MAXIMUMPRIJZEN CONSUMPTIE-AARDAPPELEN WATERSNOOD TEISTERT ONS LAND Oproep Stichting van de Arbeid Fag. 2 BOER EN TUINDER n 7 Februari 1953 Ramp j Mogen wij het deze week kort ma ken, lezer. Eerlijk gezegd staat ons hoofd, na de ramp van Zaterdag op Zondag en na alles wat er de volgende dagen nog is gebeurd, niet erg naar andere gebeurtenissen, hoe interessant die op zich ook mogen zijn. Wij lazen ergens waar, dat weten ♦Smeer dat een natuurramp als deze watersnood de mensen weer dichter bij elkaar heeft gebracht en ook, dat zo'n ramp tot inkeer en bezinning stemt. Wij weten niet of het ons wel past, bij alle kommer welke er thans in zo veel gezinnen is, om van een lichtzijde te spreken, maar als wij dat wel mogen doen, dan is dit inderdaad de lichtzijde van deze vreselijke gebeur tenis. Ontroerend was het welhaast, zo eensgezind, zo als door één man, uit alle delen van ons volk de bereidheid werd getoond om schouder aan schou der de helpende hand te bieden, om of fers te brengen. Mijn God, hebben wij gevraagd, waar om? Waarom dit allemaal, waarom al dit vreselijks, al deze ellende, om de mens zichzelf te doen vergeten? Bacon Minister Mansholt is bij zijn Britse ambtgenoot van voedselvoorziening Lloyd George op bezoek geweest. Om over het baconcontract te praten. Onze minister heeft op een aanvullend baconcontract aangedrongen en hij heeft er o.m. op ge wezen, dat een vermindering van de baconexport ernstige gevolgen zou hebben voor de sociale en economische aspec ten van ons agrarische bedrijfsleven. Of de Engelse minister bijster gevoe lig was voor dit argument, vermeldt de historie niet. Wel lazen wij, dat hij van de weeromstuit gewezen heeft op de moeilijkheden met het in evenwicht brengen van da Engelse betalingsbalans. Eerst over enkele maanden, zo deelde minister Lloyd George mede, zou hij kunnen beslissen welk kwantum bacon gedurende de tweede helft van 1953 in Engeland kan worden toegelaten. Wij waarderen het, dat minister Mans- holt in hoogsteigen persoon naar Enge land is gegaan om over deze voor de Nederlandse Varkenshouderij zo uiterst belangrijke kwestie (en over de groene integratie) te spreken. Of wij nu echter voor 1953 op een aanvullend baconcon tract mogen rekenen? Een overtuigd ja komt ons niet over de lippen. Wij hou den eerlijk gezegd, eerder ons hart vast. Telling Het Centraal Bureau voor de Statis tiek heeft dezer dagen de resultaten van de Wintertelling gepubliceerd. De rund veestapel is rond 40.000 stuks groter dan verleden jaar December. Er zijn 33.000 kalveren en in totaal 36.000 stuks jongvee meer maar de melkvee stapel is 5.000 stuks kleiner geworden. Dat wil zeggen: het aantal oudere koei en is met 56.000 stuks afgenomen maar er zijn 51.000 jonge koeien bijgekomen. Er heeft dus. naar uit deze cijfers blijkt, een niet onbelangrijke verjonging van onze melkveestapel plaats gehad. Varkens zijn er 150.000 meer dan ver leden jaar om dezelfde tijd. Het aantal niet gespeende biggen is 78.000 groter: de aankomende mestvarkens zijn met 14 pet. toegenomen, het aantal zwaarde re varkens is daarentegen 17 pet lager. Fokzeugen zijn er 51.000 meer dan ver leden jaar (20 pet.) Merkwaardige cij fers, vinden wij. Die over de varkens. Om ongemotiveerde prijsopdrijving van consumptieaardappelen waarvoor naar de mening van deskundigen geen aanleiding bestaat tegen te gaan heeft het Bedrijfschap voor Aardappelen op. 3 Februari 1953, een verordening afgekon digd, waarin maximumprijzen voor consumptie-aardappelen zijn vastgesteld. Deze prijzen, die in overleg met de organisaties van belanghebbenden zijn tot stand gekomen, worden over de gehele linie redelijk geacht. Van de producenten en de handelaren wordt in de huidige omstandigheden de nodige zelftucht verwacht. Zij mogen onder geen beding de maximumprijzen overschrijden, waarop scherp zal worden toegezien. Hieronder volgen de maximumprijzen, zoals deze in de verordening voor komen. I. Maximum verkoopprijs aan consu menten per 100 kg bij levering af winkel. a. Klei- Z and- aardappelen aardappelen Februari 1953 18.f 16. Maart 1953 18.50 16.50 April 1953 19.17. Mei 1953 w 19-50 17.50 Na 31 Mei 1953 20.— 18— b. Bij thuisbezorging aan de consument mogen deze prijzen met ten hoogste 1 per 100 kg worden verhoogd. c. De maximum verkoopprijzen aan con sumenten op de Waddeneilanden bedra gen 1 per 100 kg meer dan de onder a genoemde maximum verkoopprijzen. n. Maximum verkoopprijs per 100 kg bij levering aan een kleinhandelaar. a. Klei- Zand- aardappelen aardappelen Februari 1953 f 15.f 13. Maart 1953 15.50 13.50 April 1953 16.— 14— Mei 1953 16.50 14.50 Na 31 Mei 1953 17.— 15— b. Deze prijzen .gelden bij levering franco bedrijf van de kleinhandelaar. c. De onder a genoemde maximum ver koopprijzen aan kleinhandelaren op de Waddeneilanden gelden bij levering franco schip in de vertrekhaven op het vasteland. Vervolg van pag 1. TUSSEN WASPIK EN CAPELLE is de Maasdijk doorgebroken Foto: Het Zuiden,, Den Bosch. Wat ge dus bepaald niet doen moet, dat is: de goederen, welke ge beschik baar stelt voor de hulpverlening, op eigen initiatief op een wagen laden en er mee gaan rijden naar een plaats waar men, naar ge veronderstelt, die goederen nodig heeft. Wat ge wél moet doen is: opgeven bij uw organisatie (L.L.T.B., N.C.B., A.B.T.B. of L.T.B.) wat ge aan te bieden hebt en verder.... rustig af wachten tot ge bericht krijgt waar en wanneer het door u aangebodene in ont vangst kan worden genomen. Belangrijk is ook met het oog op "^en goede registratie dat ge hetgeen g? aan te bieden hebt maar één keer aaV»edt, m.a.w. niet eerst aan de standsorganisatie, en later b.v. nog eens aan de coöperatie, waarbij ge aangesloten- bent. Dit dus niet, maar wél herhalen wij rustig afwachten. Het ligt immers voor de hand, dat er vooreerst nog heel wat geïnventariseerd en geregistreerd moet worden voor men eraan toe is om van uw aanbod gebruik te maken. Dit betekent uiteraard niet, dat ge met dat aanbieden nog wel even kunt wachten. Hoe eerder de P.V.C.'s en het centrale punt in Den Haag im mers. weten waarop men rekenen kan, des te eerder ook kan daadwerkelijk met deze vrijwillige steunverlening wor den begonnen. Wat de Regering doel En wat nu het aandeel van de regering in de daadwerkelijke steunverlening zal zijn? Minister-president Dr. Drees heeft hierover Dinsdag j.l. in de Tweede Ka- HET ZEEUWSE EILAND THOLEN, werd evenals Schouwen en Duiveland zeer zwaar geteisterd. Dit is de weg naar Halsteren in W.-Brabant, waar de schade ook zeer groot is. Foto: A.N.P. mer het een en ander medegedeeld. Voor eerst' zullen er de nodige belastingfacili teiten worden verleend. Aan hen, die gelden in het Nationaal Rampenfonds storten of goederen ten behoeve van de watersnood-slachtoffers beschikbaar stel len. Voorts zal aan degenen, die door deze ramp werden getroffen, op ruime schaal desgewenst uitstel van belasting worden verleend. Van veel belang is vooral, dat er van overheidswege nood-uitkeringen zullen worden gedaan. De burgemeesters heb ben hierover reeds bericht ontvangen en besloten is om hiervoor hetzelfde apparaat te benutten, dat ook voor de oorlogsschaderegeling werd ingescha keld. Mag overigens zo vragen wij ons af nu de regering deze richting is ingeslagen, niet worden verwacht, dat ook het niveau van de vergoedingen met dat van de oorlogsschaderegeling zal overeenstemmen, m.a.w. dat het ten minste even hoog zal liggen? Tenslotte heeft de Minister-president nog toegezegd, dat de regering, waar nodig, ook de waterschappen zal ge denken. Komen waterschappen in de getroffen gebieden n.l. voor niet te dra gen lasten te staan, dan zal de overheid ook hier bijspringen. Wij vinden dit allemaal uitstekend, maar veroorloven ons nochtans één en kele (bescheiden) vraag. De vraag n.l. of het wellicht mogelijk zou zijn om bij deze regeling de zaken wat vlotter en soepeler af te doen dan bij de oorlogs schaderegeling het geval is geweest. Wat deze oorlogsschaderegeling betreft zijn onze ervaringen op dit punt immers niet van de beste. III. Maximum verkoopprijs per 100 kg bij levering aan een grossier. a. Klei- Zand- aardappelen aardappelen 12.25 10.25 12.75 10.75 13.25 11.25 w 13.75 11.75 14.25 12.25 b. Deze prijzen gelden bij levering franco in of op het vervoermiddel op de laadplaats, waar de teler gewoonlijk zijn aardappelen aanlevert. IV. Maximum verkoopprijs per 100 kg bij levering door een teler aan een land- handelaar. a. Klei- Zand- aardappelen aardappelen 1-1.50 9.50 12,— 10— 12.50 10.50 13— 11— 13.50 11.50 Februari 1953 Maart 1953 April 1953 Mei 1953 Na 31 Mei 1953 Februari 1953 Maart 1953 April 1953 Mei 1953 Na 31 Mei 1953 b. Deze prijzen gelden bij levering franco aan of langszij het vervoermid del op de laadplaats, waar de teler ge woonlijk zijn aardappelen aanlevert. V. Voor de aardappelen, die gewassen zijn mogen de maximumprijzen met ten hoogste 1 per 100 kg worden verhoogd. Eerste bijdrage voor Noodgebied Het bestuur van de Stichting van de Arbeid heelt zich in een te Amsterdam gehouden spoedvergadering beraden over de eerste hulp, welke het Neder landse bedrijfsleven in al zijn geledin gen zou kunnen verlenen aan de slacht offers van de nationale ramp, welke ons land heeft getroffen. Het bestuur van de Stichting van de Arbeid besloot een dringend beroep te doen op alle Nederlandse werkgevers en werknemers om als eerste bij drage in de nood, die over zovele tienduizenden is gekomen, de navolgen de maatregelen tot uitvoering te bren gen: 1. Door alle werknemers zal nog de ze week via hun werkgever een bijdra ge worden gestort in het Nationaal Rampenfonds ten bedrage van tenmin ste één uur loon of salaris, welke bij drage door de werkgevers met een ge lijk bedrag wordt verhoogd. 2. Op een bedrijfstaks- of onderne mingsgewijze te regelen manier zal op korte termijn zo mogelijk door alle werknemers ten minste 8 uur worden overgewerkt. Hetgeen daarmede ver diend wordt, zal, verhoogd met een ge lijk bedrag van de zijde van de werk gever, eveneens worden afgestaan aan het Nationaal Rampenfonds. In geval overwerk niet mogelijk is, dient er naar te worden gestreefd op andere wijze door een beiderzijds offer een geldelijke bijdrage van ongeveer gelijke grootte aan dit fonds af te staan. Het bestuur van de Stichting is er zich van bewust, dat het op deze wij ze bijeen te brengen bedrag slechts in zeer beperkte mate aan de werkelijke nood tegemoet komt. Het besloot der halve zich t.z.t. nader te beraden over eventuele verdere maatregelen. Het be stuur van de Stichting van de Arbeid doet bij deze gelegenheid tevens een beroep op de werkgevers, w«er onder nemingen, als gevolg van de overstro mingsramp tijdelijk zijn stilgelegd, in dien mogelijk, het dienstverband met hun werknemers te laten voortbestaan. Centrale keuringen Gees en Den Bosch gaan niet door De Koninklijke Vereniging Neder lands Trekpaard deelt mede, dat de Centrale Hengstenkeuringen te Goes en 's-Hertogenbosch op resp. 12 en 13 Februari a.s. niet doorgaan.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2