Moskou wil vrees aanjagen, niet: sympathie winnen W fjimo'erl "Sdnltiog 1 Nationale ramp vraagt niet alleen geld Panda b geheime cfocaimenten Nederland en de Europese Defensiegemeenschap Zaterdag 7 Februari 1953 Pagina 9 Niets prikkelt de Russen zozeer als twijfel over liun kracht Oostenrijk verontivaardigd over propaganda van linkse extremisten (Van onze correspondent te Wenen) „De studenten hebben de roden ver slagen wij doen hetzelfde op 22 Februari". Deze verkiezingsspreuk voor de Chr. (RK) Volkspartij flitst 's avonds ieder ogenblik op tegen een grote reclame toren bij de Weense Opera. Het is een van de weinige constructies, welke het hebben uitgehouden tegen de gewel dige cycloon, die Wenen twee dagen lang heeft geteisterd. Toen de mensen zich weer op ^traat waagden, bemerk ten zij dat de meeste verkiezingsto rens het bijltje er bij hadden neerge legd en dat weerspiegelt grotendeels de stemming onder de bevolking. Er is geen enthousiasme, geen strijd, lust. En vooral de burgerlijke Volks partij zal daar wel schade van onder vinden. In de hoogste kringen van die partij zelf heerst ook de overtuiging, dat er een zeker verlies zal worden geleden. Er kunnen echter verrassingen komen. Dit bleek o.a. bij de verkiezingen aan de universiteiten, toen „de studenten de roden versloegen". De R.K. Volkspartij heeft daardoor weer moed gekregen en haar zelfbe wustzijn is ook wat versterkt door een magistrale rede van dr Kamitz, de minister van Financiën, die dusdanig grote indruk heeft gemaakt, dat men niet meer zo pessimistisch oordeelt over de toekomst van zijn partij. Respect voor de Oostenrijkse Lieftinck" Veel Oostenrijkers zijn namelijk tot de ontdekking gekomen, dat zuinig heid en voorzichtigheid niet alleen no dig zijn in het particuliere zakenleven, maar ook in de staathuishouding. Ze hebben na al de veelbelovende leuzen van de socialisten over werkverschaf fing, sociale verzorging, pensioen en ziekteverzekering, al lang begrepen dat de schatkist deze lasten maar ten dele kan dekken en dat dus ook de staat moet bezuinigen. Dat is juist het standpunt van de minister van Finan ciën, die als basis voor een gezonde economie heeft voorop gesteld: een sluitende begroting, een goed gefun deerde munt en het vermijden van inflatie. Dr Kamitz is een soort Oosten rijkse Lieftinck. De mensen mop peren wel op hem, maar hij wordt gerespecteerd en juist in Oosten rijk, waar slapte en toegeeflijkheid deel uitmaken van het volkskarak ter, maakt een minister grote in druk, wanneer hij een beetje hard en vooral wanneer hij „g'scheit" is. De Volkspartij zal stellig enkele veren moeten laten, maar niet zo zeer ten gunste van de socialisten als wel van de „Onafhankelijken", die een samenraapsel vormen van alles wat ontevreden, nationaal- gezind en een beetje pro-Duits is. Nagemaakt briefje van honderd schilling Intussen is er grote verontwaar diging onder het volk over de com munistische verkiezingspropagan da. De handlangers van de Rus sen hebben namelijk een strooibil jet verspreid in de vorm van een keurig nagemaakt briefje van 100 schilling met op de achterkant een paar communistische verkie zingsleuzen en leugens. De men sen zijn hierover vooral daarom zo gebelgd, omdat een aantal kleine winkeliers daar in het be gin het slachtoffer van is gewor den en tevens omdat de politie geen beslag kon leggen op de cli- ché's en op de drukkerij, daar deze door de Russen in bescher ming is genomen. De Russen gaan nog steeds door met hun obstructie in Oostenrijk. Nadat 48 staten in de V.N. het Braziliaanse voorstel hadden ondersteund om de onderhandelingen over het staatsver drag weer op te nemen, hebben de Russen in de laatste dagen daarop weer geantwoord met hun bekende vertragingstactiek. Ze antwoorden met „ja" noch met „neen" en ze schijnen er niet veel om te geven, dat ze daar door hun communistische „vrienden" in Oostenrijk een slechte dienst be wijzen; Wie tot nu toe geloofd heeft, cïat de Sovjet-Unie op een of andere manier waarde zou hechten aan gevoelens van sympathie, aan psychologisch handige reclame of aan een goede welwillende pers, die is bedrogen uitgekomen. De Russische „diplomatie" is bewust bru taal en 't psychologisch systeem van de Sovjet-Unie is er niet op uit om vrien den te winnen, doch om angst aan te jagen. Bang dat men hen doodzwijgt Dit is ons in de laatste maanden bijzonder duidelijk geworden, zo- jfr-:' V c pes^fff'<l0pk bekijken of wie als zakenman de nieuwste .motorfietsen en transport auto's in de satellietstaten onderzocht, is tot de bevinding gekomen, dat het Oosten veel slordiger afwerkt dan het Westen, dat het gebruikte materiaal slechter is en vooral dat men achter het ijzeren gordijn veel armer is aan nieuwe ideeën en uitvindingen dan in het Westen. Willekeur tegenover weerloos volk De Oostenrijkers, die in de laatste oorlog de Russische soldaten hebben leren kennen, verklaren eenstemmig, dat het Sovjet-Russische leger slechts een paar goede kwaliteiten bezit, na melijk overvloed aan mensenmateri aal, uithoudingsvermogen en improvi satie. Alle andere eigenschappen, die "'Ti Communistische verkiezingspro paganda: de voorkant, van het nagemaakt briefje van 100 shilling. Rechts Januskop met de caricatu- ren van Figl (Volkspartij) en Schdrf (socialisten). Let op het engeltje links onder, dat een lange neus trekt! wel uit gesprekken met Russen als uit de internationale commu nistische pers. Het enige, waar de Russen en de communisten bang voor zijn, dat is dat men hen ne geert of doodzwijgt. Het kan hun niets schelen of men ongunstig over hen schrijft, als er maar over hen geschreven wordt, desnoods met harde bewoordingen en in de felste kleuren. Ze schijnen het hierop zelfs aan te leggen, want hoe angstwekkender hun systeem wordt voorgesteld, des te meer ne men onder het volk angst en on zekerheid toe. Niets kan de Russen zozeer prikkelen als het opperen van twij fel omtrent hun kracht. De Russi sche propaganda is er geheel op afgestemd, dat men hun kracht over schat. Juist in Oostenrijk is men in de laatste jaren tot de ontdekking gekomen, dat het Westen in dit opzicht fouten heeft gemaakt. Na tuurlijk zou het evenzo verkeerd zijn hun kracht te onderschatten, maar wie de propagandafanfares gehoord heeft over de Russische kunst en letterkunde en daarna hier met eigen ogen heeft kunnen zien, wat de Sovjet-Unie op cul tureel gebied presteert, zo iemand weet met volkomen zekerheid, dat Rusland veel meer van het Westen kan leren dan omgekeerd. Ook op technisch gebied schijnt zich het oordeel te wijzigen, want waarom hebben de Russen de hulp no dig van allerlei atoomspionnen? Wie verder op de Weense jaarbeurs de Russische machines op de keper kon Uolh een modern leger effectief en strijd vaardig maken, schijnen bij de Russen te ontbreken. De Oostenrijkers kennen de Russen nu wel zo goed, dat ze niet meer on der de indruk komen, behalve voor hun geweld en willekeur tegenover een weerloos volk. Niemand gelooft ook meer aan verkiezingswinst van de communisten. Men maakt zelfs .grap jes over hun getalssterkte en over de zogenaamde steun van de Russen en dat is wel het ergste, dat de Sovjet- Unie kan overkomen. Misbruik van de watersnood gemaakt Hoogst mogelijke (maar te lage) gevangenisstraffen opgelegd. De politierechter te Rotterdam heeft gistermiddag de 27-jarige matroos G. H. van der P. uit Rotterdam veroordeeld tot een gevangenisstraf van zes maanden zon der aftrek met bevel tot onmiddellijke ge vangenneming, omdat hij Zondagochtend tijdens de watersnood in Rotterdam een sigarenwinkel in Rotterdam-Zuid was bin nengedrongen en twintig pakjes sigaret ten had gestolen. Verdachte had eerst vrouw en kinderen in veiligheid gebracht. In de winkel trof hij de winkelier en diens echtgenote zittend op een tafel aan. Hij had de vrouw rondgedragen, naar hij zei om haar te redden, doch volgens de tenlastelegging had hij haar In het water neergezet. „Weet u, dat dit stelen op zijn Hollands plunderen heet? zei de politierechter, wie het niet onbekend was, dat de man reeds vijf maal wegens diefstal en mishandeling veroordeeld was. De officier van justitie zeide te moeten aannemen, dat hier geplunderd is. „Ik heb al die ellende op de Eilanden gezien en er is een deel van de Nederlanders, dal als hyena's gebruik maakt van andersman ellende. Deze diefstal gebeurde tijdens het opkomen van het water, toen de nood het hoogst was". Hij eiste de hoogst mogelijke straf, n.l. zes maanden, met bevel tot onmiddellijke gevangenneming. De politierechter kreeg daarna nog een geval te behandelen, dat met de ramp te maken had en dat eveneens onder het wetsartikel diefstal bij gelegenheid van watersnood viel. De 25-jarige fabrieksar beider T. B. uit Vlaardingen, die zich bij het aanvoeren van de goederen te Vlaar dingen een paar rubberlaarzen zou heb ben toegeëigend, die bestemd waren om de slachtoffers van de geteisterde gebie den mee te helpen, werd tot een gevan genisstraf van vijf maanden zonder aftrek veroordeeld, eveneens met onmiddellijke gevangenneming. Een paar laarzen, die hem leken, wierp hij in een vat, dat hij naar beneden droeg. Toen heeft hij de laarzen eruit gehaald, zo gaf hij toe, doch ze pasten hem niet. B. is reeds driemaal veroordeeld. Tegen deze man had de officier enige verzachtende omstan digheden in aanmerking nemend even eens vijf maanden geëist, met onmiddel lijke gevangenneming. ONZE SNOEK IV Een snoek mag dan een technisch wonder zijn en een van de fraaiste schepselen, die onze va derlandse wateren be- j volken, hij is ook een monster! Geen haar beter dan een krokodil of een haai. Nu ja, wij moeten hem daar niet te hard om vallen. Ten slotte zien de meesten van ons er ook geen been in om bij een goed glas wijn, en eventueel onder het voeren van een hoog staand gesprek met een medeplichtige, joyeuse lij k levende oesters te zitten verslinden. Maar goed, wij doen dat rustig en beschaafd, wij weten het slurpen te vermijden en houden onze pink om hoog. Een snoek hééft niet eens een pink en dat tékent hem! Kort en goed, een snoek is, met permissie, een onbetame lijke vreetzak. De manier waarop hij zijn maag volstouwt is voor iemand met gevoelige zenuwen een gruwel. Onze privé- snoek openbaarde deze verwerpe.li.jke kant van zijn karakter eerst toen hij de kleuterweken ach ter zich had en zijn snel groeiend organisme de behoefte aan een forser dieet dan die eeuwige bloedwormpjes deed gel den. Zijn maag eiste vis, levende vis, en die was in zijn verblijf slechts vertegenwoordigd door die vijf krachtig gewa pende stekelbaarzen. Nü meenden wij, en waarlijk niet op losse gronden, dat het stekeltje zo goed als onaantastbaar was. De meester op school (een beste meester!) had het ons verteld en onze be faamde natuurvorsers E. Heimans en Jac. P. Thijs- se gaven hem in hun boekje „In sloot en plas" volkomen gelijk. „De snoek zelfs blijft met zijn bek wel van het kleine stekelbaarsje afzo staat in dat boekje te lezen. Nu goed, wij willen best geloven, dat een snoek in de vrije natuur niet bij voorkeur op stekeltjes jaagt. Maar onze snoek had slechts te kiezen tussen bloed wormpjes en stekelbaar zen, die nog altijd half zo groot waren als hij zelf, enU kunt het stevige kost geloven of niethet werden de stekelbaar zen! Op een kwade dag be gon de snoek een opmer kelijke belangstelling aan de dag te leggen voor één van zijn stekelige huisgenoten, uiteraard cle kleinste van het vijftal. Hij haastte zich niet, hij keek alleen, peinzend en taxerend. Meedraaiend met het beweeglijke visje als een kompas naald met een magneet, scheen hij de stakker te willen biologeren. Nu is een stekeltje een buiten gewoon vaardige en snelle zwemmer, maar vergeleken bij een snoek is het een povere ama teur. Toen onze gestreep te roofridder zijn besluit eenmaal genomen had, was het stekeltje even reddeloos verloren als een lam in het hol van de leeuw. Op dat ogen blik echter waren wij ons daarvan nog even min bewust als het onno zele slachtoffer. Wij ge loofden nog in de theo rie en dat stekeltje.... nu ja, wist dat stekeltje veel! Wij menen dan ook wel te mogen zeggen, dat die plotselinge „sprong" van de snoek ons evenzeer verrraste als het slachtoffer zelf, zij het dan ook, dat de verrassing voor de laat ste aanmerkelijk onple zieriger was dan voor ons. Want voor de stum per goed en wel begre pen kon hebben wat er aan de hand was, zat hij reeds halverwege in de muil van het monster. Veel tijd om zich over de boosheid dezer wereld te verbazen, kreeg hij dan ook niet meer. Enige woeste slikbewegingen van de zoetwaterhaai wa ren voldoende om de laatste zichtbare resten van het stekeltje aan ons oog te onttrekken. En toen had U die snoek moeten zien. Zijn lijf vertoonde uitstulpingen als U bij een beest van zijn structuur niet voor mogelijk had gehouden. Maar stel U dan ook eens voor dat een man van 80 kilo een maaltijd van rond 40 kilo tot zich neemt, en probeert U dan in te denken, hoe hij er daarna uitziet! Rest nog te vermelden, dat binnen twee weken na dato de vier overige stekelbaarzen de weg van de eerste waren ge gaan. En toch was het verslinden van die ste keltjes nog niet 't sterk ste staaltje van Lucius' vraatzucht. Maar dat is wéér een ander ver haal. OP EN OM DE BEURS Zo groot mogelijke persoonlijke offers, opdat economisch leven niet te zwaar belast wordt Wij moeten dankbaar zijn voor reeds bereikt herstel (Van onze financiële medewerker) De zee heeft zich op Nederland ge wroken. Zij heeft een felle aanslag gedaan op wat haar in de loop der eeuwen met menselijk vernuft en onvermoeide inspanning is ontwor steld. De.mateloze ellende, die daar door over een groot deel van ons volk is gebracht en de nog niet te schatten materiële schade, welke ze heeft veroorzaakt, hebben ook de Amsterdamse Beurs niet onbe roerd gelaten. De angstige beklem ming, die zich van alle weldenkende burgers heeft meester gemaakt, hield vooral gedurende de eerste dagen van de afgelopen week de beurshan del in haar ban gevangen, zodat de omzetten, welke in de maand Janu ari een aanmerkelijke stijging ver toonden, snel terugliepen en de onder normale omstandigheden belangrijke feiten en cijfers op de achtergrond werden gedrongen. Medeleven met en materiële hulp aan de door deze na tionale ramp zo smartelijk getroffe nen, beheerst thans ook de Effecten beurs, die. zo min als enige andere instantie, kans ziet omvang en be tekenis van de ons land toegebrachte schade ook maar bij benadering te bepalen, teminder nu elke nieuwe dag ons tot dusver nieuwe onheil spellende berichten brengt. Zeker is. dat de millioenen, welke bij het Nationaal Rampenfonds binnenstro men, nog slechts een fractie zijn van wat nodig is om de persoonlijke nood te leni gen en te vergoeden wat aan stoffelijk bezit en vruchtbare cultuurgrond verlo ren ging en ook op deze plaats moge worden opgewekt tot een spontane offer vaardigheid van allen die maar enigs zins tot helpen in staat zijn. Deze ramp komt op een moment, dat Nederland zich nog nauwelijks van de oorlogsgevolgen - heeft hersteld. hoewel gelukkig op dat punt de laatste jaren grote vorderingen zijn gemaakt en de mogelijkheden voor herstel thans onge twijfeld aanmerkelijk groter zijn dan bij het einde van de oorlog. De minister van Financiën heeft er echter in zijn ant woord aan de Eerste Kamer dezer dagen nog eens op gewezen, dat de financiële toestand van ons land. ondanks Mars hallhulp en zware belastingen, nog altijd 26. Panda's opzet gelukte prachtig. Hij en Pat konden de dans der neer- dreunende vaten nog juist ontspringen, maar de beide spionnen kregen de vol le lading op zich, zodat zij even latei- met hoofdpijn op de grond lagen. „Ha!" riep Pat, terwijl hij triomfantelijk een revolver op hen richtte, „nu liggen jullie plannens in duigens hè?! Steken jullie maar eens gauw de handens op!" Maar thans kwam de kapitein, die op het lawaai was toegesneld, tussenbeide. „Hagel en bliksem!" donderde hij, „mijn lading door elkaar gooien en passagiers bedreigen! Wat heeft dat te betekenen?" „Die twee zijn spionnens", legde Pat uit, „zij wilden mijn geheime brief roven en„Zwijg! Zwijg!" bulderde de kapitein, „ik wil dat dwaze verhaal over geheime documenten en, spionnen niet nog eens aanhoren!" „Maar kapitein", bracht Panda bene pen in het midden, „het is heus waar, déze keer. Plet zijn spionnen en De kapitein werd paars. „Uit mijn ogen!" schreeuwde hij, vort jullie! En als jullie nog één keer iemand met jullie spionnen-spelletje lastig, vallen, worden jullie opgesloten!!" Bepaalde „nationale een heden" buiten EDG- verband Dat de publicatie van de Nederlandse tekst van het Europese verdedigingsver drag thans, zoals gemeld, bij de Tweede Kamer ter goedkeuring ingediend zo lang op zich heeft laten wachten, heeft louter een technische oorzaak gehad, aldus is ten departemente van Buitenlandse Zaken nader toegelicht. Bij de onderteke ning was namelijk slechts een niet- olficiële tekst voorhanden. De daarna ge maakte Franse tekst bleek vele fouten te bevatten en het nam vele maanden tijds in beslag om tot een officiëel gewaar merkte Nederlandse vertaling te komen, j Bij de onderhandelingen heeft de Ne- 1 derlandse delegatie in het bijzonder aan gedrongen op het vermijden van een al te krappe integratie (eenmaking) welke de militaire doeltreffendheid van de organi satie zou schaden, en verder op het be houd van een bepaalde contröle door de nationale vertegenwoordigers ter behar tiging van gerechtvaardigd nationale be langen, alsmede op het totstandbrengen van een doeltreffende verbinding met de Noord-Atlantische organisatie. Men meent te mogen constateren, dat deze Nederlandse verlangens in de tekst van het verdrag tot hun recht zijn geko men en dat een goed uitgebalanceerde verhouding tussen de nationale en de gemeenschappelijk^ bevoegdheden is ge schapen. Ten aanzien van de organen der Euro pese defensiegemeenschap wordt o.a. op gemerkt: 1-Iet is de taak van de „Raad van mi nisters" het beleid van het „Commissa riaat" en de politiek der regeringen met elkander in overeenstemming te brengen en verder heeft deze raad het recht van voorafgaande instemming met bepaalde handelingen en beslissingen, van initiatief tot het treffen van regelingen en tot het geven van bindende aanwijzingen. Het Commissariaat verzorgt de organi satie, de uitrusting en de administratie van de bij elkander gebrachte Europese strijdkrachten. Een „Commissie van rekeningen", be staande uit zes door de aangesloten lan den aan te wijzen vertegenwoordigers, heeft het recht om het gehele financiële beleid te controleren, een overeenkom stige taak als die van de Rekenkamer in het Nederlandse staatsbestel. Het ontwerp. Het thans bij de Tweede Kamer inge diende wetsontwerp inzake de Europese Dèfensiegemeenschap beslaat vijf artike len, nl. betreffende het verdrag tot op richting van de E.D.G. (Europese Defensie Gemeenschap) de overeenkomst betref fende de rechtspositie: het verdrag tussen het Verenigd Koninkrijk en de E.D.G. het protocol bij het NATO-verdrag nopens bijstandsverplicht.ingen van NATO ten op zichte van de E.D.G.; en een algemene maatregel van bestuur in verband met eventuele wetswijzigingen. De regering vraagt namelijk de bevoegdheid om in spoedgeval bij het vaststellen van alge mene maatregelen van bestuur voor de uitvoering van het verdrag zo nodig af te mogen wijken van de geldende wetten. Volgens «1e militaire bepalingen van het E.D.G.-verdrag worden bepaalde „natio nale eenheden" buiten het E.D.G.-verband gehouden. Dit zijn troepen, bestemd voor rzce, troepen voor de V. N., de lijf wacht van het staatshoofd, de koninklijke marechaussee cn afzonderlijk personeel voor diensten buiten dc E.D.G. Ook de voor integratie bestemde onder delen bunnen aan de E.D.G. worden ont trokken in geval van onlusten op 'net grondgebied van de betrokken staat, on lusten in overzeese gebieden waarvoor de betrokken staat verantwoordelijk is en voor speciale internationale opdrachten. Onderdak voor zwervende huisdieren Hoewel het „Nationale Park" te Ame- rongen nog niet tot stand is gekomen, wil de Stichting „Amivedi" in Den Haag trachten de thans in het rampgebied noodlijdende dieren zoveel mogelijk te helpen. Zij roept daarvoor de medewer king in van hen. die begrijpen, dat ook de dieren moeten worden geholpen. De stichting heeft de beschikking ge kregen over een paar schuren in Ame- rongen en tracht thans de nodige hok ken in bruikleen te krijgen of te huren! Zij. die béreid ziin te helpen met hok ken, manden, voedsel enz. en eventueel met het transport, worden vriendelijk verzocht dit per omgaande op te willen geven aan: Stichting Amivedi, Ant. belangrijk slechter is dan vóór de oorlog. Toen een nationaal inkomen van f 5.3 milliard en een nationale schuld van f 4 milliard, pu een nationaal inkomen 19.6 milliard en een staatsschuld van f 24.6 milliard, zodat deze laatste thans 125 van het nationaal inkomen uit maakt tegen 76 "1° in 1937/8. Dat we de gevolgen van de oorlog nog niet te boven zijn, blijkt ook uit de on langs gepubliceerde cijfers inzake de Materiële Oorlogsschade, welke in totaal f 6.4 milliard heeft bedragen en waarvan nog altijd f 2.7 milliard moet worden uitgekeerd, waarmee naar het oordeel van de, minister nog wel vier a vijf jaren gemoeid zullen zijn en waarvan de af wikkeling vertraagd wordt, teneinde geen al te grote inflatoire tendenzen in onze volkshuishouding op te roepen. Het is daarom goed er op te wijzen, dat de hulp, welke thans ter bestrij ding van de in het Zuid-Westen van ons land geleden schade moet wor den verleend.' niet een kwestie is van geld, maar van offers. Geld is gemakkelijk te produceren. De regering heeft thans bij de Nederlandsche Bank een tegoed van meer dan f 1 mil liard en de tegenwaarderekening van dc Marshallhulp is ook nog tot een" derge lijk bedrag beschikbaar, doch aanwen ding van deze tegoeden zou een plotse linge en zeer sterke vergroting van d( geldcirculatie met zich brengen en het met moeite bereikte monetair evenwicht radicaal verstoren. Bij de grote vlottende schuld, welke het Rijk heeft, zou een staatslening, op de uitgifte waarvan som migen aandringen, grotendeels een con solidatie van staatsschuld betekenen en niet tot het gewenste resultaat leiden. Wat thans verloren ging en verlo- ren gaat. moet daarom voor een zo groot mogelijk deel door besparing op het nationaal inkomen worden ver kregen. En voor zover dit niet vrij willig geschiedt of geschieden kan. zal het de vraag ziin. of de regering haar aanvankelijke beloften inzake belastingverlaging zal kunnen ge stand doen. hoezeer dit anderzijds weer noodzakelijk is om handel en bedrijf nieuwe impulsen te geven voor de thans nog dringender expan sie van productie en export. Het is. zoals opgemerkt, nog te vroeg, omvang en betekenis van de aangerichte schade vast te stellen. Wanneer echter wordt bedacht, dat alleen de agrarische oorlogsschade, welke ook voornamelijk op het Zuid-Westen van ons land betrek king had, f 500 millioen heeft bedragen en de huisraadschade f 670 millioen, kan men zich enigermate een voorstelling maken van wat thans nodig ban ziin om de materiële schade van de wraakneming der elementen, te herstellen. En al is het een bittere tragiek, dat een groter of kleiner deel van het gedurende de laatste jaren verkregen financieel herstel nu weer moet worden prijsgege ven, aan de andere kant mogen we ons gelukkig prijzen, dat dit herstel er ge weest is en de mogelijkheden daarom thans groter zijn dan aan het einde van 1945. Het afgelopen jaar heeft een waarlijk overweldigend bewijs geleverd van de belastingcapaciteit van de Nederlandse bevolking, waardoor het mogelijk was, dat in 1952 in totaal een bedrag van f 6 milliard aan directe en indirecte belastingen in de schatkist werd gestort tegen f 5.6 milliard in het voorafgaande jaar. Hierin zijn uiteraard de geleide lijke belastinginhaal en enkele „eenma lige" baten begrepen, het feit ligt er toch, dat meer dan f 6 milliard aan het volks inkomen voor de huishouding van de Staat kon worden onttrokken, ook al moest daarbij voor velen het kapitaal worden aangesproken. Nu ten aanzien van de economische ontwikkeling in ons land een toestand van stabiliteit is ingetreden en een ex pansie. als die van de laatste jaren niet mag worden verwacht, zou het zeer ze ker sterk te betreuren ziin wanneer tal van maatregelen, welke door regering en volksvertegenwoordiging wei-den over wogen om de belastingdruk te verlichten en aan handel en bedrijf, ook aan de beurshandel, een groter mate van vrij heid te schenken, zouden moeten achter wege blijven. We denken hier aan de opheffing van de Speculatiewinstbelas ting. verlenging van de termijn voor bil- zondere afschrijving op nieuwe aan schaffingen. belastingvrijdom voor het Primaire dividend van naamloze ven nootschappen. herstel van de mogelijk heid tot het belenen van effecten, waar door de belangstelling voor de aandelen markt zou worden vergroot en de bedrij ven meer gelegenheid zouden krijgen om „EET EEN ROOKWORST VAN DE VRIJHEID". In een spekslagerij te Boedapest lag onlangs een dikke rookworst uitgestald waarop in reuzel het woord „Vrijheid" in reliëf geschre ven stond. Een correspondent van het te Boedapest verschijnende weekblad „Deke en Szabadasag" schreef naar aanleiding hiervan in een brief: „Mijns inziens vertegen woordigt dit woord een te verheven begrip om op zulke wijze met vet gekrabbeld te worden. Enkele we ken geleden las ik een prospectus dat over een „tandenstoker van de vrede" handelde. Zullen wij binnen kort de volgende advertentie lezen: „Eet een rookworst van de vrijheid en gebruik daarna een tandenstoker van de vrede"? - Het nationale inkomen in 1952 Uit een berekening van het Centraal Bureau voor de Statistiek over het nationale inkomen in 1952 blijkt, dat het nationaal product (tegen markt prijzen) in 1952 met f 450 milliöen is toegenomen tot f 20,150 min., hetgeen een kleinere toeneming is dan in beide vorige jaren, toen het nationaal pro duct met ca f 2 milliard is gestegen. De productie in de bedrijven wordt ge schat op f 15.530 min. tegen f 15.210 min. in 1951. De productie van de over heid beliep f 1520 min. (f 1480 min.). De netto inkomsten uit het buitenland bedroegen f 400 min. (f 330 min.). Het nationaal inkomen tegen factorkosten (de som van de beloningen der produc tiefactoren) kan gesteld wórden op f 17.450 min. (f 17.020 min.). Het saldo van schenkingen en leningen van of aan het buitenland was negatief voor een bedrag van f 1800 min. (in 1951 positief voor f 100 min.). Het totaal der middelen, beschikbaar voor bin nenlandse bestedingen, kan geschat worden op f 18.350 min. (f 19.800 min.). De consumptie door verbruikers wordt geraamd op f 13.650 min. (f 13.600 min.), de overheidsbestedin gen op f 3470 min. (f 3200 min.). De netto investering in de bedrijven wordt geschat op f 1930 min. (f 2000 min.), en. de voorraadvorming en toeneming van onder handen zijnd werk op f 700 min. negatief, tegen f 1000 min. positief vorig jaar. Het reëel nationaal inko men per hoofd van de bevolking is (basis 1948 is 100) berekend op 106, tegen eveneens 106 in 1951 en 107 in 1950. Uitvoer van hooi stopgezet Het Hoofdbedrijf voor Akkerbouwpro ducten heeft uit voorzorg de uitvoer van hooi stopgezet. In de overstroomde gebie den zijn niet onbelangrijke hoeveelheden hooi verloren gegaan. Het uit deze gebie den geredde vëe is elders op boerderijen ondergebracht, waar men in het algemeen wel voor eigen vee voldoende hooi heeft, maar zeker niet voor een grotere veebe zetting. Te zijner tijd zal worden bezien ïr nog enig hooi kan worden uitge voerd. risicodragend kapitaal aan te trekken etc. Men heeft zich op de Beurs er over verblijd, dat de Vereeniging voor den Ef fectenhandel van een publiekrechtelijk lichaam weer een civielrechtelijke orga nisatie geworden is en als zodanig weer naar haar oude statuten kan leven. En in meer dan een opzicht waren we met de vermindering van overheidsbemoei ing op de goede weg. hetgeen niet in de laatste plaats tot de verlevendiging van de fondsenhandel heeft bijgedragen. Ook de thans in uitzicht gestelde liquidatie van het Effectenrechtsherstel mag hier niet. worden vergeten, En nog eens, het is daarom te hopen dat de particuliere steunverlening hier en in het, buitenland een zodanige om vang mag aannemen, dat de Nederlandse regering niet wordt gedwongen tot fis cale en andere maatregelen. welke op het bedrijfsleven een nieuwe druk zou den leggen en voor de verdere ont plooiing van de nationale economie een ernstige belemmering zouden zijn. Nationale Ramp vraagt geen geld al leen, maar zo groot mogelijke persoon- Hike offers.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 5