IJSSELMUIDEN ADOPTEERT GETEISTERDE GEMEENTE NU DAGBLAD KAMPER Commentaar Van alle dag Zaterdag 7 Februari 1953 Pagina 3 J Collecte-opbrengst reeds bijna f 41.000.- Eerst nog even de stand van de geldinzameling in IJsselmuiden, die, zoals u uit vorige publicaties begre pen zult hebben, een succes is. Er is thans bijna f 41.000 bijeen. Zodra dit ronde bedrag bij elkaar is, wordt het overgemaakt aan het Nationaal Ram penfonds. Misschien is het vandaag, misschien Maandag wel. IJsselmuiden houdt zich uitstekend. Om terug te keren tot het adoptie- besluit, dat de IJsselmuidenaren na men: weet u wat dit adopteren in houdt? Het betekent niet, dat do ge- meente-als-zodanig allerlei onkos ten van het herstel van een an dere gemeente in het door de ramp getroffen gebied voor zijn reke ning neemt. Dat zou trouwens niet zo gemakkelijk te verwezenlijken zijn, omdat in de uitgaven van talrijke Nederlandse gemeenten het rijk reeds bijspringt. Dan is het eenvoudiger en beter, dat het rijk direct de steun aan de ge troffen gemeenten-als-zodanig ter hand neemt. Neen, het gaat hier om steun van mens tot mens. Een gezeten boer uit Mastenbroek helpt met zijn koeien, zijn varkens en zijn hooi, een berooide boer in het noodgebied weer in de benen. Een tuinder uit de Koekoek kelpt met zijn glas, zijn gereedschap, zijn zaai- en pootgoed een tuindei in de geadopteerde gemeente weer op gang. Een IJsselmuidener tim merman stuurt exemplaren van Organisatie in handen van uitgebreid comité De gemeente IJsselmuiden heeft, mede op aandrang van de Vereniging voor Nederlandse Gemeenten, besloten een geteisterde gemeente in het dooi de watersnood getroffen gebied te adopteren. De organisatie van een én ander berust bij een uitgebreid comité, waarvan de leden over heel de gemeente Groot-I Jsselmui den verspreid wonen. De kern van dit comité is reeds gevormd en telt tien leden: drie voor IJsselmuiden en verder één per dorp in de gemeente. Iedere dorpsvertegenwoordiger zoekt in zijn eigen omgeving meer comité-leden op. om ter plaatse de regeling van een en ander ter hand te nemen. Gisterochtend vergaderde „de kern" reeds voor het eerst en stelde enige algemene gedragslijnen vast. zijn gereedschap naar een van alle gereedschap verstoken collega in de adoptie-gemeente. Enzovoort. Veel manieren om te helpen De christelijke naastenliefde en hulpvaardigheid kan heel wat manie ren bedenken om de helpende hand te bieden aan de zwaar gedupeerden, die behalve het leven, geen aards bezit hebben mogen behouden. Maar de IJs selmuidener autoriteiten hebben zeer goed begrepen, dat men het ijzer moet smeden als het heet is: nu is er nog de bewogenheid om de afschuwelijke lamp, waaraan nog steeds geen einde is gekomen, nu is het, gevoel van naas tenliefde bij de meeste ingezetenen nog wakker. Wanneer straks de be langstelling voor eigen zorgen, die voor de nood van Zuid-West Neder land zal hebben verdrongen, is het wellicht te laat om een offer te vra gen. Daarom noteert het comité thans reeds toezeggingen in allerlei vorm. Er werd reeds vee toegezegd De eerste beloften werden al geno teerd. Verscheidene boeren wilden van hun vee afstaan. Anderen zegden hooi en krachtvoer toe. Op aandrang van de prov. voedselcommissaris, die per soonlijk ter vergadering van de com missie aanwezig was, zaï dit voer spoe dig af worden geleverd om de talrijke geredde dieren aan het hoog nodige voedsel te helpen. Wie helpt? En nu het kerncomité; het bestaat voor IJsselmuiden uit de heren E. J. Bruins, H. E. Rekveldt en H. Otten. Voor Oosterholt heeft de heer II. van Ittersum zitting. Mastenbroek wordt vertegenwoordigd door de lieer G. v. d. Weerd. Grafhorst door de heer G. van Asselt. Wilsum vond zijn verte genwoordiger in de heer Koert Meule- man. Veecafen in de heer Zwier Holt- land. Zalk wordt door de heer IC. Mid dag bewerkt en Kamperveen (Hoge- weg) door de heer IC. v. d. Scheer. De keuze van de te adopteren ge meente geschiedt in overleg met de Vereniging van Nederlandse Gemeen ten. Welke getroffen gemeente het worden zal is nog niet bekend. Het is ook mogelijk dat IJsselmuiden in sa menwerking met andere gemeenten een bepaalde rampgemeente verzorgen zal. Maar dat is allemaal van latere zorg. Burgerlijke Slaml Geboren: Gerrit, v.. v. -J. Selles en J, van Dijk; Jacob Willem, z. v. H. de Ruiter en J. G. van Putten; Jan, z. v. G. van Dijk en H. Vos. Ondertrouwd: Johannes de Vries en Hendrina Broekhuis. Orgelconcert niet om zeven maar om acht uur Gisteren werd abusievelijk vermeld, dat het orgelconcert van Gradus Wendt hedenavond in de Bovenkerk, ten bate van de slachtoffers van de rampgebie den, om zeven uur zal beginnen. Dit moet echter zijn: acht uur. Zo ndagstl iens ten Tandartsen: Mulder (spreekuur noodz. gev. 1213 uur). Apotheek: Stuurman. Juist is nieuws een dagelijkse behoefte Nieuws over de nood in ons getroffen vaderland, nieuws over plaatselijke STEUN-ACTIES is de dagelijkse eis van Uw belangstelling. ALLEEN EEN PLAATSELIJK KAN IN DIE DAGELIJKSE BEHOEFTE VOORZIEN. C.OAK offerde Ten bate van de slachtoffers van de nationale ramp hebben het personeel en de leerlingen van de 2e C.O.A.K. een bedrag bijeen gebracht van i 397.50 Dit bedrag werd overgemaakt aan het Rampenfonds. Plechtige requiem-mis voor R.K. militairen Hedenochtend is voor de R.K. militai ren van 't sarniZoén Kampen een plech tige H. mis voor de overledenen van de wafersnoocl opgedragen door de- aalmoe zenier majoor Thun. in de gehouden predïcatie werd op de omstandigheden gewezen, dat de mililai- :n plichtsgetrouw naar hun garnizoen aren teruggekeerd, maar daar aange komen helaas nog de tijd in ledigheid hebben moeten doorbrengen. Maar. zo vroeg de spreker zich af. wat 'hield ons bezig in deze werkloze uren? Hebben we wel één ogenblik ons gebed gericht tot God voor allen die zijn om gekomen. of die van huis en haard wer den verdreven en alles verloren wat hun dierbaar was? In dit verband werd gewezen op het gezamenlijk schrijven van het Neder landse episcopaat over de watersnood. Dit schrijven zegt o.m.: „God heeft ons volk een zwaar kruis opgelegd." Hon derden verloren het leven, tienduizenden verloren huis en haard, honderdduizen den lijden bitter en milüoenen lijden in nig mee. Wij buigen in diepe deemoed ons hoofd voor Gods Heilige Wil en aan bidden Zijn ondoorgrondelijke' Voorzie nigheid. Zijn Heilige Wil is ons altijd goed en gezegend. Maar wij moeten veel meer doen, ons volk moet op de knieën in gebed en boete. Geheel christelijk Nederland gaat Zon dag a.s. 8 Februari samen de handen vou wen. katholieken en nietkatholieken. God zegene en bescherme ons land en volk". Piëteit Uil piëteit gelast met in deze voor ons land zo droeve dagen allerwege open bare uitvoeringen en besloten ver- enigings- en familiefeesten af. Dat is begrijpelijk en in de organisatoren zeer te waarderen. Als de krant meldt, dat er nog gezocht wordt naar overleven den van de ramp op verlaten zolders, terwijl overal rondom rouw heerst om ■verloren verwanten, dan moet ons de lust ontbreken tot vermaak. Dat wil dus niet zeggen, dat wij naar zusterverenigingen en collega's moeten kijken, wat die doenom vervolgens onze eigen gedragslijn vast te stellen. Neen, hel moet een zaak van ons eigen hart zijn om in verenigingsbesturen ten aanzien van het punt doorgaan of afgelasten, onze houding te bepalen. Toch begrijpen wij zoel, clat een zekere norm-stelling wenselijk is. In dat verband is het ook zeer toe te juichen, dat de regering tot een stille Zondag heeft besloten. Maar wat voor een richtlijn zou er bijvoorbeeld voor de volgende week het best gegeven kunnen worden? Die vraag werd ons verscheidene malen gesteld, en wij wil len er een persoonlijk antwoord op geven. Houdt u ons ten goede: het is slechts een persoonlijk antwoord, en zoij billijken zeer zeker een andere me ning. Maar misschien is de onze de moeite van het overwegen waard. Alle uitvoeringen, die een ernstig karakter dragen, kunnen naar ons idee gerust doorgang vinden (uiteraard behalve morgen). Serieuze concerten, kerkelijke of zakelijke bijeenkomsten, gymnastiek-uitvoeringen zonder revue franje, ernstige toneeluitvoeringen enz. Maar heel deze Februari-maand past er geen „lol", geen revue'sgeen popu laire liedjes, geen Snip en Snap, geen blijspelen. Misschien is juist die „lol" een bruikbaar criterium om, een grens tussen toelaatbaar of ongewenst te be palen. Kampens geldoffer Het totaal, dat Kampen vanochtend aan geld bijeen gebracht had, bedroeg i' 63.200,—. Enige detailbedragen bedragen uit verenigingskassen, geld van be drijven, bijdragen van scholen enz. vermelden we hieronder: Leerl. Techn. Av. en Dagschool f 215, Reis ver. Chr. Werkmansb. f 100, Oran- jecomm. Meulekampstr. f 39.25, Fa Boektje en personeel f 75, Opgeheven Kruideniersver. f 39.82, Nijverheidssch. v. Meisjes f 451.25, THOR f 100, Sig. fabriek v. d. Sluis (dir. en pers.) f 500, Kamper Slagersver. f 250, EKAS 1 24. VIS AAN DE AFSLAG Aan de visafslag te Kampen werd gis teren aangevoerd: 1485 pond witvis van 1' 0.08U. tot f 0.09%; 43 pond baars van f 0.92; 350 pond snoekbaars van f 0.67 tot I 0.72; 47 pond snoek van f 0.81; 114 pond karper van f 0.26 tot f 0.30; 12 pond zeelt van f 0.31. Wat is er le doen? Heden: City, .13.45 en 21 uur: „Pyg malion" (a. 1.); 15.30 uur: „Mr Music" (a. 1.). Bovenkerk, 20 uur: Orgel concert Gradus Wendt. Maandag: City, 19.30 uur: „Pygma- Mon" (a. 1.). De heer A. Th. Lamping, heeft Bondspresident Heusszijn geloofs brieven overhandigd. Eg heer Lamping is de nieuw benoemde Nederlandse gezant te Bonn. De heer Lamping (links) en Bonds president Heuss tijdens het aan bieden van dn geloofsbrieven. Fries toneelspel kreeg actuele betekenis Hoewel de omstandigheden van de laatste tijd wellicht aanleiding hadden kunnen geven om de Friese avond van Donderdag niet te laten doorgaan, had het bestuur van de Fviese vereni ging anders besloten, omdat „It Lyts Frysk Tonael" een stuk op zijn pro gramma nam, dat geheel op deze tijd paste, n.l. „Schip op strand", I-Iet bezoek aan deze avond viel niet tegen. De medespelenden hebben zich geheel - gegeven, mischien nog beter dan bij vorige opvoeringen in andere plaatsen, omdat de ellende, die over ons land gaat, ieder mens gevangen houdt. En ook, omdat we in deze be narde omstandigheden weer met die hyena's van de maatschappij hebben te kampen, die zoveel kwaad in hun binnenste hebben, dat zij zich niet ont zien om berooiden te bestelen. En daarom was het goed, dat we door to neelspel nogmaals met dit kwaad wer den geconfronteerd. Dit alles werd op voorbeeldige wijze ten tonele gevoerd en wij zijn daarvoor Foppema en de zijnen dankbaar. In 't verdere verloop van de avond werd ieder feestelijk tintje achterwege gelaten. Maar wel hield de voorzitter van de vereniging, de heer S. Sangers, een ontroerende toespraak, waarin hij de strijd tegen het water van de Zeeuwen en de Friezen schilderde. Ook Friesland heeft eeuwen en eeuwen een strijd tegen het water moeten voeren kronieken en kaarten laten dit duide lijk zienEen stryd, die nog niet is Predikbeurten Zondag 8 Februari. Ned. Herv. Kerk. Bovenkerk, 10 uur ds Blok; Broederkerk, 10 u ds. Hanemaaijer; 1" uur ds Baars; Broederhuis. 10 uur Kin- derkerk: Noorderkerk, 10 uur ds Nijdanv 17 uur ds Meesters. Geref. Kerken. Burgwalkerk, 10 uur ds R. de Vries: 17 uur cis .T. L. Wieler.ga; Westerkerk, lü uur ds .1. 1.. Wielenga; 17 uur ds R. de Vries. Geref. Kerk (onderh. art. 31 K.O.). Nieuwe Kerk 8.30 en 10.35 uur ds J. O. Mulder; IJ.45 on 17 uur ds C. H. Lindeboom. Chr. Geref. Kerk 9.30 en 17 uur ds Van Zwol! uit Apeldoorn. Geref. Gemeente 9,30 en 15.30 uur ds A. Verhagen, Vrije F,vang. .Gemeente 10 en 19 uur ds Vasseur. Oud Geref. Gemeente 10 en 15 uur ds Zwoferink. Evang. Lut;h. Gemeente 10.30 uur ds J. G. Jacobs van Den Ha: Doopsgez. Gemeente 10 uur ds Thiessen van Blokzijl. Ver. van Vrijz. Herv, (Doopsgez. Kerk) 19 uur ds Mengennk. - Sladsevang. „Pniël" Zaterdagavond 20 u. Zondag 10, 16 en 19 uur. Kampereiland. Ned. Herv. Kerk 14 uur as Nijdam. IJsselmuiden. Vrij Herv. Gem. 9.45 en 14.30 uur leesdienst. Geref. Kerken 8.45 en 15 uur ds G. Tom. Geref. Kerk (onderh. art. 31 K.O.) 10.30 en 17 uur ds C. van Leeuwen. Zalk. Ned. Herv. Kerk 9.30 uur ds Mees ters van Kampen; 14.30 uur de heer Witte- veen van Epe. Geref. Kei-ken 9.30 en 14 uur ds H. A. Munnilc van Zwolle. Wilsum. Geref. Kerken. 10 en 14.30 uur ds M. Zijlema. Grafhorst. Oud Geref. Gem. 9.30 en 14..45 uur ds Van Dijk. Kamperveen. Geref. Kerken 9.30 uur leesdienst; 14 uur ds A. Ferwerda. Snoeiclemouslralic Woensdagmiddag werd op het bedrijf van de heer A. C. Valh een snoeide- monstratie gehouden, uitgaande van de Rijkstuinbouwvoorlichtingsdienst. De snoeidemonstratie stond onder leiding van de heer Bredewold, assistent van deze dienst, terwijl ook de assistenten Van Jaarsveld en Tolsma aanwezig waren. Het gure weer maakte het ver blijf in de boomgaard niet aangenaam zodat volstaan werd met enkele voor beelden. Over het algemeen bleek wel dat er te veel hout in de bomen ge laten wordt om elitefruit te kunnen kweken. Tegen vier uur werd het weer 7.o slecht dat men besloot de demon stratie te beëindigen. Gift voor getroffenen De vijf samenwerkende verenigingen van de Vrije Herv. Gemeente hebben uit haar kas een bedrag van f 100 ge schonken voor de rampgebieden. Kamper landbouwer bestolen door vroegere knecht Half jaar gevangenisstraf geëist. In September van het vorig jaar werd uit het huis van de landbouwer M. K„ te Kampen een bedrag van f 300 gestolen en de maand er op verdween er andermaal een belangrijk bedrag aan geld, namelijk f 500. De politie greep de dader, de 25-jarige B. van 't H. uit Eesterga, in zijn kraag en deze werd opgesloten in het huis van bewa ring te Zwolle. Gisterochtend stond H. terecht voor de Zwolse rechtbank en hij bekende vlot de f 800 gestolen te hebben. Tot Mei 1952 was hij in dienst geweest bij K. en hij wist dus op welke tijden de familie niet thuis was en ook waar het geld gezocht moest worden. Deze diefstal bleek nog niet alles te zijn wat H. op zijn kerfstok had, want uit de woorden van de president was op te maken, dat H. zijn vroegere baas ook gechanteerd heeft. Tot zijn verdediging voerde hij aan, dat in die tijd zijn vrouw ziek was, terwijl hij om andere redenen schulden had gemaakt. De subst. officier van justitie, mr L. H. J, Bvantjes. hield een kort requi sitoir. Volgens hem stonden de feiten vast, waarbij gebleken is, dat het hier geen eenvoudige diefstal betreft. Hij eiste een gevangenisstraf voor de tijd van zes maanden. De verdediger, mr Landberg, had het idee, dat verdachte niet voldoende beseft wat hij gedaan heeft. Het zou volgens pleiter goed zijn, overeenkom stig het advies ih het reclasserings- rapport, een gecombineerde straf op te leggen. In dat geval kan H. in Maart weer bij zijn tegenwoordige baas in dienst komen, hij kan voor zijn huis gezin zorgen en tevens gaan sparen om het gestolen geld terug te betalen. Uitspraak over veertien dagen. gestreden en waarvan het einde ook nog niet is te zien; Wat de Zuid-Hollandse en de Zeeuwse eilanden betreft, de strijd is zeer zwaar. Nog is de omvang niet te zien, doch hij zal groter zijn dan we allemaal vermoeden. Hulp moet wor den geboden en het stemde de voor zitter tot vreugde, dat het gehele land, ja de gehele wereld thans hulp biedt. De wapenspreuk van de Zeeuwen zal ook ditmaal zegevieren en wij al len kunnen hieraan een voorbeeld ne men. Met vereende krachten zal Ne derland er.,weer-bovenop komen, hoe wel ciit veel tijd zal kosten. Een tijd, die vergeleken kan worden met de op bouw van Friesland eeuwen terug. De heer Sangers sprak de wens uit, dat ook de Friezen in Kampen zullen weten wat zij hebben le doen in deze moeilijke tijden. Er waait een kille wind rond de grijze muren van onze oude Boven kerk als we dé toren betreden. Bin nen in de luwte van deze stenen kolos is het of de eeuwen terug vallen. Tus sen de oude bukstenen muren steekt de mens nietig af. We vragen ons pein zend af hoeveel generaties organisten reeds de ziitgesleten treden van de trap naar het orgel hebben afgelegd, gelijk wij dat nu doen „Zo moet Joseph Haydn ook eens gelopen hebben, toen hij in de kerk van de Barmhartige Broeders in Leo- poldstadt een tijdlang de diensten moest begeleiden", zo dachten we. Van Kampen heeft een nieuwe leus: naar «le 100.000 gulden Concerten voor Rampenfonds In de eerste plaats herinneren we u nog even aan het orgelconcert in de Bovenkerk, dat Gradus Wendt heden avond om acht uur geeft, en dat wer ken vermeldt van Jan Zwart, Bach, Driffill. Tiircke, Guilmant en Wijior. De toegang is vrij; er is een collecte die zonder enige aftrek ter beschikking wordt gesteld van het Nationaal Ram penfonds, In de tweede plaats vullen we aan dat het concert in de Grote Kerk te Zwolle op Woensdag 11 Februari, acht uur waarvan de opbrengst eveneens voor het Nationaal Rampenfonds is be stemd een uitvoering betreft van het „Requiem" van Dvorak. Solisten: Wilma Luchini (sopr.), Watty Krap (alt), Chris Scheffer (tenor), Anton Eldering (bas. Orkest: Het Overijssels Philharmonisch. Koren: „Caecilia" en Zwolle's Mannenzang. Algehele lei ding Clemens Holthaus. De medewerking van alle uitvoe renden geschiedt geheel belangeloos. Ook de kerk werd gratis ter beschik king gesteld. Entreeprijs f 1.In de pauze wordt een scha al-collecte ge houden. Kaartverkoop 's avonds aan de kerk. Voor bezoekers builen de stad: mevr. Tom, telef. 6939. Deuren open om 7.30 uur. KERKCENTEN Morgenwordt, er in alle kerken gecollecteerd voor leniging van de nood in de Rampgebieden. Morgen wordt er zeer direct een beroep op u gedaan tot het doen van een „christelijke handreiking". Wat u dan moet doen? Datgene, wat uw geweten als christen u ingeeft. Wat u niet moet doen? Dat zullen we u vertellen in een (historische) anecdote, die zich ergens onder de rook van Kampen al zeggen we niet waar af speelt, en die ons gisteren ter ore kwam. Het dochtertje van een zeer wel gestelde boer ging met haar vrien din naar de kerk. Maar onderweg kwam ze met schrik tot een ont dekking: „Nou è'k mien kerkcent'n vergeet'n!" zei ze tot haar vriendin. „Ku'j mien niet wat leen'?" „Jaowè", was het antwooi'd, en een bereidwillige hand dook in het beursje en haalde er drie dubbel tjes uit. „Nee!" riep het dochtertje, „die è'k zelf wel. Ilc bedoele kerkcent'n". Zó moet u het dus morgen niet doen. Alexander de kopersmid kan z'n biezen wel pakken. Maar jaagt u voor morgen ook Demetrius de zilversmid uit uw brein. Laat Za- cheus de tollenaar er maar eens spoken. riaydn is bekend dat hij zelfs op zeer hoge leeftijd nog de trappen van de Weense iSt. Stephansdom opklauterde en hijgend van inspanning achter het klavier neerzeeg om een uitmuntend orgel zoerk ziit te voeren, wat een uit zonderlijke prestatie was. Want zoiets vergt naast een grote muzikale ont wikkeling ook een flinke dosis licha melijke kracht. De kerkorgels, vooral die met. gekoppelde klavieren, zijn namelijk nogal zwaar te bespelen. Ja, die oude Haydn kon er wel wat van De tijden van Haydn zijn voorbij, maar het is net- of de sfeer, die heden aan de dag nog bij het prachtige orgel in de Bovenkerk hangt, volledig de ivon- dere schoonheid van Haydn's periode ademt. Wie hier via een wenteltrap en een antiek deurtje de ruimte bij het hoofd-manuaal betreedt, verwacht een zwijgende „orgeltrapper" bezig te zien en achter het klavier een be pruikte, oude organist. Zo is het echter niet meer. De orgel trapper is vervangen door een eleclrï- sche motor voOr de xoind(de schar keiaar kunt u op de foto zien) cu plaats van een bepruikte oude man zit er tegenwoordig een jongere mu sicus met een corduroy-jasje aan en donkerblonde, golvende haren. Die musicus is Gradus Wendt, de man die thans (met ere) het orgel in de Boven kerk bespeelt en dat orgel is zijn lust en zijn' levenzo heeft hij ons ver klaard. Het is ook wel de moeite ivaard er iets voor te voelen, want deze unieke schepping van een zekere meneer Sieger (in 1674) is wat klank betreft op één na het mooiste orgel van ons land. Dat wil nog niet zeggen dat nu met. het orgel alles in orde is. In een later, meer romantisch getint tijdperk is er door verscheidene orgelbouwers nog wel eens aan het instrument ge knutseld, en het gevolg loas, dat onder de driLk der romantiek enige mooie oorspronkelijke stemmen uit het orgel verdwenen en vervangen werden door zoetige klankbronnen die in die tijd als mooi golden. Zo zijn er alleen op het rug-positief al een fagot, een boerdon en trombone („die trombone is net een «geit", zegt Gradus Wendt verontwaardigd) die er niet thuis horen en voor de begelei ding van de gemeentezang totaal on geschikt zij?!. Het is Gradus Wendt's vurig streven die oude luister te her stellen en het orgel terug te voeren naar de oorspronkelijkezuivere klank. Dat zal ivel met enige moeite gepaard- gaan. want orgelrestauraties zijn- schrikbarend duur: maar Gradus Wendt heeft goede moed. Hij speelde al in de kerk, toen hij twaalf jaar was. Dat was in Hattem, en op een goede dag kwam daar Jan Zwart een concert geven. Na afloop wist de jeugdige Gra dus nu zo ongeveer wat orgelspel eigenlijk betekende en in hem leefde de stille hoop het ook nog eens zover te brengen. Eerst op 21-jarige leeftijd kon hij zich echter gedegen op de orgelstudie werpenDat was in Am sterdam bij Feike Asma van wie hij tien jaar les kreeg. Als we het goed begrepen hebben is het de trits Jan ZwartFeike Asma en het orgel, die thans het bestaan van Gradus We?idt uitmaakt, en tevens is het ons duide lijk geworden dat naast veel bewon dering ook veel verguizing de voor trekkers in de orgelwereld deelachtig wordt. Er is een voortdurend verschil van mening tussen pro en contra Jan Zwart lieden en zo is bijvoorbeeld Gradus Wendt al eens verweten, dat hij voor „Jan Publiek" speelt. Iets wat wij niet als een belediging kunnen op vatten, want is er iets mooiers denk baar dan een kerk vol mensen ie boeien met orgelspel? Het Kerstconcert had twaalfhonderd bezoekers en het vioge hieruit duidelijk zijn dat we in Kampen met de orgelconcerten op de goede weg zijn. Vanavond geeft Gradus Wendt we derom een orgelconcert in' de Boven kerk en ditmaal komen de baten ten- goede van onze getroffen landgenoten in Zuid-West-Nederland. Komt u ook? PETER. (Zie verder stadsnieuw! pagina 6)

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2