Douanen waren geen douanen Belgische regering gered door de Raad van State Wilt Gij ONDERWIJZER worden? Vandaag Zaterdag 7 Februari 1953 Pagina 2 Nieuwe verkiezingen en nederlaag van huidig bewind voorkomen (Van onze Brusselse correspondent.) De Belgische Raad van State (zij heeft een adviserende taak) heeft in een door de regering gevraagd advies als zijn mening te kennen gegeven, dat het verdrag der Europese verdedigingsgemeenschap onver enigbaar is met de Belgische grondwet. Met dit advies zijn de meeste Belgische juristen, van alle politieke richtingen het eens. De Belgische Grondwet is n.l. zeer categorisch: in artikel 68 bepaalt de Grondwet, dat de koning de strijdkrachten ter land en ter zee commandeert, de oor log verklaart, handels- en vredesverdra gen afsluit. Artikel 66 van de Grondwet zegt voorts, dat de koning de officieren benoemt en artikel 121 luidt: geen enkele vreemde legermacht mag in de dienst van de staat worden aangenomen, het grondgebied be zetten of doortrekken. In het E.V.C.-verdrag zullen al deze voorrechten des konings door het com missariaat van het leger worden ver vuld. Zelfs in de homogene, op na tionale basis georganiseerde strijdeen heden van 13.000 man. zal de koning de lagere officieren benoemen op voor stel van het commissariaat, wat toch duidelijk genoeg is. Alle hogere offi cieren zullen door de ministerraad be noemd worden! Het overdragen van zulk een groot deel van nationale souvereiniteit, aan het supra-nationale orgaan, is dus werkelijk onverenigbaar met de Belgische Grond wet, wat niemand behoeft te verwonde ren, daar deze in 1830 tot stand kwam, in de periode van het opruiende anti-Neder landse nationalisme. ten wijziging van de Grondwet kan in Eelgië slechts geschieden met een meer derheid van ten minste tweederde der stemmen in een gemeenschappelijke ver gadering van de Tweede Kamer en de Senaat. In de huidige omstandigheden is dit niet mogelijk, en zal de koning het parlement dienen te ontbinden, wat waarschijnlijk tot gevolg zal hebben, dat de huidige katholieke meerderheid zal worden ver slagen. sniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin Het begin is er Rampenfonds: bijna f 17 miUioen De voorzitter van de Tweede Kamer dr L. G. Kortenliorst, die elke avond voor de radio de stand bekend maakt van de inzamelingen voor het Natio naal Rampenfonds, kondigde gister avond aan, dat een bedrag van f 16.900.000 was geteld. Natuurlijk is dit bedrag bij lange na nog niet vol doende, maar een begin is er! Wij noemen enkele bijdragen. Tot nu toe' brachten de drie Noordelijke provincies ruim vijf millioen gulden bijeen. De Staten van Suriname stel den honderduizendgulden beschik baar en het totaalbedrag van Cufagao is inmiddels gestegen tot f 1.551.000. De gemeente Zaandam geeft 50.000 gulden, de collecte in die plaats bracht eveneens 50.000 gulden op en de be drijven en verenigingen maakten 100.000 gulden over. De Rode Kruis- collecte in Haarlem en omstreken voor de getroffenen heeft opgeleverd f 191.765,46, terwijl van de bedrijven in dat district 67000 gulden is ontvan gen. De gemeente Kampen met 25.000 inwoners van wie 600 werklozen heeft tot nu toe f 62.300 ingezameld. De veehouders aldaar gaven vee voor een waarde van honderd veertig duizend gulden. De gemeente Ermelo stelt 10.000 gulden beschikbaar, de collecte aldaar bracht f 37.000 op. In Aalsmeer zijn gisteren vijftig orchideeën geveild ten bate van het Rampenfonds. Op brengst: f 2151,50. Zeven Nederlandse zeeschilders stellen ieder de opbrengst van een schilderij ter beschikking. Een aantal eiermijnen heeft een bedrag van 100.000 gulden gegeven. Voorts werden gisteren in Geldermalsen drie kisten goudreinetten geveild ten bate van het Nationaal Rampenfonds. Opbrengst 71, 83 en 96 gulden, d.w.z. bij de eer ste verkoping. Meteen werden ze op nieuw in veiling gebracht en brachten 96, 103 en 118 gulden op. Zo ging het een tijdje door, tot in totaal 3600 gul- dne bijeen was. De laatste koper schonk de appelen aan de geëvacueer- den in de Ahoy-hal. Het veilingbe- stuur deed er nog eens 10.000 gulden bij! De KAB heeft haar bijdrage voor- lopig verdubbeld tot anderhalve ton. De tabakshandelaren hebben met el kaar 110.000 gulden gegeven en de Coca-cola export corporation schonk honderdduizend gulden. Een aanne mersbedrijf in Utrecht zal op een na der aan te géven plaats een blok van vier woningen bouwen. Op grond hiervan heeft het vele politici verbaasd en geërgerd dat het advies van de Raad van State in zUn allerlaatste paragraaf de regering een reddende hand toesteekt. Deze para graaf zegt dat slechts dc gebiedende noodzaak om de nationale onafhanke lijkheid en de integriteit van het grondgebied te bewaren een nood zaak en urgentie, waarover alken de wetgever mag en kan oordelen de goedkeuring van het verdrag zou rechtvaardigen vóór dat de wijziging van de Grondwet zou zijn geschied. De drie betrokken ministers, premier Van Houtte, Van Zeeland en kolonel De Greef, zullen hun verdediging op deze paragraaf baseren.. Men verwacht dat het parlement het E.V.C.-verdrag zal goedkeuren, dus zon der Grondwetswijziging en dus ook zon der verkiezingen. Brutale dieven op Goeree-Overflakkee Strenge controle op eiland In Hellevoetsluis is een evacua tiebureau opgericht, dat toezicht zal uitoefenen op degenen, die het eiland Goeree Overflakkee willen betreden of daar reeds verblijven. Het bureau zal verblijfsvergunnin gen uitreiken. Zonder deze verblijfsvergunningen zal men de toegangspoort tot Goeree Overflakkee (Hellevoetsluis) niet meer mogen passeren. Op het eiland zelf zal een strenge controle worden uit geoefend. De regeling, die morgen in gaat. zal stipt worden uitgevoerd om diefstallen uit verlaten woningen en boerderijen tegen te gaan. De burgemeester van Middelhar- nis deelde mee, dat de dieven een grenzeloze brutaliteit ten toon spreiden. In één geval werd de deur uit een woning gezaagd en werden uit deze woning een aantal siera den en een gouden horloge en voorts enige kleren gestolen. Een ander geval betreft de diefstal van een geslacht varken. De rijkspolitie heeft opdracht gekre gen bij nacht af en toe schijnwerpers te richten op de in of nabij het ver dronken gebied staande verlaten wo ningen om zodoende eventuele dieven op heterdaad te kunnen betrappen. Prins Bernhard bewoog Zierikzeeërs tot evacuatie Prins Bernhard heeft gisteren op nieuw per helicopter een bezoek ge bracht aan de geteisterde gebieden. De prins landde onder andere in Stave- nisse, Brouwershaven en Zierikzee. In deze laatste gemeente ontmoette hij de commissaris der koningin in de pro vincie Zeeland. Prins Bernhard wis selde met hem uitvoerig van gedachten over de genomen e« nog te nemen maatregelen. Daarna sprak de prins de nog aanwezige bevolking van Zierikzee toe, die daartoe op het stadsplein was bijeengekomen. Prins Bernhard be woog de inwoners tot evacuatie. Tengevolge van de zeer slechte weersomstandigheden was prins Bern hard niet in de gelegenheid nog andere plaatsen te bezoeken. Om ruim 17.15 uur landde hij op het vliegveld Ypen- burg, waarna prins Bernhard de ver gadering van het dagelijks bestuur van het Nationaal Rampenfonds bijwoonde. Vandaag zou prins Bernhard zich we derom naar de getroffen gebieden be geven. Prins Bernhard heeft gisteravond, na de vergadering van het Rampenfonds ten huize van de Amerikaanse ambas sadeur een onderhoud gehad met de Amerikaanse minister van Buitenland se Zaken Foster Dulles en de directeur van het Bureau voor Wederzijdse Vei ligheid Stassen. Knaapje op weg naar school verdronken (Van onze correspondent) Vrijdagochtend is het 7-jarig zoon tje van de fam. Arends te Vossebelt op weg naar de Herv. school te Coe- vorden, nabij de Gommersluis te water geraakt en verdronken. Toen het knaapje om 9 uur niet op school was aangekomen terwijl zijn zusje wist dat hij naar school was gegaan, is men met hulp van de politie gaan zoeken. In de loop van de ochtend ontdekte men in de sneeuw op de berm van de weg aan de kant van het kanaal de voetsporen van rubberlaarsjes. Om ongeveer elf uur werd het lijkje door de politie uit het water opgehaald. Vermoedelijk is het kind van de wal kant afgegleden. De belastinsfaciliteiten bij giften In aansluiting aan reeds eerder be kend gemaakte belastingfaciliteiten met het oog op de nationale ramp, deelt het ministerie van Financien nog het volgende mee: de giften in geld aan het Nationaal Rampenfonds, welke ingevolge een besluit van de regering tot elk bedrag van het inkomen of de winst mogen worden afgetrokken, ko men ten laste van het inkomen of de winst over het jaar 1953, tenzij een belastingplichtige bij zijn aangifte over het jaar 1952 het schriftelijk verzoek doet om de gift van het inkomen of de winst over 1952 te mogen aftrekken. Het vorenstaande geldt eveneens voor goederen, die uit bedrijfsvoor raden ten behoeve van watersnood slachtoffers worden afgestaan. Verder is bepaald, dat bedragen, die ten behoeve van het Nationaal Ram penfonds van het loon worden afge staan (waaronder begrepen loon uit overwerk), niet alleen voor de heffing van de loonbelasting, maar ook voor de heffing van de vereveningsheffing buiten aanmerking worden -gelaten. Economische conferentie te Bandoeng De Indonesische minister-president, Wilopo, heeft te Bandoeng de conferentie van de economische commissie voor Azië en het Verre Oosten (Ecaie) geopend. Aan deze conferentie nemen 200 afge vaardigden uit 23 landen deel. De con ferentie, die tot 14 Februari zal duren, zal plannen ontwerpen ter versteviging van de economische positie van Azië. Overijsselse boeren geven veevoeder De oproep van de landbouworganisa ties in Overijssel aan de boeren in deze provincie om gratis ruwvoeder be schikbaar te stellen heeft in zeer brede kring spontaan weerklank gevonden. In grote hoeveelheden komen de aan biedingen binnen. Van enkele gemeen ten is het totale kwantum reeds be kend, o.a.: Zwartsluis: 51.350 kg hooi ge perst in balen. Vriezenveen: 49.050 kg hooi, 23.050 kg stro en 2450 kg voederbieten en bovendien één pink en gratis weide voor een pink in het a.s. weideseizoen. Almelo: 40.000 kg geperst hooi. Deventer: 7500 kg hooi en stro en 17.500 kg voederbieten. Avereest: 80.900 kg.hooi, 82.200 kg stro, 94.300 kg voederbieten, 17.700 kg gedroogd gras, 1800 kg haver, 4100 kg voeraardappelen, 17.000 kg kuilvoer en 500 kg witlof. Bovendien zijn in veel gevallen gra tis transportmiddelen aangeboden voor het vervoer naar het noodgebied. Met het verzenden van de eerste partijen naar het noodgebied is inmiddels een begin gemaakt. Ook handelaren in voedermiddelen bieden gratis producten en diensten aan. Zo leverde een firma geheel be langeloos 10.000 kg hooi af te Brielle voor de uit het water geredde koeien. Deze giften betekenen in geld uitge drukt een belangrijk bedrag. De prijs De hechtste vriendschap wordt gevormd in gemeen schappelijke tegenspoed, evenals ijzer door het heetste vuur het best aan eengesmeed wordt. Colton. Amerika en de ramp Eisenhower benoemt hnlpcommissie Plannen voor steun aan overstroomd gebied President Eisenhower heeft een Kabinetscommissie ingesteld, die plannen zal maken voor hulp aan de door de overstroming getroffen gebieden in West-Europa, (met in begrip van Groot-Brittannïë). In een verklaring van het Witte- Huis wordt gezegd, dat het Kabinet een parig van oordeel is, dat het Ameri kaanse volk de getroffen gebieden wenst te helpen. Voorzitter van de commissie is John Foster Dulles, de minister van Buiten landse Zaken. Leden zijn Charles Wil son, minister van Defensie, Ezra Ben son, minister van Landbouw en Harold Stassen, directeur van het Bureau van wederzijdse beveiliging. De commissie heeft opdracht de fei ten na te gaan en aanbevelingen te doen omtrent de wijze, waarop de slachtoffers geholpen zullen worden. „Le Monde" over Nederland. „Geen militaire bijdrage voor enige jaren'' Het gezaghebbende Franse blad „Le Monde" schrijft, dat Neder land, reeds door de oorlog ge ruïneerd, daar nog de gevolgen van ondergaat. Het schijnt nl. dat op vele plaatsen de door de Duit sers gebouwde bunkers de grond oorzaak zijn van de dijkbreuken. De nogal oude dijken, waarin die bunkers werden geplant, vingen de druk van het water met een zekere elasticiteit op. De zware betonnen bunkers, hecht aan de grond verbonden, vormden even zovele afscheurlngspunten, Omtrent de financiële gevolgen van de ramp schrijft „Le Monde", dat Ne derland, „welks economie reeds enige moeite had om de 'last van de herbe wapening te dragen, nu wel voor enige jaren alle militaire inspanningen van enige omvang schijnt te moeten na laten", West-Duitse actie tegen mantelorganisaties In geheel West-Duitsland is een actie begonnen tegen de „Arbeids commissie van het Nationale front", die beschouwd wordt als een mantelorganisatie, waarbij alle communistische groepen in de bondsrepubliek zijn aangesloten. Bij de voorzitter van het Nationale front in de Rijn-Palts, Bastigkeit, zouden bezwarende documenten zijn gevonden. De organisatie zou van plan zijn geweest in Oost-Berlijn een re- gering-in-ballingschap op te richten onder leiding van de voormalige rijks kanselier Wirth. ZONDERLINGE ZEEROVERIJ IN ITALIË ECHTE POLITIE KWAM PAS LATERt Nabij de vissershaven van Chioggia (Italië) in de Golf van Venetië heeft zich een zonderling geval van zee roverij voorgedaan, waarbij de ene zeeroversbende door de andere besto len is. Het eigenaardige van het geval is, dat de bestolen zeeschuimers dach ten, dat zij gesnapt werden door doua nen. Zij. verheugden zich reeds in het goede verloop van het onderzoek, toen de vermeende douaniers hun schip verlieten, zonder tot aanhoudingen en volledige inbeslagneming over te gaan. Hun vreugde was echter van korte duur, want enkele minuten later had den zij met de echte douanen te doen van gepetst-hooi bedraagt op het ogen-ten deze kcjndep geen medelijden. De blik plm. f 150.per 1090 kg-. varse ambtenaren hadden inmiddels. De avonturen van Oowiiif«* Kick Ga zitten, jongens, zei Plop. Ik zal gauw 'n kopje thee zetten! Hij verdween een ogenblikje in de keuken, terwijl de jongens met Lumpo babbelden. Ze vertelden, hoe ze het met de vacantie hadden gehad. Wij hebben ook plezier gehad, vertelde Lumpo. We zijn gaan zeilen, dat was ook fijn! Plop kwam weer terug, met een blad vol dampende kopjes. Ziezo, de thee is klaar, heren. Wie lust een kopje? Nou, allemaal natuurlijk. Plop kon alles zo lekker klaarmaken; en toen ieder zijn kop voor zich had, kwam hij ook nog aandragen met een schaal tje heerlijke koeken. Pak maar aan, die lusten jullie' zeker ook wel? lachte hij. Ze smulden er van. Muizende katjes mauwen niet, zegt men. Maar onder het smikkelen bab belden de jongens honderd uit. Er was ook zoveel te vertellenRick, Bun- kie en Oepoetie vertelden de avonturen van de autotocht en Plop en Lumpo van hun zeiltocht. Jaja, het is toch wel fijn, zo'n vacantie! zei Lumpo. En toch vind ik het wel weer leuk, dat de school begonnen is, vond Bun- kie. Toen ze de thee op hadden, kwam Lumpo met een plannetje.... het hazenpad gekozen met een ge deelte van de buit. De motorboot „Leone" had juist de vissershaven van Chioggia verlaten met een lading gesmokkelde Ameri kaanse sigaretten, toen een boot van de waterpolitie, uitgerust met een sterke motor, recht op de motorboot afstevende. Drie mannen, in het uniform van douane klommen aan boord van de „Leone". Met veel vertoon van wapens legden zij beslag op 52 kisten siga retten. Te vroeg gelachen Toen de zogenaamde controleurs het schip verlaten hadden, voelde de be manning van de „Leone" zich zeer ge lukkig, daar zij vaststelden, dat twee duizend kilo gesmokkelde sigaretten voor een waarde van ongeveer 30.000 gulden o.ver het hoofd waren gezjeh. Enkele ogenblikken later kwamen, echter de echte douanén aan. Zij be ëindigden de inbeslagneming en gin gen over tot de aanhouding van de vier bemanningsleden van de „Leone". Vervolgens zette de „echte" politie de jacht in op de andere zeerovers en zond een hele lading schroot op hen af. Een van de bandieten echter beant woordde het vuur met een pistool schot. Het gevaarlijk drietal kwam behouden aan wal en kon zich tijdig uit de voeten maken. Van de gestolen sigaretten is geen spoor meer teruggevonden. ONGEVAL OP „LUCHTBRUG" Geen persoonlijke ongelukken Gisterochtend is een op weg naar het noodgebied zijnd „Dakota" tran sporttoestel van de Nederlandse lucht macht op Valkenburg in de start ver ongelukt. Het vliegtuig kon niet snel genoeg hoogte krijgen en de bestuur der was gedwongen de machine een buiklanding te laten maken op het vliegveld. Het toestel is daarbij be schadigd. Persoonlijke ongelukken hebben zich niet voorgedaan. Vraag dan zo spoedig mogelijk een prospectus aan bij HILVERSUM (Bekende schriftelijke cursus) eer dan 10 |aar heell onze ..Schriftelijke Kweek- leder jaar slagen tientallen tchoo!" ongeëvenaarde successen. Staatsexamen voor Onderwijzer. Zeer goede opleidingen zijn ook: Staatsexamen gymnasium ^|e gescljl eiems van een DOOR JOHN HENRY MACKAY 22) Sierlin veranderde. De zelfingenomen man, hard en streng, ongenaakbaar en on verbiddelijk,, was een onzekere, aarze lende, schichtige figuur geworden, die met de „principes" van zijn leven niet goed raad meer wist. Niet dat hij van zins was een andere gedragslijn te volgen. Diep in zijn hart was hij een veel te eigenzinnig en te op pervlakkig mens, om zichzelf te bekennen, dat hij gedwaald en gefaald had en met de onbuigzaamheid, waarop hij prat was gegaan, misschien zichzelf en het leven en daarmee ook anderen geweld had aangedaan. Zich te herzien, dèt was een man als Sierlin onmogelijk. Wat hem zo grenzeloos ergerde en ;n woede deed ontsteken was zijn onmacht. Waar dienden de wetten voor als een ge val als dit ongestraft kon voortgaan? Hoogstwaarschijnlijk had zich iets derge lijks nog nooit voorgedaan. Hij was onbe schermd. Hoe was het mogelijk, dat nie mand raad kon geven, dat zelfs een jeugd vriend hem moest laten vertrekken zon der hem in het geringste te hebben ge holpen? Zelfs de publieke opinie durfde hij niet te trotseren. Niemand zou hem gelijk geven. Hij zou zich belachelijk ma ken. Een intelligent man als Eberhardc, een man toch met de nodige levenserva ring en levenswijsheid dat moest hij hem nageven had met moeite een glim lach, die hem niet ontgaan was, bij het afscheidnemen kunnen onderdrukken. Hu voelde zich niet meer zeker. Niets was er, waarop hij zich verlaten kon. Niet eens op zichzelf. De wetten schoten, te kort, het geschreven zowel als het onge schreven recht. Hij was prijsgegeven aan deze loslopende bezetene, aan een krankzinnige wraak oefening. Hij was zo goed als vogelvrij. Niemand kon dat uithouden. Zo kón het, mocht het niet verder gaan! Lucht, deze man? Lucht? Hij moest een mens zijn van vlees en bloed, één die hij kon aanpakken. Letterlijk: beetpakken'. Hij wilde hem In zijn handen hebben, hem heen en weer schudden tot hij zijn geheim zou prijsgeven, tot hij zou zeggen: dit, dat wil ik van je.... Dan pas zou hij rust hebben. Spreken zou hij! Sierlin wilde die stem v/eer horen, die hij vergeten was. De slem, die hij jaren geleden gehoord had, in de rechtszaal. Hij wilde hem in de ogen zien, fel, vernietigend, tot hij ze zou neer slaan. Hij moest afrekenen, zou afreke nen, ter verantwoording roepen. En zich hiervan bevrijden. Van deze nachtmerrie. Vergeleken met deze jonge kerel was hij toch een man! En niet de eerste de beste. Hij was de Officier van Justitie Sierlin! Het was ijn levensroeping, het recht te handhaven, de rechtsorde te be schermen. Hij zou tonen, wie hij was! Bij de eerstkomende gelegenheid zou hij doen, wat zijn plicht was te doen, tegen over zichzelf en de samenleving! En daar mede zou hij drastisch een einde maken aan dit geval. Waar dan ook. Zo niet on der vier ogen, dan in het openbaar! Dagen verstreken. Enkele weken zelfs. Braun vertoonde zich niet. Op een Zaterdagavond was hij in de stad gebleven om enkele noodzakelijke boodschappen te doen. Het was schemer. Het mooie winterweer had drommen mensen op de been gebracht; winkels en straten waren overvol. In het warenhuis, waar Sierlin was binnengelopen, kon men zich alleen schuifelend een weg banen door de mensenmassa. Toen hij op de derde verdieping bij de kassa wilde gaan betalen, zag hij voor zich een jongmens juist het wisselgeld opstrijken en dan naar de pakafdeling lopen. Snel overhandigde hij zijn cassabon, telde het geld neer. Toen hij zich omdraaide zag hij „hem" met een pakje in de hand tussen de toon banken door in de richting van de lift en de trappen lopen. Zich een weg banend door de drentelende mensen, volgde Sier lin hem. Ai en toe verloor hij hem uit het oog dan zag hij hem weer opduiken. Op de eerste etage, in een der afdelingen waar het betrekkelijk stil was, haalde hij hem in. Braun bekeek met aandacht een der uitgestalde prenten, zonder zich enigszins te haasten. Het ogenblik was gekomen. Nu! Sierlin ging naast hem staan. Braun scheen niets te merken. Toen, zondes- stemverheffing, alsof hij in zichzelf sprak maar toch duidelijk verstaanbaar, zei hij: Ik moet u eens even spreken. Ik wens een verklaring van u. Ik Braun scheen geen woord gehoord te hebben, alsof hij stokdoof was. Ongestoord zonder op- of omzien, keek hij, zich iets vooroverbuigend, naar een plaat, en liep langzaam verder, om even verderop weer te blijven staan, ditmaal voor een grote reproductie van Vermeers „Melkmeisje", die hij met zorg bekeek. Weer stond Sierlin naast hem. Iets lui der dan de eerste keer en met nadruk zei hij: U schijnt me daareven njet verstaan te hebben. In wéns, ik éis een verklaring van u. Verstaat u mij nu? Uw wijze van doen, meneer De aangesprokene scheen eindelijk te beseffen dat men tegen hém sprak. Hij keerde zich om, nam de naast hem staande gestalte op van de voeten tot ter hoogte van de borst. Toen wendde hij het hoofd af. In het onverstoorbare gezicht tekende zich voor het eerst een uitdrukking af., een onmiskenbare gemoedsbeweging. Het was die van een grondige walging. Van een diepe minachting. Op zijn hakken keerde hij zich zonder een woord te zeg gen om, liep door het korte zijpad naar de aangrenzende afdeling en mengde zich daar onder het publiek. Sierlin verloor hem uit het oog. Verslagen bleef hij staan. Het klamme zweet stond hem op het voorhoofd en in de handen. Hij zag lijkbleek. Met inspan ning van al zijn krachten bereikte hij de uitgang van het warenhuis. Een taxi braeht hem thuis. 8. Eberhardt zat aan de schrijftafel in zijn behaaglijk ingerichte werkkamer en was juist bezig een intieme brief te schrijven, waarin hij een gezellig souper voorstelde, toen zijn huisknecht bezoeje-aankondigde: Mr Sierlin. Ietwat geprikkeld bedekte hij het nog onvoltooide schrijven, stond op en trad de binnenkomende gast met zijn gebruike lijke beminnelijkheid tegemoet. Zijn scherpe blik ontdekte onmiddellijk de verandering, die zich in nog geen maand tijd in Sierlins gezicht had afgetekend. De toestand van deze man was ernstig. Deze vertrokken glimlach, het onzekere in die dwalende ogen het gejaagde in de bewe ging der handen dat wees onloochenbaar op een zeer kritieke situatie, waarin deze mens verkeerde. Zonder iets te doen blij ken nodigde Eberhardt hem uit plaats ce nemen en het zich gemakkelijk te maken. Kerel, dat doet me plezier je weer eens te zien. Dat moest je vaker doen! Je weet, dat je steeds welkom bent. En vertel eens, hoe gaat het? Altijd nog dik in het werk zeker? Ja, je zit nu niet bepaald op een post waar je kunt duimen-draaier. Maarpas op. dat je je niet overwerkt! Daar is niemand mee gebaat. Ik hoop dat ik je niet lastig val, als ik nog eens terugkom op het gesprek van laatst. Je begrijpt me welik bedoel die krankzinnige geschiedenis van Ik weet waar je op doelt, Sierlin. En zijn er nieuwe gezichtspunten? Plotseling vloog Sierlin overeind, greep zijn vriend bij de arm en trok hem naar het venster. Met een volkomen veranderde stem, hees en gejaagd, hoorde Eberlwdt hem zeggen: Dóardaar staat hij! Dóar, beneden.... (Wordt vervolgd.) Denkt u nu eens even goed na dat doet u natuurlijk altijd al wel, maai- dan nu toch eens heel bijzon der': hoewel ik mij nog geen voor stelling had kunnen maken van de volle omvang van de schade, aldus zei de minister van Economische Za ken, professor Zijlstra, tot een jour nalist, komt het mij voor, dat er ten minste anderhalf milliard met het herstel gemoeid zal zijn. Waarschijn lijk dacht de minister alleen aan de kosten van herstel voorzover die door het Rijk zullen moeten worden gedragendijkreparaties, droog- malingen, weer cultuurrijp maken van de verzilte grond, herbouw van woningen en boerderijen, herstel van bruggen, sluizen en andere kunst werken, van waterleiding, telefoon en telegraaf, electrische installaties en lichtnetten, gasbedrijven en lei dingen enzovoort, enzovoort. Als men zich probeert te realiseren wat er straks en zo gauw mogelijk,! zal moeten gebeuren dan is voor een leek en buitenstaander dat bedrag van anderhalf milliard, zelfs uit ministeriële mond, toch niet meer dan een slag in de lucht. Laten we het maar eerlijk zeggenhet zal voorlopig nog wel niet mogelijk zijn, een raming op te stellen, waarvan men ook maar enigszins houvast heeft. Het enige, dat we wèl weten is, dat we, gelukkig in minder be narde omstandigheden dan na de be vrijding, weer zullen moeten aan pakken en met elkaar zo niet alles dan toch een groot deel van het be drag dat voor het herstel nodig is zullen moeten opbrengen. Want het wordt wel eens uit het oog ver loren de staat, de overheid in het algemeen, heeft niets, geen cent. Al het geld dat de regering, of het bestuur van provincie of gemeente wil uitgeven, moet van de burgers, de belastingbetalers komen. Of zoals dr Wibaut als Amsterdams wet houder van financiën het eens uit drukte: als ik 'n gulden wil uitgeven, moet ik die eerst van de Amster dammers ontvangen. Zo is het nóg: de schatkist heeft geen oude tantes, waar (veel) van te erven valt. Nü offeren wij, uit medelijden en dank baarheid, graag veel om de onge lukkige slachtoffers vooreerst wat op gang te helpen, met het allernood zakelijkste, straks zal de regering genoodzaakt zijn ons allen samen de eindrekening te presenteren, waarin wij elk ons deel zullen hebben te betalen. Er hadden ons, als volk, nog erger dingen kunnen gebeuren en ook ditmaal zal het best weer voor elkaar komen. Er wacht ons, als volk (weer) een zware tijd, maar ook daar zullen we wel doorkomen, 't Is niet de eerste keer. Ruim 25.000 evacué's in Nd-Brabant Allen naar-par(ï<?uliere adressen Volgens officiële opgave van het rijksevacuatiecèntrum te 's Hërtogen- bosch is aan ruim 25.000 personen uit de overstroomde gebieden onderdak verschaft in de provincie Noord-Bra bant. Al deze personen konden onmid dellijk naar particuliere adressen wor den afgevoerd. Deze hulpverlening ge schiedde geheel op basis van vrijwil ligheid. Het departement van Econo mische Zaken heeft contact opgenomen met het bedrijfsleven om de mogelijk heid te overwegen' van het fabriceren van eenheids-uitzetten ten behoeve van de gedupeerde gezinnen. Een der gelijke uitzet zou dan moeten bevatten huisraad, keukenuitzet, linnengoed, glaswerk en servies. NIEUWS IN HET KORT Voor Oostduitse vluchtelingen De Nederlandse regering heeft besloten. West-Berlijn twee goederenwagons met fruit en groenten te geven voor verde ling onder de Oostduitse vluchtelingen. Meer kaas Met onmiddellijke ingang de invoerquota in de V.S. van bepaalde kaassoorten w.o. Edammer en Goudse, met 15 pet verhoogd: deze regeling is ge troffen in het belang van de wereldhan del en de internationale betrekkingen en blijft voorlopig tot 30 Juni a.s. van kracht. Kwart eeuw filmkeuring Aan het einde van deze maand zal de centrale commissie voor de filmkeuring het leit herdenken, dat vóór 25 jaren haar werk zaamheden een aanvang nemen. Deze gebeurtenis zal op sobere wijze worden herdacht op Zaterdag 28 Februari. Paarden uitgesteld. In verband met de noodtoestand en in overleg met Van Gend en Loos heeft de Ned. Ver. tot be scherming van dieren besloten, de Paar dendag op 14 Februari te Utrecht uit te stellen tot een nader tijdstip. Het dubbele „De Hoop" B, en W. van Den Haag hebben de gemeenteraad voorgesteld f 20.000 voor het nieuwe hos pitaal-kerkschip „De Hoop" bij te dra gen. Er was een bedrag gevraagd van f 10.000. Prijsvragen. De A.V.R.O. heeft ter gelegenheid van de viering van het 30- .iai'ig bestaan in Juli a.s. drie prijsvragen uilgeschreven, nl. voor ernstige muziek, hoorspelen en lichte muziek. Buiten deze prijsvragen heeft het A.V.R.O.-bestuur aan vijf Nederlandse componisten op dracht, gegeven voor resp, twee werken voor symphonie-orkest. een voor fan fare-orkest, een voor blaaskwintet en een voor twee piano's. Nobelprijs voor Truman? De Turkse president Celal Bayer, heeft voorge steld Truman, de voormalige Ameri kaanse president, de Nobelprijs voor de vrede toe te kennen. Tito draagt bij. Maarschalk Tito heeft aangeboden bij te dragen in de kos ten van de bouw van een gedenkteken te New York voor de zes millioen Euro pese Joden die door de nazi's zijn omge bracht. Iu totaal ruim elf millioen Joden In het zojuist gepubliceerde jaarboek van de Amerikaanse Joden wordt gezegd, dat de totale Joodse bevolking 11.558.830 be draagt. van wie er ongeveer 2.500.000 in de communistische landen gevestigd zijn. Ruim de helft van de Joodse bevolking. 50.5 procent woont op het Westelijk half rond. In Israël woonden in 1952 1.425.000 Joden. Nieuwe Belgische postzegels. Ten bate van het Belgische Roode Kruis zal een reeks speciale postzegels uitgegeven worden met de beeldenaar van prinses Josephine Charlotte ter gelegenheid van haar huwelijk. De raad stemde in met het voorstel van de minister van Ver keerswezen om de opbrengst van de toe slag op die zegels ter beschikking te stellen van het Belgische Rampenfond#,

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2