De Voorjaarshengsteitkenrlngen en Premiekeuringen te Groningen MARKT en BEURS ^^svxsr; GO 7 Februari 1953BOER EN TUINDERp„s T9 Verschillende oorzaken zijn er geweest, die deze keuringen hebben gemaakt tot een groots gebeuren, grootser dan anders, ofschoon het toch algemeen be kend mag worden verondersteld dat Groningen telkcnjare wat te zien heeft gegeven. Daar waren natuurlijk de jonge hengsten, die hier voor het dekbrevet examen deden, de majestueuze vaderdiereii uit Oldenburg geïmporteerd, maar ook een geringe wijziging in de uitvoering was oorzaak, dat de bezoeker zijn blik op de Noordelijke fokkerij kon verdiepen en verbreden. De bezoeker uit de Zuidelijke provinciën komt practisch niet te Leeuwarden, noch te Assen en vooral toch nog meer dan in de eerste, komen de machtige hengsten van Drenthe te Assen. Nu had men, terwille van die toeschouwer, terwille dus ook van reclame voor het Noordelijke paard, een aantal van de corypheeën van de hengstenstapel uit Friesland en Drenthe ook naar Groningen laten komen. Het spreekt vanzelf dat dit het gebeuren te Groningen luister heeft bijgezet. Een geweldige indruk heeft het gemaakt toen daar Harro, de voornaamste stamvader van het ogen blik, in de baan verscheen met tien van zijn zoons. En welke zoons! Eekent U daarbij alleen maar een Paladyn, een Prominent, een Panda, een Pascal en welke niet meer. Alle zonder uitzondering machtige hengsten, adel, klasse en gehalte, maar ook schoonheid en zwaarte. Zwaarte, die men immers niet missen wil en niet missen kan bij de Groningse fokrichting, ook al wordt het lïjnenverloop dan anders. Een schouwspel dat zeer veel indruk heeft gemaakt, ook op de talrijke bezoekers uit het buitenland. Dit is de thans 16 jaat oude vermaarde Olden- burger stamvader DER OLDENBURGER 3629 Old., die in Groningen werd geïmporteerd en onlangs op de premie keuring te Groningen in het N.W.P. werd op genomen. Der Olden- burger is een zoon van Godin 3555 Old. (d. Gruson 2763 Old.) en van Grittane II 37239 Old. (d. Geber 3243 Old.). Fokk. is W. Det- hard, Waddens (Old.), terwijl hij thans het eigendom is van Neer- lands grootste hengsten- Jipuder D. E. Mellema te Finsterwolde. FotoMelissen. Grijpskerk Wanneer wij dan even spraken van de majestueuze vaderdieren uit Olden burg geïmporteerd, dan verdient dit een verduidelijking. Men heeft uit Olden burg kunnen bekomen drie machtige stamvaders, die ook daar van zich heb ben doen spreken. Hengsten wier naam een begrip is geworden; de 16-jarige - Der Oldenburger is als een driejarige hengst, van zulk een formaat, met zo veel excellerends dat hij deze naam als eretitel ontving. Zeldzaam is zijn ver schijning, juist vermoedelijk door zijn jeugd, want jong is hij, jong is zijn machtig lichaam, jong het rustige, maar levendige temperament, mooi zijn hoofd, edel en vol expressie. Maar ook Regent, jonger, een forse, diepe, sterk gespier de hengst met zeldzaam beste gangen vooral de geweldige stuwkracht van ach ter. Niet foutloos, maar wel vaderpaard. Dan Gograf, ofschoon jonger dan Der Oldenburger, in figuur ouder. Ander paard, best, maar niet dat kapitale. Toonde in Oldenburg ook stamvader te zijn. Bij al de beste vaderpaarden, waar aan Groningen zo rijk is, pleit het voor hun ruimte van blik, voor hun brede vi sie, dat zij op zulke vaderpaarden beslag legden, daarbij de mening van Jan Beterweten trotserend en negerend als zou Groningen deze nodig hebben. Nodig niet, zeker niet, maar de aller beste, welke bewezen hebben best te zijn, men vindt ze niet en men krijgt ze niet. De jonge hengsten. En nu de jonge hengsten. Natuurlijk ook daaronder nu weer enkele figuren die boven de middenmaat uitkomen, daarnaast naturlijk ook figuren van de middenmaat, maar dan houdt het ook op. Geen kantnummers. Wij hebben de indruk gekregen dat men heeft gekeurd meer naar behoefte, dan naar exterieur. Wij hadden het ons kunnen indenken wanneer een enkele hengst meer was ingeschreven zonder bezwaar had het ge- -Rbnd. vanhhet 1*3 driejarige hengsten ingeschreven in het stamboek, waarvan er° slechts een heel enkele in Groningen blijft, de meeste en het dient van deze jaargang gezegd te worden vet- moedelijk ook de beste gaan naar Fnes- land en Drenthe. Doch hij, die het heng- stenmateriaal van Groningen zelf heeft aanschouwd, hij weet dat dit kan. dat het kan zonder "bezwaar, omdat de pro vincie zelf zeer voldoende van zijn hoog- klassig materiaal behoudt. Als enkel bezwaar hiervan kan naar voren wor den gebracht, dat de premiekeuring dei- jonge hengsten nu even wat arm aan deed, omdat slechts vier hengsten wer den bekroond, waarvan twee met een eerste premie en twee met. een 2e pre mie. En dan om het eerlijk te zeggen, de een met eerste premie begiftigd, de ze onderscheiding wel wat royaal- werd toegeworpen. MAJESTEIT 1311. d. bruingeb. 22-4-49; V. Jonker Hendrik 70S S grt. (d. Hendrik 362 A), M. Jonkvrouw Eggia 10348 Sgrt. (d. Grune- wald 394 A); jok.: D. J. Wassink, Almelo, eig.: Hengstenver. Grijps kerk e.o.; la premie en KAMPIOEN der jonge hengsten op de Heng- stenkeuring te Gronin gen d.d. 28 en 29 Jan. 1953. Foto: Melissen, Grijpskerk tot stamboekhengst, een Rembrandt, een Godebald en een Gustaaf, de laatste een mooi getekende vos, wat licht. Premiekeuring. Bij de premiekeuring der 3-jarige hengsten een eerste premie voor Jubal en Cachet, een tweede premie voor Pa triot en Onno. Bij de premiekeuring der 5- en 6-ja- rige hengsten kwam natuurlijk de bui tengewoon harmonische, zeldzaam sterk gebouwde Adelborst bovenaan met eer ste premie. Odium (d. Ordensritter) een Oldenburgs import met goede lijnen en Julius (d. Voorman) een hengst met he laas even maat, doch overigens mooi gelijnd, een tweede 'premie. Dat Harro bij de hengsten van 710 jaar op de eerste plaats kwam zal niet verwonderen, gevolgd door Officier, die zich nu weer eens extra toonde, en daarna de altijd imponerende Alexan der. Alle eerste premie, terwijl Capin- dus, die nu in Groningen is, een tweede kreeg. Majesteit (d. Jonker Hendrik) werd kampioen van de jongere hengsten, even als Adelborst van de Ver. te Grijpskerk. Harro werd Algemeen kampioen, en om verschijning, maar meer verdien de hij dit nog wegens zijn prestaties. In alle opzichten is deze keuring een groots gebeuren gewordenwant het aan tal belangstellenden was zo groot, dat on danks de enorme voorzieningen, de baan nog nauwelijks voldoende accommodatie bóod. Men spreekt zo gauw van duizen den, doch zeer zeker waren hier meer dan drieduizend bezoekersde tribunes afgeladen vol, geen plaats onbezet. Belangstelling voor het paard, belang stelling ook van de zijde der jeugd. Het laatste vooral heeft onze grote belangstel ling gehad. N. dus min ui meer een primering krijgt voor het gehele gebied, ook al komen zij die naar elders gaan, in de betrokken provincies voor de definitieve primering voor, m.a.w. het praedicaat voorlopig premie- hengst wordt hun in die provinvie toegekend. Aan 8 van de 13 werd een fokkerspre- kerspremie toegekend en wel een eerste fokkerspremie (in volgorde aan Palmar (d. Harro), zware, brede, diepe, sterk gespierde hengst met best beenwerk en veel hengstvoorkomen, die zich boven dien gemakkelijk weet te bewegen, eig. H. Smit en A. J. Koopmans te Veen- klooster, Juwelier (d. Voorman), van H. Hoving te Donderen komt dus in Drenthe, de eerste in Friesland. Deze Juwelier kan nog wel eens een Juweel van een hengst worden, heeft zeldzaam veel macht, enorm beenwerk, sterk ge bouwd, maar was nu nog wat onrijp en nog niet voldoende diep. Dan Jubal (d. Voorman), eig. M. de Boer te Mid- wolde. Opmerkelijk dat Voorman hier op eens zo naar voren komt, waardoor de Ilfons-lijn in eens sterk wordt ge stuwd. Hengst mat zeldzaam rijke lij nen, ook heel mooi paard en prachtige robe (zwartbles met vier witte voeten). Als laatste der le premies kwam Ca chet (d. Capindus), in Överijsel gefokt en naar Zuid-Holland verkocht. Prach tige bovenbouw, al kon de schoft hoger zijn. Voornaamste bezwaar hebben wij tegen het achterbeen. Een tweede premie kregen Zeeman (d. Zeeheld), hengst met goede even eenvoudige vormen, gaat naar Drenthe. Graniet (d. Grendadier), van Koopmans te Veenklooster; een edel, rijk paard, met veel gang, voor iets week gekoot, rug kon sterker, beenwerk wat zwaar der. Patriot (d. Harro) van H. Smit; een zeer diepe, brede, kleine, goed sc- proportionneerde hengst. Onno (d. Offi cier) een geweldenaar, machtig zwaar met enorme benpn, dc^h -wq* ifanYtuius"werd niet teruggeroepen. Gelukkig wordt ook dit bloed dys voor het Noorden versterkt Ook een Jofiro, zwaar paard, bracht bet VEE EN PAARDEN Het geven van een normaal weekoverzicht kan deze keer slechts geschieden tot en met Zaterdag 31 Jan. Daarna is. tengevolge van de ontzettende ramp die ons land heeft getroffen, van een duidelijk marklbeeld geen sprake meer. Te Leeuwarden was Vrijdag een grote aanvoer van vetvee, alsook van gebruiksvee. De handel voor beide categoriën was stug. Voor slechts de beste kwaliteiten kon men spreken van een prijshoudend verloop. Voor de rest was er een enigszins ongustiger stemming met een lagere afloop. Het aanbod nuchtere kalveren was zeer groot. Mogelijk mede tengevolge daarvan had den de prijzen een neiging tot dalen De markt te Zwolle was zeker niet beter ge stemd dan Leeuwarden. De aanvoer was nog wel zo groqt. Vetvee, zowel als gebruiksvee. werd alleen in de beste kwaliteiten nog wel behoorlijk gevraagd en ook verhandeld. Te Rotterdam was zowel Maandag als Dins dag een korte aanvoer. Er werden beide dagen zeer weinig vette koeien aangevoerd, hetwelk in het geheel niet vreemd was bij de bekende omstandigheden. De handel was vlot en er werden iets hogere prijzen gemaakt. Doetinchem gaf een korte aanvoer vetvee te zien. De handel was aanmerkelijk vlugger met behoorlijke prijzen. In gebruiksvee was slechts zeer geringe aanvoer met zo mogelijk nog min der belangstelling van de zijde van de kopers. Dat een en ander de prijzen niet ten goede kwam; behoeft nauwelijks gezegd. In vette kal veren was het aanbod eveneens niet groot. Voor dit artikel had de markt een tamelijk prijshoudend verloop. De nuchtere kalveren werden in ruime mate aangeboden De prijzen zijn echter dalende. Aangezien te Den Bosch de veehallen niet beschikbaar waren, werd al het vee aangevoerd aan de markt Deze was echter nog niet voor driekwart bezet, hetgeen wel overduidelijk de zeer geringe aanvoer demonstreert. Het vetvee werd zeer vlot verhandeld met beduidend ho- gerij prijzen. Voor gebruiksvee. waarvoor eveneens weinig aanbod was, was de- belang stelling bijna beneden nul. Een veel levendiger handel was waar te nemen in vette kalveren, or de prijzen zeer behoorlijk te noemen Er kwamen zelfs enkele topprijzen tot 3.per leg. levend gewicht voor. De nuchtere kalveren waren bij een betrekkelijk ruim aan bod zeker duurder. Zals reeds in de aanhef van dit overzicht werd gezegd, kunnen de markten Rotterdam en Den Bosch deze keer niet werkelijk gezien worden als maatstaf voor een goed samen te stellen overzicht, aangezien de getroffen ge bieden juist op deze markten georiënteerd zijn. Vanaf Maandag waren ook op de overige mark ten de aanvoeren beïnvloed door de wettelijke bepaling, dat de dieren geënt moeten zijn tegen mond- en klauwzeer. Het volgende prijzenbeeld kunnen wil geven- melk- en kalfkoeien 7001100 per stuk. mest- vee J 500—700^^61- ..stylfc,,/."■•itfïTnf <?rê' kalveren fll.Dn1.10 per kg levend gewicht. Varkens: De Varkcnsbeurs te Utrecht ver- Daarom is het juist gezien, dat Groningen de fokkerspremies- geeft, omdat deze worden toegekend voor het gehele N.W.P.-gebied en men DE ALGEMEEN KAM PIOEN VAN GRONIN GEN, HARRO 1203, bruin, geb. 23-5-'43V. Hendrik 362 A (d Gam- bo 325 A), M. Ugara 6355 A (d. Giïo 277 A); jok.: D. D. Dijkstra, Midwolda, eig.: Gec. Hengstenstation Stads- MusselkanaaL Foto: Melissen, Grijpskerk toonde Zaterdag vooral geen groter aanbod in slachtvarkens met gewichten van 90 tot 110 kg. geslacht gewicht. Desondanks kon de prijs zich nici herstellen en bleef een neiging tot dalen aanwezig. Op de markt Rotterdam was slechts een kort aanbod varkens, welke vlot verkocht werden. Over het geheel genomen kwam er in. de prijs weinig verandering en kunnen wij als gemid delde noemen 1 95 tot 2.36 per kg. geslacht gewicht, terwijl de notering voor zeugen stond op ongeveer 1.70 tot ƒ1.90 per kg. geslacht gewicht. AKKERBOUW De zware ramp. waardoor ons land is getrof fen. heeft vanzelfsprekend ook invloed op de handel in onze akkerbouwproducten. Als eerste maatregel van de overheid werd reeds bekend gemankt, dat geen consumptie- en pootaardappe- len meer mogen worden uitgevoerd en dat geen uitvoervergunningen voor hooi en stro zullen worden afgegeven. Tevens wei-den maximum verkoopprijzen voor consumptie-aardappelen vastgesteld om prijsopdrijving te voorkomen- Wat de granen betreft is er geen aanleiding tot vrees voor een tekort of prijsopdrijving. De regerings-voorraden zijn ruim voldoende, terwijl de markten in het' Noorden van het land kalm blijven en tot onveranderde, voor sommige artikelen zelfs voor iets lagere prijzen, aanbie den. Doorsnee Rogge af Groningen wordt aange boden tot f 2S.25. Rogge op basis 17% vocht la gedaan tot f 26.10. Haver is wel zeer flauw. Maalhaver wordit aangeboden tot f 23.50. De 54/5 kos. gepunte haver deed men tot i 24.10 en voor 55/6 kos. gepunte vraagt men f 24.40 Directe leverbare wintergerst is te koop tot f 26.90 Goede zomergerst, werd gedaan tot f 33 spoor vrij. Grove inlandse maïs is te koop tot t M en kleine maïs tot f 3535.50. De peul vruchten markt is nog vrij onoverzich telijk. Er gebeurden enkele zaken in groene erwten tot prijzen van f 40 lot f 51.50, Bruine bonen worden zeer gevraagd, doch is het aan bod gering. Er werd iets gedaan tot prijzen van f 78 tot f 85 naar kwaliteit. In hooi en stro gebeuren zeer weinig zaken. Een enkel partijtje tarwestro werd gedaan tot f 65 franco per spoor. Door de meeste hande laren wordt aan aanvragen van de getroffen gebieden direct voldaan en tot de oude prijzen geleverd, doch verder wacht men de ontwikke ling van de toestand even af. KAAS In de periode van 30 Januari—5E<*i$gui~s- nSer'hw Cfabriekskaas^*/~ 1.90 Tïaivi el stug. BODEGRAVEN. Aanvoer 21 partijen. Ie soort f 2.22—2-26. 2e soort 2.17—2.21. extra 2.28. Handel flauw LEEUWARDEN. Gouda volvet 2.17—-.18. Edammer 40 plus 1-93—1 9-1-. roomkaas 40 plus 1 flj1.95. Stemming flauw. t 2 3'. Handel matig. EIEREN In de periode 26 t/m. 31 Januari werden bij de coöperaties, aangesloten bu de Coop. Ver- koopeentrale voor Eieren (VECE) aangevoerd circa 13 millioen kippene.eren. Aan de plaatse lijke afdelingen (verzamelaars! werd^OTVOOr u'tbetaald 2.33—2.36 per kg. De pluimveehou ders zullen 2 29—2.32 per ks% ontvangen Voor eieren bij pluimveehouders aan het be- drijf afgehaald, kan de prijs m verband met de hogere verzamelkosten cén a twee cent per kg. 13 Aanvankelijk toonden Z03ls wij in ons vo rig bericht' reeds kenbaar maakten buiten landse kopers een zekere terughoudenaheid. doch mede onder de invloed van beouidenae transacties met Italië, als gevolg waarvan het aanbod naar Duitsland minder dringend bleek, gingen ook.Duitse importeurs later wal gemak- keliiker tot aankoop over. De laatste dagen van de week konden de prijzen wat stijgen, hetgeen de gemiddelde opbrengst van de transacties m de laatste Januari-weck zodanig gunsOg be ïnvloedde. dat de met de pluimveehouders af te rekenen prijs, zij hel slechts met enkele cen- ten per kg., kon worden verhoogd.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4