.Verlies van Perzisch Abadan leidde tot millioenproject Russen voeren obstructie in de Oostenrijkse verkiezingscampagne ZATERDAG 7 FEBRUARI 1953 HENGELOSCH DAGBLAD 8 blad - pag. 2 Australië in de greep van de olie Hollandse baggermolens graven kanalen voor olietankschepen (Van onze correspondent in Australië.) Na een lange tocht, van Nederland uit via het Suez-kanaal, is de Hollandse baggermolen „HAAI II", die op 17 October 1952 de haven van Rotterdam ver liet, eind December j.l. in Fremantle aangekomen. Een tweede Nederlandse baggermolen was al onderweg, de „HAM 301", die een kortere tocht overigens toch nog zo'n 3000 mijl moest maken van Newcastle aan de Oostkust van Australië naar de Westkust. Thans zijn beide baggermolens aan het werk. Zij hebben een grote taak: het graven van kanalen op een plaats, waar een olieraffinaderij zal worden gebouwd. Het is een karwei van drie tot vier jaar. Het moet ongetwijfeld voldoening schenken (zowel aan de Nederlanders in het vaderland als de vele landgenoten, die hier hun toekomst hebben gezocht), dat Australië Nederlands initiatief en Nederlandse techniek te hulp heeft geroepen om de basis te leggen voor één van de grootste projecten, welke op dit continent worden aangevat. LAATSTE NIEUWS Dulles en Stassen vertrokken Werk voor duizenden Het werk, dat de beide molens uit voeren, is gecontracteerd voor 2 mil- lioen Australische ponden, d.i. 17 millioen gulden. Het is de moeite waard om er 20.000 kilometer voor te varen. Maar dit bedrag zinkt volkomen in het niet bij de 100 millioen Australi sche ponden 850 millioen gulden), die besteed worden aan de vestiging van nieuwe olieraffinaderijen, teza men het grootste uitbreidingsplan vormend, dat Australië ooit gekend heeft. Het Fremantle-plan maakt, in combinatie met nog enkele andere uitbreidingsplannen te Melbourne en Sydney, het land tegen 1956 voor 90 procent zelfstandig in de voorzie ning met geraffineerde olieproduc ten. En deze plannen hangen niet in de lucht. De arbeid is werkelijkheid. De grootste raffinaderij komt in Kwinana (bij Fremantle). Toen dit bekend werd. ontketende zich dadelijk een geweldige grondsoeculatie. Be langrijker is echter, dat nu al vele handen werk vinden bij het graven der geulen, die de olietankboten van 32.000 ton (ter vergelijking: de „Fair- sea" is 10.000, de „Johan van Olden- barnevelt 20.000 ton) straks toegang zullen moeten verlenen tot de te bou wen raffinaderij. De Anglo-Iranian Oil Company zal dit de lieve som kos ten van 40 millioen pond (340 mil lioen gulden Vierduizend arbeiders zullen bij de bouw werk vinden. Er komt een opslagplaats voor olie van één millioen ton. Wat dit zeggen wil, blijkt hieruit dat Australië thans in totaal een opslagruimte bezit van 1.3 millioen ton. De technische staf van de nieuwe raffinaderij zal duizend man omvatten, In de laatste weken zijn herhaaldelijk advertenties In de bladen verschenen, waarin personeel werd gevraagd, ook chemische inge nieurs. Amerikaanse groei: Het dorp, waar de raffinaderij wordt gebouwd. Kwinana. telt nu nog slechts 150 inwoners, maar als het werk gereed is, zal dit plaatsje 20.000 mensen herbergen in enkele duizen den nieuwe woningen, die er geleide lijk moeten worden gebouwd. Ook dat brengt ruimschoots werkgelegenheid met zich mee in de bouwnijverheid. Over vier jaar zal Kwinana even be roemd zijn als het Perzische Abadan, dat in de chaos der politieke omwen telingen voor de Anglo Iranian ver loren is gegaan. Kwinana betekent: ..voorwaarts". De naam is een teken. Het plaatsje is genoemd naar een schip, dat er 35 Jaar geleden aan de kust is gezonken en waarvan het wrak nog op het strand ligt. Heeft James Cook dit geweten? Ook in Sydney is iets gaande in de olie. Op de plek, waar eens James Cook, de Britse ontdekkingsreiziger, landde en als eerste blanke voet aan wal zette aan deze zijde van het eiland continent Kurnell gaat American Caltex Oil Company voor de Australian Oil Refining Ltd. een raffinaderij bouwen, die 25 millioen pond kost '215 millioen gulden). De eerste spade gaat dezer dagen de grond ln. Tweeduizend arbeiders zul len er werk krijgen. Er is 12 millioen pond uiteetrokken voor lonen. Er is heel wat over te doen geweest, want Kurnell ligt op een landtong van de Botanybaai, waar vele stranden zijn, o.a. het bij de Nederlandse immi granten geliefde en beroemde Cronulla De vrees is niet ongegrond, dat een olieraffinaderij niet alleen het land schap ontsiert, maar met haar afval producten het water van de baai ver ontreinigt en daardoor honderddui zenden zwemmers en baders het strandgenoegen vergalt. Nederlandse groente en fruit voor Oostduitse vluchtelingen In West-Berlijn is gisteren medege deeld, dat de Nederlandse regering heeft besloten West-Berlijn twee goe derenwagons vol fruit en groenten te schenken voor verdeling onder de Oostduitse vluchtelingen. Het fruit en de groente stonden tentoongesteld op de landbouwexpeditie „De Groene week" in West-Berlijn, welke een week geleden werd geopend en Zóndag a.s. wordt gesloten. De autoriteiten uit W.-Berlijn dank ten voor de gift, welke „des te meer van waarde is op het ogenblik dat het Nederlandse volk zelf door een ramp Is getroffen". KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk. Aangenomen naar Ermelo <3e pred.pl.) W. de Bruyn te IJsselmuiden. Geref. Kerken. Beroepen te Andfjk D. Zwart te Halfweg (2e maaU. Aangeno men naar Appelscha, G. Oppedyk, cand. te Kollum. Chr. Geref. Kerken. Bedankt voor Ro zenburg, M. Drayer te Drachten. Geref. Gemeenten. Beroepen te Rhe- nen F. Mailan te Bruinisse. Alle waarschuwingen en adviezen ten spijt, zal de Olie hier haar hoofd kwartier krijgen op een oppervlakte van 200 hectaren. Er is al begonnen met de aanleg van een 15 kilometer lange weg, dwars door de streek, waar honderden Nederlandse emigranten gezinnen zich in de loop der jaren hebben gevestigd. Een der schoonste contreien van Sydney's omgeving wordt geofferd aan de moloch van het vloeibare eoud. Maar tienduizenden arbeiders zullen er directe en indirecte werkgelegen heid door vinden. Olie uit Nederlands Nieuw Guinea De moloch verzwelgt nog meer. Bij Melbourne (Geelong) bouwt de Shell een olieraffinaderij van 4 millioen pond (34 millioen gulden) waar de productie in 1953 al 500.000 gallons per dag zal bedragen (gallon is 4 en een halve liter). In dezelfde streek, Attona. spen deert Vacuum Oil Company 13 mil lioen pond (110 millioen gulden) aan uitbreidine van haar oliekraakinrich- tine. die in 1949 werd geopend en toen 1 millioen pond kostte. Wanneer zij in 1954 gereed komt. zal de pro ductiecapaciteit 250 millioen gallons automobiel- en vliegbenzine, smeer olie en bitumen per jaar omvatten. Elke tien dagen zullen olietankboten van 28000 ton de ruwe olie aanvoeren, o.a. uit Nederlands Nieuw Guinea. In de komende jaren zullen tien duizenden arbeidskrachten werk vin- den in en door de olie. Van de 7 en een half millioen ton olieproducten, die Australië per jaar verbruikt, zal bijna 90 procent straks in het land zelf worden geraffineerd. Nog voor de bodem zelf de grondstof aflevert, liet dit continent al in de greep van de olie, SCHIPHOL, 7 Febr. Vanmorgen om half tien hebben John Foster Dulles, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, en Harold E. Stassen, de directeur van het Bureau voor Wederzijdse Veiligheid (M.S.A.) met hun medewerkers, in het vlieg tuig waarmede zij gisteren gekomen waren, ons land verlaten op weg naar Brussel. De heer Foster Dulles legde voor zijn vertrek de volgende verklaring af: Ik wil mijn warmste dank en waardering tot uitdrukking brengen voor de zeer gastvrije ontvangst, die Stassen en mij in Nederland is bereid. Wij hebben het bemoedigend ge vonden waar te kunnen nemen, dat hier evenals in de andere hoofdste den die wij hebben bezocht, het con cept van een Europese Verdedigings gemeenschap in het kader van de Atlantische Gemeenschap door uw leiders en volk, evenals door de onze, wordt beschouwd als de meest effec tieve manier om vrede en veiligheid voor ons allen te waarborgen. Tij dens ons kort bezoek hebben wij zeer vruchtbare besprekingen gevoerd met Nederlandse autoriteiten over onder werpen van gemeenschappelijk be lang. Deze besprekingen, die zich over een uitgebreid gebied uitstrekten hebben grotelijks bijgedragen tot de kennis, aie de heer Stassen en ik hebben vergaard. De gezichtspunten ontwikkeld door de minister-president, de ministers van Buitenlandse Zaken en andere leden van het kabinet en hun adviseurs, zijn uiterst nuttig ge weest. Tot de onderwerpen, die van onze gedachtenwisseling deel hebben uit gemaakt behoorde de heldhaftige po ging van uw regering tot het lenigen van het lijden door de catastrofale overstroming veroorzaakt. Gisteren toen het kabinet in Wash ington bijeenkwam heeft president Eisenhower een commissie ingesteld, bestaande uit mijzelf als voorzitter, de heer Stassen, directeur van de M.S.A.de heer Wilson, minister van Defensie, de heer Benson, minister van Landbouw, met het doel na te gaan hoe de pogingen van uw rege ring en die van België en Engeland tot het brengen van verlichting aan de slachtoffers van deze ramp het best kunnen worden ondersteund. Wii hebben reeds verslagen bestudeerd over de omvang van de schade. Aan president Eisenhower en het congres zullen wij verslag uitbrengen, dat. daarvan ben ik zeker, met me deleven zal worden ontvangen. In de worsteling na deze jongste tegenslag zal de rustige onverzettelijke wil van het Nederlandse volk de overhand nemen, zoals in het verleden al zo dikwijls is geschied. Aan deze men taliteit brengen wij de hoogste hulde, De directie van dit blad be houdt zich het recht voor advertenties eventueel zonder opgaaf van redenen te weigeren Bovendien behoudt zi1 zich het recht voor brieven op adverten ties niet af te geven indien zl.i daartoe gronden aanwezig acht Niet afgehaalde of niet doorge zonden brieven worden een maand na ontvangst vernietigd Geen enthousiasme, geen strijdlust (Van onze correspondent te Wenen.) „De studenten hebben de roden verslagen Wij doen hetzelfde op 22 Februari." Deze verkiezingsspreuk voor de Volkspartij flitst 's avonds leder ogenblik op tegen een grete reclametoren bij de Weense Opera. Het is een van de weinige constructies, welke het hebben uitgehouden tegen de geweldige cy cloon, die Wenen twee dagen lang heeft geteisterd. Toen de mensen zich weer op straat waagden, bemerkten zij dat de meeste verkiezingstorens -het hadden begeven en dat weerspiegelt grotendeels de stemming onder de bevolking. Er is geen enthousiasme, geen strijdlust. En vooral de burger lijke volkspartij zal daar wel schade van ondervinden. Maar de Oostenrijkers kennen de Russen langzamerhand In de hoogste kringen van die par tij zelf heerst ook de overtuiging, dat er een zeker verlies zal worden gele den. Er kunnen echter verrassingen komen. Dit bleek o.a. bij de verkie zingen aan de universiteiten, toen „de studenten de roden versloegen". De Volkspartij heeft daardoor weer moed gekregen en haar zelfbewust zijn is ook wat versterkt door een magistrale rede van dr. Kamitz, de minister van financiën, die dusdanig grote indruk heeft gemaakt, dat men een goed gefundeerde munt en het vermijden van inflatie. Dr. Kamitz is een soort Oostenrijkse Lieftinck .De mensen mopperen wel op hem, maar hij wordt gerespecteerd en juist in Oostenrijk, waar slapte en toegeef lijkheid een deel uitmaken van het volkskarakter, maakt een minister grote indruk, wanneer hij een beetje hard en vooral wanneer hij „g'scheit" is. De Volkspartij zal stellig enkele ve ren moeten laten, maar niet zozeer ten gunste van de socialisten als wel aan de „onafhankelij ken", die een sa menraapsel vormen van alles wat on- Hoe is liet ontstaan? Dit woord: DRIEMAAL IS SCHEEPS RECHT In zaken van geloof, zeden en recht ls het getal drie altyd van de grootste betekenis geweest. - In een oneindig aan tal zegswijzen en handelingen komt liet voor. Wij roepen driemaal hoera, alle goede dingen bestaan in drieën, bij vei lingen zegt men: eenmaal, ander maal, voor de derde maal en in Oudgermaanse gebruiken komt men het telkens tegen. Men moet driemaal voor een rechtsge ding worden opgeroepen, de zitting moet drie dagen duren enzovoort. Men zou dus kunnen zeggen: ook voor het op zee gesproken recht is de eis dat men zich aan de regel-van-drie houdt. Maar in de volksmond vindt men nog de zegswijze: Driemaal is scheepsrecht en één voor de knecht. Die wonderlijke toevoeging heeft doen denken aan een oud gebruik: vroeger werd van in gevoerde tabak belasting geheven. De schipper mocht echter voor eigen ge bruik drie pond aan boord hebben en zyn knecht één pond. Zo leidde dan dit gebruik tot een schertsende toevoeging aan de oude uitdrukking. niet meer zo pessimistisch oordeelt over de toekomst van zijn partij. Veel Oostenrijkers zijn namelijk tot de ontdekking gekomen, dat zuinig heid en voorzichtigheid niet alleen nodig zijn in het particuliere zaken leven. maar ook in de staatshuishou ding. Ze hebben na al de veelbeloven de ieuzen van de socialisten over werkverschaffing, sociale verzorging, jensioen en ziekteverzekerng. al lang 3egrepen dat de schatkist deze las ten maar ten dele kan dekken en dat dus ook de staat moet bezuinigen. Dat is juist het standpunt van de minister van financiën, die als basis voor een gezonde economie heeft vooropgesteld: 'n sluitende begroting, J^TSStüttSJ Vloand«f«^ slaow^i] ,-111 300-jarig New York een intens levende stad (Van onze Amerikaanse ter wereld. Toch heeft daar begonnen zijn. die correspondent) het tot ongeveer 1900 ge- Hollanders op Manhat- duurd. alvorens hier de tan. Het was de stich- wolkenkrabbers verrezen ting van een stad, waar en pas in 1904 wera de de menselijke samenle- Eigenlijk bestaat New Yorx nog geen 300 jaar, 5™»V ""opend. kreeg. Thans rildt gemeenteraad heette het nog Nieuw één Amerikaans dubbel- Amsterdam. Toen was tje van de kust van het eigenlijk nog maar Brooklyn (oudtijds Breu- een dorp met 12u huizen kelen» tot ver ten Noor- en 800 mensem In het den van het eiland Man museum van "de s^ad' hattan een afstand van New York kan men goed 34 km. 3(0.UUu mensen zien hoe het geweest is. werken in de kleding.n- Op de maquette, die men dustne van New York. daar heeft gemaakt, ziet Per dag drinkt men 5 men op de Zuidpunt millioen liter melk. er is ondergrondse ving een hoogtepunt zou >end. bereiken in weelde, men voor kunst en sociaal verkeer. maar waar velen tevens de diepten zouden er varen van armoede, le lijkheid en ondanks de massa een een zaam leven. Dit werd een stad van tegenstel lingen. van spanning en nervositeit, van gejaagd f:eld verdienen en vro- iik flaneren op Fifth Avenue. Wie open staat van het eiland Manhat- op zijn minst een radio- tanhet fort de stads- toestel m ieder huis en voor deze stad en haar herberg dn a'ï^enstaan- er is in drie van de vier bewoners. behoeft niet de hulzen "met"de erven huizen een te.evisietoe- eenzaam te zijn, ook al er omheen en. aan de stel.. Er zijn meer dan 2 zou hij er alleen wonen. Noordkant, een pal ssa- wie er in de diverse hui- wonen meer Italianen zen woonden: men-:en dan m New York. Iedere miliioen te.eioons en er De taxi-chauffeur en de de die de'stad naar de wonen een en driekwart man in de drugstore landziidafsloot Naar miljoen mensen, die in oraten honderd uit. In die rriuur die wall" is net buitemand geboren iedere bar, .ja in iedere later Wallstre't genoemd zbn- In Keen stad op cafetaria, kan men lan- Men weet nö» precies, aarde, behalve in Rome, ge gesprekken hebben. Tfiin«on Waarom New York zo aantrekkelijk is? Om de drie en een halve minuut zeelucht en het wisse- in wordt er een baby gebo- lende licht op de wol berg kwam in 1653 voor ren. iedere zes en een kenkrabbers. om de het eerst de gemeente- halve minuut sterft er Rembrandts en de Gau- raad bijeen. ff?™?16115- t er n<?g Kuins in de musea, om Uit dit Nederlandse 144-300 woningen zun de Franse en Mexicaan- dorp is in driehonderd zonder stromend water, se eethuisjes? Ja, om jaar een stad gegroeid ls latis wat men in deze dat al'es. maar bovenal met acht rnihioen inwo- moderne stad niet zou om de New Yorkers en ners, een stad die meer verwachten om de intensiteit van stad is dan alle steden Het is goed dat ze hun leven. Dichtwedstrijd voor Rampenfonds Het uit Hengelose tweede klassers samengestelde elftal, dat Woensdag avond in het Stadion een lichtwea- strijd zal spelen tegen de Enschedese Boys ten bate van het Nationaal Rampenfonds is als volgt samenge steld: Wim Koers W. Assink Absen Scholten Verwer F. Wienk Middelhuis Gelink Jurrissen Vink Van Raalte Reserves zijn: Stiller, Haverkate, Ter Eist en B. Schutten. De gelden door deze wedstrijd verkregen zullen namens alle Hengelose voetbalvereni gingen worden afgedragen. In ver band met de weersgesteldheid zal eerst Woensdag bekend gemaakt worden of de wedstrijd om half acht al of niet doorgaat. tevreden, nationaal-gezind en een beetje pro-duits ls. Minderwaardig Intussen ls er grote verontwaar diging onder het volk. over de communistische verkiezingspro paganda. De handlangers van de Russen hebben namelijk een strooibiljet verspreid in de vorm van een keurig nagemaakt brief je van 100 shilling met op de achterkant een paar communis tische leuzen en -leugens, De mensen zijn hierover vooral daar om zo gebelgd, omdat een aantal kleine winkeliers daar in het be gin het slachtoffer van is gewor den, en tevens omdat de politie geen beslag kon leggen op de cliche's en op de drukkerij, daar deze door de Russen in bescher ming is genomen. De Russen gaan nog steeds door met hun obstructie in Oostenrijk. Na dat 48 staten in de V.N. het Brazili aanse voorstel hadden ondersteund om de onderhandelingen over het staatsverdrag weer op te nemen, heb ben de Russen in de laatste dagen daarop weer geantwoord met hun be kende vertragingstactiek. Ze ant woorden noch met „ja" noch met „neen" en ze schijnen er niet veel -om te geven dat ze daardoor hun com munistische „vrienden" in Oostenrijk een slechte dienst bewijzen. Wie tot nu toe geloofd heeft, dat de Sowjet-Unie op een of andere ma nier waarde zou hechten aan gevoe lens van sympathie, aan psycholo gisch handige reclame of aan een goede welwillende pers, die is bedro gen uitgekomen. De Russische „di plomatie" is bewust brutaal en het psychologische systeem van de Sow- jet is er met op uit om vrienden te winnen, doch om angst aan te jagen. Dit is ons in de laatste maanden bijzonder duidelijk geworden, zowel uit gesprekken met Russen als uit de internationale communistische pers, Het enige, waar de Russen en de communisten bang voor zijn, dat is dat men hen negeert of doodzwijgt. Het kan hun niets schelen of men ongunstig over hun schril ft als er maar over hen geschréven wordt, desnoods met harde bewoordingen en in de felste kleuren Ze schijnen het hierop zelfs aan te leggen, want hoe angstwekkender hun systeem wordt voorgesteld, des te meer ne- men onder het volk angst en on zekerheid toe. Geen twijfel s.v.p. Niets kan de Sowjets zozeer irrite ren als het opperen van twijfel om trent hun kracht. De Russische pro paganda is er geheel op afgestemd dat men hun kracht overschat. Juist in Oostenrijk is men in de laatste jaren tot de ontdekking gekomen, dat het Westen in dit opzicht fouten heeft gemaakt. Natuurlijk zou het evenzo verkeerd zijn hun kracht te onderschatten, maar wie de propa ganda fanfares gehoord heeft over de Russische kunst en litteratuur en daarna hier met eigen ogen heeft kunnen zien. wat de Sowjet-Unie op cultureel gebied presteert, zo iemand weet met volkomen zekerheid, dat Rusland veel meer van het Westen kan leren dan omgekeerd. Ook op technisch gebied schijnt zich 't oordeel te wijzigen, want waarom hebben de Russen de hulp nodig van allerlei atoomspionnen Wie verder op de Weense Jaar beurs de Russische machines op de keper kon bekijken of wie als zaken man de nieuwste motorfietsen en transportauto's in de satellietstaten onderzocht, is tot de bevinding ge komen, dat het Oosten veel slordi ger afwerkt dan het Westen, dat het gebruikte materiaal slechter is en vooral dat men achter het IJzeren Gordijn veel armer is aan nieuwe ideëen en uitvindingen dan in het Westen, De Oostenrijkers, die in de laatste oorlog de Russische soldaten hebben 'eren kennen, verklaren eenstemmig dat het Sowj et-leger stechts een paar goede kwaliteiten bezit, namelijk overvloed aan mensenmateriaal, uit houdingsvermogen ei: improvisatie. Alle andere eigenschappen, die een modern leger effectief er. strijdvaar dig maken, schijnen bij de Russen te ontbreken. De Oostenrijkers kennen de Russen nu wel zo goed, dat ze niet meer onder de indruk komen behalve van hun geweld en willekeur tegen over een weerloos volk. Niemand ge looft ook meer aan verkiezingswinst van de communisten. Men maakt zelfs grapjes over hun getalsterkte en over de zogenaamde steun van de Russen en dat is wel het ergste, dat de Sowjet-Unie kan overkomen. Scheepvaartberichten 7 Februari Aldabi R'dam-B.Aires 6 v Santos n Montevideo. Boschfontein A'dam-OAfrika i p 6 vm Suez n Port Sudan. Congostroom A'dam-W. Afrika 6 v Lagos n Accra Delfland B Aires-A'dam 6 v Bahia n las Palmas. Drente New York-Indonesië 6 v Tj Priok n Cheibion Kedoe Makassar- R'dam 7 te Port Sudan-Suez. Prins Fre- derik Willem 6 v Ceuta n Burrianan. Rotti A'dam-Indonesië 7 te Tj Priok verw. Rijndam New York-R'dam 6 v Southampton n Le Havre. Slamat R'dam- Indonesië p 6 Finisterre-Port Said. Stad Maastricht 6 v Livorno n Huelva. Tomonj 7 te Tj Priok. Veendam R'dam-New York 6 680 ONO Kp Race-Halifax. Op bet Nederlandse Consulaat te Brussel is een stroom van goederen binnengekomen uit België, die daar gesorteerd en doorgestuurd worden naar de getroffen gebieden in Nederland.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 6