ZUID-BEVELAND Zaterdag 7 Februari 1953 BOVEN: jPnfi- tdaan zo in de luwte van de bus, die de koude wind vlagen tegenhoudt. Zo dadelijk gaan zjj door naar Bergen op Zoom. Ze hebben elkaar deze dagen niet meer gezien, zelfs de boren warén onbereikbaar en mi vragen zij in korte zinnetjes hoe het was, of ze al wat weten van die en van die. De ernst, dè zorg kan niet wijken van hun gezichten. Ze zijn opgelucht, dat ze gered zijn, ze zijn uiterlijk rustig, maar de doorgemaakte dagen, en de toekomst drukken. ONDER: De polder is onder, een wilg en een schuurtje steken tragisch boven het water uit. De golven hebben de binnendyk ook voor een deel weggeslagen, de polder aan deze zijde (Kreek- rakpolder) bleef op het nippertje gespaard, maar nog is het gevaar niet voorbij. De mannen werken met al het materiaal, dat ze kunnen krijgen. Een zeil is neergelegd, zandzakken daarop moeten de dijk verzwaren. Dit is maar één gevaar lijk punt, zo zijn er honderden. ONDER: Eindelijk nit het water vandaan, weer vaste grond onder de voeten. Langs de spoordijk trekken vluchtelingen, de kinderen zijn te moe, te hongerig om nog te kunnen lopen, moedér draagt de kleinste, gepakt in alle dekens, die ze wist te redden. Het was 's nachts half vier. De mensen konden slechts wat kleren grijpen, toen zij naar de zolders vluchtten. Zij hoorden het woeste water beneden zich bulderen, de stormvlagen rukten aan het dale boven hen, de muren schudden, het hout kraakte Twee dagen later zaten zij er nog, ge duldig te wachten op een bootje, dat hen eindelijk kon verlossen uit de angst, de kou, de honger en de dorst. Tientallen verhalen zouden wij kunnen vertellen van wat verschillende mensen hebben meegemaakt, verhalen van angst, van moed, van nameloze narigheid Wij geven U op deze pagina wat foto's, die op Zuid-Beveland zijn gemaakt, foto's van vluchtelingen en helpers, een paar grepen uit alles wat geschiedde... BOVEN: Niet al het vee is verdronken, de beesten, die enige dagen in het ijskoude zeewater hebben gestaan, konden eindelijk worden gehaald, nu het water wat was gezakt. Op het dijkje, dat nog droog ligt, worden de koeien bijeen gedreven. Op de achtergrond staat al een veewagen gereed om ze eindelijk naar een droge stal te vervoeren. BOVEN: Een van de boten komt aan, de mannen zijn naar Rilland geweest om de mensen uit de huizen te halen. Telkens kan maar een klein groepje worden meegenomen, een gezin en misschien nog een paar buren. Er is niets meer gered dan wat kleding en een haastig meegenomen deken. Gelukkig staan er al auto's klaar om de mensen naar Bergen op Zoom te vervoeren, waar tenminste warmte ea wat te drinken ie. ZEELAND is een zwaar getroffen provincie, zelden is de geschie denis bij herhaling zo wreed geweest. We herinneren ons nog allen hoe de Duitse troepen er hebben huisgehouden. Zy gebruikten de dijken als borstwering, zij doorgroeven ze met hun schietstellingen en loopgraven. Granaat- en bomtrechters in de dijken verzwakten de Zeeuwse waterkeringen nog meer. De man, die bij Bath van Zaterdagmiddag af de wacht had gehou den, omdat toen het water al te hoog stond, vertelde ons, dat de dijk precies doorbrak daar waar een bomtrechter was geweest. Het gat was wel hersteld geweest, zei hij, maar de plek was toch niet zo stevig als de oude gedeelten van de dijk. En aan de binnendijk, die het nog had gehouden (bij de Kreekrak- polder) werkten arbeiders en soldaten aan oude gaten, die er van '45 af al zaten. En nu water overal stroomt en woelt aan reservedijken en aan de binnenkanten van de grote dijken, neemt de schade van uur tot uur toe. In de nacht van Zaterdag was niets meer tegen de oerkracht van storm en water bestand. Het water stond 20 centimeter lager dan dc dijk, de golven sloegen er over heen, vertelde ons de man, die er bij was. En opeens kwam er een golf van meters hoog. Hij zag een auto en een autobus wegsleuren, begreep dat een paar mensen verdronken (o.a. de burgemeester van Rilland, die 50 meter van hem af was,) hoorde buren nog roepen ONDER: De spoordijk is ook weggeslagen, maar de rails houden het nog. Soldaten helpen de vluchtelingen langs dit moeïlyke pad, naai de veiligheid. Er is weinig overgebleven, maar het leven is tenminste behouden

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3