mm»- ZUID-WEST-DRENTE Vergroot uw gift in de collecte Zondag! Best jaar voor de Raalter coöp. „Samenwerking" Totaalbedrag gestegen tot f 105.000.- KERKNIEUWS BEURS AMSTERDAM Zaterdag 7 Februari 1953 Pagina 11 Cti£,d& AVEREEST Stroom van gaven houdt aan Bij de afdeling Avereest van het Rode Kruis blijft de stroom van goe deren en giften aanhouden. Tal van plaatselijke instellingen schonken be langrijke bedragen. Zo schat men de opbrengst van de werkers van Delana, hierbij gevoegd de bijdrage van de directie dezer fabriek, tussen de f 6000 a f 7000. De arbeiders van „Moerheim" boden f 400 aan. De Begrafenisvereni ging „De Laatste Eer" f 500; zuivel fabriek „Op Hoop van Zegen" f 1500; Aankoopvereniging Sluis 7 in liquida tie f 2500; „Blijft Trouw" f 500; Coöp. Aankoopvereniging f 500; Plaatselijke Banken f 1000. Uit het goederendepöt van het Ned. Roode Kruis zijn reeds verscheidene evaeué's gekleed. De hier nog opgeslagen kleding, schoeisel en beddegoed beslaat een oppervlakte van enkele zalen. Deze zullen worden ge reserveerd voor een te adopteren ge meente, waaromtrent de burgemeester reeds contact heeft opgenomen met de daarvoor in aanmerking komende auto riteiten. Alles wijst er op, dat men de f 50.000 zal overschrijden, want nog steeds worden er toezeggingen gedaan. BALKBRUG Voor liet Rampenfonds De collecte ten bate van het Rampen fonds heeft in Balkbrug en naaste om geving opgebracht f 11095,63, hetgeen neer komt op plm. f 13.— per gezin. Ver wacht wordt, dat verscheidenen nog naar vermogen zullen bijdragen om het leed van duizenden landgenoten enigszins te verzachten! Voor dit doel kan men nooit genoeg geven en zij. die behoefte voelen nog iets af te dragen, moeten dit spoe dig doen! Hengst aangekocht Het bekende dekstation Grootenhuis heeft in Hoofd dorp. Haarlemmermeer aangekocht de kampioenshengst Majeur van de Klei- kamp. K 2237, een der beste koudbloed- hengsten van de kleine maat. Majeur heeft zich op de nationale tentoonstelling steeds aan de kop geplaatst gezien en voor de paardenfokkerij is de aankoop van deze hengst, zowel wat betreft type als soort, van grote betekenis voor de provincie. De nieuwe aanwinst, voskleu- rig met witte staart en manen, beschikt over uitstekende gang en fokcapacitei- ten. Majeur is vader van vele hoogge plaatste zonen en van nog meer vooraan staande dochters, die steeds in de klasse der kleine maats fokmerries belangriike plaatsen innemen. Postduivennieuws Op de te Meppel gehouden postduiventenloonslelling heeft de plaatselijke postduivenhoudersvereni- ging een aardig succes geboekt. De vol gende prijzen werden behaald: Ter Horst 2e. 4e en 5e prijs, alsmede een zeer eer volle vermelding; Slagter twee 2e prij zen; Koster zeer eervolle vermelding. Predikbeurten. Vrijz, Herv, Gemeente 10.30 uur de heer Van Aken, Bidstond. Avereest kerk, 10 uur de heer Soer, her denkingsdienst, collecte noodgebied. Balkbrug, lokaal 19.30 uur ds Grolman, id. Geref. Kerk in beide diensten ds Everaars. BERGENTHEIM Jaarvergadering Oranjevereniging De Oranjevereniging Bcrgentheim heeft in café Mulder haar jaarvergadering ge houden onder presidium van de heer H. Steemvijk. Na een overzicht van het afgelopen jaar volgde de bestuursver kiezing. In de plaats van de heer P. G. de Jong. die zich niet herkiesbaar stelde, werd gekozen de heer G. Luisman. De heren G. Staarman en H. J. Boshove weiden herkozen. Verder werd besloten om het reeds gedeeltelijk geregelde volksfeest op 5 Mei a.s. in verband met de nationale ramp niet te laten doorgaan. Opbrengst verjaardagsfonds. Het verjaardagsfonds der Ned. Herv. Ge meente alhier bracht het afgelopen jaar f 542.82 op. Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk: 10 en 14.30 uur ds L. C. A. v. Voorst Vader. DALFSEN Predikbeurten. Dag van verootmoe diging en gebed. Ned. Herv. kerk 10 uur de heer Jac. Kortenhoeven van Visvliet; 19 uur de heer K. Brouwer (geen collec te Kinderzorg. maar collecte Nationaal Rampenfonds): Geref. kerk (geb. Pniël) 10 en 14.30 uur ds H. Moolhuisen; Geief. kerk (onderh. art. 31 k.o. (Emmastraat) 10 en 14.30 uur ds J. M. Kroes; Oudleu- sen 10 uur de heer K. Brouwer: 14.30 uur de heer Jac. Kortenhoeven van Vis vliet, (geen collecte Kinderzorg. maar collecte Nationaal Rampenfonds). DEDEMSVAART Contact met Ijzend ijke Burgemeester mr J .de Widt heeft tele grafisch contact opgenomen met zijn ambtgenoot van IJzendijke ln Zeeuws- Vlaanderen, welke plaats terstond na de oorlog in 1945 werd geadopteerd door Avereest. Dit heeft tot gevolg gehad, dat een deputatie uit IJ/.endijke destijds een bezoek bracht aan deze gemeente en omgekeerd brachten Avereester burgers, onder leiding van burgemeester De Widt. een tegenbezoek aan deze Zeelandse ge meente. Nog steeds hangt in de kamer van de burgemeester alhier een fraai wandbord. Delfts blauw, een geschenk van de burgerij van IJzendijke voor de verleende hulp terstond na de oorlog. De burgemeester van IJ/.endijke heeft deze week het volgende telegram teruggezon den aan zijn ambtgenoot te Avereest: „Danken zeer hartelijk voor medeleven. IJzendijke niet getroffen. Wij helpen Hoofdplaat alwaar zeedijk en binnendijk op meerdere plaatsen is bezweken. Twee polders verloren en vier woningen ver woest. IJzendijkenaren 36 uur gewerkt als paarden om gaten binnendijks te dichten Gevaar voorlopig bezworen". Benoeming. Burgemeester mr J. de Widt van Avereest. die reeds fungeert als lid van de raad van commissarissen der Waterleiding Mij „Overijssel". is thans ook opgenomen in de raad van toezicht dezer N.V. Volgens de statuten wordt deze Vennootschap bestuurd door een directeur, opder toezicht van een raad van commissarissen, die aan een raad van toezicht uit ziin midden het da gelijks toezicht opdraagt. Zondagsdienst. De Zondagsdienst wordt van Zaterdasmidda" tot Maandag ochtend waargenomen door dokter Fock van Coppenaal, Hoofdvaart. HARDENBERG De f 55-000 gepasseerd Het is nog niet te zeggen hoeveel Har- denberg voor de door de watersnood ge- troffet} gebieden zal opbrengen. Reeds maakten wij melding van een bedrag van f 50.000. Nu reeds is de f 55.000 gepas seerd. De hier aangekomen evaeué's uit het. getroffen gebied zijn door de afdeling van het Rode Kruis van kleding en schoei sel voorzien. Gisteren is weder een grote vrachtauto met kleding, dekens, bedden enz. naar Den Haag vertrokken, terwijl de zending die Donderdag in Den Haag is afgeleverd intussen is doorgezonden naar de getroffen gebieden om Dordrecht. DEN HAM Voor het rampgebied. Nog dagelijks komen er giften binnen bij het plaatselijk rampen-comité. De opbrengst van de col lecte is inmiddels gestegen van f 24000 tot f 28.000. De schooljeugd bracht ruim f 1000 bijeen. De technische school te Vrooms- hoop is voornemens rechtstreeks hulp te verlenen aan eenzelfde school in het ge troffen gebied. De directie van De Groot's Houtbouw te Vroomshoop schonk een complete woning, die zeer spoedig gele verd kan worden. Door het personeel wordt deze woning geheel gratis gefabri ceerd. Zij is bestemd voor de gemeente Stad aan 't Haringvliet. De N.V. turf- strooisel fabriek „Trio" te Vroomshoop slelde twee wagons turfstrooisel ter be schikking. Gisteravond was er gelegenheid tot het inleveren van textiel. De opbrengst was boven verwachting. Wollen dekens, lakens, slopen, handdoeken enz., alles van uilstekende kwaliteit werden in ruime mate beschikbaar gesteld. Het ligt in de bedoeling pakketten samen te stellen en deze t.z.t. beschikbaar te stellen van de inwoners van Stad aan 't Haringvliet. HEINO Predikbeurten. Ned. Herv. gem. 8.30 jr ds Van der Graaf; 10.30 uur ds Van Eijzenga; Geref. kerk Laag Zuthem 10 en 14,30 uur ds Kersies van Wezep. (uitgezonderd Zondag) nog t/m MAANDAG ln 4 voorstellingen per da: 2, 4.30, 7 en 9.15 n. M.G.M.a 8c Wereldwonder in TZCHH/CMR, VOORAF gaan steeds de NIEUWSTE en meest COMPLETE REPORTAGES uit het RAMPGEBIED I LUTTEN Goinlen huwelijksfeest Het echtpaar Jan Hendrik Hudepohl en Getrutda v. d. Veen hoopt 11 Februari zijn gouden huwelijksfeest te vieren. De oudjes de man is 76 en de vrouw 71 jaar zijn nog zeer kras. De familie Hudepohl is oorspronkelijk afkomstig uit Duitsland, de jubilaris is geboren in Oud-Lu Hen. waar hij thans nog woont. Zijn vrouw, die afkomstig is uit Coevor- den leerde haar man kennen, toen zij werkte op een boerenbedrijf in Holthone. De boerderij heeft de heer Hudepohl ver huurd aan zijn schoonzoon. het café drijft hij nog zelf. Het echtpaar woont samen met twee dochters. Vier dochters zijn getrouwd en er zijn 21 kleinkinde ren. De jubilaris vindt dat het thans geen tijd is om te feesten, nu er zoveel men sen door de watersnood zijn getroffen, maar alles is nu eenmaal geregeld, de familie uit Duitsland komt. zodat het maar doorgang moet vinden. Geslaagd. De heer P. Stoffers slaagde te Den Haag voor het examen van het waterfittersbedrijf. Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk 10 en 14.30 uur ds Bardeloos. Geref. Kerk 9.30 en 14,30 uur ds Gorls. Chr. Geref. Kerk 9.45 en 14.45 uur ds Wester terp. NIEUWLEUSEN Benoemd. Uit 17 sollicitanten is mej. N. Hoek benoemd tot typiste ter secreta rie van de gemeente Nieuwleusen. Predikbeurten. Ned. Herv. kerk 10 uur ds R. J. Ybema. 19.15 uur ds W. van Hoogevest: Geref. kerk 10 en 14.30 uur ds J. v. Dijk; Oud Geref. gem. 10 uur en nam. 2.30 leesdienst en Dinsdagavond 7.30 uur ds v. Dijk uit Grafhorst. NIJVERDAL In vaste dienst. Ingaande 2 Maart a.s. is de hulpbesteller G. J. Kelder te Niiverdal in vaste dienst benoemd bij de P.T.T. OMMEN Ommenaren hielpen bij Krabbendijke Op weg i de f 55000.— De tweede trailer met ingezamelde goe deren. die hier Woensdagavond vertrok met de chauffeurs Stegeman en Bouw huis, benevens twee leden van de trans portcolonne S. Kuijt en Hendriks, arri veerde des nachts in Bergen op Zoom. Vandaar werd het transport gedirigeerd naar Middelburg, via België. Nadat de goederen daar gelest waren, zün de Om- menaten nog behulpzaam geweest bij de evacuatie van Krabbendijke. waar zij zich verdienstelijk konden maken. Gis terochtend vroeg keerden zij doodver moeid in Ommen weer. De wethouders Immink en Seinen hebben in de noodge- gebieden contact opgenomen met enkele gemeentebesturen in verband met de hulpverlening. In totaal heeft; Ommen 17 ton goederen geleverd. Met de collecte gaat het ook uitstekend. Vrijdagmiddag was men de f 50.000 reeds gepasseerd. Het wachten is nu op enkele buurtschap pen. Ook op het gemeentehuis komen nog steeds giften binnen. Men hoopt dan ook f 55.000 te kunnen afdragen, dat is f 5.per inwoner. Ook bii de veevoe deractie zal men op Ommen kunnen re kenen. Verscheidene landbouwers heb ben reeds voor flinke hoeveelheden op gave gedaan. Deze actie is thans nog in volle gang. De plaatselijke muziek- en zangvereni gingen bereiden eveneens een actie voor. Hierover hoopt men in Maart nadere mededelingen te kunnen doen. Uit dit al les blijkt wel. dat het medeleven met de slachtoffers verheugend groot is en de Ommenaren in deze hun plicht verstaan. Damnicuws Donderdagavond speelde in de zaal van de heer Horstman te Wit haren de damclub T.O.G. uit. Nieuw leusen een vriendschappelijke wedstrijd tegen O. W. E. te Witharen. De gasten wonnen met 321. Donderdag 5 Maart wordt de revanehewedstrijd gespeeld, RAALTE Raalte biedt helpende band De inzameling van textiel, dekking en ligging voor de slachtoffers van de wa tersnood ging Donderdag zo vlot. dat 's avonds elf uur reeds een grote trans portauto van expeditie J. Jansen, af geladen naar 's-Hertogenbosch kon ver trekken. Er werd voor het merendeel nieuw goed vergaard: bergen nieuwe de kens. matrassen, kinder en babygoed en kleding voor volwassenen. Eneen massa toilet- en babyzeep. Het ingeza melde werd in de Landbouwhulshoud- school gesorteerd en soort bij soort keu rig verpakt (veelal in kartonnen dozen); overdag deden dit de schoolmeisjes, 's avonds de volwassen vrouwelijke plaatsgenoten. In Den Bosch was men zeer verheugd over de wijze van ver pakking en registratie, omdat de goede ren nu direct konden worden doorge stuurd. waar ze het meest nodig zijn. De inzameling gaat door. Maandag vertrekt een tweede auto naar het zuiden of wes ten. RIJSSEN Tachtig mille De gemeente Rüssen heeft dezer dagen 80.000 voor het rampenfonds bijeenge bracht. Prachtige voorbeelden Nog steeds komen in deze gemeente gelden binnen voor de slachtoffers van onze nationale ramp. Prachtige voorbeel den van samenwerking en opofferings gezindheid doen zich daarbij voor. De biljartclub „Krijt op Tijd" gaf een be drag van f 100.en de buurtvereniging Langstraat Noord besloot met algemene stemmen om dit jaar geen feestavond te organiseren maar in plaats daarvan een bedrag van f 200.bij de gemeente te storten ten bate van het Rampenfonds En wat denken onze lezers van een gift van f 25.afkomstig uit de spaarpot van een jeugdige inwoonster? Zijn dit niet allemaal prachtige giften? Geslaagd. Onze plaatsgenote mei. G. Hollander slaagde te Zwolle voor hot di ploma stenografie. Fruitveiling. Op de Donderdag door de Coöp. Veilingsvereniging Rechter IJs- seloever gehouden fruitveiling werden aangevoerd: Goudreinet 3-30; Jonathan 3-28; Bellefleur 3-8; Present van Enge land 3-22; Zoete appels 7; Bloeme 14; Camp zoet 3-12; Winterjan 8-10; Provi siepeer 9; Brederode 6. MEPPEL Bazar. In zaal Slot is een bazar ge houden ten bate van een te stichten kleuterschool van de Geref. schoolver eniging. De interessante bazar was goed bezocht en de opbrengst werd geraamd op ongeveer f 5000, waarvan een bedrag van circa f 1100 zal worden afgedragen aan het Rampenfonds. Voor de rampgebieden. Naar we vernemen kwam tot Vrijdag in Meppel een bedrag van f 31.356 binnen voor de slachtoffers van de ramp in het Zuid westen van ons land. De Meppeler Jeugdactie hield een speelgoedinzameling in de scholen. ra - 1 «fecl-vih /è-—TT" Zondag a.s. worden in alle kerken van ons land extra collecten gehou den voor het Nationaal Rampenfonds. Iedereen zal natuurlijk de opbrengst hiervan graag zo groot mogelijk zien en daarom vragen wij bijzondere aan dacht voor het volgende advies van het Actie-comité der Ned. Hervormde Gemeente te Zwolle voor hen, die het voornemen hebben Zondag een gift te doen groter dan f 10. Wanneer zij ter vergroting van hun gift gebruik wil len maken van de afgekondigde be lastingfaciliteiten, kunnen zij 'n briefje met naam, adres en bedrag in de col lecteschaal deponeren: vanwege het Kerkelijk bureau wordt dan het ter beschikking gestelde bedrag tegen af gifte van kwitantie afgehaald. Genoemd comité is overtuigd, dat velen reeds spontaan giften hebben gedaan, doch thans, onder de indruk van de grote omvang van de ramp, zich gedrongen zullen gevoelen op de hier aangegeven wijze hun gif ten alsnog belangrijk te verhogen. Iets ter navolging voor andere kerk genootschappen? Lijst van slachtoffers Een tweede onofficiële lijst van het Rode Kruis met namen van slacht offers van de watersnood ligt in ons bureau, Melkmarkt, ter inzage. Bruto winst f 31.643.91 De coöp. Landbouwvereniging „Samen werking" heeft een best jaar 1951—'52 ge had. Dit bleek uit alles op de jaarverga dering, die Donderdag gehouden werd in zaal Grootenhuis aan de He enstraat. De vergadering was goed bc20c.:t. Voorr.itte: A J. Brilleman sprak in zijn openings woord vanzelfsprekend over de ramp, die Zuidwest-Nederland deze week getroffen heeft. Hü sprak de hoop en het vertrouwen uit, dat ook de leden van „Samenwerking" de helpende hand zullen bieden om de grote nood van nu te helpen lenigen an straks bij de opbouw van wat werd ver woest. Bij 't punt mededelingen kwam de watersnood 1953 zich ook al direct weer melden. Van de Nat. Coöp. Aan- en Ver- koopverenigingencentrale voor de Land bouw was een circulaire ingekomen, waarin werd gewezen op de grote ver liezen die zusterverenigingen in het ge troffen gebied hebben geleden. De verga dering besloot spontaan, in principe, mee te helpen aan de steun van coöperaties, die schade leden; öf in een percentage van het reservefonds öf van de jaaromzet. Organisatorisch en economisch bekeken was het jongste verenigingsjaar een best jaar, zo begint het uitvoerig verslag van BUITENSOCIETEIT SNIP EN SNAP REVUE VOOR HEDEN ZATERDAG VERVALT De film „Gebrandmerkt" met Joan Fontaine en Burt Lancaster vertonen wij nu heden Zaterdag, Maandag, Dinsdag en Woensdag. De laatste opnamen van de watersnoodramp. ZONDAG GEEN BIOSCOOP 'directeur J. Slotman. Het ledental steeg van 246 tot 260 leden en deze leden, zowel ouderen als jongeren, zullen in de toe komst met dezelfde kracht en toewijding het werk voortzetten van hen, die „Samenwerking" dit jaar door de dood ontvielen. De samenwerking, de harmonie in bestuur, in raad van commissarissen en tussen beide was steeds prima. De financiële resultaten waren weer best. De bruto-winst bedraagt f 31.643.91. De omzet (in geld) steeg van f 993.402.11 tot f 1.137.504.46 (G O.S. en O.P.C. niet meegerekend). Ondanks de late herfst (1951) en het vroege voorjaar (1952) werd aan voerartikelen meer omgezet en wel 2.159.277 kg of in geld f 793.120.87. Het vorige boekjaar waren de desbetreffende cijfers 2.130.420 kg en f 653.720.87. Met de G.O.S. en O.P.C. mee bedroeg de jaar omzet f 2.129.944.07, dit is gemiddeld per week f 40.960. Er werden 590 stuks rundvee, 414 kal veren en 2847 varkens omgezet. Wat de O.F.C. betreft: „Samenwerking" zette om 1.272.368 kippen- en 84 eendeneieren. Tot zover het jaarverslag. De balans per 30 Juni '52, sluitend met een bedrag van f 223.504.63, en de resul tatenrekening 1951-'52, sluitend met een bedrag van f 112.70612 werden door de heer Slotman uitvoerig toegelicht en daar na vastgesteld. De aftredende bestuursleden D. J. Kna pen en A. Tuten werden herkozen. Tot commissaris werden gekozen de heren A. Klein-Woolthuis, H. G. J. Hogeboom en H. A. Honcoop. Voorzitter Brilleman dankte de aftredende (niet herkiesbare) commissarissen G. Brinkman, B. J. Brink huis en H. J. Grotenhuis, voor het vele werk voor „Samenwerking" verricht, Juist in jaren, dat er zoveel „gedaan" moest worden. Nadat spr. erop had gewezen dat de silo, de trots van ieder goed Samen- werkinglid is, dankte taj de leden voor het vertrouwen in bestuur, raad en directeur gesteld, toen het de vorige jaarvergade ring carte blanche gaf. Spr. ging hierna de gang van zaken zeer uitvoerig na. De totale bouwkosten bedroegen f 79.260.13 de raming was f 80.000. Door de goede samenwerking is Samenwerking een be drijfsafdeling rük geworden, die uitste kend is en waarvan geslachten Raalter boeren profijt kunnen trekken. De heer Slotman deed nog enige mede delingen: van de veevoederpositie is na de ramp van deze week zeker niets met zekerheid te zeggen. Vermoedelijk wordt het veevoer in Mei bonvrij, maar lijn koeken kunnen dan wel eens schaars wor den. De hulpverlening in Zwolle Bij de gemeente-ontvanger stro men de giften nog steeds binnen en langzaam maar zeker stijgt het totaalbedrag, zodat men hoopt bin nen enkele dagen de f 125.000 be reikt te hebben. Gisterochtend was de stand ruim f 105.000 en er zijn nog ta! van acties gaande. De verkoop van oliebollen, die gisteren voor het laatst gehouden is bracht Donderdag f 2514 op, waarmee het totaal gestegen is tot ruim f 8000. De bakkers en andere medewerkers hoopten gisteren de f 10.000 te bereiken, hetgeen een schitterend resultaat zou zijn. Bioscopen Zondag gesloten In verband met het feit, dat de bioscopen Zondag gesloten zijn, heeft de directie van De Kroon besloten Maandag twee avondvoorstellingen te geven, en wel om 7 en om 9.15 uur. Medische dienst op Zondag Bij ongevallen belle men de politie, (tel. 5544) Zondagsdienst artsen, alleen voor spoedgevallen: H. A. J. Verhagen, Koestraat 34: H. J. v. Wiechen, Nieuw- straat 55; A. E. Marcus, Koestraat 40 Bij afwezigheid van huisarts of specialist belle men. ook des nachts, nr 3600 (..dok terstelefoon") Tandarts, alleen voor spoedgevallen, van 11.30 tot 12 uur: F. A. Dubois, Ter Perkwiikpark 10 Dieren arts: B. de Vlas. Willemskade 18. (tel. 5750). Zondags- en nachtdienst artsen in de week van 814 Februari: Cam pagne van Oort (dr G. Kluin). Lutteke- straat 12 Zwolse Wijkverpleging: zr G. van 't Hoge. Eekwal 28 (tel. 6775); zr A. Locht. Hortensiastraat 87 (tel. 6515): br A. v. d. Grijp. Almelose kanaal 3, (tel. 7520) Groene Kruis, kraamwijk: mej. J. Booij, Rembrandtlaan 59a. (tel. 5419) Wit-Gele Kruis, zlekenwijk: zr J. Gerritsjans. Bagijnesingel 29a. (tel. 5975); kraamwijk: zr M. Moorman, Bre- derostraat 80. (tel. 7319). Burgerlijke Stand Geboren: 4 Febr.: Herman Gerhard en Johan Tjïpke, 2 z. van J. Heeringa en G. A. v. d. Vegt. Holtenbroekerweg 39; 5 Febr.; Klasina Gesina. d. van H. Gee- rink en A. Bakker, Diezersiraat 104; Leendert, z. van L. Gelderblom en M. Timmerman, v. Ittersumstraat 57; Anko, z van P. J. Scholtens en H Meijer, Hertenstraat 7a; 6 Febr.: Cornells, z. van B. Doorn en H. Vonder. Eigenhaard- straat 52. Marktberichten Op de weekmarkt waren aanvoer en prijzen als volgt: 10 oude hanen f 2.50— f 3.50; 200 kippen f 2.50—f 4; 150 tamme konijnen f 1.50f f 6.50, alles per si.,' 50.000 kg appelen f 15—f 40 per 100 kg: 1500 kisten sinaasappelen f 16f 22 p. kist.; 1500 st. schelvis f 0.15—f 0.45; 1000 st. wij ting f 0.05—f 0.35 per st.; 300 kg bot f 0.70— f 0,80; 700 kg 'schol f 0.60—f 0.70; 300 kg blei en voorn f 0.40—f 0.60 per kg; 100 st. tong f 0.25—f 0.40 p. st.; 200 dozijn verse bokking f 0.80f 1.20 per dozün. Ter veemarkt waren aangevoerd: 375 runderen, 82 graskalveren, 1226 nuchtere kalveren, 35 schapen, 4 lammeren, 94 vette varkens, 595 biggen, 10 geiten, 189 schram men. De prijzen waren als volgt: Neur. en vers gek. koeien f 700f 1050; Dito schotten en vaarzen f 650—f 890; Guste koeien f 500—f 725; Guste vaarzen f 500t- f 700; Voorj.. kalv. koeien f 700f 900; Pinkstieren f 500—f 690; Pinken f 350 f 550; Foltkalveren f 180f 320; Nuchtere kalveren f 35f 56. alles per stuk; Vette koeien en ossen f 2.20f 2.70f 2.80; Vette stieren f 2.15—f 2.55 per kg (aan bouten); Vette kalveren f 1.80f 2.45 per kg; Vette schapen f 90—f 115; Lammeren f 60—f 90; Biggen. 6- 10 weekse f 30—f 45; Biggen 14 weekse f 50f 65; Dr. varkens f 225 f 290 per stuk; Vette varkens f 1.50f 1.60 per kg (2 pet korting). Ingevolge het verbod van vervoer van vee zonder certificaat van inenting tegen mond- en klauwzeer waren de aanvoeren zeer beperkt. De handel in goede soorten kalf- en melkvee was redelijk. De prijzen liggen hoog voor deze met papieren, ove rige soorten moeilük te plaatsen. Guste koeien, vaarzen en pinken met matige handel en staande prijzen, weinig aanvoer Graskalveren hetzelfde beeld. Vette koelen vaarzen en pinken met minder aanvoer handel stug, prijzen hoger. Vette en ma gere stieren met beperkte aanvoer, handel redelijk met staande prijzen. Vette gras- en nuchtere kalveren met goede vraag, prijshoudend. Schapen en lammeren met meer vraag goed prijshoudend. Op de vav- kensmarkt was de aanvoer weer constant. De handel was vlugger, prijzen niet lager. GRAMSBERGEN Dr Grashuis sprak voor landbouworganisaties In café Kamphuis werd Donderdagmid dag een vergadering gehouden van de ge zamenlijke landbouworganisaties, waar als spreker optrad dr Grashuis van de proefboerderij „De Schothorst". De heer A. Stegeman opende de bijeenkomst. Spr. ging even in op de door de burgemeester aan de landbouwers gerichte circulaire, houdende het verzoek ruwvoeder af te staan ten bate van de noodgebieaen. Spre ker spoorde de aanwezigen aan aan dit verzoek zoveel mogelü'k gevolg te geven. Hierna werd het woord gegeven aan de heer Grashuis. Deze gaf een uitvoerige uiteenzetting over het drachtig worden van de veestapel. Spéciaal schonk hij aan dacht aan verschillende factoren, welke van invloed zijn op de bevruchting, zoals dekinfecties, voeding en bemesting. De voeding van het dier speelt een belang rijke rol. Het vrouwelijk dier moet steeds in een normaal groeiende conditie blijven, speciaal in dektijd, dit bevordert de be vruchting. Bij bemesting moet men zorgen, dat men sieeds voldoende sporenelementen in de bodem krijgt, mineralen en fosfor spelen in de bodem een grote rol. Vitaminen zijn voor de dieren alle van betekenis, het A en D-vit.amine speciaal bij de bevruch ting, Verder hebben de bacteriën, die zich in het lichaam van het dier bevinden, een voorname functie te vervullen, want deze moeten het plantaardig eiwit omzetten in dierlijk eiwit. Spreker behandelde verder o.a de z.g. kopziekte, een ziekte, welke verschillende oorzaken kan hebben. Hij waarschuwde er voor, dat het wintervoe der mineraal armer is dan het gras uit de weiden, zodat de overgang van wintervoe der naar grasvoeder dikwijls te groot is en kopziekte meebrengt. Bijvoedering met hooi en stro is bijzonder gewenst. Vervol gens werd door spreker nog een aantal voederrants'oenen behandeld. Na de cause rie werden talrüke vragen gesteld. Royale hulpverlening noodgebieden aan De actie, welke in de gemeente Grams- bergen onder de bezielende leiding van burgemeester De Goede is ontketend voor de hulpverlening aan de noodgebie den, heeft rijke vrucht afgeworpen. Niet alleen werd aan gelden ingezameld het respectabele bedrag van ruim f 32000. een bedrag, overigens, dat nog aanmerkelük zal worden aangevuld, maar ook de in zameling van goederen heeft zeer veel opgeleverd. Reeds Woensdagavond was men zover, dat men het Rode Kruis te Den Haag kon berichten, dat een respec tabele voorraad kleding en dekking en schoeisel gesorteerd en wel klaar stond voor verzending. Nadat van het Rode Kruis de mededeling was ontvangen, dat er dringend behoefte bestond aan dekens onderkleding e.d. werd de gemeentelijke brandweerauto nog gedurende de late avonduren van Woensdag volgeladen en Donderdagochtend ging de lading op weg. In Den Haag bleek, dat de sortering van de Ingezamelde goederen lof verdiende; zij werden onmiddellijk ingescheept en naar het noodgebied verzonden. Inmiddels is men druk doende een tweede zending voor te bereiden. B.O.O. draagt bij voor Rampenfonds. Het bestuur van de plaatselijke afdeling van de B.O.O. is voornemens om a.s. Dins dagavond in zaal Kamphuis opnieuw op Ie voeren het toneelstuk „Boer zonder Land". De opbrengst van deze uitvoering is bestemd voor het Nationaal Rampen fonds. Predikbeurten Zondag a.s. N.H. kerk voorm. 10 en nam. 2.30 uur ds P. de Hoop; Geref. kerk voorm. 10 en nam. 2.30 uur ds J. P. Rozendal. Geslaagd. Onze oud-plaatsgenoot de heer J. Calkhoven slaagde te Groenlo voor het theoretische gedeelte van hel examen banketbakkerij, uitgaande van de Ned. Bakkerüstichting. Rijkspostspaarbank. In de maand Januari werd aan de rijkspostspaarbank alhier ingelegd f 2308 93 en terugbetaald 9.13. Uitgaan in Zwolle: Heden. Odeon, 8 uur: Lustrumuitv. Zw- Gymnasiasten Bond, „Antigone" v. Sopho cles (t.b.v. Nat. Rampenfonds). Rijks H.B.S. 2.305 en 7.3010 uur t.b.v. Nat. Rampenfonds. De Kroon, 2, 4.30, 7, 9,15 uur: De mijnen van koning Salomo. P.uitensociteit. 8 uur: Gebrandmerkt. Zondag: Nationale Rouwdag. Maandag. Odeon, 8 uur: Gesprekavond Zw. Gemeenschap over „woningprobleem'' (spr. J. Bommer). De Kroon, 2, 4.30, 7, 9.15 uur: Zie heden. Buitensocieteit, 8 uur: Zie heden. Ned. Herv. Kerk. Aangenomen naar Ermelo (3e pred.pl.) W. de Bruyn te IJsselmuiden, die bedankt voor Hilver sum. Geref. Kerken. Beroepen ,te Andijk, D, Zwart te Halfweg (2e maal). Aangenomen naar Appelscha, G. Op- pedijk, cand. te Kollum, die bedankte voor Elim (Dr.). Geref. Kerken onderh. art. 31 K.O. De classis Amsterdam heeft praep. ge ëxamineerd en beroepbaar verklaard de heer H. J. v. d. Kwast, cand. te A'dam. Chr. Geref. Kerken. Bedankt voor Ro zenburg, M. Drayer te Drachten. Geref. Gemeenten. Tweetal te Scheve- ningen, W. de Wit te Moerkapelle en G. Zwerus te Middelharnis. Beroepen te Rhenen, F. Mallan te Bruinisse. KINDERBIJBELS BESCHIKBAAR VOOR GEËVACUEERDEN De Bijbel-Kioskvereniging, Keizers gracht 756, Amsterdam, stelt gratis kin derbijbels en andere lectuur beschikbaar aan geëvaeueerden. Aanvragen door be middeling van predikanten van gemeen ten, waar geëvaeueerden zich bevinden. DS C. VLASBLOM TE FLST (U.) 50 JAAR PREDIKANT Morgen, Zondag 8 Februari, zal het een halve eeuw zijn geleden, dat ds C. Vlas blom, emeritus predikant van Kamper veen en thans wonende te Eist bij Ame- rongen, het predikambt in de Ned. Herv Kerk aanvaardde. Ds Vlasblom werd 8 Augustus 1877 te Oud-Beijerland gebo ren. Hü verbond zich op 8 Februari 1903 aan zijn eerste gemeente Cothen. Daarna stond de jubilaris achtereenvolgens te Urk 1907—1910; Woudsend 1910—1914: St Pancras 19141916: Zuid-Beijerland 1916—1921; Oud-Beijer'.and 1921—1924; Driesum 19241928; Langer en Korter Aar 1928—1929; Oude Tonge 1929—1931; Wapenveld 19311939. Op 22 Januari 1939 deed ds Vlasblom na te zijn beves tigd door ds J. de Lange, toen predikant te Wilsum, intrede ln zijn elfde en laatste gemeente Kamperveen (classis Kampen), welke hij heeft gediend tot 1 November 1943, toen hem na ruim 40 dienstjaren emeritaat werd verleend. Daarna vestigde ds Vlasblom zich te Overlangbroek, waar hij van Januari 1944 tot November 1947 als hulpprediker is werkzaam geweest, Vervolgens was hij nog als zodanig werkzaam t Eist bij Amerongen tot 1950. Oproep aan alle bouivvakarbeiders Ook aan ongeorganiseerden, uit Zwolle en omstreken De besturen van de Werknemers organisaties in het Bouwbedrijf te Zwolle hebben besloten om als bijdrage voor het Nationale Rampenfonds de gelegenheid te geven om een snipper dag te offeren en hiervoor dus twee vacantiebonnen in te leveren. Deze maatregel is genomen omdat niet in alle bedrijven overgewerkt kan wor den. Alle bouwvakarbeiders (dus ook de schilders) leveren Maandag 9 Februari twee vacantiebonnen in; vacantie- bonboekje meebrengen! Om de administratie zo vlot moge lijk te doen verlopen, kunnen alleen nieuwe bonnen worden ingeleverd. In levering kan geschieden a.s. Maandag van 7.309.30 uur in Gebouw Palvu (Eekwal 29Eigen Gebouw (Badhuis- wal) en de Dageraad (Molenweg). Alg. Ned. Bouwbedrijfs Bond. R.K. Bouwarbeiders Bond „St Jozeph". Ned. Chr. Bouwarbeiders Bond. ZWOLLERKERSPEL Geen kinderverlamming Dezer dagen hebben we gemeld dat in Genne een geval van kinderverlamming was geconstateerd. Naar men ons thans mededeelt, is bii nader onderzoek in een ziekenhuis gebleken, dat men hier niet met kinderverlamming te doen heeft. Volksgericht Bij een te Vledder gehouden inzameling voor het getroffen gebied weigerde een boer van zijn grote voorraad zakken er ook maar één af te staan. Ook bij de geld inzameling zond hij de collectrices met lege handen weg. Het is toen tot een volksgericht gekomen. De bewoners van het dorp hebben de bakker, slager en win kelier aangeraden de betrokken boer niet meer te leveren op straffe van het verlies an hun klandizie. Collectanten, die bij een landbouwer in Steenwijkerwold aanklopten kregen te ho ren; „Ik geef er niet voor, ik ken de mensen helemaal niet en ben er nooit ge weest". Later, toen de collectanten de ernst van de zaak met de boer bespraken, zei hij tegen zijn vrouw: „Geef maar een kwartje". Het is wel bedroevend te moeten vast stellen dat er nog mensen zün die zich aan hun plicht onttrekken. Overzicht van 6 Februari. Op de laatste beursdag van deze veel bewogen week kwam er in het algemeen beeld van de fondsenmarkt geen ingrij pende verandering. Met behoud van de vrij gunstige ondertoon legden diverse papieren lichte neiging tot stijgen aan de dag. Aku gaf de toon aan. De gehele middag werd dit fonds in open .hoek druk verhandeld op 2 pet. hoger niveau. Philips en Unilever deden het kalmer aan. Ook Olie trad weinig op de voor grond, maar ontmoette toch enige vraag met name uit het buitenland. Van de Indonesische waarden was Amsterdam Rubber in herstel. De scheepvaartmarkt lag verdeeld, maar merendeels waren de koersen hier wat lager. De belangstelling gaat de laatste dagen uit nanr aandelen van bouwóndernerr.in- gen. die mogelijk betrokken kunnen worden bji het herstel der overstroomde gebieden. Vrijwel alle bouw- en beton- maatschappijen, waarvan de aandelen ter beurze zijn genoteerd, zijn in koers ge stegen en ook vandaag werden in de loop van de markt hogere adviesprijzen vernomen. Staatsfondsen bleven onver anderd en ook overigens trad er weinig wijziging op. zodat de beurs in kalme stemming sloot. Prolongatie 3 procent. Officiële noteringen 5/2 6/2 Nederland 1951 8% Nederland 1948 3% Ned. 1947 f 1000 (3%) 3 Ned. 1937 f 1000 3 Dollar-lening 1947 3 Investeringscertifïcaten 3 Nederl. 1962-64 z.bl3 Nederl. 1962-64 m.b.t3 Ned. N.W.S. eert 2% Indië 1937 A3 Grootboek 1946 3 Ned. Hand. Mij c.v.a. Alg. Kunstzüde Unie a Calvê Delftc.v.a. Fokker a Van Gelder zn N.V. a Kon. Ned. Hoogovens c.v.a. Ned. Ford a Nederl. Kabelfabriek a Philips gem. beza Unilever c.v.a. Wilton Feyenoord a Kon. Petroleum Mij a Amsterdam Rubba ..Serbndjadi" Sum. Rubb. a Holland Amerika Lijn a K.N.S.M. nat. bezita Kon. Paketvaart a Kon. Rott. Lloyd a Ned. Scheepvaart Unie a Stv. Mü Nederland a Hnndelsver. Amsterdam a Javase Cultuur Mü a Ned.-Ind. Suiker Unie a Dell Batavia Mij a Senembah Mij a Kon. Petr. Mij Stock dlv. Bk. Ned. Gem. (Won.b.) 4% Idem 0/5/10 Frlesch-Gr. H.vp.b. (3%) 3 OverHsselsche Hvp.b (3%) 3 Utr. Hyp.b(3%) 3 Philips $-lenlng *31 4 Philips Si-lening '49 3% Amsterd Bank a Rott.erri Bankvereniging a Twentsche Bank c.v.a. Berghutzer Papierfabriek a Centrale Suikera Dikkers a Heemaf N.Va Ned Gist- en Spirit.fabr. a Kon. Nederl. Zout a Srhokbeton a Stork en Coa 95(4 95'.A 94 U 95% 95 fê 95ji 78% 94*4 95% 158 166% 122 107% 157 158% 190 208% 162% 185 169 313% 86% 41% 139 139 119% 127% 129% 148% 97% 44% 84% 114% 74% 62.50 104A 114 96% 91 93 b 102& 95TV 94 94% 95ff 95H 95fi 78% 94« 94! 159% 169% 123 157% 158% 191 214% 162% 185 168% 314% 87 40 b 139% 139% 119% 126% 129% 148% 96% 43 84% 111% 74% 62.75 104^ 93 174% 167% 273 b 92% 137 138% PASSAGIERSSCHEPEN. Fairsea, pass. 7 Febr. Gibraltar, n. Amst. Indrapoera, 7 Febr. van Aden n. Dja karta. Johan van Oldenbarnevelt, 7 Febr. te Port Said. Noordam, 7 Febr. van R'dam n. New-York. Oranje, 6 Febr. van Belawan n. Amst. Oranjestad 6 Febr. te La Guaira.Ruys, 6 Febr. te East London. Westerdam. 7 Febr. van New York n. R'dam. Zuiderkruis, 7 Febr. van Las Palmas n. Amst. VRACHTSCHEPEN OP INDONESIË. Bengkalis, pass. 7 Febr. Ouessant, n. Marseille. Madoera, pass, 7 Febr. Gi braltar n. Amst. Overijssel, pass. 6 Febr. Azoren, n. Curacao. Rolti, 7 Febr. te Djakarta. Slamat, pass. 6 Febr. Finïs- terre, n. Djakarta. Sumatra, 6 Febr. te Tandjong Pandan. Tabinta, pass. 7 Febr. Mlnicoi, n. Aden. Tosarl, 7 Febr. te Djakarta.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 6