Wat verwacht u van het leven? Lastige bruiloftsganger deed greep naar zijn mes Herhalingsoefeningen algelast Daar ging de liefde .-MINISTER MANSHOLT IN NOODGEBIED Organisatie vpor spoedig lherstel van de landbouw Minister M&nsholt heeft een twee daagse inspectiereis gemaakt in het getroffen .gebied, waarbij hij zich op 4e hoogte heeft gesteld van de om- vang van de ramp. De minister heeft zich georiënteerd omtrent de moge lijkheden van het herstel van de land bouw en heeft de voorbereiding ter hand genomen van de organisatie van het herstel en van de uitvoering der werkzaamheden. „Zo snel mogelijk beginnen", zal het devies zijn voor de herstelwerkzaamheden, waarbij steun gevonden wordt in de weten schap, dat bepaalde gedeelten van het getroffen gebied; o.a, Zuid-Beve land en grote delen van West-Brabant, 'vrij snel droog kunnen vallen en nog dit jaar een oogst kunnen opleveren. Hiertegenover staat, dat voor andere gedeelten in het getroffen gebied reke ning irtoet worden gehouden met een latere aanvang van de herstelwerk zaamheden en met een langduriger proces van herstel van de grond. De minister noemde wat dit betreft Schou wen en Duivelend „een tweede Wal cheren". Tijdens de reis heeft minister Marisholt contact gehad met agrari sche voormannen uit het getroffen ge bied en heeft hij op ruime schaal over leg gepleegd met ambtelijke deskun digen en tal van technici, ook op de gebieden van het herstel van de grond en de cultuurtechniek. Een nieuw or ganisatorisch apparaat wordt snel ge schapen, waarbij gebruik zal worden gemaakt van de met de rijksdienst voor landbóuwherstel opgedane erva ringen en van de verdere mogelijkhe den, die de organisatie biedt. Ook de .schaderegeling voor de landbouw en vhet ontwerpen van de verdere finan ciering van het landbóuwherstel is ter ;hand" gëriömen. GEEN SCHRIJVERSBAL Het schrijversbal, dat de officiële -openingsavond van de boekenweek op 27 Februari a.s. zou besluiten, zal in verband met de ramp. die ons land heeft getroffen, dit jaar niet worden gegeven. Het eerste gedeelte, de offi ciële opening van de boekenweek en de opvoering van de vier bekroonde éénacters, zal normaal doorgang vin den. De door deze versobering vrijkomen de gelden zullen worden overgemaakt aan het Nationaal Rampenfonds. SLOEPEN VAN DE „SALLAND" AANGE SPOELD. Op het strand te Katwijk zijn twee sloepen aangespoeld van het schip ,Salland". Sinds Zaterdag is geen be richt meer ontvangen over dit 298 bruto register ton metende schip, dat op weg was van Engeland naar Stockholm. Er waren zeven mannen aan boord. De kapitein is M. Teekman uit Zwolle. Er wórdt ernstig rekening meegehouden dat het schip vergaan is. Paleis Noordeinde j klederdepót •H. M. dë Koningin heeft aan het Rode'Kruisdat gedeelte van het pa leis Noordeinde afgestaan, dat nog te harer beschikking stond. Het gebouw doet thans dienst als klederendepöt voor geëvacueerden. In het paleis is een staf van hon derd personen aan het werk, bijge staan door het paleispersoneel van de Intendance van de koninklijke palei zen te 's-Gravenhage en door de stu denten van het internationaal acade misch instituut, dat in het voormalig paleis is gevestigd. Waar zijn onze schepen? BENGKALIS 5 v. A'dam n. Indo nesië; BONAIRE A'dam-W. Indië 5 1180 m N.O. Barbados; BOSCHFON TEIN A'dam-O. Afrika 5 v. Pt. Said- Suez; FAIRSEA Sydney-A'dam p. 5 Bizerta; INDRAPOERA R'dam-Tj. Priok 5 150 N.t.O. Massawa-Aden JOH. V. OLDENBARNEVELT A'dam -Tj. Priok 5 60 O.t.Z. Malta-Pt. Said; KOTA INTEN 5 van Orleans naar Tj. Priok via Chaleston; MAASDAM 6 v. Havana te New York; ORANJE Tj. Priok-A'dam 5 v. Singapore-Belawan; SIBAJAK R'dam-Wellington 5 460 m Z.W. Tahiti; SLAMAT R'dam-Indone- sië-p. 5 Ouessant-Pt. Said; TABINTA Tj. Pripk-A'dam 5 te Colombo; TO- SARI R'dam-Tj. Priok 5 v. Padang; VEENDAM R'dam-New York 5 700 m .W.t.Z. Valentia; ZUIDERKRUIS Kaapstad-A'dara p. 5 Dakar. KLEINE VAART BESTEVAER 5 v Ahus; EEMS 6 te Dieppe; MARIA S 5 v Larvik; NEZO 6 v Hull; NECTON 6 p Delfzijl; PA RAAT 5 v Abö; REGINA 6 te Duin kerken; URANUS 6 te Rouen; VERA 5 v Heroen; WIEKA 6 te Penryn. Wanneer je de vraag krijgt voor gelegd, wat je van het leven ver wacht, is. het je onmiddellijk duide lijk, dat je hier van je persoonlijke levens- en wereldbeschouwing uit op antwoorden moet. De lessen, in het leven opgedaan, spelen hierbij uiter aard ook een rol. Zo zal je antwoord op de vraagwat het leven je geleerd heeft bij je toekomstverwachting van grote betekenis zijn. Is het niet wat pedant als jongere te schrijven over levenservaringen, nu ook zoveel ouderen met hun veel grotere le venservaring en levenswijsheid uiting geven aan de ervaringen, welke zij in hun veel langere wandel-op deze aarde hebben opgedaan? Je kunt rustig vaststellen, dat de genen, die in deze rubriek als „jon geren" worden aangemerkt in hun betrekkelijk' korte leven in een gi gantische periode der wereldgeschie denis met grotere problemen gecon fronteerd zijn, dan een heel mensen geslacht in vorige eeuwen. Deze overwegingen geven mij dan de vrij heid enkele opmerkingen onder uw aandacht te brengen. Het leven heeft mij geleerd,' dat de mens allerminst een ideaal wezen is. Dat hij niet tot enig goeds in staat is, meen ik echter te moeten ontken nen. Wij hebben in de afgelopen week ervaren, dat vrijwel ieder in den lande spontaan en zuiver heeft ge reageerd op de omvangrijke ramp welke het Zuidwesten van ons land heeft getroffen. In zeer veel gevallen is gegeven naar uiterste draagkracht, met als enig motief, dat het een sim pele plicht was de in nood verkeren de medemens bij te staan. Is nummer zes in de reeks welke wy Zaterdag 3 Januari j.l. openden met het artikel van G. A. de Ridder, voorganger by de Nederlandse Protestan ten Bond te Beilen en die Mjj daarna vervolgden met de bijdragen van Mr. J. W. Bast, advocaat-procnrenr te Meppel, mejuffrouw A. J. Scholte, oud bibliothecaresse van de openbare leeszaal en bibliotheek te Assen, pater WÜle- had Kocks, O. Carm., pastoor in de rooms-katholieke parochie van Hoogeveen, mevrouw H. A. van RielSmeenge, jutdinspectrice by het lager onderwys In de inspectie Assen te Zeyerveld (gem. Vries), plaatsen \vy heden de bijdrage van G. Londo, burgemeester der gemeente Westerbork tè YVesterbork. Daarom acht ik het noodzakelijk den ander steeds met goede tróuw tegemoet te treden. Wanneer wij 'el kaar slechts met allerlei boze ge dachten willen benaderen, dan is diepe, waarachtige vriendschap niet alleen uitgesloten, doch dan is con structief werk, in ieder geval op geestelijk en maatschappelijk ge bied, vrijwel uitgesloten. - Het leven heeft mij geleerd, dat er in onze wereld en zeker in onze na tionale samenleving een verderfelijke neiging bestaat de „souvereinitèit in eigen kring" te misvormen tot een isolement in eigen kring. Er is zo weinig openheid naar de zijde den niet-direct geestverwanten. Deze op geslotenheid kan ons alleen maar armer maken en ons slechts een misplaatst superioriteitsgevoel be zorgen. Ik weet uiteraard wel, dat er veel contacten zijn, die boven deze scheidingsmuren uit reiken, doch de massa voelt zich veilig en beschut'in het eigen geestelijk- of politiek mi lieu, mist de loutering van de botsing der meningen en de vergezichten, welke zich voor ons oog opendoen op elke ontdekkingstocht. Het leven heeft mij geleerd, dat Tièt grote probleem in onze wereld samenleving is de „kortsluiting", welke er bestaat tussen de vooruit gang der techniek en onze cultuur. Onze cultuur heeft de enorme vórde ringen van de techniek niét'kunnen bijhouden. Zoals een kind geen raad weet met speelgoed, waaraan het geestelijk nog niet toe is, zo worstelt de mensheid met ontstellende moge lijkheden, door zeer knappe breinen uitgedacht, waarvan het gebruik nog vele geheimen bevat. Daardoor ont staan ontzagwekkende spanningen. We kunnen alleen maar hopen, dat alles goed gaat. Alleen maar hopen? En hier begint mijn toekomstverwachtingDe reali teit van de wereld en het leveii stem men niet bepaald optimistisch. De grote tegenstellingen en spanningen in de volkerensamenleving laten niet veel mogelijkheden open voor blijde verwachtingen. Er heerst veel egoïs me en weinig zelfcritiëk. En waar deze laatste luid wordt verkondigd, is van zuiverheid geen sprake. Het geloof in de evolutie, het ge leidelijk aan in kracht toenemen van de goede eigenschappen in de mens, heeft aan aanhang verloren. Het vindt geen steun in de ontwikke lingsgang der mensheid. Misschien zijn we minder bruut en rauw dan de Bataven, maar dan is het geloof ik meer een kwestie van uiterlijke be schaving dan van karakter. De toekomstverwachting ziet er vrij somber uit. Dus alleen maar hopen, dat het met de ivereld en ons persoonlijk le ven wel los zal lopen? Neen, niet de ze negatieve houding'. Als christen weet je, dat je leven, dat je als ge schenk ontvangen hebt, geleid wordt: dat je een opdracht te vervullen hebt en dat het je plicht is met vallen en opstaan te trachten deze opdracht u.it tè voeren. Mijn hoop en verwachting van het leven is: als een blij mens mijn weg te mogen gaan, daarbij mijn leven in handen wetende van en overgevende aan Hem, Die alle verstand te boven gaat. Wij allen hebben de eenvoudige, maar o zo moeilijk te realiseren bood schap, welke Christus ons heeft ver kondigd, tot werkelijkheid te bren gen; als herboren mensen Zijn op dracht uit te voeren, onze taak aan vattende. op de plaats, waarop een ieder van ons is gesteld. Guido Gezelle heeft het zo juist gezegd: Het leven is geen vrede alhier, Geen wapenstilstand vragen. Het leven is de Kruisbanier, Tot in Gods Handen dragen. Westerbork, 4 Februari 1953. LONDO. De betrokkenen worden de „geheime l vyanden" genoemd, voor .wie de Rusr I sen voortdurend op him hoede moeten I zyn. De gearresteerden zijn: 1. A. D. I Goerewitsj, die ,.een geheime Trots- kyist en gezworen vijand van het l Sowjet-volk" wordt genoemd. Hij zou f de- communistische partij,.hebben mïs- leid en sinds 1939 als spion werkzaam zijn geweest. 2. E. A-. Taratoeta, een f vrouwelijke medewerker aan de Rus- I sische academie van wetenschappen, die voor Goerewitsj „een aantal ge- f lieime documenten" zou hebben gesto- I len. 3. K. F. Romanof, vanwie ge- zegd wordt dat hij, na een mislukte f poging om een grote som uit de staatskas te stelen, gearres.eerd is,, toen hij zijn diensten aanbood aan een f buitenlandse spionnagedienst. 4. I T. A. Sas. die als deserteur in de twee- de wereldoorlog eerst voor 'e Gésta- f po en vervolgens voor de -Am rikaan- se geheime dienst in kampen voor ver- E plaatste personen in Duitsland zou hebben gewerkt. Mr. Roolvink lid Tweede Kamer l De voorzitter van het centraal stembureau heeft in de vacature ont- I staan door het ontslag nemen van mé- i juffrouw Dr. A. de Waal, die benoemd l is tot staatssecretaris van Onderwijs, f tot lid van de Tweede Kamer benoemd verklaard de heer Mr. E. G. A. Rool- vink te Almelo. De heer Roolvink heeft F reeds eerder voor de KVP zitting ge- I had in dit college. SOW JETS ZOUDEN BASIS OP RüGEN AANLEGGEN Poging om Oostzee tot bin nenwater te maken Nog steeds worden goederen uitgeworpen Het programma voor het uitwerpen van goederen door vliegtuigen boven het noodgebied wordt onverminderd afgewerkt, Hoogstens van tyd tot tijd door de minder gunstige weersom standigheden, onderbroken. Grote hoe veelheden liggen gereed, t.w. medica menten en dokteruitrustingen, sera voor typhus, para-typhus en ook peni- ciline, voorts voeding, honderden rub ber zakken met water, duizenden bro den. 10.000 kg vleeswaren in blik, pak ken vis. tarwe, zakken met vygen, duizenden veekoeken, honderden zak ken scheepsbeschuit en kindervoeding. Ook talrijk hulpmateriaal, w.o. 400.000 zandzakken, kabels, rubber laarzen, rubber boten, reddingsgordels .en kle ding voor volwassenen en kinderen. De KLM heeft met haar Dakota's op de luchtbrug tot dusverre 41 vluch ten uitgevoerd, Daarbij is 106 ton aan goederen boven, het rampgebied uitge worpen. Vrijdagmorgen is een op weg naar het noodgebied zijnde. Dakota trans porttoestel van de Nederlandse lucht macht op Valkenburg tijdens de start verongelukt. Het vliegtuig- kon niet snel genoeg hoogte krijgen en de be stuurder was gedwongen dë machine een buililandfng'te'latéh malted op Hét'' vliegveld; Met toestel ls daarbij be-' schadigd. Persoonlijke 'ongèlükRen' hebben zich niet voorgedaan. Ten aanzien van alle militairen van de Koninklijke Landmacht die in de eerste helft van de maand Maart 1953, voor herhalingsoefeningen onder de wapenen moeten komen heeft de minister van Oorlog in verband met de noodtoestand bepaald: de herhalings oefeningen worden afgelast voor die oorlogsonderdelen van de Koninklijke Landmacht die in de eerste helft van de maand Maart 1953 onder de wape nen dienen te komen. Alle reserve-officieren, dienstplich tige onderofficieren en dienstplichtige korporaals van de Koninklijke Land macht die een oproeping hebben ont vangen om op 2 Maart of 5 Maart 1953 voor herhalingsoefeningen onder de wapenen te komen en alle dienst- nüchtiee korporaals en dienstplichtige soldaten van de Koninklijke Land macht die eer oproeping hebben ont vangen om op 16 Maart 1953 voor her halingsoefeningen onder de wapenen te komen, behoeven aan deze oproe ping préén 'gevolg te geven. Laatste slachtoffer op Texel geborgen Vrijdagochtend is het laatste slacht offer van de ramp op Texel Zondag j.l. omgekomen in de Eendrachtpolder geborgen. Het is de 23-jarige land arbeider Siebren Walsbeer. De toe stand op het eiland ls thans zo, dat er „geen bijzondere zorgen" zijn. Dagèlijkse verantwoor ding hulpverlening Wy ontvingen gisteren de volgende schenldngen voor de slachtoffers van de nationale overstromingsramp: Rëisvereniging Assen f 100,J. B. f 2,50; Kinderen o.l. school Erm f 52;50; G. J. v. O. f 21,50; J. W. f 10; H. R. te Rolde f 10,R. R. te Rolde f 20,—; D. B. f 10,—; E. B. f 50,—; Grönneger Sproak f 100,H. S. f 10; K. de J. f 5.—; J. S., J. P. en R. S. f 7,50; K. Z. f 5,—; B. de B. f 20,—; R. V, f 50,—; 'M. W. (uit' de spaarpot) f 1,—; Handbalclub N,V. Gelmok f 100;Personeel Gelmok N.V. f 525J96; Bedrijf Gelmok N.V. f 525.96 L. de J. f 5,—. Waar geen plaatsnaam vermeld is wonen de s henkers in Assen. Wy herinneren u er aan dat u uw bydrage voor de slachtoffers bij ons kunt soorten: a. Aan ons hoofdkantoor te Assen; b. Door overschrijving op onze bank rekening »y de Ned. Middenstands- bank, kantoor Assen, onder vermel ding: „Slachtoffers watersnood"; o. Door overschrijving op onze reke ning b(j de- p^stglrodiensfc, nanimet 7 L 7 8 6, eveneens onaer vermelding „Slachtoffers watersnood". Alle binnengekomen giften worden In ons blad verantwoord en daarna afgedragen aan het plaatselyk comité Nationaal Rampenfonds. Buitenlandse toeristen schreven af In het buitenland heerst bij velen de mening dat ons gehele land door de watersnood is getroffen. Van de zijde van vele reisbureaux en hotels is al bericht ontvangen dat er uit het bui tenland annuleringen zijn ontvangen, aldus de directeur van de Algemene Nederlandse Vereniging voor Vreem delingenverkeer. jhr. W. Boreel. De toeristische mogelijkheden in Ne derland noemde de heer Boreel nog talryk genoeg. Hij twijfelt er niet as- dat men er in zal slagen om de schade aan de kuststreek van het vasteland en aan de Waddeneilanden voor het seizoen weer te herstellen. Geen bezorgdheid meer voor Voome en Putten De situatie op Voorne en Putten geeft, indien zich geen onverwachte complicaties voordoen, geen reden tot bezorgdheid meer. Weliswaar stroomt door vier gaten in de Oudenhoornse zeedijk met vloed het water nog bin nen, doch de waterstand in de onder gelopen polder wordt hierdoor niet ho ger. Om op alle eventualiteiten te zijn voorbereid, wordt de dijk aan de Noordwest zyde van het Voornse ka naal verhoogd. Met man en macht wordt gewerkt aan het dichten van de vier gaten in de Oudenhoornse zee dijk. Er zijn bovendien nog vijf gaten in de dijk doch hiervan wordt bij nor maal weer geen hinder ondervonden. Dë burgemeester van Sprang-Ca- pelle (N.-Br.) deelt mede, dat-het ge vaar voor zijn gemeente geweken is. Weliswaar is een deel van het grond gebied der gemeente overstroomd, doch het gevaar voor doorbraak van de winterdijk is bezworen. De burgemeester heeft toestemming verleend tot het terugkeren van de geëvacueerden van de winterdijk en de Waspikse dijk. AANGESPOELDE GOEDE REN TOEGEëlGEND 5 maan den gevangenisstraf De politierechter te Middelburg heeft Vrijdagmiddag een onvoorwaar delijke gevangenisstraf van vijf maan den opgelegd aan P. F. de W. uit Hontenisse, die zich had schuldig ge maakt aan het zich toeëigenen van aan de dijken aangespoelde goederen; afkomstig ujt de geteisterde gebieden. De substituut-offcier van justitie te Middelburg, Mr. André vestigde er met nadruk de aandacht op. dat afge zien van plundering, ook het zich toe- eigenenvan aangespoelde goederen, zeer streng zal worden gec ft. Deze goederen moeten bij de burgemeester van- de plaats van inwoning worden ingegeven. - In de gemeente Reusel (N.-Br.) Tef^eviijkiSpali.tië :eeri; ëcfiïp&^YAan- gehóudeh, dat voorgaf geiden^ in -te zamelen voor de nood gebieden.Dit geld werd echter te éigen bate aange wend. Zij zullen voor de officier van justi tie te Den Bosch worden geleid. ZELFS NEDERLAND" Chuter Ede over de overstromingsramp Chuter Ede, voormalig Engels La bour-minister van Binnenlandse Zaken heeft Vrijdag in het Lagerhuis ver klaard, dat Engeland en Nederland lotgenoten zijn in de overstromings ramp: „In sommige opzichten ver klaart dit de aard van de verwoesting hier, wanneer een op dit punt zo we tenschappelijk -en bekwaam volk - als het Nederlandse door deze ramp is overweldigd". De Nederlanders hadden zeewerin gen aangelegd, waarvan men had- ge dacht, dat zij. afgezien van sabotage, volkomen ondoordringbaar zouden zijn voor de aanval van de zee, aldus Ede. In de Engelse overstroomde gebie den is men nog bezig met het zoeken naar doden. Volgens de niet-offïciële schatting is het aantal slachtoffers nu 290. Van het eiland Canvey worden nog 950 personen vermist. Men ge looft. dat de meesten hunner naar fa milie en vrienden in Londen zijn ge gaan. In totaal zijn er in het Engelse 'kustgebied 500 gaten in de zeewering geslagen Militair vermist Als vermist is opgegeven de dpi. soldaat W. M. de Haas. legemummer 32.11.07.137, dienstdoende bij de kok- school te Leiden en afkomstig uit Rot terdam. Bij reddingswerkzaamheden nabij Abbenbroek is hij Maandag voor het laatst gezien. Friesland bereid evacué's op te nemen De Commissaris der Koningin in Friesland heeft aan de minister van Binnenlandse Zaken telegrafisch me degedeeld, na overleg met o.a. de pro vinciale evacuatiecommissaris, dat Friesland gaarne bereid is desgewenst grote aantallen evacué's uit noodge- bieden of opvangcentra te ontvangen en tijdelijk of langdurig te verzorgen. Het provinciaal bestuur en alle orga nen in Friesland zijn desgewenst tot elke medewerking bereid. PRAWDA MELDT ARRES TATIE VAN VIER RUSSEN Beschuldigd van spionnage Het orgaan van de Russische com munistische party, Pravvda, meldt dat vier Russen, onder wie een vrouw, zyn gearresteerd op beschuldiging van spi onnage voor vreemde mogendheden. I Volgens Hanson W. Baldwin; mili- f tair correspondent van de New York Times, bouwt de Sowjet-Unie op het Duitse eiland Rügen (Oostzee) een basis voor kleine marineschepen en vliegtuigen, een en ander in eenpo ging, om de Oostzee tot een „Sowjet- binnenzee" te maken. Een Duits vlieg veld wordt volgens de correspondenten verbeterd en een nieuw wordt aange legd. Voorts zouden kanalen naar het binnenmeer op Rügen worden gegra ven, die dit tot een beschutte haven voor kleine marinevaartuigen zouden kunnen maken. Naar men aanneemt, zo gaat het artikel verder, zullen meer dan 10Ö duikboten, een of meer kruisers van het type Swerdlof, een groot aantal torpedomotorboten alsmede een aan tal oude slagschepen in het Baltische gebied gestationneerd worden naast 700 tot 800 marlnevliegtuïgen. Met de constructie van de bases- Rügen zou de Sowjet-Unie ook een „neutralisering" van de Scandinavi sche eilanden beogen^ aïsmede een versterking van de gehele positie in de noordelijke wateren. Messengevecht in Hoogeveen Het schynt nog altyd moeilyk, om een bruiloft op het Drentse platteland te vrij waren voor een messengevecht. In Hoogeveen gelukte dat op 23 Februari van het vorig jaar in ieder geval weer niet en Arend Benjamins en Maria van der Sleen zagen hun huwelijksdag eindigen met een twist, waarvan tenslotte Jan de Bruin uit Hariingen het slachtoffer werd. Deze zelfde twist bracht gistermorgen de 23-jarige Berend W. uit Koekange voor de Asser Arrondissementsrechtbank, die daar 1 jaar en 3 maanden met aftrek tegen zich hoorde eisen. Dit was dezelfde straf, die ook al in een eerdere behandeling gevraagd was. De tweede zitting, die aan deze zaak gewijd werd, leverde echter vol gens de O.v.J, geen nieuwe gezichts punten op. zodat hij by de eerste eis bleef. Op de avond van de bruilofts dag werd er natuurlijk flink gedron ken. Voor Berend W. zelfs te veel, want hy werd lastig en vervelend en tegen 12 uur was men hem zo zat, dat een poging werd ondernomen, om de jongeman de deur uit te werken. Hierbij geraakte zelfs de bruid ver ward in een kluwen mensen. Het slechtste echter kwam Jan de Bruin er af, want hij kreeg een messteek in zijn linkerzij, die zijn borstvlies door boorde en zelfs nog zijn linkerlong raakte. Ofschoon verd. heftig bleef ontkennen, dat hij dit mes gehanteerd had, kwam de O.v.J. toch tot boven genoemde eis. SLECHT HUWELIJK. Ook in het kamp voor è.-socialen te Ten Arlo werd met het mes ge werkt. Hier was het de 23-jarige los- arbeider Martinus Albertus W., die na een ruzie met zyn vrouw een brood mes naar haar hoofd wierp. Overi gens was dit niet de enige keer, dat de man onenigheid had met zijn echt genote. Hij bedreigde haar ook al ééns een keer eerder en gaf haar een an dere maal een slag op het hoofd. De eis was 3 maanden met aftrek en voorwaardelijke ter beschikkingstel ling van de regering met een proeftijd van 3 jaar en onder, toezichtstellihg. W. werd meteen in vryheid gelaten. ONTKENNING. Nog een verdachte, n.I. de 27-jarige Evert R. uit De Wijk werd in vryheid gesteld. Hy zou enige dekens tenna dele van de Staat der Nederlanden verduisterd hebben, hetgeen verd. zelf trouwens ontkende. Als gedeti neerde in Veenhuizen was de man te werkgesteld bij een boer, waar hy ook- sliep. Hiervoor had R. enige dekens in gebruik, waarvan hij er ééntje na zijn-, vertrek niet inleverde, doch ter be schikking stelde van zijn opvolger, die- hem hiervoorTëen paar pakjes tabak gaf. De eis was 4 maanden met af trek. In al deze zaken doet de Rechtbank 20 Febr. a.s. uitspraak. door Mary Burchell V 29) „Dat is tohc misschien beter dan altijd naar haar te verlangen?" ver onderstelde Hope. „O heden, neen". Mevrouw Tam- berley scheen opnieuw plezier te heb ben in wat ze kennelijk Hope's na ïeve kijk op het leven noemde. „Als je merkt, dat je gevoel met je op de loop gaat, is hét verstandigst zover mogelijk van het object van je liefde vandaan te blijven". „Ik vind, dat je je dan onttrekt aan de moeilijkheden", verklaarde Hope ferm. Mevrouw Tamberley keek haar met een geamuseerd, taxerende blik nan. „Maar jij bent ook nog heel jong"; was alles wat ze zei. Hope zat een ogenblik peinzend na te denken over -deze levensfilosofie. Ze vond die dor en weinig voldoe- J ning gevend. „Gelooft u dus", sprak ze langzaam, terugvallend op een eerder stadium in hun gesprek, „dat wanneer Errol wanneer meneer Tamberley op iemand verliefd wordt, hij het gron dig zal doen?" „Tot verveelend wordens toe", was het vreemde antwoord van zijn moe der. „Tot vervelend wordens toe", was „O ja. Errol kent maar één weg, waar het zijn gevoelens betreft. Dat had hij als kind al" Hope had zich Errol Tamberley nooit als kind voorgesteld, maar wc-rd nu nieuwsgierig. „Hoe bedoelt u dat precies?" „Wel, de meeste enige kinderen zijn erg do! op hun moeder, weet je. Maar Errol was werkelijk ontzettend aan hankelijk als jongen. Soms bepaald lastig. En natuurlijk heeft een mens ook nog wel wat anders te doen dan zich door haar zoon te laten aanbid den". „Bedoelt u", vroeg Hope langzaam, „dat u het niet prettig vond geado reerd te worden?" „Niet door onstuimige kleine jon gens", zei mevrouw Tamberley met lichte afkeer". „O ja". Hope vroeg zich nu af, waarom ze in de aanvang van hun gesprek had gedacht dat ze mevrouw Tamberley misschien toch wel aardig vond. Haar oppervlakkige vriendelijkheid en grappige manieren om de dingen te zeggen, boeiden je natuurlijk. Boven dien was Hope gevleid geweest door het feit, dat ze bij wijze van uitzon dering eens over, iets anders dan ba naliteiten had willen praten. Maar nu kreeg Hope bepaald een gevoel van afkeer. Ze had medelijden met het kleine jongetje dat Errol Tamberley was geweest. Blijkbaar hartstochtelijk van aard en dol op zijn mooie moeder, die het tonen van gevoelens zowel bespottelijk als hin derlijk vond. „Waarom zou ze in vredesnaam de moeite nemen opnieuw te trouwen?" dacht Hope. Waarschijn Mik omdat de man van haar keuze in een nog mooier en luxueuzer huis woont dan zij z En juist op dat ogenblik sprak me vrouw Tamberley vriendelijk. „Je moet mij eens komen opzoe ken in mijn nieuwe huis wanneer ik goed en wel geïnstalleerd ben. Het is erg mooi. Veel groter dan Errols huis". Haar thuis gedurende vijf en -dertig jaren was al niet meer dan „Errols huis", merkte Hope, en het staat in het mooiste park van de hele provincie. Hope bedankte haar en zei dat ze dat heel prettig zou vinden en dat ongetwijfeld Tony en Bridget ook graag mee zouden komen. Mevrouw Tamberley zei „Natuur lijk", maar zonder veel enthousiasme, en Hope voelde plotseling een grote dankbaarheid dat deze vreemde ge voelloze vrouw niet langer de zorg van de tweelingen zou dragen. Niet dat ze niet consciëntieus zou zijn en zelfs vriendelijk, voorzover haar ga ven haar dat toelieten, maar enthou siasme en spontaniteit en levens vreugde stierven een natuurlijke dood in de ijzige kalmte van haar te genwoordigheid. Aan het pinde van de lunch bleek het dat bevrouw Tamberley inder daad tracteerde en het rolletje bank papier. waarmede ze de rekening be taalde, verbaasde en imponeerde Ho pe door zijn omvang. Ze was gewend ruim te leven, maar dit was heel iets anders. Er heerste klaarblijkelijk geen geldgebrek in het Tamberley- huishouden en ze veronderstelde, dat zij als Errols vrouw ook de beschik king zou hebben over belangrijk meer dan ze ooit in haar leven ge wend was geweest. Als Errols vrouw. Die zin had een wonderlijke en werkelijke klank, en hoewel ze hem vele malen herhaalde op de reis naar Orterville, scheen hij nimmer van vaag vooruitzicht tot heldere werke lijkheid uit- te groeien. De tweelingen wachtten hen op aan het station en hun vreugde bij de begroeting maakte Hope blij dat ze gekomen was. „Is oom Errol hier met de auto?" vroeg mevrouw Tamberley. „Neen. Boles is er", legde Tony uit, Terwijl Bridget er aan toevoegde: „Om Errol is gaan paardrijden, maar hij zei, dat wij u mochten afha len". „Ik wou, dat je oom niet altijd op die ellendige zwarte ging rijden", zei mevrouw Tamberley klagelijk. „Hoe wel hij het zelf moet weten, als hij zyn nek wil breken". „O, ik geloof nooit, dat hij zijn nek zal breken!" riep Bridget bezorgd uit. „Hij kan Lucifer wel aan", ver klaarde Tony sussend. En Hope was opnieuw getroffen door het vertrou wen dat de tweelingen in hun nieu we oom stelden. Op de weg naar huis waren de kin deren vol verhalen over hun nieuwe leventje en in de vertrouwelijkheid van hun levendiggebabbel verloor Hope iets van het onwezenlijke ge voel dat haar sinds de vorige avond bevangen had. Hier waren zij en de kinderen aan het praten oyer gewone dingen. Het was onmogelijk, dat de toekomst zich zo fantastisch zou vol-" trekken als zij vreesde. Toch wist Hope dat ze geen rust zou7 hebben voordat ze Errol had gespro ken. Was het mogelijk, dat deze hele kwestie slechts een vrij omslachtig, maar zeer heilzame waarschuwing voor haar was geweest om niet zoveel vertrouwen te stellen in wat de Ri chard Fanders van deze wereld te vertellen hadden? Diende hij haar slechts een gepeperde les toe, die zou eindigen met zijn honend lachje en een bijzonder pijnlijke versie van het kwalijke „ik heb het je wel gezegd"? - Hope dacht, dat ze dit wel zou kun nen verdragen, maar haar gezond verstand zij haar dat vijfdwzend gul den toch wel een stevis oriisie was voor het genoegen haar pen lesje te geven hoe nodig ze dat ook had. iWordt vervolgd/

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2