In Frankrijk stroom van hulp niet te verwerken 1 S De Ramp in beeld speciale fotokrant 35 cent De dijken dicht Landsmoeder Grote mannen Enorme teleurstelling over niet- uitzenden getroffen kinderen Soldaten Steun-uitkering aan getroffenen Wantij.. Hulp voor Britse slachtoffers gaat gedeeltelijk naar ons land Aanbiedingen voor hulp blijven bij de ambassade binnenstromen Oostenrijkse Rode Kruis-trein arriveert vandaag in Nederland Vrijwilligers zien in Firn taak mogelijkheid ons volk te danken De baten van deze nummers stellen wij ter beschikking van het Rampenfonds Ik worstelmaar kom nooit meer boven S ZATERDAG 7 FEBRUARI 1953 (vervolg van pag. I de herinnering aan de dierbaren, die er niet meer zün. De dijken moeten dicht. Heel Nederland moet daaraan mee werken. Door zich zelf te zijn. Het leven moet weer op gang. Dat bereiken we niet door ons nu echt naar Ne derlandse aard overigens met eventuele schuldvragen bezig te houden. Met over en weer verwij ten te doen, door de overheid dit of dat aan te wrijven. Later kan daar over geoordeeld worden als alle feiten vast staan. Nu hebben we andere zorgen. Want de dijken moeten dicht. Het water moet er uit en de mensen terug! WIJ hebben Haar gezien in de ^Je eerste uren, toen heel Ne derland in de ban van het gericht was en ieder aan de radio zat om te luisteren naar de rampzalige berichten en de voortdurend her haalde oproepen om boten, voed sel, vliegtuigen en mensen. Wij zagen Haar in de striemende re gen staan, terwijl het uitlopende water schuimend over Haar rub berlaarzen spoelde. De Koningin. Haar gelaat toonde een en al ont roering. Het liet geen twijfel: het verdriet van de slachtoffers, het verdriet van ons volk, was het Hare. Wat dagen geleden bracht Haar glimlach en belangstelling nog zon en vreugde in de harten van de ouden van dagen in Arn hem,. waar Zij vriendelijk-infor- merend rondging en voor iede- ec.i hartelijk woord had. Zö, dat iemand zei: je vergeet dat je met je Koningin spreekt! Nu was zij in Halsteren, terwijl de regen door de storm over het land en het water geslagen werd. Zij bezocht de slachtoffers. En zoals de Ko ningin in Arnhem zon en vreugde bracht, zo reikte Zij hier onder de verslagen bevolking Haar har telijke, zo echt-moederlijke en daardoor Koninklijke troost uit. Daar was niets gedwongens bij. Dat was echt en recht uit Haar hart, dat door het leed en het ver driet even fel bewogen was als van degene, die Zij met een troos tend woord en gebaar opbeurde uit de eindeloosheid van hun leed. Wie Haar uit de huizen van het beproefde Halsteren zag komen, wist dat Zij als Koningin een moeder is. Onze landsmoeder. (Van onze redacteur) 'ABÏW. 6 Februari De enormiteit van de vcrschrikkeliike ramp die Nederland getroffen heeft, heeft allerwegen in Frankrijk een dermatespontane hulpverlening van alle standen en rangen teweeg gebracht dat men zich, ondanks het schrijnende leed, dat duizenden m deze dagen verscheurt, verheugen moet over zovele blijken van zo grote naastenliefde. De voornaamste feiten hebben we al eerder vermeld. Maar in deze dagen dienen ook enkele der kleinste feiten ïf"", tc ,yor^?' om*at *U veelal anonieme getuigen zijn van de meest onzelfzuchtige offers. Frankryk wordt in deze dagen door een golf medelijden en medeleven doorstroomd. op eigen kosten naar Nederland te reizen en drenkelingen te redden. Er zijn mensen die hun vacantie willen opofferen om de dijken te helpen dichten. Er zijn oud parachutisten, die zich aanbieden, speciaal voor gevaarlijk reddings werk. Teleurstelling BIJ de overstromingsramp zijn twee burgemeesters omgeko men. Terwijl zij bezig waren met het waarschuwen en redden van hun gemeentenaren, werden zij door de vloedgolf verrast, mee gesleurd en niemand heeft hen nog gevonden. Zij zijn omgeko men op een ogenblik, dat zij hun verantwoordelijkheid begrepen en handelden zoals hun plicht hun dit voorschreef. Het mag een wonder heten, dat slechts twee van de eerste burgers uit de vele gemeenten, die door de ramp ge troffen werden, het werk dat hun te doen stond met de dood moeu ten bekopen. Want een woord van grote' waardering voor de burge meesters uit het rampgebied is zonder enig voorbehoud zijn plaats. Zij waren allen op hun post, en hebben gewaakt en ge vochten voor hun mensen, hun gemeentenaren. Dag en nacht zijn zij in de weer geweest bij het red den, bergen en evacueren: onaf gebroken zijn zij doende geweest om verbindingen te krijgen van uit de vaak geïsoleerde plaatsen, om hulp en voedsel te organise ren, om de ramp zoveel mogelijk te beperken. Men heeft hen deze dagen ergens grote mannen van kleine gemeenten genoemd. Te recht. DONDERDAG zagen we een paar soldaten op de met stro bedekte bodem van een schip sla pen. Ze waren één bonk modder. Ze waren uitgeput. We hebben soldaten en matrozen gezien, wa dend door het water met in hun armen een bundeltje, dat zij bijna koesterend tegen zich aan hielden. Dat bundeltje was een kind, dat zjj ergens uit het water aan de kant brachten, een kind dat zij gered hadden. Het was vaak ont roerend. Even ontroerend als de kwinkslag waarmee zij hun onbe holpenheid en verlegenheid ca- muufleerden als ze bemerkten, dat hun eigen ontroering en zorg om het leven van een kind anderen niet ontging. Die soldaten. Ze hebben geroeid, zandzakken gela den, slachtoffers van de zolders gehaald, ducks gechauffeerd, hout aangesleept, ze deden alles. En onafgebroken. Daarom lagen er hier en daar Donderdag in een schip of langs de weg te slapen. Afgeknapt welhaast. Andere sol daten zaten in kazernes te wach ten om af te lossen. Een belde ons bijna huilend op, omdat ze in de kazerne moesten blijven. Ze wil den hun kameraden aflossen, maar het mocht niet. Het kon niet. Aan aflossing in de eerste span nende dagen, waar iedere minuut mensenlevens nog verloren gin gen, kon geen tijd verspeeld wor den. Want aflossing vraagt onder breking, tijd en gebrek aan rou tine. die de jongens van het eerste uur opgedaan hadden. Maar het waren echte soldaten. Die in de voorste linies, van wie er enkelen helaas sneuvelden, en die in de kazernes. Soldaten voor wie de burger salueert! Prins Bernhard in geteisterd gebied DEN HAAG, 7 Febr. Z.K.H. Prins Bernhard heeft Vrijdag wederom per helicopter een be zoek gebracht aan de geteisterde gebieden. De Prins landde onder andere in Stavenisse, Brouwers haven en Zierikzee. In deze laat ste gemeente ontmoette hij de Commissaris der Koningin in de provincie Zeeland, jhr. de Ca- sembroot. Prins Bernhard wisselde met hem uitvoerig van gedachten over de genomen en nog te nemen maatregelen. Daarna sprak de Prins de nog aanwezige bevolking van Zierikzee toe, die daartoe op het Marktplein was bijeengeko men. Prins Bernhard bewoog de inwoners tot evacuatie. Tengevolge van de zeer slechte, weersomstandigheden was Prins Bernhard niet in de gelegenheid Op de Nederlandse ambassade, op alle consulaten, op de KLM- bureaux, op de talrijke bureau's van het Franse Rode Kruis enz. stapelen zich de pakketten der mate op, dat de ambassade een beroep heeft moeten doen op de Franse bevolking hun gaven en kele dagen achter te houden aan gezien de stroom niet meer te verwerken is. Tientallen tonnen schoeisel, dekens, huisraad, ma trassen en lakens, speelgoederen en levensmiddelen zijn reeds naar Nederland getransporteerd. Tien tallen tonnen liggen nog opgesta peld. Versterking nodig Donderdag en Vrijdag organi seerde het personeel van de Pa- rijse diensten een inzamelings actie voor Nederland. Enkele uren na de opening van de actie kon men de enorme hoeveelheden pakketten al niet meer verwer ken en moest er dringend om ver sterking van personeel worden gevraagd. Toen de winkels en kantoren om twaalf uur sloten stroomde het personeel naar de bussen om hun pakketjes af te geven: dè verkoopstertjes en de midinettes stonden kwartieren in de rij om hun bescheiden maar soms zo offervaardige giften te deponeren. Wij zagen zelfs twee jonge meisjes met een tweeper soons matras over de boulevard sjouwen. We zagen een moeder, die een nog nieuwe kinderwagen bracht. We zagen een weduwe, geheel in diepe rouw die twee dagen tevoren haar man begra ven had, geheel de garderobe van haar overleden man uit een taxi laden. Inzamelngsdienst verdubbeld Vrijdagmorgen moest de inza- melingsdienst verdubbeld worden om het hoofd te kunnen bieden aan de vloedstroom van pakket ten. Op de bank Jordaan, waar de geldelijke steun binnenkomt, heeft men extra-personeel moe ten aannemen," extra telefoniste in dienst moeten stellen. De bin nengekomen financiële steun, be loopt reeds enkele milliöen francs. Er zijn aanbiedingen van allerlei aard. Om maar een kleine greep hieruit te doen: Er zijn mensen, die over een rubberboot beschik- .ken en aanbieden om daarmee (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG, 7 Febr. Een van de belangrijkste maatregelen welke minister Drees Maandag a.s. aan de Tweede Kamer be kend zal maken, is de steun uitkering aan de door de waters nood getroffenen. De coördina tie-commissie heeft met zulk een bekwame spoed een regeling voor de financiële ondersteuning ge troffen, dat reeds deze week de eerste betalingen konden ge schieden. De regeling is op de principes van de uitkering aan oorlogsge troffenen gebaseerd en zal in bepaalde gevallen negentig pro cent van het laatst genoten inko men kunnen omvatten. Zo nodig zelfs nog iets meer. Gedacht is ook aan de moge lijkheid om ondersteuning te ge ven aan hen, die de getroffenen onderdak verlenen. De werkzaamheden, die voor deze uitkeringen nodig waren, kwamen voor een groot deel neer op het jonge departement van „Maatschappelijk Werk", dat zich echter voortreffelijk van zijn taak heeft gekweten. En dan zijn er nog duizenden en duizenden, die kinderen wil len adopteren. De teleurstelling dat er voorlopig geen kinderen naar het buitenland uitgezonden kunnen worden is in Frankrijk enorm. Het is ondoenlijk om ook maar een tiende van alle offer vaardigheid van het Franse volk te willen aanhalen. Er zouden enkele pagina's van deze krant mee gemoeid zijn. Maar het is nodig, dat Neder land en heel de wereld weet hoe de slag, die een klein volk ge troffen heeft in een winternacht verwezenlijkt heeft wat honder den politici in jaren niet berei ken konden: de eenwording van Europa. Een verenigd continent, een verenigde wereld, kwam tot stand, tot standgebracht door een naastenliefde, die sterker is dan alle banden van nationaliteit, van (Advertentie) Hoest Keelpttn? dodotll^ politieke overtuiging, van stand en rang. Wanneer de volkeren in ramp spoed en leed solidair kunnen zijn, waarom zou het dan niet in de gelukkige en vreedzame dagen mogelijk zijn? Wanneer het leed om de wrede slag, die drie ko ninkrijken aan de Noordzee ge troffen heeft, niet zo ontzaglijk was, zouden de vlaggen gehesen kunnen worden in Straatsburg. Want een verenigd Eurppa is ontstaan, een Europa, verenigd door de onverbrekelijke band van menselijkheid en naastenliefde, die geen landsgrenzen kent. Maai de prijs is ontzaglijk hoog ge weest. Zo hoog dat hij nimmer tevergeefs geweest mag zijn. Niet te stuiten stroom Buitenlandse giften lopen in millioenen f~)M een indruk te geven pan' de overstelpende buiten- I landse hulp in geld geven wij een opsomming van enkele grote buitenlandse, giften, toe zeggingen en resultaten van gehouden inzamelingen. West- faalse mijnen 45.000, West- i duitse cementindustrie f 30.000, Nederlanders In Karachi f 11.500, Watersnoodcomité in Singapore f 53.200, Nieuwe Pauselijke gift f 30.000, Kardi naal Spellman 38.500, Oos tenrijkse hulporganisaties f 700.000, Ned. kolonie in Por tugal 15.000, Amerikaanse Rode Kruis 38.5"00, een Bel gische bank f 25.000, 'Italiaanse Rode Kruis f 210.000, Ge meenteraad Oslo f 53.200, Gem.raad Coventry f30.000, Z.-Afrik. regering 500.000, Surinaamse Staten f 100.000, Curagaose Overstromings fonds f 1.000.000, Zwitserse Sneeuwbalactie 2.607.000, totaal tot nog toe inzameling I Aruba 1.250.000, inzameling Zweden f 2.103.800, inzame ling Noorwegen 490.000, Zwitserse Bondsraad f 86.900, Dit zijn slechts enkele grepen uit de niet te stuiten stroom van giften, die nog dagelijks binnenkomen. één rampnacht verwezenlijkte wat honderden politici in jaren niet bereiken kondenEuropa's éénwording (Van onze redacteur) LONDEN, 7 Februari Uit geheel Engeland blijven bij de Nederlandse ambassade in Lon den aanbiedingen voor hulp binnenkomen. De ernst van de overstromingen in dit land schijnt geen belemmering, maar juist 'n aansporing temeer te zijn om Nederland snel en doelmatig te helpen. De grote aandacht die de Britse pers aan de Nederland se overstromingen besteedt, bracht de zelf niet getroffen be volking van Chelmsford in het COLONNE VAN 18 MODERNE ZIEKENAUTO'S WENEN, 7 Febr. Vrijdag middag 6 uur vertrok een Rode Kruistrein met personeel en hulp materiaal uit Wenen, Nedcr- Oostenrfjk en Burgenland vanuit Wenen naar Nederland. De trein bestaat uit 18 moderne zieken auto's en een zogenaamde cata strofe-wagen en is uitgerust met alle technische middelen voor hulpverlening. Elf dokters reizen mee alsook onder leiding van de Weense professor Dr. Alfred 264 slachtoffers van Britse ramp (Van onze redacteur) LONDEN, 6 Febr. Het offi ciële Britse dodental bedraagt thans 264 (waarvan 55 op het eiland Canvep), terwijl nieuws agentschappen van een groter aantal spreken namelijk ongeveer 290. De Britse regering betaalt voor geëvacueerden een vastge stelde verblijfsvergoeding. Bijna de helft van de dijkbreu ken is voorlopig hersteld, maar uiteraard staat nog veel van de overstroomde: 25000 ha. onder water. Kardinaal Griffin zal Maandag in de kathedraal van Westminster een plechtige Re quiemmis voor de slachtoffers opdragen. Gisel, 8 vrouwelijke semi-artsen, die als verpleegster dienst doen. 44 chauffeurs en verplegers, die een speciale opleiding hebben ge noten voor hulp bij natuur rampen. Om 10 uur kwam een telegram uit Den Haag, dat de hulp van het Weense Rode Kruis gewenst was. Vrijdagmorgen om 9 uur had de commandant van de trein uit 500 vrijwilligers zijn manschappen gekozen en om één uur kon hij de colonne „gereed voor de reis" melden. Enkele verpleegsters ver telden, dat hun ouders nog niet op de hoogte waren van hun reis naar Nederland. Maar zij wilden gaan helpen, omdat ze van Ne derland zo veel goeds hadden ge hoord. Een dokter uit-Eisenstadt vlak bij de Hongaarse grens had eerst om half vijf. zijn alarmbevel gekregen. Hij liet alles in de steek, liet zijn practijk aan zijn collega's over en was naar Wenen gesneld. Op alles voorbereid Wij vroegen Professor Gisel welke taak hem in Nederland zou wachten. „Wij ..weten het niet," was het antwoord, „voorlopig gaan we naar Den Haag, en daar zullen we wel horen wat we te doen hebben. We zijn voor alles bereid en op iedere taak voor bereid. Wij hebben twee wagons medische instrumenten, medicij nen verbandmateriaal, dekens lakens en kleding bij ons." Naar we vernemen heeft de Weense industrie deze hulpcolon ne gefinancierd. In de provincie Stiermarken staat .een tweede Rode Kruistrein gereed en wacht op marsbevel. Hulp als dank Alle vrijwilligers waren vol enthousiasme en zien in deze taak een mogelijkheid Nederland te bedanken voor de hulp die ons land eens verleende aan tiendui zenden Oostenrijkse kinderen. Vandaag in de middag zal de trein in Venlo aankomen en dan via Eindhoven de reis naar Den Haag voort zetten. Intussen blijft het geld voor hulp aan Nederland toestromen. Nooit nog heeft Oos tenrijk zo'n vloedgolf van spon tane hulplievendheid en opoffe ringsgezindheid beleefd. Iedereen, zelfs de armste geeft. In drie dagen is alleen aan kleine bedragen van kinderen het be drag van 70.000 schilling binnen gekomen. Wij hebben gehoord van een dorpsschool in de Rus sische zone waar de kinderen een spaarkas hebben voor de zomer- i vacantie. Vele kinderen willen niet meer op vacantie en hebben al dat geld aan Nederland ge schonken. Het vluchtelingenkamp in Simmering schonk 1000 schil ling. (Advertentie) De inzamelingsacties in Parijs werden georganiseerd door de open bare busondernemingen. In autobussen werden de pakketten in ontvangst genomen Wij kunnen aan de grote navraag naar onze kranten met haar uitgebreide fotopagina's van de watersnoodramp helaas niet meer voldoen. Daarom brengen wij volgende week een van 16 pagina's op speciaal papier, waarin alle foto's van het verschrikkelijke drama, die wij deze week brachten, voorkomen. De prijs bedraagt Bestellingen kunt U doen aan onze kantoren en bij de bezorger van Uw krant. gedeeltelijk zwaar geteisterde graafschap Essex er toe, op Don derdag een vrachtwagen vol kle ding te sturen, die plotseling bij onze ambassade werd aange diend. De eveneens door de leden van de partijen in het Lagerhuis op gestelde motie waarin speciaal op de snelste en meest gevarieer de hulp aan Nederland wordt aangedrongen is ook zeer be moedigend. Er is nu al besloten, dat voor Britse slachtoffers be doelde hulp gedeeltelijk zal wor den doorgezonden naar het zwaarder getroffen Nederland. De vrouwelijke hulpdienst heeft de eerste zending al reeds ver zorgd. De Britse militaire bij stand staat los van dit alles. Nauwelijks te verwerken Er worden zoveel duizenden kledingstukken geschonken, dat op het consulaat de stroom nauwelijks verwerkt kan wor- den. Dagelijks worden grote vrachten zorgvuldig gesorteerde goederen verscheept. Onophou delijk komen er ook geldelijke giften binnen. Verpleegsters komen vragen of ze mogen helpen. Sommigen willen zelfs hun reis betalen. Het St. Thomas-ziekenhuis wil een volkomen toegeruste medi sch eploeg van dokters en assis tenten sturen, maar om techni sche redenen kan het aanbod niet, of althans niet direct wor den geaccepteerd. In de Times verscheen een brief van een Engelsman met een dringende oproep om stenen van de talrijke Britse groeven naar Nederland te sturen voor het'herstel van de dijken. Spontaneïteit Dit alles gebeurt zonder dat er van Nederlandse zijde het ge ringste beroep op de Britse burgerij wordt gedaan. Op de ambassade, het centrum van de hierdoor ontstane activi teit, wordt onder hoge druk ge werkt. Geld en goederen stromen toe en de scheepsvrachten van Harwich naar Rotterdam wor den dagelijks groter. Vanmorgen had de penningmeester van het comité de beschikking over 60000 gulden. yE droegen klank van sprookjesland zo vaak als wij op school ze zeiden, die wondere namen vast en wis aan het snoer van kindsgeheugenis als parels aan elkander rijgden. Goeree, Flakkee en Beierland, haast beierden z'ons in de oren Heel Schouwen wit van duivenvlucht, Sint Philipsland met heilige tucht, en dan dat tovernaampje Tholen.' Zo waren ze en zijn ze in ons in al die tijd, gebleven. Wij werden groot, zij groeiden niet Ze bleven enkel als een lied doorzingen in ons verder leven. Goeree, Flakkee, Sint Philipsland, Duivelo/nd, Schouwen, Tholen: van dromenland nu dodenland, weer gaat Uw naam door Nederland en heeft ons aller droom ontstolen. Nu weten we, waar dat je lag, eerst nu, hoe dat je groeide in mensen veel, in dijken hoog,- nu zee dat alles onderspoog en al je koeien schrikkelijk loeiden. Er is geen Schouwen, Tholen, meer, geen Oosterland en Stavenisse; van Schakerloo tot Goederèe staat nu al dagen lang de zee het laatste leven weg te wissen. Eens schreef Gods vinger in het zand en niemand wist, wat het moest wezen. Nu staat zijn lopend schrift in zee, en golf na golf draagt woorden mee maar niemand, die de zin kan lezen. Goeree, Flakkee, Sint Philipsland, Duiveland, Schouwen, Tholem straks ieder kind, dat je weer noemt, als het vermoeid zijn les opzoemt maar anders nu op onze scholen. k3 Dan staat je land weer wit van graan k* met nog dat windelied daarboven: hier stond een man, hier stond een kind, hier vrouwen, roepend in de wind: „ik worstel, maar kom nooit meer boven!" P. LEO C.P. jsrjrjFjtrjrjrjirjrjrjrjrjrjrjtrjrjrjrjrjt

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1