WA 1 ERSNOOD teistert ons land WEEKBLAD VAN DE K.N.B.T.B. Onnoemelijke schade Meer dan duizend doden HELPT WAAR GE HELPEN KUNT! <^Parce *2) I omme 7e Jaargang No. 312 7 Februari T953 BOER EN TUINDER HOOFDREDACTI! SECRETAHIAAT K.N.B.T.U., BADHUISWEG !>1, DEN HAAG (SCHEVEN1NGEN) OPGAVE VAN ADVERTENTIEN KORTENAERSTRAAT No. 1 BOTTERDAM In de nacht van Zaterdag op Zondag stuwde de Noordwester het water hoog de zeegaten in en werd Nederland, en met name Zuidwest Nederland, door een watersnood geteisterd als hij ons roeten nimmer te voren. Vele warén de 'plaatsen icaar Neerlands dijken Neerlands glorie de kracht van het water niet konden weerstaan. Op Texel, op de Zuid- Hollandse eilandenin de Krimpenerwaard, de Alblasserwaard en rond. Dordrecht, in het Westen van Noord-Brabant en niet op de laatste plaats in vrijwel geheel Zeeland'stroomde het water met niet te stuiten geweld de polders binnen. Het a&ntal doden gaat volgens de laatste berichten de duizend reeds ver te bové'n eh in de vele tienduizenden loopt het aantal dergenen, die berooid van have 'en. goed. thans naar veiliger plek een goed heenkomen zoeken. De eerste dagen van Februari 1953 zijn dagen, die met zwarte letters in de annalen van de Nederlandse geschiedenis zullen worden opgetekend. Vol deernis gaan onze gedachten uit naar de velen naar de vele L.T.B.- en N.C.B.-leden niet op de laatste plaats die door deze verschrik kelijke ramp getroffen werden. Wij bidden God, dat Hij de zielen der gestorvenen genadig moge zijn en dat Hij allen, die door deze gesel der elementen werden geslagen, moge sterken in hun lijden. Daarnaast besef fen wij echter, dal ons, die niet gedeerd roerden, maar één ding te doen staat. Dat is: helpen, helpen waar wij kunnen en waar dit nuttig en nodig mocht zijn. Helpen door een financieel offer te brengen, of helpen door hulp in nalura te bieden. Helpen echter niet op de laatste plaats ook via onze -organisaties, die immers naast de Overheid zullen worden ingeschakeld om de nood te lenigen en de schade te herstellen. Hoe groot de schade is, welke deze grootste" watersnood aller tijden hec-ft aangericht, is zelfs bij benadering nog moeilijk te zeggen. Het kaartje geeft aan waar de dijken zijn doorgebroken en welke polders zijn ondergelopen. Het is duidelijk, dat het vooral het L.T.B.- gebied is maar ook het gebied van de N.C.B., welke de tol moeten betalen. Het aantal bunders bouw- en weiland, dat onder water staat, wordt volgens de laatste berichten op 150.000 geschat, ter wijl geraamd wordt, dat het aantal stuks grootvee, dat verloren is gegaan om van de varkens en de kippen maar niet te spreken op z'n minst 35.000 be draagt. Nogmaals: de totale schade is voor!g nog een slag in de lucht, maar als die slag gedaan wordt, hoort men ge tallen van honderden millioenen noemen. Goed werk Wat er nu gebeuren moet? Heel een voudig, wij zeiden het reeds: hulp bieden, hulp in alle mogelijke opzichten. Daarbij stemt het tot voldoening, tot grote vol doening zelfs, dat er reeds zo veel hulp is geboden. Spontaan en royaal, in bin nen- en buitenland. Ontelbaar waren de velen, die hun diensten hebben aangeboden voor de evacuatie, voor het dichten van de dijken en voor wat al niet meer. Talrijk, zeer talrijk waren ook degenen en wij weten, dat zich hieronder veel leden van onze organisaties bevonden die steun in nature hebben verleend of financieel hun steentje hebben bijgedragen. In dit verband denken wij natuurlijk ook aan het mjllioen, dat op initiatief van landbouworganisaties en F.N.Z. van het Zuivelfonds naar het Rampenfonds werd overgeheveld teneinde de eerste nood te kunnen lenigen. Dit alles is mooi en goed werk geweest en eens te meer té gebleken, dat als de nood hoog is ons volk wel degelijk offers wil brengen en eensgezind kan zijn. Zoals het trouwens ook goed werk is geweest wat organisaties als de L.T.B. en de N.C.B. dezer dagen reeds hebben ge daan, voor het evacueren van het vee en voor wat er nog meer aan de orde was. Hoe veel deze eerste tijd dus reeds is gepresteerd, genoeg was het nog niet. Er moet nog heel wat meer gebeuren. Diep in de buidel lasten Vooreerst dan om maar met de deur in huis te vallen financiële steun. Als ge bedenkt op welk niveau de totale schade zo ongeveer zal komen te liggen, dan is het duidelijk, dat alle hens aan dek moeten komen om dat enorme gat te stoppen. Dan ligt het voor de hand. dat wij er met hetgeen het buitenland wellicht zal doen en met wat onze rege ring zal bijdragen alleen niet komen. Met andere woorden: iedere Nederlan der. die dit doen kan en het nog niet gedaan heeft, doet er goed aan eens flink in de buidel te tasten. Overeen gekomen is, dat de geldinzameling cen traal zal gebeuren, en wel via het Cen traal Rampenfonds, waarvan Z. K. H. Prins Bemhard voorzitter is. Stort uw bijdrage dus voor zover er door uw Gewestelijke organisatie geen andere regeling is getroffen op postgiro 9575 van het Nationaal Ram penfonds te Den Haag of stuur een postwissel naar het Secretariaat van dat Fonds, Slatenlaan 81, Den Haag. Wij kunnen natuurlijk niet in uw por- temonnaie kijken dat willen wij trou wens ook niet maar een goede raad kunnen wij U toch wèl geven: geef zo veel dat ge het als een offer voelt. God zal U er voor belonen. Een andere manier waarop ge hulp kunt bieden (als ge het één doet behoeit ge het ander echter niet te laten) is het onderdak verlenen aan de van huis en haard verdreven gezinnen en ook en dit geldt dan speciaal voor hen, die in de randgebieden wonen het opstallen van vee, dat uit de geteisterde streken werd aangevoerd. In het laatste geval is het dringend ge wenst, dat de serieletters en de oor nummers van de dieren worden geno teerd. Dit geldt trouwens ook voor de dieren, die verdronken zijn. Treft men die ergens aan, dan is het een kleine moeite om de serieletters en de oor nummers even op te schrijven en die lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllHllllllllllllllllllllllllllllllllllllllNIlllllllllllllllllllllllllll1"1»111"111111111111 JN de nacht van Zatenlag-op-Zondag j.l. is onze Voorvasten begonnen. Weer gaan we smeken met de propheten: „Paree Domine„Spaar Heer, spaar uw volk Weer gaan we mediteren over de doodstrijd van Jezus in de Hof van Olijvenover Zijn lijden en dood. En in diezelfde nacht heeft dat alles dit jaar voor ons op een aangrijpende wijze betekenis gekregen. ..Spaar Heer, spaar uw volkWie zal de noodkre ten tellen van de vertwijfelden die wor stelden met de naderende dood. „Heer, verhoor toch mijn gebed en mijn geroep kome tot u". „Heer, wees mij zondaar ge nadig". „Vader, indien het mogelijk is, laat. dan deze kelk aan mij voorbijgaan „Eloi, Eloi, lamma sabbacthani „Mijn God. mijn God, waarom hebt gij mij verlaten?".Vader in uwe handen be veel ik mijn geest"„niet mijn wil, maar Uw wil geschiede". „Consummatum est" „Het is vol bracht" velen hebben het offer van hun leven gebracht. Mogen ze heden zijn met Christus in het Paradijs! J/ELE anderen zijn bevrijd dank zij hel denmoed van landgenoten, dank zij de wonderen der moderne techniek, dank zij Gods Goedheid die hen spaarde. Hoe geheel anders is de wereld voor hen ge worden, hoe scherp hebben ze in angstige uren het onderscheid der waarden erkend, hoe diep voelen ze nu de goedheid van helpende handen. O, konden zij allen de moed opleveren om met Job te zeggen: „De Heer heeft gegeven, de Heer heeft genomen. De naam des Heren zij ge zegend!" God geve h u n „kracht" om hun kruis te dragen, God geve ons „liefde" om hun kruis te lenigen. Rampen roepen om aller bezinning. Zo heeft Christus zelf ons dat geleerd. In Zijn aanwezigheid werd verteld hoe Pi- latus een groep Gallileërs tijdens het of feren had vermoord. Hij antwoordde: Meent gij dat deze groter zondaren waren dan alle andere Gallileërs. die zoiets niet is overkomen? En zinspelend op een an dere *ramp voegde Hij er aan toe: „Of meent gij, dat die achttien, die door het invallen van de toren van Siboë veronge lukt zijn, slechter leefden dan de andere bewoners van Jerusalem? Neen. zeg Ik, maar doet allen boetvaardigheid, en be keert u.opdat u niets ergers over komt", (Lc. 13. 15.) jyjOGE de verschrikkelijke nacht, waar mee de Voorvasten dit jaar is begon nen ons stemmen tot boete en gebed tot een boete die vooral ook zal bestaan in een ongekende liefdadigheid, opdat straks als in de Paasnacht de Alleluiaklokken de verrijzenis-van-Christus bejubelen, de zwaar-getroffenen-van-thans iveer slaande meezingen, dankbaar omdat veel leed is hersteld. Wat kan alles weer goed worden als mensen hun God en elkander verstaan! H. aantekening dan bij eerstvolgende ge legenheid aan de P.B.H. door te geven. Dit is met het oog op de latere registra tie en het vaststellen van de schade van veel belang. Hulp in nat lira Tenslotte nog: de hulp in natura. Met andere woorden: het beschikbaar stellen van goederen, zoals b.v. veevoeder, die de tekorten in de geteisterde streken kunnen aanvullen. Wij weten, dat er door leden van onze organisaties ook op dit gebied al royale aanbiedingen zijn gedaan. Prachtig, maar wij weten ook, dat er van deze steunverlening niets terecht komt als het geval niet behoorlijk wordt georganiseerd. Vandaar, dat de Stichting voor de Landbouw inmiddels speciaal op dit punt overleg heeft gepleegd met onze rege ring. Vastgesteld is toen: 1. dat het centrale punt voor deze vrijwillige hulpverlening in iedere provincie zal zijn het Bureau van de Provinciale Voedselcommissarïs, 2. dat de georganiseerde landbouw het apparaat voor de vrijwillige hulp verlening beschikbaar stelt, terwijl de voedselcommissaris van elke pro vincie en de georganiseerde land bouw niet elkaar zullen overleggen hoe de hulpverlening in die provin cie zal worden georganiseerd. Zie vervolg pag. 2. Op de volgende pagina's o.m.: Pag. Maximumprijzen consumptie-aard appelen 2 Centr. Keuringen Goes en Den Bosch gaan niet door 2 Oproep Stichting van de Arbeid 2 C.E.A. en I.F.A.P3 Behandeling van de overstroomde gronden 3 Inzameling van hooi en ander ruw- voeder 4 Ook sortiment ivinterappels te groot 4 Voor „verouderde" boomgaarden geen toekomst j Engelse invoerregeling voor groenten s Het opkweken van andijvie 5 Zomergerst op zandgrond 6 Is de voeding van uw varkzhs in orde? s De rentabiliteit in het akkerbouw bedrijf S Trekpaard-hengstenkeuriugen 1953 15 Zaaizaadvoorziening zomertarwe 15 Economische gevolgen van pseudo- vogelpest 17 Ook 's winters hel grasland verzorgen 17 - De Voorjaarshengstenkeuring en Premiekeuring te Groningen 19 Voor gewestelijke editie zie 7/14

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1