EISENHOWERS REGERING BERAAMT DE PLANNEN VOOR HULPVERLENING CASCADE j E I Belgen willen invoer zien gecontingenteerd Snel en straf recht bij diefstal tijdens de nood Koude-golf in Scandinavië Algemeen Dagblad Heden melden wii ZONDAG GES ZON LOTEN Opnieuw „geheime vijanden" in Rusland gearresteerd Burgemeester van Heiloa heeft het hij de raad verkorven Linkse bladen boos op Belgische koning Foster Dulles en Stassen in ons land aangekomen Volledige blokkade van communistisch China fflerUM, België - zelf gehavend - doet voor ons land wat het kan Razzia op Duitse communisten Kort en krachtig Zaterdag 7 Februari 1953 ALGEMEEN DAGBLAD Pag. En toch: de dijk moet dicht Onmiddellijk na het bekend worden van de ramp hebben wij er .op ge wezen, dat nu de gehele waterstaat kundige toestand voor de Zuidhol landse en Zeeuwse eilanden onder de ogen moest worden gezien en dat met name de voor de scheepvaart over bodig geworden zeegaten dienden te worden afgesloten, zoals reeds bij het eiland Rozenburg is gebeurd. Dat zulks een moeilijk én kostbaar werk is, wordt grif toegegeven, maar met klem moet er tegen worden opgeko men, dat direct al twijfel wordt geuit aan de mogelijkheid van dit inderdaad gigantische waterstaatswerk. Reeds vóór 1940 heeft de leiding van de Rijkswaterstaat zich met dit plan bezig gehouden. Tijdens de be zetting is aan die plannen verder ge werkt en de waterstaatsingenieurs zijn overtuigd, dat de uitvoering mo gelijk is. Ook de Delftse hoogleraren, die onze waterbouwkundige ingenieurs opleiden, zijn overtuigd, dat dit werk tot stand kan worden gebracht. Er zullen moeilijkheden komen en onge twijfeld ook tegenslagen, maar heeft men de Haarlemmermeer zonder zorg droog gekregen? Heeft men de Afsluit dijk zo maar in een handomdraai als een onoverkomelijk bolwerk tegen het water dwars door de Zuiderzee kunnen leggen? Wil men vergelijken, dan moet men het oog vestigen op de grote water bouwkundige werken, welke hier te lande zijn uitgevoerd en dan tot de conclusie komen, dat wat in de negen tiende eeuw met zoveel beperkter middelen mogelijk was, (drooglegging der Hollandse meren en graven van de Nieuwe Waterweg!) wat aan Zui derzeewerken in de eerste helft van deze eeuw is gewrocht, thans dient te worden aangepakt in het door de ramp getroffen gebied. Kleinheid van geest en gemis aan durf mogen hier niet gelden! DAT: het eerste Iopende-bandtrottoir, van rubber, thans wordt gedemonstreerd in het museum voor de Wetenschap en In dustrie te Chicago. Het trottoir wordt ge bruikt om bezoekers langs de tentoon stelling in het mus< urn te leiden. Volgens deskundigen zou deze nieuwe vinding een practisch middel zyn om grote aantal len mensen op drukke punten zo vlug en efficiënt mogelijk te verplaatsen. Men meent dat deze. trottoirs van byzonder nut kunnen zyn op vliegvelden en in bus- en treinstations, waar het personen verkeer zeer intensief is. DAT: de 25-jarige Engelse gra:.-f Bathurst by Kemble een expresse-trein tot stoe pen heeft gebracht omdat zijn meute van veertig honden door de trein met de dood werd bedreigd. De dieren had den tussen de rails een vos gevangen en gedood, toen plotseling uit de tun nel de expresse kwam schieten, nauwe lijks vijfhonderd meter verder. De graaf sprong zonder zich te bedenken van zyn paard, rende naar de spoordijk en be gon met zyn armen te zwaaien. De machi nist zag hem en bracht de trein op een meter afstand tot staan. DAT: volgens scheepvaartdeskundigen te New York een aanzienlijke daling moet worden verwacht in de bouw van zee waardige tankschepen. De huidige ton nage zou ruim voldoende zijn om te vol doen aan de toegenomen internationale vraag naar olie. Het aanbod van nieuwe schepen heeft reeds het vorige jaar de vraag ver overtroffen. Vandaar de malaise op het gebied van de tankscheepvaart. DAT: Scotland Yard een onderzoek is be gonnen naar de klachten volgens welke de kortgeleden gehouden politie-examens _i waardeloos zouden zijn geweest, omdat geweest en 'n „geheime Trotskist en ge- WASHINGTON (Reuter). President Eisenhower heeft gisteren een kabi netscommissie ingesteld, welke plan nen zal maken voor hulp aan de door de overstromingsramp getroffen gebie den in Noordwest Europa. Het kabinet, is tijdens een vergadering eenstemmig tot de conclusie gekomen dat het volk van de Verenigde Staten de getroffen gebieden wenst te helpen- De voorzitter van de commissie is John Foster Dulles, de minister van buiten landse zaïken. De leden zijn Charles Wilson, de minister van defensie, Ezra Benson, de minister van landbouw en Harold Stassen, de directeur van het bureau voor wederzijdse beveiliging. Dé commissie heeft opdracht om een onderzoek in te stellen en aanbevelin gen te doen omtrent de wijze waarop de hulp verstrekt dient te worden. De minister van defensie, zo zegt een communiqué, dat over de bijeenkomst van het kabinet is uitgegeven, heeft al, op instructie van de president, de Amerikaanse strijdkrachten in Groot- Britannië en in West-Europa opdracht gegeven om samen te werken met de plaatselijke gezagsorganen en alle mo gelijke hulp te verschaffen aan de ge teisterde gebieden. De beide leden van het kabinet, die zich SOLDAAT VERMIST DEN HAAG. Als vermist is opge geven de dpi. soldaat W. M. de Haas. le- gernummer 32.11.07.137. dienstdoende bij de koksohool te Leiden en afkomstig uiit Rotterdam. Bij reddingswerkzaamheden nabij Abbenbroek is hij Maandag voor het laatst gezien. Vergoeding huisvesting van geëvaeueerden Nieuwsdienst Algemeen Dagblad nu in Nederland bevinden (Foster Dul les en Stassen),, zullen onmiddellijk rapport uitbrengen aan de president. Winston Churchill benoemt schoonzoon tot secretaris LONDEN (Reuter). Winston Chur chill heeft zijn schoonzoon, kapitein Christopher Soames. benoemd tot zijn par+iculieire parlementaire secretaris. Dat is een onbezoldigd ambt. Soames is 32 jaar en lid van het par lement voor de conservatieve partij se dert 1950. In 1947 trouwde hij met OhurchdRs jongste dochter Mary. Doodstraffen geëist tegen moordenaars van Oradour BORDEAUX (A.P.) In zijn re quisitoir tegen de zeven Duitse SS- mannen die tezamen met een aantal Elzassers terechtstaan wegens het uit roeien van de bevolking van Oradour- sur-Glane, heeft kolonel Gardon gis teren de doodstraf geëist tegen de on derofficier Lenz en levenslange dwangarbeid tegen de zes anderen. Eigenlijk heeft de auditeur-militair tegen zes Duitsers de doodstraf geëist, maar slechts een van hen heeft men terug kunnen vinden en terecht doen staan. Onder de vijf die bij verstek terechtstonden, bevindt zich ook de commandant van de compagnie die het dorp uitmoordde, kapitein Kahn, die zich ergens in het Westen van Duitsland ophoudt, maar niet door de Amerikanen en Engelsen wordt op gespoord. De straffen van levenslange dwang arbeid werden geëist tegen soldaten die lid waren van een executie-peto- ton. Zij hadden niet anders gedaan DEN HAAG. Er komt een regeling voor de vergoeding van huisvesting, voeding en verdere verzorging, die de geëvaeueerden van particulieren zullen krijgen. Een ontwerp voor een derge lijke regeling is klaargemaakt door de, - - x subcommissie voor maatschappelijke dan de bevelen van hun superieuren zorg van de coördinatiecommissie. opvolgen. Advertentiën Wegens algemene gedenkdag enkdag Het Kremlin blijft „ivaakzaam" MOSKOU (Reuter). De Russische regering heeft nieuwe „geheime vijan den" laten arresteren. Het zün vier mensen, onder wie een vrouwelijk na tuurkundige, die allen worden beschul digd van spionnage ten behoeve van buitenlandse mogendheden. Het zijn alle vier Russen. Van een van hen wordt in de officiële bekendmaking gezegd, dat hy eerst voor de Gestapo en daarna voor de Amerikaanse geheime dienst heeft gewerkt. Deze nieuwe arrestaties volgen drie weken na de onthulling van het „com plot der negen dokters" die ei-van wer den beschuldigd Zdanof te hebben om gebracht en andere hoge Russische func tionarissen naar het leven te hebben ge staan. Omstreeks dezelfde tijd begon in Rusland een campagne voor „waak zaamheid tegen interne vijanden". De geheime dienst en het ministerie van ge zondheid werden beschuldigd van on achtzaamheid en traagheid. Beschuldigingen De vier nieuwe arrestanten zyn: S. D. Goerevitsj, die sedert 1939 spion zou zyn er met de opgaven was geknoeid. De minatoren vermoeden dat vele candida- ten vóór de examendag reeds in liet be- zi<l van de opgaven zyn gekomen. Ver scheidene „geslaagden" zyn reeds onder vraagd. Het onderzoek staat onder lei ding van het hoofd van Scotland Yard. sir Harold Scott. vyand van het Russische volk' wordt genoemd; E. A. Taratoeta, een vromvelyk lid van de Russische acade mie van wetenschappen, gebruikt door Goerevitsj „om geheime docuinenten te stelen over de vorderingen van de Rus sische wetenschap"; K. F. Romanof, die I een vergeefse poging zou hebben gedaan I om gelden van de staat te verduisteren Niet meegedaan aan hulpactie Nieuwsdienst Algemeen Dagblad HEILOO. Te Heiloo (N.H.) is Vrijdagavond een raadsvergadering gehouden, belegd op verzoek van een aantal raadsleden, om te beslissen over een gift van f 25.000 voor de noodge- bieden. Een aantal leden had daarom gevraagd omdat burgemeester J. Kalff weigerde er het initiatief toe te nemen. Nadat was besloten het bedrag be schikbaar te stellen ontlastten zich de gemoederen van raadsleden en wethou ders. Op de vraag, waarom de burge meester zich Zondag niet aan het hoofd van een spontane actie tot hulpverlening uit de burgerij had gesteld, antwoordde deze dat hij een dringende afspraak had gehad en van de ramp niets had geweten daar hij niet behoort tot de mensen die de radio doorlopend aan hebben staan. Dat hij niet het initiatief had willen nemen tot een giftvan de gemeente verontschuldigde hij door te zeggen dat de vergadering van burgemeesters die Dinsdag te Alkmaar was gehouden, aldus had besloten. De beschuldigingen aan het adres van de burgemeester werd voortdurend heftiger. Verscheidene raadsleden zei den onomwonden dat hij als eerste bur ger tekort was geschoten en een der Ook daaraan gedacht! H Nieuwsdienst Algemeen Dagblad f WORMERVEER. Er is vorst 2 In het land. De burgerij van -d Wormerveer bracht voor de slachtoffers van de watersnood j* in één enkele middag 314 warm- 5 waterkruiken bijeen. wethouders was uitermate gegriefd om dat de burgemeester hem Zondagavond op een spontaan uitgeschreven verga dering „voor Piet Snot" had laten zit ten. Er werd op gewezen dat militairen die in hun taak waren tekort geschoten, waren gedegradeerd. Dat hij het bijeenroepen van de ver gadering had tegengewerkt bestreed de burgemeester. Wanneer men zou zijn ko men praten, zou hij zeker zijn volledige medewerking hebben gegeven. Waarom hebt u dan „neen" gezegd, toen men u Woensdagavond vroeg een vergadering uit te schrijven? vroeg een van de raadsleden'. De burgemeester wenste zich verder in het publiek niet te verdedigen tegen de naar zijn mening lichtvaardig uitge sproken beschuldigingen. Op voorstel van een der raadsleden werd hierop de vergadering gesloten en ging de raad in geheime zitting over. BRUSSEL (Reuter). De Belgisohe socialistische pers is verontwaardigd over het feit dat koning Boudewijn zich buitenslands heeft begeven terwijl zijn land door eenzware ramp wordt be zocht. De koning is Dinsdag met zijn vader en stiefmoeder naar de Franse Rivièra vertrokken voor een korte va- cantie, volgend op een aanval van griep. De linkse bladen zijn het erover eens dat de houding van de koning op eendergelijk ogenblik wel een hoogst ongelukkige indruk moet maken op het ganse volk, dat zo zwaar is getroffen. en was gearresteerd ,,toen hy zijn diensten aan een buitenlandse spionna- gedienst had aangeboden", en T. A. Sas, een deserteur uit de oorlogsjaren, vroe ger agent van de Gestapo, later agent van de Amerikanen in ontheemdenkam- pen in Duitsland. Nieuwsdienst Algemeen Dagblad SCHIPHOL. Om kwart over elf, ruim een uur te Iaat door het slechte weer, kwamen gisterochtend John Foster Dulles, de nieuwe Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, en Harold E. Stassen, directeur van het bureau voor wederzijdse veiligheid (M.S.A.-missie) op Schiphol aan. Nadat de deur van het vliegtuig open zwaaide, liepen eerst vier mannen van de Amerikaanse militaire politie, in blauwe uniformen van de luchtmacht met de revolvertassen opzij, haastig de passagierstrap af. Daarop stapte de grijze en bijna 65-jarige minister Dulles naar buiten, op de voet gevolgd door Harold Stassen. Toen de privé-constellation van presi dent Eisenhower aan de zijkant van het platform voorrolde, stonden Selden Cha- pin, ambassadeur van de Verenigde Sta len, Clarence E. Hunter, hoofd van de M.S.A.-missie voor Nederland, en mi nister mr J. M.- A. Luns de hoge Ameri kaanse gasten op te wachten. „Er zat ijs op de vleugels", zo zei hij. „We zijn wel over de getroffen ge bieden gevlogen, maar door de zware bewolking en het drukke vliegverkeer konden we niet erg laag komen. Het geen ik overigens heb gezien, is al erg genoeg om me een duidelijk beeld van de ramp te kunnen vormen. Het is verschrikkelijkik betuig u mijn hartelijke deelneming," besloot Foster Dulles, die zich hierna snel in gezel schap van Harold Stassen, naar de auto van de ambassade begaf om naar het paleis aan de Lange Voorhout te Den Haag te rijden., waar een lunch met Koningin Juliana wachtte. Voor het vertrek gaf de Amerikaanse minister nog een verklaring, waarin hij meedeelde met genoegen naar Neder land te zijn gekomen tijdens zijn tien daagse reis door West-Europa. „De ramp voor Nederland heeft weliswaar een schaduw op mijn be zoek en dat van de heer Stassen ge worpen, maar ik ben blij dat Ameri kaanse soldaten en materieel reeds hulp hebben kunnen bieden. Mag ik H.M. de Koningin heeft gistermiddag in het paleis aan de Lange Voorhout in Den Haag ontvangen de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Foster Dulles en de directeur van het bureau voor wederzijdse veiligheid Harold Stassen (rechts op de foto). er nogmaals de nadruk op vestigen dat wij onze belofte tot hulpverlening voor de slachtoffers zullen nakomen. De Verenigde Staten beschouwen Ne derland als een van de beste en oudste bevriende landen en ons bezoek zal deze banden alleen nog maar kunnen verstevigen", aldus John Foster Dulles. Na de lunch met de Koningin volgde gistermiddag een bespreking van de beide Amerikaanse staatslieden met de ministers Drees, Beyen en Luns. Des avonds heeft Prins Bernhard een onder houd met hen gehad. Hedenochtend vertrekken de gasten weer van Schiphol voor een bezoek aan Brussel. Nederlandse textiel BRUSSEL (A.N.P) De federatie van de Belgische textielnijverheid heeft aan de Belgische minister van economische zaken een uitvoerige nota overhandigd, waarin een voor stel wordt gedaan tot het treffen van beschermingsmaatregelen ten gunste van bepaalde sectoren van deze indus trie, die bijzonder door de Nederlandse concurrentie worden bedreigd. Als zodanig worden genoemd rayon- weefsels. wollen weefsels, wollen dekens tapijten van cocos- en andere harde ve zels, tricot rayonweefsels en geconfec tioneerde tricotartikeléft (interlock). Door de Belgische federatie wordt er op aan gedrongen. dat de Belgische regering ten spoedigste met de Nederlandse regering zal onderhandelen om te komen totcon- tingentering van de Nederlandse invoer Plan van president Eisenhower: WASHINGTON (Reuter). dent Eisenhower denkt er over om een volledige blokkade van commu nistisch China af te kondigen. Dat is de mening van het Senaatslid Dewey Short, voorzitter van de militaire commissie van de senaat. De com missie heeft gisteren van admiraal Radford, de Amerikaanse vlootcom- mandant in de Stille Oceaan, de ver zekering gekregen, dat een dergelijke blokkade „weinig kans" inhield op een oorlog met Rusland. Admiraal Radford, die een blokkade van China voorstaat, is thans te Washington en het senaatslid Short neemt aan, dat president Eisenhower hem „het oor leent". Volgens Short zou het Congres een blokkade van China goedkeuren, evenals alle andere stappen, welke Eisenhower zou willen nemen om „in de gehele wereld tot het offensief over te gaan". Admiraal Radford heeft eveneens voorgesteld om de marine van - de Chinese nationalisten op Formosa te versterken. In Taipeh, de hoofdstad van Formosa, is de Amerikaanse generaal George Olm- stead aangekomen om met Tsjang Kai- sjeks officieren de voortzetting van de militaire hulp te bespreken. De besluiten, welke Olmstead zal nemen, worden be schouwd als uiterst belangrijk voor de toekomstige Amerikaanse politiek jegens Formosa. Advertentie Nare dagen zijn voor de moderne vrouw geen verlorendagen meer. Zij verdrijft de periodieke pijnen direct met een paar AKKERTJES ...die helpen direct! J Ontstemming en ongeduld „Op zijn Hollands heet dit plunderen Nieuwsdienst Algemeen Dagblad ROTTERDAM. De politierechter te Rotterdam heeft gistermiddag de 27- jarige matroos G. H. van der P. uit Rot terdam veroordeeld tot de hoogste daar voor staande straf zynde een gevangenis straf van zes maanden zonder aftrek met bevel tot onmiddellijke gevangen neming omdat hij Zondagochtend tydens de watersnood in Rotterdam een sigaren-,. winkel in Rotterdam-Zuid binnendrong en 20 pakjes sigaretten stal. Verdachte had eerst zijn eigen vrouw en kinderen in veiligheid gebracht. Weet u dat dit stelen op zijn Hollands plunderen heet? zei de politierechter. De officier van justitie zei te moeten aannemen, dat hier geplunderd is. Ik heb al die ellende op de eilanden gezien en er is een deel van de Nederlanders dat als hyena's gebruik maakt va dermans ellende. Deze diefstal gebeurde tijdens het opkomen van het water. Toen de nood het hoogst was. Zware straffen m België van de bovengenoemde arti kelen op basis van 50 procent van de in gevoerde hoeveelheden in de eerste 9 maanden van 1952. Op grond van deze Belgische nota héb ben Woensdag afgevaardigden van de Nederlandse wollen-stoffenindustrie te Brussel besprekingen gevoerd met ver tegenwoordigers van de Union Beige de Tisseurs de Laine. Deze besprekingen zijn gehouden op uitnodiging van de Belgische organisatie en de Nederlanders hadden de uitnodiging aanvaard, om de wensen van hun Belgische collega's te vernemen. Van Belgische zijde is tijdens de be sprekingen voorgesteld op basis van vrij willigheid te komen tot een contingen- tering van de Nederlandse invoer in Bel gië- waarna desbetreffende voorstellen ter bekrachtiging aan de betrokken re geringen zouden kunnen woïden voorge legd. Van Nederlandse zyde is men tydens deze besprekingen echter niet verder kunnen gaan dan het kennisnemen van het Belgische standpunt, daar de wollen stoffen slechts een van de textielsecto ren vormen, welke van Belgische zijde bedreigd worden geacht door de Neder landse concurrentie. j Er zijn dus op geen enkele wijze bin-1 dende afspraken gemaakt. Bovendien1 had de Nederlandse delegatie geen man- j daat om namens alle betrokken sectoren i van de Nederlandse textielindustrie op I te treden. I De 25-jarige fabrieksarbeider T. B. uit Vlaardingen, die zich Donderdag bij het aanvoeren van de goederen te Vlaardin gen een paar rubberlaarzen zou hebben toegeëigend, die bestemd waren om er de slachtoffers van de geteisterde gebieden mee te helpen, werd tot een gevangenis straf van vijf maanden zonder aftrek veroordeeld, eveneens met onmiddellijke gevangenneming. De politierechter te Middelburg heeft gistermidag een onvoorwaardelyke ge- vangennisstraf van vijf maanden opge legd aan P. F. de W. uit Hontenisse, die zich schuldig had gemaakt aan het zich toeëigenen van aan de dijken aange spoelde goederen, afkomstig uit de ge teisterde gebieden. Deze goederen moeten bij de burge- Advertentie Et? Keelp'l" m O»""'*" Sterk I Liefde voor de naburen is diep geworteld Nieuwsdienst Algemeen Dagblad BRUSSEL. Er is vaak reden ge weest om by het gadeslaan van de ont wikkeling van de samenwerking in Be nelux te betreuren dat men elkaar dikwyls niet voldoende verstaat, doch in deze rampspoedige dagen is op aan- grypende wyze gebleken, dat, mag dan aan beide kanten het begrip wat afwezig zyn, de liefde voor de naburen hier diep is geworteld. Want de hulp, welke het Belgische volk ons land biedt, is over stelpend. Men kent het prachtige werk van de Belgische soldaten, die in de overstroom- De ontstemming, die len, dat zij haast moesten les op het vliegveld niet zien, ongeduld bij de Ame- vooral in Engeland is ge- maken met hun eenwor- begroet door zijn ambt- rikanen, omdat het met de wekt over de gang van ding, anders zou Amerika genoot Eden zelf, maar Europeese samenwerking zaken met Formosa, heeft zijn belangstelling wel door een van diens assis- (vooral op militair gebied) deze week het politieke eens kunnen gaan verlie- tenten. Eden had het ogen- niet hard gaat. Beide par- nieuws overheerst. Dat zen. Hij maakte die onhan- blik van Dulles komst tijen hebben grond voor men daarvan in de Neder- digheid later weliswaar uitgekozen om in het die gevoelens, maar zij landse kranten weinig of goed door voor zijn vertrek Lagerhuis te verklaren, maken er een enigszins niets heeft bemerkt, komt naar Europa enige vleiende dat de Britse regering zeer kinderachtige indruk mee. eenvoudig, doordat onze woorden over de Europese gereserveerd stond tegen- Amerika kan niet dreigen belangstelling nu eenmaal bondgenoten allereerst op de eigen pro- bleinen was gericht. zeggen, over Eisenhowers nieuwe met intrekking van hulp, maar het onheil was ge- politiek. Daarna reisde mi- omdat het die niet alleen schied. Vooral de Fransen nister Dulles naar Bonn en ter wille van ons, maar ook De laatste twee weken en Engelsen voelden zich enige uren later kwam het ten bate van zijn eigen hebben de verhoudingen beledigd door Dulles' ver- bericht (uit de mond van defensie verstrekt. binnen het geallieerde hulde dreigement. Toen een hoge Westduitse amb- Europa kamp een kwade keer ge- kwam Eisenhowers besluit tenaar), dat Dulles het over die nomen. Er zijn tussen Ame- om Tsjang Kai-sjek de verhulde geïrriteerd dreigementen, dreigement uit maar vooral bij de Fran- rika en zijn bondgenoten vrije hand te geven. Behal- zijn rede van een week ge- sen is dat een teken van boze en geïrriteerde woor- ve, dat de Britten en de leden in ronder bewoor- machteloosheid. Er zijn in den gewisseld. Nu zal het Fransen er over ontstemd dingen had herhaald: Euro- Frankrijk weer stemmen wel weer een van die waren, dat zij tevoren niet pese eenwording, anders opgegaan, die beweren, dat politieke stormen zijn, waren geraadpleegd over geen Amerikaanse hulp het bondgenootschap met die doorgaans maar een een zo belangrijke stap, meer. Het gerucht, dat Am.erika bezig is te ont- kort leven hebben, maar vrezen zij, dat Eisenhowers Dulles van de Engelsen aarden in een verhouding men kan niet ontkennen, besluit het gevaar inhoudt had geëist om voor een van vazallen tot leenheer, dat voor wat betreft de van een uitbreiding van de zekere datum volledig lid Dat is nonsens, want had- Atlantische samenwerking oorlog in het Verre Oosten, van de Europese defensie- den de Amerikanen de de nieuwe regering-Eisen- Dulles was zijn oriëntatie- gemeenschap te worden, aspiratie om de Europese officieel bondgenoten tot hun vazal len te maken, dan zouden zij niet zo aandringen op Het geheel ademt echter een grotere aaneensluiting de nieuwe minister van over zijn besprekingen met een sfeer van geïrriteerd- van de Europese landen buitenlandse zaken, die de diverse regeringen klon- heid en ongeduld. Gëirri- onderling. Zij scheppen verleden week Dinsdag in ken prachtig en spraken teerdheid in West-Europa, daarmee immers een een radiorede duidelijk slechts van eendracht en omdat de nieuwe Ameri- macht, die elk ogenblik met de stok zwaaide door groeiend begrip. Maar te kaanse regering blijkbaar aan hun controle zou kun de Europeanen te vertel- Londen werd minister Dul- „waar voor haar geld" wil nen ontsnappen. hower niet gelukkig is be- reis langs de Westeuropese was intussen gonnen. hoofdsteden inmiadels al tegengesproken. Het begon met de rede begonnen, van John Foster Dulles, De officiële communique's de gebieden werkzaam zijn. Men weet ook van de heldhaftige hulp van Belgi sche vliegers. Wat tot dusver nog te weinig bekend was, is de werkelijk hart roerende manier waarop zeer vele Bel gen individueel van hun diep medeleven het bewijs hebben gegeven. De Nederlandse ambassade heeft de Nederlanders in België tot steun opge roepen en zich uiteraard niet gericht tot de Belgen, die zelf deerlijk zijn ge havend. De Nederlanders hier hebben hun plicht begrepen. De girorekeningen van de consulaten te Brussel en Antwer pen vermelden o.a. giften van tweehon derd en honderdduizend francs van Ne derlanders, doch, zonder daartoe te zyn opgewekt, hebben ook duizenden Belgen hulp geboden, en dat door ontferming bewogen, om nu maar de Bybelse for mule te gebruiken. In Antwerpen en Brussel is nu voor een vijfhonderdduizend francs inge schreven en een groot deel daarvan is van Belgen afkomstig. De Société Géné rale zegde bovendien een gift toe van vijf-en-twintig duizend gulden. De Belgische dekenfabrikanten bieden vijfhonderd dekens aan, de katoenwe vers informeerden wat Nederland het meest nodig had. Uit Luik zijn al vier grote vrachtwagens vertrokken, o.a. met levensmiddelen en sinaasappelsap. Wa renhuizen bieden belangrijke hoeveelhe den goederen. Daarnaast staan de giften van enke lingen, van mensen van alle gading. Een politie-agent bracht bij een in zijn wijk wonende Nederlandse diplomaat een pak kleding en honderd francs. Vele scho len hebben kleding verzameld. De hele dag door komen de mensen op de cynsulaire afdeling te Brussel in het gebouw van vier verdiepingen dat nu een groot pakhuis lykt, pakketten afgeven. In Antwerpen is de woning van de consul-generaal een van de centra van ontvangst, en het huis is onbewoon baar. Winkeliers sturen goederen in overstelpende hoeveelheden. Vier nieu we jassen en vier nieuwe colbertcostuums kwamen vandaag uit één doos, die geen afzender vermeldde. Wij zouden zo door kunnen gaan met vele voorbeelden van treffende gulheid. Tot dusver is door de consulaire afde ling te Brussel zestig kubieke meter aan goederen verwerkt, door Antwerpen niet veel minder. Gesorteerd worden de goe deren naar Nederland verzonden of hier- in depót gehouden. De jeugddienst van het ministerie van onderwijs vervoerde zelf uit 'eigen voorraad bedden en ma trassen. meester van de plaats van inwoning worden aangegeven. In de gemeente Reusel (N.B.) is door de rykspolitie een echtpaar aangehouden, dat voorgaf gelden in te zamelen voor de noodgebieden. Dit geld werd echter te eigen bate aangewend. SCHENK u zelf de voldoening, óók te hebben bijgedragen tot leniging van de nood! Geef het Rampenfonds veel geld! Stuur een postwissel naar de Sta- tenlaan 81 in Den Haag! 15 a 30 graden vorst l STOCKHOLM (Reuter) Als vliegen op een vliegenvanger zitten er langs de Zweedse kust vele schepen vast in een laag ijs die zich plotseling heeft gevormd na een periode van hevige sneeuwval en een koude wind uit het Westen. IJsbrekers proberen de sche pen uit hun isolement te verlossen. De temperatuur blijft dalen en is nu al gezakt tot 15 a 30 graden Celsius onder mil. Verder in de Oostzee ls de scheepvaart er wat beter aan toe voor zolang het duurt. FRANKFORT. (Reuter.) Deze week heeft de Duitse politie in geheel West- Duitsland meer dan veertig mensen ge arresteerd tijdens razzia's op communis tische organisaties. Onder de gearres teerden bevinden zich verscheidene vrouwen, De politie is erg geheimzinnig over de arrestaties en de gearresteerden. Het corps Commandotroepen heeft bij de'reddingswerkzaamheden geen verliezen geleden De stormschade aan gemeentelijke eigendommen te Zandvoort wordt geraamd op f 150.000, die aan particuliere eigen dommen op bijna f 130.000 Het stoffelijk overschot van de sedert 1 Februari bij reddingwerk vermiste dienstplichtige soldaat A. Zwarts uit Delft van het reg. zware lua. Waal haven, is in de omgeving van Klun- dert aangespoeld De zandzuiger Ahoy wordt overgebracht naar de Hoekse Waard, om daar bij de her stelwerkzaamheden te helpen -*■ De Van der Wijck, het passagiersschip van de Nederlandse Spoorwegen, is uit Enkhuizen vertrokken naar Dor drecht. Het schip is ingericht tot drij vend hospitaal Het schrijversbal, dat de officiële openingsavond van de boekenweek op 27 Februari zou besluiten, zal dit jaar niet worden gegeven De bedrijfsgroep Horeca dringt er bij de ondernemers in de Horeca-branche op aan, Zondag het bedrijf zo kalm mogelijk te laten verlopen, in de avonduren de buiten verlichting te doven en zich te onthou den van andere muziek dan die van de officiële radio-uitzendingen De samenwerkende groothandel in op tische artikelen en de vakopticiëns stellen gratis een nieuwe bril be schikbaar aan de getroffenen die door de ramp hun bril hebben verlo ren De Bijbel-kioskvereniging te Amsterdam stelt aan de geëvaeueer den gratis kinderbijbels en andere lectuur beschikbaar Op sommige plaatsen in het overstroomde gebied zijn dampende hooibergen waargeno men. Brand tengevolge van hooi- broei behoeft echter niet gevreesd te worden, aangezien het hier een gewone verdamping betreft In de noodgebieden bestaat grote behoefte aan lieslaarzen en rubberhandschoe nen Den Haag zal niet worden be stemd als evacuatie-stad. De opvang centra in deze stad hebben de groot ste drukte achter de rug. In het cen trum dierentuin zijn 1500 évacué's ontvangen en overgebracht naar plaatsen in het Westland Minister ir. H. Witte zal vandaag naar Zeeland gaan om met de commissaris van de Koningin te beraadslagen over de ge volgen van de ramp De P.T.T. heeft 22.000 lege postzakken aangeboden voor het dichten van dijken Vap de Rotterdamse beeldende kunste naars is het initiatief uitgegaan om werkstukken af te staan voor de ver koop ten bate van het rampenfonds

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2