Nieuwe kaart van Zeeland moet worden getekend" Nu 1372 doden Evacuatie uit noodgebieden Dinsdag geheel voltooid Zeventien millioen Burgemeester van Zierikzee: Schade op Schouwen naar ruwe schatting 500 millioen Rampenfonds Herhalings oefeningen afgelast Eisenhower stelt hulpcomité samen 11/4 millioen op Antillen bijeen Wegen Zondag afgesloten voor nieuwsgierigen Rampgebied is geen kijkgebied 13e Jaargang, no. 32 Onafhankelijk Dagblad voor Rotterdam en Omstreken Zaterda» 7 Februari 1953 HET ROTTERMMSCH PAROL Uitgave NV. de Nieuwe Pers - Postgiro 398444 - Bankiert Amsterdamsahe Bank - Redactie en Administratie: Schiedamsevest 42 - Tel 25430 (7 lijnen) te Rotterdam - Directeur: B. de Vries - Hoofdredacteur: Sj. van der Schaaf Vrij, Onverveerd Abonnementsprijs per week 47 et: kwartaal ƒ4,05: losse nummers 10 ct WINTER VALT OVER tJtlTJïxtt VERLATEN N. TONGE is geen levende ziel meer. Het water heeft voorlopig gewonnen. Voorlopig. Want volgende week komen de mannen van Nieuwe Tonge terug de burge meester die in Dïifksland -.it, heeft ze opgeroepen en dan gaan ze beginnen aan het grote karwei: het water verdrijven en de huizen weer bewoonbaar maken. (Van een onzer redacteuren) ZIERIKZEE ..Zeeland van 31 Januari 1953 be staat niet meer. Er zal een nieuwe kaart getekend moe ten worden en hoe die er uit zal zien hangt af van het weer in de komende weken." Dat zei ons jhrmr A.F. C. de Casembroot, de Commissaris der Koningin in de provincie Zeeland, die wij in Middelburg spraken, kort voor hij vanaf het Marktplein aldaar per héli- coptère vertrok, naar wat ook het doel van onze reis was: Schouwen en Duiveland, dat een beeld biedt met meer dan genoeg ellende om de hel mee te beschrijven. Op de weinige droge gronden werken militairen en burgers met een bezetenheid, die aan wonderen doet geloven. In het zeewater, dat aan alle kanten door de dijken sloeg, drijft overal de dood. Maar Ducks, bemand met Amerikanen, varen steeds verder dit water-niemandsland binnen om de laatste ingesloten mensen in het Westen te evacueren. Onafgebroken gooien Vliegtuigenen hélicoptères voedsel, kleding en dekking neer, ook voor de bewoners van Burgh, Haamstede en Renesse, het meest westelijk deel van dit eiland.- DEN HAAG. Het aantal; personen, van wie met zeker- j heid is komen vast te staan, dat j zij bij de overstromingsramp het leven hebben verloren. was, volgens de laatste gege- j vens, gestegen tot 1372. •>EN HAAG. ïn verband met de noodtoestand bepaalt de minis- van Oorlog, dat de herhalings oefeningen worden afgelast voor dif oorlogsonderdelen van de Ko ninklijke Landmacht, die in de eer ste helft van Maart onder de wape nen moeten komen. Alle reserve-officieren, dienstplich tige onderofficieren en dienstplich tige korporaals van de Koninklijke Landmacht, die een oproeping heb ben ontvangen om op 2 Maart of 5 Maart voor herhalingsoefeningen onder de wapenen te komen èn alle dienstplichtige korporaals en dienst plichtige soldaten van de Koninklij ke Landmacht, die een oproeping hebben ontvangen om op 16 Maart 1953 voor herhalingsoefeningen on der de wapenen te komen, be hoeven aan deze oproe ping géén gevolg te geven. Een smal strookje donkere grond in een groot ondiep meer waaruit bomen en huizen steken. Dat reep je grond is een van de vele dijken waar militairen en burgers bezig zijn de bressen te dichten. Deze mensen zijn nog steeds be schermd dooi- de duinen en eigen lijk is het enige wat men van deze streek weet. dat men in het ergste geval de duinen in zou kunnen vluchten. Over land is dit gebied van Zierikzee uit onbereikbaar ge bleven. De enige weg leidt buiten om naar Burghsluis. Maar het is een uiterst hachelijke weg. Er zijn schippers in de ovei-volle haven van Zierikzee. die deze riskante reis wel willen maken. Er zijn er ook, die hier geen gat in zién. Op het gemeentehuis van Zierik zee vergadert, men vrijwel doorlo pend achter gesloten deuren. Het belangrijkste onderwerp is de toe stand van cie Noorddijk, tussen Brouwershaven en Scharendijke. Het is een sterke zeewering, maar het water dat aan de binnen- en buitenkant te keer gaat doet lang zaam maar zeker zijn vernietigend werk. Rijkswaterstaat heeft de si tuatie vanuit de lucht opgenomen en zal proberen achter de dijk een sterke zandwering te spuitenals het daarvoor al niet te laat is. Mocht deze dijk bezwijken, dan komt het nu veilig schijnende Zie rikzee voor drie kwart onder wa ter te staan, en dan is het behoud van Schouwen-Duiveland zeer twij felachtig. Niet te benaderen Dit werd ons Vrijdagavond laat verteld door de burgemeester van Zierikzee, mr Schuurbecque-Boeije. in de vreemd uitziende trouwzaal van het aan chaos grenzende stad huis van Zierikzee. Wij hoorden van deze burgemeester een eerste schatting van de schade, die Schou wen-Duiveland tot nu toe heeft. ..Niemand kan het zelfs maar bena deren," zei mr Schuurbecque-Boeije, „maar voor zover wij de chaotische gegevens nu kunnen overzien ko men wij na haastig overleg op een bedrag van rond vijfhonderd mil lioen. Vraag mij niet, waar die schatting op berust, maar het is meer dan een slag in de lucht." Als wij alle verhalen van mense lijk leed terzijde schuiven is het voornaamste nieuws uit Zierikzee. dat men al het mogelijke doet orn (Zie vervolg op pag. 2) WASHINGTON. Presi dent Eisenhower heeft Vrijdag een comité samengesteld, dat belast zal worden met de hulp verlening aan de door de over stroming geteisterde gebieden in Engeland, Nederland en België. Het comité bestaat uit vier leden en zal beginnen met het verzamelen van gegevens over de ramp en daarna aanbevelingen doen op wel ke wijze de Ver. Staten het best kunnen helpen. Het bestaat uit de minister van Buitenlandse Zaken Foster Dulles, die voorzitter is, de minister van Defensie Wilson, de minister van Landbouw Benson en de directeur van het bureau voor de Wederzijdse Beveiliging Stassen. In een verklaring van het Witte Huis wordt gezegd, dat het comité zal nagaan in hoeverre actie van het Amerikaanse Congres nodig is. Het comité zal nauw samenwerken met het Amerikaanse Rode Kruis. Verder werd gezegd dat de kabi netsleden unaniem van mening wa ren, dat het volk der Verenigde Sta ten de bevolking van de door de storm geteisterde gebieden op de Britse eilanden en in West-Europa wenst te helpen. rTTT heeft Uw hulp nog hard XII nodig. Die kussensloop J vjet val kleren is het "nigc 'wat ze heeft 'ku^neo redden. Wat er verder van haar terecht komt, hoe gauw ze terug kan keren en met wat ze in dat geslagen land opnieuw kan beginnen, heeft U voor een groot deel in de hand. U hoeft alleen maar een girobiljet te grijpen en een bedrag over te maken aan het Nationaal Ram penfonds. Het gironummer is: Rijksmusea zijn Zondag gesloten DEN HAAG. Alle rijksmusea zijn op de nationale gedenkdag, morgen, de gehele dag gesloten. Lucifers van Kankerfonds nu verkocht ten bate van Rampenfonds HILVERSUM. Dr L. G. Korten- herst, de voorzitter van de Tweede Kamer, heeft Vrijdagavond voor tie radio bekend gemaakt, dat de luci fers, die met het embleem van het Koningin Wilhelminafonds werden verkocht ten bate van de Kankerbe strijding, gesierd met een ander em bleem, thans verkocht worden ten bate van het Rampenfonds. WILLEMSTAD (Curasao) Bij het hulpcomité op Aruba is een bedrag van ruim 200.000 Ned. gld. binnen gekomen voor de slachtof fers van de watersnood. Hiermee is het totaal bedrag, dat op de Antil len bijeengebracht is, gestegen tot meer dan 1.250.000 gulden (Nëd. crt.) Postzakken voor dichten van dijken DEN HAAG. De PTT heeft 22.000 lege postzakken ter beschik king gesteld voor het dichten van dijken. Deze zakken zijn naar Ber gen op Zoom overgebracht. (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG. De verwachting is, dat aanstaande Dinsdag de eerste faze der werkzaamheden, die onmiddellijk na de ramp moesten worden uitgevoerd, afgesloten kan worden. Dan zal de hulpverlening, en de evacuatie van de bewoners der ge troffen gebieden zo goed als voltooid zijn. Naar schatting zjjn nu 30.000 a 40.000 personen geëvacueerd en dit getal zal vermoe delijk meer dan 50.000 gaan bedragen. Deze evacuatie gaat echter met vele onverwachte moeilijkheden en strubbelingen gepaard. Zo moet er vaak met dwang gewerkt worden in de ge vallen, dat de bewoners hun woonplaats niet willen verlaten. Deze dwang is noodzakelijk, omdat de militairen, die vaak met groot levensgevaar tot deze plaatsen zijn doorgedrongen, niet nog eens aan dit gevaar mogen worden blootgesteld. Deze mededelingen werden Vrij dag gedaan tijdens een bijeen komst, die belegd werd door de ministeries van Binnenlandse Za ken en van Maatschappelijke Zorg. ■Mn I 'TG--'- Er bestond geen evacuatie-rege ling voor watersnoden, wel een voor oorlogstijd. Deze laatste wordt nu toegepast, waarbij het ministerie van Binnenlandse Za ken de leiding heeft. Men moet steeds grote voorzichtigheid be trachten bij het noemen van aan tallen geëvacueerden, want reeds zeer binnenkort, zodra enige ge bieden zijn drooggevallen kan men verwachten, dal er weer mensen terugkeren naar hun woonplaats, indien hun huizen bewoonbaar zijn gebleven. Een coördinatie commissie onder voorzitterschap van minister Beel, omvat de de partementen van Oorlog, van Eco nomische Zaken, van Landbouw, van Financiën, van Sociale Zaken, van Maatschappelijke Zorg, van Waterstaat en van Binnenlandse Zaken. Zij is in de eerste plaats ontstaan uit een behoefte om een trefpunt te scheppen voor gedachten wisseling tussen de de partementen, die uit hoofde van hun werkzaamheden nauw bij de ramp zijn betrokken. Een aantal ubcommissies is ingesteld, die de vraagstukken als bijv. de schade vergoeding en de sociale maatre gelen afzonderlijk behandelen. Ook de vraag, hoe de overstelpen de buitenlandse hulp moet worden opgevangen en verwerkt, zal door een aparte subcommissie worden behandeld. In verband met de militaire hulp van Nederlandse en buiten landse troepen heeft de coördina tiecommissie reeds een bespreking gewijd aan het vraagstuk, wan neer de militaire hulp zal kunnen vorden teruggetrokken. Hierover zal een nauw contact moeten vorden onderhouden met de com- nandanten der buitenlandse troe len en het Nederlandse opperbe- el om ook hier een gecoördineerd ptreden te bereiken. In het bij- mder kunnen wij voorlopig het .vare materiaal, waarover speciaal ie Amerikaanse troepen beschik ken. niet missen, daar het Neder landse leger dit materiaal niet be- i zit. Met nadruk gaf dr Prinsen, de secretaris-generaal van Binnen landse Zaken, uitdrukking 'aan de vrees, dat gedurende het a.s. week end een grote stroom mensen zich naar de getroffen gebieden zou begeven, hetzij om familieleden te bezoeken, hetzij uit nieuwsgierig heid, hetzij uit minder oirbare overwegingen. Getracht zal wor den om middelen te vinden die deze ongezonde belangstelling af doende kunnen afdammen. Ver wacht kan worden, dat gedurende het weekeinde een aantal wegen, naar het rampgebied zullen wor den afgesloten, waartoe overleg is geopend met de commissarissen, der Koningin in de betreffende provincies. DEN HAAG. De regering doet een dringend beroep op de bevolking, zich niet onnodig naar het rampgebied te bege ven. Met name kijklustigen en personen, die familieleden of bekenden in het rampgebied willen opzoeken, of willen trachten aldaar inlichtingen over hen te verkrijgen, kunnen de hulpverlening en de her stelwerkzaamheden belemme ren. Daarom wordt hun dringend ver zocht aan hun voornemen, hoe be grijpelijk op zichzelf ook, geen ge volg te geven. De politie heeft op dracht met ingang van heden (Za terdag) deze personen niet tot het rampgebied toe te laten. Bovendien verzoekt de regering ook de streken in de nabijheid van het rampgebied niet onnodig te be zoeken. Zij vraagt dit, opdat de hulp verlening en de herstelwerkzaamhe den voortgang kunnen hebben en verkeersopstoppingen worden voor komen. De regering vertrouwt, dat de bevolking ook in dit opzicht alle medewerking zal willen verlenen, zo dat eventuele nadere maatregelen ter beperking van het verkeer achter wege kunnen blijven. Grote documentaire van Polygoon HAARLEM. Polygoon-Profilti heeft van de overstromingsramp in de afgelopen week 125.000 m. film ge produceerd. Deze onderneming zal thans uit de duizenden meters nega tief materiaal waarover wordt be schikt, een grote documentaire film samenstellen ter ondersteuning van de hulpacties in binnen- en buiten land.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1