WEST-BRABANT OP de dijken, die het hielden staan groepjes mensen te kijken, stil bij elkaar, waar het kan in de luwte. Ze kijken maar. Ergens boven de water vlakte uit steekt een dak, waar onder nog familieleden wonen. Of zij hebben daar zelf de bange nacht, en de dagen daarop, door gebracht in een eindeloze angst voor het duren van de tijd, het uitblijven van de redding en het schuren van de stroom tegen de wanden van hun huisje. Er zijn nog golven met schuimkoppen, maar het grote geweld is voorbij. Het water schijnt rustig, maar het vreet door, het blijft vernie len, langzaam maar zeker. En de stille mensen aan de wal staren BOVEN: Hier spoelden de golven over de weg, alles mee voerend wat zij van de boerderijen hadden losge woeld. Links is een watervlakte, de huizen zien er Verlaten uit. Zitten er nog mensen, of zjjn ze weg gekomen? Het vee het kleinvee vooral kwam om. Deze foto werd gemaakkt by Lepelstraat, een dorpje ten Noorden van Bergen op Zoom. ONDER: Bangs de dijken staan de mensen over het vijandige water te staren. Ergens op de watervlakte bewegen bootjes, als donkere vlekken. De mannen worstelen tegen stroom en wind om huizen te bereiken, waar mensen zonder eten en drinken wachten om gered te worden. De toeschouwers zien ze gaan, ze zouden willen meehelpen, maar er zjjn geen boten genoeg. ONDER: De stormstoten alleen waren al verwoestend, muren werden <53 door ingedrukt, huizen kraakten in elkaar. Waar de verschrikkelijke kracht van het water er by kwam, was niets meer tegen de natuur krachten bestand. Een ingestort huis te Raamsdonkveer. naar de verre woning, denken aan htm veehun voorraden, hun kle ding en meubelen, aan alles wat bij hun leven hoorde en wat nu onbereikbaar is. Of ze vechten tegen de herinneringen aan die nacht: de dreigende orkaansto ten, het water, dat plotseling deuren en ramen indrukte, de ra deloze vlucht naar de zolder, de kreten van buren boven de storm uit, de koude, hopeloze ochtend, die Zondag De ellende is niet te meten. Wij brengen op deze pagina foto's die we namen langs de rand van het noodgebied in West-Brabant. Foto's, die slechts kleine onder delen kunnen weergeven van al wat is gebeurd, maar die stuk voor stuk een indruk geven van het geweld dat heeft gewoed en het leed dat het bracht. ONDER: Op de spoorlijn bü de Moerdijkbrug. Het water is tot bedaren gekomen, het ziet er kalm uit, maar het zuigt en woelt voort. U ziet aan het huisje hoe hoog het kwam te staan. In dit huis woont de spoorwegwachter; niet woonde, woonthy bleef op zijn post BOVEN: De golven spoelen aan wat verloren ging. Huisraad, stro, hooi, kippen, planken van verwoeste woningen enlijken soms. Het vee is verdronken in de hokken en de stallen. Heeft dit varken nog geprobeerd te ontkomen? Het kwam om, en ligt daar nu als een stille getuige van een dodelijke nacht.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3