GROOTSTE EIAENDE ACHTER DE RUG Vóór springtij moet Tholen dicht zijn Evacuatie uit noodgebieden zal Dinsdag voltooid zijn Aantal doelen dichter bij twee- dan bij driehonderd CHIQUE BANKSTELLEN JAN VERHEI) Co. PONTIAC HORLOGES Ieder diep onder de indruk yan krachtige steun door geallieerde troepen Voor een deel nog oogst dit jaar Toestand nergens verslechterd Voorne kan behouden blijven Dodencijfer 1372 Geen toegang voor niet bevoegden Bijzondere regeling voor emigranten Amerika schaft de Nieuwe cultlllir in verdronken land loonbeheersing af Belastingfaciliteiten Toezeggingen worden ook geregistreerd Geen prijsstoringen voor groenten en fruit Ijs en sneeuw ./sa Vriezend weer Rechtstreeks van de fabrikant WOLPHAEKT8BOCHT Winkelcentra»» Wereldhaven Zuid. Direct bij de tunnel - Tel. 78829-74194 Sinds 1883 VERHETJ een begrip voor ver zorgde interieurs. Algemeen Dagblad Hoofdredacteur: Dr J. RATTÉ Zaterdag 7 Februari 1953 74ste Jaargang No. 32. ROTTERDAM-AMSTERDAM-DEN HAAG N BINNENWEG 227 KALVERSTRAAT 123 LANGE POTEN 11 Prijs 13 cent 46 cent per week Nieuwsdienst Algemeen Dagblad ROTTERDAM Verwacht wordt dat de evacuatie van bewoners der noodgebieden zich Dinsdag zal hebben voltrokken. Aan ruim 25.000 mensen is onderdak ver schaft in Noord-Brabant. Zij zijn allen bij particulieren ondergebracht, geheel op basis van vrijwilligheid. Naar ruwe schatting zijn er in Zuid-Holland 10.000 evacué's opgenomen Uit Schouwen en Duiveland moeten nog duizenden evacué's komen en vermoedelijk zal dit ook het geval moeten zijn voor Tliolen, maar voor algehele evacuatie is er op dit eiland stellig geen reden. De grootste ellende in het gehele gebied is men thans te boven. I In belangrijke mate heeft de zee-, land- en luchtmacht, gesteund door J geallieerde eenheden, daartoe bijgedragen. Van de landmacht werden 12.000 man ingeschakeld. Zo snel mogelijk beginnen zal het devies zijn voor de herstel werken, zei minister Mansholt na een tweedaagse inspectietocht. Bepaalde delen, onder andere Zuid-Beveland en grote delen van West-Brabant, zullen vrij snel droog kunnen vallen en nog dit jaar een oogst opleveren. Voor andere delen zal rekening dienen te worden gehouden met een latere aanvang van het herstel van de grond. Minister Mansholt noemde Schouwen en Duiveland. In de noodgebieden is de toestand gisteren weinig veranderd, in geen Seval ernstiger geworden. Op Schouwen en Duiveland zijn Oosterland, 'ïeuwerkerk, Onwerkerk en Dreischor thans geheel geëvacueerd. Dat ge beurde in hoofdzaak over Bruinisse. Daar is nu geen belangrijke toevoer van évacué's meer te verwachten. Renesse zal voorlopig niet worden ontvolkt. Op Goeree en Overflakkee vertoeven nog ongeveer 10.000 mensen, 20.000 eilandbewoners zijn naar elders vervoerd. Helicopters en ducks hebben hier j in de afgelopen dagen niet minder dan 1650 geïsoleerde mensen gered. Men is op GoereeOverflakkee bijzonder ook onder de indruk gekomen van de steun die Amerikaanse jKng^ls" er. Franse niH tv,iepen n-bb'in verWrtf Finns Bernhardt heeft mét een helicopter enige geïsoleerde mensen uit,' Nieuwe j Tonge afgehaald. In Middelhamis. dat droog gekomen is. beschikt men weer over gas en elec- triciteit Duizenden eilandbewoners en vrijwilligers werken aan de dijken. De burgemeester van Dirksland kon dap ook meedelen dat er geen gevaar meer bestaat voor verdere doorbraken. Het plan voor provisorisch herstel van de dijken is gereed en met de uitvoering is al een begin gemaakt. Op Voorne en Putten geeft de toestand geen reden tot bezorgdheid meer. Weliswaar stroomt door vier galen in de zeedijk bü Oudenhoorn met vloed het water nog binnen, maar de waterstand in de ondergelopen polders wordt niet hoger. En met de dichting van de vier gaten is men druk bezig. Men gaat nu proberen het gedeelte van het ondergelopen gebied waarin de Groene Kruisweg is gelegen droog te krijgen, teneinde het verkeer met Rotterdam weer wat nor maler te kunnen doen verlopen. Voortgang in West-Zeeuwsch-Vlaanderen In West-Zeeuwsch-Vlaanderen wordt met ongeveer 1000 burgers en 250 militairen gewerkt aan de versterking van de zeewering. Het werk vordert goed. Alle gaten in de duinen en dijken zijn gedicht, zodat er thans geen gevaar is. West-Zeeuwsch-Vlaanderen is mede aangewezen als evacuatieoord. Er is een vrij groot aantal evacué's, voornamelijk uit Schouwen en Duiveland in de dorpen ondergebracht. Een helicopter is zojuist geland op een aangegeven plants in Zierikzee met geredden uit de omgeving. Een klein meisje wordt uit het toestel getild. Ze gaat direct meteen boot naar Rotterdam Uit de volgende plaatsen kwa men nog meldingen binnen: Krimpen aan de IJsel 4, Dor drecht 1, Kerkvverve 3, St. Philipsland 8, Zuidland 1, Zijpe (aangespoeld) 3. Het dodencijfer bedraagt thans volgens de offi ciële opgaven 1372. Nieuwsdienst Algemeen Dagblad DEN HAAG. Vandaag en morgen zal men er rekening mee moeten houden, dat tal van wegen naar en in het rampge bied zijn afgesloten voor parti culier verkeer, dat met de hulp verlening niets te maken heeft. De verwachting, dat dit week einde veile nieuwsgierigen naar de getroffen streken zullen gaan. om daar een kijkje te nemen, anderen om bijvoorbeeld familie leden of kennissen te bezoeken, is in de coördinatiecommissie besproken. Men voorzag niet alleen belemmering van de hulp verlening en mogelijk herstel werk. maar ook wel degelijk de mogelijkheid van plundering. Om dit te voorkomen, zullen de toegangswegen naar die gebieden voor degenen, die er niets te maken hebben, zijn afgesloten. Koortsachtig werk aan de dijken Nieuwsdienst Algemeen Dagblad THOLEN. De stad Tholen is [Zodra dit is gelukt, kan van de gemeen- thans voor het gehete eiland het trum van krachtige hulpverlening van de te verzwaren dijk worden be- van het Roode Krnis, van het mill- re^ris„s mat no£ w„a„ £e. taire commando evenals van de aan-[ zegd dat verder de toestand geconsoli- voer van goederen, waaronder kle- Is-, dr «KT""™ van -?'• ding en tienduizenden zandzakken. Het contact met het eiland Tholen wordt thans over de hoog onder water staande verkeersweg onderhouden door amphibievoertuigen, waaronder ook Amerikaanse uit Duitsland. Hier mee zullen ook de drie duizend arbei ders, van wie er reeds ca. zeshonderd zijn aangekomen te Poortvliet evenals ongeveer vijftig studenten, naar dit noodgebied worden vervoerd. Het Jigt in de bedoeling hiermee de gehele nacht door te gaan. Met de groot ste spoed zullen enige belangrijke dijk versterkingen worden aangebracht. Men is al bezig met een binnendijk van 7U. km lengte die van Noord naar Zuid loopt. Westelijk niel ver van het zo zwaar getroffen Stavenisse. Deze dijk zal als zeedijk dienst moeten doen, want bij Stavenisse is de waterkeerdijk weg geslagen over ec-n afstand van meer dan een kilometer. Men hoopt hierin te slagen vóór het volgende springtij, dat over ongeveer anderhalve week wordt verwacht. Tegelijk zal dan ook de meer Westelijk gelegen binnendijk die van dicht bij St. Annaland naar St. Maartens dijk loopt, worden versterkt: als de eer ste dijk het houdt zal St. Annaland zijn beschermd. De weg van Tholen naar St. Annaland nog geheel intact. Van hier kan Annaland. St. Maartensdijk en Poortvliet droog valt bij eb. verkeert de dijk er nog in crjtieke staat. De gemeente Tholen. waar het leven vrij normaal zijn gang schijnt te gaan. tobt thans met het probleem hoe zij on derdak kan bieden aan de vele honder den mensen, die erheen zijn gebracht. Uit Stavenisse alleen al zijn er een kleine zeshonderd bewoners naar de stad ge- evacueerd. Van hen zijn er ca 250 ver der getransporteerd, maar nu moet in deze kleine gemeente nog slaapgelegen heid worden gevonden voor de meer dan tweeduizend arbeiders die in aan tocht zijn Voor de eerste maal sinds het begin van de ramp is gisteravond geen nieuw water binnengelopen. Om ell' uur ging (tijdens vloed een gat in de buitendijk dicht Nieuwsdienst Algemeen Dagblad DEN HAAG. Voor 700 gezinnen in de getroffen gebieden, wier aanmelding voor emigratie in behandeling is, heeft de stichting landverhuizing een bijzon dere regeling getroffen. Zeventig ge zinnen. in totaal ongeveer 200 mensen, zullen zeer binnenkort, namelijk over vier a zes weken vertrekken. Deze mensen, voor zover zij door de naar Stavenisse bereiken Met macht wordt door burgers en militairen gewerkt om het grote gat te dichten bij hel stoomgemaal Strijen te Poortvliet. WASHINGTON (Reuter.) Presi dent Eisenhower heeft gisteren het toe zicht van de regering op lonen en sala rissen afgeschaft, Ook is de prijsbeheer- «ing afgeschaft voor een reeks goederen, Waaronder alle vleeswaren. Nieuwsdienst Algemeen Dagblad over de polderdijk de te hersteilen dijk ramp of tengevolge van evacuatie hun et jU 'papieren, paspoorten enz. mochten heb ben verloren, zullen alle medewerking krijgen van de stichting. Ook als de adspirant-emigranten alles verloren mochten hebben, dan kunnen zij rekenen op een nieuw paspoort, kleding, een voorschot op de te verwachten schade vergoeding, en zelfs op transport uit hun ver-afgelegen oorden. Van de 70 gezinnen hebben 25 zich al met de stichting landverhuizing in verbinding gesteld. Op 14 Februari vertrekt de Faïrsea met bijna 1700 emigranten naar Austra lië, de Grote Beer gaat naar Canada op 20 Februari en de Zuiderkruis naar Zuid- Afrika op 24 Februari. Voorts gaan er 28 Februari emigranten met de Veen- dam, dat geen regeringsschip is, naar ARNHEM. De Nederlandse Heidemij. te Arnhem is reeds begonnen met het geven van spoedcursussen aan het personeel, dat straks bp het opnieuw in cultuur brengen van het thans verdronken land, leiding zal moeten geven. De cursussen voor het opzichthoudend personeel worden in Arnhenï gehouden en die voor de toezichthoudende mensen komen in de Peel en de Noordoostpolder. Voor deze laatste cursus komen in de eerste plaats zonen van landarbeiders en jonge boeren boven de 23 jaar en ongehuwd uit de getroffen gebieden Lu aanmerking. Canada. Hoe door en door ernstig staan de gezichten i an deze militairen, die kleren en dekens dragen voor de geredden in Zierikzee. IIoe ernstig, maar ook hoe vastberaden Brits compliment LONDEN (Reuter). Het Britse parlementslid C hu ter Ede. minister van binnenlandse zaken in het vo rige kabinet, zei gisteren in het La gerhuis over de ramp die Engeland en Nederland heeft getroffen: „Het zegt we) iets over de aard van de verwoestingen, wanneer zelfs een volk ails het Nederlandse, zo be kwaam in de wetenschappelijke oorlogvoering tegen het water, zo zwaar door de ramp is getroffen". ..De Nederlanders immers hebben zeeweringen gebouwd waarvan men zou menen, dat zij. afgezien van sabotage, volkomen opgewas sen zouden zijn. zelfs tegen het grootste geweld van de zee." Nieuwe schatting te Stavenisse Nieuwsdienst Algemeen Dagblad STAVENISSE. Bijna ongelofelijk, maar tegelijk verheugend klinkt het in onze oren wanneer loco-burgemees- ter J. W. van der Slikke van Stavenisse ons mededeelt, dat naar zijn mening het getal van driehonderd slachtoffers, dat voor dit zwaar getroffen dorp steeds werd genoemd, aan de hoge kant zal blijken te zijn. Hij denkt, dat dit eerdeT bij de tweehonderd zal liggen. Hij motiveert dit met de ver klaring dat hij met anderen na de ramp heeft nagegaan welke gebouwen er verloren waren gegaan, en dat men dit in verband heeft gebracht met het aantal bewoners ervan. Dan zijn er nog meevallers, zoals de heer Van der Slikke het noemt. nl. dat er nadien berichten zijn binnengekomen dat op verscheidene plaatsen mensen op een soort vlot zijn aangedreven. Ook van mensen die behoren tot de bergingsbri gade vernemen wij, dat naar hun oordcel het aantal slachtoffers hoogstwaarschijn lijk aanmerkelijk kleiner zal zijn dan thans nog algemeen wordt verondersteld. Stavenisse telde op 1 Januari van dit jaar 1737 inwoners, van wie de overle venden op een enkele na zijn geëvacu eerd. Tot gisteravond waren er negentien slachtoffers herkend. Op twee na zijn zij ter aarde besteld te Bergen op Zoom, St. Annaland en St. Maartensdijk, daar dit in Stavenisse zelf onmogelijk is. De verwoesting is het hevigst geweest in de Kerkstraat, waarvan de ene zijde geheel beroofd is van haar bebouwing, terwijl aan de overzijde ongeveer de helft van de veertig huizen is weggespoeld. In tegenstelling tot de hardnekkige geruch ten is de mooie hervormde kerk niet ingestort hetgeen ten overvloede kan worden geconstateerd op de luchtfoto, die wij gisteren op de voorpagina hebben afgedrukt. De kern der gemeente valt bij eb nu gedeeltelijk droog. DEN HAAG. De giften in geld aan het Nationaal Rampenfonds, welke ingevolge een besluit van de Regering tot elk bedrag van het in komen of de winst mogen worden afgetrokken, komen ten laste van het inkomen of de winst over het .jaar 1953, tenzij een belastingplichtige bij rijn aangifte over het jaar 1952 het. schriftelijk verzoek doet om de gift van het inkomen of winst over 1952 te mogen aftrekken. Dit geldt eveneens voor goederen die uit bedrijfsvoorraden ten behoe ve van watersnoodslachtoffers wor den afgestaan. Verder is bepaald, dat bedraden, die ten behoeve van het Nationaal Rampenfonds van het loon worden afgestaan (waaronder begrepen loon uit overwerk) niet alleen voor de heffing van de loonbelasting, maar ook voor de heffing van de vereve ningsheffing buiten aanmerking worden gelaten. Nieuwsdienst Algemeen Dagblad DEN HAAG. De toezeggingen, die het Nationaal Rampenfonds van ver scheidene kanten heeft ontvangen voor materiële giften bijvoorbeeld" de her bouw van hooibergen, het beschikbaar stellen van werkkrachten voor een be paald doel, stenen voor de herbouw van huizen en boerderijen, e.d., zullen door het fonds worden geregistreerd Het is de bedoeling van het fonds, dat men er op zal terugkomen, zodra het mogelijk is deze toezeggingen te reali seren. Alle toezeggingen legt het bestuur van het fonds aan het departement van binnenlandse zaken, ter beoordeling voor. waarna de beste bestemming in overlee met de eoördina vastgesteld. Steun aan het Rampenfonds 45 millioen - 35 millioen- 25 millioen- 15 millioen - 5 millioen- "50 millioen 40 millioen 30 millioen "20 millioen -10 millioen Gisteravond tterd op het bureau van het Nationaal Rampenfonds af gesloten op bijna 17 millioen gulden. Dit is hierboven aangegeven met een volle zwarte lijn. Aangenomen mag worden dat thans rond f 7.000.000 onderweg of in verzameling is, het geen is aangegeven met een gearceerd blok. Zie verder pag. 9. Stort Uw bijdrage op giro 9575 of zendt een postwissel naar het Nationaal Rampen fonds, Statenlaan 81's-Gra- venhage. Advertentie besteld O Maar uien worden uiterst schaars Nieuwsdienst Algemeen Dagblad DEN HAAG. Het centraal bureau voor de luinbouwverenigingen ver wacht dat de markt voor uien uiterst schaars zal worden, daar grote voor raden in hel overstroomde gebied ver loren zijn geraakt. In andere delen van het land is de productie van uien niet omvangrijk. Er is ook veel peen verloren gegaan, doch de teelt daarvan beperkt zich Van onze weerkundige medewerker. Nndat de wind Donderdag flink was afge nomen. is hel belangrijk kouder geworden. Een kleine storing is n.l. over de Noordzee naar het Zuiden gelrokken, waarna een koude stroming over Scandinavië naar het Noordzeegebied kou doordringen. De genoemde storing bracht ons een aantal sneeuwbuien, De lucht, die nu uit Scandinavië wordt aangevoerd, is van huis uit erg koud. In Zweden vriest het hard en ook in Dene marken kwamen gisteren al temperaturen van 10 graden onder nul voor. In ons land vroor het gisteravond negen uur op de meeste plaatsen van drie tot vijf graden, liet ziet er niet naar uit, dat in deze toestand gedurende het komende weekeinde ve* andering zal komen. t. K. niet uitsluitend tot het Zuidwesten- Het is echter niet onmogelijk dat in de komende weken grote hoeveelheden peen ter beschikking zullen worden gesteld voor de voedervoorziening van geëvacueerd vee Dit zal dan uitslui tend gelden voor de grovere sortering breekpeen. Het overstroomde gebied was voorts steeds een belangrijke leverancier van spruiten en witlof. De aanvoer zal wel verminderen, maar tot schaarste be hoeft dit niet te leiden, daar deze pro ducten ook in veel niet getroffen ge bieden worden geteeld. In de eerste dagen na de ramp was een geringe prijsstijging voor deze producten op te merken. Er bestaat geen vrees voor verdere prijsstijgingen. Voor andere groentensoorten wordt op korte ter mijn geen verandering in de prijzen verwacht. Een aantal partijen appelen is even eens verloren gegaan. De grote vei ling koelhuizen zijn evenwel, voor zo ver bekend is, geheel intact en de ma chines functionneren alweer Aangeno men mag worden dat hier veel fruit in goede staat zal blijven. Overigens maakt de in het Zuidwesten aanwezige voorraad slechts een klein gedeelte uit van de totaal in Nederland aan wezige fruitvoorrnad Een prijsstoring is dan ook niet te verwachten. zuinig reukloos Verwachting tot Zaterdagavond: Wisselende bewol king met enkele sneeuwbuien. Zwak ke tot matige Noord oostelijke wind. Ma tige tot lichte vorst. Miesje: Besluit de week goed: 9575 Zon op 8.11—17.39 Maar: op 2.29—10.27. N.M. 14 Febr. Advertentie Tearoom-restaurant CoAlWan aan de voet van de Beurstoren te Rotterdam Het weer in Eur ropa Oslo onbew. X Stockholm onbew. N 4 Kopenhagen sneeuw NNO 8 Londen zw bw. ONO 4 Amsterdam licht bew. N 4 Brussel geh. bew. ONO 5 Parijs zwaar bew. WNW 5 Bordeaux geh bew. W 1 Nice onbew. NW 1 Warschau onbew. ZW 2 Berlijn sneeuw NNW 3 Frankfort geh. bew. OZO 2 München sneeuw N 5 Zilrich sneeuw ZW a Wenen 2waar bew. windstil gisteravond 7 uur: max. neersl. temp. 7-19 u. wind m/s gr. C in mm

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1