MODE EN ROMANTIEK IN OUDE PALEIZEN r Onder de pottenkijker-l Italiaanse ontwerpers tonen nieuwe modellen door Constance Wibaut Een Medici-bruiloft herleefde Zaterdag 7 Februari 1953 ELSEVIERS WEEKBLAD 31' De vrouw: haar werk, haar kleding maar brengt men zelfs het geld bijeen om de staal-en-beton gruwelen aan te kopen en te laten afbreken? Behalve de grote Kunsten zit de Floren- tijnen ook de kleermakerskunst in het bloed. Herenkleding, schoenen, hoeden, tassen, het is alles geraffineerd van smaak en wereldberoemd. En de couture vormt een ernstige concurrentie voor Parijs. Thans voor "de vijfde maal tonen vereende Ita liaanse couturiers hun geesteskinderen voor een kleine duizend paar critische ogen van Amerikaanse en Europese inkopers en journalisten. Ontwerpers als Veniziani, Schuberth, Capucci en Martucelli hebben een reputatie op te houden. Enkele nieuwe huizen zijn er bij gevoegd, sommige nog jong, sommige reeds lang bestaand, maar voor 't eerst"voor het internationale voet licht. Signor Giorgini, de organisator en com- Eén ensemble, dat opnieuw van het grote talent van dit wonderkind getuigt, is een bijna-witte, tafzijden mantel, met naar onderen toe breder wordende, geplisseerde stroken, die er op genaaid zijn. (Eigen lijk zijn het pijpplooitjes, geen plissé). D« jurk eronder is zwart, zonder mouwen en heel nauw, en heeft dezelfde geplooide stroken, maar onder de taille beginnend. De hoed twee kleine witte pluimpjes en een grote, zwarte pluim. Een schoon ensemble. Verder toont Capucci, zoals gezegd, veei excentrieks, zoals de hiernaast geschetste japon van donkergrijze wol, met rode kris-kras lijnen bedrukt. De hals is mef een koordje dicht- gehaald en de wijde mouw eindigt in een witte manchet. De hoed wit gaas, geplooid en plat op het voorhoofd ge legd. Carosa (Rome), is een der nieuwelingen een huis, dat.als zovele in Italië ge sticht is door twee adellijke jongedames (wier namen ik de zetter zal besparen), die zich vooral wenden tot hun eigen circle, getuige de collectie cocktail- en receptie japonnen. Zonder twijfel zijn er goede ideeën bij, sommige geleend van Parijs, maar in 't algemeen is het toch een collec tie zonder hoogtepunten. Typerend, zowel voor middag- als avondjurken, is de recht vallende rok, met ruimte voor en achter, die echter de rok zelf niet ver wijdt (dank zij een binnenvoe ring). Fath is er, als ik mij niet vergis, vijf jaar geleden mee begonnen. Het effect is elegant, vooral bij de avond toiletten, die meestal wit zijn, en waarbij voor en achter op de zeer nauwe rok een waaier van crêpe of tule gezet is. Schuberth (Rome), is een nummer op zichzelf. Emilio Frederico Schuberth von Glau- chau heet hij, zijn vader was familie van de Duitse keizer en zijn moeder een Spaanse prin ses. U kunt het geloven of niet. Hij is nu zowat twaalf jaar in de business en telt onder zijn clientele o.a. de prinsessen Borghese, Colonna, Orsini, Castelredle etc., etc., de keize rin van Perzië, koningin Narriman, de koningin van A fghanistan, Irene Dunne, Lauren Bacall, Ingrid Berg man en. de hertogin van Windsor. Behalve japonnen ontwerpt hij de bijbehorende schoenen, hoeden, juwelen en (levende) corsages. Wat hij hier liet zien, was een mengelmoes van de ge raffineerdste ensembles en de gruwelijkste wansmaak. De ene gespoten suikertaart na de andere paradeerde voorbij, Tom tule met witte rudhes, witte Opmars der vrouwen Ongeveer een kwart van de Amerikaanse regeringsambtenaren nl. zeshonderd dui zend zijn vrouwen. Drie duizend hebben leidende en verantwoordelijke posities in binnen- en buitenlandse diensten. Permanente jeugdstad Amersfoort zal in het komende voorjaar de primeur hebben van een permanente jeugdstad. Kinderen van 1015 jaar zullen er met materialen, die de gemeente beschik baar stelt, volgens eigen ideeën mogen bou wen en knutselen. Volkshogescholen De Volkshogeschool Bergen organiseert van 2430 Januari op 't Oude Hof een werk- en studieweek op het gebied van handenarbeid en de taal van gebaar en be wees wijs Jeanctje CErALETJE TEGEN VERSTOPPING weging. Op de Volkshogeschool ,,'t Huis te Eerbeek" is van 26 Januari tot 7 Februari een cursus voor plattelandsmeisjes„Hoe leven we op het platteland". De nadruk zal op de practijk worden gelegd met onder werpen als Woninginrichting op het platte land, Ons menu, Ons huishoudboekje. Vorstelijk huwelijk Het huwelijk van prinses Josephine Char lotte zal op 9 April te Luxemburg worden voltrokken. Vrouwelijke predikanten Het aantal vrouwelijke predikanten neemt geleidelijk toe. Van de 106 doopsgezinde predikanten zijn 24 vrouwen, terwijl 10 van de 41 remonstrantse predikanten vrou wen zijn. In de Hervormde en Gerefor meerde Kerk is de vrouw nog niet tot het ambt toegelaten, wel zijn er in de Hervorm de Kerk 12 vrouwen als hulppredikante werkzaam. Geel favoriet De kleding en het speelgoed van prins Charles en prinses Anne vinden in Engeland grif navolging. Zo is geel, dat sinds de jeugd van koningin Elizabeth bijna niet voor kin derkleding gebruikt werd, op het ogenblik een favoriete kleur. Club van lange vrouwen In Engeland bestaat een club van lange vrouwen. Zij hopen door hun actie de confectie- en schoenenindustrie te bewegen meer aandacht aan de grote maten te besteden. Tante Riek Eind 1944 overleed in het vrouwenkamp Ravensbrück mevrouw Helena Theodora Kui persRietberg. Deze bescheiden, zeer gelovige vrouw, was een grote figuur uit het verzet. Zij legde de grondslag voor de Landelijke Orga nisatie voor hulp aan Onderduikers, die tijdens de bezetting 300.000 landgenoten het onder duiken mogelijk maakte. Om haar en alle FLORENCE, Januari Een bezoek aan Florence is een balsem voor de ziel. Ik ben overtuigd dat een week in Florence, eens in de twee jaar bijvoorbeeld, doeltreffender is dan een psycho-analyse. In ieder geval is het goedkoper. Niet dat het er zoveel beter leven is dan in Amsterdam. Het mist en regent er net zo hard als in Holland, de ruïnes zijn nog lang niet op geruimd en alles is er verschrikkelijk duur. Wat er dan zo ziel-genezend is? De atmosfeer, de geest die er heerst, de zekerheid dat kunst en schoonheid niet dood te bombarderen zijn. Alles in deze stad is goed geproportionneerd, getuigt van verfijnde smaak. Waar ter wereld gaat niet alleen een delegatie van honder den burgers op Zondag gezamenlijk een aantal nieuwgebouwde huizen uitjouwen, mercieel leider van deze shows, heeft op nieuw het Pitti paleis ingericht, nog altijd wat a l'improviste. (De electrische kachels staan nog ingepakt in de gangen en zullen waarschijnlijk pas aangesloten worden als iedereen allang in Parijs is.) Met ongeveins de hartelijkheid begroet Signor Giorgini zijn geliefde inkopers. Achter al die voor hoofden staan getallen en al die handen zul len straks orders schrijven. „Bonjour Madame", So nice to see you", „Kiiss' die Hand, gnadige Frau". De eerste indruk, na twee dagen shows, is gemengd. Er is goed, slecht en middelmatig. De rokken blijven vrij lang, de strapless avondjurk verdwijnt, mantels zijn veelal recht, met een laaggeplaatste band in de rug. Capucci (Rome) opent the parade. Na zijn daverend succes van deze zomei valt het hem blijkbaar moeilijk zichzelf te overtreffen. Er is veel theater bij, frappes, die wel een applaus krijgen, maar het eigenlijk niet waard zijn. Zijn avondtoilet ten, waarvan er geen een langer valt dan de enkel, zijn aanmerkelijk eenvoudiger en draagbaarder dan vorig jaar. Plissé onderrokken, bestrookte overrokken, Spaans borduur sel en hele zachte nuances van groen en geel kenmerken zijn collectie dit keer. organza, bezet met pailletten en hermelijn staarten, erg veel over-levensgrote rose rozen (niet levend) en ziekelijke-groen satijnen linten. Maar ook heel mooie faille mantels, gevoerd met de stof van de bij behorende jurk, in fijne combinaties van groen, grijsblauw en wit. De hier getekende creatie was werkelijk voortreffelijkeen zwart faille jurk, het strakke lijfje afgezet met witte organza. Daarover een redingote van zwart-wit ge streepte organza, eveneens afgezet met wit. Een zwart lakceintuur vormt de enige sluiting. Het hoedje, ook van Schuberth, is eenvoudig en flatteus. Een zeer wel draagbaar geheel. De stoffen, waar Italië zo beroemd om is, hadden een aparte show. Ik kom hierop later nog terug. Er waren prach tige shantungs, de imprimé's waren groot van patroon en teruggehouden in kleur, soms leken ze wat op de vergeelde be hangselpapieren in een Frans provincie- hotelletje. vrouwen uit het verzet te eren wil men in Winterswijk een monument oprichten. Girono. „Comilé Monument Mevrouw KuipersRiet berg" 24383S ten name van mr F. G. Kool, Delistraat 11, Winterswijk. Moedig meisfe Dawn Kathigasu, die in Malakka be kend staat als de „heldin van het verzet" door haar moedig optreden tijdens de guerilla tegen de Japanners is in Enge land aangekomen, waar zij medicijnen zal gaan studeren. Zij werd in 1947 onder scheiden met de „Governments Card of Commendation." Zondagavond heeft zich in het Palazzo Vecchio, het oude paleis, de natuurgetrouw nagebootste bruiloft voltrokken tussen Eleonora de Medici en Prins Vincenzo Conzaga. In de enorme „Sala de Cinque- cento", met de fresco's van Vasari, is op een geïmpro viseerd toneel de plechtig heid der echtvereniging en de ontmoeting der weder zijdse familieleden opnieuw geënsceneerd. Vele costuums zijn authentieke stukken, andere prachtige reproduc ties. Maar het zijn niet de costuums, die dit tot zo'n unieke „voorstelling" ma ken, die kan men tenslotte in de Scala ook zien. Het zijn de „spelers". Want hier zijn de laatste telgen bijeen van dezelfde geslachten, die 369 jaar geleden te gast waren op de Medici-bruiloft. Een Marchese de Medici stelt de bruigom voor, en wat er verder aan priDces- sen, markiezen en groot hertogen zit, stamt grotendeels in directe lijn af van de princessen, markiezen en groothertogen, die daar 369 jaar geleden zaten! De grote zaal was verwarmd en na de „bruiloft", waarbij „comedianten" stukken uit l'Aminta van Tasso in (voor mij onverstaanbaar) Italiaans opzegden, verdeelde het gezelschap zich over de vele prachtige vertrekken. Het hele paleis was verlicht met kaarsen. In ieder appartement waren buffetten aangericht en de gasten werden bediend door ridders, contessa's en wapendragers. De buffetten alleen al waren een lust voor het oog, zonde en jammer om dat aan te breken. Drie verdiepingen hoge schalen, gevuld met soesjes en miniatuur pasteitjes, verschillend gekleurde geleien en versierde sandwiches, ieder mondje-vol een kunstwerkje op zichzelf. Grote bouquetten rozen in alle denkbare kleuren en zilveren candelabers versierden de tafels, en witte wijn glinsterde in kristallen glazen. Duizenden gasten verdrongen zich om iets van al dit lekkers te bemach tigen en enkele hellebaardiers hadden een flink stuk in hun kraag. Zoals gezegd, een natuurgetrouwe reproductie. Terwijl ik vol bewondering het ivoren profiel van Ia Donna Carla di Castel- barco probeer vast te leggen, klinkt er, tussen al dat kabbelend Italiaans, uit de mond van haar met het Gulden Vlies geridderde partner, in onversneden New Yorks„It's hot as hell in here!" Geschokt vraag ik „how come?" De jongeling blijkt Blair Shotzinoff te heten, inderdaad uit New York te komen, en invaller te zijn voor een zoon van een adellijke familie, met wie hij in de oorlog bevriend geraakt was. Iets is er toch wel veranderd in die driehonderd negenenzestig jaar. C. W. Bfl de foto'sbovenaan de pagina linksde ambas sadeurs en hun damesmiddenenkele gasten rechtsde bruid en de bruidegom. Daaronder Signora Emilia Sartori als Christina, koningin van Frankrijk en nicht van Catharina de'Medici. Hier naast: Donna Carla uit Castelbarco Op deze electrische portable naaimachine, een product van de Zwitserse precisie- lndustrie, kunt U zowel naai- ala stopwerk verrichten. Vraagt inlichtingen: ELNA Parkstraat 73, Dan Haag, Tal. 184844

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 7