'■It DE NATIONALE RAMP EN DE NATIONALE ECONOMIE MILITAIREN ZWOEGEN IN GETEISTERD GEBIED Nieuwe koers in Verre Oosten ZAi'LD-i va "J i'LLittjARl 1953 inanciële Kroniek De ramp vraagt zo groot mogelijke persoonlijke offers (Van onze financiële medewerker.) De zee heeft zich op Nederland ge wroken. Zij heeft een felle aansla; gedaan op wat haar in de loop der eeuwen met menselijk vernuft en on vermoeide inspanning is ontworsteld. De mateloze ellende, die daardoor over een groot deel van ons volk is gebracht en de nog niet te schatten materiële schade, welke ze heeft ver oorzaakt, hebben ook de Amster damse Beurs niet onberoerd gelaten. De angstige beklemming die zich van alle weldenkende burgers heeft mees ter gemaakt, hield vooral gedurende de eerste dagen van de afgelopen week de beurshandel in haar ban ge vangen, zodat de omzetten welke in de maand Januari een aanmerkelijke stijging vertoonden, snel terugliepen en de onder normale omstandigheden belangrijke feiten en cijfers op de achtergrond werden gedrongen. Me deleven met en materiële hulp aan de door deze nationale ramp zo smarte lijk getroffenen, beheersen thans ook de effectenbeurs, die, zo min als eni ge andere instantie, kans ziet omvang en betekenis van de ons land toege brachte schade ook maar bij benade ring te bepalen, te minder nu elke nieuwe dag ons tot dusver nieuwe onheilspellende berichten brengt. Het is daarom goed er op te wijzen dat de hulp, welke thans ter bestrijding van de in het Zuid-Westen van ons land geleden schade moet worden verleend niet een kwestie is van geld, maar van offers. Zeker is dat de millioenen welke bij het Nationale Rampenfonds bin nenstromen. nog slechts een fractie zijn van wat nodig is om da persoon lijke nood te lenigen en te vergoeden wat aan stoffelijk, bezit en vruchtba re cultuurgrond verloren ging en ook op deze plaats moge worden opgewekt tot een spontane offervaardigheid van allen die maar enigszins tot hei pen in staat zijn. Namvelijks herstel van de oorlogs gevolgen Deze ramp komt op een moment dat Nederland zich nog nauwelijks van de oorlogsgevolgen heeft her steld. hoewel gelukkig op dat punt de laatste jaren grote vorderingen zijn gemaakt en de mogelijkheden voor herstel thans ongetwijfeld aanmer kelijk groter zijn dan bij het einde van de oorlog. De Minister van Fi nanciën heeft er echter in zijn ant woord aan de Eerste Kamer dezer dagen nog eens op gewezen, dat de financiële toestand van ons land. on danks Marshallhulp en zware-belas tingen nog altijd belangrijk slechter is dan voor de oorlog. Toen een na tionaal inkomen van f 5,3 milliard en een nationale schuld van f 4 millaird nu een nationaal inkomen van f 19.6 millaird en 'n staatsschuld van f 24,6 milliard zodat deze laatste thans 125% van het nationaal inkomen uit maakt tegen 76% in 1937/8. Dat we de gevolgen van de oorlog nog niet te boven ziin blijkt ook uit de onlangs geDubliceerde cijfers in zake de Materiële Oorlogsschade, wel ke in totaal f 6.4 milliard heeft be dragen en waarvan nog altijd f 2.7 milliard moet worden uitgekeerd, waarmee naar het oordeel van de Minister nog wel vier k vijf jaren ge moeid zullen zijn en waarvan de af wikkeling vertraagd wordt teneinde geen al te grote Inflatoire tendenzen in onze volkshuishouding op te roe pen. Geld is gemakkelijk te produceren. De regering heeft thans bij de Neder- landsche Bank een tegoed van meer dan f 1 milliard en de tegenwaarde- Prawda meldt arrestatie van vier Russische spionnen Het orgaan van de Russische com munistische partij, Prawda, meldt dat vier Russen, onder wie een vrouw, zijn gearresteerd op beschuldiging van spionnage voor vreemde mogend heden. De gearresteerden zijn A. D. Goere- witsj, die „een geheime Trotskyist en gezworen vijand van het Sowjet-volk wordt genoemd, hij zou de commu nistische partij hebben misleid en sinds 1939 als spion werkzaam zijn geweest; E. A. Taratoeta, een vrouwe lijke medewerker aan de Russische academie van wetenschappen, die voor Goerewitsj „een aantal geheime documenten" zou hebben gestolen; K. F. Romanof, van wie gezegd wordt dat hij, na een mislukte poging om een grote som uit de staatskas te stelen, gearresteerd is toen hij zijn diensten aanbood aan 'n buitenlandse spionnagedienst; en T. A. Sas. die als deserteur in de tweede wereldoorlog eerst voor de gestapo en vervolgens voor de Amerikaanse geheime dienst in kampen voor verplaatste personen in Duitsland zou hebben gewerkt. Volgens de Prawda hadden de ge arresteerden gepoogd ondermijnend werk te doen in Krivoi Rog. een cen trum van Ijzermijnen in de Oekraine. Actie tegen communistische man telorganisatie in W.Duitsland In geheel West-Duitsland is Don derdagavond een actie begonnen tegen de „Arbeidscommissie van het nationale front" die beschouwd wordt als een mantelorganisatie, waarbij alle communistische groepen in de Bondsrepubliek zijn aangesloten. Bij de voorzitter van dit nationale front in de Rijn-Palts, Bastigkeit, zouden compromitterende documen ten zijn gevonden. Volgens niet te controleren berichten zou de organi satie van plan zijn geweest, in Oost- Berlijn een regering-in-ballingschap op te richten onder leiding van de voormalige rijkskanselier Wirth. De politie in verscheidene staten deelde mede. dat reeds meer dan veertig personen zijn gearresteerd in West-Duitsland. rekening van de Marshallhulp is ook nog tot een dergelijk bedrag beschik baar, doch aanwending van deze te goeden zou een plotselinge en zeer sterke vergroting van de geldcircula tie met zich brengen en het met moeite bereikte monetair evenwicht radicaal verstoren. Bij een grote vlot tende-schuld welke het Rijk heeft, zou een staatslening, op de uitgifte waarvan sommigen aandringen, gro tendeels een consolidatie van de staatsschuld betekenen en niet tot gewenste resultaat lelden. Wat thans verloren ging en verlo ren gaat moet daarom voor een z< groot mogelijk deel door besparing op het nationaal inkomen worden ver kregen. En voor zover dit niet vrijwillig ge schiedt of geschieden kan. zal het de vraag zijn of de regering haar aan vankelijke beloften inzake belasting verlaging zal kunnen gestand doen, hoezeer dit anderzijds weer noodza kelijk is om handel en bedrijf nieuwe impulsen te geven voor de thans nog dringender expansie van productie en export. Het is. zoals opgemerkt, nog te vroeg om omvang en betekenis van de aangerichte schade vast te stellen. Wanneer echter wordt bedacht, dat alleen de agrarische oorlogsschade, welke ook voornamelijk op het Zuid- Westen van ons land betrekking had f 500 millioen heeft bedragen en de huisraadschade f 670 millioen, kan men zich enigermate een voorstelling maken van wat thans nodig kan zijn om de materiele schade van de wraakneming der elementen te her stellen. Mogelijkheden groter dan eind 1945 En al is het een bittere tragiek dat een groter of kleiner deel van het gedurende de laatste jaren verkregen financieel herstel nu weer moet wor den prijsgegeven, aan de andere kant mogen we ons gelukkig prijzen, dat dit herstel er geweest is en de mo- .elijkheden daarom thans groter zijn laia aan het einde van 1945. Het afgelopen jaar heeft een waar lijk overweldigend bewijs geleverd van de belastingcapaciteit van de Neder landse bevolking, waardoor het moge lijk was dat in 1952 in totaal een be drag van f 614 milliard aan directe en indirecte belastingen in de schat kist werd gestort tegen f 5.6 milliard in het voorafgaande jaar. Hierin zijn uiteraard de geleidelijke belasting- inhaal en enkele éénmalige baten be grepen. het feit ligt er toch dat meer dan f 6 milliard aan het volksinko men voor de huishouding van de Staat kon worden onttrokken ook al moest daarbij voor velen het kapi- atal worden aangesproken. Nu ten aanzien van de economi sche ontwikkeling in ons land een toestand van stabiliteit is ingetreden en een expansie, als die van de laat ste jaren niet mag worden verwacht, zou het zeer zeker sterk te betreuren zijn wanneer tal van maatregelen, welke door regering en volksverte genwoordiging werden overwogen om de belastingdruk te verlichten en aan handel en bedrijf, ook aan de beurshandel, een grotere mate van vrijheid te schenken, zouden moeten achterwege blijven. We denken hier aan de opheffing van de Speculatiewinstbelasting, ver lenging van de termijn voor bijzon dere afschrijving op nieuwe aan schaffingen, belastingvrijdom voor het primaire dividend van naamloze vennootschappen, herstel van de mo gelijkheid tot het belenen van effec ten, waardoor de belangstelling voor de aandelenmarkt zou worden ver groot en de bedrijven meer gelegen heid zouden krijgen om risico-dra gend kapitaal aan te trekken, etc. Men heeft zich aan de beurs er over verblijd, dat de Vereeniging voor den Effectenhandel van een publiek rechtelijk lichaam weer een civiel rechtelijke organisatie geworden is en als zodanig weer naar haar oude statuten kan leven. En in meer dan één opzicht waren we met de vermin dering van overheidsbemoeiing op de goede weg, hetgeen niet in de laatste plaats tot de verlevendiging van de fondsenhandel heeft bijgedragen. Ook de thans in uitzicht gestelde liquidatie van het Effectenrechtsher- stel mag hier niet worden vergeten. En nog eens. het is daarom te hopen dat de particuliere steunver lening hier en in het buitenland een zodanige omvang mag aannemen, dat de Nederlandse regering niet wordt gedwongen tot fiscale en an dere maatregelen, welke op het be drijfsleven een nieuwe druk zouden leggen en voor de verdere ontplooiing van de nationale economie een ern stige belemmering zouden zijn. MISBRUIK VAN DE WATERSNOOD GEMAAKT Veroordeeld tot hoge gevangenisstraffen De politierechter te Rotterdam heeft gistermiddag de 27-jarige ma troos G. H. van der P. uit Rotterdam veroordeeld tot een gevangenisstraf van zes maanden met bevel tot on middellijke gevangenneming, omdat hij Zondagochtend tijdens de waters nood in Rotterdam een sigarenwinkel in Rotterdam-Zuid binnendrong en 20 pakjes sigaretten stal. Verdachte had eerst zijn eigen vrouw en kinde ren in veiligheid gebracht. In de winkel trof hij de winkelier en diens echtgenote zittend op een tafel aan. Hij had de vrouw rondge dragen. naar hij zei om haar te red den, doch volgens de tenlastelegging had hij haar in het water neergezet. „Weet u dat dit stelen ©p zijn Hol lands plunderen heet?" vroeg de po litierechter. die vertelde, dat ae man reeds vijf maal wegens diefstal en mishandeling veroordeeld was. De officier van Justitie zeide te moeten aannemen, dat hier geplun derd is. ..Ik heb al die ellende op de eilanden gezien en er is een deel van de Nederlanders dat als hyena's ge bruik maakt van andermans ellende. Deze diefstal gebeurde tijdens het opkomen van het water, toen de nood het hoogst was". Hij eiste de hoogst mogelijke straf, n.l. een gevangenisstraf van zes maanden met bevel tot onmiddellijke gevangenneming. De politierechter kreeg daarna nog een geval te behandelen, dat met de ramp te maken had en dat eveneens onder het wetsartikel diefstal bij ge legenheid van watersnood viel. De 25-jarige fabrieksarbeider T. B. uit Vlaardingen. die zich Donderdag bii het aanvoeren van de goederen te Vlaardingen een paar rubberlaar zen zou hebben toegeëigend, die be stemd waren om de slachtoffers van de geteisterde gebieden mee te hel pen. werd tot een gevangenisstraf van vijf maanden veroordeeld, even eens met onmiddellijke gevangenne ming. Een paar laarzen, die hem leken, wierp hij in een vat. dat hij naar be neden droeg. Toen heeft hij de laar zen er uit gehaald, zo gaf hij toe, doch ze pasten hem niet. B. is reeds driemaal veroordeeld. Opdracht voor Nederlandse scheeps werven. Scheepswerven te Zaandam, te Zaltbommel en Groningen hebben een contract afgesloten met de Republik In donesia voor de bouw van drie vracht schepen met een lengte van 74 M. en een breedte van 11.20 M. De totale opdracht beloopt tien millioen gulden. LUCTOR ET EMERGO Actie comité Noordelijke luisteraars Het comité Belangen Noordelijke Luis teraars, dat 'n actie voert tot verbete ring van de slechte radio-ontvangst in de uithoeken van ons land en van de drie Noordelijke provincies in het bijzonder, heeft na een maand inten sief werken gemeend, deze actie, althans voorlopig, te kunnen opschor ten, gezien de resultaten van een dezer dagen gehouden bespreking, met de raad van beheer van de Neder landse Omroep Zender Maatschappij (Nozema). Deze bespreking heeft bij het comité de verwachting gewekt, dat verbetering van de radio-ontvangst in de uithoeken van ons land ook in de ogen van de Nozema een urgente zaak is geworden. Het bestuur van de Nozema, overtuigd dat binnen 4 of 5 jaar het F.M. systeem in alle Europese landen zal zijn ingevoerd, zal op korte termijn zich bezinnen welk advies aan de regering moet worden verstrekt. Met het uitbrengen van dit advies zal, gezien de grote gevaren, die thans zijn ontstaan omdat een belangrijk deel der luisteraars zich inmiddels op het buitenland heeft georiënteerd, de grootste spoed worden betracht. Het comité ziet een oplossing van de storingen in bepaalde gebieden van ons land, in het gebruik van FM zenders, die op de 3 meter golf band werken. Zowel in technische als in omroep- kringen heeft men na lang beraad en veel geëxperimenteer ook het FM systeem aangegeven als het enige af doende middel. 7-jarig jongetje verdronken. Gisteren is de 7-jarige Riekus Arends in de sluis op de Vossebelt, nabij Coevorden ver dronken. Het jongetje werd 's morgens naar school in Coevorden gestuurd. Later op de morgen ontdekte een zusje dat hij niet op school aanwezig was. Men ont dekte een spoor in de sneeuw, dat naar een gat in het ijs van de sluis leidde. Na enige uren dreggen kon het lijkje ge borgen worden. Uitvoer van hooi stopgezet. Het hoofdbedrijfschap voor Akkerbouwpro ducten heeft uit voorzorg de uitvoer van hooi stopgezet. In de overstroomde ge bieden zijn niet onbelangrijke hoeveel heden hooi verloren Duizenden helpen bij de dijken Door de Zee-, Land- en Luchtmacht in nauwe samenwerking georgani seerde hulpverlening heeft er in be langrijke mate toe bijgedragen, dat men thans de grootste ellende ten gevolge van de overstromingen te boven is. De militaire bijstand van de Kon. Landmacht wordt gegeven door bijna 5.000 man uit de eerste mili taire afdeling, 1800 man uit de twee de en 6000 man uit de derde militaire afdeling. Het gehele rampgebied is ingedeeld in vakken, waarin talrijke detache menten al naar gelang van de plaat selijke omstandigheden min of meer zelfstandig optreden. In overleg met de burger-instan ties worden de hulpacties in de vol gende voorrang uitgevoerd: het red den van mensen is nog steeds het eerste doel. daarnaast wordt gezorgd, dat- de nog dreigende doorbraken zo veel mogelijk worden voorkomen ver volgens is men ook overgegaan troe pen ter beschikking te stellen en zeer veel materieel voor het dichten van gaten in dijken, het versterken van de dijken en het verbeteren van wegen. Speciale ploegen zijn belast met het redden van vee en het op ruimen van kadavers, terwijl langs de Noordzeekust vrij gespoelde Duit se bunkers worden opgeblazen. Het regiment Verbindingstrcepen uit Utrecht heeft er voor gezorgd, dat een net van bijna 150 verbin- dingsposten verspreid over het ge hele gebied, in enkele dagen tijds tot stand kwam. Daardoor kunnen de materieel-aanvragen van de detache menten sneller gecoördineerd worden behandeld. Geallieerde legereenheden verleen den grote steun aan de K.L. De Ame- kanen maakten een aanvang met het herstel van de grote weg naar Bergen op ZoomMiddelburg. De Franse troepen hielpen bij dijkherstel in Tholen. Halsteren en Steenbergen en met evacuatie in Krabbediik en St. Maartensdijk. De Belgische troepen werden verplaatst uit Zeeuws-Vlaan- deren naar Bergen op Zoom en be gonnen gisteren met het herstellen van dijken op Tholen. De Engelsen plaatsten zoeklichten ten behoeve van de verlichting voor dijkherstel op Schouwen-Duiveland en richtten evenals de Amerikanen waterzuive ringsinstallaties in. ADVERTENTIE Krimpen van pijn door rheumatiek, spit, Ischias, hoofd en zenuwpijnen is onnodig. Togal bevrijdt U snel en afdoende van die pijnen. Togal baat waar andere mid delen falen. Togal zuiver de nieren, is onschadelijk voor hart en maag. Bij apoth. en drog. f 0.95, f 2.40, f 8.88 In Amerika is de eerste foto versèhenen van een nieuw type watervliegtuig, het eerste met Delta-vleugels en voorzien van hydro-ski's, om op te stijgen en te dalen op het water. OVERWEEGT EISENHOWER VOLLEDIGE MARINEBLOKKADE VAN CHINA? De republikeinsevoorzitter van de commissie voor de strijdkrachten van het Amerikaanse Huis van Afge vaardigden, Dewey Short, heeft gis teren als zijn mening uitgesproken, dat president Eisenhower een volle dige marineblokkade van China over weegt. Admiraal Radford. opperbe velhebber van de marinestrijdkrach ten in de Stille Oceaan, had de com missie Donderdag verzekerd, dat er slechts „geringe kans op oorlog" met de Sowjet-Unie bestond, indien er een blokkade zou worden ingesteld, aldus Short. Radford. die een voorstander is van een blokkade van China verblijft uit de afgelopen week volkomen overschaduwd zijn door de ramp, welke ons land heeft getroffen, dan zou er een voornamer plaats aan zijn ingeruimd dan thans is geschied. Het besluit bijvoorbeeld, dat president Eisen hower in zijn "State of the Union" bekend maakte om de 7e Amerikaanse Vloot uit de wateren rondom het Chinees-nationalistische Formosa terug te trekken, kan gevoegelijk worden beschouwd als de inzet deining heeft veroorzaakt. De Britse regering, die Tsjang betrekking op Zuid-Sachalin en de Koerillen, waarvan Japan bij hei vredesverdrag van San Francisco afstand deed. Prompt na Eisenhower's rede maakte president Yoshida duidelijk <it Zuid-Sachalin en de Koerillen, voor het Verre Oosten van zo uitnemend strategisch belang, weer bij Japan moeten komen. Daarmee is een nieuw geschilpunt tussen Oost en West aan de orde gekomen. van een 'nieuwe buitenlandse politiek der Verenigde Staten aangaande het Verre Oosten. In feite immers krijgt Tsjang Kal Tsjek nu de handen vrij om Mao tse Toeng in de toekomst lastig te vallen met verklaard dat men achter Eisenhower's besluit geen hower aanhalen. Opnieuw "drong de Amerikaanse pre- zijn speldeprikken, want tot veel meer zullen de nationa- aggressieve bedoelingen moet zoeken, (het doel van de sident er namelijk bij West-Europa op aan haast te listen voorshands wel niet in staat blijken. Tenzij, wat Amerikanen zou slecht-s zijn de Chinezen te dwingen maken met de éénwording. Foster Dulles heeft dat in verscheidene Westerse di- troepen van het Koreaanse front naar 't Zuiden te diri- diverse Europese hoofdsteden nog eens onderstreept: In plomaten vrezen, de Ame- geren), de ongerustheid echter is gebleven. Bonn zou hij zelfs met de nodige nadruk hebben ver- rlkanen Tsjang nu ook Een ernstig punt van critiek is dat de landen, die met klaard dat, als Europa in April geen behoorlijke vorde- metterdaad zullen gaan de Ver. Staten in Korea strijden, niet zijn gekend in ringen op de weg naar integratie heeft gemaakt, men steunen. Er zijn enkele Eisenhower's besluit. Vooral de Britten heeft dit gesto- aanwijzingen in die rich- ken, waarbij men de positie van Honkong in het oog ting. Zo hebben gisteren dient te houden. Ook in andere Westeuropese hoofdste- Kai Tsjek niet meer erkent, heeft bijv. openlijk tegen het voornemen van president Eisenhower geprotesteerd. In het Lagerhuis heeft minister Eden later weliswaar Ten derden male moeten wy hier de rede van Eisen- rekening mee zal moeten houden dat er een einde komt aan de Amerikaanse hulp. Men kan moeilijk aan nemen dat dit slechts een loze bedreiging is; zij ligt Amerikaanse officieren den toonde men zich allesbehalve ingenomen met die geheel en al in de lyn van Eisenhower's installatierede. op Formosa een conferentie gehad met Chinees-natio- nieuwe koers van de regering-Eisenhower. India, dat Inmiddels heeft de Britse regering in een memoran- nalistische officieren en daarbij is vermoedelijk ter eveneens de regering van Mao tse Toeng als de wette- dum aan de E.D.G. haar plannen uiteengezet over ae sprake gekomen of de nationalisten t.z.t. de beschikking lyke erkent, ziet zijn plannen om deze maand opnieuw thans in Washington voor het voeren van besprekingen. Hü schijnt voorts van mening, dat het congres een blokkade zou steunen en elke andere stap van Eisenhower „om in de ge hele wereld tot het offensief over te gaan." Short deelde mede. dat Radford voorstander is van een blokkade, waardoor ook onderzeeboten zouden worden geweerd van de Chinese kust, en van het zenden van meer marine uitrusting naar de Chinese nationa listen op Formosa. Short weigerde zich er over uit te laten, hoever de steun van Amerikaanse marine-een heden aan eventuele nationalistische aanvallen op het vasteland zou moe ten gaan. Olmstead naar Formosa Generaal Olmstead, die belast is met de Amerikaanse hulp aan For mosa. heeft zich naar Formosa be geven. Hü is in gezelschap van negen Amerikaanse kolonels. Men acht zijn bezoek van groot belang voor de ver dere ontwikkeling, aldus Reuter. Naar van nationalistische Chinese zijde, verluidt zal Formosa vooral pogen schepen en voorraden te ver-» krijgen. Hier dient er tevens aan herinnerd te worden dat de nationa listische opperbevelhebber van de marine in Amerika kwam de dag na dat president Eisenhower mededelin- fen deed over de deneutraiisatie van ormosa. Vliegtuigen van nationalistisch China hebben in de nacht van Don derdag op Vrijdag twee millioen vlugschriften boven het vasteland van China uitgeworpen, waarin de bevolking wordt meegedeeld, dat de nationalisten thans vrij zijn de onder communistisch bewind staande ge bieden aan te vallen. zullen krijgen over Amerikaanse vliegtuigeskaders. De senator Fulbright (een democraat nog wel) heeft gen, al bij voorbaat doorkruist, die suggestie een paar dagen geleden ook gedaan; hij was van mening dat de Chinese nationalisten dan de communistische verbindingslijnen in China zouden kun- Naast de kwestie-Formosa is een andere nen bombarderen; de Russen voorzien immers de Noor delijken ook van vliegtuigen, zo redeneerde hij. samenwerking met het Europese Leger; een samenwer- te pogen een wapenstilstand in Korea tot stand te bren- king welke zich evenwel slechts zou beperken tot coör dinatie van de luchtverdediging, het detacheren van Britse officieren bij de E.D.G.-staf en gezamenlijke ma noeuvres. Mogelijk is deze uiting van goede wil (meer is in Eisen- het bepaald niet en meer zal men van de regering- hower's congresrede opgevallen, te weten die over een Churchill ook wel niet kunnen verwachten) voor Foster mogelijke opzegging van geheime clausules in de over- Dulles een stimulans om de resterende dagen met nog eenkomst van Yalta. Hierbij is in de eerste plaats Japan meer voortvarendheid op eenheid aan te dringen. Maar. Het is geenszins verwonderlijk dat de kwestie-Formosa geïnteresseerd; bedoelde geheime clausules, die „de on derdrukking van andere volken mogelijk maken", zoals van de bijeenkomst der N.A.V.O., waarop die vorderingen Europa's eenheid zouden moeten blijken, scheiden in de boezem der Westerse geallieerden de nodige Eisenhower het uitdrukte, heeft namelijk duidelijk ons nog amper twee maanden. Zweeds scliip uitgebrand Donderdagmiddag brak. na reparatie werkzaamheden, brand uit op het ruim 4000 ton metende Zweedse boelschip An tarctic Ocean, afkomstig uit Gotheburg en liggend in de haven van Hamburg. In de loop van de dag raakte liet schip met de voorsteven op de grond, de achter steven en de schroef staken nog boven water uit. Gisteravond is men het vuur eindelijk meester geworpen. Het eertijds witte schip is tot geblakerd wrak ver worden. De gehele bovenbouw is vernield.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 5