo werd toch van een van deze vier firma's weer schrot geaccepteerd. Twee van de uitgesloten firma's konden zich met deze gang van zaken niet vereni gen en hebben de zaak voorgelegd aan de Commissie voor Bedrijfsregelingen. Deze commissie moet advies uitbrengen aan de Minister van Economische Zaken, doch heeft dit nog niet gedaan. Deze minister is aan dit advies niet gebonden bij het nemen van een besluit. De twee firma's stellen, dat zij als gevolg van de orde ningsmaatregelen der regering niet kun nen exporteren, daar export van schrot (tenzij met speciale vergunning) verboden is. Voorts zijn zij aan banden gelegd door voorschriften t.a.v. prijzen en het aan houden van voorraden. Zij kunnen ook niet leveren aan de staalfabrieken. Door (lc afspraken, welke de staalfabrie ken met de zeven overgebleven fabrieks leveranciers hebben gemaakt, en de maat regelen van de overheid wordt het de twee bedoelde firma's onmogelijk gemaakt haar bedrijf uit te oefenen. Zy menen, dat het algemeen belang deze uitsluiting niet eist. Voorts bestrijden zij dat zjj te klein zouden zijn. Dit is een interessant geschi' Met belangstelling wordt thans door velen afgewacht, hoe deze zaak zal aflopen. Duitse bisschoppen over nieuwe huwelijkswet Ernstige bezwaren geopperd De aartsbisschop van Keulen, kardinaal Frings, heeft uit naam van de Duitse katholieke bisschoppen bij het Duitse parlement bezwaren ingediend tegen de daar in behandeling zijnde nieuwe wet telijke regeling inzake het huwelijk. De Duitse huwelijkswet met het daarin vervatte scheidingsrecht moet volgens de bisschoppen grondig worden gewijzigd en op grond van het rijksconcordaat zou daarover met het Vaticaan moeten wor den onderhandeld. De Kerk waarschuwt tegen 't erkennen van de „zware ziekte" als grond voor echtscheiding- Zij wenst niet, dat het burgerlijke huwelijk „principieel scheid baar" zou worden verklaard. Verder wil de Kerk de onderhoudsrechten van een zonder schuld gescheiden vrouw versterkt zien. De in het onderwerp voorziene prin cipiële afschaffing van de onderhouds plicht wordt door de bisschoppen gezien als een verdere aantasting van het huwe lijks- en familieleven. HET LEVEN GAAT VERDER DE BELGISCHE missiebisschop mgr Carlo van Melckebeke, Ningsia, die en kele ynaanden geleden uit China werd verbannen en momenteel in België ver blijft, heeft het plan opgevat zich te xoij- den aan de zielzorg onder de uitgeweken Chinezen. Zowel door het koloniseren van de gebieden van Zuid-Oost-Azië als door oorlogsomstandigheden, zoals die zich momenteel in China voordoen, heb ben veel Chinezen hun vaderland verla ten om zich in het buitenland te vesti gen. Hun aantal wordt over de gehele wereld op 12 millioen geschat. Daar er momenteel 200 d 300 Chinese priesters in ballingschap leven en circa 2500 mis sionarissendie uit China zijn uitgewe- zen, in de vrjje wereld vertoeven, heeft het zin de zielzorg onder de diaspora Chinezen ter hand te nemen. Ondanks de moeilijkheden en rampen moet ook hier het leven verder gaan. Heiligheid van huwelijk DE BISSCHOP van La Rochelle heeft een oproep gericht tot alle. priesters van zijn diocees om de uiterste voorzichtig heid te betrachten bij elke huwelijks inzegening tussen Frame meisjes en Amerikanen en Noord-Afrikanen. Beide groepen buitenlanders vertoeven mo menteel in grote getalen in Frankrijk. Mgr Liagre wijst er nadrukkelijk op, dat de meisjes, die een huwelijk willen aan gaan met een buitenlander, de verant woordelijkheid, die zij dragen ten opzich te van het verschil in godsdienst meer onder ogen gebracht dient te worden. Naar het K.NJ3. verneemt overwegen ook de Amerikaanse aalmoezeniers in Engeland dergelijke maatregelen om de jonge soldaten de waarde en verplichtin gen van het huwelijk te doen inzien. Ik kan me dat goed voorstellen. Ik ken ook nog wel een paar adressen. Alle hulde MET 'T OOG op de gestegen levens- kosten heeft het aartsbisdom Keulen aan de leken, die in dienst van kerke lijke instellingen arbeiden, een extra toelage verleend, bestaande uit een der de van het in December uitbetaalde bruto-loon. Alle kosters, organisten, koordirigenten, de secretarissen der geestelijkheid enz. komen in aanmerking voor deze uitkering, die nog in Januari werd uitbetaald en volgens de geldende regeling belastingvrij is. 'Deze handelwijze verdient o.i. alle lof. Misschiexx yxog een tip voor hier en daar in Nederland. Tegen de bacillen ZEEWATER bezit een antibiotische tverking voor bepaalde ziekte-verwek kende bacteriëxx en iyigewands-bacillen afkomstig uit de riolen van de grote ste den. Van deze werking heeft men willen profitereyi door geïnfecteerd water langs de Middellandse Zee te sterilisereyi met behulp van een apparaat. Het vermeng de de bacteriën yyiet het zeewater en de resultaten bleken verrassend te zijn, want de hoeveelheid colibacillexi en an dere schadelijke bacteriën was door ver. menging met het zeewater buitenge woon sterk afgenomen. Oyize erfvijayxd, die oxxs in deze dagen weer zo sloeg, heeft derhalve vandaag ook yxog een goede eigexxschap. En morgen? MORGEN is het weer Zondag. Dat betekexxt nu offeren en bidden. Wel zeld zaam klopt de Paxiliyiische tekst van het epistel met de toestand vaxx deze dagexx: N ederlander met de Nederlaxxders, Zeeuw met de ZeeuwenBrabander ynet de Brabanderseilayxder met de eilaxid- bewoxxers. Werken en zwoegen, dikwijls zoxxder nachtrust, in honger, dorst, in koude en naaktheid. Tegelijk ynet het epistel is het evangelie van daverende inhoud. Wie yxog oren heeft om te horen hij hore morgen. Voor de rest 'n vrucht bare beziyxxxings-Zondag met een gelaat vaxi een kundige zaaier. Harry Prikker. Boven Scandinavië bevindt zich een vrij krachtig hogedrukgebied, dat geheel met luchtmassa's, die tot grote hoogte reiken, is gevuld. Uit Zuid-Zweden worden mini mumtemperaturen van tien tot twintig graden onder nul gemeld en ook in De nemarken vriest het ongeveer tien gra den. Deze koude lucht stroomt langzaam uit over West-Europa. In ons land heeft het vannacht over het algemeen matig gevroren (min. 5 tot min. 10), maar op de Veluwe zijn plaatselijk minimumtempera turen van min 13 graden opgetreden. Deze lage temperaturen werden veroorzaakt door opklaringen bij weinig bewolking en moeten worden beschouwd als zogenaam de stralingskoude. De koude lucht veroorzaakt ook in En- Eisenhower zou Radford's advies volgen De republikeinse voorzitter van de commissie voor de strijdkrachten van het Amerikaanse Huis van afgevaardigden, Déwey Short, verklaarde Vrijdag in een vraaggesprek dat, naar zijn mening, president Eisenhower een vol ledige marineblokkade van China overweegt. Admiraal Radford, de opperbevelhebber van de Amerikaanse marinestrydkrachten in de Stille Oceaan, had de commissie Donderdag de verzekering gegeven, dat er slechts „geringe kans op een oorlog met de Sovjet Unie" bestond, indien deze blok kade zou worden ingesteld, aldus Short. Admiraal Radford, die een verklaard voorstander is van een blokkade van China, verblijft thans in Washington voor het voeren van besprekingen. Short ge loofde, dat de president „naar hem luis tert" en dat het Congres een dergelijke blokkade en elke andere stap van Eisen hower „om in de gehele wereld tot het offensief over te gaan," zou steunen. Short deelde mede, dat Radford niet alleen een voorstander is van een blok kade, waardoor o.m. onderzeeboten zouden worden geweerd van de Chinese kust, maar ook van het zenden van meer marine- uitrusting naar de Chinese natio nalisten op Formosa. Short onthield zich echter beslist van iedere uitlating over de vraag hoever de steun van Amerikaanse marine-eenheden zou moeten gaan. Volgens nationalistische kringen op For mosa is de opperbevelhebber van de marine van Formosa, admiraal Ma, reeds in de V.S. om Amerikaanse hulp te vragen voor de levering van schepen, bevoorra ding en trainingsfaciliteiten. Daags na het „deneutralisatie-besluit" zou hij zijn ver trokken. Intussen heeft generaal Olmstead, die belast is met de Amerikaanse hulp aan Formosa, zich naar Formosa begeven, in gezelschap van negen Amerikaanse kolo nels. Men acht zijn bezoek van groot be lang voor de verdere ontwikkeling, aldus Reuter. geland en in Frankrijk, uitgezonderd het uiterste Zuiden en de Atlantische kust gebieden, vorst. De depressie-activiteit op de Oceaan is niet groot. Het hogedrukgebied in Scan dinavië vertoont geen teken van ver zwakking. Er is daarom geen reden om een spoedig einde van de vorst te ver wachten. Aangezien er de komende nacht in Nederland weinig wind zal zijn en ook opklaringen worden verwacht, kan op verschillende plaatsen strenge vorst op treden. In een speciale vergadering van pas toors heeft Z. Em. Kardinaal Griffin zijn plannen uiteengezet voor een grootse tentoonstelling in de Olympia Hall te Londen. Deze tentoonstelling, welke van 5 tot 12 Juli van dit jaar zal «worden gehou den, heeft tot doel de roepingen tot het Priesterschap en het religieuze leven aan te moedigen. Waar anders de nieuwste modellen van auto's staan opgesteld op de jaar lijkse autotentoonstelling, zullen dan de verschillende stands van de bisdommen en van meer dan honderd orden en con gregaties de betekenis van het Priester schap en het doel van het religeuze leven uiteenzetten aan de duizenden bezoekers, die daar worden verwacht. Op de eerste dag van de tentoonstel ling zal in het Olympiagebouw op een speciaal daarvoor gebouwd altaar een pontificale H. Mis worden opgedragen door de Kardinaal, terwyi iedere avond een pontificaal Lof zal worden gecele breerd gedurende de tentoonstellings- week door één van de bisschoppen der deelnemende diocesen, nl. Westminster, Southwark, Brentwood. Northampton en Portsmouth. Op de sluitingsdag zal in de tentoon stellingszaal door Kardinaal Griffin aan een dertigtal priestercandidaten van de St Josephcongregatie van Mill Hill de H. Priesterwijding worden toegediend.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1