DE RAMP 9575 „Apartschik" vervangt idealist en meeloper 'pELKENS weer was er, tegen beter weten in, het gevoel: dit' kan niet waar zijn, dit wrede carnaval van een losgeslagen natuur, deze zinloze dood van honderden, dit tierend en gierend geweld der meedogenloosheid, deze alles overtreffende nationale ramp. Maar het is waar: deze ondergang, deze nood en dood, deze niet te keren ellende. De elementen braken los. En met zo'n letterlijk élementair geweld, dat de mens, met zijn bravour, zijn technische trots, volmaakt machteloos stond. Maandagochtend vroeg zond de radio een reportage uit Rilland-Bath uit. 's Nachts was zij opgenomen, toen ergens een roeibootje wat mensen had gered uit een ondergelopen boerderij. Een van die mensen werd voor de microfoon gehaald een Zeeuwse boer. Men vroeg hem naar zijn ervaringen, zijn belevenissen. Er was als antwoord alleen maar die wanhopige kreet: „Mensen! bidt voor ons!" Wie die woorden toen heeft gehoord, zal nooit, nooit de ramp van 1 Februari 1953 ver geten. Is het u gegaan als ons? Dat eensklaps allerlei persoonlij'', zorgjes en druktes geen betekenis meer hadden? Dat ze. geconfronteerd met de doodsnood dier anderen, er eensklaps niet meer toe deden? Zeker is het u ook zo. gegaan! Zeker is het ons hele volk zo gegaan Herinnert ge het u nog, waar we ons vóór die le Februari druk over maakten? Over het gehakketak róndom het Huma nistisch Thuisfront en over de vraag of de politieke delinquenten te Breda nu verwend werden of niet en over die veer boottarieven voor auto's over het IJ en wat niet al! Als de ramp er niet geweest was, zouden wij daar hier. op deze plaats wellicht, het onze over hebben gezegd, zo scherp mogelijk, zi precies mogelijk, mis schien zelfs zo hatelijk mogelijk. Nu ech ter doet het er niet meer toe, het is nu irrelevant, onbelangrijk. Belangrijk is slechts de nood; belang rijk ook de geboden hulp. Want wij ston den machteloos e.i wilden toch niet machteloos zijn. En wij vonden elkaar in de hulp die wij toch te bieden trachtten. Wij stonden daarbij. God zij geprezen, weer eens naast elkaar. De katholieke EH.B.O. en de neutrale E.H.B.O., en al die rode, geel-witte, oranje of hoe ook gekleurde Kruisen: wij waren één, mensen, die midden in het leed gekwakt werden en ontdekten dat machtiger dan wat mensen scheidt, datge: .e is wat men sen verbindt. Zelfs de radio werd over nacht een nationale omroep: gaf de V.A.R.A. bijvoorbeeld geen berichten voor en namens katholieke padvinders door? Dat was allemaal ineens heel „gewoon" Waar zo de geest van eenheid-in- solidariteit zegevierde, zal ook geen der helpers speciale lof voor zich opeisen. Wij maken een uitzondering voor ons leger, onze marine, onze luchtmacht, die zich zo vaardig wisten om te schakelen in de strijd tegen de - vijand die in Holland nog altijd Water heet. In die strijd hebben zij zich zo manhaftig en doortastend betoond, dat men wel zou willen, dat de naam ook van deze veld slag op de vaandels der regimenten ge schreven kon worden. Mogen wij toch nog iemand noemen? Uit de rust van haar teruggetrokken be staan op Het Loo heeft „de oude koningin" zich naar de getroffen ge bieden opgemaakt: de moeder des vader lands weeral om het lot harer kinderen bezorgd, en: wéér een trek van nobele menselijkheid toegevoegd aan de grootse legende, waarin eens de heugenis aan prinses Wilhelmina bewaard zal blijken. Nederland betreurt veel doden, Neder land is ook in materieel opzicht armer geworden. Opnieuw zullen hele provincies moeizaam moeten her";9r,vi. Het zal veel tijd vergen, veel moed, veel toewijding, veel hulp van binnen en van buiten. Het mag en zal aan dat alles niet ontbreken. De leidinggevende taak die de overheid daarbij te verrichten krijgt, is moeilijk, maar zij is eervol. En het moet aanlokke lijk voor haar zijn, bij dat alles aan te knopen bij de geest van vrijgevige hulp vaardigheid die over ons volk reeds op de dag zelf van de ramp vaardig werd. Die geest niet te iaten uitdoven; hem te bewaren in het raam van een wijs opbouw-bestel! Maar schijnt het leed niet te hevig, dan dat de blik zich nu reeds op de toe komst richten kan? Te hevig dan dat er nu reeds gesproken zou kunnen worden van het goede, dat uit al deze jammer toch weer geboren zou kunnen worden? Nederlands geschiedenis is er een van waterrampen: een helaas onafgebroken rij van de Elizabethsvloed in 1421 tot op heden. De eeuwige bedreiging der hoofd stad door de knagende waterwolf van het Haarlemmermeer heeft de drooglegging daarvan gestimuleerd. De ramp in de Bommelerwaard in 1861 prikkelde ot betere rivierregulering. De Noord-Hol landse overstromingen van 1916 maakten de drooglegging der Zuiderzee dubbel ge boden Actueel wordt zo wellicht, na de ramp van heden, het reeds herhaaldelijk opgeworpen probleem van de complete indijking der delta-wateren in Zeeland en Zuid-Holland. Hoe dat zij, de voorlopige actualiteit blijft de dringendste: die van uw hulp. uw hulp, uw HULP, die allereerst ge boden is. Mensen! bidt vooi ons! riep die Zeeuwse boer. Velen zullen het hebben gedaan. Mensen! helpt ons! is de kreet, die duizendvoudig daarnaast klinkt. GEEFT ER GEHOOR AAN! Het Nationaal .Rampenfonds, omvattende het Nederlandse Rode Kruis, de Kon. Nationale Bond het Oranje Kruis, het R.K. Huisves tingscomité, het Algemeen Watersnoodcomité-Nederland, roept alle Nederlanders op, onverwijld hun steun te verlenen om de nood te lenigen. Iedere hulp is welkom, financiële hulp op de kortste termijn is dringend nodig. Stort de grootst mogelijke gift op postgiro 9575 Nationaal Rampen fonds, Den Haag, Statenlaan 81, of zendt naar dit adres uw bijdrage. VRIJ NEDERLAND METJ-M DE STEM ONAFHANKELIJKWEEKBLAD Dertiende Jaargang no 24 7 Februari 1953 In rampspoed één üE LI UIIDAT IE IN OOST-DUITSLAND W/"AT op het ogenblik in de Sovjetzone van Duitsland geschiedt, is, met de afgren deling van de zone-grenzen, met de geforceer de herbewapening en met de toenemende ter reur, een logische schakel in de volledige bolsjewïsatie van dit deel van Oost-Europa. Systematische zuivering, politieke en vaak ook lichamelijke „liquidatie" van alle perso nen uit het openbare leven, die niet tot de groep van de „Apartschïks" behoren! Zuive ring en liquidatie van hoge staats- en partij functionarissen. van communisten uit de zgn. „Westelijke emigratie", van fellow-travellers en van burgerlijke handlangers van het regiem-Pieck Toen het Moscouse Polit-bureau in 1945 de Duitse „Apartschiks", d.w.z. de onvoorwaar delijke uitvoerders van Stalins bevelen, met de N.K.W.D.-troepen der geheime staats politie naar het verslagen Duitsland stuurde, begreep men in Moscou heel goed, dat. deze lieden het enorme werk, dat de opbouw van een Stalinistisch bewind vergde, met aankon den. En dus werden er vrijwel onmiddellijk na de bezetting ontroerende uitnodigingen aan Duitse politieke emigranten in alle uit hoeken der wereld gezonden om „mee te komen helpen aan de opbouw van een nieuw, onafhankelijk en democratisch Duitsland. Naast de oude communisten trokken toen vele kunstenaars en intellectuelen uit de bal lingschap naar de Oostelijke zone. onder wie bekende figuren als Bert Brecht. Arnold Zweig, Anna Seghers. Samen met talrijke ex- politieke gevangenen, oud-emigranten en door de Sowjels om hun medewerking aangezochte burgerlijke politici en ambtenaren bekleedden zij belangrijke functies en hielpen zij de staatsmachine weer op gang brengen. De Sowjets begrepen toen zeer wel, dat zij zon der de inspanning van deze Duitsers niet veel konden beginnen: voor de prominenten onder hen stelde de N.K.W.D fraaie (gecon- fisceerde) villa's met toebehoren ter beschik king. en naast grote salarissen kregen zij verder alle mogelijke faciliteiten en privi leges. TNMIDDELS echter werd in de scholings- kampen voor geselecteerde Duitse Krijgs gevangenen in de SowjeL-Unie reeds hard gé werkt aan de vorming van de nieuwe stede houders van Stalin, die veel beter in het kader der Sowjet.-politiek zouden passen dan al die idealistische emigranten en oude partij genoten De geestelijke, bagage van de jeugdige nazi's en van de ex-officieren uit Hitiers leger bestond niet uit de brede ervaring, het criti- sche denkvermogen en het humanistische cosmopolitisme dier idealisten, maar wel uit een slaafse cadaver-discipline en een blind geloof in het „leidersbeginsel". Reeds toen stond vast. dat deze nieuwe „Apartschiks" zo spoedig mogelijk de plaatsen van de straks weg te zuiveren „oude garnituur" zouden gaan innemen In dit stadium bevindt men zich thans: ex-nazigeneraals als Vvizenz Miiller en Seydlitz, vroegere officieren van Hitiers Wehrmacht zoals de ndderkruisdra- gers Markgraf en Kessler bekleden reeds de hoogste functies in de „Volkspolizei", het nationale leger, en in de „Staatssicherheiis- dienst"; zij hebben de beschikking over een grote staf van vroegere onderofficieren en manschappen uit de oude Wehrmacht, die in Krasnogorsk een grondige herscholing kregen. Op soortgelijke wijze werd reeds enige tijd geleden de leiding van de „FreieO) Deutsche Jugend" van alle „idealistische cosmopolie- ten" gezuiverd. Tijdens de oorlog had een groep jonge Duitse emigranten in Engeland deze „Freie Deutsche Jugend" opgeriöht. In 1946 kwamen zij naar Duitsland terug, waar nagenoeg allen samen met jonge ex-politieke gevangenen in de belangrijkste functies van de nu officiële F.D.J. weiden geplaatst. Nadat echter de speciale opleidingsscholen voor Duitse krijgs gevangenen in de Sowjet-Unie de eerste groep functionarissen voor de jeugdorganisatie had den afgeleverd, begon de N.K.W.D. met de afbraak van dit oude kader. Verdwenen zijn reeds: de secretarissen Peter Hellmann, Horst Brascli en Klaus Rosenthal, de tijdschriftredacteuren Gerhart Zadek, Heinz - Stern en Hans Jakobus, welke laatste men "naar een sportblad dirigeerde. De voorzitter van de Berlijnse F.D.J. Jochem Weigert, kwam op mysterieuze wijze om het leven. Allen hadden in de ogen van hun meesters een onvergeeflijke jout begaan: zij waren in een Joods over „verjoodst" huis ter wereld gekomen en pasten niet meer in de gewijzig de verhoudingen van de Stalinistische politiek. Op hun plaatsen zitten nu jonge lands knechten. die nooit- iets anders dan dictatuur en dwang hebben gekend, én wier weg van de Hitlerjugend. de Volkssturm en de Wehr macht via een speciale opleiding in één der N K.W.D.-kampen in de Sowjet-Unie logi scherwijze naar een positie in het Stalinisti sche machtsapparaat loopt. Dezé nieuwe „Aparatschiks" brengen de Duitse jeugd daarheen waar zij voor het Kreml het meest van nut zijn: in de kampen van de arbeids dienst (Dienst fiir Deutschland de organi satie „Sport und Technik" (in de volksmond ..Moid und Technik" geheten een nieu .e versie van het N.S.K.K.) beide voor mili-, taire opleidingscentra voor meisjes en jongens tussen 15 en 24 jaar, en tenslotte in de Volkspolitie en het „nationale leger". TV/ENDEN WÜ ons tot de kringen van de S.E.D., de „socialistische" eenheidspartij, dan staan daar o.a. Paul Merker, voormalig lid van het Politburo oftewel partijbestuur (gearresteerd» en Alexander Abusch. secreta ris van de „Kulturbund", beiden emigranten DE ZETTER: uit Mexico, waar zij met de auteur Ludioig Renn de leiding van het comité en het tijd schrift „Freies Duitschland" hadden, onder zwarp beschuldigingen. Propagandaminister Gerhart Eisler is zijn ministerie kwijtgeraakt. Hoge partijfunctionarissen zijn reeds enige tijd van het toneel verdwenen zoals Bauer, Goldhammer en Kreikemeyer. evenals de tweede voorzitter van de K.P.D.. Miiller. On der de burgerlijke kopstukken vielen onlangs de ministers Dertinger en Hamann en met hen tal van hun medewerkers. Onder de redacteu ren van de Oost-Duitse pers vielen reeds veel slachtoffers Zo verdween de hoofdredacteur van het S.E D.-orgaan „Neues Deutschland". Lex Ende en Giintlier Kemnitz, redacteur van de „Tagliche Rundschau". Tegen dr Honigmann van de „Berliner Zeitung" loopt een partijonderzoek. Typerend voor het karakter van deze zui vering is ook de val van de bekende kunste naar. oprichter en hoofdredacteur van het satirische weekblad „Ulenspiegei". Herbert Sandberg. die als „Joods-decadente formalist" niet alleen het vertrouwen van de Aparat schiks in Pankow, maar tevens zijn blad verloor ondanks zijn vele verdiensten, zijn oud-lidmaatschap van de KP-SED en zijn verblijf in tal van concentratiekampen. "ITAN hen die met liquidatie worden bedreigd. Kunnen velen zich waarschijnlijk niet meer aan de greep van de Staatsveilig heidsdienst onttrekken, hoewel zij weten dat de beurt wellicht morgen reeds aan hen kan zijn. De meegten hunner hebben immers alle bruggen met de vrije wereld afgebroken, of wel zij hebben te veel op hun kerfstok om de berouwvolle Canossa-gang naar West-Berlijn te durven'ondernemen. Weer anderen staan, zoals het Konijntje onder de hypnose van de slang staat, onder de hypnose van „de partij" die hun hele leven heeft bepaald en die vaak ook de enige inhoud van dat leven is gewor den. Tenslotte zijn nog anderen uit trots of schaamte niet in staat de juiste consequen ties uit de jongste ontwikkeling te trekken. Talrijke figuren uit het politieke of cultu rele leven van de Sowjet-zone kozen echter ondanks dat alles de weg naar het Westen, zoals de chef van het protocol, graaf Thun, zoals de staatssecretaris Von Pieck. dr Leo Zuckermann, zoals de dichter der S.E.D., Horst Lommer, zoals de secretaris-generaal van de Duitse „Vredes"-raad, Heinz Stern- Astor, zoals de schrijver Theodor Plivier, zoals de.intendant van de Duitse Staatsopera Ernst Legal, zoals de zangeres Kate Kiihl en vele anderen, w.o. de laatste weken bijzonder veel Joden, o.a. de S.E.D -afgevaardigde in de Volkskammer Julius Meyer en de 'oor- zifters van de Joodse gemeenten in Leipzig, Dresden en Erfurt. De neutralist, de fellow traveller, de „sym pathiserende", die ten overstaan van deze gang van zaken in Oost-Europa nog steeds gelooft in de mogelijkheid van samenwerking met het Stalinisme, is wel zeer hardleers. De feiten bewijzen, elke dag opnieuw, dat tuist de leden van die categorie tot de eerste slachtoffers van het N.K.W.D.-systeem behoren. En dat zij slechts als middelen tot het doel worden gebruikt, zolang zij voor het Stali nisme van nut zijn.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1