Nieuws uit STAD en OMTREK TREK LERING uit de lessen Bioscopen deze week J J Ook nu vraagt B.B. de aandacht OFFICIËLE STAND: f 48.000.- Gouda krijgt 100 evacué's Aanwijzingen voor geëvacueerden in Gouda Schande over stad genoten „De dijk is diclit" voor 't Nut GOUDSE Pijpjes Geen spoed-Raadsvergaclering Aardrijkskundige-puzzle BODEGRAVEN BOSKOOP HAASTRECHT REEUWIJK WADDINXVEEN OUDEWATER ZATERDAG 7 FEBRUARI 1933 NZH PAGINA 2 Denk aan de toekomst Hoe hard het in deze dagen ook moge klinken, nu zo'n onafzienbaar leed over ons land en volk gekomen is, we mogen toch ook onze ogen niet geslo ten houden voor de toekomst, omdat het leven met een onverbiddelijke hardheid zijn rechten herneemt. En al is hel dan met de meeste schroom, wij zijn toch gedwongen, onze lezers nog eens te herinneren aan de op 2 Februari j.l. begonnen werving voor de Bescherming Bevolking, een werving, die volkomen logisch en begrijpelijk door de noodtoestand in het gedrang is gekomen. Doch dit mag niet betekenen, dat de overheid deze zaak voor onbepaalde'tijd kan verschuiven, omdat de B.B. een zeer groot goed vertegenwoordigt waarhij de tijd een zeer belangrijke rol speelt. BEGRIJPT UW TAAK Wij willen dus met de meeste nadruk vaststellen, dat het ook ons moeilijk valt om thans de Beschernling Bevolking on der de aandacht van onze lezers te bren gen, doch wij doen het, omdat deze Be scherming even noodzakelijk kan zijn, als de hulpverlening aan de thans getroffen gebieden. En wij durven verklaren, dat het van enorme en niet te schatten bete kenis zou zijn geweest, wanneer de Be scherming Bevolking georganiseerd ware geweest, op het ogenblik, dat deze ramp van de elementen over ons volk kwam. Dit is ook volkomen te begrijpen, omdat de B.B. weliswaar wordt opgericht en uitgebouwd voor de bescherming tegen oorlogsgevaren, doch dit betekent niet, dat een prima georganiseerd apparaat niet bij andere calamiteiten voor het heil van ons volk zou kunnen worden ingezet. Men behoeft daarbij slechts te denken aan de verschillende onderdelen der B.B.: de reddings- en opruimingsdienst, de ge neeskundige dienst, de sociale verzor ging (hulp aan évacués en verzorging van voedsel en levensbehoeften in de ge troffen gebieden) en de verbindings dienst. Wij mogen dus met een gerust hart vaststellen, dat er veel doeltreffender hulp geboden had kunnen worden, wan neer de B B. reeds in volle omvang had bestaan. Dit is natuurlijk geen verwijt voor hetgeen in deze week is gepresteerd, in geen enkel opzicht, want het enthou siasme, wij zouden haast willen schrij ven, het laaiende enthousiasme, waar mede een groot deel van de Goudse be volking zich onmiddellijk heeft ingespan nen om het mogelijke te doen, verdient niets dan lof en waardering. Doch men' begrijpt, dat een organisatie uit geoefen de manschappen. volledig uitgeruste diensten, perfect functionnerende verbin dingen, b.v- het voorkomen, dat teveel mensen naar het dorp A en te weinig naar stad B worden gezonden, of dat in A geneeskundige hulp aanwezig is, die niet daar, doch in B dringend vereist was. Zo zijit er aan de hand van de bittere practijk der laatste dagen talloze voor beelden aan te halen, die een organisatie nog eens met de meeste klem en nadruk bepleiten, ja, die eigenlijk een machtig beroep doen op een ieder, die van goede wille is. om NU zijn krachten ter be schikking van de B.B. te stellen- Geen verwijten. Wij denken er biet aan iets <Jf iemand verwijten te makten voor het fi'.it. dat de aanmelding in deze eerste week geen re sultaten heeft opgeleverd, die overeen komstig zijn aan de noodzaak en de ver wachtingen. Integendeel- Een ieder be seft, dat ook de Goudse bevolking wel aan andere zaken heeft gedacht dan aan de Bescherming Bevolking in oorlogstijd. Dit betekent evenwel ook. dat wij nu •niet mogen nalaten nog eens met de meeste klem de noodzaak van de B.B. aan onze lezers voor te leggen en er op te wijzen, dat een der hoogste Goudse autoriteiten Zondag j.l. uit de grond van zijn hart de opmerking maakte: „De hulp van de bevolking is schitterend, maar Gode zij dank, is het geen oorlogstoe stand, anders zou het ook hier een cata strophe zijn geworden". Georganiseerd verzet was in de bezet tingstijd veel doeltreffender, dan de spel- deprikken, die de bezetter van losstaan de vaderlandslievende landgenoten kreeg te verduren, georganiseerde hulp bij wa tersnood is enorm veel doeltreffender, dan de geïmproviseerde. Georganiseerde actie in oorlogsdagen is en de ervaring van deze week bewijst het elk uur van elke dag honderden mensenlevens waard. Daarom, aarzelt niet, maar stelt U spontaan ter beschikking van de B.B. Wat nog nodig is In Gouda is inmiddels de rijdende ten toonstelling van dé B.B, op de Markt aan gekomen- In deze grote oplegger kan men aanschouwelijk gaan bekijken, wat wij door middel van onze artikelen met woorden proberen aan te tonen. Een ieder kan deze tentoonstelling gratis bezoeken en wij hopen, dat velen er gebruik van zullen maken. Vanmiddag wordt voorts in de Beurs- klok een filmmiddag gegeven voor de reeds aanwezige blokhoofden en voorts voor een ieder, die er maar belangstelling voor heeft- Wjj hebben nog enkele gegevens ter beschikking over hetgeen in de Kring Zuid-Holland IV. waarvan Gouda de cen trum-gemeente is, nodig is. In totaal zijn 6 Mobiel Geneeskundige Teams (MGT) van 10 man nodig, doch hierin is reeds door het Rode Kruis voorzien. Voorts 8 Geneeskundige Transportploegen (GTP) van elk 3 man, die zullen worden aan getrokken uit de blokken- Aan politiemanschappen is behoefte tot een totaal van 258 man. Hiervoor moeten nog 48 manschappen werden aangeworven, waarbij wij echter aante kenen, dat de 100 man, die Gouda nodig heefl, reeds aanwezig zijn. In de sociale verzorging moet men over 93 personen kunnen beschikken. Alleen de topfiguren zijn aanwezig, zodat hier voldoende aan meldingen kunnen worden aangenomen. De Brandweer zal een totale sterkte krij gen van 678 man, waarvan het overgrote gedeelte er reeds is. Nog 156 manschap pen kunnen worden geplaatst. Er moeten 6 opruimings- en reddingsploegen van elk 10 man komen. Deze 60 man moeten zich nog aanmelden. In een vorige publicatie hebben wij verteld, dat voor de zelfbescherming 2300 noodwachters nodig zijn, waarvan op het ogenblik alleen een gedeelte van de blok hoofden zich beschikbaar heeft gesteld. De 677 EHBO-ers zijn er bijna en zij zijn ook opgeleid. In elke gemeente van de Kring Zuid- Holland IV is het gemeentehuis of het stadhuis het centrale meldingspunt. Daar ook kan men de volledige voorwaarden verkrijgen. Zij, die deze week een bezoek aan een der Goudse bioscopen hebben gebracht, hebben al kennis genomen van de film „Buurman's Buurman", waarin het B.B.-werk extra onder de aandacht der bevolking wordt gebracht- Wacht niet langer, maar meldt U -nu aan. Ontspanning Inspanning Zaterdag 7 Februari Thalia Theater: Actualiteitenprogramma van 26 uur. Schouwburg Bioscoop: „De dochter van de revolutie (str. volw.) met Martiné Carol, om 3, 7 en 9.15 uur. Thalia Theater: „Anna" (volw.) met Sil- vano Mangano, om 7 en 9.15 uur. Actuali teiten-programma voor Nat. Rampen fonds, van 26 uur. Reünie Theater: „Dc kloof der ver schrikking" (14 j.) met Edmond O' Brien. om 3, 5, 7 en 9.15 uur. Zondag 8 Februari: Nationale Herdenkingsdag. Bioscopen gesloten. Maandag 9 Februari: Concordia: Ledenvergadering KVP, om 8 uur. Bioscopen als boven, om 3 en 8.15 uur. Thalia Theater: Actualiteiten-program ma van 2—6 uur. Reünie Theater: „Een vrouw bekende haar verleden" (volw.) met Kirk Douglas en Eleanor Parker, om 3 en 8.15 uur. Dinsdag 10 Februari: Thalia Theater: „De Dijk is dicht" om 8 uur voor 't Nut. Aula Gymnasium: Cursus toneelspelen met kinderen, 8 uur. Bioscopen ais boven, om 3 en 8.15 uur. Thalia Theater alleen actualiteiten programma van 26 uur. NIEUWE ZUID-HOLLANDER DAGBLAD VOOR GOUDA CM OMSIMKCM 58ste Jaargang No. 16703 De kantoren der Redactie en Admi nistratie zijn gevestigd te Gouda, Lange Tiendeweg 19, telefoon 3600. Giro-nummer 5Ü0947. Abonnementsprijs f 5.60 per kwartaal, f 1.90 per maand, f 0.45 per week. Advertentieprijs op gewone kolombreedte t 0.15 per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte f 0.30 per millimeter hoogte. Bil contract gelden lagere tarieven, welke bij. de administratie of bl.i de erkende advert ent ie-bureaux verkrijgbaar zijn. Kampioenen (kleine advertentlënlot 20 worden 50 cent. Elk woord meer 3 cent.. Maximum 60 woorden. Plaatsing uitsluitend bij vooruitbetaling. Alle advertentie-orders worden afgesloten en geplaatst overeenkomstig de Regelen voor het Advertentie-wezen. De brandweerdienst is zeer belangrijk bij de B. Stand Nat. Rampenfonds Totaal t m 5 Februari 1953 26.456,77 Giften: 1 k f 3,— 3,— 1 3,75 3,75 1 5,— 5,— 3 10,— 10, 1 20,— 20,— 5 25,— 125,— 1 50,— 50,— 2 100,— 200,— Loterijpot personeel van een bc-drijf 26,80 Leerlingen van een school12,70 Directie en personeel bedrijf 500, 976,25 Totaal 27.433,02 Door de banken in Gouda is tot heden 'overgemaakt op post giro 9575 van het Nationaal Rampenfonds 20.857,35 Totaal op heden voor Gouda 48.200,37 Naar wij van de zijde van de burge meester hedenmorgen vernemen, zullen nog vandaag. Zaterdag 100 evacué's in Gouda arriveren. Daar men deze mensen in de loop van de dag verwacht, verzoekt de burgemeester aan hen, die huisvesting hebben toegezegd, alles gereed te willen maken voor de ontvangst. Nadere gege vens ontbreken op dit ogenblik nog. Vanwege het Gemeentebestuur van Gouda worden de volgende aanwijzingen gegeven 1. Aanmelding van evacué's. a. Alle reeds naar Gouda geëvacueer de personen, die tijdelijk alhier onderdak hebben gevonden, moeten zich, voor zo ver dit nog niet is geschied, voor regi stratie aanmelden op de afdeling Bevol king der gemeentesecretarie, Markt 31. b. Personen, die alsnog op eigen gele genheid naar Gouda komen om zich al hier tijdelijk onderdak te verwerven, moeten handelen als onder a. is aange geven. c. Evacué's, die in een georganiseerd transport naar Gouda komen, worden ontvangen in het evacuatiecentrum, dat gevestigd wordt in het daartoe door de eigenaren beschikbaar gesteldeA?and Oosthaven 31 (v.m. tijdelijk stadhuis), vanwaar zij naar hun diverse evacuatie adressen zullen worden overgebracht. 2. Sociale en financiële voorzieningen. a. Individuele evacué's worden door de afdeling Bevolking ingelicht omtrent de mogelijkheden daarvan. b.De overige evacué's worden in het evacuatiecentrum Oosthaven 31 gehol pen. 3. Verstrekking van kleding, dek king1- enz. a. vulividuele evacué's worden door de afdettag Bevolking ingelicht omtrent de adressen waar men zich moet vervoegen. b. Verstrekking aan de evacué's in transporten geschiedt voorzover nodig in het evacuatiecentrum. 4. Het evacuatiecentrum Oosthaven 31 komt, zoals uit het bovenstaande blijkt, eerst volledig in werking zodra eventuele transporten naar Gouda komen. Het centrum zal op Maandag a.s. zijn inge richt, aldan vervalt het voorlopige ver- zorgingspunt van het Leger des Heils. 5. Zoals bekend is kunnen de ingezete nen van Gouda, die evacué's willen opne men, zich daartoe aanmelden bij Me vrouw Paris, Westhaven no. 14, tel. 2012 en hij do Gemeentelijke Dienst -voor So ciale 2ak'eh(""Türïmarkt "lï4"tèï. "5031". De politie bericht ons, dat 4 Gouwenaars zich bij de hulpverlening in Krabbendijke op ernstige wijze hebben misdragen. Zij behoorden tot een groep van ongeveer 60 man, die ter plaatse waren ingezet voor de versterking van en het herstel aan de dijken. Door de burgemeester van Krabben dijke was een verbod uitgevaardigd tot het betreden van de ontruimde woningen, doch deze Heden overtraden dit verbod. Toen men hen betrapte, namen zij de vlucht,'doch konden worden achterhaald. Een onmiddellijk onderzoek is toen naar hun gedragingen ingesteld, doch wegens gebrek aan bewijs moesten zij worden vrijgelaten. De burgemeester van Krabbendijke was zo ontsteld over het gedrag van deze mannen, dat hij alle Gouwenaars naar Gouda terug zond, waarbij de goeden dus met de kwaden hebben moeten lijden. De bevestiging van dit bericht kwam te laat in ons bezit, om nog te worden opge nomen in onze editie van gisteren. Het Vrije Volk meldde, dat het hier a-sociale elementen betrof, waarvan enigen reeds eerder met de politie in aanraking waren geweest. Het is diep te betreuren, dat deze lie den, de naam van onze stad, die toch op velerlei wijzen zo voortreffelijk werk heeft verricht, door het slijk hebben ge haald. Zij zouden zich zelfs niet ontzien hebben om spreekkoren aan te heffen, die „honger" schreeuwden. Het is te betreuren, dat onze wetgeving niet de mogelijkheden biedt om deze ele menten voor lange tijd uit de maatschap pij te bannen. In verband met de Waterramp, welke ons volk heeft getroffen, heeft 't Nut ge meend de aangekondigde voorstelling van de Opera „Paljas", welke op Dinsdag 10 Februari a.s. door het Marionetten-theater van Bert Brugman, in het Thalia-theater te Gouda gegeven zou worden, niet door te moeten laten gaan. Inplaats hiervan zullen reportage-films van de Waterramp en de film „De Dijk is dicht" worden vertoond, op Dinsdag 10 Februari a.s. om 8 uur n.m. in het Thalia- theater. GEEN NIEUWE CIJFERS Men heeft ons gisterenavond van de zijde van het Comité geen nieuwe cijfers kunnen verstrekken over de opbrengst van de inzameling van geld hier in Gouda. Waarschijnlijk is hiervan de bedoeling, dat de officiële verantwoording gelijke tred zal kunnen houden met de te ramen opbrengst. Een gisteravond in de Sociëteit „Ons Genoegen" gehouden bridge drive heeft 300 opgebracht. STEEDS MEER GIFTEN De gezamenlijke organisaties van werk gevers en werknemers in de Horecabedrij ven hebben 353,25 bijeengebracht voor het Nationaal Rampenfonds. De Stichting Slagerscombinatie heeft per Bank een bedrag van 1375,19 overge maakt. Het personeel van 't Van Iterson-zieken- huis bracht niet minder dan 1800 bijeen. DE GIFT DER TECHNISCHE SCHOOL Men deelt ons nog mede, dat de totale opbrengst van de inzameling van gelden voor de watersnood onder personeel en leerlingen van de Technische School 1210.41 bedraagt. Gedacht is voor dit geld materialen le kopen en daarvan voorwerpen te gaan vervaardigen voor de mensen in de getrof fen gebieden. Alle leraren hebben spontaan aange boden om ook op hun vrije ochtend voor dit doel met de leerlingen te werken. KLEUTERS SCHONKEN SPEELGOED Men deelt ons mede, dat de kinderen van de katholieke bewaarschool spontaan speelgoederen ter beschikking hebben ge steld voor de kinderen uit de rampge bieden. GEEN LUIDRUCHTIGHEID IN CAFE'S Namens de Bedrijfs Horeca worden de exploitanten van hotels, restaurants, café's en slijterijen hier ter stede verzocht op Zondag 8 Februari a.s. aan de volgende punten te willen voldoen: a. Deze dag zo rustig mogelijk te doen verlopen; b. Geen andere muziek ten gehore te doen brengen dan het nationaal radio programma. c. Des avonds geen buitenverlichting te ontsteken. R.K. VROUWENBEWEGING De opvoering van het blijspel „Dé hele stad is er vól van" öfci Dinsdag 10 Februari s. voor de R.K. rouwenbeweging zal^geen doorgang vinden. f GEEN CARNAVAL IN K.A.B. Het bestuur der Katholieke Arbeidsbé- weging bericht ons, dat dè Carnavalsvie ring niet zal doorgaan. WETHOUDER HEERKENS EN G. SCHUTTELAAR Keren niet in Je Raad terug Uit onze publicatie van gisteren, bevat tende de mededeling van het afdelings bestuur der K. V. P. over de ingediende candidaten voor de raadsverkiezingen, zal men hebben begrepen, dat Wethouder A. Heerkens en de heer G. Schuttelaar zich niet bereid hebben verklaard een nieuwe candidatuur te aanvaarden. Hiermede komt een einde aan de openbare politieke loopbaan van de heer Heerkens, die meer dan 25 jaren heeft geduurd, in welke periode hij 8 jaar als wethouder van Sociale Zaken heeft gefungeerd. De heer Schuttelaar heeft sedert de bevrijding, dus 8 jaren, deel van de Goudse Raad uitge maakt. Het is een droevig verschijnsel, dat er één groep van onze bevolking is, die aan de nationale inspanning haar deel niet wenst bij te dragen. Niemand zal lang behoeven te raden welke die groep is. Een ieder weet, dat de communisten niets anders hebben gedaan dan relletjes veroorzaken in Kamers en gemeenteraden, schimpscheuten op de re gering hebben afgegeven en kolder in hun dagblad „De Waarheid" hebben uitge kraamd. Ik zou er weinig behoefte aan hebben op deze leugens en feitenver draaiingen in te gaan, wanneer niet de Goudse C.P.N. zich aan dezelfde feiten verdraaiing heeft 'schuldig gemaakt. Leest en overweegt wat „De Waarheid" van gisteren meldt: „Ook in Gouda is een Comité voor Volks hulp opgericht. Reeds Zondag kwam onder leiding van het communistische raadslid W. Jamoel de bevolking in actie voor het ophalen van kleding en geld. Uit deze activiteiten is het nu gevormde comité voortgekomen". De grote volksleider W. Jamoel heeft dus de Goudse bevolking aangevoerd en uit die leiding is nu, dus Donderdag of Vrijdag, het Comité Volkshulp voortge komen. Afgezien nog van het feit, dat noch de slachtoffers, noch de Gouwenaren behoef te hebben aan een Comité Volkshulp, mag ik toch vaststellen, dat die onmiddellijke en snelle hulp van Jamoel c.s. heel wat tijd heeft nodig gehad om tot de vorming van een comité te komen. Dat konden de andere Gouwenaars, die dan zonder zijn leiding hebben gewerkt, sneller. We leven toch in een rare wereld. Maar wat ik me nu al dagen lang loop af te vragen is, waar blijft daadwerkelijke hulp uit Sovjet-Rusland? CEDONULLI. R.K. BOUWVAKARBEIDERS- BOND ..ST. JOZEF' Het bestuur van de St Joseph houdt zitting voor de halfjaarlijkse inneming voor het Vacantie-fonds op onderstaande avonden: Voor de leden van „St Joseph": Dinsdag 10 Februari van 8—9.30 uur - K.A.B.-gebouw. Voor ongeorganiseerden: Woensdag 11 Februari van 89.30 uur - K.A.B.-gebouw. Ingeleverd moeten worden 3e en 4e kwartaalkaarten over 1952. Hierop aansluitend wil het bestuur voor het volgende aandacht vragen. Velen van onze collega's woonachtig in het rampge bied hebben alles verloren bij de over stroming die ons land in diepe rouw ge dompeld heeft. Alleen in het gunstigste geval konden zij hun leven en dat van hun dierbaren behouden. Nu is er door hoofdbestuur een actie op touw gezet deze getroffenen zoveel als in het ver mogen ligt te helpen. En zo is naast een gift van 20.000.-, uit de bondskas, een beroep gedaan op alle afdelingen in het land om een inzameling te houden van gereedschap. Dit beroep wordt ook door het afdelingsbestuur ten volle onder schreven. Gedenk de collega's, die naast het verlies van have en goed, ook uit hun brood gestoten zijn door gemis van de voor hen zo noodzakelijke gereedschappen. Kijkt uw gereedschap eens na of „ook" u niet wat missen kan voor onze getroffen collega's. Doet wat gij kunt in deze. Wij weten, er is en zal zeer zeker nog druk een beroep op uw milddadigheid worden gedaan. Voorts willen wij aanmoedigen om via uw patroon 'n uurloon af te staan voor 't rampenfonds, waarvoor 2 vacanti?- bonnen kunnen worden ingewisseld bij de penningmeester. Het bestuur zal dan ook gaarne de af te stane gereedschappen in ontvangst nemen en voor verdere ver zending zorgdragen. Bij voorbaat dank voor uw medewerking. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Erna Lucretia, d. v. J. Zwart en A. L. Lafeber, Kon. Wilh.weg 107; Ma rianne, d. v. C. de Knegt en M. J. Vermeu len, F. W. Reitzslraat 75; Lijsje Hermina Arnolda, d. v. M. J. A. de Haan en H. Bon- gers, Moordrechtse Verlaat 16; Gerrit, z. v. G. Vink en A. Bilstein, Vogelplein 5; Mar- janna, d. v. P. Boef en P. v. Driel, Burg. Gaarlandtsingel 42; Gerritë Jacob, z. v. J. J. Eerland en G. v. Meijeren, Achter Wil lens 15; Aartje Teuntje, d. v. N. v. Vliet en A. A. v. Dijk, Kievitstraat 103; Paula Maria, d. v. A. Schoonderwoerd en M. v. Duuren, Groenendaal 84. ONDERTROUWD: C. W. de Vroom en A. T. van den Hondel. oldoende hulp geboden ANTWOORD VAN B. EN W. In antwoord op het schrijven van het C.P.N,-Ra ad slid W. Jamoel deelt de Burgemeester mede, dat er geen aan leiding is om de. Raad thans in spoed zitting bijeen te roepen. Zijn mening wordt gedeeld door de wethouders, die hy hierover raadpleegde. Het gemeentelijke apparaat heeft alles gedaan en doet alles om. voor zo ver daartoe praetische mogelijkheden bestaan, bij te springen, hulp te ver lenen en hulp, welke in de toekomst mogelyk zou zyn, voor te bereiden. Wat de door de heer Jamoel in het bij- RéUNIE BIOSCOOP „De kloof der verschrikking". Onder deze titel brengt de Paramount Pictures een Westernproduct, ditmaal niet over cowboys, ranches enz., doch op 't gebied van het rijdende materiaal, n.l. de spoor wegmaatschappijen. Twoe concurrerende firma's maken elkaar het leven zuur, zo niet erger, want met doden en gewonden springen ze danig slordig om. Kortom, de pistolen zitten geweldig los in de holsters. Daarbij wordt er ook nog flink met explo sieve stoffen, als dynamiet, omgesprongen, zodat het geheel een zeer lawaaierige in druk achterlaat. Twee maatschappijen kib belen om een stukje grond, waarvoor er slechts voor één plaats Is en dan is het er op of er onder, nietwaar. Die het edel ste te werk gaan, winnen uiteindelijk de slag. Dat voelt men van te voren al aan. ■Niettemin zorgt, dat alles voor een flinke dosis spanning en het geheel is dan ook een fors product geworden, niet voor kleine kinderen besfemd. De liefde speelt natuurlijk oolc een rol. zij het slechts een heel kleine, voortkomend uit een spion- nage-complotje. De regie berustte bij Byon Haaskin, onder wie Edmond O'Brien de hoofdrol van Jimmy Vesser vertolkte. Uitgebreide reportages over de getroffen gebieden vormen de hoofdschotel van het voorprogramma. Toegankelijk voor perso nen boven 14 jaar. Schouwburg Bioscoop De „Dochter van de Revolutie" brengt de toeschouwers terug naar de tijd van de 14e Juli 1789, de dag, dat het Parijse gepeupel de BaBtllle bestormde en dezo slechtte. Het was ook de tijd, dat het volk door de adel werd geknecht en geen rechten had, een tijd ook, die zo'n bloe dige nasleep had en waarbij duizenden het hoogd verloren onder de guillotine, In deze film, die in de Schouwburg Bioscoop wordt vertoond, maken we kennis met een jong aristocratisch meisje, dochter van een verarmde markies, dat aanvan kelijk"'alle narigheid "wéét"t'è ontlopen door te huwen met een man, die snel in aanzien kwam bij de nieuwe machtheb bers. Doch het tij kan keren en zo ont staat dan ook de situatie, dat hij in on genade valt en man en vrouw gescheiden moeten vluchten. De film verhaalt de ver dere lotgevallen van dit markiezinnetje, dat heel wat meemaakt eer een happy ending aanwezig is. De beelden van de film worden zo nu en dan afgewisseld door authentieke prenten van tekenaars uit die tijd, waarop ihen de verschillende gebeurtenissen vindt afgebeeld. In de hoofdrol speelt Martine Carol. De film is voorbehouden voor strikt volwassenen. Thalia Theater Wanneer men deze week in het Thalia Theater „Anna" ziet, dan zal de naam van Silvana Mangano wel herinneringen opwekken aan deze actrice uit haar film „Bittere Rijst", waarin zij haar debuut maakte. De meningen over die film liepen uiteen en in deze nieuwe film zal de twijfel over haar artistieke kwaliteiten nog wel versterkt worden. Zij is de zus ter van een groot ziekenhuis, bemind bij patiënten en personeel. Maar zij wil graag de geloften als religieus afleggen, doch Moeder-Overste is van mening, dat zij daar nog niet rijp voor is. De crisis in de ziel van zuster Anna wordt tot een climax gebracht door het binnenbrengen van een zwaar gewonde jongeman. Terwijl men bezig is deze Jongeman van de dood te redden komt het verleden van zuster Anna boven. En Juist dat verleden is door de regisseur er met de haren bijgesleept om Silvania's „faam", die ze in „Bittere Rijst" verwor ven had, nog eens opnieuw voedsel te ge ven. Zij was nl. danseles in 'n nachtkroeg, waarbij om haar een gevecht tussen twee minnaars ontstónd, dat een van de ..twee het leven kostte. Om dit verleden te vergeten, had zij besloten religieus "te worden, Het zal iedere katholiek duide lijk zijn, dat dit wel een zeer zwak mo tief is. De K.F.C. heeft de film goedgekeurd voor vöIwassénehT zonder genoemde punten betreft merkt de Burgemeester het volgende op: „Het heeft geen zin om thans van ge meentewege werkploegen uit werklozen, D.U.W.-arbeiders en gemeentelijk vakper- soneel samen te stellen en in te zetten in de bedreigde en getroffen gebieden. Ik heb overigens Maandag 1.1. aan de Com missaris der Koningin telegrafisch alle hulp in materiaal en mankracht, welke de Gemeente zou kunnen verlenen, aan geboden. De diensten van de Rijkswaterstaat en van de Provinciale Waterstaten zijn thans uiteraard bezig het nodige en het mogelijke te doen. Komen zH materiaal te kort. dat de Gemeente kan verschaf fen. dan doen zij een beroep op ons. Nog heden machtigde ik twee keer Gemeen tewerken om aangevraagd materiaal af te staan. Komt men mensen te kort. dan wendt men d.w.z. de thans ingeschakelde diensten en particuliere bedrijven hier en elders zich tot het Gewestelijke Ar beidsbureau. Gelijk gezegd zullen de Rijks-, Provin ciale- en andere diensten, welke met. het reddings- en herstelwerk zijn belast, ongetwijfeld een beroep doen on de par ticuliere bedrijven in Gouda, welke zij bij hun werk zouden willen inschakelen. Dat die Goudse bedrijven ten volle be reid zijn om zich te doen inschakelen, staat vast voor mij, die zelf van velen aanbiedingen heb gekregen toen het gevaar nog in Gouda en de omgeving moest worden gekeerd. Het zou in het huidige stadium alleen maar verwarrend werken, wanneer die bedrijven op eigen initiatief hier of daar aan het werk zou den willen tijgen. Het is gebleken, dat het onnodig is, dat van gemeentewege een beroep op be drijven en bedrijfspersoneel wordt ge daan om aan de inzameling van geld en goederen mede te doen. Dit geschiedt al lerwegen. Het nu adopteren van een der getrof fen gemeenten door Gouda was m.i. daar om niet gewenst omdat de hier ingeza melde goederen het snelst ter beschik king moesten- komen van hen. die ze het meeste nodig hadden en het eerst, bereikt konden worden onafhankelijk van de vraag, uit welke gemeente de mensen afkomstig waren. Dit is inmiddels zoveel mogelijk bereikt. Voorts heeft adoptie, althans in het huidige stadium, het grote bezwaar, dat nog in het geheel niet overzien kan worden of de geadopteerde plaats relatief te veel of te weinig zou ontvangen; de omvang van de schade is immers nog vrijwel nergens bekend. Was er bij enkele in onze stad eerst een zekere voorliefde voor adoptie van Slie- drecht, de Burgemeester dezer gemeen te heeft, reeds te kennen gegeven, dal hij op de Goudse hulp geen aanspraak zou willen maken, nu andere gemeenten zo veel erger getroffen zijn. Ik sta niet af kerig tegen adoptie in een verder sta dium. wanneer duidelijk is wat de "ood ginds en wat de mogelijkheden hier zijn". 1. Deel van Amerika. 2. Rivier in Amerika. 3. Indonesisch eiland. 4. Engels graafschap. 5. Hoofdstad. 6. Indonesisch eiland. 7. Rivier in Achtor Indië. 8. Hoofdstad. Bij juiste invulling van de gevraagde aardrijkskundige namen ontstaat op de eerste verticale rij de naam van een Ame rikaanse staat. Oplossingen kunnen ingezonden worden tot Donderdagmiddag. Over de puzzleru- briek kan niet gecorrespondeerd worden. De oplossing van de kruiswoord-puzzlc van verleden week: HORIZONTAAL: 1 martelen. 8 badpak, 14 oraal, 15 bas, 17 tarra, 18 Denver, 20 pek, 22 rood, 23 nauw, 24 gom. 26 nor, 28 oma, 29 na, 30 liter, 32 Kansas, 34 koe, 35 sap, 36 kot, 37 rat, 39 eek. 40 de. 41 ram, 42 tol, 43 pen, 44 ver, 45 as, 46 nok, 48 wol, 49 bar, 50 zot, 52 mes, 54 orakel, 57 Tirol, 59 fl, 60 net, 61 nou, 63 nul. 64 gis. 65 knip, 67 fel, 69 gereed, 71 etser, 73 kar, 75 Soera, 76 letter, 77 kantelen. VERTICAAL: 1 Morena, 2 arena, 3 rang, 4 t.a.v., 5 elegie, 6 eb, 7 nap, 9 at. 10 dar, 11 proost, 12 aroma, 13 kadaster. 16 sen, 19 rot, 21 kok, 25 mes, 27 raken. 30 lot, 31 rag, 33 nok, 34 kam, 37 ras, 38 sok (rok), 1 z 3 V 5 6 7 O 39 eed, 40 del, 41 ranonkel, 42 toren, 44 vos, 46 hak, 47 bot, 48 wel, 49 batist, 51 tin, 53 alsdan, 55 rente, 56 lof, 58 rug, 59 frere, 62 nek, 64 geel, 66 pet, 68 lak, 70 roe, 72 re, 74 Ra. Het lot was deze week gunstig voor; R. Zaadnoordijk, Tollensstraat 19, Gouda. De prijs wordt per postwissel toege zonden. BODEGRAVEN HELPT UITSTEKEND Dat ook Bodegraven op het gebied van de hulpactie actief blijft, blijkt wel uit het volgende. Op een binnengekomen verzoek van de zwaar getroffen Brabantse gemeen te Fijnaart om waterlaarzen, benodigd voor herstelwerkzaamheden en na de te lefonische bevestiging aan het gemeente bestuur ging dhr. Spijker hoofd van de goederen-inzamelingsdienst direct aan het werk. Een half uur nadien stond een wa gen met 50 paar waterlaarzen klaar om de nu 300 km lange tocht te maken naar Fijnaart. De zending werd daar dankbaar in ontvangst genomen, maar de toestand was er inmiddels zo gevaarlijk geworden, dat tot evacuatie werd overgegaan. De wagen kon hierbij goede diensten bewijzen en de chauffeur kreeg het verzoek mee om te zorgen voor lies-laarzen en noodverlich tingsartikelen. Diezelfde avond nog was Bodegraven in staat deze nieuwe zending naar de getroffen gemeente te zenden. Het Rode Kruis van Bodegraven wordt, nu zij gereed gekomen is met haar evacu- atiewerk bij Zijpe en Bruinisse, weer te rugverwacht. Dr Beye commandant van het Rode Kruis heeft bij de evacuatie van zijn geboortedorp Dreischor persoonlijk de leiding gehad. De geldinzameling is op het moment de 35.000 genaderd. Gestreefd wordt de hal ve ton vol te maken. Onder de plaatselijke veehouders bestaat echter het voornemen de getroffenen in plaats van met geld, straks te steunen door het schenken van een of meer stuks vee. Hoewel nog steeds evacué's verwacht worden is er nog niets definitiefs bekend, wel hebben enkele per sonen bij familie of kennissen onderdak gevonden. De lijsten van de slachtoffers van de wa tersnood 1953, opgemaakt door hel Infor matie-bureau van het Ned. Rode Kruis liggen voor belanghebbenden ter inzage bij de voorzitter van het Ned. Rode Kruis, afd. Bodegraven-Zwammerdam mr H. E. La Gro, Noordstraat 4, alsmede op hetge- meentehuis. LIJSTEN RODE KRUIS De lijsten die door het Ned. Rode Kruis zijn opgemaakt en waarop de namen van de slachtoffers van de watersnood ver meld staan, liggen voor de belanghebben den ter inzage bij de secretaris van het Rode Kruis, afd. Bodegraven-Zwammer dam, dhr. Stöcker. Ook heeft de burge meester zich bereid verklaard, deze op het gemeentehuis ter inzage te leggen. MIRECA Het comité van de Miréca heeft gemeend onder de gegeven omstandigheden haar ac tie per 7 Februari a.s. te moeten eindigen op de volgende wijze Heden, Zaterdag 7 Februari is de laatste dag waarop de kassa-bonnen verstrekt worden. Maandag, Dinsdag en Woensdag a.s. laatste gelegen heid voor inlevering van alle zegels, welke het publiek in zijn bezit heeft, bij drukke rij Damman. In dezelfde week worden nog waardebonnen verstrekt, maar ditmaal niet alleen aan hen die het hoogste aantal kassabonnen inleveren. De deelne mers hebben zich verplicht gedurende de hele maand Februari hun wekelijkse fi nanciële bijdrage te leveren. De alsdan verkregen saldi zullen geheel besteed wor den aan de slachtoffers van de nationale ramp. Waardebonnen, welke niet binnen de gestelde termijn verzilverd zijn. komen ten gunste van eerder genoemd doel. Een soortgelijk besluit is genomen ten aanzien van de K.L.K.-actie. Deze eindigt Woens dag a.s. en de eventueel resterende gelden van het door de K.L.T. gevormde waarbor- genfonds worden ter beschikking gesteld van het Nationaal Rampenfonds. MEDISCHE DIENST OP ZONDAG Zondag 8 Februari Dr D. Ragay. Wijk verpleegster Zr G. Kool Stationsweg 11. GEVONDEN VOORWERPEN Portemonnaie, bretels, blauw geruite shawl, blauwe want. JAARVERGADERING COOP. VER. „DE BOSKOOPSE VEILING". In de jaarvergadering van de Coop. Ver. „De Boskoopse Veiling" herdacht de voor zitter, de heer C. Hooftman, in zijn ope ningswoord de nationale ramp waardoor Nederland was getroffen. Spr. hoopte dat dit jaar voor de Veiling weer zo zou mogen zijn als het voorgaande, en her dacht vervolgens de overleden oud-com missaris van de Veiling, wijlen de heer C. v. d. Wildijk H.zn, welke in leven zeer veel voor de ver. heeft gedaan. Namens de familie v. d. Willik was aan de ver. een foto van wijlen de heer v. d. Willik aangeboden, die een plaats in de bestuurskamer van de veiling zal krijgen. Nadat de secretaris een verslag had uitge bracht waarin een gezond verenigingsle ven en activiteit werd gemeld, verkreeg de penningmeester het woord, zijn ver slag stemde tot tevredenheid. De Veiling meester bracht hierna verslag uit over de aanvoer en de prijzen der aan de veiling gebrachte producten. Uit de reeks van cijfers bleek o.m. dat de prijs van de Bes hulst over het afgelopen jaar als een bij zondere kon worden aangemerkt. Bij de bestuursverkiezingen werden de heren C. Hooftman en C. Bulk herkozen, terwijl in de vacature van de heer W. Groene- stein, de heer W. Tol tot commissaris werd gekozen. De begroting voor het jaar 1953 wérd met algemene stemmen goedgekeurd* Deze jaarvergadering van De Veiling wag voor de heer D. van Wijk A.zn een wel zeer bijzondere, omreden hij het feit herdacht dat hij 35 jaren het secretariaat der vereniging had waargenomen. Bij deze gelegenheid had hij te kennen gege ven dat hij de pen wilde neerleggen. De voorzitter sprak tot de heer Van Wijk hartelijke woorden van dank nu hij zijn laatste jaarverslag had doen horen. Spr. besloot met de woorden: „Van Wijk, u kunt terugzien op een rijk besteed leven, wij hopen dat u een mooie levensavond zult mogen hebben". Nadat de scheidende secretaris woor den van dank had gesproken, werd hem als stoffelijk blyk van herinnering, een gemakkelijke stoel aangeboden. Tot opvolger van de heer Van Wijk werd de heer C. de Jong G.zn benoemd. BLOEMENVEILING Per stuk: hamameiistakken le s. 76, 2e s. 57. 3e s. 40, pi'umus-tribola-takken le s. 26, 2e s. 21, 3e s. 14: japanse kerstakken le s. 1.15, 2e s. 92. 3e s. 62. amandeltakken le s. .24, 2e s. 19. 3e s. 12, forsythia-takken le s. 36, 2e s. 27, 3e s. 18. magnoliabloemen le s, (wit) 34,. 2e s. 19, 3e s. 14. idem rose le s. 31, 2e s. 18, 3e s. 14, idem rood le s. 29, 2e s. 19, rhododendoronbloemen le sr. 24, 2e s. 17, cyclamenbloemen le s. 44, 2e s. 32, cyclamen in kleine pot le s. 65, id. 2e s. 52, primula's in pot 17. Per bos: mahonieblad le s. 86. 2e s. 62, 3e s. 35, andromedablad le s. 55, 2e s. 42. 3e s. 30. De veiling kenmerkte zich door een matige aanvoer vooral betreffende azalea- mollistakken. De prijzen hiervan bedroe gen: le s. 80, 2e s. 65, 3e s. 44 per tak. GEVONDEN VOORWERPEN Gevonden: Kïnderportemonnaië. zilve ren ringetje, shawl, knipmes, kinderwant, zakdoek, padvindersriem. kinderduim- want, zakdoeken, gebreide handschoen, le deren motorschoen, twee lederen wanten, oorknop, grote gebreide want. paar glacé handschoenen, zakdoek, boekje met post zegels, knalpot van motor met luchtfilter, lederen dameshandschoen, bruin lederen portemonnaie met geldinhoud gevonden te Alphen. autobuitenband, nagelschaartje, wit metalen armbandje, damesportemon- naie, bruine motorwanten, alpinomuts, pop. herenwant, kinderwantje, kastsleutel, damesportemonnaie, ruitenwisser van auto handschoenknijper. Inlichtingen bij de politie. HULP WATERSNOODSLACHTOFFERS Ook Haastrecht heeft een steentje bij gedragen in de steun aan de slachtoffers van de watersnood. Na verspreiding van een eenvoudige circulaire begon Woens dagmorgen jl. een grootscheepse goederen inzameling. Bestelauto's en vrachtwagens reden af en aan. Alles werd verzameld in het Concordiagebouw. De hoeveelheid werd steeds groter. Vele dames waren druk werkzaam om het binnenkomende te sorteren. Alle mogelijke soorten kleding werd geschonken. Enkele dames, o. m. mevr. J. Lepelaars-Verzijden, moesten tot des avonds 11 uur doorwerken om slechts de onder- en bovenkleding .te sorteren. De Volgende morgen verscheen een gedeelte van het secretarie-personeel om alles le registreren en al spoedig stond een ge deelte van het gebouw gevuld met grotë zakken kleding. Er is een begin gemaakt met het ontruimen van het toneel, dat .een natuur lijke overeenkomst vertoonde met een ai- deling voor heren- en damesjassen uit 'n groot warenhuis. Alles was tijdelijk aan lange kapstokken opgehangen. Het werd half vijf alvorens men met de sortering, registratie en samenbundeling van dit ge deelte klaar was. Complete herencostuums en damesmantelpakjes werden keurig in grote dozen verpakt evenals de andere fijne kleding. Het is boven alle lof verheven zoals in Haastrecht geschonken is. Met uitzonde ring van enkelen heeft een ieder aange voeld dat de getroffenen niet verlegen zijn om de inhoud van de lorrenmand. Tiental len wollen en molton dekens kwamen bin nen: een grote hoeveelheid babygoed. da mesmantels, japonnen en damesjasjes. Een schitterende collectie herenoverjassen, stapels onder- en bovenkleding en vele soorten schoenen, laarzen en klompen. I-let is ondoenlijk alles op te noemen, doch één ding staat vast: de Haastrechtenaren heb ben getoond, dat ze weten wat nood lijden is. DOKTERS DIENST Van Zaterdag, 7 Februari, des middags 12 uur tot Maandag, 9 Februari, des mor gens 8 uur, zal de medische dienst in deze gemeente worden waargenomen door dr J. J. Hoving te Oudewater. Utrechtse Straatweg 6, telefoon 57 (niet automatisch). VOOR DE GETROFFENEN De lijsten van de collecte voor de hulp verlening aan de geteisterde gebieden ko men successievelijk binnen. De opbrengst is momenteel ongeveer 12.000, terwijl wordt verwacht, dat een bedrag van 15.000 zal Worden overschreden. Uit deze mooie opbrengst blijkt duidelijk, dat ook, door het merendeel der ingezetenen wordt medegeleefd met de grote nood van onze medeburgers. Men kan alsnog zijn bijdrage geven en verhogen. Even een telefoontje aan het gemeentehuis of een seintje bij hun collec tant en men is bereid het offer in ont vangst te komen nemen. De burgemeester heeft zo duidelijk mogelijk gezegd geeft wat gij kunt missen en geeft bij wijze van spreken Uw laatste cent. Er is veel heel veel geld nodig. WADDINXVEEN ADOPTEERT GEMEENTE De gemeenteraad van Waddïnxveen heeft in zijn vergadering van gisteravond met algemene stemmen besloten aan de Vereniging van Nederlandse gemeenten een verzoek le richten hem een gemeente uit het noodgebied toe te wijzen. VOOR HET RAMPENFONDS Nog steeds komen er giften binnen voor de leniging van de nood in de ge teisterde gebieden. Vrijdagmiddag was de opbrengst van de ingezamelde gelden en giften reeds ruim 29.000. Voorts zullen nog verschillende uurloon acties in de bedrijvén plaats vinden. De fa. Okkerse heeft naar de evacuatie centra een wagen met speelgoed gezon den voor de kinderen van de getroffe nen. MEDISCHE DIENST De medische dienst wordt Zondag 8 Februari a.s. in deze gemeente waarge nomen door dokter J. W. H. Helleman, Kerkweg 222, tel. 379, alhier. KAARTCONCOdRS K. A. B. De K.A.B. afdelin- Oudewater hield in het parochiehuis een kaartconcours voor haar leden, het laatste ln dit seizoen. In de afdeling Rikken werden de prijzen als volgt gewonnen door: A. Steeribrink met 149 punten le-prijs, G. Oostrom 147 p. 2e pr. C. Snel J44 p. 3c pr„ N. Burger 140 p. 4e pr., Joh. va- Vliet 133 p. 4e pr., G. A. Oostrum •133 p. 6e pr., L. van Achthoven 132 p, 7e pr., G. Hoogendoorn 119 p. 8e pr. In de afdelipg schutjassen werden de prijzen gewonnen- door: J. L. van Vliet le prijs, G. Rietveld 2e pr„ L. Morsink 3e pr., G. de Lange 4e pr., J. de Ruwe 5e pr., G. v. Zandwijk 6e. pr., F. Rietveld 7e pr„ P. Kroes 8e pi'.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1