'tNIEUWSVOOR KAMPEN Tweede spoorwegstaking werd verloren Spoorweg over Sloedam niet beschadigd Zaterdag 7 Februari 1953 Pagina 6 Kampen voorheen en thans Van de Gast- en Proveniers- naai de Weeshuizen DE CELLEBROEDERS EN HUN ORDE In het door ons reeds eenige malen genoemde boekje: Kampen, Geschied kundig overzicht en Merkwaardigheden door Mr. J. Nanninga Uiterdijk, vertelt deze," dat .,de Cellebroeders, die leefden naar den regel van St. Augustinus, leeken •waren en zich bezig hielden met 't ver plegen van zieken en 't begraven van dooden, kwamen in 1475 in Kampen en vestigden zich in 1477 met toestemming der regeering in een huis bij de poort naar hen genoemd, waarin later het grootburgerweeshuis werd gevestigd. Op een steen die vroeger in den gevel stond las men: Ao. domini 1475 wilt doch besinnen, in September den 25 wel bedacht, Quamen de Cellebroeders te Kampen binnen, begonnen dit klooster, Ao. 81 volbragt." Over St. Augustinus zelf liet genoemde schrijver ons geheel in het onzekere. Dit prikkelde onze weetlust en wij veronder stelden dat er ook wel lezer-s zouden zijn, die daarover wat meer zouden willen weten. Daarom doken wij in meer dere gegevens onder en vonden het vol gende, Augustinus, Aurelius (zoon van de Heilige Monica en Patricius) de meest- beroemde Kerkvader van het Westen, geb. 13 Nov. 354 te Tagaste in Numidië, studeerde :e Karthago, werd leeraar in de welsprekendheid te Rome en te Mi laan, legde zich na een jeugd vol uit spattingen toe op de wijsbegeerte, sloot zich aan bij de Machinaeërs, die door het vrije onderzoek der rede tot kennis der waarheid zochten te komen, begon ten slotte aan alle waarheid te twijfelen, doch werd door bisschop Ambrosius te Milaan in 387 voor het Christendom ge wonnen en gedoopt. Hij trok zich in strenge afzondering terug, werd in 391 tot presbyter en in 395 tot bisschop in Numidië gekozen, waar hij op 28 Augus tus 430 (wij vonden ook 420 als sterfjaar vermeld) stierf. De R.K. Kerk vereert hem als een heilige. Zijn geschriften, waarvan vele, vooral de wijsgeerige. let terkundige en wiskundige, zijn verloren gegaan, hebben eeuwenlang een buiten gewoon grooten invloed gehad op de Westersche kerk. Zeer beroemd zijn de Belijdenissen (Confessiones) een autobio grafie en „De civitate Dei" (Over de stad Gods) van genoemden Kerkvader. De Cellebroeders hebben den naam van hun Patroon steeds hooggehouden, het geen blijkt uit het feit. dat toen de Her vorming in onze stad zich baan brak en groote opruiming in en van de kloosters werd gehouden, hun geen moeilijkheden in den weg werden gelegd en hun zelfs geld voor hun onderhoud door den Raad werd toegezegd indien zij voortgingen hun werk van barmhartigheid te be trachten met de zelfde toewijding en ijver als voorheen. Op dit besluit van den Raad zal de houding der Cellebroe ders ter. opzichte van de Hervorming ongetwijfeld ook wel van invloed zijn geweest. Zij waren deze tenminste zoo gezind, dat zij reeds in 1566 op hun kerkhof hervormde prediking toelieten, welke volgens Mr. Nanninga Uiterdijk gehouden werd door Jan Arentsen op den 13den September van dat jaar. Dien prediker werd het verblijf in Kampen ontzegd. Wij wagen de veronderstelling dat bedoeld is Jan Arendsz. uit Alkmaar, die met Peter Gabriël en Nicolaas Schel- tius, het klaverblad vormde welke de eerste zoogenaamde Hagepreeken in ons land hielden. Tot 1566 hadden de Her vormden hunne Godsdienstige samen komsten zoo geheim mogelijk gehouden, maar in genoemd jaar ving, als op een gegeven teeken, bijna gelijktijdig in de verschillende gewesten de openbare pre diking aan. En dat, hoewel de plakkaten tegen de ketters in onze stad eenigen tijd te voren opnieuw afgekondigd waren. Het zou ons. wilden wij de toestanden op religieus gebied, te dier tijde ook in onze stad heerschende. omschrijven, op het terrein van de Vaderlandsche- en Algemeene geschiedenis voeren. Wij vol staan daarom met te vertellen, dat het gemeentebestuur met de toepassing der plakkaten niet erg hard van stapel liep. Maar. Alva's Raad van Beroerten ver richtte zijn luguber werk. de nederlaag van graaf Lodewijk van Nassau, verduis terde het morgem-ood der vrijheid van de, rebel verklaarde, Nederlandsche ge westen. Geen wonder was het dan ook, dat na een aanschrijving van Alva, de stadsregeering in vreeze geraakte en daarom meer dan voorheen „de puntjes op de i zette". En nu nog eens maar: De pols verdraagt geen keten. Geen prikkel duldt de hiel. En vrijheid van geweten Is d' ademtocht der ziel Geen boeven en piraten Bezwoeren een verbond. Maar rouwende onderzaten. In 't reinst en dierst gewond. De Hervorming was niet te keeren en toen de stad in 1580 aan de Staatsen in handen viel was het „schrikkelijk pleit van dwang en vrijheid" beslecht. De Hervorming was voorgoed in Kampen een feit geworden. Zooals wij reeds eerder vertelden wer den daarop de kloosters ontruimd en aan het Cellebroederskiooster de bestemming van weeshuis gegeven. Daarover meer in volgende bijdrage. (Oude spelling). Kind te water Toen dezer dagen de 16-jarige Henk van Loo voor zijn baas een boodschap moest doen aan de Trekvaart, zag hij juist hoe een klein ventje in het mod- i zo zwaar derige water van de Trekvaart terecht1 kwam. Gelukkig dreef het ventje niet te ver af, zodat hij met een stok het kind weer naar de wal kon halen. Het bleek het driejarig zoontje van de heer Van de Maat te zijn. De kleine heeft geen nadelige gevolgen van het koude bad gehad. Uit de omgeving Vervoer in verband met overstromingsramp Raadpleeg Rijksinsp. v. Verkeer De Rijksinspecteur van het Verkeer in het district Gelderland heeft met nadruk onder de aandacht van alle ver voerders in dit district gebracht, dat de regeling van alle vervoer met vracht auto's en autobussen, verband houden de met de overstromingsramp, uitslui tend in handen van de Rijksinspecteurs van het Verkeer is gelegd. Het is dan ook van het allergrootste belang, dat de vervoerders in Gelderland geen rit ten doen buiten de dienst van genoem de Rijksinspecteur om en zich, alvo rens gevolg te geven aan verzoeken om hulpcolonnes, getroffenen enz. te ver voeren, onmiddellijk telefonisch met die dienst in verbinding stellen, welke momenteel dag en nacht bereikbaar is (telefoon 08300-23641). ELBURG Benoeming. Dyor de commissaris der konir.ein in de provincie Gelderland werd met ingang van heden. 6 Februari onze burgemeester jhr W. H. v. d. Poll. benoemd tot waarnemend burgemeester van de gemeente Doornspijk, zulks in verband met ziekte van burgemeester U. de V ries. Nog steeds actief. Ook al Is de lljst- collecte achter de rug en is men tevreden over de resultaten, men blijft nog steeds doorgaan met het inzamelen van gelden voor het Nationaal Rampenfonds. In de ConfectieCentrale werd onder het perso neel 'n collecte gehouden, die het prach tige bedrag van f 322.50 opbracht: dit be drag werd door de directie verdubbeld. De winkeliers zitten ook niet stil. zo heeft één winkelier in Elburg een be paald artikel ten verkoop aangeboden, waarvan hii de winst beschikbaar stelt vcor het Nationaal Rampenfonds. In verband met de noodtoestand is de bioscoopvoorstelling van hedenavond af gelast. OLDEBROEK Voor de getroffenen Wij vernemen, dat nog dagelijks giften voor het Nationaal Rampenfonds binnen komen. Zo heeft de Coöp. Boerenleen bank. via de Coöp. Centrale Raiffeisen- bank. een bedrag f 800.toegezegd, het Chr. mannenkoor schonk f 50.terwijl van tal van particulieren nog nagiften werden ontvangen. In totaal is alhier, d.w.z. te kerkelijk Oldebroek. omvat tende de kleinste helft der burgerlijke gemeente, bij particulieren tot heden in gezameld een som van f 10363. Boven dien hebben verscheidene ingezetenen een gift per giro rechtstreeks aan het Rampenfonds overgemaakt en heeft de plaatselijke watersnoodcommissie uit haar kassaldo f 2000.beschikbaar ge steld. Op verzoek bevelen wij nog gaarne met klem de extra-collecte aan. welke Zondag in de kerken voor het Rampen fonds wordt gehouden. Woningcontingent. Het algemene woningcontingent voor het iaar 1953 is vastgesteld op 35 woningen. Brand in hooiberg Lelijke schadepost Vrijdagmiddag ontstond brand in een met hooi en graan gevulde tweeroeden hooiberg achter de landbouwerswoning van de heer G. van de Streek, in de Kerkstraat. Spoedig laaiden de vlammen hoog op en sloegen over naar een op korte afstand staande met hooi gevulde vier-roeden hooiberg. De ettelijke dui zenden kilo's hooi. welke in de beide, bergen geborgen 1 waren, gingen groten deels verloren. Gelukkig was het woon huis met pannen gedekt, zodat dit geen direct gevaar liep. Een naast de hooi bergen staande schuur, welke met stroo gedekt was. bleef behouden. De plaatse lijke brandweer was spoedig aanwezig. Naar wij vernamen waren de beide hooi bergen wel. doch het daarin ongeslagen hooi niet verzekerd, zodat deze brand een lelijke schadepost voor de eigenaar be tekent. De oorzaak van de brand is nog onbekend, doch de Rijkspolitie stelt een onderzoek in. WEZEP Veel meeleven met getroffenen Niet minder dan op andere plaatsen leeft men ook hier mee met de slacht offers van de watersnood. De opbrengst van de geldinzameling van de Coöp. zuivelfabriek „Kamperveen" tot de Gel derse dijk beliep tot en met Donderdag f 11.733.75. De grootste gift was f 2000 door de milde gever, ten behoeve van de zo zwaar getroffenen, van zijn spaar bankboekje opgenomen. Giften in geld kunnen nog worden afgegeven bij de heren H. J. ten Napel te Weze.p, tel. 238 en W. C. Maas, de Vogelenzang V 24 te Hattemerbroek, tel. 363, voorzitter van de plaatselijke afdeling van het Ned. Roode Kruis, waar tevens opgave kan worden gedaan van beschikbare bedden, dekens, matrassen, lakens en slopen, die daarna aan huis zullen worden afge haald. De meubel- en matrassenfabriek Spakman en Co stelde reeds 50 matras sen beschikbaar. Tot nadere oproep is inlevering van kleding en schoeisel niet meer nodig. Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk 9.30 en 14 uur ds Courense van Hoeve laken. Geref. Kerk (onderh. art. 31 K.O.) 9.30 en 14.30 uur ds J. O. Mulder uit Kampen. Geref.. Kerk (Brink) 9.30 en 14.30 uur ds Pos. Ned. Prot. Bond 14.45 uur ds Meerburg Snarenberg uit Zwolle, Padvindersgebouw. Kerk. Kies ver. „Schrift en Belijdenis" (Geref. Kerk Brink) 19.30 uur ds De Vries uit Apel doorn. Ned. .Herv. Kerk (zaal Jonker) 9.30 uur geen dienst. HASSELT. Reeds meer dan f 10000 bijeen Werd Maandag reeds een voorlopig bedrag van bijna f 7500 bij de geld inzameling voor de slachtoffers van cle ramp bereikt, thans is de f 10.000 overschreden, terwijl nog geregeld gif ten worden ontvangen. Hiermede heeft de gemeente Hasselt dus een gemid delde van ongeveer f 22 per huis gezin of ruim f 4,50 per inwoner be reikt! Een groep dames heeft onder leiding en ten huize van mevr. Mal corps de ingezamelde goederen gesor teerd en zelfs waar nodig versteld en gewassen. Zij zijn voor onmiddelijke uitdeling en gebruik gereed naar "het noodgebied verzonden. Organisatie B.B. maakt goede vorderingen Naar wij vernamen maakt de wer ving van noodwachters voor de Be scherming Burgerbevolking goede vor deringen. De afdeling van de brand weer is reeds geheel voltallig, terwijl ook de soc. dienst over voldoende vrij- willigsters(ers) kan beschikken. Men hoopt begin volgende week ook de beide blokploegen te hebben samen gesteld, waar nog enkele brandwach- ters, redders, melders en EHBO'ers nodig zijn. In Genne zal een meldings- post worden ingericht, terwijl moge lijk ook Holten, Streukel en Berkum- Bruggenhoek telefoonposten zullen krijgen. De opleiding zal dan spoedig ter hand worden genomen. Predikbeurten. Ned. Herv. kerk 9.30 uur ds A. C. Enkelaar; 14.30 uur ds De Bruin (Bediening H. Doop). Geref. kerk (Nieuwstraat) 9.30 en 14.30 uur ds J. F. Heij. Geref. kerk (Ridderstraat) 9.30 en 15 uur ds H. B. Weijland. Chr. Geref. kerk 10 en 15 urn: ds A. Ponstein. VOLLENHOVE Predikbeurten. Herv. kerk 10 uur ds ieshaar; Kleine kerk 19 uur ds Woleen: Lokaal Molensteeg 14.30 uur ds Wolgen: Lokaal Molensteeg 19.30 uur ds Groene Woud. Jeugddienst van Groningen; Geref- kerk 9.30 en 14.30 uur ds Ubels. Zondagsdienst. De medische dienst wordt Zondag waargenomen door dokter Wymenga te Sint Jansklooster. Van wie? Aan het politiebureau te Vollenhove werden de volgende voor werpen als gevonden aangegeven: een dames polshorloge en een huissleutel. ZWARTSLUIS Rijkspostspaarbank. Aan het postkantoor Zwartsluis en het daaronder behorende ambtsgebied werd gedurende de maand Januari 1953 inge legd f 40155.63 en terugbetaald f 37774.09. Van wie? In de afgelopen weken werden de volgende voorwerpen gevon den in autobussen van de N.V. Vervoer maatschappij „De Noord-Westhoek" te Zwartsluis: alpinomuts. glacé, porte- monnaie, wanten, tandenborstel, ball point, speldjes, handschoenen, ring. ta baksdoos. vulpotlood, wantjes, knoopjes, glacé's. potlood, brillendoos met bril. no titieboekje. kettinkje. Noord-Oost-Polder Grote hoeveelheid materiaal naar rampgebied Ontzaglijk veel materiaal wordt door de polderbewoners beschikbaar gesteld voor de noodgebieden. Dagelijks rijden vracht auto's, beladen met zakken, kruiwagens, spoormateriaal epz. naar het Zuiden en, Westen.. Ook pontons en motorbotên enz. zijn al of worden nog vervoerd. EMMELOORD Fietser door motor aangereden Donderdagavond om half zes is de heer Grevelink uit Emmeloord, toen hij per fiets het kruispunt weg M 61-Marknesser- weg passeerde, in botsing gekomen met 'een motorrijder, die van Emmeloord kwam. Hij had wel uitgekeken naar het verkeer van rechts, vanwaar een bus na derde. Daardoor zag hij te laat de nade rende motorrijder. G. werd van zijn fiets geslingerd en klaagde over pijn in de rug en aan de benen. Hij werd overgebracht naar zijn woning in Emmeloord. In Canada ligt de rijkdom niet voor het oprapen De Bond van Plattelandsvrouwen en de O.L.M. hadden samen een avond belegd, r mevr. Aberson-Uges zou vertellen Canada. Dit was vrijwel de enige avond, die niet was afgelast in verband met de nationale ramp, en wel omdat, zoals de heer G. .J. Grommers, oud-voor zitter van de plaatselijke afdeling van de O.L.M. in zijn openingswoord verklaarde, het hier om een leerzame avond ging. Hij verzocht hen die hun leven verloren had den bij de ramp, staande te gedenken. In een vlot betoog heeft mevr. A'oerson vervolgens talrijke bijzonderheden verteld over het leven in Canada, dat onmetelijke land, waar men uitsluitend mensen kan gebruiken, die al werkend zich een be slaan weten te veroveren. Voor de pauze sprak zij over een viertal emigranten, die daar iets bereikt hadden. Vaak door grote strijd en moeite, maar die door taaie vol harding de moeilijkheden hadden weten verwinnen. Met lichtbeelden verduide lijkte spr. het gesprokene. Na de pauze heeft zij de lotgevallen van haar zoons be licht. .Bijzonder interessant was wat spr. 'telde over de ontzaglijke moeite, die Canada zich getroost om een rijk gebied van ijzererts te winnen in het uiterste Noorden waar men bezig is met de aan leg van een spoorlijn van 400 mijl lengte. Op gigantische wijze wordt dit werk aan gepakt en de vele aanwezigen zijn wel ender de indruk gekomen van wat hier wordt gepresteerd. Daarvoor heeft men keiharde mensen nodig. Aan het sprookje dat daar de rijkdom maar voor het op rapen ligt, kwam deze avond wel voor goed een einde.... Mevr. Aberson werd, nadat zij een aan tal vragen had beantwoord, dank gebracht door de presidente van de Bond van Plat- telandsvi'ouwen, afdeling Emmeloord, mevr. v. d. Veen, die tevens de leden dankte voor hun spontane hulp bij de kle- ling- en geldinzameling voor de noodge beden. Zij vroeg van de leden machtiging im een nader vast te stellen bedrag te ogen storten in het Rampenfonds. Hoe- zeel de kas van de afdeling kan missen voor dit doel, zal nog worden uitgezocht. Markt Zwolle Op de weekmarkt waren aanvoer en prijzen als volgt: 10 oude hanen f 2.50— f 3.50; 200 kippen f 2.50—f 4; 150 tamme konijnen f 1.50—f f 6.50, alles per st.; 50.000 kg appelen f 15—f 40 per 100 kg; 1500 kisten sinaasappelen f 16—f 22 p. kist.; 1500 st. schelvis f 0.15—f 0.45; 1000 st. wij ling f 0.05f 0.35 per st.; 300 kg bot f 0.70 t 0.80; 700 kg schol f 0.60—f 0.70; 300 kg Wei en voorn f 0.40f 0.60 per kg; 100 st. tong f 0.25f 0.40 p. st.; 200 dozijn verse lokking f 0.80—f 1.20 per dozijn. Ter veemarkt waren aangevoerd; 375 runderen, 82 graskalveren, 1226 nuchtere kalveren, 35 schapen, 4 lammeren, 94 vette varkens, 595 biggen, 10 geiten, 189 schram men. De prijzen waren als volgt: Neur. en vers gek. koeien f 700—f 1050; Dito schotten en vaarzen f 650f 890; Guste koeien f 500—f 725; Guste vaarzen f 500 f 700; Voorj.. kalv. koeien f 700—f 900; Pinkstieren f 500f 690; Pinken f 350 f 550; Fokkalveren f 180f 320; Nuchtere kalvtren f 35—f 56, alles per stuk; Vette koeien en ossen f 2.20—f 2.70—f 2.80; Vette slieren f 2.15—f 2.55 per kg (aan bouten); Vette kalveren f 1.80f 2.45 per kg; Vette schapen f 90—f 115; Lammeren f 60—f 99; Biggei, 6- a 10 weekse f 30f 45; Biggen 14 weekse f 50—f 65; Dr. varkens f 225— f 290 per stuk; Vette varkens f 1.50f 1.60 per k» (2 pet korting). Ingtvolge het verbod van vervoer van vee zinder certificaat van inenting tegen mond' en klauwzeer waren de aanvoeren zeer leperkt. De handel in goede soorten kalf- m melkvee was redelijk. De prijzen liggen hoog voor deze met papieren, ove rige soorten moeilijk te plaatsen. Guste koeier, vaarzen en pinken met matige handel en staande prijzen, weinig aanvoer. Graskjlveren hetzelfde beeld. Vette koeien vaarzen en pinken met minder aanvoer handel stug, prijzen hoger. Vette en ma gere slieren met beperkte aanvoer, handel redelijk met staande prijzen. Vette gras-t en nuchtere kalveren met goede vraag, prijshoudend. Schapen en lammeren met meer vraag goed prijshoudend. Op de var- kensmarkt was de aanvoer weer constant. De handel was vlugger, prijzen niet lager. Mr Rooi vink lid der Tweede Kamer De voorzitter van het Centraal Stem bureau heeft in de vacature, ontstaan door het ontslag nemen van mej. dr A. de Waal, die benoemd is tot staats secretaris van Onderwijs, tot lid van de Tweede Kamer benoemd verklaard de heer mr E. G. Roolvink te Almelo, lid van de Provinciale Staten van Overijssel. De heer Roolvink heeft reeds eerder voor de K.V.P. zitting ge had in dit college. Japans passagiersschip vergaan De kapitein van het Japanse passa giersschip Sjinsi Maroe heeft medege deeld, claVfil passagiers en zes schepè- lingen zijn verdronken. Het schip sloeg Woensdag ten Noorden van Okinawa om. De kapitein en een meisje van 25 jaar, die naar land zwommen, zijn voorzover tot nog toe bekend, de enige overlevenden. Het schip Kintokoe Maroe, dat te hulp snelde, heeft geen overlevenden opgepikt. Men weet slechts, dat twee lijken zijn aangespoeld. Personen ver voerders helpen getroffen collega's Het. secretariaat voor Gelderland en Overijssel van de Federatie van Neder landse Organisaties voor het Personen vervoer heeft een inzameling op touw gezet voor getroffen collega-personen- vervoerders in het rampgebied. Giften kunnen worden overgemaakt aan het secretariaat voor Gelderland Overijssel van de F.N.O.P., Apel- doornseweg 55 te Arnhem, per post wissel of per postchèque. Op 't strookje vermelden: Hulpactie Collega's Watersnood. Snelheid in berichtgeving is dat ook niet toepasselijk op familieberichten Alleen het dagblad biedt de gelegenheid daartoe. Opgave ook telefonisch (nr 457) BROEDERSTRAAT 9. Vijftig jaar geleden: treinen stonden stil Tóch winst: betere verhoudingen in het bedrijf (Slot) In de nacht van Zondag 5 op Maandag 6 April werd de algemene werk staking uitgeroepen voor het tramwegpersoneel. Overal was een kern van leden van de Ned. Vereniging overgebleven; het waren degenen, die de organisatie trouw wilden blijven. Zondagmiddag werd er in Zwolle vei-ga- derd; de geheime instructies, ook die, welke de directies aan de stations chefs enz. gezonden hadden in verzegelde enveloppen, waren reeds be kend gemaakt. IS'iemand denkt meer aan de tcorgtcetien Ik had die ochtend dienst in het be- stelgoederenbureau. De deur ging open; binnen kwam de adjunct-chef. Hij sloot de deur behoedzaam en vroeg of ik op de hoogte was van wat er de volgende dag zou gebeuren, ook van de instructies uit de verzegelde enve loppe? Ik antwoordde bevestigend. Toen stak hij mij de hand toe en zei; „sterkte jongen, ik hoor bij jullie, maar heb niet de moed op mijn leeftijd. In de nacht van Zondag op Maandag vergaderde de leiding met een aantal helpers door. 's Morgens om vier uur werden de posterswachten uitgezet. Bij de eerste wacht kwamen we gelijk aan met een afdeling soldaten on der leiding van een officier. Om dat wij halt hielden, commandeer de hij ook halt. „Geweren af" was het tweede commando. Met één klap sloegen de kolven tegen de straatstenen. In een ondeelbaar ogenblik werd toen verwerkt: het ergste wat gebeuren kan, is dood geschoten te worden! Zó begon de strijd in Zwolle, zo zal ze wel overal begonnen zijn. Na drie dagen was er zekerheid. De staking was over de gehele linie verloren. Geen enkele pressie is er uitgeoe fend in Zwolle op hen, die zich wilden melden nog voor de officiële ophef fing. De kern meldde zich niet. Wat een mensenkennis doet men op in zo'n gebeuren. Rustige elementen, die zich nooit met iets inlieten, sloten zich spontaan aan: anderen, die te voren tot sabotage hadden willen aanzetten, slopen als dieven langs het goederenemplace ment om hun stoel van niet-staker in te nemen. Tal van stakers ontslagen Nu, denk ik terug aan die hoofd ambtenaar, die zich in zijn overmacht zeer onwaardig gedroeg en daarnaast zie ik een andere hoofdambtenaar, die dit toevallig, meemaakte entoen een openlijke demonstratie leverde als te genhanger. De kern heeft zich, voor zover ik weet, nooit gemeld om terug te mogen komen. Er vielen tal van ontslagen. Het overgrote deel van hen, wist zich, zij het met de nodige in spanning, een nieuw arbeidsveld te veroveren. Vele waren in Zwolle de mensen, die meehielpen de slachtof fers van de staking weer in het zadel te helpen. Een grootse steunactïe werd in het land opgezet; een groot deel van de Nederlandse burgerij deed hieraan mee. Zeker: staken van spoorwegman nen was verkeerd, daar moest wel wat aan gedaan worden, maar zoals de di recties van de spoorwegen hun perso neel hadden behandeld was niet min der afkeurenswaardig, ook daar moest wat aan gedaan worden. Aldus rede neerden zij. Het behoeft weinig betoog, dat de opheffing van de staking, omdat ze voor 100 pet. verloren was, in het Co mité van Verweer botsingen veroor zaakte, zoals er voordien nog nooit ge weest waren. Oudegeest, Vliegen, Troelstra, enz. werden uitgemaakt als de verraders van de arbeidersklasse; zij hadden met opzet de staking laten verlopen. Ik spaar u de uitdrukkingen, waarmee aan deze beschuldigingen kracht werd bijgezet door de leiders der syndicalistische en anarchistische or- ganistatie. Na meerdere bijeenkomsten over de schuldvraag, ging men ten leste uiteen. Vijftig jaar verder Thans zijn wij 50 jaar verder. De Alg. Nederl. Ver. van Spoor- en Tramwegpersoneel is reeds tientallen jaren wederom een bloeiende vereni ging; Oudegeest bleef in de leiding, tot zijn leeftijd hem dwong afscheid te nemen. Niemand interesseert het nog of „de worgwetten" van Kuyper, aan genomen in beide Kamers en op 10 April 1903 in het Staatsblad versche nen, wel of niet in het Wetboek van Strafrecht staan. Zij staan er nóg in, maar geen spoorman, hoog of laag be kommert zich hierom. In de loop der jaren is een betere verhouding ge- gi'oeid tussen werknemer en werkge ver, óók bij het spoorwezen. Het zal een 25 jaar geleden zijn, dat in Amsterdam een spoorweg tentoon stelling was georganiseerd op het ter rein van het „Paleis van Volksvlijt". Ook ik bezocht ze en verwijlde een half uur bij de afdeling„Spoor wegstaking 1903", door directie en per soneel samen opgesteld. Een plaat, waarop de toenmalige directeur-gene raal en Jan Oudegeest levensgroot ge fotografeerd stonden afgebeeld, elkaar de hand drukkend met het onder schrift: „dat hadden we in 1903 ook niet gedacht", hing er niet, maar had er best kunnen hangen. Goede les voor beide partijen De arbeidsklasse heeft van de sta king van 1903 veel geleerd; niet min der deden dat de werkgevers. De top van de werkgeversorganisaties en die van de werknemers vergadert thans via de door hen opgerichte „appara ten" (de leidinggevende bureaux) overwegend in goede harmonie. Ze ker; men let wel op eikaars bewegin gen, men opponeert, als er een van de groepen over de streep gaat of wil gaan, maar dat maakt juist, dat de sa menwerking behoorlijk blijft. Dit is de grote winst voor beide par tijen, uit deze in 1903 gevoerde sta kingen!! J. L. VLEMING. Ir Maris over het herstel van de dijken Met betrekking tot Walcheren deelde ir Maris, de directeur-gene raal van de Rijkswaterstaat, mee, dat hier weinig opmerkelijke be schadigingen werden vastgesteld. De beschadiging van de Kappel- se zeedijk wordt door de provincie hersteld. De water-installatie van Middel burg in de duinen heeft zeewater gekregen. Deze wordt leeggepompt, zodat het zout water spoedig zal verdwenen zijn. De gaten in de dijken langs het Veergat zullen binnenkort weer worden gesloten. De beschadigin gen zijn niet van ernstige aard. Zo dra zij zijn hersteld kan ook de spoorweg weer voor het gebruik gereed gemaakt worden. In het herstel van de beschadigingen bij Vlissingen is in een belangrijk deel ken gedicht zijn. Door de spoorwegen worden voorbereidingen getroffen ten einde direct na het herstel van de waterkering, het herstel van de spoor lijn ter hand te nemen. De spoorweg over de Sloedam is niet beschadigd. Aan de aannemei-s van de werken aan de sluizen van Veere en Vlissingen is opgedragen de herstelwerken krach tig voort te zetten, opdat het kanaal door Walcheren weer bruikbaar is. Er is een verkenningsploeg met aan nemers naar O.-Z. Beveland geween, opdat de werkzaamheden in dit vai. spoedig kunnen worden aangepakt en weg en spoorweg weer kunen worden' hersteld. De gaten, welke er in dxtij dijkvak zijn geslagen, noemde ir Maris; j zeer ernstig. De gaten zijn hier ontel-' baar en vaak zeer groot. Het betreft hier de verbinding van Zuid-Beveland met het vasteland. Het zal naar de me ning van ir Maris lang duren alvorens alles is hersteld. Van de 3300 ha, welke in Zeeuwsch- reeds 2500 jxa van h..t buitenwater af gesloten. Men heeft hier het water reeds geloosd of kan het lozen. In Noord Beveland schijnt de situatie niet zo somber te zijn als men zich aan vankelijk hr.d voorgesteld. Van het ge deelte van Zuid-Beveland, grenzende aan Noord Beveland kan hetzelfde worden gezegd. voorzien. Het gat kan over twee we- Vlaanderen waren overstroomd, zijn er De herhalings oefeningen van Maart In verband met de noodtoestand heeft minister Staf het volgende be paald: De herhalingsoefeningen worden af gelast voor die oorlogsonderdelen van de Koninklijke Landmacht die in de eerste helft van Maart a.s. onder de wapenen dienen te komen. Alle reserve-officieren, dienstplich tige onderofficieren en dienstplichtige korporaals van de Koninklijke Land macht die een oproeping hebben ont vangen om op 2 Maart of 5 Maart 1953 voor herhalingsoefeningen onder de v apenen te komen en alle dienstplich tige korporaals en dienstplichtige sol daten van de Koninklijke Landmacht ckw een oproeping hebben ontvangen om op 16 Maart 1953 voor herhalings oefeningen onder de wapenen te ko men, behoeven aan deze oproeping g-e e n gevolg te geven. Lijk van vermiste soldaat aangespoeld Het stoffelijk overschot van de sedert 1 Februari bij reddingswei-k vermiste dpi. soldaat A. Zwarts, af komstig uit Delft, is in de omgeving van Klundert aangespoeld en overge bracht naar het gemeentelijk gasthuis te Zevenbergen. Brits oud-minister prijst Nederland Chuter Ede, voormalige Brits Labour minister van Binnenlandse Zaken, heeft Vrijdag in het Lagerhuis gezegd, dat Engeland en Nederland lotgenoten zijn in de overstromingsramp; „In sommige opzichten verklaart dit de aard van de verwoesting hier, wanneer een op dit punt zo wetenschappelijk en bekwaam volk als het Nedex-landse door deze ramp is overweldigd". De Nederlanders hadden zeewerin gen aangelegd, waarvan men had ge dacht, dat zij, afgezien van sabotage, volkomen ondoordringbaar zouden zijn voor de aanval van de zee, aldus Ede. Volksgericht Bij een te Vledder gehouden inzameling voor het getroffen gebied weigerde een boer van zijn grote voorraad zakken er ook maar één af te staan. Ook bij de geld inzameling zond hij de collectrices met lege handen weg. Het is toen tot een volksgericht gekomen. De bewoners van het dorp hebben de bakker, slager en win kelier aangeraden de betrokken boer niet meer te leveren op straffe van het verlies van hun klandizie. Collectanten, die bij een landbouwer in Steen wij kerwold aanklopten kregen te ho ren: „Ik geef er niet voor, ik ken de mensen helemaal niet en ben er nooit ge weest". Later, toen de collectanten de ernst van de zaak met de boer bespraken, zei hij tegen zijn vrouw: „Geef maar een kwartje". Het is wel bedroevend te moeten vast stellen dat er nog mensen zijn die zich aan hun plicht onttrekken. Lijsten van slachtoffers ter inzage Op ons bureau liggen thans drie niet-officiële lijsten met namen van slachtoffers van de overstromingsramp ter inzage. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk. Aangenomen naar Ermelo (3e pred.pl.) W. de Bruyn te IJsselmuiöen, die bedankt voor Hilver sum. Geref. Kerken. Beroepen te Andijk, D. Zwart te Halfweg (2e maal). Aangenomen naar Appelscha, G. Op- pedijk, cand. te Kollum, die bedankte voor Elim (Dr.). Geref. Kerken onderh. art. 31 K.O. De classis Amsterdam heeft praep. ge ëxamineerd en beroepbaar verklaard de heer H. J. v. d. Kwast. cand. te A'dam. Chr. Geref. Kerken. Bedankt voor Ro zenburg, M. Drayer te Drachten. Geref. Gemeenten. Tweetal te Scheve- ningen, W. de Wit te Moerkapelle en G. Zwerus te Middelharnis. Beroepen te Rhenen, F. Mallan te Bruinisse. KINDERBIJBELS BESCHIKBAAR VOOR GEËVACUEERDEN De Bijbel-Kioskvereniging, Keizers gracht 756, Amsterdam, stelt gratis kin derbijbels en andere lectuur beschikbaar aan geëvacueerden. Aanvragen door be middeling van predikanten van gemeen ten, waar geëvacueerden zich bevinden. DS C. VLASBLOM TE ELST (U.) 50 JAAR PREDIKANT Morgen, Zondag 8 Februari, zal het een halve eeuw zijn geleden, dat ds C. Vlas blom, emeritus predikant van Kamper veen en thans wonende te Eist bij Ame- rongen, het predikambt in de Ned. Herv. Kerk aanvaardde. Ds Vlasblom werd 8 Augustus 1877 te Oud-Beijerland gebo ren. Hij verbond zich op 8 Februari 1903 aan zijn eerste gemeente Coihen. Daarna stond de jubilaris achtereenvolgens te Urk 1907—1910; Woudsend 1910—1914; St Pancras 1914—1916; Zuid-Beijerland 1916—1921; Oud-Beijerland 1921—1924; Driesum 1924—1928; Langer en Korter Aar 1928—1929; Oude Tonge 1929—1931; Wapenveld 1931—1939. Op 22 Januari 1939 deed ds Vlasblom na te zijn beves tigd door ds J. de Lange, toen predikant te Wilsum, intrede in zijn elfde en laatste gemeente Kamperveen (classis Kampen), welke hij heeft gediend tot 1 November 1943, toen hem na ruim 40 dienstjaren emeritaat werd verleend. Daarna vestigde ds Vlasblom zich te Overlangbroek, waar hij van Januari 1944 tot November 1947 als hulpprediker is werkzaam geweest. Vervolgens was hij nog als zodanig werkzaam te Eist bij Amerongen tot 1950. WATERSTANDEN OP 7 EEBR. Keulen 4.80 m, val 18 cm; Lobith 11.15 m, val 19 cm; Nijmegen 8 .95 m, val 17 cm; Eefde 4.47 m, val 19 cm; Deventer 3.42 m, val 18 cm; Katerveer 0.76 m boven N.A.P., val 6 cm; Keersluis Willemsvaart 0.03 m beneden N.A.P., val 5 cm.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4