1 Nieuws voor Kampen Hulpverlening thans volledig gecoördineerd PROVINCIALE OVERIJSSELSCHE EN ZWOLSCHE COURANT 1372 DODEN Provinciale Ophouw organen bewijzen nu hun grote waarde Buitenlandse hulp stroomt maar door Paleis Noordeinde kledingdepot Vijfde jaargang, No. 32 (Dit nummer bevat 'waalf pagina' Zaterdag 7 Februari 1953 S££ £Sde5?SN Abonnementsprijs f 6,- p. kW.. _47 c. p. w. waarin opgenomen „Het Kamper Dagblad" Abonnementsprijs 1 Adv .prijs 1-15 mmregels f 1,65 - Giro 5 Eerste fase - redding en evacuatie - Dinsdag a.s. afgesloten (Van onze Haagse redacteur) ïn wel zeer korte tijd Is de ambtelijke molen voor het Iiulpverlenings- werk cn gang moeten komen. Wanneer wel eens wordt gezegd, dat 'deze mo len langzaam pleegt te malen, dan heeft hij in deze dagen wel het bewijs van het terendcel geleverd: Den Haag heeft met grote voortvarendheid en met grote besluitvaardigheid een coördinatie van het hulnverleningswerk in zijn vele facetten tot stand gebracht. Daardoor is het mogelijk geworden, dat dit grote en voor een niet gering deel geïmproviseerde apparaat zonder grote hauevingen loopt. Niet in de laatste plaats is dit mogelijk geworden, omdat zich van het Nederlandse volk in al zijn geledineen een verkwikkende bereidheid heeft meester gemaakt. Daarbij werken de grote hulpverleningsorganisaties als 't Rode Kruis met een grote doeltreffendheid, terwijl het provinciale hulpverle- ningswerk op gelukkige wijze ban worden gebundeld in de Provinciale Op- bouwovganen, die daarmede voor hun hestaan een alleszins overtuigende rechtvaardiging hebben gegeven. Ontmoetingspunt Sedert Dinsdag is voor het uitstippe len van de grote lijnen een interdepar tementale coördinatiecommissie werk zaam. Daarin hebben onder voorzitter schap van minister Beel de secretaris generaal van de departementen van Oorlog, Economische Zaken, Land bouw. Financiën, Sociale Zaken, Bin nenlandse Zaken en van Verkeer en Waterstaat zitting. In deze commissie heeft men, zoals dr M. J. Prinsen het gisternamiddag heeft uitgedrukt, een „ontmoetingspunt" gevonden, waar al le problemen, die zich voordoen op de meest doeltreffende wijze kunnen wor den besproken. Voor de kwesties verband houdende buitenlandse hulp, die in zeer grote mate wordt aangeboden, is nu een sub commissie ingesteld. Voor de kwestiese verband houdende met de schadevergoeding is thans een commissie werkzaam onder leiding van minister Van de Kieft, terwijl minister Van Thiel de leiding heeft van een commissie voor maatschappe lijke zorg aan evacué's. Voor de schaderegeling, zomede over de zorg voor evacué's, zullen op korte termijn maatregelen worden genomen. De sorg voor evacué's Ten einde een vlotte gang van za ken te bevorderen met betrekking tot de financiële hulp aan evacué's, is de regeling voor oorlogsslachtoffers, waar van de werking bij de gemeentelijke diensten bekend is, van kracht ver klaard. De regeling geldt voor allen, die tengevolge van de ramp zonder inkomsten zijn gekomen, en is met in gang van 1 Februari van kracht ge worden. De uitkeringen zullen ten hoogste 90 pet. van het laatst genoten inkomen bedragen. Deze uitkeringen zullen overal van gemeentewege geschieden. Voor de vergoedingen aan de kost- gevers is een concept-regeling gereed gekomen. Vanwege het departement van Maat schappelijk Werk heeft men, ter voor koming van verwarring bij de daad werkelijke hulpverlening, contact op genomen met de commissarissen der koningin in de onderscheiden provin cies. De Provinciale Opbouworganen samenbundelings orgaan voor alle in stellingen voor maatschappelijk werk zullen, voorzover dat nog niet is ge schied, voor de zorg en hulp worden ingeschakeld. Op deze wijze kan een doeltreffende taakverdeling worden bewerkstelligd. Na Dinsdag opbouw-fase Naar dr Prinsen verwachtte, zal de eerste l'ase redding en evacuatie Dinsdag a.s. kunnen worden afgesloten. Daarna besint de opbouw-fase. Over de totale omvang van de evacuatie heelt men nog geen juiste gegevens. Er zijn veel mensen, die spoedig weer naar hun woonplaats terugkeren, maar het getal 50.000 schijnt wel als vrij juist te mogen worden aangenomen. Dr Prinsen heeft er overigens wel de aandacht op gevestigd, dat het coördi natie-orgaan is opgericht om de samen werking op velerlei gebied tot stand te brengen. Het is een instelling voor de eerste dagen en aan zijn werkzaamheid zal '/"Hn zn'ks maar enigszins moge ()c Bilt verwacht: van Zaterdagavond tot Zondag avond (opgemaakt te 10 uur). AANHOUDEND VORST. Opklaringen, maar ook enkele olaatselijke sneeuwbuien en hier en daar tijdelijk mist. Weinig wind. In de kuststreken lichte tot matige, elders in het land matige tot strenge vorst. Morgen. Zon op 8.07, onder 17.35. Maan op 3.42. onder 10.54. Maandag. Zon op 8.05, onder 17.37. Maan op 4.54. onder 11.40. i l'ussen gisterochtend en heden- 'ditend 8 uur viel in Zwolle 0,5 j mm neerslag. j Temperatuur hedenochtend 8 u. 6 gr. wind N. 2. lijk is, een einde komen. Dan gaat alles weer langs de normale kanalen. Zo zal de coördinatie commissie geen bemoei ingen hebben met het herstel. Maar nu men het werk van het coördinerend orgaan enkele dagen heeft kunnen gadeslaan, nu mag wel getuigd worden, dat het zeer nuttig en zeer belangrijk werk heeft gedaan, ook en voorzover er een zeer vrucht bare samenwerking is tot stand ge bracht met het Rode Kruis en het Na tionaal Rampenfonds. Het Rampenfonds, sedert 1937 sla pend, en slechts bestemd om bij ram pen van betrekkelijk bescheiden om vang op te treden, zag zich thans voor een opgave gesteld, waarvan de draag wijdte niet bij benadering is te schat ten. Ook hier is een zeer gelukkige samenwerking met de overheid ver kregen. Paus schenkt opnieuw f 30.000 Namens de Paus die reeds eerder een gift van f 30.000 heeft gedaan, is op nieuw f 30.000 ter beschikking gesteld van de geteisterden. Een speciale afgezant van de Paus, monseigneur Lambertini, auditeur bij de nuntiatuur te Parijs, heeft vandaag een vliegtocht boven de overstroomde gebieden gemaakt. Go en Soenito nog niet naar Indonesië Naar wij vernemen is het vertrek naar Djakarta van de Indonesiërs, de heren Go en Soenito, dat aanvankelijk was vastgesteld op vandaag 7 Februari, uitgesteld. Beiden werden op 24 No vember jl. wegens ongewenste politieke activiteiten in arrest gesteld. De heer en mevrouw Soenito hebben een groot gedeelte van hun inboedel ter beschikking gesteld van het Natio naal Rampenfonds. Kunstveiling voor het Nat. Rampenfonds Enige veilinghouders zijn een in zameling begonnen van antiquiteiten, schilderijen en kostbaarheden, die binnenkort in 's Gravenhage geheel belangeloos publiek verkocht zullen worden en waarvan de totale op brengst gestort zal worden in het Nationaal Rampenfonds. Dit initiatief opent de mogelijkheid, met waarde volle schenkingen in natura bij te dra gen tot 'leniging van de nood door particulieren en handelaren voor wie het soms bezwaarlijk is, grote giften in geldsbedragen te storten. Het totaal aantal genoteerde slacht offers bedraagt thans 1372. Uit de volgende plaatsen kwamen nog meldingen binnen: Krimpen aan de IJssel 4 Dordrecht 1 Kerkwerve 3 St Philipsland -8 Zuidland -1 (Opgave ANP, onder voorbehoud). Als vermist is opgegeven de dienst plichtig soldaat W. M. de Haas, leger- nummer 321107137, dienstdoende bij de boksschool te Leiden en afkomstig uit Rotterdam. Bij reddingswerkzaamhe den nabij Abbenbroek is hij Maandag voor het laatst gezien. DE DROEVE LIJST Uit de ons thans ter beschikking staande gegevens blijkt, dat de meeste slachtoffers gevallen zijn op het eiland Goeree en Overflakkee, n.l. 433. Over de andere eilanden en gebieden zijn de cijfers als volgt: Tholen 304 Brabant-187 Hoekschewaard 144 Schouwen-Duiveland 115 Noord-Beveland 41 Voome Putten27 Zuid-Beveland26 Zuid-Holland 18 Oost Zeeuwsch-Vlaanderen 12 IJsselrnonde lu St Philipsland -- 9 Noord-Holland 6 Walcheren 5 Alblasserwaard 4 Land van Heusden en Altena 3 Tien Gemeten2 Beijerland 2 Aangespoeld van elders 24 Nog een kustvaarder vermist Alle schepen is verzocht, uit te kij ken naar de Nederlandse kustvaarder „Westland". onderweg van Brunsbüt- tel naar Kingsley; het schip is ruim veertien dagen zoek. Engeland deelt giften met Nederland! Eerste zending goederen reeds afgezonden (Telefonisch van onze Londense correspondent) In het Lagerhuis ging gisteren een gejuich op, toen de minister van Bin nenlandse Zaken, sir David Maxwell Fyfe, mededeelde, dat besloten was de ontvangen giften met Nederland te delen en dat de eerste zending goede ren reeds naar Nederland was afge zonden. Het herstel van de landbouw Minister Mansholt: Schouwen een tweede „Walcheren" Minister Mansholt heeft een twee daagse inspectiereis gemaakt in het ge troffen gebied, waarbij hij zich op de hoogte heeft gesteld van de omvang van de ramp en omtrent de mogelijk heden van het herstel van de land bouw. „Zo snel mogelijk beginnen" zal het devies zijn voor het herstel werkzaamheden, waarbij steun gevon den wordt in de wetenschap, dat be paalde gedeelten van het getroffen ge bied, o.a. Zuid-Beveland en grote de len van West-Brabant, vrij snel droog kunnen vallen en nog dit jaar een oogst kunnen opleveren. Hiertegen over staat, dat voor andere gedeelten in het getroffen gebied rekening moet worden gehouden met een latere aan vang van de herstelwerkzaamheden en met een langduriger proces van her stel van de grond. De minister noemde wat dit betreft Schouwen en Duive- land „een tweede Walcheren". Ook de schaderegeling voor de landbouw en het ontwerpen van de verdere financiering van het land- bouwherstel is ter hand genomen. DE KONINGIN ONTVING DUL LES EN STASSEN - Koningin Juliana heeft gistermiddag in het paleis aan het Lange Voorhout in Den Haag de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken John Foster Dulles en de directeur van het bureau voor Wederzijdse Vei ligheid, Harold E. Stassen ontvan gen. Zij loerden vergezeld door de Amerikaanse ambassadeur in ons land, de heer Selden Chapin, die zijn landgenoten aan de koningin voorstelde. Van links naar rechts: Selden ChapinJohn Foster Dul les, H.M. de koningin en Harold E. S.assen. Van sinaasappelen tot barakken Het buitenland blijft ons helpen. Hoe moge blijken uit de volgende zeer beknopte samenvatting. Uit Argentinië zijn 680 dekens en 500 lakens verzon den en in Brazilië bracht een collecte in een dag ruim 20.500 gulden op. Israël zond een zending warme kinder kleren, gratis vervoerd door de Is raëlische luchtmaatmij. Uit Finland komen twaalf grote barakken voor 1 personen elk, 500 standaard gezaagd iout en 440 vadem rondhout voor dijk- eparatie, alsmede tien ton isolatie- nateriaal. De Finse regering stort '50.000 gulden ten bate van de slacht offers. Een tweede vliegboot is door Denemarken beschikbaar gesteld. De -.neeuwbalactie van de Zwitserse tele- foonabonné's bracht 2.097 435,50 francs op. De Zuid-Afrikaanse regering schonk een bijdrage van 500.000 gul den. Van de gemeenteraad van Parijs komen vijf millioen francs. Tot giste ren zijn uit Frankrijk dertig zwaar oeladen vrachtwagens met hulpgoede- ••n vertrokken Bij de hank ...Tordaan" i Parijs was gisteren reeds 10 mil- 1 en francs gestort. De Nederlandse i iegatie in Stockholm ontving tot nu toe 150.000 kronen. In totaal waren tot gisteren voor een waarde van drie millioen kronen goederen en giften in gezameld. Een Belgische industrieel, wiens aanbieding van materieel niet van direct nut bleek te zijn, gaf toen maar een cheque van 100.000 Belgische francs. Per speciaal vliegtuig van de P.^.A. komen vandaag 25 buitenboord motoren naar ons land. De gemeente raad van Coventry, in Engeland, de zwaar gebombardeerde stad uit de tweede wereldoorlog, schonk 300.000 gulden. Twintig medische studenten komen met twintig bootjes en twintig buitenboordmotoren helpen bij het reddingswerk. De K.L.M. zorgt voor gratis vervoer. De Noorse spoorwegen vervoeren alle voor Nederland be stemde hulpgoederen gratis. Het Rode Kruis in dat land ontving reeds 400.000 gulden. Voorts werd reeds ver zonden: een compleet veldlazaret met 24 bedden, tienduizend dekens, dui zenden laarzen, linnengoed, kleding, tienduizenden jute-zakken, enz. Van daag volgen nog vijftig draagbare radiozendertjes-tevens ontvangers en van de stad Oslo komt nog een zen ding dekens en rubberlaarzen ter waarde van 100.000 kronen De Spaan se regering besloot een trein met twaalf wagons sinaasappelen en citroe nen te zenden. Criliek op koning Boudewijns reis naar de Rivièra In de Belgische socialistische pers is Vrijdag hevige critiek ge leverd op het vertrek van koning Boudewijn naar de Rivièra, een dag nadat hij een bezoek had ge bracht aan de door overstromin gen getroffen gebieden in België. Het vooraanstaande social istische blad „Le Peuple" vergelijkt de foto': van de koninklijke familie met vacan- tie in Antibes en die van de over stroomde gebieden. Het blad schrijft, dat het besluit van koning Boudewijn een „betreurenswaardige indruk op de openbare mening maakt" Voor het vertrek van koning Bou dewijn in gezelschap van koning Leopold en de prinses van Retie was officieel medegedeeld, dat de koning voor een korte tijd met vacantie ging na een griepaanval. UUTDRUKKINGS EVRAOGD. Veur 'n dag of wat 'eleed'n kwam d'r bi-j mien 'n leez'r van onze krante an de deure met, zooas ie zeeg, 'n vrindelek ve'zuuk. Toe ie mien det uut de duukies ad 'edaon, 'eb 'k um beloofd det 'k, wat ie graag zol wil'n, met alle genoeg'n an de leez'rs overbreng'n wol. 't Is namelek zóó, det mien bezuuk'r d'r 'n 'obbie, zoo nuum'n ze det as 'k 't goed 'eb. op nao ölt. Now, zoo bin d'r wel meer. 'k Zol ze zoo wel op kun'n nuum'n die 'r zoo'n manie op nao ol'n en die van alles en nog wat ve'zaaml'n zooas eteketten van lusivarsdeusies, voog'lplaaties, poszegels, jao, nuum maar op. Maar wat mien bezuuk'r bi-j mekare scharl'n giet, det is 'eel wat anders, deur 'ad 'k nog nooit van 'eurd. Now is det ook geen wonder, want iedere ve'zaamelaar 'angt zien doen en laot'n niet an de groote klokke. Det doe ik ook niet. Maar de man, waor ik 't now oov'r ebbe. mut wel de 'ulpe van and'ren inroep'n, anders dan kump ie van zien leev'nsdaag'n nooit an 't doel, det ie veur oog'n 'ef. 'IJ ver'zaamlt gezegd'n of spreekwiez'n, die-j teugenswoordeg in 't ge'eel niet meer of nog maar ies 'n dood enk'le keer kun'n opvang'n. 'IJ 'ef mien ook wel ve'teld wat ie daor mee veur 'ef, maar det mag 'k now nog niet weerumme ve'teln. Det kump laatfr wel ies, zeeg ie. Veurege weeke ad ie bi-j toeval en veur eerste maol 'eurd, det 'n old vrouwgien teug'n 'aar getrouwde docht'r zeeg: Nee, deerne, daor ka-'k niet an begin'n, want „de lampe 'angt skeef'. Daor mos ie meer van weet'n. 't Olde bessien 'ad 'm wel zo'n bietien uut'elegd wat det gezegde te beteek'n 'ad, maar ze kon 'um niet an zien vestand breng'n oe die spreekwieze ontstaon was. In d' eerste plaase kwam ie now vraog'n wat ikke d'r van dacht. Wat ie in de tweede plaase vroeg, zeg 'k oe tammee wel. 't Olde vrouwgien ad 'ezegd: „De lampe 'angt skeef"; det beteekent: „de cent'n bin op". Jao, daor was 'k 't wel mee eens. Maar feitel'k was de zegswieze: ,,'t Is acht'r in de weeke, de lampe 'angt skeef". En wat 't ontstaon daorvan angiet. 'k veronder- stelle, det 't zoo 'egaon is: toe d'r, now al meer as vief te g jaor 'eleed'n alleeneg maar petereulieve'licht'ng was, gebeur'n 't netuurl'k wel ies det de eulie opraak'n of det 't ketoen an de korte kante was. En as 'r dan g'een cent'n meer in 'uus waar'n, dan wier de pot van de lampe wel ies skeef ezet um d' eulie nao eene kante te laoten vloei'n. Dan kon de pitte soms nog n poosien bran'n, 'n mense mut 'm maar weet'n te red'n as de cent n op bin. Maar now: in de tweede plaatse. Mien bezuuk'r zol graag wil n det as d r leez'rs bin, die zokke spreekwiez'n ken'n, det ze die dan opskriev n en bi-j 't kantoor van de krante in de busse doen. Varders zorg ^ikke d r dan wel veur. 'k Eb 'm zelf ook 'n paar op'egeev'n Det waar n: „Now mut t kiend in de wat'n, now is 't mis" en „Denkt 'r ie eb n ook nog ongedekte skuur'n". 'k Geeve vpur nncf mo/ir E n./i/wJ 3 veur 'n aordeg doel, eur' i veur nog meer 't woord an Zwier. Sovjet-Unie neemt deel aan overleg over Oostenrijk De Russische ambassadeur in Enge land, Gromyko, heeft medegedeeld, dat hij de vandaag begonnen verga dering der plaatsvervangers van de ministers van Buitenlandse Zaken der Grote Vier, die belast zijn met onder handelingen over een staatsverdrag voor Oostenrijk, zal bijwonen. Deze conferentie zal de 259ste po ging zijn overeenstemming te bereiken over het Oostenrijkse verdrag. Amerika lieft controle op lonen en salarissen op President Eisenhower heeft gis teren de controle op Ionen en salarissen opgeheven en de prijs- beheersing afgeschaft voor een groot aantal verbruiksgoederen, zoals vleeswaren, meubelen, kle ding en bijna alle artikelen, die normaal in warenhuizen worden verkocht. In een regeringsverklaring werd medegedeeld, dat deze controlemaat regelen geen doeltreffende bescher ming hebben verschaft tegen een stij ging van de gezinsuitgaven. Geleidelijk zal de gehele prijsbeheersing worden afgeschaft. Nagoeib weer over het vertrek vaii de Engelsen Generaal Nagoeib heeft Vrijdag, ter gelegenheid der opening van het hoofdkwartier van het z.g. „bevrijdingsfront" te Cairo, ver klaard dat Egypte al zijn krachten moet mobiliseren teneinde het ver trek van de Britten te bewerken. „Ik verklaar", zo zeide Nagoeib, „dat alleen zonen van de (Nijl)- vallei de vallei zullen bevrijden". Het „bevrijdingsfront" zal de poli tieke partijen vervangen, die onlangs door Nagoeib zijn ontbonden. Chinese nationalisten werpen vlugschriften uit Vliegtuigen van nationalistisch China hebben 'in de nacht van Donderdag op Vrijdag twee millioen vlugschriften boven het vasteland van China uitge- worpen, waarin de bevolking wordt j meegedeeld, dat de nationalisten thans vrij zijn de onder communistisch be- j wind staande gebieden aan te vallen. Zionisten de ergste vijanden van werkende Joden" In het zojuist verschenen vijftiende deel van de Russische „Bolsjoi Soviets- kaja"-encyclopedie worden „Zionis ten" omschreven als agenten van Brits-Amerikaanse imperialisten en de „ergste vijanden van werkende Joden". De Prawda meldt arrestatie van vier spionnen Het orgaan van de Russische com munistische partij „Prawda" meldt, dat vier Russen, onder wie een vrouw, zijn gearresteerd op beschuldiging van spionnage voor vreemde mogendheden. Zij worden de „geheime vijanden" ge noemd, voor wie de Russen voortdu rend op hun hoede moeten zijn. Vol gens de Prawda hadden de gearres teerden gepoogd ondermijnend werk te doen in Krivoi Rog, centrum van ijzermijnen in de Oekraine. T elef oonnummers Rode Kruis Het informatiebureau van het Ne derlandse Rode Kruis maakt bekend, dat de volgende telefoonnummers in gebruik zijn genomen: 27802 en 26936 in Rotterdam (K 1800). Men wordt verzocht voor inlichtingen uitsluitend ideze nummers te gebruiken. KONINKLIJK VOORBEELD De koningin heeft aan het Rode Kruis dat gedeelte van het paleis Noord einde afgestaan, dat nog te harer beschikking stond. Het gebouw doet thans dienst 's depót voor geëvacueerden. In het paleis is een staf van honderd personen aan het werk, bijgestaan door het paleispersoneel en door studenten van het Internationaal Academisch Instituut, dat in het voormalige paleis is gevestigd. AANHOUDENDE VORST Het KNMI deelt mede: Boven Scandinavië bevindt zich een vrij krachtig hogedruk- gebied dat geheel met koude luchtmassa's, die tot grote hoogte reiken, is gevuld. Uit Zuid-Zwe den worden minimumtempera turen van tien tot twintig graden onder nul gemeld en ook in De nemarken vriesthet ongeveer tien graden. Deze koude lucht stroomt langzaam uit over West- Europa. In ons land heeft het in de afgelopen nacht over het al gemeen matig gevroren (min vijf tot min tien), maar op de Ve- luwe zijn plaatselijk minimum temperaturen van min dertien graden opgetreden. Deze lage temperaturen moeten worden be schouwd als zogenaamde stra- lingskoude. De koude lucht veroorzaakte ook in Engeland en in Frankrijk, uitgezonderd het uiterste Zuiden en de Atlantische kustgebieden, vorst. De depressie-activiteit op de Oceaan is niet groot. Het hoge- drukgebied in Scandinavië ver toont geen teken van verzwak king. Er is daarom geen reden om een spoedig einde van de vorst te verwachten. Aangezien de komende nacht in Nederland weinig wind zal zijn en ook op klaringen worden verwacht, kan hier en daar strenge vorst op treden.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1