Overzicht van de situatie Derde lijst van de slachtoffers „Nieuwe kaart van Zeeland moet worden getekend Deze zomer al oogst op Zuid-Beveland Zal Schouwen herrijzen in de huidige vorm? OFFERZIN IS GROOT Eiland Schouwen en Duiveland „een tiveede Walcheren Dodencijfers Niets ontziende aasgieren plunderen in noodgebied 2 Zaterdag 7 Februari 1953 DEN HAAG Het is opmerke lijk, dat de kleinste, soms vrijwel onbekende plaatsjes zulke grote be dragen offeren voor de getroffen gebieden. Nu is het wel zo, dat men in de steden op velerlei wijze zijn offers brengt: in de bedrijven, bij collectes, in vergaderingen, biosco pen. schouwburgen enz. Er komen bedragen binnen voor het Rampen fonds, die een ontroerend getuigenis geven van menselijke solidariteit: Scheemda: f 55.784, per Inwoner bijna f 12,—; Lexmond f 18.000, per inwoner bijna f 10.Arnhem be reikt vandaag waarschijnlijk het millioen, rond f 10.per-inwoner; in de drie Noordelijke provincies is, bij collectes alleen, ruim vijf mil lioen opgehaald. Finsterwolde f18.190, per inwoner ongeveer f5, Harpel f 10 per inwoner; Sellingen f 12.250. Tange Alteveer f 5225, (alle drie vrijwel onbekend); Er- melo f 87.000, per inwoner f 4. Franeker: f 35.000, per inwoner f4,-. En dan nog enkele bijzondere berichten: de KAB heeft het bedrag van f75.000 dat zij aanvankelijk beschikbaar stelde verdubbeld. Zeven Nederlandse zeeschilders, die in Tilburg exposeren, stellen ieder de opbrengst van één schilderij ter beschikking van het Rampenfonds, aragen. Kledingdepot in het paleis Noordeinde DEN HAAG. H. M. de Koningin heeft aan het Rode Kruis dat ge deelte van het paleis Noordeinde af gestaan. dat nog te harer beschikking stond. Het gebouw doet thans dienst als kledingdepot voor geëvacueerden. De goederen worden van het paleis uit rechtstreeks gezonden naar ge troffenen, die in de omgeving van Den Haag zijn ondergebracht. Het ligt in de bedoeling deze distributie van goederen binnen enkele dagen uit te breiden tot een groter deel van Zuid-Holland. In het paleis is een staf van honderd personen aan het werk. (Vervolg van de voorpag.) de waterleiding te herstellen. Het kan indien men er ;n s'aagt Je rechte lijnen van het pompstation naar de stad af te sluiten van de verdere vertakkingen. Het pomp station werkt. Thans moet al het water overzee worden aangevoerd. Stad van rampspoed Zierikzee zelf blijft een stad van totale rampspoed. Grote kudden koeien en stieren gaan in stam pede door de nauwelijks verlichte straten naar de havenkade, waar de springvloed de gevels totaal van de huizen wegscheurde. Trucks, tracto ren, boerenwagens, militaire colon nes en boeren met kippenhokken, alles rijdt en davert naar deze vluchthaven, die vol ligt met het meest bizarre bijeenraapsel van al les wat varen kan. De Dorus Rij kers voer gisteren op de kademuur maar is al weer vlot gekomen. Verschillende Scheveningse loggers wachten er al dagenlang op het af voeren van evacué's. Zij liggen daar als laatste zekerheid, mocht de ramp van Schouwen-Duiveland zich nog verder uitbreiden. De kans op besmettelijke ziekten is tot nu toe in Zeeland niet groot. Wel drijven er overal duizenden kadavers die niet geborgen kunnen worden, maar door het getij blijft het water stromen, en zeewater werkt sterk desinfecterend. Walche ren zal geen evacué's opnemen, hoe wel alles er nu weer rustig schijnt, de scholen weer begonnen zijn, en iedereen, die niet elders hulp biedt, weer normaal aan het werk is ge gaan. Maar deze rust is schijn. Een storm van enige betekenis zou de situatie op Walcheren abrupt kunnen wijzigen. De dijken hebben zwaar geleden, vooral bij Veere en Rit- trem. Mocht de dijk tussen Krab- bendijke en Rilland doorbreken de toestand is hoogst precair dan zal heel Zuid-Beveland komen in de situatie, die thans heerst bij Ellewoutsdijk in de zak van Zuid- Beveland. Te grote aanvoer Wij hadden in Middelburg ook nog een kprt gesprek met de eva cuatiecommissaris voor geheel Zee land, de heer A. Stout, hd van Ge deputeerde Staten. Direct gevaar voor mensenlevens is er thans in jeheel Zeeland niet meer, vertelde lij ons en alles waarmee hulp ge boden kan worden is in overvloed Kratten met sinaasappels wor den in Rome in een Italiaans legervliegtuig geladen. Samen met pakken kledingstukken en andere goederen, gaan ze naar het rampengebied in ons land als geschenk van het Italiaanse volk. MENING VAN MINISTER MANSHOLT: DEN HAAG. Naar de mening van de minister van Landbouw, de heer S. L. Mansholt, zullen bepaalde gedeelten van het getroffen gebied, o.a. Zuid-Beveland en grote streken van West-Brabant, vry snel droog kunnen vallen en nog dit jaar een oogst kunnen opleveren. Daar staat tegenover, dat voor andere delen rekening moet worden gehouden met langdurige herstelwerkzaamheden en dat het herstel van de grond hier eveneens meer tijd zal vorderen. De minister noemde ln dit verband Schouwen en Duive land „een tweede Walcheren". De heer Mansholt kwam tot deze conclusie na een tweedaagse inspec tiereis in het rampgebied, tijdens welke hij zich over de mogelijk heden van een herstel van de landbouw georiënteerd heeft en een begin heeft gemaakt met de orga nisatie van de voorbereiding daar van. ..Zo snel mogelijk beginnen" is volgens hem het devies. Tijdens zijn reis heeft de minis ter contact gehad met agrarische voormannen uit het getroffen ge bied en heeft hij op ruime schaal overleg gepleegd met ambtelijke deskundigen en tal van technici, ook op het gebied van het herstel van de grond en de cultuurtech niek. Bij het overleg zijn de richtlijnen voor het werk aangegeven en is een eerste fase van de voorbereiding afgesloten. Ook de schaderegeling voor de landbouw en het ontwerpen van de verdere financiering van~het~ landbouwherstel is ter hand geno men. aanwezig. In vele rampgebieden is het nu zelfs zo, dat door de over grote aanvoer van kleding, dekking en voedsel de wegen en havens overbelast dreigen te raken, waar door het herstel wordt vertraagd. Op Tholen is grote behoefte aan werkkleding. En die behoefte wordt een uiterst grote noodzaak in Strij- enham, waar vijfhonderd mensen onafgebroken in de weer zijn om grote gaten in de dijk te dichten. Men komt er teenslag, rijshout en balken tekort en heeft nachtenlang in volslagen duisternis door moeten werken. Pas Donderdag kwam er een schip, dat nu de werkzaamhe den op de dijk verlicht. Volgens eerste schatting zijn in Zuid-Beve land 7.000 van de 10.700 stuks vee verdronken. In Tholen zijn rond 2.000 stuks van de totale veestapel van 5.000 verloren gegaan. Voor winter bedijkt? De meeste autoriteiten, die wij spraken, betwijfelen of Zeeland voor de winter alweer geheel om- dijkt zal zijn. Dit hangt in de eerste plaats af van de hulp. die het bui tenland gaat bieden. Bij het behoud van Schouwen-Duiveland in de huidige vorm plaatsen vele bewo ners hun vraagteken. Op Noord- Beveland schijnt -de zaak voorlopig geconsolideerd. In Kortgene opende de Commissaris der Koningin Za terdagmiddag een nieuw gemeente huis, waarover jarenlang strijd is gevoerd om het gebouw te krijgen. Die zelfde nacht werd de dijk over spoeld en het interieur grondig ver nield. De dijken, die het Noorden van dit eiland beschermen, houden zich over het algemeen goed. Vledder straft man, die hulp weigerde aan rampgebieden Bakker, slager en kruide nier leveren niet meer ASSEN De dorpsgemeenschap van Vledder (Dr.) hééft zich be moeid met een ingezetene in die gemeente, die niet van plan was ook maar iets te doen om de posi tie van het Nationaal Rampenfonds te versterken. Men wist, dat de man ongeveer 500 zakken in voorraad had, doch toen een beroep op hem werd gedaan, zakken beschikbaar te stellen voor het dichten van de dijken, werd dit beroep niet inge willigd. Toen een dag later een geldinza meling werd gehouden, die in deze kleine gemeente een bedrag van f 9.809.50 opbracht, heeft dezelfde man de collectrices wederom met lege handen weggezonden. Zoiets laat een dorpsgemeenschap nu eenmaal niet op zich zitten. Zij heeft de bakker, de kruidenier, de slager en andere leveranciers aan geraden, niet meer aan de man te leveren, op straffe van het verlies van de klandizie in het dorp. En het spreekt wel vanzelf, dat de leveranciers deze risico niet wensen te nemen. Het gevolg van een en ander is, dat het gezin nu op water en brood (eigen gebakken) zit. Prins spreekt tot de bevolking van Zierikzee DEN HAAG. Prins Bernhard, die Vrydag wederom per hélicoptère een bezoek bracht aan de geteisterde gebieden, heeft op een plein in Zie rikzee een toespraak tot de bevol king gehouden en er bij haar op aan gedrongen, dat zij zou evacueren. Hieronder volgt een opgave van de tot dusver bekende aan tallen doden, die bij de overstro mingsramp te betreuren vallen, gespecificeerd naar de diverse plaatsen. Deze lijst is bijgewerkt tot op Vrijdagmiddag 2 uur. Abbenbroek Brandwijk Brouwershaven Bruinisse Burgsluis Capelle Dinteloord Dordrecht Dreischor Elfplaat, gem. Poortugaal, Fijnaart Geersdijk Goese Sas 's-Gravendeel Halsteren Heinenoord Hellevoetsluis Heijningen I-Ioedekenskerke Hondsbossezeewering Hontenisse (Kerkdorp, Samswaarde) Kerkwerve Klundert Kortgene Krabbendijke Krimpen a. d. IJssel Kruiningen Sint Maartensdijk Maassluis Middelharnis Moerdijk Nieuwendijk (Land van Altena) Nieuwerkerk (Ouderkerk) Nieuwe Tonge Nw Vossemeer Numansdorp Oosterland Oosterschelde Ossenisse Ouddorp Oudelande Ouderkerk aan de IJssel Oude Tonge Papendrecht St. Philipsland Rilland Rotterdam Serooskerke Sliedrecht Stavenisse steenbergen Stellendam Stormpolder Strijen Terneuzen Texel Tiengemeten Veere Vlissingen Wagenberg Willemstad Wolfaartsdijk Yerseke IJsselmonde Zaamslag Zierikzee Zuidland Zijpe (aangespoeld) Totaal 1372 i z Uit de omgeving van Zierikzee worden nog steeds mensen per helicopter van bedreigde plaat sen gehaald en naar het stadje overgebracht. Vandaar gaan zij naar Rotterdam om verder ge ëvacueerd te worden. De vlieg tuigen landen te Zierikzee op gemarkeerde plaatsen. Opbouwpnogram niet direct in gevaar DEN HAAG. „Wij hebben niet de indruk, dat het wederopbouw- programma voor Nederland direct in gevaar zal komen door de schade, die in het rampengebied is toege bracht aan de woningen," deelde men ons op het departement van We deropbouw en Volkshuisvesting mee. Een voorlopige eerste schatting van het aantal totaal vernielde huizen geeft weliswaar de indruk dat dit enkele duizenden zal bedragen. Mocht deze schatting juist zijn, dan zou de invloed hiervan op het wederopbouw programma slechts klein hoeven zijn. Anders zou de zaak worden, indien het aantal onherstelbare woningen onverhoopt boven de tienduizenden zou lopen. Dan zouden wellicht wel ingrijpender maatregelen nodig zijn. Vertrek Go en Soenito uitgesteld DEN HAAG Het vertrek van de beide Indonesiërs Go en Soenito, die uitgewezen worden wegens com munistische activiteiten, zou van daag plaats vinden, doch is uitge steld. MIDDELHARNISt Zonder een verblijfsvergunning van eett? pas in Middelharnis opgericht evacuatie- bureau zal men de toegangspoort tot Goeree en Overflakkee niet meer mogen passeren en op het eiland zelf zal een strenge controle worden uit geoefend. Dat is een maatregel, die men genomen heeft om diefstallen uit verlaten woningen en boerderijen tegen te gaan. De dieven, die tot dusver op dit punt van het rampgebied zijn opge treden, hebben een grenzenloze bru taliteit aan de dag gelegd. In één ge val werd de deur uit een woning gezaagd en stal men uit deze woning een aantal sieraden en een gouden horloge, alsmede kleren. Elders stal men een varken. De burgemeester van Middelharnis heeft aan de rijkspolitie opdracht ge geven bij nacht af en toe schijnwer pers te richten op de in of nabij het verdronken gebied staande verlaten woningen om zodoende eventuele dieven op heterdaad te kunnen be trappen. Ook elders hebben onverlaten mis bruik gemaakt van de noodtoestand en de ellende van de overstroming. In de Brabantse gemeente Reuzel is een echtpaar gearresteerd, dat voor gaf gelden voor de noodgebieden in te zamelen, doch dit geld ten eigen bate aanwendde. De politierechter in Middelburg heeft een gevangenisstraf van vijf maanden opgelegd aan een inwoner van Hontenisse, die zich aangespoel de goederen toeëigende uit de geteis terde gebieden. De officier van justi tie vestigde in zijn requisitoir er de aandacht op, dat ook het zich toe eigenen van aangespoeld goed zeer zwaar zal worden gestraft. Dergelijk goed moet bij de burgemeester wor den aangegeven. Op grond van de tot dusver bin nengekomen gegevens kan van de situatie in de rampgebieden het volgende globale overzicht worden gegeven: ZEELAND: West-Zeeuwsch Vlaanderen Onder leiding van de Rijkswater staat wordt met ongeveer 1000 bur gers en 250 militairen gewerkt aan de versterking van de zeewering. De werkzaamheden vorderen goed. Alle gaten in de duinen en de dij ken zijn gedicht, zodat er thans geen gevaar is. Langs de gehele kust is door de PTT met hulp van militairen een nood-telefoonlijntje aangebracht. West-Zeeuwsch Vlaan deren is voorts aangewezen als evacuatie-oord. Er is een vrij groot aantal evacué's, voornamelijk uit Schouwen en Duiveland. Oost-Zeeuwsch Vlaanderen Toestand tamelijk stabieL Walcheren: Geen wijziging in de situatie. Noord-Beveland: Geen wijziging in de situatie. Zuid-Beveland: In Krabbendijke is de toestand weer kritiek geweest. Met mede werking van Amerikaanse militai ren zijn ongeveer 3000 evacué's af gevoerd en in Noord-Brabant op de wal gebracht, waar zij over vele gemeenten werden verspreid. Tholen: In de binnendijken aan de zuid zijde van St. Annaland is gedicht. Er rest thans nog het herstel van de doorbraak in de zeedijk tegen over Ouwerkerk op Schouwen. Dit herstel zal aanzienlijk meer moei lijkheden opleveren o.a. door de sterke stroom. Alle beschikbare mankrachten zijn nog steeds inge-' schakeld bij het herstelwerk. Zij Dordrecht Van Balkom-Peren, Elia J., ge boren 9 Januari 1894 te Dordrecht. Kerkwerve Kloet, Leendert, geboren 19 No vember 1888 te Duivendijke; zijn moeder, Kooman, Hendrina, gebo ren 23 October 1864 te Duiven dijke; Van der Bijl, Cornelis, ge boren 16 Maart 1869 te Kerkwer ve. Klundert Van Wensen, Leen; Van Wen- sen-Tolenaars en zeven kinderen; Kasan, E., dpi soldaat uit Amster dam; Berg, N. F., dpi soldaat uit Den Haag (vermist); Zwarts, A., dpi, soldaat uit Delft (vermist). Numansdorp Geïdentificeerde slachtoffers: Hoek, Jan, geboren 11 Mei 1904 te Ridderkerk; Hoek, Johannes Dirk, geboren 26 Mei 1936 te Numans dorp; Hoek, Dirkje Elisabeth, ge boren 12 November 1940 te Nu mansdorp; Hoek, Euft, geboren 29 November 1905 te Rotterdam; Hoek, Johannes, geboren 8 April 1934 te Numansdorp; Bezemer, Jannetje Maria, geboren 29 Juni 1924 te Numansdorp; Van der Ree, Elirabeth Cornelia Neeltje, gebo ren 10 Januari 1950 te Numans dorp; Herweyer, Arie, geboren 13 April 1907 te Barendrecht; Her weyer, Elisabeth Adriana, geboren 29 November 1942 te Numansdorp; Herweyer, Cornelis Pieter, gebo ren 19 Juli 1929 te Numansdorp; Herweyer-Knops. Christina Gera- diena, geboren 3 September 1932 te Melissant; Herweyer. Teuntje Magdalena, geboren 7 Juli 1952 te Numansdorp; Beider, Leendert, geboren 9 Januari 1872 te Maas dam; Belder-'t Hoofd, geboren 9 Januari 1872 te Maasdam; Beider Willemijntje, geboren Schuitman, geboren 2 Juni 1899 te Zuid- Beijerland; Cot, Jan, geboren 6 Maart 1890 te Scherpenisse; Cot- Belder. Wilhelmina, geboren 13 Januari 1899 te Rotterdam: Riet veld, Arie, geboren 10 Mei 1927 te Numansdorp; Rietveld-Herweyer, geboren 12 September 1931; Riet- (Het Ned. Roode Kruis kan in verband met de omstandig heden waaronder de gegevens van deze verlieslost worden verzameld, niet de volledige garantie geven voor de betrouw baarheid. Het is dus mogelijk, dat een enkele wyziging achteraf noodzakelijk zal blijken). veld, Cornelia Teuntje, geboren 3 Mei 1951 te Numansdorp; Her weyer, Pieter, geboren 28 Decem ber 1882 te Stellendam; Herweyer- Van der Ree. Adriana Maria, ge boren 29 December 1884 te Nu mansdorp; Groene weg, Anthonie, geboren 7 December 1900 te Nu mansdorp; Groenweg-De Jongste, Jobstje Bastiaantje, geboren 25 December 1905 te Rotterdam; Rustenhoven, Hendrik Jerfaas, ge boren 26 April 1912 te Renkum; Rustenhoven-Van der Ree, Ida Aaltje, geboren 6 Januari 1913 te mansdorp; Groeneweg-de Jongste, faas, geboren 6 October 1933; Rus tenhoven. Teuntje Neeltje, geboren 7 September 1936; Rustenhoven, Neeltje Teuntje, geboren 10 Octo ber 1937; Rustenhoven, Willem Adrianus, geboren 6 November 1939; Rustenhoven, Adriaantje Aaltje, geboren 11 Februari 1941; Rustenhoven, Aaltje Jaapje, ge boren 30 Juni 1942; Rustenhoven, Hendrika, geboren 9 April 1947; Rustenhoven. Pieter Arie. geb. 9 November 1949; De Jongste, Pie ter. geboren 7 Januari 1909 te Rot terdam; De Jongste-Kramp, Kor- nelia Neeltje, geboren 20 Juli 1915 te Numansdorp; De Jongste, Dirk je Neeltje, geboren 9 September 1941; De Jongste, Neeltje Dirkje, geboren 3 April 1945; De Jongste, Hendrika Lena, geboren 25 Okto ber 1946; De Jongste, Hendrik, geboren 17 Maart 1951; Kramp, Jacob, geboren 13 November 1921 te Numansdorp; Kramp-Fortuin, Maria Anthonia, geboren 9 Juli 1922 te Strijen; Kramp, Hendrik, geboren 17 Mei 1948; Kramp, Neeltje, geboren 15 Mei 1950 te Numansdorp; Van Geemert, Arie, geboren 17 December 1927 te Nu mansdorp; Van Gemert-Van 't Noordeinde. Johanna Cornelia, ge boren 19 October 1929; Van Gee mert, Cornelia Maria, geboren 22 September 1952; Putters, Adriaan, geboren 7 November 1905 te Gies- sendam; Putters-Van Eekelen, Ma ria, geboren 11 Juni 1921 te Klun dert; Putters, Jacob, geboren 26 'Augustus 1948; Notenboom, Jacob, geboren 8 September 1867 te Nu mansdorp; Notenboom, Philippus, geboren 24 September 1899 te Nu mansdorp; Biesheuvel, Lena, gebo ren 4 Mei 1892 te Numansdorp. Oudelande Te Goes geïdentificeerde persoon: Jansens, Cornelia, geboren 19 Oc tober 1875 te Oudelande, echtge note van Joh. Mol. Oude Tonge Geïdentificeerde slachtoffers: Van Noord-Van der Baan, Pleun- tje, geboren 25 October 1921 te Sommelsdijk; Van Noord, Francina Johanna, geboren 5 Juli 1951 te Oude Tonge. Overleden: Van Polanen, L. N., korporaal, le- gernummer 31.04.92.85. St. Philipsland Verdronken: Van der Est, Andries A., geboren 18 November 1914 te Bruinisse; Faasse, Willem Marinus, geboren 30 Januari 1887 te St. Philipsland; Ligtendag, Jan, geboren 6 Januari 1915 te St. Philipsland; Geense, Jacobus Pieter, geboren 7 Augus tus 1884 te St. Philipsland. Omgekomen, nog niet gevonden: Den Haan, Maatje, geboren 3 Mrt 1873 te St. Annaland, weduwe van Jan Ligtendag; Suurlant, Cornelis Jan, geboren 21 November 1934 te Tholen; Suurlant, Jan Johannes, geboren 25 Maart 1929 te Tholen; Suurlant, Jan Marinus, geboren 20 Juni 1898 te Poortvliet, weduw naar van Cornelia de Graaf; Vroegop. Laurens, geboren 27 Fe bruari 1940 te Steenbergen/Kruis land, zoon van Jan Johannes Vroegop en Cornelia Elisabeth Overbeke. Poortugaal Verhey, Jan, geboren 16 Juli 1883 te Poortugaal; Verhey-Van Kampen, Neeltje, geboren 22 Mei 1887; Verhey, Arie, geboren 20 Fe bruari 1913; Venneman, Klaas, ge boren 12 Januari 1918 te Poortu gaal; Verhey, Maria, geboren 15 Augustus 1925; Venneman, Pieter, geboren 29 Januari 1948. Stavenisse Geïdentificeerd te Bergen op Zoom: Hage, J., man, ca. 60 jaar; Hage- Sauke, W. J., ca. 50 jaar, echtge note van J. Hage; Hage-Koeman, Petronella Josina. Texel Omgekomen: Bemardus, W., uit De Waal; Dij ker W., 38 jaar, uit De Waal; IJk- se, R., 52 jaar, uit De Waal; Kuip, D., 36 jaar, uit De Koog. Ierseke Te Ierseke geïdentificeerde over leden personen: Woonplaatsen van deze slachtof fers onbekend: Brieve, Tannetje, geboren 23 December 1892 te Kruiningen; Sinke, Adriana, gebo ren 19 Juli 1894 te Kruiningen; Hofmeijer Thea, Gerritje, geboren 31 Augustus 1952 te Kruiningen; Hendrikse, Jacob Leendert. gebo ren 31 Maart 1931 of 13 Maart 1931 te Ouwerkerk; Danker, Jo hanna, geboren 28 Maart 1879 te Kruiningen; Van Iwaarden, Maria Johanna, geboren 6 Januari 1896 te Kruiningen. IJsselmonde Overleden: De Goede, Evert Kooiman, gebo ren 7 September 1873 te IJssel monde. overleden 1 Februari 1953 te Rotterdam (Benvenutê), Rectificaties: 2e lijst, Tien Gemeten: Dingeman Ordon en Gerrit Ordon, juiste naam: Dingeman Ardon en Gerrit Ardon. 2e lijst, Zuidland: Kapel, twee gezusters, juiste naam Kapel-Overgouw, Maartje; Kwak- Overgouw, Adriaantje. worden geassisteerd door ongeveer 300 militairen. Af en toe droppen vliegtuigen materiaal boven St. An naland. Het dorp is thans nagenoeg weer droog. Met man en macht wordt gewerkt om de verdediging voor het springtij van 16 Februari gereed te hebben. De meeste inwo ners van St. Annaland zijn terug gekeerd. De grootste spanning is geweken. Er is weer electriciteit. Slechts de drinkwatervoorziening baart nog zorgen. In de gemeente Tholen en in andere delen van het eiland is men bezig geëvacueerden naar Noord-Brabant over te bren gen, omdat hun aanwezigheid een onhoudbare toestand schiep. In Poortvliet is de stemming hoopvol. Voor het eerst sinds de ramp ge schiedde is geen nieuw water bin nen gelopen. De twee gaten in de buitendijken zijn gedicht en een van de twee gaten in de binnendijk is ook reeds hersteld. Poortvliet staat nog voor een groot deel onder water. Nu de dijken .dicht zijn hoopt men het spoedig te kunnen afvoe ren. St. Philipsland: Geen wijziging in de situatie. Schouwen en Duiveland: Dreischor is thans geheel geëva cueerd. De evacuatie van Renesse wordt voorlopig onnodig geacht. Vier duizend evacué's van Schou wen zijn via Dordt afgevoerd. Dui zenden vólgen nog. Uit Zierikzee zijn ongeveer 6000 mensen aange wezen om te evacueren. Ook uit andere gemeenten volgen er nog velen. ZUID-HOLLAND: Goeree-Overflakkee: Op geheel Goeree en Overflakkee wordt reeds de eerste hand gelegd aan de uitvoering van door ver schillende instanties in gecoördi neerd overleg vastgestelde plannen voor herstel. Gisteren zijn op het eiland genietroepen gearriveerd, die in samenwerking met de autoritei ten en werkkrachten van de Rijks waterstaat de herstelwerkzaamheden zullen uitvoeren. Een tankboot voor ziet Middelharnis dagelijks van drinkwater. Een aantal ducks heeft het dode vee uit de stallen in het verdronken land gehaald. Het is met schepen naar destructiebedrij ven vervoerd. Er is op het eiland een aantal gevallen van lichte hooi- broei geconstateerd. Men heeft om hooibroeimeters gevraagd om uit breiding met eventuele schadelijke gevolgen te kunnen voorkomen. In Middelharnis heeft men thans ge noeg voorraden. Over de dijk Goe- deree-Stellendam-Ouddorp is nog geen verkeer mogelijk. Dit gebied is ook geïsoleerd. Via Middelharnis zijn Vrijdag nog evacué's afge voerd. Voorne en Putten: De situatie op Voorne en Putten geeft, indien zich geen onverwachte complicaties voordoen, geen reden tot bezorgdheid meer. Weliswaar stroomt door vier gaten in de Oudenhoornse zeedijk met vloed het water nog binnen, doch de water stand in de ondergelopen polder wordt hierdoor niet hoger. De dijk aan de noordwestzij de van het Voornse kanaal wordt verhoogd om op alle eventualiteiten voorbereid te zijn. Aan het dichten van de vier gaten in de Oudenhoornse zeedijk wordt men man en macht gewerkt. In Spijkenisse is men de toestand meester. Er wordt hard gewerkt aan het herstel van de dijken. Als de wind niet opsteekt en het water niet stijgt heeft men vertrouwen in de verdere gang van zaken. Hoeksche Waard: In de omgeving van 's-Gravendeel wordt hard gewerkt om het over stroomde gebied watervrij te maken. De bevolking, die geëvacueerd is, kan niet direct daarna terugkeren met het oog op voeding, verwar ming. drinkwater, gasvoorziening en veilige huisvesting. A l blasserwaard Van hedenavond af zal weer be perkt noodzakelijk autoverkeer mo gelijk zijn op de weg Alblasserdam —Rijksweg. Maandag zullen alle in dustrieën in Alblasserdam weer in bedrijf worden gesteld. West-Brabant: Voor Sprang-Capelle is het ge vaar geweken. Een deel van de ge meente is nog overstroomd, doch het gevaar voor doorbraak van de winterdijk is bezworen. De burge meester heeft toestemming ver leend tot het terugkeren van de geëvacueerden van de winterdijk en de Waspikse dijk. In Ossen- drecht wordt hard gewerkt om -de gaten in de dijken te dichten. Twee gaten tussen Oude Zuidpolder en Vijfpolder en tussen Vijfpolder en Nieuwe Hinkeloordpolder zijn reeds gedicht. Het gevaar is hier vrijwel geweken.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1