Verliesïijst telt nu 1372 doden Dinsdag zal vermoedelijk de eerste fase van hulpverlenifi* kunnen worden afgesloten DAGBLAD VOOR NIJMEGEN Weer 17 slachtoffers Onuitwisbare herinnering De dijken dicht Datum van 16 Februari heeft angstivekkende klank Fotokrant Arnhem op weg naar 1 millioen WEERBERICHT Snelle rechtspraak over plunderaars Drie parasieten tot gevoelige gevangenisstraffen veroordeeld 105e JAARGANG No. 32 ZATERDAG 7 FEBRUARI 1953 D« Gelder 1 anrter DagbL v. Nijmegen De Gelderlander Gewest. Dagblad Arnhems Dagblad De Ooai-Gelderlander Veluwe- en IJsaelbode De Noord-Ooater DagbL v. N.O. Brab. en N. Llmb. Uitgave en druk: N.V. Ultg. Mij. De Gelderlander Nijmegen DE GQDERIANDER De Gelderlander-Pers: Directeur: C. H. J. BODEWD8 Hoofdredacteur: LOUIS FREQUH4 Abonnement: ƒ0.47 per week: ƒ6.10 per kwartaal (incasso 10 et): Per poet: ƒ6.60 per kwartaal. Vaderland Getrouwe 3—>'42 1.5.'45 Kantorent Hassenberg 18 Nijmegen. Telefoon (K 8800) 24641 (6 lijnen) alle afdelingen GIRO: 25674 (Van onze redactie) HET aantal van 1352 slachtoffers, dat, zoals wij gisteren in een gedeelte van onze oplage konden berichten, Vrijdag middag nog met 3 steeg door een melding van drie aangespoelde slachtoffers te Zijpe op Schouiven-Duiveland, vermeer derde in de loop van de avond met 17, waardoor thans 1372 mensenlevens te be treuren zijn. Uit de volgende plaatsen kwamen nog meldingen binnen Krimpen aan de IJssel 4Dordrecht i, Kerkwerve op Schouwen St. Philipsland 8 en Zuidlhnd 1. T'it de ons thans ter beschikking staande gegevens, waarin enkele correetles zijn aangebracht, blijkt dat de meeste slachtoffers ge vallen zijn od het eiland Goeree pnOvprflakkee, namelijk 433. DE evacuatie van de overleven den uit het rampzalige gebied der overstromingen is voor het grootste deel voltooid. Degenen, die er het ellendigst aan toe wa ren en enige dagen en nachten in de erbarmelijkste omstandigheden op een vlot, dak of boom aller- moedigst op redding hebben zit ten wachten, zjjn dank het onver moeide werken van de helicop- tère-vliegers naar veiliger oorden overgebracht. Duizenden anderen hebben zich, vaak met inzet van hun leven, op het wilde water ge waagd om de slachtoffers van dc stormende springvloed, die op wrakke zolders of stukken dijk een heenkomen gezocht hadden, te redden. Die dappere helpers waren van vele nationaliteiten en hadden zich veelal vrijwillig ge- m'.dd, direct na het bekend wor den van de ramp. Hoe lang wordt er al niet gedelibereerd over een Europese samenwerking? Hier was zij, volledig en zonder enige bedenking. Fransen, Engelsen Amerikanen, Belgen en Duitsers werkten dag en nacht en hand in hand met Nederlanders om mens en dier te redden uit de angstige dreiging van het water. Het was de weerschijn van een goede we reld, die toch nog leeft in de har ten van alle nationaliteiten; har- teh die van goede wil zijn. Weer anderen hielpen op hun manier. Er is veel verdriet, er zijn veel. veel te veel doden, er zijn vele eenzamen. Maar die het torment overleefd hebben, zijn hartelijk en liefderijk opgenomen. De her innering aan de ramp en aan de dierbaren die bleven in het ver raderlijke water, zal echter onuit wisbaar zijn DE herinnering zal onuitwis baar zijn. ook voor degenen, die op een afstand in kranten en via radio het zwarte logboek van een der verschrikkelijkste drama's uit onze geschiedenis moesten vol gen. Het medeleven van ons volk is onnavolgbaar. Directe hulp. geld, goederen, ze blijven onafge broken stromen. Op de commu nistenleiders na, die de Amerika nen de schuld van de ramp geven. Maar deze verraders van ons volk staan reeds té lang buiten de Ne- d* landse gemeenschap om nog al te veel acht te slaan op hun rattengeknaag. Zij zitten reeds in dc toegeslagen klem van de af schuw en walging van ons volk, die gepast zijn voor Let geestelijke ongedierte uit onze samenleving. Maar het zij genoeg! Er is belang rijker werk. De eerste fase: het redden van mensen en dieren is afgesloten. We moeten verder, want ook het leven gaat door. De dijken moeten dicht! En als de dijken dicht zijn, moeten de pol ders leeggemalen worden. En als die leeg zijn, moet er opgebouwd worden, moet het land weer be bouwd worden, want de vluchte lingen willen terug. Zij willen terug, want zij hebben, heimwee naar de grond, waar het verrader lijke water hen overviel. Daar ligt Vervolg op pag. 5, kolom 1 Nieuiue Tonge op Over- flakkee ligt geheel ver laten in het winterse zonnetje. Een dood stadje, waar geen leven te bespeuren valt. (Luchtfoto) (Van onze verslaggever) BERGEN OP ZOOM, 7 Febr. Vrijdag hebben deskundigen laten door schemeren dat men verwacht a.s. Dinsdag de eerste fase van de hulpverlening aan de slachtoffers van de watersnood te kunnen afsluiten en dat dan ook de evacuatie nagenoeg voltooid zal zijn. Terstond daarna zal men met zoveel mogelijk herstelwerkzaamheden beginnen en men hoopt daarbij nog enige tijd op de onmisbaar geworden hulp van Nederlandse en buitenlandse mili tairen te mogen rekenen. Welk een groot aandeel de jongens in de evacuatie van de bevolking hebben gehad, moge blijken uit het feit dat militairen van de derde afdeling sinds Zondag tien a twaalf duizend mensen hebben afge voerd. Daarnaast hebben zij rond een millioen zakken met zand gevuld. Ver moedelijk zullen de soldaten in de loop van de volgende week door andere eenheden worden afgelost, zodat voor de zwoegers een periode van welverdiend verlof gaat aanbreken. Onder uiterst moeilijke omstan digheden werd gisteravond in het duister een dropping boven Poort vliet op Tholen uitgevoerd. Het was onmogelijk om het droppings- terrein te verlichten, omdat daar toe de middelen ontbraken. Een hoeveelheid levensmiddelen werd desondanks boven Poortvliet uit geworpen, maar verschillende pa rachutes gingen niet open. De ge dropte levensmiddelen kwamen midden in het dorp terecht en de dakert van enkele huizen werden vernield. Desondanks is men in Poortvliet vol lof over d.e wijze waarop de vliegers zich in het donker van hun taak hebben ge kweten. De toestand in Poortvliet Is overigens hoopgevend. Gisteren is voor het eerst geen nieuw water binnengelopen. De twee gaten In de buitendijken zijn gedicht en In het begin van de volgende week brengt „De Gelderlander Pers" een fotokrant van de ramp. De baten van deze krant, die 35 cent zal kosten, worden afge dragen aan het Nationaal Rampenfonds. (W\j verwijzen verder naar de advertentie op pagina V van dit blad). een van de twee gaten in de bin nendijk is eveneens hersteld. Toen men gisteravond om elf uur een gat in de buitendijk wist te dich ten, ging er een hoeraatje op on der de 1500, op het hooggelegen deel van het dorp verzamelde in woners. En ook deze reactie is typerend voor de geest die heerst over dit dappere volk. Ook bij St. Annaland op Tholen werd gisteren een gantal gaten in de binnendijken ge dicht. Alle beschikbare mannen zijn ingezet en worden geassis teerd door 300 militairen. Het dorp is thans nagenoeg weer droog, maar de datum 16 Februari, wanneer er weer springtij is, heeft een angstige klank in de oren van de bewo ners. Uit alle macht wordt er dan ook gewerkt om de verde digingslinie voor die tijd gereed te hebben. De meeste inwoners van St. Annaland zijn inmiddels weer naar hun haardsteden teruggekeerd, maar nog niet alle woningen zijn bereikbaar. Onhoudbaar Van de burgemeester van Tho len vernamen wij nog, dat men gisteren geëvacueerden uit de ge meente Tholen en uit andere delen van het eiland naar Bra bant heeft overgebracht, daar de toestand onhoudbaar begon te worden niet het minst door de aanwezigheid van vele cada vers. Terecht is men zeer bevreesd voor het uitbreken van besmet telijke ziekten. Het zwaartepunt van de evacuatie ligt op het eiland Schouwen Duivelana; uit Zierikzee alleen zijn ongeveer 6000 mensen aangewezen om te vertrekken en ook uit andere ge meenten moeten er nog velen worden afgevoerd. Velen ver- Rampgebied niet onnodig bezoeken (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG, 7 Febr. Ter voorkoming van hinderlijk en on gewenst bezoek aan de getroffen gebieden gedurende het a.s. week end heeft men door tussenkomst van de Commissarissen der Ko ningin maatregelen getroffen tot het afsluiten an bepaalde wegen voor hen, die niet noodzakelijk in dez. streken moeten vertoeven. De vrees bestond namelijk, dat grote groepen nieuwsgierigen en bepaalde lieden met minder oir- bare bedoelingen zich naar het rampgebied zouden willen bege ven, waardoor het werk van hulp verlening zou worden bemoeilijkt. Over de andere eilanden en ge* bieden zijn de cijfers als volgt t Tholen 304 Brabant 187 Hoeksewaard 144 Schouwen - Dnlveland 115 Noord-Beveland Voorne-Putten Zuid-Beveland Oost Zeeuws-Vlaanderen IJsselmonde St. Philipsland Noord-Holland Walcheren Alblasserwaard Land van Heusden en Altena Tien Gemeten Beijerland Overig Zuid-Holland Aangespoeld van elders 41 27 26 12 10 9 6 5 4 3 2 2 18 24 (Van onze verslaggever) ARNHEM. 6 Febr. De Gel- derse hoofdstad is hard op wef naar de 1.000.000.voor het Nationaal Rampenfonds. Inclusief hetgeen er nog van de zijde van de AKC Inkwam en de gift van 10.000.van de Camiz, beliep het bedrag der inzameling reedf ca. i 545.350.—. AANHOUDEND VORST DE BILT, 7 Febr. Opklaringen, maar ook enkele plaatselijke sneeuwbuien en hier endaar ty- delijk mist. Weinig wind. In de kuststreken lichte tot matige, elders in het land matige tot strenge vorst. 8 Februari: Zon op 8.09, onder 17.40 uur. Maan op 3.46, onder 10.58 uur. 9 Februari: Zon op 8.07, onder 17.42 uur. Maan op 4.58, onder 11.44 uur. zetten zich echter met hand en tand tegen evacuatie. Zij hebben de bittere herinne ringen aan de plunderingen, wel ke tijdens de evacuatie in de Duitse tijd geschiedden. In een telefonische boodschap aan de Amerikaanse stad Danville, welke Zierikzee heeft geadopteerd, zeide de loco-burgemeester o.a.: „Wij proberen de bevolking ervan te overtuigen dat het nodig is te ver trekken, maar het is moeilijk de mensen ertoe te krijgen. Sinds de Duitse bezetting hebben de men sen schrik om hun huizen te ver laten." TfELGISCHE militairen bezig1 met het vullen van zand- i zakken om het gat in de dijk1 I bij Nieuwpoort (België) te I k dichten 1 ROTTERDAM, 7 Febr. - De Politierechters te Rotterdam en Middelburg Hebben gisteren snel recht gesproken over drie hyena's, die zich niet ontzien hadden te profiteren van de noodtoestand. Zij werden tot gevoelige straffen van vijf en zes maanden veroordeeld. De 27-jarige matroos G. H. van der Pluim uit Rotterdam werd veroordeeld tot een gevangenis straf van zes maanden ?onder aftrek met bevel tot onmiddel lijke gevangenneming. Hij was Zondagochtend tijdens de waters nood in Rotterdam een sigaren winkel binnengedrongen en had daar 20 pakjes sigaretten gesto len. „Weet u dat dit stelen op zijn Hollands plunderen heet"? zei de politierechter, die vertelde, dat de man reeds vijf maal we gens diefstal en mishandeling veroordeeld was. Hoogste straf De officier van justitie zeide: „Ik heb al die ellende op de eilanden gezien en er is een deel van de Nederlanders dat als hye na's gebruik maakt van ander mans ellende. Deze diefstal ge beurde tijdens het opkomen van het water, toen de nood het hoogst was". Hij eiste de hoogst mogelijke straf, n.I. een gevangenisstraf van zes maanden met bevel tot onmid dellijke gevangenneming. De politierechter kreeg daarna nog een geval te behandelen, dat met de ramp te maken had en dat eveneens onder het wetsartikel diefstal bij gelegenheid van wa tersnood viel. De 25-jarige fabrieksarbeider T. Bal uit Vlaardingen, die zich bij het aanvoeren van de gpede- ren te Vlaardingen een paar rubberlaarzen zou hebben toege- eigend, bestemd voor de slacht offers, werd tot een gevangenis straf van vijf maanden zonder aftrek veroordeeld, eveneens met onmiddellijke gevangenneming. Een paar laarzen, die hem le ken, wierp hij in een vat, dat hij naar beneden droeg. Toen heeft hij de laarzen eruit gehaald, zo gaf hij toe, doch ze pasten hem niet. B is reeds driemaal veroor deeld. Aangespoeld Voorts heeft de politierechter te Middelburg Vrijdag een on voorwaardelijke gevangenisstraf van vüf maanden opgelegd aan P. F. de Wilde uit Hontenisse, die zich had schuldig gemaakt aan het zich toeëigenen van aan de dijken aangespoelde goederen, afkomstig uit de geteisterde ge bieden. De substituut-officier van jus titie te Middelburg heeft er met nadruk de aandacht op gevestigd, dat afgezien van plundering, ook het zich toeëigenen van aange spoelde goederen, zeer streng zal worden gestraft. Deze goederen moeten bij de burgemeester van de plaats van inwoning worden aangegeven.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1