Amerikanen ontplooien initiatief groots een Luchtbrug om het land te behouden Hulp uit Frankrijk Zij hebben alles wat zij hadden meegebrachtook postkantoren Willemstad weer bereikbaar Doetinchem te Middelharnis Luchtmacht verzorgt de blijvers Het redden van levens is geschied Snelle tijden van Yan der Voort en Broekman Sportwereld reikt helpende hand K.L.M. kan goederenstroom niet aan heg' Van de Pol het tornooi goed Roode Kruis zond 800 ton goederen Zaterdag 7 Februari 1953 ALGEMEEN DAGBLAD Pag. 5 Nieuwsdienst Algemeen Dagblad BREDA. Lange colonnes daveren over de wegen in het Westelijk deel van Noord-Brabant, lange colonnes van het zwaarste Amerikaanse materieel. De Westhoek keert terug naar de dagen in het najaar van 1944, toen dezelfde eindeloze rijen voertuigen de inwoners kwamen bevrijden. West-Brabant is weer front geworden. De wegen naar de voorste linies zijn afgezet en slechts toegankelijk voor hen die een doorlaatbewijs bezitten. Weer staan de mensen, bleek en nog huive rend van de doorstane angst en ellende, langs de wegen en wuiven de bevrijders toe. trokken, troepen worden uitgestuurd en afgelost. Tussen dit alles door staat hy ons te woord en hij vertelt, dat hij met 2500 man uit Duitsland in een geforceer de opmars van twee dagen Nederland heeft bereikt met 1500 trucks, 135 vijf- tons kipwagens, 68 ducks en 9 amphibie- tanks, terwijl hem 25 helicopters ach terna werden gestuurd. Zij hebben er op gerekend, dat zy onafhankelijk van de toch al zo zwaar getroffen Nederlandse bevolking zouden moeten werken en daarom maar hun eigen keukens, hun eigen post- en wisselkantoren en hun eigen telefooncentrales meegebracht. Bovendien hebben zij him eigen lijnen aangelegd, waardoor zij niet alleen in directe verbinding staan met. de vlieg- Honderden en honderden hebben zij uit de greep van het water verlost en duizenden beschermen zij thans met de aanleg van nieuwe en het herstel van oude linies. Colonel Ellery W. Niles heeft zijn hoofdkwartier zo dicht mogelijk bij het front gebracht: in de Chassee-kazeme te Breda, waarbij hij twee vliegvelden te Woensdrecht en te Gilze-Rijen vlak bij de hand heeft. Zijn hoofdkwar tier verschilt in niets van zijn comman dopost tijdens de oorlog. De wanden zijn behangen met stafkaarten, waarop offi cieren met rode en blauwe lijnen de ope raties op de voet volgen, koeriers bren gen het laatste nieuws van telefoon en radio, bevelen worden gegeven en inge- Nieuwsdienst Algemeen Dagblad STEENBERGEN. Het nieuws uit de Noord-Westhoek van Noord- Brabant is alleszins bemoedigend: er zijn, zij het ook voorlopig, reeds tal van gaten in dijken gedicht, gemeenten die in het water geïsoleerd lagen zijn daardoor weer over wegen bereikbaar en te Steenbergen, Fijnaart, Zeven bergen en Klundert zijn de naar elders gevluchte burgers in groten getale teruggekeerd. Zelfs Willemstad was Vrijdagmorgen weer over land bereikbaar. Het dichten van een dijkgat ten Wes ten van Klundert was Vrijdagmiddag zo ver gevorderd dat het werk van tijd tot tijd kon worden onderbroken om het venkeer door te laten, hetgeen met be hulp van veldtelefoons werd geregeld. Al dit herstelwerk, begunstigd door het aflopen van grote hoeveelheden wa ter, maakte het voor het eerst na vyf dagen weer mogelijk van Roosendaal uit per auto naar Steenbergen, Dinteloord, Stampersgat, Meiningen, Willemstad, Fynaart, Zwingelspaan, Klundert en Zevenbergen te rijden en deze route in omgekeerde volgorde ook weer van Breda uit te maken. Niet de gehele Noord-Westhoek van Noord-Brabant is door de overstro- mingsramp_ getroffen: de Heen se polder en de Kruispolder, beide ter grootte van enkele duizenden hectaren bleven ge spaard. Bit gebied dat een brede strook ten Noorden van Steenbergen vormt, bleef gespaard doordat bijtijds de Sohen- keldijk aan de zijde van de Eendracht over een lengte van enige honderden meters met zandzakken en allerlei ander materiaal werd versterkt. De man wiens naam daarbij met ere mag worden ver meld, zo zeide ons de burgemeester van Steenbergen, is de landbouwer A. van Nieuwenhuizen uit de Heensepolder. Hij wist precies waar het gevaar dreigde en onder zijn bemoedigende leiding heb ben burgers, later bijgestaan door mili tairen, het moeilijke werk volbracht. Op het raadhuis van Steenbergen kwamen Vrijdagmorgen de ingelanden van de polders langs de Eendracht bij een en als wijze mannen namen, zij daar een belangrijk besluit: met goed keuring van de Waterstaats-autoriteiten zullen niet de buitendijken dooh de bin nendijken worden versterkt, waardoor in de toekomst de meest Westelijke polders als waterbergirug kunnen wor den aangewend wanneer andermaal wa tersnood zou dreigen. Ook rondom Willemstad wordt met man en macht gewerkt aan het dichten van de dijkgaten. Met bulldozers en an der modem graafmateriaal wordt een oud verdedigingswerk aan de Stadsedijk ten Zuiden van Willemstad geslecht en de aldus yerkregen grond, voornamelijk zWare klei, wordt met kipauto's naar het naburige dykgat gereden. Klundert staat nog gedeeltelijk onder watermaar het nieuwe ge deelte is weer droog. Aan de weg naar Zevenbergen bevindt zich thans een grote verzamelplaats van verdronken vee; de cadavers van koeien, paarden en varkens bieden een macabere aan blik. De auto's van de destructiebe drijven zullen nog vele dagen moeten rijden om dit alles op te ruimen. MIDDELHA RNIS. In Sommelsdijk, midden op Goeree-Overflakkee, staat een grote kerk. Paarden, koèien en varkens zoeken naar voedsel in de smalle straat die langs de dijk loopt. Er is voor die verlaten overlevenden geen andere plaats om heen te gaanZij wachten tol zij mogen delen in de evacuatie van hun bezitters. Een klein druk vrouwtje duikt uit het niets op, gekleed in de uniform van hoofd leidster van de padvindsters. Zij is de vrouw van de burgemeester van Doetinchem, de stad die Middelharnis heeft geadopteerd. Mevrouw F. J. IV, Boddens HosangVan Dishoek vertelde, hoe zij er in was geslaagd, het vervoer te organiseren van al de goederen, kleren en voedsel die nu de kerk tot berstens vol vulden. „Het was in een paar uur voor elkaar" zei zij. .Zondagavond hielden wij een ver gadering. Maandag organiseerden wij groe pen schoolkinderen voor het ophalen van de goederen. Diezelfde avond nog, om ongeveer tien uur, werd de eerste vrucht auto met tien ton van de verzamelde spullen geladen. Om drie uur in de nacht reden vier zware auto's Sommelsdijk binnen. Het waren niet alleen maar goederen die de wagen aanvoerden. Er waren ook vijftig die schoppen hadden meegebracht en waarvan er nu nog steeds verscheidenen aan de dijk werken. Dinsdag muaklcn zes wagens de tocht n-og eens. „Ilc was eigenlijk van plan om niet langer dan een dag te blijven", zegt de burgt meestersvrouiv. „Maar nu ben ik hier nog. Wij hebben in de kerk een keuken gemaakt en iedereen kan hier komen kleren en een warme maaltijd. Verder hebben wij een regeling getroffen, zodat ongeveer dertig jongens en meisjes van hier naar Doetinchem kunnen gaan en daar de school kunnen bezoeken." Toen keek de burgemeestersvrouw over haar schouder en ontdekte een troep sol- daten die juist.waren aangekomen. En weg\ kou. De alcohol, die hun kleren door- velden Gilze-Ryen en Woensdrecht, maar ook met Heidelberg in Duitsland, waar de Amerikaanse centrale zit tot hulp verlening aan Nederland. „De samenwer king met de Nederlandse P.T.T. gaat op perbest", zei hy, „niets dan lof". „Zij werken hard, de jongens", vertel de hij met trots verder. „Twaalf uur lang en daarna krijgen zij twaalf uur rust". En degene, die hen aan het werk heeft gezien, staat niet alleen verbaasd over hiun werkkracht, maar vooral over hun uithoudingsvermogen. „Voorlopig houden wij onsalleen nog bezig met het evacueren van mensen in direct bedreigde streken. Ongeveer 700 slachtoffers hebben wij al met onze heli copters weggehaald en op het ogenblik zijn de jongens met ducks bezig in de buurt van Vlissingen en Baarland (Zuid- Beveland). waar zij plotseling onze hulp hebben gevraagd. Nu door het betere weer de evacuatie practisch is afgelopen, en er bovendien voldoende hulpmiddelen zyn om d« mensen uit de minder bedreigde gebie den weg te halen, zyn wij ook met het herstel begonnen. Vanmorgen in alle vroegte zijn enkele duoks op weg gegaan uit Bergen op Zoom, om via Roosendaal, Zevenbergen en Moerdijk Dordrecht te bereiken, om te zien hoe de stand van de dijken en de wegen daar is. Bovendien, nu vooi ons niet voor het particuliere ver keer de weg van Breda naar Lage Zwaluwe open is. hebben wij een afde ling naar Moerdijk gestuurd om daar te beginnen met ce reparatie van de dijk, die van. Moerdijk over Oosterhout naar Geertruidenberg loopt, en zo dadelijk vertrekken vijftig wagens met zandzak ken, waarom deze afdeling heeft ge vraagd om de weg naar Moerdijk vrij te maken. „Hoe lang denkt u er werk mee te hebben?" „Ik kan het onmogelijk zeggen, maar ik heb ze de opdracht meegegeven om het zo snel mogelijk te doen en zij we ten wat dit betekent. Als zij baileybrug gen nodig hebben om die over het gat in de dijk te leggen, deze met zandzakken op te vullen en ze dan te laten springen, zodat daarmede het gat vrijwel ineens dicht is, dan kunnen zij de bruggen krij gen. Als de dijk maar dicht isM Nieuwsdienst Algemeen Dagblad DEN HAAG. De evacuatie op Goeree en Overflakkee, Schouwen Duiveland, St. Philipsland, Tholen, Noord-Beveland, Walche- i en Zuid-Beveland naar de centra waar wegleiding per schip kan geschieden, is vrijwel voltooid. De situatie in dit gebied is thans zo, dat vele bewoners hun woonplaats niet meer uit eigen wil wensen te verlaten. Voor deze achtergeble ven bewoners en de arbeiders, die met het herstel bezig zijn, wordt vrij veel materieel gevraagd. Hef- schroefvliegtuigen zijn nu doende te onderzoeken, welke goederen in de verschillende plaatsen nodig zijn. 594 Mensen werden Donderdagmiddag nog door vliegtuigen, met basis Woens drecht, geëvacueerd. In zes uur tijds werden Donderdag middag afgeworpen 135.300 zandzakken, 405 paar rubber handschoenen, 1603 paar rubberlaarzen, tien ton veekoeken, 47 zakken met brood, veertien containers levensmiddelen, twintig jerrycans drink water, vijftien pakken hooi, voorts ma trassen, dekens, zaklantaarns, rubber- pakken, veldtelefoons, babyvoedsel, rub- berboten. medicamenten, dynamo plus magneet en een rubberkabel. Harde wind maakte het die middag onmogelijk vijftien rubberboten af werpen. In de pakketten met levensmiddelen bevinden zich o.m. stamppot in blik, leverpastei, kaas, margarine, biscuits, blikjes melk, handdoeken, kaarsen of zaklantaarns plus batterijen, lucifers en tabletten voor waterzuivering. Vliegtuigen vliegen af en aan Nieuwsdienst Algemeen Dagblad te verwarmen. Zij wisten echter niet van opgeven, omdat zij wisten waar voor zij werkten. De hangar, waar de goederen zich de VLIEGVELD VALKENBURG. Van de spanning, die hier de eerste dagen na de ramp te snijden was, is door de grote hoeveelheden vliegtui gen, welke aan de reddingsactie door de lucht heeft deelgenomen, nagenoeg eerste dagen m snel tempo opstapel- tt„ „.„„rit den, raakt meer en meer leeg. Geen ber- mets meer overgebleven. Er wordt gen> dQch slecMs beuveIs vo«men zjj nu nog. En spoedig zullen zy geheel ver dwenen zijn; gedropt voor de redding van velen. nog wel gevlogen naar de noodgebie- den en op grote schaal zelfs maar het gaat nu niet meer om het redden van levens, maar om het be houd. Het behoud van het leven, het behoud van de dijken en vooral het behoud van het land. En om dit laatste te bereiken, worden er nog grote hoeveelheden zandzakken door de lucht getransporteerd, die daar wor den gedropt, waar versterking het meest noodzakelijk is. Wij hebben de Amerikaanse „vrachtkos ten" weer zien opstijgen, de Dakota's van de K.L.M. en die van de Nederland se luchtmacht. Er ging een Deense Cata- lina de lucht in met dekens, een Italiaans Parachutisten niet ingezet Het gehele apparaat op Valkenburg is en blijft echter paraat, om bij eerste oproep dadelijk in volle actie te kunnen komen. Voor de parachutisten, die Woensdag op het vliegveld waren geko men om te worden ingezet, is het ech ter niet tot actie gekomen. De helicop ters hadden hun taak overgenomen en om elk risico te vermijden, zijn zij op de grond gebleven. Met beide benen, zoals allen, die wel aan het reddingwerk heb ben deelgenomen. Vanzelfsprekend doen vliegtuig keerde terug naar zijn basis,sterke verhalen de ronde, maar elke hui- na een lading goederen op Valkenburg wimpelen- de redders af. Zij deden te hebben afgeleverd, en Engelsen wacht ten in de hall van het gebouw van de Marine Luchtvaart Dienst op orders. En temidden van dit internationale gezel schap onze Nederlandse jongens, zonder wie de luchtbrug meer lucht dan brug zou zijn geweest. Die zorgden voor het laden en lossen (lees droppen) van de goederen, die zorgden, dat de toestellen brandstof inkregen, maar ook, dat de be manningen hun „natje en droogje" op tijd kregen. Kleine onderdelen, maar hoe belangrijk in het grote geheel. Ijsafzetting op vleugels Een Deense Catalina had ijsafzet ting op de vleugels. Een euvel, waar mee meer vliegtuigen gisteren te kampen hadden. De Nederlandse man nen, zonder goud en sterren, en voor wie enkele rode strepen op de mouwen de hoogst bereikbare graad in hun militaire loopbaan zouden kunnen bete kenen, zorgden ervoor, dat de Deen zijn kostbare last gisteren toch nog kwijt kon. Met alcohol bespoten zij de vleugels, die daardoor ontdooiden. Maar zelf bevroren zij bijna van de Op het vliegveld Valkenburg is het een komen en gaan van de Amerikaanse vliegende-vrachtwagens. Wanneer een lading goederen moet worden afgewor pen dan trekt het toestel even op, de deuren aan de achterzijde klappen open en de lading glijdt aan parachutes de Het centrum van het zo zwaar geteister de stadje Stavenisse op het eiland Tholen, Op de voorgrond enige rubberboten, die helaas geen dienst meer konden doen. TONSBERG (A.N.P.) Op de tweede avond van de internationale schaats wedstrijden te Tonsberg was het droog weer, maar een felle, zeer koude wind blies over de baan. Dat de Nederlandse rijders zich in prima vorm bevonden, bleek wel uit het feit, dat Broekman het baanrecord over de 5000 meter, dat met 8 min. 24.- sec. op naam van Hj al- mar Andersen stond en het vorig seizoen onder heel wat betere omstandigheden werd gemaakt, met vele seconden ver beterde en dat Van der Voort het baan record op de 1500 meter, dat in het bezit was van Aas, beneden de 2 min 20,- sec. bracht. Van de vier afstanden bezetten de Nederlanders drie maal de eerste plaats en twee maal de tweede. Dat niet temin Finn Hodt eerste werd in het al gemeen klassement, dankte de Noor aan zijn sterke 500 meter, welke hij op de eerste avond in 43,- sec. reed. waarmee hij bijna drie seconden voorsprong ver kreeg op Broekman, een achterstand welke zonder de 10.000 meter niet voor onze landgenoot viel in te halen. De uitslagen luiden: 1509 m: 1. Van der Voort (Ned.) 2.19.8 (nieuw baanrecord): 2. Hodt (N.) 2.211,1; 3.' Broekman (Ned.) 2.21.6; 4. Pedersen (N.) 2.23.8; 5. Dyn-geland (N.) 2.24,0: 6. Svendeen (N.) 2.25.8; 7. MONamara (V.S.) en Pajor (Zw.) 2.26.4: 9. Pettersen (No 2.26.5; 10. Karlsen (N.) 2.27.9; 11. Huiskes (Ned.) 2.28.0. 5000 m; 1. Broekman 8.21.3 (nieuw baan record); 2. Huiskes 8.29.1; 3. Hodt 8.33.7; 4. Van der Voort 8.34.8; 5. Karlsen 8.39.8; 6. Pettersen 8.4)1.7; 7. McNamara 8.44.5; 8. Pe dersen 8.46.1. Het eindklassement luidt: 1. Hodt 193.720 pnt; 2. Broekman 194.607 pnt; 3. Huiskes 197.310 pnt; 4. Van der Voort 198.330 pnt; 5. McNamara 198.367 pnt. Schaaktornooi te Boekarest BOEKAREST A.N.P.)Te Boekarest werd de 8e ronde van het internationaal schaaktornooi gespeeld. De uitslagen luid den: L. SzaboS. Szabo 01: Ciocaltea— Troianescu 10; SpasskyStoltz VzVal BarezaGolombek l—O; Tolush—Petrosyan V2—V2; Saitar—Smyslov De overige partijen werden afgebroken. 1 zy. 1drenktevermocht hen innerlijk niet den. hun plicht, in grote samenwerking. En daardoor was het mogelijk veel te be reiken en veel leed in te perken. Dit is geallieerde samenwerking op haar best; tot heil van de mensheid. Nationale gedenkdag en de sport ROTTERDAM. In verband met de nationale gedenkdag heeft het be stuur van de Koninklijke Nederlandse Biljart Bond alle dustrioben en gewesten verzocht de wedstrijden voor Zondag af te gelasten. De afdeling Noord-Hol land van de Nederlandse Wandelsport Bond laat alle wandeltochten voor Za terdag en Zondag vervallen. De Ko ninklijke Nederlandse Zwem Bond heeft alle wedstrijden voor dit weekeinde af gelast. De bokswedstrijden Nederland- Frankrijk, die Maandagavond in de Ri- vièra-hal te Rotterdam zouden worden gehouden, zijn uitgesteld tot 2 Maart. De wedstrijden van de Rotterdamse schaakbond zijn tot en met 15 Februari afgelast. De internationale badminton kampioenschappen te Haarlem worden vandaag in plaats van morgen gehou- Nieuwsdienst Algemeen Dagblad ROTTERDAM. Na de Deense voet balbond hebben ook de Franse en Duit se voetbalbond zich beraden over de wijze, waarop zij bulp kunnen bieden aan de getroffen gebieden in Nederland. De voorzitter van de Duitse bond, dr Bauwens, heeft de heer Lotsy voorge steld binnen de kortst mogelijke lijd eer in Duitsland te spelen wedstrijd te or ganiseren tussen een Duits en een Ne derlandse vertegenwoordigend elftal, waarvan de netto-opbrengst ten goede zou komen aan door de overstromingen getroffen Nederlandse voetballers. In een bijzondere vergadering heeft het bestuur van de Franse voetbalbond drie suggesties gedaan, welke nader zullen worden uitgewerkt en bestu deerd. Het eerste voorstel behelst cjie netto-opbrengst van de zestiende finales voor de Franse voetbalbeker ten goede te laten komen aan de bevolking van de getroffen gebieden. Voorts wil men te Parijs lichtwedstryden houden bussen vertegenwoordigende elftallen van Frankrijk en Nederland en tussen Franse regionale- en Nederlandse pro vinciale elftallen. Amerikt ervaring, de vluchten door spreken an en Deen even over hun n boven de geteisterde gebieden. Ontroerend en overstelpend Nieuwsdienst Algemeen Dagblad PARIJS. Dezer dagen kwam er op het plein van de Madeleine een grote autobus aanrijden van de Parijse verkeersmaatschappij die de busdien sten en de Metro exploiteert. Zo'n bus biedt ruimte aan 70 passagiers. Na precies drie kwartier kon zij, tot de nok gevuld met pak ketten bestemd voor de slachtoffers in Nederland, naar Le Bourget weg rijden, waar de inhoud direct in een vliegtuig werd geladen. In een stroom waren de goede gevers 1 geefsters gekomen, alsof zij in de zijstraten hadden staan wachten. Uit alle rangen en standen waren zij, zo naar hun uiterlijk te oordelen, opgekomen. Drie heeft uw correspondent aangeschoten om te vernemen, wat hen bewoog. De eerste was een sierlijke slanke jonge- vrouw met zwart haar en een fijn spits neusje. Zij bleek Monique te heten en verkoopster in het warenhuis de Sama- ritaine te zijn, op de Boulevard de la Madeleine. Natuurlijk wil ik wat geven, zei zij want ik ivord zeer spoedig Ne derlandse. Ik ben namelijk verloofd met een Nederlanderdie ik van de zomer in uw land heb leren kennen en in Mei gaan we trouwen. De tweede was de portier van een groot hotel bij de opera. J ér ome D. was zijn naam, en hij was kort maar krachtig: De Nederlanders zijn al tijd mijn aardigste klanten, nooit kouwe drukte, altijd goede tips. Na tuurlijk doe ik nu wat terug. En hij deponeerde een geweldig pak met dekens in de autobus. Daarna zagen wij een geheel in het zwart geklede dame van middelbare leeftijd die twee zware koffers, welke haar chauffeur voor haar droeg, leeg maakte. De complete garderobe van een manschoenen, overhemden bij dozijnen, pakkenenzovoort; die ble- ken van haar kortgeleden overleden echtgenoot afkomstig, die tientallen jaren van zijn leven in het tegen woordige Indonesië had geleefd en gewerkt. 011 Europees kampioenschap 71/2 VIERSEN (A.N.P.). Van de Pol is in het tornooi cm het Europees bil- jartkampioenschap anker kader 71/2 goed begonnen. Achtereenvolgens ver sloeg hij op de eerste dag zijn landge noot Metz en de Oostenrijker Reicher. De uitslagen; V. Hassel (B.) 300 17 77 Vingerhoed* (B.) 258 17 65 Van de Pol (Ned.) 300 21 88 Metz (Ned.) 190 21 66 Rudolph (D.) 300 23 62 Spielmann (D.) 249 23 46 Galmiche (Fr.) 300 29 77 Reicher (O.) 248 29 32 I Dutgehetmann (D.) 300 14 88 Spielmann (D.) 65 14 24 Ivan de Pol Reicher (O.) 17.64 15.17 14.28 9.04' 13.04 10.82 1)0.34 8.55 21.42 4.64 18.75 12.56 De belangstelling en de daadwerkelijke steun van de Fransen is voor de Neder landers in Frankrijk ontroerend en over stelpend. Want deze autobus was slechts één uit enige tientallen, welke gisteren, vandaag en volgende dagen op de grote Parijse pleinen staan. Bovendien zijn ook op de belangrijkste metrostations verzamelpunten ingericht waar de goe deren letterlijk binnenstromen. Daar enboven komen bij alle Nederlandse organen te Parijs pakjes en aanbiedin gen binnen. Hulp van Air France De pakketten met kleding en levens middelen worden verzameld bij het vrachtkantoor van de K.L.M. Eergisteren alleen al had zy 25 ton naar ons land te vervoeren en zij heeft, omdat haar eigen vliegdienst overbelast raakte, dan ook dankbaar de door Air France aangeboden hulp aanvaard. Deze maat schappij heeft met een speciaal vracht vliegtuig enige tonnen naar Schiphol vervoerd. Ook van het Zuiden van. Frankrijk heeft de K.L.M. ongeveer tien duizend kg goederen naar Parijs over gebracht. En het blijft niet alleen bij deze giften in natura. Er melden zich para chutisten aan, die bij Arnhem hebben gevochten en die zich thans beschik baar stellen voor „gevaarlijk werk". Er zijn mensen die brieven schrijven, waarin zij zeggen dat zij, door de Duitsers als krijgsgevangenen in Ne derland tewerkgesteld, zo goed zijn behandeld door onze landgenotendat zij nu iets terug willen doen. Uit Orange, stamland van ons vorstenhuis, stromen de aanbiedingen tot het op nemen van kinderen binnen en de gemeenteraad stelde gisteren 500.000 francs ter beschikking van de getrof fenen. Zondag zal in alle Franse kerken van iedere gezindte voor de slachtoffers worden gebeden en gecollecteerd. De vereniging van Franse medici heeft haar leden verzocht onderdak aan kinderen te verlenen, en reeds na de eerste oproep kwamen enige honderden aanbiedingen binnen. Kinderziekenhuizen in Parijs stellen bedden ter beschikking voor zieke Nederlandse kinderen. Franse sportvlie gers melden zich met hun vliegtuigen om te helpen bij het reddingwerk. De Franse radio geeft reportages en roept op tot het storten van gelden. De Franse couranten hebben uitge breide en, hetgeen bijzonder mag worden gewaardeerd, sober gehouden verslagen van hun verslaggevers, die blijkbaar door de officiële autoriteiten bijzonder goed worden ontvangen. Wij hoorden zelfs van Franse collega's, die zonder enige formaliteit en zonder enig papier de grens hadden overschreden, en die onmiddellijk met een reddingsploeg mee Zeeland in mochten. Onnodig te zeggen hoe zo'n afwezigheid van ambtenarij onze goodwill verhoogt. Herhalingsoefeningen Aan oproepingen behoeft geen gevolg te worden gegeven Nieuwsdienst Algemeen Dagblad DEN HAAG. In aansluiting op de mededeling reeds hierover door mi nister Staf in de Eerste Kamer gedaan, zijn de herhalingsoefeningen voor de onderdelen van de Koninklijke Land macht, die in de eerste helft van Maart 1953 onder de wapenen dienen te komen, afgelast in verband met de noodtoestand. De reserve-officieren, dienstplichtige onderofficieren en dienstplichtige kor poraals van de Koninklijke Landmacht, die een oproeping hebben ontvangen om op 2 Maart 1953 voor herhalingsoefe ningen onder de wapenen te komen en de dienstplichtige korporaals en soldaten van de Koninklijke Land macht die een oproeping hebben ont vangen om op 16 Maart 1953 voor her halingsoefeningen onder de wapenen te komen, behoeven aan deze oproe ping geen gevolg te geven. Aga Khan verkocht Tulyar DUBLIN. Tulyar, het renpaard, dat voor Aga Kahn het vorige jaar di verse klassieke rennen, waaronder de Derby, won, is voor 250 duizend pond verkocht aan het Ierse nationale stam boek. Dit is de hoogste prijs, ooit be taald voor een renpaard op de Britse eilanden. Het ligt in de bedoeling, dat Tulyar dit jaar twee of drie maal in een wedstrijd zal uitkomen. MET afleggertjes is niemand geholpen. Alleen millioenen kun nen nu redding brengen! Samen kunnen wij die opbrengen via giro 9575 van het Nationaal Ram penfonds. Nieuwsdienst Algemeen Dagblad DEN HAAG. Het Nederlandse Roode Kruis heeft deze week tot nu toe 24 schepen met in toaal 800 ton goederen gezonden naar Vlissingen en Middelburg, Goes. Krabbendijke- Sint Philipsland, Klundert en Zuid- land. Zodra zekerheid bestaat op welke manier de herbouw van de getroffen gebieden het beste kan worden ge steund, zal de internationale hulp worden gebruikt voor bepaalde be stemmingen. Men denkt bijvoorbeeld aan landbouwwerktuigen, meubilair, e.d. Dit zal eerst kunnen worden vastgesteld, wanneer de mensen weer naar hun haardsteden zijn teruggekeerd. Het bestemmen van de buitenlandse hulp zal uiteraard in overleg met de regering geschieden.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3