Watersnood is verlies aan nationale welvaart Staatslening gewenst voor financiering van nodige hulp HET ZWAAR® VAN PALERMO BRIEF DODE Voor hulp mag niets te zwaar wegen Door prof. dr G. W. Groeneveld Wilt Gij ONDERWIJZER worden? Met VELPON zie je er geen barst van door AGATHA CHRISTIE Waterstanden LAATSTE NIEUWS SLOTKOERSE1S 6 ZATERDAG 7 FEBRUARI 1953 f~EN VLOEDGOLF van naastenliefde slaat thans door de Nederlandse volksgemeenschap ter leniging van de materiële en geestelijke noden van de vele slachtoffers van een apocalyptische water ramp. Zij tracht de rampzalige gevolgen van de watersnood te keren. Bewonderenswaardig is de spontaneïteit van reactie Zelden kwam de nationale verbondenheid zo sterk tot uitdrukking als juist gedurende de eerste dagen na deze nationale ramp. Een vreselijk leed wordt geleden! Een rèèr groot aantal men senlevens is te betreuren en een nog veel groter aantal mensen verloor have en goed en moest vluchten voor het kolkende wa ter. Vèèl leed kan niet hersteld worden maar daar waar het nog mogelijk is aal dat moeten geschieden, óok het buitenland liet zich niet onbetuigd en het doet goed te bemerken dat er tussen vele volkeren een waarachtige liefdeband bestaat. Nederland, dat zeil altijd klaar staat om te helpen, waar dan ook, onder vindt thans een daadwerkelijke dankbaarheid van buiten de grenzen. Vragen is zells niet nodig; het buitenland geeltl De agrarische sector heeft een Al is de redding van mensen levens primair, zeer spectaculair is ook de financiële en economi sche nood, ter leniging waarvan het Nederlandse volk op weer galoze wijze actief is geworden. Van grote betekenis is thans de ze economische hulp, niet echter alleen in de^ strikte economische zin. De economische en financi ële hulp gaat hier ver boven uit; za heeft tevens een grote morele zin, zowel bij hen, die hulp ont vangen als bij hen, die steun ver lenen. De economische offers, de financiële steun is een symptoom van grote naastenliefde in deze zo kommervolle dagen. Voor de slachtoffers van de ramp bete kent elke financiële bijdrage tevens een grote morele steun. Zelden vloeien economische en geestelijke waarden zo sterk in een als juist bij een dergelijke ramp. Dit zal men ook in de naaste toekomst voqr ogen moeten hou den want ook het economische herstel van de geleden schade zal moeten worden gezien in het licht van de hogere maatschap pelijke en culturele waarden van het getroffen volksdeel. Enorme slag Nederland, en in het bijzonder een bepaald volksdeel heeft een groot economisch verlies geleden, een verlies, dat in hoofdzaak de agrarische sector heeft getroffen. Terwijl Nederland bezig is, met inzet van veel geld en arbeids krachten, land te veroveren op de Zuiderzee, neemt de woeste zee op een andere plaats in één dag op meedogenloze wijze weer duizenden hectaren land tot zich. Dit is een enorme slag voor een land, dat nog niet eens de ge volgen van de 2de wereldoorlog te boven is. En dit alles tezamen voltrekt zich in een tijdsbestek van enkele jaren. groot stuk vermogen en inkomen verloren. Gronden zullen lange tijd improductief zijn, de veesta pel is wellicht gedecimeerd, ka pitaalgoederen, dijken, huizen, enz. gingen verloren. Wanneer de eerste nood gelenigd is zal éen moeizaam herstel volgen. Enor me kapitalen zullen hiermede ge moeid zijn en zéér veel werk zal verzet moeten worden. Werkge- gelegenheid zal er voorlopig in voldoende mate zijn maar dit is een ongewilde werkgelegenheid, een zeer „duur" verkregen werk gelegenheid. Toch zal dit beteke nen, dat de Regering de gereed liggende plannen voor het schep pen van werkgelegenheid in 1953 grondig zal moeten herzien. Alles za! geconcentreerd moe ten worden op het rampgebied om dc mensen aldaar wederom een redelijk bestaan te verschaf fen. Veel arbeid en veel goederen maar vooral veel geld zal er no dig zijn. Hoeveel geld, dat is nog niet Lij benadering te schatten, maar de kapitalen zullen hon derden millioenen guldens belo pen. Monetair aspect Dit geldaspect of ook wel ge noemd het monetaire aspect zal in de toekomst weer bijzondere aandacht vragen in het belang van de volkswelvaart. Bekend is, dat dit ook na afloop van de 2e wereledoorlog het geval was. Men denke in dit verband o.a. aan de geldzuivering, die voor de volks- (Advertentie) Vraag dan zo spoedig mogelijk een prospectus aan bij HILVERSUM (Bekende schriftelijke cursus) d* Slnd» moer dan 10 Jear heeft onze „Schriftelijke Kweek school" ongeëvenaarde successen, leder Jaar slagen tientallen cursisten voor hot Staatsexamen voor Onderwijzer. Zeer goodo_opleidingen zijn ooki H.B.S., Staatsexamen Gymnasium en Mulo. welvaart van grote betekenis is geweest. Zonder een geldzuive- ring was het opmerkelijke herstel in de agrarische sector en bij handel en bedrijf niet mogelijk geweest. Nauwlettend slaat de Regering de ontwikkeling van de geldcirculatie gade vooral ter voorkoming van inflatoire prijs stijgingen. Voor het behoud van de volkswelvaart is het van de grootste betékenis, dat het geld zijn waarde of koopkracht be houdt, m.a.w. dat de geld voor ziening in evenwicht blijft; het monetaire evenwicht wordt ge handhaafd. Tegen deze achtergrond zal men ook in de komende tijd de geldvprschaffing of financiering van de nood en de reconstructie moeten bezien. Zoals de voorzit ter van de Tweede Kamer reeds heeft gezegd is er voor de slachtoffers van' de ramp zéér veel geld nodig. De vele gelde lijke offers die thans door de be volking worden gebracht komen in belangrijke mate uit de lopen de inkomens; ze zouden alleen in het andere geval een andere be stemming hebben gevonden. Het is dus geen nieuw geld en zal dus niet prijsverhogend werken- De fiscale verlichtingen zullen echter wel de schatkist minder geld verschaffen en de overheid minder liquide maken. De bui tenlandse giften in geld en goe deren vormen een krachtige eer ste steun en werken monetair ge zien beslist niet verstorend. Moge het Rampenfonds gestadig blU- ven groeien en met vele millioe nen stijgen! Amerikaanse steun In verband met de komende reconstructie, waarmede hon derden millioenen gemoeid zul len zijn, hoopt men o.a. op Ame rikaanse steun n.l. op bijdragen uit de z.g. Marshall-pot bij de Nederlandse Bank N.V. Op deze speciale rekening zijn in de laat ste jaren door het Nederlandse bedrijfsleven ruim 3 milliard guldens gestort in het kader van de Marshall-hulp. Van deze spe ciale rekening werd intussen bij na 2 milliard gulden vrijgegeven en hebben de Amerikanen be langrijke bedragen geschonken voor de wederopbouw van Ne derland, voor de volksgezond heid, het ondei'wijs etc. Thans is er nog ruim 1 milliard gulden beschikbaar. Uiteraard zou Ne derland er zéér mede gebaat zijn indien de Amerikaanse Regering wederom een groot bedrag van deze rekening beschikbaar zou stellen. Monetair gezien betekent dit echter, dat er een groot be drag nieuw geld aan de bestaan de geldhoeveelheid zou worden toegevoegd. Deze geldcreatie is dus een in flatoire bron en monetair gezien zou hier een verstoring kunnen dreigen. Eenzelfde effect zou op treden indien de Regering een door de reconstructie ontstaan budgettekort inflatoir zou finan cieren, via geldschepping bU de banken. Staatslening De vraag in dit verband is nu of er dan geen middel is dat de nadelige werking van een derge lijk ongewenst effect, neutrali seert. Dit is van grote betekenis omdat eenieder het er over eens is, dat het primaire doel waar voor de gelden worden aange wend, uitermate belangrijk De Regering, di_ ongetwijfeld het monetaire evenwicht wil hand haven, kan nu inderdaad ZELF hiertoe medewerken door n.l. ten behoeve van het schadeher- stel een grote staatslening uit te geven. Immers door een lening wordt weer geld aan de gemeen schap ONTTROKKEN en wordt een tegenwicht tegen geldcreatie Toen Aram 's avonds terugkeerde uit de stallen waar hij even naar zijn paard en dat van Palermo had gekeken, vond hij zijn dichterlijke vriend voor het vuur gezeten, in gezelschap van de oude vrouw. „Nu ziet ge dat ge u nodeloos bezorgd hebt gemaakt over dat dwaze tweegevecht, moedertje...." hoorde hij Palermo zeggen. „Geloof maar vrij, dat alles van zelf in orde komt. Toen mijn vader mij deze zwaardschede schonk verzekerde hij mij, dat ik er eenmaal een hertogin mee zou verwerven. Clelia is de enige hertogin die ik ken, dus ik neem aan dat niets ons huwelijk meer in de weg staat". „Ge vergeet dat ge volgens het oude verhaal eerst nog het verloren zwaard zult moeten vinden eer ge met haar moogt huwen", kraste de oude somber. „Vat de zaken niet te licht op, mijn jongen I" „Dat zwaard vind Ik vanzelf", verklaarde de dichter in het minst niet uit het veld geslagen. Belangrijker is het een huwe lijkslied op Clelia te dichten!" Hij nam liefkozend een rol perkament op een sneed een nieu we punt aan zijn ganzeveer. De oude vrouw wierp een schuwe bljk naar Aram. De avon turier kreeg het gevoel dat zijn aanwezigheid haar belette vrijuit te spreken. Zonder een woord te zeggen ging hij daar om heen. „Eh....kent gij de naam van uw vader?" hoorde hij haar vol spanning aan Palermo vragen, maar de dichter ant woordde zo gedempt dat Aram niet kon verstaan wat-hij zei. Een ogenblik bleef Aram in gedachten verzonken in een smalle nis aan het einde van de zaal staan. Sterker dan ooit had hij een voorgevoel dat de oude vrouw iets wist met be trekking tot het geheimzinnige zwaard en Palermo's zwaard schede. En terwij! hij nog overlegde wat hij.doen moest, hoor de hij plotseling voetstappen naderen. Een ogenblik later ging de oude hem voorbij zonder hem op te merken. „Waar zou zij heen gaan?" prevelde de avonturier verbaasd.... Plan van Eisenhower Volledige marine- blokkade van China WASHINGTON, 7 Febr. (Rtr.). De Republikeinse voorzitter van de commissie voor de strijd krachten van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden, Dewcy Short, heeft verklaard, dat hij gelooft, dat President Eisenhower een volledige marineblokkade van China overweegt. Admiraal Radford, opperbevel hebber van de marinestrijdkrach ten in de Stille Oceaan, had de commissie Donderdag verzekerd, dat er slechts „geringe kans op oorlog" met de Sovjet-Unie be stond, indien er een blokkade zou worden ingesteld. Dulles en Stassen in Nederland SCHIPHOL, 6 Febr. Gister morgen om 11 :uur zijn Dulles en Stassen in Nederland aangeko men. Aangenomen wordt, dat zij de ratificatie van het verdrag betreffende het Europese leger en de verwoestingen tengevolge van de watersnood zullen hespreken. H. M. de Koningin heeft in het Paleis aan het Lange Voorhout de beide Amerikanen ontvangen. Prins Bernhard heeft gister avond, na de vergadering van het Rampenfonds, ten huize van de Amerikaanse ambassadeur een onderhoud gehad met beide heren. De ministers Beyen en Luns hebben vanavond de beide Ame rikaanse bezoekers èen diner aan geboden. gevormd. Van groot belang is, dat de kapitaalmarkt thans zeer wel rijp is voor een dergelijke lening. Bovendien kan men de lening een speciaal doel geven onder deze omstandigheden en mag een grote bereidheid tot koop bij het volk en handel en industrie etc. worden veronder steld. Men talme niet te lang; de tijd speelt een grote rol en men zou reeds met een vóórinschrij ving kunnen aanvangen. Mone taire rust is een landsbelang en is een stevig fundament voor de reconstructie der getroffen gebie den. Moge men ook lering trek ken uit de ervaringen opgedaan bij de financiering en afwikke ling van de oorlogsschade. De Regering staat thans voor zéér moeilijke beslissingen. Ze moet daarbij kunnen rekenen op de medewerking van eenieder. Aan dit laatste zal zij niet twij felen nu het Nederlandse volk en het buitenland zo spontaan een grote offerbereidheid tonen. Niets mag te zwaar zijn om de getroffenen te helpen, om ons ge liefd Zeeland, West-Brabant en Zuid-Holland te doen herrijzen! Registratie watersnoodscliade 's-GRAVENHAGE, 7 Februari Met ingang van vandaag zijn in verscheidene plaatsen van de getroffen gebieden district- bureau's van de Schade-enquête commissie geopend. Deze bureau's zullen ten spoedigste overgaan tot registratie van de tengevolge van dc watersnood gelecten schade aan goederen (gebouwén, huis raad, bedrilfsuitrusting en voor raden, grond, gewassen, levende have, landbouwwerktuigen e.d.) Gedupeerden moeten de schade aanmelden op bij genoemde bu reau's verkrijgbare formulieren. Pauselijk waarnemer vliegt over noodgebied DEN HAAG, 1 Febr. (KNP). Mgr. Lambertini, de bijzondere Pauselijke waarnemer voor Nederland, heeft hedenmorgen per militair vliegtuig een verken ningsvlucht gemaakt hoven de overstroomde gebieden. Dit vlieg tuig was ter beschikking gesteld door het ministerie van Binnen landse Zaken. De Pauselijke afgezant was vergezeld van Zijne Excellentie Dr. Visser, chef protocol van het ministerie van Buitenlandse Zaken. RADIO-TOESPRAAK Zondag zal Mgr. Lambertini een toespraak houden via de KRO, vermoedelijk in het klank beeld „De wereld helpt Neder land", om ongeveer 1.30 uur. De volgende week zal Mgr. Lamber- tinie een bezoek brengen aan de Bisschop van Haarlem. POSITIES K.L.M.-VLIEGTUIGEN AMSTERDAM, 7 Februari. Thuisreis PH—tfd (Arnhem) gisteravond te Amsterdam aangekomen. PHtdd (Delft) gisteravond op Schiphol verwacht. PHtdo (Maastricht) vannacht uit Cairo vertrokken en wordt vanochtend te Rome verwacht. PHtdb (Walcheren) vannacht uit Rangoon vertrokken. PHtes (Soerabajai vannacht uit Djakarta vertrokken. Uitreis: PHtfe (Utrecht) gisteravond uit Biak vertrokken. PHtet (Tilburg) te midder nacht uit Bangkok vertrokken. PHtdg (Gouda) vanmorgen te Rangoon gearriveerd. PHtep (Pontianak) vanoch tend te Cairo geland. LAdvfi tentie) ZO GOED LIJMT VELPON VRAAG DE JUISTE SOORT 3) Het feit, dat Dr. Tanios charmant - in zijn optreden was en men van hem zei, dat hij een zeer bekwaam vakman was, nam de oude dame alleen nog maar meer tegen hem in. Zij wantrouwde charme en vlotte complimentjes. En ook om deze reden was het voor haar moeilijk van de beide kinderen te houden. Ze waren alle twee op bun vader gaan lijken en er was niets echt Engels aan hen. En dan had je Charles.:... Ja, Charles Het had geen zin je ogen voor de feiten te sluiten. Hoe charmant hij ook was. je kon Charles niet ver trouwen Emily Arundell zuchtte. Ze voelde zich ineens ver moeid, oud, terneergeslagen Ze dacht wel, dat ze het niet meer zo lang zou ma ken Haar gedachten keerden terug naar het testament, dat ze een paar jaar geleden gemaakt had. Legaten aan ne dienstboden, liefdadige instellingen; de hoofdsom van haar aanzienlijk vermogen moest ge lijkelijk verdeeld worden tussen haar drie overleven de bloedverwanten Het scheen haar nog steeds toe, dat ze juist en rechtvaardig had gehandeld. Een gedachte kwam even in haar op en ze vroeg zich af of er niet een of andere manier zou zijn om Bella's deel zeker te stellen, zo, dat haar echtgenoot er niet aan Kon komen....Dat moest ze maar eens aan mr. Purvis vragen. Ze ging het tuinhek van Littlegreen House in. Charles en Theresa Arundell kwamen per auto en de familie Tanios met de trein. Broe - en zuster kwamen het eerst. Charles, groot en knap, zei op z'n lichtelijk spottende manier: „Hallo, tante Emily, hoe gaat het er mee, meisje? U ziet er goed uit." En bij gal haar een zoen. Theresa legde onverschillig haar jeugdige wang tegen de tanige var haar tante. Hoe maakt u het, tante Emily? Theresa, vond haar tante, zag er allesbehalve goed uit. Haar gezicht zag ei, onder een overvloedige make- Vertaling: HENK VAN DER HORST up, wat vervallen uit en ze had kringen onder haar ogen. De thee werd in de salon geserveerd. Bella Tanios, wier haar de neiging vertoonde in wanordelijke pie ken onder haar modieuze hoed uit te komen, die ze precies op de verkeerde manier had opgezet, keek baar nichtje Theresa aan met in haar blik een pathe tische gretigheid om haar kleren net zo te dragen als zij en in haar geheugen te prenten. Het was het nood lot van de arme Bella om dol op kleren te zijn, zonder er enig besef van te hebben zich goed te kleden. Theresa's kleren waren Kostbaar, lichtelijk exotisch en ze had een uitstekend figuur. Toen Bella uit Smyrna in Engeland aankwam, had ze een ernstige poging gedaan Theresa's élégance te imiteren door goedkopere en minder goed zittende kleren aan te schaffen. Dr. Tanios, een grote, baardig, vrolijk uitziende man, praatten met miss Arundell. Hij had een warme, volle stem; een aantrekkelijke stem, die de luisteraar bijna tegen zijn wil bekoorde- Bijna in weerwil van zichzelf werd miss Arundell er door bekoord. Miss Lawson was erg gejaagd en zenuwachtig. Ze spri ng op, ging weer zitten, reikte schalen en deed erg druk bij het thee inschenken. Charles, die uitstekende manieren had, stond meer dan eens op om haar te helpen,maar ze bedankte hem niet eenmaal. Toen het gezelschap na de thee naar buiten ging om een wandeling door de tuin te maken, zei Char les zachtjes tegen zijn zuster: „Lawson mag me niet. Vreemd hé?" Theresa zei spottend: „Erg vreemd. Dus er is ein delijk iemand, die jouw fatale bekoring kan weer staan." Charles grijnsde een innemende grijns. Maar gelukkig is het alleen maar Lawson Miss Lawson liep in de tuin met mrs. Tanios te wandelen en vroeg haar naar de kinderen. Het nogal grauwe gelaat van Bella Tanios klaarde op. Ze vergat op Theresa te letten. Ze sprak gretig en geanimeerd. Mary had zo'n typische opmerking op de boot gemaakt...... Ze vond in Minnie Lawson een zeer aandachtige en belangtellende luisteraarster. Even later werd een blondharige jongeman met een plechtig gezicht en een lorgnet in de tuin gelaten. Hij zag er vrij verlegen uit. Miss Arundell groette hem beleefd. Theresa zei: „Hallo Rex Ze stak haar arm door de zijne en ze wandelden weg. Charles trok een gezicht. Hij glipte even weg om een woordje te wisselen met de tuinman, een bondgenoot uit vroeger dagen. Toen iniss Arundell het huis weer binnenging, was Charles met Bob aan 't spelen. De hond stond boven aan de txap, zijn bal in de bek, zachtjes kwispelend met zijn staart. Vooruit, ouwe jongen, zei Charles. Bob ging op zijn achterpoten zitten en duwde de bal met zijn neus langzaam naar de rand. Toen hij hem er eindelijk overgestoten had, sprong hij in grote opwinding overeind. De bal stuitte langzaam de trap af. Charles ving hem op en wierp Bob de bal toe, die hem keurig in zijn bek opving. De voorstelling werd herhaald. Dat is zijn gewone spelletje, hè? zei Charles. Emily ArundeJl glimlachte. Daar kan hij uren mee doorgaan, zei ze- Ze ging de salon binnen en Charles volgde haar. Bob blafte teleurgesteld. Terwijl hij het raam uitkeek, zei Charles: „Zie die Theresa eens met haar verloofde. Een erg vreemd stel, hè?" Geloof je, dat Theresa het werkelijk ernstig meent? O, ze is gek op hem, zei Charles overtuigd. „Ei genaardige smaak, maar het is nu eenmaal zo. Ik ge loof, dat het zit in de manier, waarop hij haar aan kijkt: alsof ze een wetenschappelijk object is en niet een levende vrouw. Dat is iets nieuws voor Theresa. Jammer, dat de kerel zo arm is, want Theresa heeft een dure smaak." Miss Arundell zei op droge toon: „Ze kan onge twijfeld haar levenswijze veranderen....als ze zou wil len. En per slot van rekening heeft ze haar eigen in komen." (Wordt vervolgd) Morgen GEEN sport in Nederland (Van onze sportredactie) BIJNA alle sportevenementen, vergaderingen, recepties, feestavonden e.d. zijn voor mor gen in verband met de Nationale Gedenkdag, afgelast. Vele nationale bonden hebben af gelasting van alle wedstrijden be volen, zoals de Kon. Ned. Voet balbond voor de eerste klassers, voor de districten en voor alle onderafdelingen (ook voor he den), de Kon. Ned. Hockeybond, de Kon. Ned. Wielren Unie, het Kon. Ned. Handbal-Verbond, de Ned. Tafeltennisbond (ook voor heden), de Ned. Wandelsport bond, de Ned. Bond voor Licha melijke Opvoeding, de Kon. Ned. Korfbalbond (ook voor heden), de R.K. Dameskorfhalbond (ook voor heden); de Christelijke Korfbalbond (ook voor heden), de Nederl. Katholieke Sportbond met al zijn vertakkingen (ook voor heden), de Kon. Ned. Schaakbond, de Kon. Ned. Bil jartbond, de Kon. Ned. Athletiek Unie. Ook zijn afgelast alle paar- dencourses en wedstrijden in zalen. De nationale bonden hebben tevens verzocht geen onderlinge-, vriendschappelijke- en z.g. trai ningswedstrijden te doen hou den. Ondanks dit feit kwamen er nog verzoeken binnen voor aan kondiging van onderlinge- en vriendschappelijke wedstrijden. We verzoeken de organisators alsnog deze wedstrijden af te gelasten. Morgen worden alle vlaggen gestreken. Ook die van de sport. We rekenen op alle sportmannen en sportdames en we verwachten, dat eenieder met het bijzonder karakter van deze dag rekening houdt; morgen de dag van gebed en offer! 's GRAVENHAGE, 7 Febr. Mannheim 245 0.02Trier 206 —0.09; Koblenz 242 —0.11; Keu len 480 —0.18; I^obith 1115 —0.19 Nijmegen 895 0.17; Eefde 447 0.19; Deventer 342 0.18; Namen la Plante 170 0.02; Borgharen 4151 0.01; Belfeld 1255 +0.35; Grave 543 +0.05. Scheepsberichten Fairsea verm. 14 v. A'dam/Syd- ney. Indrapoera R'dam/Indonesië 7 v Aden/Belawan. Johan van Oldenbarnevelt A'dam /Tj Priok 8 Pt Said verw. Nieuw Amsterdam 6 v Havanna/ New York. Noordam vertr 7 v R'dam/New York. Oranje Tj Priok/A'dam 9 Colom bo verw. Rijndam 7 ca 1400 uur v New York te R'dam verw. Sibajak R'dam/Wellington al waar 12 verw. Veendam R'dam/New York 9 Halifax verw. Westerdam vertr 7 ca 12 uur v New York/R'dam. Zuiderkruis Kaapstad/Ajdam 8 Las Palmas en 13 A'dam verw. 's GRAVENHAGE, 7 Febr. De commandant van het Ned. detachement Verenigde Naties heeft een bedrag van f 10.000,— telegrafisch aan H.M. de Konin gin overgemaakt, ter bestemming voor de hulpverlening in de noodgebieden. SCHIPHOL, 7 Febr. Van morgen om 9.30 uur hébben John Foster Dulles, de Amerikaanse Minister van Buitenlandse Zaken en Harold E. Stassen, de Direc teur van het buréau vóór weder zijdse veiligheid (MSA), met hun medewerkers, in de super-con- stellation waarmede zij gisteren gekomen waren, ons land ver laten op weg naar Brussel. AFGELAST In verband met de Nationale Gedenkdag zijn voor morgen de zwem- en polowedstrijden van de kring Arnhem-Nijmegen afgelast. AMSTERDAMSE BEURS 5/2 6/2 ACTIEVE OBLIGATIES Groolb. Oblig. 3% - 0Ö Nederland 1951 3% 99} 99fr Nederland 1948 3V* - Dito 1947 (3%) 3 8595fr Dito 1937 3 0584fr Dollarlen. 1947 3% 04i 94* Invest, certific. 3 95$ 95$} Nederland 1962-'64 zonder belasting Nederland 1962-'64 met belasting Ned. N.W.S. Cert. 2% Indië 1937 A 3 94} 94$} Grootboek 1946 3 85$ 94$} ACTIEVE AANDELEN Cult. H.-en Ind. Bank 54} 54} Nat. Hand.bank dito 108 109} Ned. H.mij. C. v. A. 158 158 Alg. Kunstz. Unie ^668 169§ Bergh's Jurgens dito 274$ 274 v. Berkei's Pat. dito 1-00$ 100$ Calvé-Delft C. v. A. I22 123 Fokker Aand. Gelder Zonen dito 157$ Kon. N. H. ov. C.v.A. 158} 158} Ned. Ford Aand. 180 Iöl Ned. Kabelfabr. dito 208} 214} Philips' Gloeilampen Gem. Bez. v. Aand. 162} 162} Dito Cum. Pref. Wd. 139} 139 Unilever C. v. A. 185 185 Wilt. Fyenoord Aand. 169 ]60} Billiton le Rubriek 239$ 239} Dito 2e Rubriek 174 174} Dordts Petr. Mij. Ad. 298} 208$ Dito Pref. Aand. 304$ 205} Kon. Petr. Mij. Aand. 313} 3l4i Dito Onder-Aand. 312$ 3l2t Beursoverzicht AMSTERDAM, 6 Febr. Op de laatste beursdag van deze veel bewogen week kwam er in het algemeen beeld van de fondsen- markt geen ingrijpende verande ring. Met behoud van de vrij gunstige ondertoon legden diverse papieren lichte neiging tot stijgen aan de dag, waarbij de affaire in vrijwel alle hoeken beperkt bleef. Gisteren reeds was dc omzet ge ringer dan de laatste tijd het ge val was, nl. ongeveer f 1.7 mil- liocn. Olie trad weinig op de voor' grond, maar ontmoette toch enige vraag met name uit het buiten land. Van de Indonesische waar den was Amsterdam rubber ir herstel. Sumatra tabakken licht aangeboden na de vaste stemming der laatste dagen. HVA trok wei nig de aandacht. De scheepvaart markt lag verdeeld, maar meren deels waren dp koersen hier wat lager. De belangstelling gaat de laatste dagen uit naar aandelen van bouwondernemingen, die mo gelijk betrokken kunnen worden bij het herstel der overstroomde gebieden. Vrijwel alle bouw- en betonmaatschappijen, waarvan de aandelen ter beurze zijn geno teerd, zijn in koers gestegen en ook vandaag werden in de loop van de markt hogere adviesprij zen vernomen. Staatsfondsen ble ven onveranderd en ook overi gens trad er weinig wijziging op, zodat de beurs in kalme stem ming sloot. Prolongatie 3 pet. 85-» 85» 95$} 95 78} 78} Moeara En. P. Mij. A 497$b 496 87 91} 96} A'dam Rubber Aand. 86} Banda Rubber Mij. 92 Deli-Bat. Rubber MIJ. 97} Kenden^ Lemboe dito 64$b 83i Ned. Noorse Plant- Mij. 37} 37}b O.k. Cult. Mij. C.v.A. - 28b „Serbadjadi" S Rub. 41} Silau Sumrubber 46 46} Sum Rubbercult. 51 i 50} Ver. Tnd. Cult, on- dern. 2?} 27} Holl.-Am.-liJn Aand. 130 I30} Java - China-Japan- Kon. Ned. Stmb. Mij. 130 139$ Kon. Paketvaart dito 110} Kon. Rott. Lloyd dito 126ï Ned. Scheepv. Unie 120 *20t Ommerens Scheepv.b Cert. v. Aand. 1®0 Stv. Mij. Ned. Aand. 148* 148* Handelsv. A'dam A 97ï Javasche Cult. Mij. 44i 43 Ned.-Ind. Suik. Unie 841 b3* Ver. Vorst. C. Mij. 250—500 Aand. 20$ 21 Deli Bat. Mij. Aand. 114} 111} Deli Mij. Cert. v. A. 81} 81} Senembah Mij. Aand. 75$ 74} Müller Co. N. Bez. 172} 172 Kon. Petr. Mij. Aand. 62} 62} INDUSTRIëLE ONDERNEMINGEN Zwanenberg Organon 164} AMERIKAANSE FONDSEN Anaconda C. v. A. 43$} 42$} Bethleh. Steel C.v.A. 55$ 54} Gener. Motors C.V.A. 68$} Hudson Motor C.v.A. 17} 17} Int. Nickel C. v. A. 45} Kennecon C. v. A. 79$ Rep. Steel C. v. A. 47 U.S. Steel C. v. A. 42fr 41} Cities Service C.V.A. 92} Phillips C. v. A. 61 Shell Union C. v. A. 69$} 69} Tide Water C. ev. A. 23fr 28

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1