EVERGLAZE IWetUi^Z} Mag ik U helpen mevrouw? „Vang wilde dieren zonder wapens" HONGERSNOOD DREIGT NOG STEEDS ZATERDAG 7 FEBRUARI 1953 e blad - pag. 3 iWAT DOET ZIJ HET WINKELMEISJE „Zoekt u iets, mevrouw?" vraagt dig steeds een vriendelijk Be- het meisje achter de toonbank. En zicht te zetten en te lachen, ondanks dan knikt mevrouw en zegt, wat ze mee wil nemen. Daarna, met in haar tas het gekochte, verdwijnt ze weer, met of zonder antwoord op het „Dag mevrouw, Dank u wel." Haar bood schappen zijn gedaan en het meisje in de winkel kan vergeten worden Er komen weer andere klanten, die precies hetzelfde doen. Als de klanten, meestal dames, la ter hetzelfde meisje op straat tegen komen, herinneren ze zich vaag haar hoofdpijn of koude voeten, waarbij dan de achtergronden van het leven, ;huis en in de liefde niet eens ge noemd worden. Als er geen klanten din, moet er wat geruimd of gearran geerd worden. Er is steeds werk in de winke en maar zelden is er een ogen blikje, dat een meisje zou kunnen gaan zitten. Maar dan nog zou ze het niet gauw doen. Het geeft een onpret tige indruk voor een binnenkomende klant de juffrouw te zien zitten. En gezicht, maar meestal niet meer. Het Riek zegt, dat ze nooit gebruik maakt is een der vele winkelmeisjes, die de van het krukje: ..Je moet wat voor de kooplustige klanten bedienen. Elke plaats, groot of klein heeft er een aantal van en naar gelang de artike len. die zij over de toonbank aan rei ken, en de plaats waar zij verkopen, zijn zij gekleed en al of niet „opge- zaak voelen, doen. alsof ze van jezelf is. Dan verkoop je het meest." En verdien je het meesttenminste in zaken, waar de verkoopstertjes provisie krijgen van hun omzet. Maar dit laatste zei ze niet. Ze dóet haar maakt. Want niet iedereen is van werk met Diezier. Ze kan steeds in be. een meisje met rode lippen en nagels weging zijn. steeds praten en dat is gediend. Maar ook de artikelen spre- ken een woordje mee. Een parfume riezaak zal in tegenstelling met een kachelzaak op zo'n „mooi meisje" ge steld zijn. Vaak kan het uiterlijk de verkoop stimuleren, omdat men nu eenmaal graag naar schoonheid, al dan niet kunstmatig, kijkt. En, mits is ook heel aardig.. klanten op die manier in hun ver- vaak lid zijn van een toneelvereniging geetachtighèid tegemoet kan komen. Riek's ambities blijven bij haken en Al die kleinigheden zijn nodig voor breien en het normale huishoudelijke een goed verkoopster, evenals han- werk. Daarbij droomt ze ervan zelf digheid en schranderheid. ooit een zaak te krijgen, of een man De liefhebberijen van de winkel- met een zaak. Ze wil dus vrouw blij- Het lange staan schijnt te wennen, althans, dat is de mening van Riek. Zij kent zelfs op de drukke dagen geen vermoeidheid. De dagen midden 7 in de week zijn het slapst én Riek men tot kopen geneigd is, maakt het vindt ze daarom het meest ver waf ze' wiï Hoe vaker zp nêr dag'haar ,meisies zÜn zeer veelzijdig. Dit ven en trouw aan haar „Mag ik u hei- voorraad 'moet aanvullen hoe meer brenSt wel "iee. dat veel van hen, niet pen. mevrouw" En met dit helpen, plezier het haar doet mensenschuw als ze zijn, weinig last helpt zij zichzelf en de zaak aan een van plankenkoorts hebben en dus goede verkoop. In Parijs is onlangs een boek ver- zijn bagage reeds verdeeld, maar tot schenen van Paul Berthollet, dat als hun verrassing kwam Berthollet na thema heeft veertig jaar jacht op een paar dagen koorts weer bij en wilde dieren. In die tijd heeft de de slang was dood. schrijver een rijke buit bemachtigd: 8 giraffen, 6 olifanten, 4 rhinoceros- De grootste avonturen zijn hem sen. 8 nijlpaarden, 4 tijgers, 24 goril- waarschijnlijk overkomen, toen hij la's en leeuwen, panters, luipaarden, per schip naar huis terugkeerde van reuzenslangen, struisvogels en anti- zijn expedities. Want volgens Berthol- lopen bij dozijnen, krokodillen, apen let's is niet de vangst van de dieren en slangen bij honderden en alle het moeilijkst, maar hun vervoer en levend! naar hét devies, dat ook het wennen aan de nieuwe omgeving, de titel van het boek geworden is: De moeilijkheden beginnen voor de „Vang ze ievend!" jagér pas op het schip, waar een giraffe of een olifant niet gemakke- De schrijver stapt over de gevaren, te bergen is en de passagiers niet die aan dergelijk werk zijn verbon- bepaald gecharmeerd zijn van een den, nogal vlot heen. hoewel hij er Ujger als buurman. Eenmaal slaagde ook wel voor durft uit te komen, dat een panter erin los te breken uit zijn hij voor apen bang is en dat beren hem voortdurend wantrouen inboe zemen maar dit risico van zijn beroep acht hij niet de moeite waard. Hij is er trots op, nog nooit 'n wapén tegen de dieren te hebben gebruikt, tenzij in de uiterste nood. Overigens gaat hij meestal onbewapend op jacht. Menig keer heeft hem dit bijna zijn leven gekost, zoals, toen hij in Duitsland zijn dieren tentoonstelde, p,DEVIES I van een groot jager I ^iiiiiiiiniiiiiiNiigigiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiviiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiu^ kooi en het dier begon een wilde run verkoopstertje daartegen geen be zwaar. Zij is wel gewend aan die keu rende bikken. Zij heeft langzamer hand gelserd uit de ogen tegenover haar te lezen, of zij erin zal slagen nog het een of ander „aan te pra ten".... Kijk op mensen Wil vroegen Riek, wat ze van óns dacht en werkelijk, wii moesten toe geven, dat ze er met haar kijk niet ver naast zat: Wij zou den wel weten, wat we nodig hadden en wat niet. Eenvoudig, omdat onze portemonnaie de inkopen regelt en niet onze wensen. Maar dat is tegenwoordig bij de meesteii het geval. Hoe welToen zij achter haar toonbank stond en een huisvrouw haar half pond bitterkoekjes kocht, zoals ze van plan was, vertelde ze tussen de bedrijven door, dat de petitbeurres, vers uit de bakkerij, ook heer lijk waren. Mevrouw wilde dan wel een half pond proberen Maar na haar succes vertrok het meisje geen spier van haar gezicht en probeerde haar ge luk en dat van de zaak nogmaals bij een vol gende klant. Geen krukje Van 's morgens tot. 's avonds, met telkens een kleine variatie op de gebruikelijke vragen en antwoorden, gaat dit spel van loven en ko pen door. Van de ope ning der zaak af tot de deur wordt gesloten, volgens de winkelslui tingswet, zijn de win kelmeisjes te vinden voor een praatje over het weer en de koop waar. Het vereist van hen steeds een grote welwillendheid, want het is niet zo eenvou- moeiend, zoals ook slenteren iemand moe kan maken, eerder dan een ste vige mars. Helpen Riek staat al heel wat jarën ach ter de toonbank. Na haar Mulo en huishoudschool, heeft ze in de huis houding gewerkt, waarvan ze nu da gelijks nog voordeel heeft, omdat weet, wat er in de huishouding en i 's winkel te koop is, zodat ze de een leeuwin hem aanviel. Een andere door de machinekamers en de salons, keer werd hij door een slang gebeten waarna het over boord sprong en een in Cameroen. Zijn dragers hadden prooi van de haaien werd. Een ander keer ontsnapten een krokodil en een slang samen: de slang werd weer ge vangen, maar de krokodil was en bleef weg. Nog steeds is het voor Berthollet een raadsel, waar hét diër gebleven kan zijn. Evenmin gemak kelijk is het probleem van de voeding voor de dieren op te lossen. Een gi raffe bijvoorbeeld, pleegt in één slok 7 of 8 liter melk te drinken. Op het vaste land zijn er koeien, maar op een schip? Acht en veertig bussen melk kunnen door het dier in 30 se conden worden geledigd. Opzienbarende ontwikkeling in de geschiedenis der textieltechniek Everglaze is èen familienaam voor eên zéér verscheiden groep t schoon van eên variërend uiterlijk, enige zeer principiële hebben. i stoffer Het ivassen i ik dezi Iedere dag moeten 60.000 monden meer gevoed die, of- men, hetgeen het dragen van deze stoffen zeer comfortabel maakt. eigenschappen gemeen yan nature zjjn stoffen „kraak helder" en fris in het dragen. Zij zien I r i er aantrekkelijk uit en voelen aange- iri de allereerste plaats waarborgt het merk everglaze, dat voor de hiermede ge- naam aan. Deze eigenschappen wor- idèiitificéérdè slóffen zeer goede grondstoffen zijn gebruikt, vervolgens dat de hiér ^eerfdoor"zonlicht 0f°wassen^ nader te noemen éigenschappen van deze weefselfamilies een volledig duurzaam karakter hebben en behouden blijven ook na vele malen wassen óf chemisch reinigen. De verbruikster kdh hierop volkomen staat maken, omdat slechts die fabrikanten De stoffen djenen gewassen té WOr- Everglaze stoffen op de markt brengen, die zich strikt houden aan de fabricage- den in een handwarm zeepsop waarbij voorschrifteri én kwaliteitsnormen, vastgelegd door de patenlhouder Joseph Ban- [^•inkei^Niet^hai^^Wi'fn^n, scherp croft Sons So,, in dé Verenigdé Stalen van Amerika. Voortdurend worden proeven kreuken, geen stijfsel gebruiken. ,t i i,ir, -i Waar nodig, kunnen Everglaze-stof- genomen op de in productie zijnde stojjen tn bednjlslaboratona hier te lande, tenvijl fen licht gestreken worden, aan de ook regelmatig stalen naar Joseph Bancroft worden opgèz ondeR. om in haa, labara- verkeerde kant van het doek. in licht- 7 vochtige toestand met een met te loria aan de meest nauwkeurige lests te Wórden ónderworpen. heet ijzer. Chintz kan gestreken wor den op de glanzende zijde van het De naam „Everglaze" ontleent haar voor andere producten Van de Ever- doek- oorsprong aan het eerste artikel, dat glaze groep en de Everglazë fabrikan- Everglaze stoffen kunnen behalve in Amerika onder de betreffende ten zijn er voortdurend op uit de van katoen, ook van rayon, acetaat patenten werd gelanceerd: dit was nieuwe technische moeilijkheden ver- of andere synthetische vezels zijn ge- een sterk glanzende chintz, die krach- der uit te werken en het publiek maakt. Het kan voorkomen, dat de tens dit patent haar glanzend uiter- nieuwe Everglaze variëteiten aan te eigenschappen van deze vezels een lijk duurzaam behield. Het proces, bieden. bijzondere zorg berust op het aanbrengen van een polymerizeerbare kunsthars, dat door Specifieke eigenschappen een hittebehandeling het glanzende 1 8 finish bestendigt. Dit proces werd Everglaze stoffen bezitten een ver met succes zozeer ontwikkeld, dat bazingwékkende combinatie van aan- thans de mogelijkheid is geschapen gename hoedanigheden. Zij zijn rrüeven neDDen aan<retoona nar voor een oneindig aantal variaties in Kreukherstellend; niet gevoelig voor jtnWffi het.uiterlijk van de volgens dit pro- stof of vuil („hangt niet aan"). Ze cédé behandelde doeksoorten. hp?it-t.e>n trmfo móprcfonrt tpopn trim- stonen aan uic weeiseis^zonaer üver In Europa maakte het publiek het voorjaar 1952 kennis met enkele ^«ja. „c ingeperste relief-dessins in Everglaze. neren en persen. De stoffen zijn goed welke direct zeer goed werden ont- poreus (het doek „ademt", d.w.z. is in De trage ontvlambaarheid van de vangen. Na deze eerste succesvolle staat vocht uit te wasemen), zijn stoffen is belangrijk bij het gebruik kennismaking, was het logisch dat er duurzaam in het dragen, bestand van deze weefsels voor gordijnen. Bij ook grote belangstelling ontstond tegen wassen en/of chemisch reinï- kledingstukken heeft deze eigenschap gen. Ze dragen snel, hebben dus geen stijf sel nodig, vatten niet gauw vlam en blijven fris en koel in het dra gen. Alle bovengenoemde eigenschappen zijn vastgesteld door fre quentie laboratorium- en praktijkproeven. zorg bij het wassen verei sen. Daarom lette mén zeer goed op het wasvoorschrift, dat aan ieder kledingstuk of aan elke coupon doek, verkocht onder het Everglaze merk, is bevestigd. Proeven hebben aangetoond, dat lllllllllllllllllllllllllllllll Malthus, de Engelse predikant-econoom, die honderdvijftig jaar geleden zijn theorie over de toeneming der bevolking en de daaraan oneven redige vergroting van de voedselopbrengst van de aarde publiceerde, schijnt in deze tijd, waarin de wetenschap het schier onmogelijke kan pres teren, weer actueel te zijn, ondanks de twee grote oorlogen die deze eeuw reeds gekend heeft. In de eeuw van het atoom, duikt een ander, zeker zo dreigend gevaar, op: Zal de aarde het voedsel kunnen opbrengen voor een bevolking, die zich, dank zij de wetenschap, steeds sneller en sneller uitbreidt? Zal de wetenschap in staat zijn haar eigen gevolgen te blijven beheersen? Om deze vragen te beantwoorden, of in ieder geval te komen tot een nauwkeurige opsomming van dé economische, wetenschappelijke, en politieke gege vens voor dit zo vaak verkeerd gestelde probleem, stelde Pierre Villeneuve een onderzoek in voor de Gazette Litteraire de Lausanne, waaraan wij deze artikelen ontleenden. Iedere dag weer doet een uitvinding van zich spre ken, waarmee de ene mens de andere op een radi caler manier kan doden.. Maar toch gaat het leven door. Het wint in snelheid op de dood, en onze planeet krijgt steeds meer bewoners. Op het ogenblik zijn er vier maal zoveel mensen als ten tijde van Lodewijk XIV. Sedert het begin van de XlVe eeuw houdt de bevolkingsaanwas niet op. In 1900 waren er ander half milliard mensen op aarde. Nu schat men het aantal op twee en een half milliard. Jaarlijks zijn er 25 millioen magen meer, die om voedsel vragen. Wan neer deze toename constant blijft, zullen het er in het jaar 2000 vier milliard zijn. En zullen de bronnen van onze planeet dan nog toereikend zijn? De eerste, die ernstig waarschuwde tegen deze drei ging, was de Engelsman Malthus. In 1798 luidde hij de alarmklok. De theorie van Malthus was van een overbluffende eenvoud. Volgens zijn stelling vermenigvuldigt de mensheid zich zodanig, dat zij, zonder ernstige onderbrekin gen toeneemt in een meetkundige reeks, (2, 4, S, 16 enz.) zodat zij zich iedere generatie verdubbelt. De voedselproductie daarentegen neemt toe in een rekenkundige reeks (2, 4, 6, 8). zodat na vijfentwin- tig jaar er telkens een gelijke hoeveelheid bijkomt. Dus: wanneer lief. aantal mensen zich heeft verme nigvuldigd met vijfhonderd, zal de voedselproductie slechts met tien zijn vermenigvuldigd. Fr zijn meer dan 150 jaar voorbijgegaan na Malthus' waarschuwing maar iedere generatie kent, on danks economische tegenspraken, aanhangers van deze Engelse predikant. Zijn waarschuwing blijft een teken aan de muur. Berust deze angst nü werkelijk op gegronde redenen? Voldoende voedsel U/at de voedselproductie betreft, is gebleken, dat deze veel groter werd dan verwacht kon worden. In de Westeuropesé staten, waar Malthus zijn theorie op baseerde, is zij gestegen, dank zij techniek en wetenschap. Bovendien is in déze landen het geboor tecijfer sterk gedaald. En dan blijkt de paradox: de armste volken breiden zich het snelst uit. J>e fout, die Malthus en zijn volgelingen maakten was, dat zij het probleem van de overbevolking niet juist stelden. De arme, in ontwikkeling achter gebleven delen van de aarde hebben inderdaad te kampen met een groei van de bevolking, waarvoor zij geen middelen van bestaan kunnen scheppen. Men kan de bevolking van dé aarde in drie groepen verdelen. De eerste groep omvat de landen met een laag geboorte- en een laag sterftecijfer. De bevolking is er constant. Voorbeelden hiervan zijn de Ver. Sta ten en de Westeuropese landen. In groep twee horen de landen thuis, waar zowel geboorte- als sterftecijfer nog hoog zijn, maar waar reeds tekenen zijn, die op meer constante verhoudingen wijzen. In de regel daalt het sterftecijfer eerder dan het geboortecijfer, zodat deze landen voorlopig nog met eeii stérke be volkingstoename rekening moeten houden. Voorbeel den hiervan zijn Japan en de Zuidamerikaanse landen. Deze beide groepen vertegenwoordigen twee vijfde van de wereldbevolking. De rest van de wereld ver keert in het derde stadium, het ongunstigste. In grote delen van Azië en Afrika zijn geboorte- en sterfte cijfer hoog, terwijl de voedsel opbrengsten juist in die landen niet toereikend zijn om de bevolking een be staan te verzekeren. Maar dit betekent niet, dat ër èën economische crisis is. De wereld is rijk genoëg óm allen te voeden. Er bestaat inderdaad een groot probleem, maar dat is een probleem van distributie. Wij komen hier in èèn volgend artikel öp tefug. IIIII1IIU III Van Vrouw Vrouw De normen voor het kreukherstellend ver mogen van Everglaze stoffen zijn vergelijk baar met die van fijne wollen weefsels. Welis waar hebben de ver schillende Everglaze- variaties een verschil lende mate van kreuk- herstellendheid, doch voor alle variaties is een minimum-kreuk- hoek wetenschappelijk vastgelegd. Door hun kreukher stellend vermogen zijn Everglaze-stoffen uiter mate geschikt o.a. om op reis medegenomen te worden. Zij laten zich gemakkellik in koffers pakken, zonder dat. zij iets aan frisheid of fagon inboeten. De chemicaliën, waar mede de vezels van Everglaze stoffen door drenkt zijn, verhogen hun weerstand tegen stof en vuil. Dit bete kent: minder vaak was sen dus een langere levensduur vaker dragen en lagere was serijrekeningen. Everglaze stoffen zijn gestabiliseerd, hebben blijvend een beperkt krimp- of rekvermo- gen. Ook dit is een ge volg van de chemische impregnatie der vezels. Dit brengt mede. dat vnn Everglaze vervaar digde kledingstukken hun vorm behouden en niet uitzakken of krim pen na het wassen. Everglaze kleding na hét wassen hpt voordeel, dat een vluchtige aan kan worden gedragen zonder te wor- raking met een vonk van een sigaret den gestreken. Dit is het gevolg van niet direct schadelijke sporen nalaat, de veerkracht der vezels in de Ever- Everglaze-stoffen oefenen een ma- glaze stóffen. gische aantrekkingskracht uit op de Het is interessant te bedenken, dat -in Practis(ih de duurzame eigenschappen bij Ever- zijn nieuw, ge- glazestoffen direct in en op de vezels. Yf?n.^a.ime en een gevoel van luxe worden aangebracht en zo een inte- „iJ Z,?ivVertn' L j" graal deel gaan vormen van deze verwerkt tot. ochtend vezels japonnen, nnddagjaponnen, avond- japonnen, reiskleding, sportkleding Het resultaat hiervan is, dat vezelstof voor dames, compléts, badkleding en -ruwheid worden verminderd en strandkleding, regenkleding, kinder de natuurlijke „openingen", van het kleding, house-coats, heren sport- Wéëfsel behouden blijven. Hierdoor is kleding, gordijnen, spreiën, stoelbe- het doek in staat vocht uit te wase- kleding, enz. i Olifanten zijn bang vóór muizen De onwennigheid van de beesten werpt dikwijls ook grote problemen op. Eens had Berthollet olifanten aan het circus Busch geleverd. De dikhui den waren door niets er vanaf te brengen, dat zij over de rand van de manege heen telkens weer in de ruimte voor de toeschouwers stapten. Natuurlijk braken de houten afzet tingen onder hen stuk. De directie was radeloos. Het hele personeel had zich bij de manege met pieken opge steld, maar het hielp niets. Toen kreeg Berthollet het gelukkige idee om door middel van een paar kleine advertenties een aantal muizen te ADVERTENTIE t»? Keelpün? I Sterk An«sep^n laten aanrukken. De kleine knaag diertjes werden in kooitjes op de rand van de manege geplaatst en nadien dacht geen olifant er meer aan, uit te breken. De reuzendieren zijn bang voor die nietige muisjes omdat ze uit ervaring wéten, hoe onaangenaam het is als een muis hen in de slurf kietelt. De streken van Peirrót, de chimpansee Met de apen kan men niet zo ge makkelijk overweg. Berthollet vertelt echter met weemoedige herinnerin gen. over zijn kleine chimpansee Pierrot, die de beste speelmakker was van zijn kinderen, zijn vrouw bü al haar werk in de huishouding hielp en Dorden afdroogde, waarbij hij het menig keer „te pakken kreegen een bord de lucht in slingerde Iedere keer haalde hij echter veger en blik en veegde de scherven bü elkaar. Eens werd Pierrot wegens zijn stre ken met zijn baas voor het gerecht gedaagd. Niemand had ooit zo'n vro lijke rechtzitting bijgewoond. Pierrot klom. zonder zich iets aan te trekken van de waardigheid van de rechters, op de stoel van de president, zette diens hoofddeksel op. kuste hem en sprong op de zetel van de griffier, wiens inktflesie hii in een teug leeg dronk Op hoeden had Pierrot het vooral begrepen. Bü een bezoek van de opperrabbijn van Polen aan Ber thollet. scheurde hü diens hoed aan flarden, alleen, omdat de gast de hand van de vriendelijke chimpan see bij de begroeting over het hoofd had gezien. Pierrot stierf aan rilphte- rie en toen hij zijn einde voelde na deren, stapte hU uit zijn bedie en draaide het licht uit. De grillige, besteller BêrthóUert leverde niet alleen aan die rentuinen. maar ook aan particulieren. Zó verkocht hij ééns een krokodil, die afge leverd moest worden aan een huis in Pa rijs. Daar waren reeds talrijke soortgeno ten in alle malen aanwezig, variërend van 15 tol 90 centimeter, die het bad, dê gootsleriefi, afwasbakkenteilen, vazen in de salon en zelfs hel drinkglas bevolk tenLater hoorde Berthollet, wat de man voor had met zijn gril: óp deze ma nier wilde hij zijn vrouw dwingen tol een echtscheiding Volgens Berthollet is de beer het gevaarlijkste dier. daarna de panter. Leeuwen zijn gemakkelijk te dresse ren. rhinocerossen en giraffen ziin zeer moeilijk te vangen en nog moei lijker is het hen naar de haven te brengén. De apen. die vaak boosaar dig ziin. blijken later zeer aanhanke lijk. Berthollet voert een verbitterde strijd tegen de jagers, die de dieren in Afrika zonder zich enige reken schap te geven, te lijf gaan

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4