A DESTRY DE KLINKAARD U VRAAGT, wij antwoorden Zaterdag 7 Februari 1953 T~vE nationale ramp, die iedereen van uur tot uur bezig houdt, is natuurlijk ook voor ons weekblad aan leiding, om op dit gebied zijn lezers zo uitgebreid mogelijk in te lichten. Daarom is dit nummer voor het grootste deel aan deze catastrophe gewijd en moesten vele pagina's, waaraan onze lezers gewend zijn, het veld ruimen. Redactie LEZERS HELPEN LEZERS Onze lezer H. zond ons een collectie oude Nederlandse post zegels, waarvoor wij hartelijk dank zeggen. Oude negatieven, bestemd voor de patiënt in Sanatorium Beekbergen ontvingen wij van de heer Dijkstra uit Glaner- brug en van een Amsterdamse lezer, wiens naam en adres ons onbekend zijn. De negatieven zijn inmiddels al aan de betrokkene verzonden. Ook voor de collectie postzegels van onze Wassenaarse lezer G. zeggen wij hartelijk dank. Dezelfde mededeling hebben wij voor OOM JAAP uit Delft. Door een misverstand is er enige vertraging gekomen in de verzending van de kinderstoel en het hobbelpaard van abonné Jagers uit Rotterdam. Wij hebben er nu voor zorg gedragen, dat een en ander nu direct aan de geluk kigen is verzonden. De heer Jagers had ook nog een speel goedolifant op wielen, waarvoor inmiddels ook een gega digde is gevonden. De families H. W. Acke in Amsterdam, A. J. H. Brugman in Hoensbroek en F. W. Schielie, De Bilt kwamen voor dit materiaal in aanmerking. Ik ben in het bezit van een jaargang Sowjet-Unie. Zijn er zieken of zeevarendendie ik hiermee een plezier kan doen Van lezer Weering uit Winschoten kregen wij postzegels. Hartelijk dank. De heer A. v. d. Bant uit Sanatorium Beekbergen vroeg ons een collectie postzegels om een verzameling te be ginnen en die hebben wij hem- inmiddels toegezonden. Het spreekt echter vanzelf, dat hij nog wel wat gebruiken kan. Wie? Dichtende lezeres Beste Uilenspiegel Dank U Even lachen in Winkel TJ^EN lezer uit Nieuive Niedorp vertelt ons een sterk staaltje, dat dezer dagen in Winkel (kop van Noord-Holland) werkelijk gebeurd is. Een echtpaar kocht onlangs een stofzuigermaar het wist niet precies hoe er mee om te gaan. Als de vrouw met stofzuigen begon, wolkte het stof door de kamer en werd het nog vuiler dan het was. Toen men na een week tobben einde lijk de leverancier opbeldebleek dat de slang aan de verkeerde kant was aangesloten. Het is nu weer schoon en rein als vanouds in Winkel, waar danig om dit geval is gelachen. Fuiken tanen Abonné Van der Plas uit Hengelo heeft paling fuiken, die nodig getaand moeten worden. Hij vraagt hoe en waarmee dat gedaan moet worden. Is er een lezer-visserman die daar inlichtingen over kan verstrekkenWij zullen die gaarne aan onze Hengelose vriend doorgeven. Wie is Des try? Geachte redactie, TT maakt mij nieuwsgierig met Uw aankondiging Wie is Destry?" Is Uilenspiegel iets „Wie is Destry?" Wat is de bedoeling daarv van plan H. Dickman Rotterdam (Inderdaad is Uilenspiegel iets van plan. Houdt U de komende nummers maar in de gaten. Red.). T7AN onze abonné Mevr. De GoedeDe Boer ontvingen wij een lang gedicht, dat wij tot onze spijt niet in zijn geheel kunnen publiceren. Het begint zo: TE weet nooit wat ik zeggen moet Als ik in gezelschap ben Ik zit mij stierlijk te vervelen Ik voel, ik ben niet een van hen En wat zij zeggen Kan mijwerkelijk niet schcleit. En aan het slot schrijft mevr. De Goede: TK ben een vreemde in de bijt Want ik heb geen gevallen meid. Ook heb ik geen meisje dat te laat berieden komt En ook geen poesje dat zo grappig bromt Ilo heb geen Mimi met een vlekje Maar 'k heb in mijn hart een warm plekje En zit ik mij dan zo gruw'lijk te vervelen Dan denk ik, ik ga maar gauw naar huis En met de kinderen spelen. TVJIJ zijn sinds kort abonné van Uw blad. We vinden het erg interessant en lezen het erg graag. Pablo en Muzo vinden we geweldig en het vervolgverhaal erg mooi. We hopen dat Uw volgende feuilleton ook zo interessant is. Mevr. Wijsenbroek Schiedam Vergeet U niet dat het binnenkort Carnaval is en dat niet alleen de lezers in het Zuiden, maar ook die uit het Noorden r«a Nederland daar belangstelling voor hebben? Frits Rombout Maastricht trouio Carnaval-vier der Correspondentie-vrienden T\E talloze lezers die ons het adres van Leslek Duleba uit Lodz gevraagd hebben, hebben dit adres inmiddels ont vangen. Dnne lezer C. P. Breek zoekt inmiddels nog een correspon dentie-vriendin of vriend van 19—21 jaar uit Polen, de Sowjet- Unie, Hongarije of Tsjechoslowakije. Wie kan hem daaraan heflpen? Hij kent Engels en Duits. T\E vele bedankbriefjes kunnen wij niet allemaal publiceren. E* vV'e ontvingen ze deze week van Guus Gort, Amersfoort (gewonnen boek), J. Doze, Giethoorn (gewonnen boek), Tonnie Engels, Amsterdam (gewonnen boek), Lambertus van der Veen, Nrjeberkoop (gewonnen boek), Fam. Engels Am sterdam (doos kattetongen), Sietse Klijnstra, Kortezwaag (gewonnen boek) en mevr, H. de Jong, Overtoom, Zaandam (kattetongen). Aan U en de Uïlenspiegélvrïenden die ons postzegels zon den, onze hartelijke dank. Ingesloten 1.voor de ge maakte onkosten. Blom Santpoort Uilenspiegel Weekblad voor het gezin Uitgave: Stichting Uilenspiegel, Gebouw Felix Meritis, Keizersgracht 324, Amster dam-C-, Telef. 62566 <4 lijnen). Postrekening No. 562933. Gem. Giro Amsterdam No. U 162. ABONNEMENTSPRIJS: 0.20 per week, 2.60 per kwartaal, 5.20 per halfjaar en 10.40 per jaar. 3e Jaargang ZATERDAG 7 Februari 1953 No. 14 VRAGEN' voor deze rubriek kunnen gezonden worden aan de redactie van Uilenspiegel, Keizersgracht 324, Amsterdam. Daar iedere vraagsteller schriftelijk antwoord krijgt, moet men naam en adres iu de brief volledig vermelden. In de linkerbovenhoek van de enve'ioppe schrijven: „U vraagt, wij antwoorden". Voor belasting kwesties de betreffende papieren bij sluiten. Deze worden vanzelfsprekend terug gezonden. Anonieme brieven worden niet behandeld. De heer P. D. te H. Vraag: Ik werk 78 dagen in een continu bedrijf, Zondagen meegeteld. Heb ik nu recht op uitkering krachtens de werkloosheidswet? Tellen ziek te- en ongevaldagen-mee?" Antwoord: Als u inderdaad 78 dgn nebt gswerkt (in uw geval ook Zondags) dan hebt u recht op werkloosheidsuitkering. Indien u echter in het jaar voor de eerste dag van uw werkloosheid 156 dagen hebt gewerkt bij werk gevers, die zijn aangesloten, dan hebt u recht op wachtgeld. U moet dat goed nagaan, want het kan u drie wachtdagen scheien. De dagen dat u ziekengeld of ongeval lenuitkering ontving tellen niet mee, maar het aantal van dergelijke dagen (ook militaire dienst) wordt bij het jaar geleld waarin u 78 dagen ge werkt moet hebben om recht op werkloosheidsuitkering en 156 dagen moet hebben gewerkt (als boven aan gegeven) om recht op wachtgeld te hebben. Vraag: De heer W. P. G. te R. Wanneer een gepensionneerd spoorman naar een andere plaats wil verhuizen kan het gemeente bestuur van die plaats dan een vestigingsvergunning weigeren Ik heb wel eens gehoord, dat er gemeentebesturen zijn, die alleen een vestigingsvergunning geven aan hen, die in hun gemeente werk hebben of krijgen. Weet u of dit juist is en welke gemeenten dit zijn? Hoe brengt men een woning- ruil tot stand, tot wie moet ik mij wenden? Kan mijn tegenwoordige huiseigenaar hiertegen bezwaren maken of zelfs de nieuwe bewoners de toegang tot de woning weige- Ant woord: Ja, de gemeentebesturen kunnen vestigingsvergunning weigeren. Wel ke gemeentebesturen star of soepel zijn is ons niet bekend, trouwens er wordt veelal per geval beoordeeld. Voor de woningruil is de toestem ming van de huiseigenaar noodzake lijk en vanzelf van de gemeentebe sturen. Weigert een eigenaar, dan kan men een beroep doen op de commissie van advies inzake woon- vordenng. Deze commissie kan B. en W adviseren toestemming te ver lenen zonder toestemming van de eigenaar(s), maar dan moet men wel j steekhoudende argumenten aanvoe- ren. De heer M. A. W. te N. Vraag: Ik heb een gezin van 4 personen. Mijn inkomen bestaat uit Nood wet-uitkering. Mijn zoon verdient 25en mijn dochter geeft 15 kostgeld. Nu moet mijn zoon bin nenkort in militaire dienst. Heb ik nu aanspraak op kostwinnersver goeding of moet ik verder leven van ouderdomsvoorziening en 15 van mijn dochter? Antwoord: Kostwinnersvergoeding kan worden aangevraagd bij het gemeentehuis in uw woonplaats, afdeling Militaire Zaken, U hebt ongetwijfeld recht op een dergelijke vergoeding. Mevr. K. S. te K. Vraag: Kunt u mij zeggen wat een echt scheiding kost? En hoe lang duurt zoiets ongeveer? Antwoord: Uw vraag is te algemeen gesteld. Dat hangt van te veel factoren af. U kunt zich het beste met een advocaat in uw woonplaats in verbinding stellen. De bange nacht W1 wisten niet hoe bar het was, wij voelden het wel. Dat loeien en ver woed rukken aan ons huis was niet gewoon meer. Wij kennen de stormen zo'n beetje, wij zijn er aan ge wend. Maar de kinderen konden nu niet slapen. „Het is zo'n lawaai" zeiden ze. „Ga nu maar fijn onder de wol, dan hoor je niets meer" stelden wij gerust, „het is een gewone storm, meer niet". We konden het zelf niet meer geloven. Wij deden voor elkaar of wij rustig doorlazen. Wij lazen niet, wij luisterden naar de flui tende vlagen, naar takken en steentjes dié tegen de ruiten zwiepten. Wij zagen het behang bollen en hoor den de balken kraken. Een ruit van de buren woei in. Wij keken alle eigen ramen na. Wij meenden later weer splinterend hout en een smak te horen, maar zeker waren wij niet. De storm huilde er te wild overheen. Wij hoorden de dakpannen ratelen als zij werden opgezogen en weer neerkwamen, totdat er een neerkletterde en aan scher ven viel. „Daar gaan ze" zeiden we en toen was het al over enen. Het was een bange nacht, maar wij wisten toen nog niet hoe bar het was. Wrj hadden gepraat over strandende schepen en over 1916, maar over de dijken praatten wij toch niet Bouw dijken ^LTIJD hebben wij ons er over verwonderd dat ergens anders op de wereld steden en dorpen werden gebouwd aan de voet van vulkanen, „Zo'n ding kan toch uitbarsten" zeiden wij. „Wie gaat daar nu wo nen?" En zelf leven, lopen en werken wij in onze vruchtbare putten, in dié grote vlakke kuilen, die lager liggen dan het water. Wij hebben immers dijken en duinen en de vijand is daar buiten. Vijand? Hij is meer onze vriend, zo zijn we met hem vertrouwd. Eerst als zjjn geweld losbarst zien we zijn gevaar. Pas wanneer hij aanvalt herkennen wij zijn vernielzucht En dat lezers, geldt niet voor het water alleen. Wij herinneren ons plotseling de woorden die Hja Ehren- burg zei tot een Nederlands journalist: „Die waarlijk heldhaftige strijd tegen het water heeft uw volk sterk gemaakt. Ik heb uw dijken gezien en ze brengen mij op een gedachte, ze dwingen mij tot een vergelijking: Een volk dat zo weet te bouwen moet werken aan de dijk tegen de oorlog". Ilouen ze QVER het watergevaar zijn wij, Nederlanders, het eens. Dat kunnen wij bekijken. Daar hebben wij maar één soort dijken tegen nodig: Nederlandse dijken, geen speciale A.R-, R.K.-, C.H.- PvdA-walletjes (of doorbraakjes), want de nood, als die komt, vraagt niet „Hoe heeft u ge stemd?". Die spaart alleen hen die hoog-en-droog zit ten. De Zondag na de slechte nacht was er een van treu rig nieuws. En van de ont roerende goede dingen die een volk in nood weet te doen. Er moest gewerkt, gevochten, geholpen wor den en niemand vroeg „Wie ben je en hoe denk je?" De trein met de bemodderde ruiten zat vol soldaten, die de verlofdag er bij inscho ten, die moeder en meisje weer achterlieten, maar zonder te kankeren. Nu zijn ze voor een ogenblik volks leger, dachten wij, kerels voor de b^cherming tegen gevaren van buiten, hel pers, bouwers. Nee ze kankerden niet en dat is heel wat voor solda ten. En op deze eerste dag van de ramp. met nog maar de eerste verwarde indruk ken van wat er crph»,. was, dachten wij alleen aan deze nationale strijd van eensgezinde Nederlanders tegen de enige werkelijke vijand van ons volk: het geweld dat binnen onze dijken is gedrongen. Zo is het goed, houen zo! Programma JjULACIE dit is een van de gekste woorden in onze taal, daarom gebruik ik het eilacie, de wereld is hier zelden zo. Wat zou u er van zeggen als onze legerleiding gasten uitnodigde, ze liet plaats nemen op een veilige, droge, overdekte tribune, ze een gedrukt programma in handen gaf, met een plaatje buitenop, en dan op het juiste uur van aan vang een polderdijk opblies om een voorstelling te kun nen geven van wat ons leger in zo'n geval volgens plan kan verrichten. Zo gek vind je ze niet, meent u. Maar in Korea hebben ze zoiets geleverd. Daar hebben de Ameri kaanse generaals de jon gens tegen een heuvel op en de dood ingejaagd, zon der veel omslag. Alleen om de gasten wat te laten zien. En het enige omslag dat er bij te pas kwam, was de buitenkant van het ge drukte programma in drie kleuren. Alsof de bloedige Amerikaanse' comedie wer kelijk theater is: in de hoofdrol generaal Knock about, costuums geleverd door de firma Rags, wapens geleverd door Butcher en Cie, heuveldécor van Korea, mensenmateriaal bereidwil lig afgestaan door... Het is te wrang voor beschaafde mensen, maar niet voor de Amerikanen die het deden. Th ijl XXm

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2