DIT JAAR OOGST, WAAR WATER STOND DE BPEDA5CHE COUPANT .fis De gaten In de dijken moeten zo snel mogelijk dicht Tijdwerk en innerlijke kracht kunnen leed en rouw verzachten Reeds 1372 slachtoffers Luctor et Emergo Rampgebied is geen kijkgebied President Eisenhower benoemt commissie voor hulpverlening Ambtelijke molens draaiden nti beslist niet langzaam Dinsdag eindigt de evacuatie Uitslijpen moet worden voorkomen Belangrijk werk van de luchtmacht Prijs 10 cent iwm 1 üs i ih B ETt. L A Zaterdag 7 Februari 1953 per nummer Nog dit jaar verwacht men de oogst te kunnen binnenhalen in Zuid-Beveland en een gedeelte van West-Brabant, zo deelde minister Mansholt .gisteren mee. Op' Schouwen-Duiveland een tweede Walcheren en in enkele andere noodgebieden moet met een langere periode van herstel van bodem en huizen rekening worden gehouden. Tragische en hoopvolle berichten wisselen el kaar af. Nog altijd stijgt het aantal doden nu 1372 en nog steeds zijn duizenden in vreemd gebied, vèr van de eigen haard, ondergebracht. Maar daartegenover staat de offervaardigheid van het Nederlandse volk, hetzij door hulp in het getroffen gebied of in de evacuatiecentra, hetzij door geldelijke bijdragen. Rond 17 millioen is nu voor het Rampenfonds ingezameld en van het hulpcomité op Aruba alleen al is nog 1.250.000 guide» (Nederlands geld) te verwachten. Zuiver materieel gezien kan Nederland weer aan de slag om de geslagen wonden te helen; voor het menselijke leed kunnen de tijd èn de in nerlijke kracht van de getroffenen troost en be rusting brengen. Voor velen van hen zal het niet gemakkelijk zijn om terug te gaan en, dikwijls letterlijk van de grond af, opnieuw te beginnen. Maar werk is wellicht de beste remedie om de rouw, over wat verloren ging, te verzachten. (Opgave A.N.P.. onder voorbehoud). Het totaal aantal genoteerde slachtoffers Prins Bernhard dagelijks boven het noodgebied Prins Bernhard heeft Vrijdag wederom per helicopter een bezoek gebracht aan de geteisterde gebieden. De Prins landde on der andere in Stavenisse, Brouwershaven en Zierikzee. In laatstgenoemde gemeente ontmoette hij de Commissaris der Koningin in de provincie Zeeland, Jhr De Casem- broot. Prins Bernhard wisselde met hem. uitvoerig van gedachten over de genomen en nog te nemen maatregelen. Daarna sprak de Prins de nog aanwezige bevolking van Zierikzee toe, die daartoe op het markt plein was bijeengekomen. Prins Bernhard eprak over dé moeilijkheden en evacuatie. Ten gevolge van de zeer slechte weersom standigheden was Prins Bernhard niet in de gelegenheid nog andere plaatsen te be zoeken. Om kwart over vijf 's middags landde hij op het vliegveld Ypenburg, waar na de Prins de vergadering van het dage lijks bestuur van het Rampenfonds bij woonde. Na deze vergadering heeft de Prins ten huize van de Amerikaanse ambassadeur een onderhoud gehad met de heren Foster Dulles en Stassen, Vandaag zou de Prins zich wederom naar de getroffen gebieden begeven. is gestegen tot 1372. Abbcnbroek I Nieuwerkerk en 13 Brandwijk 2 Ouwerkerk Brouwershaven 3 Nieuwe Tonge 87 Bruinisse 1 Nw. Vosscmeer 50 Burgsluis 10 Numansdorp 67 Capclle 3 Oosterscheldc Dinteloord 3 (aangespoeld v. Dordrecht 1 elders) 4 Dreischoor 15 Ossenisse 1 Fijnaart 46 Oosterland 40 Gcersdijk 1 Ouddorp 1 Goese Sas (aan Ouderkerk a.d. gespoeld van IJssel 2 elders) 7 Oudelantle 2 's-Gravendeel 57 Oude Tonge 300 Halsteren 19 Papendrecht 1 Hellevoetsluis 5 .St. Philipsland 9 Heynenoord 2 Raamsdonksveer 2 Nieuwendjjk Rilland 1 (land v, Heus- (burgemeester) den en Altena) 3 Rotterdam 1 Heijningen 25 Scrooskerken 15 Elftplaat (gem. Stavenisse 300 13 Poortugaal) 7 Steenbergen Hoedekenskerke 1 Stellendam 27 Hondsbo.ssezec- Siiedreclit 1 wiecing 1 Strijen 20. Hortteni.-.se (ke»k- (minstens) Sainsr waarde) 8 Terneuzen Texel 2 v: 5. Kerkwervc '3 Tiengcmeten 2 Klundert 13 Vcere 2 Korteene 40 Vlissingen 3 Krabbedijke Krimpen a.d. IJssel 4 Wagenberg Willemstad 1 2 4 Wolfaartsdijk 9 Kruiningen 11 Ierseke (aange 10 3 St. Maartscndijk Maassluis 4 1 spoeld v. elfiers IJsselmonde Middelharnis 17 Zaamslag 1 15 21 Moerdijk 13 Zierikzee Zuidland Dringend ber< oep van de regering De regering doet een dringend beroep op de bevolking zich niet onnodig naar het rampgebied te begeven. Met name ki.jklustigen en personen, die familieleden of bekenden in het rampgebied willen opzoeken, of willen trachten aldaar inlich tingen over hen te verkrijgen, kunnen de hulpverlening en de herstelwerkzaam heden belemmeren. Daarom wordt hun dringend verzocht aan hun voornemen, hoe begrijpelijk op zichzelf ook, geen gevolg te geven. De politie heeft opdracht met ingang van heden (Zaterdagdeze personen niet tot het rampgebied toe te laten. Bovendien verzoekt de regering ook de streken in de nabijheid van het ramp gebied niet onnodig te bezoeken. Zij vraagt dit, opdat de hulpverlening en de her stelwerkzaamheden voortgang kunnen hebben en verkeersopstoppingen worden voorkomen. De regering vertrouwt, dat de bevolking ook in dit opzicht alle mede werking zal willen verlenen, zodat eventuele nadere maatregelen ter beperking van het verkeer achterwege kunnen blijven. President Eisenhower heeft een kabinetscommissie ingesteld, die plan nen zal maken voor hulp aan de door de overstroming getroffen gebieden in West-Europa; Vrijdagochtend besprak het kabinet de watersnood in Nederland en Engeland. De Amerikaanse strijdkrachten in Europa is opgedragen, de Nederlandse autoriteiten alle mogelijke hulp te ver lenen. Gift van Airborne- troepen De 13.000 militairen van de Amerikaanse 82ste luchtlandingsdivisie, waarmede op 17 September 1944 de landingsoperaties bij Grave en Nijmegen werden ondernomen, hebben Vrijdag tijdens oefeningen in het Noordelijk deel van de staat New York HET BELANGRIJKSTE: giro 9575 van het Nationaal Rampenfonds De Jordaan sluit Zondag alle café's De voorzitter van een inderhaast gevormd comité, bestaande 'uit caféhouders in de Amsterdamse Jordaan, heeft de pers het volgende medegedeeld: Van hogerhand hebben wij niets verno men over sluiting van café's op Zondag a.s. Wij, caféhouders uit de Jordaan, 52 in to taal, hebben besloten onze café's op deze nationale rouwdag niet te openen. (Van één onzer verslaggevers). In wel zeer korte t(jd moest de ambtelijke molen voor het hulpverleningswerk op gang komen. Wanneer wel eens wordt gezegd, dat deze molen langzaam pleegt tc malen, dan heeft bij in deze dagen wel het bewijs van het tegendeel geleverd: Den Haag heeft met grote voortvarendheid en met grote be sluitvaardigheid een coördinatie 'van het hulpverleningswerk tot stand gebracht. Daardoor is het mógelijk geworden, dat dit grote, en voor een niet gering deel geïmpro viseerde apparaat zonder grote haperingen loopt. Sedert Dinsdag is voor het uitstippelen van de grote lijnen een interdepartementale coördinatiecommissie werkzaam, Daarin hebben onder voorzitterschap van dr Beel de secretarissen-generaal van de departe menten van Oorlog, Economische Zaken, Landbouw, Financiën, Sociale Zaken, Bin nenlandse Zaken en van Verkeer en Water staat zitting. Voor de kwesties, verband houdende met de schadevergoeding, is thans een commissie werkzaam onder leiding van minister Van de Kieft, zoals minister Van Thiel de leiding heeft van een commissie voor maatschap pelijke zorg aan evacué's. Over de schade regeling, zomede over de zorg aan evacué's, zullen op korte termijn maatregelen worden genomen. Teneinde een vlotte gang van zaken te bevorderen met betrekking tot de financiële hulp aan evacué's, is de regeling voor oor logsslachtoffers, waarvan de werking bij de gemeentelijke diensten bekend is, van kracht verklaard. De regeling geldt voor allen, die tengevolge van de ramp zonder inkomsten zijn gekomen, en is met ingang van 1 Februari van kracht geworden. De uitkeringen zuilen ten hoogste 90 pro cent van het laatst genoten inkomen be dragen. Deze uitkeringen zullen overal van gemeentewege geschieden. Voor de vergoe dingen aan de kostgevers is er een concept regeling gereed gekomen. Naar dr Prinsen verwachtte, zal de eer- - ste fase eindigend met de afsluiting van de evacuatie Dinsdag kunnen worden afgesloten. Over de totale om vang van de evacuatie heeft men nog geen exacte gegevens. Er zijn veel mensen, die spoedig weer naar hun woonplaats' terugkeren, maar het getal 50.000 schijnt wel als vrij juist te mogen worden aangewezen. Dr Prinsen heeft er overigens wel de aan dacht op gevestigd, dat het coördinatie orgaan is opgericht om de samenwerking op velerlei gebied tot stand te brengen. Het is een instelling voor de eerste dagen en aan zijn werkzaamheid zal zodra dit maar enigszins mogelijk is, een einde komen. Dan gaat alles weer langs de normale kanalen. Zo zal de coördinatiecommissie geen be moeiingen hebben met het herstel. De redding en evacuatie van mensen in de overstroomde gebieden is vrijwel voltooid. Het moest snel gebeuren, zo snel als maar enigszins mogelijk was. Het is echter nog steeds geen tijd om het met de werkzaamheden in het ondergelopen gebied nu maar kalmer aan te doen. Zo snel mogelijk moeten de gaten in de djjken dicht. Want door eb en vlot*!, door het in- en uitstromen van het water, worden de gaten in de dijken niet alleen groter, maar er ontstaan ook diépe pulten omdat water, dat door een nauwe opening stuwt, ook naar beneden perst en de grond wegspoelt. Hoe dieper de putten worden; hoe meer materiaal de vulling kost! En wannéér de putten tè diep worden en een nieuw stuk dijk moet worden gelegd langs de rand van de put op het ondergelopen land zoals ook op Walcheren bij Westkapelle is gedaan dan ontstaan er djjken met vele hinderlijke bochten. tenland komen: België, Duitsland. Noor wegen, Spanje, enzovoort. Dat kost deviezen. Snelle hulp, dubbele hulp Daarom is het noodzakelijk dat zoveel mogelijk de gaten ten spoedigste worden gedicht. Het beperkt de kosten. Overal moeten de polderbesturen handelen naar r is daarom direct op vele plaatsen man en macht gewerkt om de gaten zo spoedig mogelijk voorlopig te dichten om •der uitslijpen te voorkomen. Voor dit snelle werk heeft de luchtmacht diensten onschatbare betekenis verricht. Want de normale verbindingen over land waren meestal verbroken. Ter plaatse van een doorbraak was veelal ook niet voldoende hulpmaterieel aanwezig'. De aanvoer met schepen zou teveel tijd hebben gevorderd. Het zijn de vliegtuigen geweest die met honderden vluchten honderdduizenden zand zakken hebben kunnen aanvoeren op de snelst mogelijke wijze, alsmede rubberlaar zen opdat het mogelijk zou zijn bij de gaten in de dijken te werken. Er zijn door de lucht zandzakken aange voerd, hetgeen iets anders is dan zakken zand. De vulling van de zakken moest ter plaatse gebeuren. Men heeft de grond en het zand daarvoor zelfs uit het water staan scheppen. Men heeft weilanden afgegraven om de zakken te kunnen vullen. Men heeft land geofferd om het land te kunnen redden. Hel materiaal-probleem Voor het dichten van de gaten zal er enorm veel materiaal nodig zijn. Dat is een probleem op zichzelf. Want het materiaal is er niet. Er heerst in ons land een tekort aan zand, dat gebaggerd kan worden en met schepen kan worden vervoerd. Voor Wal cheren zijn in 1945 enorme hoeveelheden klei vervoerd uit de Zuiderzee, hetgeen schatten heeft gekost. In die tijd beschikte men nog over betonnen caissons die men in de gaten kon laten zinken. Die zijn er nu niet meer. En voor beton en cement is ook weer zand nodig. Voor het leggen van een dijkbed is er behoefte aan rijshout, maar ook dat is er niet voldoende. Er moeten arbeidevs komen om die rijsbedden te vlech ten en op die rijsbedden moeten keien wor. den gestort. Die keien moeten uit het bui- 12.240,19 dollar bijeengebracht „vobr de. hulp aan Nederland. De Amerikaanse kardinaal Spellman schonk Nederland 10,000 doilar als een persoonlijke bijdrage en 5.000 dollar als een gift uit de John Raslcob-stichting. Een Amerikaanse fabriek stelde 25 buiten boord-motoren ter beschikking. Zij zullen per vliegtuig naar Nederland worden "e- bracht. Het geld vloeit bij het bureau voor de hulpverlening te New York snel binnen: „te snel om geteld te worden"! Men moest het personeel met tien personen uilbreiden. eigen vermogen. Ze mogen personeel aan nemen en contracten afsluiten. Het Rijk mag niet wachten lot het een overzicht heeft. Snelheid is geboden. Zo snel mogelijk moe ten de toevoerwegen naar de overstroomde gebieden in orde worden gebracht. Er moe ten schuiten worden gebruikt voor het transport naar de geïsoleerde gebieden. Hoe sneller er wordt gewerkt, hoe beter. De vliegtuigen hebben ook uitstekend werk verricht voor gedetailleerde verken ningen. Ze konden rapporteren waar de toestand kritiek was, niet alleen voor men sen de 31 helicopters hebben meer dan duizend mensen gered maar voor de toe stand van de dijken opdat nog tijdig ver sterkingen konden worden aangebracht. En bij tienlallen dorpen hebben de transport vliegtuigen goederen neergeworpen, bij Den Bommel, bij Nieuwe Tonge, Scharendijke. Bruinisse. Wissekerke, Colijnsplaat, Kort- gene, Sommelsdijk, Maartensdijk, Melissant, Goes,- Poortvliet. Brouwershaven, Stellen dam, Ouddorp, Breskens, Ellewoutsdijk, Stad aan 't Haringvliet, Dirksland enz,, plaatsen waarvan men door de radio niet altijd hoor de dat zij hulp van vliegtuigen kregen. De snelle hulp is dubbele hulp geweest en dat geldt nog altijd. WEERBERICHT AANHOUDEND VORST. Weerverwachting, medegeleeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Zaterdag avond tot Zondagavond. Opklaringen, maar ook enkele plaatselijke sneeuwbuien en hier en daar tijdelijk mist. Weinig wind. In de kuststreken lichte tot matige, elders in het land matige tot strenge vorst. Weerkundige waarnemingen. Barometer: Wind: Temperatuur: Maximum temperatuur Minimum temperatuur Een van de zwaarst geteisterde plaatsen in het noodgebied is Stavenisse op het eiland Tholen. In het centrum van het stadje liggen nog enige rubberboten, die geen dienst meer konden doen. 5.4° per kwartaal DAGBLAD Postrekening 468089 TELEFOON 8090 Directeur-Hoofdredacteur: C. A. Müller OPGERICHT 1791 fr. p. post 5.05

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1