MUITERIJ Eensgezind als bij oorlog TWINTIG JAAR GELEDEN: OP DE ZEVEN PROVINCIËN Waarom moest Derek Bentley sterven PUZZLEN MET VN 8 VRIJ NEDERLAND 7. FEBRUARI 1953 JJET jaar 1933. Indonesië in de greep van de wereldcrisis. De grote massa leeft in onvoorstelbare armoede en ellende. Nu schept een tijd van nood altijd mogelijkheden van sociale opstandigheid: Indiërs, Birmanen en Tonkinezen demonstreren de juistheid van deze stelling. Maar het Indonesische volk heeft in vroegere opstanden te veel van zijn kruit verschoten: op deze overspanning volgt als normale reactie een ontspanning in de jaren dertig. En dan is er de regering. Zij is waakzaam, zij onderdrukt ontoelaatbare actie van de volksbeweging en zij heeft Digoel ach ter de hand. De grote massa blijft rustig, maar een groot deel van het overheidsperso neel, dat er in verhouding veel beter aan toe is, geeft openlijk lucht aan zijn ontevreden heid. Het gouvernement heeft het ook niet gemakkelijk: het moet bezuinigen, want het financieel evenwicht moet gehandhaafd. De lonen worden verlaagd, tweemaal achtereen met vijf procent In December 1932 blijkt een derde korting noodzakelijk: het marineperso neel is van deze laatste salarisvermindering voorlopig uitgezonderd. De onzekerheid over de te verwachten maatregelen maakt de stemming onder de schepelingen gespannen. Het eskader ligt te Soerabaja: het loopt tegen Kerstmis. Op de vrije dagen houden de marinebonden verga deringen, waar heftige woorden vallen. Men insinueert, dat de afzonderlijke regeling een truc is om de schepen op 2 Januari buiten gaats te krijgen. Hoewel de marinecomman dant deze veronderstelling onbehoorlijk noemt, komt de nieuwe salarisverlaging inderdaad af als het eskader op zee is. Te Soerabaja teruggekeerd in verband met de Lebaranvie- ring, organiseren de schepelingen protestver gaderingen en optochten. Aan boord van de „Java" blijkt een manilla tros doorgesneden: het enige geval van sabotage. Op 30 Januari weigeren ongeveer driehonderd matrozen aan te treden, als voor inspectie wordt geblazen. De autoriteiten arresteren de dienstweigeraars en sturen de schepen ijlings de zee op. De zaak schijnt dan te verlopen, maar op Zon dag 5 Februari krijgen de Indische Nederlan ders de schok van hun leven. De „Zeven Provinciën" is 25 jaar oud: zij doet nog slechts dienst als opleidingsschip. Tijdens de gebeurtenissen in Soerabaja maakt zij een oefenreis rond Sumatra. Een seinersmaat vangt de berichten op en geeft ze door aan de bemanning. Er worden „indis- ciplinaire uitdrukkingen gebezigd" Het broeit aan boord en da> commandant wordt aange raden op zijn hoede te zijn. Hij slaat de waar schuwingen in de wind: als het schip op 4 Februari voor Oelëè Lheuë ligt, gaat hij met een aantal officieren naar- een feestje in Kotaradja. Nu hebben de schepelingen vrij spel. Zij doven de lichten, maken wapens en munitie buit en isoleren de ofjicieren op het achter- De Zeven Provinciën als muiter schip... ONZE TWEEDE KAMER: ^MPER anderhalf uur is de Tweede Kamer der Staten-Generaal Dinsdag bijeen geweest. Het kon niet korter en het mocht niet langer zijn. Niet korter: het Nederlandse volk had er recht op om via zijn volksvertegenwoordiging te worden ingelicht aangaande het overzicht dat de regei;ing zich van de plotselinge nood toestand verworven had èn aangaande het geen zij reeds had gedaan en verder voor nemens was te doen. Daarnevens sprak bij monde van de Kamervoorzitter het d.epste volksgevoel zelf zich op bewogen wijze uit: naast de uiteraard beheerst-zakelijke uiteen zettingen van de minister-president mocht ook dat woord van diepe zorg en van hoop op uitkomst niet ontbreken: dr Kortenhorst- verstaat de kunst op ogenblikken al's deze méér dan Kamervoorzitter te zijn, n.l. de menselijke tolk van ons aller hart. De Kamer was na die rede van de voor zitter, was na de kalm-resolute mededelingen van onze rustig-leidende premier eensgezind. Het was de eensgezindheid, die haar in Augustus 1914, in Mei 1940 kenmerkte. Zoals een Troelstra in 1914 constateerde, dat toen de nationale eenheid sterker had te zijn dan de nationale verschillen, zo constateerde thans de Kamervoorzitter, dat weeral het bewijs geleverd was, „dat rampspoed de machtigste is van alle banden, die ons over politieke en andere scheidslijnen heen ver enigt." De herinnering aai" 1914 en 1940 dringt zich onweerstaanbaar op. Oorlog was het toen. oorlog is het nu. Oorlog nu niet tegen mensen, maar tegen een natuur, die zowaar de mens nog in gewelddadigheid blijkt te kunnen overtreffen. Oorlog daarom terecht: verstrekking van nooduitkerlngen aan de ge troffenen op de voet van de regeling voor oorlogsslachtoffers. Oorlog daarom terecht een regeling voor de privaatrechtelijke schade in uitzicht gesteld in de geest van de wet op de materiële oorlogsschade. Oorlog dat be tekent, dat ons volk in zijn geheel de finan ciële consequenties van zodanige brede en onbeperkte hulp straks blijmoedig zal hebben te dragen: wie ongedeerd bleef aan bezit en lijf. zal met de gedeerden een stuk armer moeten worden; de bereidheid daartoe houde de regering wakker. De Kamer was eensgezind; helaas op de communisten na, die met alle geweld nu reeds „concrete vragen" wilden stellen. De bedoeling was duidelijk. Niemand zal er de regering van verdenken, dat zij het parle ment voor wal het stellen van zulke vragen betreft, de mond zal willen snoeren. Verdere mededelingen harerzijds en daaraan vastge knoopt het houden van „beraadslagingen" werden reeds in uitzicht gesteld, Maar voor het ogenblik kon toch waarlijk alleen maar dat ene besluit genomen worden, dat dan ook genomen werd: uiteengaan en aan het werk gaan. Daarom mocht de Kamerzitting van Dinsdag niet korter, maar ook niet langer duren. En dus voorlopig: niet praten met de trambestuurder l schip. Kort na middernacht stoomt de „Zeven Provinciën" weg. Een poging van een Euro pese schepeling het schip op een rif te laten lopen, om zo de onderneming te doen misluk ken, word,t verijdeld door de waakzaamheid der muiters. /GEDURENDE vijf dagen vaart het pantser- schip langs de kust van Sumatra. De commandant volgt op een gouvernements- stomertje op veilige afstand, immers de „Zeven Provinciën" draagt het zwaarste ge schut van de Marine. De muiters maken tele grafisch hun bedoelingen bekend: zij willen naar Soerabaja. Zij hebben geen gewelddadige plannen: hun actie is bedoeld als protest tegen de salariskorting en de opsluiting der dienstweigeraars. Daags voor aankomst te Soerabaja zullen zij de commandant aan boord ontvangen. Zij zijn geen communisten, voegen zij er aan toe; want zij weten, dat deze qualificatie in de pers opgeld doet en dat de werkelijke communisten de muiterij voor eigen propaganda uitbuiten. Aan boord wordt de dienst als normaal verricht: de „Zeven Provinciën" vaart onder Nederlandse vlag. Zo bereikt men op 10 Februari Straat Soenda. Hier sommeert de kruiser „Java" de muiters te capituleren, „of geweld zal worden gebruikt". De muiters negeren de eis: zij nemen de bedreiging niet au sérieux. Dan werpt een vliegboot een bom als waarschu wing. Het projectiel treft doel: er vallen twin tig doden en er ontstaat brand. Nu hijsen de muiters de witte vlag. Zij worden overge bracht naar Onrust, om zich later voor de krijgsraad te verantwoorden. De „Zeven Pro vinciën" krijgt een andere naam. Als negen jaar later de marine in een heldhaftige strijd onder gaat. wordt het schip te Soerabaja bij een Japanse luchtaanval vernietigd. Dat deze muiterij kon plaatsvinden, was te wijten aan te kort schietend plichtsbesef van de commandanten aan grenzenloze kortzich tigheid van de schepelingen. De regering moest de brokken lijmen. Zij deed het hardhandig, maar was er een andere weg? Een muiterij op een oorlogsbodem kan door geen enkele regering worden getolereerd. Onderhandelin gen, 'zoals door bestuurders der marinebonden voorgesteld, zouden de betoonde slapheid accentueren. Toch was het weigeren van onderhandelingen niet alleen maar negatieve onwil. Een gesprek zou waarschijnlijk geen resultaat opleveren bij lieden, die een actie op touw hadden gezet zonder de consequenties I daarvan te overzien. Het prestige van het Gouvernement bij zijn Oosterse onderdanen stond op het spel. Men kon bovendien niet riskeren, dat het zwaar bewapende schip Soerabaja bereikte. Nu is een bom een straf correctiemiddel, maar in dit geval was zij het enige. Bij een zeegevecht zou de „Zeven Pro vinciën" in de meerderheid zijn en de „Java' wilde men liever niet verliezen. Blijft als vraagpunt, of de bom inderdaad als w; schuwing bedoeld was, maar dit doet weinig terzake. De muiterij is bedwongen, maar de gevol gen zijn vérstrekkend. Hoe reageert de bevol king? Kebon, kokki en chauffeur zijn opge togen en belangstellend, tot blijkt dat ook Nederlanders bij de actie betrokken zijn: dan is het hun zaak niet meer. De Indonesische leiders keuren de muiterij af. Toch krijgen zij hun deel van de klappen, die in 1933 wor den uitgedeeld. Gouverneur-generaal De Jonge heeft scherp omlijnde opvattingen omtrent gezag. Dat ge zag is met voeten getreden. De Europese samenleving verkeert in staat van uiterste opwinding: luid is het geroep om harde maatregelen. De regering treedt op tegen de muiters en ook tegen de radicale vleugel van de volksbeweging. Vergaderbeperkingen, arre staties en Digoeleringen drukken zwaar op de nationale beweging. Het regeringsverslag zal later geen verband tussen muiters en natio nale beweging kunnen vaststellen, maar dan heeft de ondoordachte actie der schepelingen reeds als aanleiding gediend om de actie der Indonesische nationalisten lam te leggen. Hierin ligt uiteindelijk de belangrijkheid van deze op zichzelf onbelangrijke gebeurtenis. Toen het vonnis was voltrokken... (Van onze Londense correspondente) TAE 2e November 1952. Het is avond. -*-^Ergens in een Londense buitenwijk klimmen twee jongens over de muur van een pakhuis. De concierge waar schuwt de politie. Drie agenten klim men de jongens op het dak achterna. De agenten zijn ongewapend. Een van de jongens, Derek Bentley, werd spoe dig door hen gegrepen. Hij zei: „Let them have it, Chris." Waarop de an dere jongen, Christopher Craig, van achter een schoorsteen een aantal scho ten op hen afvuurde. Een van de po litiemensen werd getroffen. Craig, dooi de agenten achterna gezeten, bleef vu ren. Ei- kwam versterking. Toen agent Miles op het dak verscheen en op de jongen met de revolver toeliep, werd hij tussen zijn ogen getroffen. Craig zei: „Ik ben Craig. Jullie hebben m'n broer net met twaalf jaar opgeknapt. Kom maar op, dienders, ik ben nog maar zestien." Z'n revolver, die hij' nog eens een keer geladen moet hebben, was nu leeg. Hij liet zich van het dak vallen en werd beneden met een gebroken pols en kwetsuren aan de rug opgeraapt. Hij zei: „Ik wou, dat 'k maar dood was. Ik hoop, dat ik die hele bende heb dood gemaakt." Toen de zaak voorkwam, verklaarde de jury de jongens schuldig aan moord. Christopher Craig werd ter beschikking van de autoriteiten gesteld: hij is nog maar zestien en te jong om een wettelijk vonnis te krijgen. Derek Bentley,. negen tien jaar oud. werd ter dood veroordeeld. Verleden week Woensdag werd dat von nis voltrokken. De jury deed haar „schuldig!" gepaard gaan met een gra tieverzoek. Een verzoek om in hoger beroep te mogen gaan, werd afgewezen en ten slotte had de minister van Bin nenlandse Zaken, wiens taak het is de Kroon te adviseren tot het toepassen van haar gratierecht, integendeel gead viseerd, dat het vonnis zou worden vol trokken. Toen dat bekend werd, tracht ten parlementsleden van de Arbeiders partij de zaak in het Lagerhuis aan de orde te stellen, maar zij waren „buiten de orde"; de toepassing van de dood straf kan pas in het Lagerhuis bespro ken worden, wanneer het vonnis een maal is voltrokken. En hiei- heeft men nu al dadelijk het afschuwelijke van de doodstraf. Blijkt achteraf, dat er sprake was van een gerechtelijke dwaling, dan is het te laat om het vonnis te herzien. Toch blijven de Engelsen over het algemeen aan de doodstraf vasthouden. Toen de Labour- regering de doodstraf trachtte af te schaffen, was het verzet zo groot, dat zij haar voorstel daartoe moest intrek ken. Waarom heerste dan toch in dit ge val de algemene overtuiging, dat Bent ley s vonnis in gevangenisstraf moest worden gewijzigd? Volgens de Engelse wet had hij zich net zo goed als Craig aan moord schuldig gemaakt. Hij wist, dat Craig een revolver had. Tijdens dat- gevecht op het dak zei hij„Ik heb hem nog zo gezegd 't ding niet te gebruiken, maar dat was, nadat de schoten reeds waren geiost en de politiemannen ge troffen. Zeli had hij een groot mes en een ploenendoder bij zich. Maar wat de grootste indruk op de jury moet hebben gemaakt, waren de woorden die hij Craig toeriep en die alle drie de agen ten hebben gehoord: „Let them have lt, Chris." Die woorden konden twee be tekenissen hebben (één daarvan: geef ze d'r van langs!) en de verdediger sug gereerde, dat Bentley er mee bedoelde: „Geef ze die revolver maar." Belangrijk is uiteraard de toon, waarop dat werd gezegd: de politie beschouwde het als een opwekking om te schieten, en dat deed Craig blijkbaar ook. Daar was ook dat honende woord van Craig: „Kom maar op, dienders, ik ben nog maar zes tien." Was dat een uitlating van geper verteerde trots, of wist hij, en wist ook Bentley, dat Craig, wat hij ook deed, er toch niet voor zou worden opgehan gen? De Jury kon Bentley alleen maar sdhuldig achten. Toen zij gratie bepleit te, zal zij daarbij ongetwijfeld de be trekking tussen die twee jongens in het oog hebben gevat. Christopher was de leider, Bentley de volgeling.Christopher was gek op vuurwapens. Hij kon amper lezen. Men zegt, dat hij dol was op de suikerzoete verhaaltjes die een bekende schrijfster hier voor de kleuters pleegt te schrijven. Zoals dat bij jeugdige de linquenten vaak het geval is, moeten zijn geestelijke vermogens ongeveer die van een vijfjarige zijn geweest. Een duidelijk beeld kunnen wij ons van Bentley niet vormen; zelfs de foto in de dagbladen zegt ons niet veel, behal ve dat 't een zwakke knaap moet zijn geweest, wat men ook reeds giste. Mis schien stond hij onder de vreemde be koring van het gewelddadige karakter van zijn vriend. Maar, de aandrang van de jury ten spijt, was de gratieverlening vrijwel on mogelijk door de omstandigheid, dat het .slachtoffer een politieman was. De Brit se politie pleegt gevaarlijke misdadigers zonder bescherming van vuurwapens te achtervolgen en te arresteren. Dat is het uitvloeisel van een stilzwijgende af spraak tussen de wet en het volkde politieambtenaar heeft op de burger niets anders vóór dan zijn zedelijke overwicht als vertegenwoordiger van de wet, zijn gummistok en zijn vuisten en daarvan mag hij dan nog geen over dadig gebruik maken! terwijl van de burger verondersteld wordt, dat hij zich ook aan de afspraak houdt en zich geen gewapend voordeel op de politie ver schaft. Doet hij dat toch, dan heeft hij daarmee dat is het algemene gevoe len het recht op gratie verspeeld, dat hij anders zou hebben gehad. Het Engelse publiek kent die afspraak en houdt er zieh aan. Het wil geen be wapende politie. Dat desniettemin de sympathie toch weer naar Bentley uit ging, kwam... alweer door de bekende opvattingen over hetgeen „fair play" eist. De „lord chief justice" Goddard verklaarde, dat Craig de schuldigste van de twee was. Maar diezelfde Craig bleef leven, omdat hij te jong was om ter dood te worden gebracht. Waarom moest Bentley, die zelf niet schoot, dan ster ven? Geen enkel juridisch argument kon bij het publiek het gevoel wegwerken, dat dit niet fair was. Of wel allebei die jonge boefjes zouden hebben moeten sterven, of geen van beiden. Dat vond men ervan. Misschien dat al de emo ties, die de zaak bij dit overigens wets- getrouwe volk heeft opgeroepen; mis se-men dat die vreselijke tonelen bij de gevangenispoort op de ochtend van de executie; misschien dat de mislukte po gingen om de zaak in het oariemsnt ter sprake te brengen, er het hunne toe bij zullen dragen om weer een paal mensen méér ervan te overtuigen, dat in een beschaafd land de doodstraf een te zware prijs is voor de strikte hand having der wet. Londen. OLIVE RENIER CORTHORN Oplossing van de puzzle d.d, 24 Januari: De mieren hebben in het grint haar eigen kleine pad geplet. Sierlijk, een kindervinger breed, ligt het, geslingerd als een lint. Hulpwoorden: Grevelingen, streep, bijna, gierig, Haarlem, trein, helling, treden, biet, snede, hiel, prikken, steden, gegil, heden, Dien, lier. Prijswinnaars zijn: J. H. Kern, Breestraat 3 B, Leiden en C. J. ten Broek, Bronckhorst- straat 10 I, Amsterdam. Het boekenlijstje wordt hun toegezonden. En nu de nieuwe opgave. De letters van de hulpwoorden geven, in de overeenkomstige vakjes ingevuld, een versfragment te zien. Wie de oplossing, bestaande uit fragment èn hulpwoorden, uiterlijk Donderdag a.s., liefst per briefkaart, inzendt aan redactie V.N., 1 2 5 16 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 1b 17 1ö 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 50 52 55 34 35 36 37 38 40 41 42 45 4b 46 47 40 49 50 51 b2 M 54 bi) 56 57 58 59 60 61 62 65 64 ob f 66 6/ 60 69 71 72 75 74 75 76 91 77 70 79 80 81 82 85 84 85 86 87 88 89 90 92 96 Vb 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 10/ 10b 109 110 111 112 115 114 115 116 117 Raamgracht 4, Amsterdam, dingt mee naar de twee boeken die voor de goede inzenders beschikbaar worden gesteld. 17—11410—7970 U slaapt, maar uw geest niet 67—3091711 Mohammed was de grond legger 6310081162349 Gymnastiek doen 8346—111502734 Hetgeen .gezongen wordt 1971643—58 Als bladeren vergaan 14—82—12 Staat op bijna iedere Oudjaars- plaat 8468—6 Plechtige gelofte 42—15—5—69 Grondstof voor planken 117—48—104—109—2—108—61—33 Genot van hebben 47921953 Geen kant, toch kant 31592429—6628 't Veelvuldigst aan het eind van de maand 8975 Beleefde aanspreekvorm 25 -20—71—98 Baas tegen hond 38—56—8696 Partner 9436—629—88—22 Indonesisch kledingstuk 74102—874080 'n Heel gewicht 93—65—85 In het wapen van de heer Kegge 1052611395 Meisjesnaam 774787381112 Als het achter ons ligt 4432545537—41 Lopen en controleren 107—115110—76 De burgemeester mag het doorknippen 35—4572—3990—21 Niet zinken en niet drijven 52135764 Achter de voordeur 186010699 Hij bemoeit.zich met buiten landse zaken 101—3—103—51 Geeft steun en leiding.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 5