Watersnood brengt gevoelige slag toe aan de agrarische productie van ons vaderland In Utrecht ervoeren zij wat christelijke barmhartigheid is ■te. ggggllll* Bijna 17 millioen voor het Rampenfonds Een dèrde van alle vlas, uien, erwten en suikerbieten wordt in deze streken geproduceerd Opoe Knoppers uit Zierikzee gelukkig gemaakt met japon Voorgevoel deed hem de wekker op twee uur s nachts zetten „Voor de ramp ZATERDAG 7 FEBRUARI 1953 (Van onze landbouw-medewerker) Terwijl in hel gelroffen ge bied hier en daar nog men sen noodgedwongen de wijk moeien nemen, wordl op andere punlen mei man en machl gewerkl aan hel herslel van de dijken. Hel is hel eersle begin op de weg lerug. Maar hel wil niel zeggen, dat hel een eenvoudige weg zal zijn. In tegendeel, hel staal vasl, dal Nederland in economisch op- zichl een klap le incasseren heefl gekregen, die hel na oorlogs herstel weer een ge voelige slag heelt terugge draaid. Het is duidelijk, dat de mate riële schade van deze ramp over wegend de landbouw treft. Het overstroomde gebied van de vruchtbaarste kleigronden be hoort landbouwkundig tot een van de beste gedeelten van ons land. Het moge met een paar cijfers geïllustreerd worden. In deze Zuid-West-hoek van Nederland 7 4 8% van de totale cultuurgrond-oppervlakte van Nederland vinden we 22 k 23% van alle in Nederland ge bruikte landbouwtrekkers. Het getroffen gebied 6 a 7% van de Nederlandse cultuurgrond produceert jaarlijks als belang rijkste agrarische producten met ronde cijfers 50.000 ton winter tarwe, 47.000 ton zomergerst, 800.000 ton suikerbieten, 47.000 ton vlas, 48.000 ton uien, 452.000 ton aardappelen en 17.000 ton erwten. Het wil zeggen, dat rond een derde van alle suikerbieten, een derde van alle vlas, een derde van alle erwten, meer dan een derde van alle uien, een vierde van alle gerst, een vijfde van alle tarwe en een zesde van alle con sumptie-aardappelen in Neder land geproduceerd, wordt voort gebracht door de landbouw van het gebied dat nu door de waters nood is getroffen. Het zegt er wel Iets van hoezeer deze Zuid-West hoek een voorraadschuur is voor de rest van Nederland en hoe belangrijk ook het aandeel van dit gebied is in de Nederlandse agrarische export. Nu is het anders Wat er van de 175.000 h.a. die onder merendeels zout water staan waarvan tweederde akkerbouw en eenderde weiland dit jaar voor de oogst terecht komt is nog moeilijk te zeggen. Voor het weiland zullen de ge volgen uiteraard minder ernstig zijn, maar voor de akkerbouw zijn deze des te erger. De inge zaaide wintergranen kunnen wel worden afgeschreven. Voor de rest hangt alles af van de tijd, dat de gronden onder zout water blijven liggen. Voor enige belang rijke gedeelten die onbeduidend onder de zeespiegel liggen en die welhaast tot de zee zijn terug gekeerd, staat nu al vast, dat dit jaar niet op een oogst kan worden gerekend. Daar zal de' inwerking van het zout water bovendien zodanig zijn, dat zelfs in het tweede jaar de oogst de nadelige gevolgen daarvan in ernstige mate zal ondervinden. Dat is één kant van de schade post. Landbouweconomisch rekent men de jaarlijkse bruto-opbrengst in het Zuid-Westelijk zeeklei gebied op pl.m. ƒ1450,per h.a, Voor het overstroomde gebied betekent dit dus een landbouw productiederving van rond 235 millioen. Tegenover het feit, dat vermoedelijk nog wel een deel van de hoger gelegen polders wat zullen opleveren, staat de omstandigheid dat in de laagste polders zoals gezegd een tweede jaars rroductie-schade te ver wachten is. Maar dat is natuurlijk niet alles. Het aantal omgekomen koeien stelt men van bevoegde zijde op 35.000 stuks. Bij een ge middelde waarde van 800,per stuk, betekent dat. een schade van ongeveer 30 millioen. Daarbij komen naar schatting een 22 a 23.000 varkens, ofwel 80% van de gehele varkensstapel in dit ge bied, die verloren gingen. Over de paarden ontbreken ons nog de gegevens. Maar dat aantal loopt zeker ook in de duizenden zware paarden; alleen al in Halsteren kwamen 400 paarden in de gol ven om. Verloren Grote schade zal ook zijn toe gebracht aan de voorraden land bouwproducten. Naar men ons van deskundige zijde mededeelt kan men aannemen dat op dit moment van het jaar in deze streek als regel nog wel de helft van de aardappelproductie dus ongeveer 225.000 ton een kwart van de graanoogst ofwel on geveer 25.000 ton en 20 a 25% van de overige handelsgewassen op de boerderijen aanwezig is. Het is duidelijk dat deze voorraad als verloren moet worden be schouwd. Aanzienlijk is ook de schade aan landbouwwerktuigen. Van deze voorraden zal nog wel eons iets voor de dag komen, maar het zoute water heeft daarop een funeste werking, zeker als de werktuigen daaraan lang ten prooi zijn geweest. Van land- bouw-economische zijde neemt men aan, dat in dit gebied de inventaris aan landbouwwerktui gen een vervangingswaarde heeft van 700 k 800 per h.a. Voor het overstroomde gebied betekent dat een waarde aan landbouw werktuigen van rond 120 mil lioen. Noord-Beveland heeft bijv. een groot aantal kostbare maai dorsers. In genoemd bedrag zijn niet meegerekend de trekkers. Hiervan zijn er in het onderhavige gebied vermoedelijk wel een 6 a 7000 stuks, waarmede men de totale waarde toch wel op f 40 tot f 50 millioen kan stellen. En dan hebben we het nog maar alleen over datgene wat direct tot de schade aan de agra rische productie en tot de direct nodige agrarische productiemid delen gerekend moet worden. Daarbij komt nog bijvoorbeeld de vernieling van boerderijen, woningen en bedrijfsgebouwen. Naar verluidt zijn alleen al op Schouwen-Duiveland, dat als „een tweede Walcheren in 1945" is be stempeld en dat in oppervlakte nog groter is, de helft van alle boerderijen verwoest. Op Goeree en Overflakkee zijn hele dorpen verdwenen; laat staan wat er dan van verspreid liggende boerde rijen over is. En zo is het op tal van plaatsen. Verder heeft men te rekenen met een enorme scha de aan dijken, wegen, bruggen, afrasteringen, kanalen, spoorwe gen enz., waarvan de schade vooralsnog niet is te overzien. Uit dat alles blijkt, dat bij de droeve lijst van slachtoffers die uiteraard het zwaarste weegt een materiële schade komt die ons land plaatst voor een uiterst moeilijke opgave. 12.000 man van K.L. in het rampgebied DEN HAAG, 6 Febr. De door de zee-, land- en luchtmacht in nauwe samenwerking georga niseerde hulpverlening heeft er in belangrijke mate toe bij ge dragen, dat men thans de grootste ellende ten gevolge van de over stromingen te boven is. De mili taire bijstand van de Kon. Land macht wordt gegeten door bijna 5.000 man uit de eerste militaire afdeling, 1800 map uit de tweede en 6.000 man uit de derde mili taire afdeling. Benoeming Bedell Smith goedgekeurd WASHINGTON, 7 Febr. (Rtr) De Amerikaanse Senaat heeft Vrijdag de benoeming van Walter Bedell Smith tot onderminister van buitenlandse zaken goedge keurd. Aan de mondelinge stemming ging slechts, een kort debat 1 vooraf. OOK VOOR DE ZEEUWEN SCHEEN VRIJDAG DE ZON (Van onze verslaggever UTRECHT, 6 Februari Ook voor de Zeeuwen scheen vandaag de zonDie van Schouwen en Duiveland. met duizend en een voer- en vaartuigen gebracht tot aan de voet van de oude Dom toren, gebracht in de veiligheid van het Stichtse land, ondergingen er de mildheid van. Maar veel meer wonderen dan die toch maar schrieltjes schijnende zon. verdrongen door de woïkenjaronde wind en compleet aan de haal gegaan voor Koning winter, die later op de dag in zijn ijsbaard gromde, heeft de vluchtelingen uit hetl noodgebied goed gedaan de zon der christelijke barmhartigheid, die zij zo rijk, zo koninklijk royaal ervaren hebben. Opoetje Knoppers uit Zierikzee, drie en zeventig, maar voor geen jonge deern uit de wee gaand, draagt Zondag een feestelijke jurk. Een jurk zo feestelijk en zo chic als zij er haar leven lang geen ge dragen heeft. Dat zat zo. In de Jaarbeurshallen aan de Croeselaan is een opvang centrum ingericht voor die hon derden, die vanuit Schouwen en Duiveland vaste grond onder de voeten zoeken. Een lange, een eindeloos lange, trieste stoet van mannen, vrouwen en kinderen Mannen met iets hards en onver zettelijks in de ogen, met dat vorstelijke aan het vaderschap eigen op ogenblikken, waarop het gezag tot volle gelding komt. Moeders en kinderen, niet te scheiden eenheid, somberste nood in de processie der ge- slagenen. Maar niet om van die rampspoed opnieuw het droeve verhaal te doen, schrijven wij deze regelen. In die stoet liep Opoe Knoppers, een klein, bijde hand oudje, rap van tong en met oogjes, die het leven nog wel tien keer aandurven. „Och meneer" zegt ze met een geloof en vertrouwen dat ont roert, „och meneer, de Here weet wat goed voor ons is". Ze maakt haar weg langs de tafels, waar namen worden opgeschreven. Ja, ja, Klasien heet ze. Neen, niets anders. Klasien Knoppers van achtlen-tachtigj Uit Zierikzee. ,,'k Heb er mijn leven lang ge woond". Zo'n mooie jurk Dan knikt ze nadrukkelijk, alsof ze bevestigen wil dat ze daarmee heeft afgedaan. Maar even later ontmoeten we Opoetje weer in de afdelingen waar kleren ver strekt worden. Ze is nog niet aan de beurt en een vriendelijke gids, die haar goede daad van daag al duizend maal gedaan heeft, geeft haar een stoeL Daar Ook het kleinste eiland betaalde zijn tol. TIENGEMETEN, 6 Febr. (A.P.) Een eenzame vrouw, die als enige van haar gezin op het overstroomde eiland Tienge- meten achtergebleven is. keek vandaag naar de puinhopen van haar boerderij en zwoer het be drijf weer te zullen opbouwen. „Van regeringszijde hebben ze me verteld, dat het hier onbe woonbaar is", zei de 38-jarige Johanna Kooman, die moeder van twee kinderen is en op het eenzaamste aller Zuid-Hollandse eilanden op de boerderij Tessa" woonde. „Maar wij hebben het land nog en wij zijn nog jong. Ik ga niet. Wij kunnen niet vlug genoeg beginnen met het redden van onze eigendommen uit de puin hopen", zei ze. Tiengemeten, een acht kilo meter lang eiland met boeren bedrijven, had tot Zaterdag een bevolking van 160 zielen, waar van echter niemand en dat is de uitzondering omgekomen is. Dit is grotendeels te danken aan de 58 jarige boerenknecht Piet Vos, die op „Tessa" werkt. De boer. de 37-jaar oude Cor- nelis Kooman, lag met een ge broken been in het gips hel gevolg van een ongeluk van enkele weken geleden toen de wind Zaterdag opstak „Ik ging naar hem toe en zei „ik vertrouw het water niet." aldus Vos. En voordat ik naar bed ging zette ik de wekker op twee uur. Toen hij 's morgens vroeg op stond en naar buiten ging om te zien hoe de toestand op de dijk was ontdekte hij, dat het water er reeds overstroomde. Zodoen de kon hij de inwoners van Tiengemeten een eerste waar schuwing geven. Muur van tenter Er was geen tijd meer te ver liezen. Terwijl het water steeg ren den de dochtertjes van Kooman 12 en 7 jaar oud langs de dijk naar een aangrenzende boerderij, die kortgeleden buitengewoon hecht gebouwd was. Dat huis werd de redding van het gezin Kooman en een twaalftal buren. „Wij kregen de vrouw van de baas weg op de tractor en ik redde de paarden," zei Vos. „Op dat ogenblik hoorde ik de dijk bezwijken en in het stikdonker kwam een muur van water op ons af. Ik voelde hoe het vloed water langs mijn benen snel be gon te stijgen en de baas kon niet lopen". Het leek een onmogelijke taak weg te komen. „Breng me boven op de c en laat me daar maar', zei de baas, zo vertelt Vos. Maar ik zette hem op de tractor die echter defect raakte. Het water stond ons bijna tot het middel, toen ik er in slaagde de tractor weer op gang te krijgen. Nieuwe doorbraak Ondanks zijn. gebroken been reed Kooman de tractor in vei ligheid. De machine, welke zijn leven redde, ligt thans gekanteld in een massa modder rondom de boerderij, die hun toevlucht werd. Vos bleef nog even achter in een laatste poging om de 21 koeien, te redden en toen bleek, dat hij van de anderen afgesneden was. Ik klom op de dijk en begon op handen en voeten naar de veiligheid te kruipen. Ik had nog maar 30 meter voor de boeg toen de dijk vlak voor mijn neus opnieuw brak. Mijn wég naar de veiligheid werd een massa modder en water. Er zat niets anders op dan weer terug te kruipen. Ik kwam weer bij de boerderij en klom op het dak. Mijn hondje kwam me daar gezelschap houden. Dat was 's morgens kwart voor drie. We bleven tot tien uur in die vreselijke storm op het dak zitten.Op een gegeven ogenblik stortte een muur, die door het water ondermijnd was in. Zij nam een gedeelte van het dak mee, maar het stuk waar wij op zaten bleef gelukkig jntact. Ten slotte zag Vos een ondiepe plek en slaagde hij er in met zijn hond naar het andere huis te komen. Hij liep, vaak tot aan zijn hals in het water, 800 meter door de watermassa's de veilig heid tegemoet. EEN jongetje van anderhalf jaar, verzwolgen door de nimmer verzadigde vloed, heeft hier zijn laatste rustplaats gevonden tussen voorlopig 16 anderen in Halsteren. Een van de nameloos vele kinderen zit ze de kleren vanuit de verte te monsteren, zoals ze dat gedaan heeft als ze haar grote dochters wijze raad gaf in de grote winkels, vroeger, allemaal vroe ger Ze ontdekt een jurk, een zwarte jurk met glinsterende kralen en gladde lovertjes. Een mooie jurk vindt ze en zonder dat het opgemerkt wordt, glipt ze er naar toe. Ze houdt de jurk tegen zich. aan, taxeert de lengte en knikt tegen zichzelf. Met de jurk op haar schoot zoekt ze haar stoel weer op. Eenmaal aan de beurf" verklaart zij haar hartewens. „Zo'n mooie jurk", zegt ze nog eens en nog eens en, rtik met haar bezit, gaat ze heen. Maar ze wordt teruggehaald. De verpleegsters van het Rode Kruis menen dat Opoe beslist een warme wollen jurk moet nemen. Ze zou kou vatten in al die zwarte zij. Die ogen Maar de dienaressen der charitas, die ill dit lustoord van goedheid de scepter mogen zwaaien, verstaan Opoe's verlangen. En ze over laden haar met hun hartelijk heid. Ze zoeken een wollen jurk en een vest, een paar warme handschoenen en een mantel met een brede kraag. Ze halen dam pende koffie met een koek, ze stallen heel de overdaad van hun hulpvaardigheid uit voor dit oude vrouwtje, dat in haar 1: vensavond zulke zware klappen kreeg. In de babykamer Vader Helfrink en zijn vrouw, ook van Schouwen, staan in de babykamer gebogen over hun enige zoon van zeven maanden, die kraait en lacht alsof er slechts vreugde onder de zon was. Hij krijgt een hardrode wollen muts op zijn bol en een lichtrose jasje. Kleuren doet het niet best bij die blozende knul, maar de kou zal het kind niet deren. Dacht.U dat? Verkenners halen een deken, een beste deken, waar het kwaliteitsmerk nog in staat en ze hullen vader Helfrink èn zijn zoon in die weelde van warmte. Honderden vergaat het als deze mensen. We vragenhoeveel En het antwoord is stilmakend. Wij weten het niet, we tellen niet, we werken en dat doen we lallemaal samen. Dat is de sfeer van dit centrum, dat een offi ciële naam draagt en dat een officieel gemeentelijk loket bezit. Maar in en achter dit loket leeft het christelijk hart van een christelijk volk. Hier is het slachtoffer geen nummer maar een medemens, geslagen door de ramospoed. Hier klawn de ge zichten op, bier vonïrt de levens moed opnieuw in ogen, die 3an doffe berusting toe waren. Moeder Simonis maakt met haar zeven kinderen de tocht langs de pakhuizen der liefde. Ze wil wel praten, wat vertellen. Maar als ze ;zegt, dat ze haar dochter Bertie van negen jaar „aan de dijk heeft moeten laten keert ons hart zich met alle warmte naar haar toe, maar stokt onze stem. God lof dat de liefde zó sterk blijkt te leven in ons volk. God lof, omdat in alle duisternis van de ramp dit vuur zó hoog op laaien mocht. Bisschop van Haarlem in geteisterd gebied SCHIEDAM. 7 Febr. De bisschop van Haarlem, mgr. Hui- bers, heeft Vrijdag een bezoek gebracht aan de geteisterde ge bieden in Zuid Holland, die tot zijn diocees behoren. Daarna hield hij zich geruime tijd op in het in de Ahoyhal te Rotterdam gevestigde evacuatiecentrum. Hij vervolgde daarna, zijn tocht naar Schiedam. Hier bracht mgr. Hui- bers een bezoek aan het evacu atiecentrum, dat is gevestigd in het gebouw Irene. AJU het water langzamerhand rustiger is geworden en op sommige plaatsen zelfs enigszins r de eigenaars van getroffen woningen bezig te redde;n wat er nog te redden valt. Hier kinderstoel in veiligheid worden gebracht Wm£. 5 «dm?; IP sommige plaatsen tracht men polders leeg te pompen, maar dit is een onbegonnen karwei. Wat er aan de ene kant uitgehaald wordt, loopt er aan de andere kant weer binnen IN de loop van Vrijdag ontvingen wij de volgende giften ten be hoeve van het Nationaal Rampen fonds: Ons kaartpotje T.W.H., Arnhem 16.98; Fam. D., Arnhem 100.—; C. de Br., Arnhem 25.H. B., Arnhem ƒ10.—; de B.( Arnhem io.—; Kaartclub Schoppenboer, Arnhem 50.K.V.P. afd. Nij megen 101.70; Uit onze kaartpot, Hees 10.—; De Hese Spelers ƒ45.50; Buurtschap Brainstem 1163.36; Loterij cl. „De Grijpstui- ver", Nijmegen. „Ons prijsje van vorige week" 15.A. S„ Lent 100.—; Leerlingen R.K. School voor Techniek en Ambacht, Bor- culo 103.34; N.N. te V. ƒ15.—; N.N., Nijmegen 25.—; Fanfare „St. Remigius", Duiven 150.—; S.C.D., Neerbosch 282.50; N.N., Nijmegen 25.—; N.N., Apeldoorn 50.—; G. M., Nijmegen 200.—; v. d. S., Nijmegen 10.J. d. H., Nijmegen 10.—; A. H., Nijmegen 10.H. J. J., Arnhem 5. Fa. C.—v. E., Nijmegen 10. J. V., Zieuwent 25.—; N.N., Nij megen 10.Mw. W.-H., Nij megen 25.—: G. Schr., Nijmegen ƒ50.—; Zangkoor L.D.E.M. Ma- riaplein, Nijmegen 25.Spaar- Sot toezichthouders textiel Nyma, 'ijmegen ƒ41.50; J. C. D., Parijs ƒ50.—; D.V.O. ƒ3.—; Schutterij St, Anthonius Abt, Malden 50.—; Van Personeel en Directie Nijm. Nacht Veiligheidsdiensten 250.-; N.N. 25.—; K.A.V. Par. O.L. Vrouw van Lourdes en Heiweg 141.Nijm. Verlofhoudersbond 50.—; De pas opgerichte Schiet- DEN HAAG. 7 Februari. Gis teravond was er bü het Nationaal Rampenfonds reeds een bedrag geteld van 16.900.000 Volgens de tot nu toe bekende cijfers, is in de drie Noordelijke provincies tezamen een bedrag van ruim vijf millioen gecollec teerd. Hierby zijn de toegezegde giften inbegrepen. De Nederlandse Katholieke Ar beiders Beweging zal een bedrag van anderhalve ton overmaken. De „Coca-Cola export-corpora tion" heeft een bedrag van 100.000.— gestort. De tabakshandelaren hebben ook hun goede hart laten spreken en hebben besloten een bedrag van 110.000.te storten. De coöperatieve verkoopcentrale voor eieren te Roermond heeft een be drag van 100.000.ter beschik king gesteld. De 924 personeelsleden van het ministerie van landbouw, visserij en voedselvoorziening stortten, tot nu toe ƒ26.175. GELDERLAND Het prachtige bedrag dat Arn- vereniging „Lengel" te Leng«l 25.Schuttersverg. „De Een dracht Lengel 25.C. T-, Doetincnem 5.N.N., Vethui- zen 1.N.N., Nijmegen 10.— hen. bijeenbracht, vermeldden we reeds op pagina 1. In het tiendui zend inwoners tellende dorp Gors- sel heeft men de halve ton al overschreden. De gemeenteraad van Ermelo heeft 10.000.be schikbaar gesteld, en de inzame ling heeft tot nu toe ruim 87.000.— opgebracht. FRIESLAND In het dorp Appelscha 31.000.- opgehaald, de patiënten van het Beatrix-sanatorium aldaar brach ten 688.05 en het personeel ƒ4421.80 bijeen. In de gemeente Wonseradeel is thans 40.000.— bijeengebracht, waarbij van de 23 dorpen dezer gemeente, Longer- houw het leeuwenaandeel bij droeg, n.l. 10.45 per inwoner. De derde cpllectedag in Lim burg heeft het ingezamelde bedrag met 181.325.27 verhoogd, zodat de totale som nu ƒ304.158,67 be draagt. OVERIJSEL Kampen, met 25.000 inwoners, van wie zeshonderd werklozen, zorgde tot nu toe voor 62.300.—. In de'gemeente Ommen is een be drag van 50.000,ingezameld.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1