Bij Wissekerke werden 20.000 zandzakken gedropt EEN GIGANTISCHE TAAK Zend hulp, eten, zandzakken Eisenhower stelt commissie in voor watersnoodgebieden in Europa ZATERDAG 7 FEBRUARI 1953 Mad - pag 2 lucht met een vliegende vrachtauto" Na tienmaal cirkelen was de lading los (Van een onzer speciale verslag gevers.) Eerste luitenant Gentry, uit Oak- lanflïöity, in California, kijkt beden kelijk, even voordat hij met zijn Fai-rehild C.-119 packet, in de wande ling „Ffyjng box-car" ofwel „vlie gende vrachtauto" genaamd, wil Opstijgen van hetvliegveld Valken burg. „Wat zit daar ioi?" zo vraagt hij, als dé .motoren brullend aanslaan. „Zandzakken," schreeuwt iemand die buiten staat. ..Daar komt niet \veel vanterecht, als we dat neeifeooaen." zo-zegt hij tégen ons in de grüte- plasticcockpit, „maar we züllën net proberen!" Dan taxiét de zwans, ietwat logge C.-1-19 naar de startbaan voor een vlucht naar Wissekerke. alwaar 29.000 zandzakken gedropt zullen worden, bestemd voor, Colijnsplaat. Naast luitenant Geniry zit luite nant Howard, ook van, de U.S. Air- Fórce. Hij is afkomstig ut Oklahoma. Het zijn twee laconieke; vliegers, deze Amerikanen, die sinds) Maandagmor- ?en vrijwel aan één stiik door vluch- ën hebben gemaakt bóven 't ramp gebied. Of ze wel eten; of slapen op tijd. of niet. dat kan Ihen allemaal niet schelen. Hpofclzaafö, is voor hen, dat ér zóveel mogelijk gëholpen wordt. 1 Evén is het wachten .op de start baan op.'het signaal vanl.de verkeers toren. en dan schiet de' „vliegende vrac" uto" los. Naast deze beide Amr anse vliegers zit nog de adel'o :st 1ste klasse Oyermeire. uit Amsterdam, van de Marine-vlieg- dienst. Hij is als medenavigator aan de bemanning van dit toester toege wezen. —Als het voor mij al moeilijk is de weg te vinden," zo zegt hij. ..dan is dat zeker het geval voor de Ameri kanen, die hier heg noch steg weten." Het navigeren met vliegtuigen boven het rampgebied valt helemaal niet mee. Wegen, dijken, spoorbanen, het is allemaal onder water verdwe nen en ze kunnen dus niet meer als orienteringspunten dienst doen. ..Wij hebben nu Zierikzee als her kenningspunt." zegt de adelborst, en vandaar komen wij wel verder." Wissekerke heeft dringend om veel zandzakken gevraagd, bestemd voor Colijnsplaat. Eerst was men van plan op de bedreigde plaats zelf te drop pen, doch dat bleek niet mogelijk. Op een droog weiland te Wisse kerke heeft de bevolking eenvoudige merktekens aangebracht op de olaats waar de zandzakken uit de ..vliegen de vrachtauto" gegooid moeten wor den. Koers naar de droppingsplaats Luitenant Gentry zet direct koers naar de kust. Eenmaal hier. vliegen wij langs Schevenlngen. Kijkduin en Hoek van Holland. De adelborst geeft aan de hand van zijn kaarten de koers aan. De „vliegende vrachtauto" vliegt od 500 voet hoogte. Na tien minuten zijn we al bij Rozenburg, waarvan de kop droog is. Een ogenblikje later volgt Goeree. Zo ver als het oog reikt eén water vlakte. Vele vluchten hebben deze wakkere Amerikanen al gemaakt boven de overstroomde gebieden, maar telkens als zij er weer boven zijn. worden zij opnieuw gegrepen. Dat is wel duide lijk aan hun strakke gezichten te De kop van Schouwen glijdt dan vervolgens onder ons door. Overal hetzelfde beeld: huizen tot aan het dak in het water, koeien angstig op een gehoont on droge plekjes land. Laag glijdt het zware vrachtvlieg tuig over het zo zwaar getroffen Zierikzee. Wissekerke is vlak bij. Achter in het laadgedeelte zijn 5 Amerikaanse soldaten op hun hoede. Zij weten, dat als zo meteen de bel gaat, zij zich schrap moeten zetten om de zandzakken er uit te gooien. Klaar voor actie Gedurende de vlucht hebben zij rus tig liegen roken op dé zandzakken, die in gróte bundels in de vrachtruimte zijn opgeslagen. Een paar zijn er in slaap gesukkeld, zo moe als zij waren. „He. Joe, wakker worden", zegt een kameraad, „we zijn er en we moeten klaar staan voor actie". „Oke. oke". is het antwoord. De achterkant van de „Flying Box- Car" is open en de wind giert naar binnen. Om te voorkomen, dat de mannen door de zuiging naar buiten worden gesleurd, hebben zij zich met grote banden aan de wand van het toestel vastgebonden. Ook langs de gehele achteropening, tussen de beide machtige staarten van het toestel in, loopt een afscheidingstouw, ter voor koming van ongelukken. Vele paren handen slingeren zand zakken van achterin het toestel naar PRINS BERNHARD IN GETROFFEN GEBIED Prins Bernhard heeft gisteren wederom per Helicopter een bezoek gebracht aan de geteisterde gebieden. De prins landde onder andere in Stavenisse, Brouwershaven en Zierik zee. In deze laatste gemeente ont moette hij de Commissaris der Konin- ging in de provincie Zeeland, jhr. de Casembroot. Prins Bernhard wisselde met hem uitvoerig van gedachten over de genomen en nog te nemen maatregelen. Daarna sprak de prins de nog aanwezige bevolking van Zie rikzee toe, die daartoe op het stads plein was bijeengekomen. Prins Bern hard bewoog de inwoners tot eva cuatie. Tengevolge van de zeer slechte weersomstandigheden was prins Bernhard niet in de gelegenheid nog andere plaatsen te bezoeken. Te ruim 17.15 uur landde hij op het vliegveld Ypenburg, waarna prins Bernhard de vergadering van het dagelijks bestuur van het Rampenfonds bijwoonde. Na deze vergadering heeft de prins ten huize van de Amerikaanse am bassadeur een onderhoud gehad met de heren Foster Dulles en Stassën. Vandaag heeft Z.K.H. zich opnieuw naar de getroffen gebieden begeven. de opening, van waaruit zo straks ge gooid zal worden. Vier Amerikanen stapelen de lege zakken netjes op in de opening. Ondertussen h.eeft de piloot vlak bij Wissekerke, op 150 voet hoogte vlie gende het weiland gevonden. Een paar witte strepen duiden aan, dat hier de plaats van de „dropping" is. Een door dringende bel rinkelt, en wordt door het geraas van de motoren heen ge hoord. Even nog vliegt het toestel door en dan gaat de eerste zending van de 7 ton zandzakken naar beneden. Ge spannen kijkt iedereen toe, of de lading inderdaad op de juiste plaats komt. Een seconde later weten we. dat de eerste „dropping" tendele naast het doel terecht kwam. Weer keert de „vliegende vrachtauto" terug. In Wissekerke zelf staan op de straten de mensen samengegroept naar omhoog te kijken. Zij zwaaien met zakdoeken en witte lappen. Twee Nederlandse militairen hebben op het weiland post gevat en geven met vlaggen signalen. De tweede lading zandzakken komt precies te recht. Drie kwartier, met in totaal tien rondvluchten, zijn nodig, om de 20,000 zandzakken uit het toestel te krijgen. Terug voor nieuwe lading Als alles eruit is krijgt de piloot het teken, dat er teruggevlogen kan worden naar Valkenburg. Via Duive- land en Overflakkee, alwaar wij nog een laatste impressie opdoen van de rampspoedige gevolgen van de over stromingen. bereiken we bijna twee uur later Valkenburg. Nauwelijk zijn we aan land, of een nieuwe vrachtwagen met zandzakken wordt voor de opening van het vlieg- tiiie gereden. „Dan gaan we maar weer dadelijk", zegt luitenant Gentry. Hij vertelt ook enige tonnen hooi voor uitgehongerde koeien neergegooid te hebben. De die ren vlogen er op af als kinderen op een zak suikergóed. Zo gaat het op Valkenburg: opstij gen, droppen, terug. Laden, weer weg. Onvermoeid en onverpoosd, totdat het teken zal komen, dat de eerste en meest dringende nood gelenigd is. Dorp sprak recht De dorpsgemeenschap van Vledder (Dr.) heelt zich be moeid met een ingezetene in die gemeente, die niet van plan wus ook maar ieis te doen om de positie van het Nationaal Ram penfonds te versterken. Men wist dat de man zakken in voorraad had, doch toen een beroep op hem werd gedaan, zakken beschikbaar te stellen voor het dichten van de dijken, werd dit beroep niet ingewilligd Een dag later, toen een geldin zameling werd gehouden, zond dezelfde man de collectrices wederom met lege handen weg. Zoiets laat een dorpsgemeen schap niet op zich zitten. Men heeft de bakker, de kruidenier, de slager, en andere leveran ciers aangeraden niet meer aan de man te leveren, op straf fe van het verlies van de klan dizie in het dorp. Het spreekt vanzelf, dat de leveranciers deze risico niet wensen te ne men. Het gevolg van een en ander is, dat het gezin nu op water en brood (eigen gebak ken) zit. Ziekenfondsen en evacué's Geëvacueerde ziekenfondsverzeker den, die in een plaats vertoeven met het vooruitzicht daar een zekere tijd te zullen blijven, wordt aangeraden, zich bij een ziekenfonds in die plaats te laten inschrijven. De ziekenfonds raad heeft aan de ziekenfondsen verzocht, deze peïsonen met direct- ingaande rechten en zonder beper kende voorwaarden toe te laten. De Raad is bovendien van oordeel, dat de ziekenfondsen voorlopig aan alle ingeschreven geëvacueerden een zo ruim mogelijke geneeskundige ver zorging dienen te garanderen. Met name kunnen opnemingen in zieken huizen op grond van sociale indica tie voorlopig voor rekening van de fondsen geschieden. Voor het geval, dat een geëvacu eerde verzekerde een bijbetaling zou moeten doen, heeft de Ziekenfonds raad aan de fondsen verzocht, die bijbetaling voorlopig voor hun reke ning te nemen. Kolonel Valentini, do militair adviseur van de President van Italië heeft een van de Italiaanse hulpvliegtuigen voor de watersnoodgebieden naar ons land gevlogen en bracht gisteren een bezoek aan Koningin Juliana in het Paleis aan het Lange 'oorhout in Den Haag. Het Rocle Kruis paraat Buitenlandse steun De directeur van het Nederlandse Rode Kruis, de heer A. van Emden. heeft een overzicht gegeven van het werk van het Rode Kruis sedert het begin van de watersnood. Hij onder scheidde het werk van het Rode Kruis in drie stadia: de onmiddellijke hulp verlening, het aanvoeren van goede ren voor de hulpverlening en tenslotte de rehabilisatie van de slachtoffers van de overstromingsramp. Het eerste stadium is thans zo goed als geëindigd. Dank zij het feit, dat het Rode Kruis paraat was Zondag morgen om negen uur was het gehele De dijkdoorbraak had voor Oosterland op Schouwen afschuwelijke gevolgen. Het plaatsje kwam geheel onder water te staan en heeft doden te betreuren. (Luchtopname A.N.P.-Foto) 1 Vlaardingen hoort en spreekt met noodgebied (Van een onzer speciale verslaggevers.) Middelharnis roept Vlaardingen, Klaaswaal roept Vlaardingen, Ouddorp heeft een bericht voor Vlaardingen, geeft dat door via Middelharnis. Hier heeft men dringend zandzakken nodig, daar is er tekort aan brood en suiker. Op de Zuid Hollandse en Zeeuwse stromen varen 34 boten van de rijks politie, zorgvuldig per radio gedirigeerd, helpend waar maar te helpen is, alles vervoerend wat maar nodig is. Mannen, die in dagen geen hap warm eten hebben gezien, ontstoken oog leden hebben door gebrek aan slaap, na dagen even thuiskomend in Vlaar dingen, een paar uur slapen, wat eten en weer uitvaren. Dat gaat al zo van Zondag af. En op de eilanden staan de politie-radiowagens. Die vragen ook alles aan Vlaardingen, de centraalpost van de Rijkspolitie te water, die alles weer snel doorgeeft waar het wezen moet Dag en nacht wordt gezwoegd aan de radio-sets om de verbindingen met het noodgebied te onderhouden. Het is niet te becijferen, hoeveel mensen levens hierdoor zijn gered, hoeveel zwake dijken door snelle hulp konden worden behouden. De stroom van doodsnoodkreten be gint langzaam weg te ebben. Zij heb ben een meer zakelijk karakter gekre gen. Zij gaan meer spreken van goe deren en materialen, welke nodig zijn voor herstel van dijken. Toch komen zij nog wel door, de verzoeken om aanvoer van eten en drinkwater of voor het vervangen van mensen, die aan de dijken werken en uitgeput zijn. Zend ons aflossers. Zend ons zand zakken, agregaten, oïie, benzine. We hebben medicijnen nodig, een dokter, dekens. Er wordt achter de schermen, in die centraalpost te Vlaardingen, gesjouwd dag en nacht. Een lawine van berich ten en noodkreten is er in de achter ons liggende dagen verwerkt. Om de acht uur moesten de telefonisten worden afgelost. Dan zijn ze suf. kun nen ze niet meer goed luisteren, niet meer goed antwoorden. Aflossen, wat eten. wat slapen en dan weer aan de microfoon. Middelharnis roent Roosendaal, maar dat antwoordt niet en direct is Vlaardingen er als de kippen bij. Want Middelharnis heeft een zeer dringend bericht, dat direct moet worden doorgezonden. Middelharnis. hier ls Vlaardin gen. geef mij dat bericht maar door als Roosendaal niet antwoordt. En dan zegt die stem daar op het zo zwaar geslagen Flakkee. wat Stad aan 't Haringvliet dringend nodig heeft. De radioverbindingen werken prach tig, worden nog steeds uitgebreid. De meeste telefonische verbindingen vie len in de loop van Zondag uit. Het water had de kabels bereikt en ver oorzaakte kortsluiting. Afgelopen. Maar de radio begon toen op toeren te komen. Verbinding Het was in de vroege Zondagmorgen, na de rampnacht, dat van vissers- seheDen in Stellendam en Ouddom via Scheveningen Radio bekend werd. dat een ramp Goeree-Overflakkee had getroffen. En terwijl schepen naar de piaatsen van de overstro mingen op weg gingen, voelde men wel. dat van de radio-telefoon alles af zou hangen of men de verbindin gen. zo uiterst belangrijk onder deze omstandigheden, zou kunnen herstel len. Zij werden hersteld. De achttien boten van de Rijkspo litie te Water in het district Zuid- Holland en Zeeland zwermden uit voor zover zij al niet in het rampen- gebied op patrouille waren. Vijf radio wagens van de Amsterdamse politie werden naar de eilanden gezonden om de verbindingen od te nemen. Zes radiowagens van de Politieverbin- dlngsdienst uit Utrecht waren ook op weg. Bilthoven zond zijn radiowagen, uit Wassenaar gingen er twee op reis. Zondag reeds kwamen de eilanden in de lucht en konden zij dé eerste noodkreten naar droog Nederland la ten klinken. Den Haag kreeg meer houvast en overzicht, kon hulp gaan zenden waar nodig was. Zo hebben Strijen. Klaaswaal Puttershoek, Heenvliet. Abbenbroek. Ouddorp, Goeree. Middelharnis. Den Briel en Rockanje hun eigen radiozender en ontvanger. Zij kunnen Vlaardingen roepen en vragen wat zij nodig hebben. En met de Rijkspolitieboten werken nu ook mee 16 boten uit het Noordelijke dis trict. die direct naar het ramDenge- bied werden gezonden. Zij hebben gered, zij vervoerden evaeué's als dat nodig is. waarschuwen hele delen van de helpende vissersvloot, dat hun werk op een andere plaats wordt ge vraagd. Een boot heeft Zondag vroeg de eerste noodkreten van 's-Gravendeel overgebracht. Een radio-amateur in Haamstede, die nrachtig werk heeft geleverd, zakte Woensdag van oververmoeid heid in elkaar. En men had hem zo broodnodig. Hulokreet naar Vlaardin gen. Men vond een vervanger, een jongeman uit Purmerend. De Riikspo- litie bracht hem naar Haamstede, dat nu weer verbinding heeft met de bui tenwereld. Een Purmerender zorgt er voor. En zo stromen dag en nacht door verzoeken om hulp en assistentie, die kamer van het bureau van de Rijkspo litie te Vlaardingen binnen. Zandzakken, rijshout, laarzen, le vensmiddelen en begraven doden. Dat alles spoelt uit de Vlaardingse luidsprekers en gaat door naar Den Haag. apparaat reeds in beweging hebben de Rode Kruis-colonnes bijzonder veel en goed werk kunnen verrichten. Wat het tweede stadium betreft: het verzenden, met de duizenden be schikbare auto's van de enorme hoe veelheden goederen heeft nu en dan een chaotische toestand opgeleverd. Er is inmiddels hard gewerkt aan de organisatie daarvan en Maandag zal deze verzending een „groot en normaal bedrijf" zijn. Zoals bekend zijn in Nederland enorme hoeveelheden goederen bij eengebracht voor de slachtoffers van de noodgebieden. De hulp uit het buitenland is veel groter dan men had verwacht. Duizenden artikelen zijn in de afgelopen dagen al gesorteerd. Voor het vervoer daarvan zijn auto colonnes ingedeeld. Ook per schip wordt verzonden: 24 schepen zijn met 800 ton goederen vertrokken naar Vlissingen, Middelburg, Klundert, Oud Beijeriand, Zuidland, St. Philipsland, Krabbendijke en andere plaatsen. Deze zendingen zijn samengesteld uit de ontvangen artikelen. Daarnaast wordt waar mogélijk, voldaan aan binnengekomen verzoeken, zoals voor rubberlaarzen, overalls en vele andere artikelen. De rehabilitatie van de slachtoffers vormt het derde stadium. Hiervoor zijn reeds enorme sommen beschik baar. Het is thans echter nog niet te overzien op welke wijze deze gelden het beste kunnen worden aangewend. Dat zal pas moeten blijken, wanneer de duizenden van hof en haard ver drevenen naar hun woonsteden zul len kunnen terugkeren. Met de rege- Finse zeelieden sloegen nachtwaker neer De Rotterdamse politie heeft drie schepelingen van een Fins schip aan gehouden, die ervan verdacht worden een nachtwaker zo ernstig met een hamer op het hoofd geslagen te heb ben, dat de man in zorgwekkende toestand in het ziekenhuis Coolsingel moest worden opgenomen. De nachtwaker, de 65-jarige J. M. werd zwaargewond aangetroffen met een gat in het schedeldak. De politie stelde spoedig een onderzoek in en vernam van andere nachtwakers uit de buurt, dat zij waren lastig, gevallen door drie beschonken zeelieden, die onderdak hadden willen hebben. Verder onderzoek bracht de politie op het spoor van de drie aangehoudenen, wier schip in de Waalhaven ligt. Ver moedelijk hebben zij onenigheid met de nachtwaker gehad, waarna zij hem met een hamer hebben neergeslagen. Veemarkt Zwolle Aanvoer 375 runderen, 35 schapen. 595 biggen. 82 graskalveren. 4 lammeren, 1 geit. 1226 nuchtere kalveren, 189 schram men. Prijzen per stuk: neurende en versge- kalfde koeien ƒ700—1050, dito schokken en vaarzen 650890, guste koeien ƒ500 —725, guste vaarzen 500—700, voorjaars- kalvende koeien 700900. pinkstieren ƒ500—690, fokkalverèn 180—320, nuch tere kalveren ƒ35—56. vette schapen ƒ90—115, lammeren 60—90, biggen '6 weeks en 10 weeks ƒ3045, biggen (14 weeks ƒ5065. Pryzen per kg.: vette koeien en ossen 2,20—2,80, vette stieren 2.15—2,55, vette kalveren 1,802,45, vette varkens 1,50 1,68. Ingevolge het verbod van vervoer van vee zonder certificaat van inenting tegen mond- en klauwzeer was de aanvoer zeer beperkt. De handel in goede soorten kalf- en melkvee was redelijk. De prijzen la gen hoog. ring zal overleg worden gepleegd over de besteding der gelden. Naast deze gigantische taken van het Rode Kruis heeft ook het Infor matiebureau zijn werkzaamheden hervat. De identificatie van de slacht offers in de noodgebieden is zeer moeilijk. Het Rode Kruis heeft ech ter het standpunt ingenomen, dat in dien voor „99 en X procent" zekerheid bestaat over de naam van het slacht offer. het wenselijk is, dat zo spoedig mogelijk mededelingen worden ge daan, zelfs indien er de zeer kleine mogelijkheid bestaat, dat er een ver gissing wordt begaan. De vertegenwoordiger van de liga van Rode Kruis-verenigingen waar van 71 Rode Kruis-verenigingen over de gehele wereld met 100 millioen leden lid zijn, verzekerde de heer Ed ward Wlnsall, dat voor de slachtoffers van de overstromingsramp in Neder land een zeer grote stroom van hulp van de Rode Kruisorganisaties in het buitenland zal worden ontvangen, die maandenlang zal aanhouden, en wel licht in de rehabilitatie-periode een of twee jaar zal worden geconti nueerd. (Vervolg van le blad pag. 1) De arbeiders van de Portugese Philips- fabrieken werken twee uur per dag over ten bate van de hulp aan ons land. Vanuit Spanje zijn vliegtuigen met sinaasappelen en citroenen onder weg. Ook vanuit Nieuw-Zeeland en Casablanca zijn gaven onderweg. In Zuid-Afrika heeft minister-president Malan bekend gemaakt dat de rege ring ongeveer f 500.000.geschonken heeft, terwijl er een commissie is be noemd. die het werk voor de noodge bieden zal coördineren. In Parijs in de rij (Van onze correspondent) PARIJS, 7 Febr. De eerste stoot ten bate van de slachtoffers van de watersnood, door Nederlandse parti culieren gegeven, is in Frankrijk zeker niet zonder gevolgen gebleven. In Parijs, Bordeaux. Lyon, Nice en Marseille zijn nu comite's en vereni gingen in de weer met het inzamelen van geld, schoenen en kleren: in Parijs is de stroom al zo hoog aan gezwollen, dat de mensen de laatste dagen in de queue voor de ambassade stonden om hun giften af te leveren. Voor de bureaux van de KLM in Parijs lijkt 't wel of niemand meer aan reizen, kaartjes en toeristen denkt. Het hele personeel, versterkt met tientallen Nederlandse vrijwilli gers, is bezig kleren, schoenen en dekens in te pakken, die hier met armenvol worden binnengedragen. We hebben een blik geslagen in de dossiers met adressen, waar Neder landse kinderen kunnen worden op genomen, en we zijn van het hoge aantal der beschikbare plaatsen te meer onder de indruk gekomen, daar we weten dat de Fransen over het al gemeen beslist niet al te ruim zijn behuisd. Solidariteit groeiende ROME, 7 Febr. De solidariteit in Italië met de slachtoffers van de watersnoodramp in ons land, is nog steeds groeiende. Zo zijn er bijv. families waaronder hcrog-aristocra- tische die zich reeds bereid hebben verklaard weesjes te adopteren. De steden Genua, Parma en Reggiemilia hebben veldambulances en veldkeu kens gezonden, terwijl de Italiaanse radio reeds tachtig millioen lire inge zameld heeft. Het dagblad „Socdemo" in Giustizia bepleit de jaarlijkse viering van een „Nederland-dag" ter herdenking van de eerste grote uiting van Europese saamhorigheid. De gevangenen in de kerker van Verona hebben eveneens blijk gegeven door de ramp in Nederland getroffen te zijn: zij stuurden 25.000 lire. Ook Oostenrijk ivil helpen (Van onze correspondent) WENEN, 7 Febr. Ons land is ook hier in aller mond. De regering be raadslaagt over de meest effectieve vorm van hulpverlening en de ge meente Wenen heeft het voorbeeld gegeven door een schenking van een half millioen schillingen. Kardinaal Ihnitzér. bondskanselier Figl en ziin vrouw hebben zich door middel van de radio tot het Oosten rijkse volk gericht om het aan zijn plicht van dankbaarheid te herinne ren en het ob te wekken tot hét or ganiseren van grootscheepse hulp acties. In verschillende bedrijven wordt spontaan gecollecteerd, comi- té's en firma's stellen bureaux, op slagplaatsen en transportmiddelen ter beschikking, om geld in ontvangst te nemen, goederen te sorteren én te verzenden. KORT NIEUWS Binnenland. Snel recht. De politierechter te Mid delburg heeft gisteren een gevangenis straf van vijf maanden opgelegd aan P. F. de W. uit Hontenisse, die zich had schuldig gemaakt aan het zich toe eigenen van aan de dijken aangespoelde goederen, afkomstig uit de geteisterde gebieden. liet paleis Noordeinde. De Koningin heeft aan het Roode Kruis dat gedeelté van het Paleis Noordeinde te Den Haag afgestaap, dat nog te harer beschikking stond. Het gebouw doet thans dienst als klederendepot voor geëvacueerden. Buitenland. Russische omschrijving zionisten. In het zojuist verschenen vijftiende deel van de Russische Bolsjoi Soviets- kaja-encycopaedie worden zionisten om schreven als „agenten van Brits-Ameri kaanse imperialisten en de ergste vijand den van werkende Joden". Paul van Kempen, de Nederlandse dirigent,, is benoemd tot „Generalmusik- direktor" van de Opera te Bremen. Aan het begin van het komende seizoen, in de nazomer, zou hij, behalve de leiding van de Opera, ook de leiding van het Philharmonisch Staatsorkest van Bre men op zich nemen. De kolenwinning langs de grens. Na de Westduitse Bondsdag heeft ihanè ook de Bondsraad het Nederlands-West- duitse verdrag goedgekeurd, waarbij wordt toegestaan dat vanuit Nederland kolenvelden in West-Duitsland worden geëxploiteerd. Het verdrag moet nu al leen nog door de president der Bonds republiek worden goedgekeurd. Frans optreden in Zuid-Tunesië. De Franse troepen zijn operaties begonnen tegen groepen, die in de woestijn ten Zuiden van Gabes de Fransen bestrijden. In de afgelopen maanden zijn in Zuid- Tunesië verscheidene Franse gendarmes gedood. Benoeming van Bedell Smith goed gekeurd. De Amerikaanse senaat heeft de benoeming van Walter Bedell Smith tot onderminister van buitenlandse za ken goedgekeurd. Voorts keurde de se naat de benoeming van James B. Conant, president-emeritus van de universiteit van Harvard, tot hoge commissaris in Duitsland goed. Franse begroting goedgekeurd. Met 415 tegen 205 (communisten en socialis ten) stemmen heeft de Franse nationale vergadering de begroting thans definitief goedgekeurd. De begroting beloopt in totaal 3751 milliard franc; hiervan is 880 milliard bestemd voor wederopbouw, oorlogsschade en investeringen, 416 mil liard voor de oorlog in Indo-China en voor militaire uitgaven 860 milliard. De Amerikaanse atoombommen. Dr. Ralph Lapp, een technicus die vroeger hoofd geweest is van een afdeling van „Manhattan ProjeQt" waar de eerste atoombom gemaakt is, heeft in een boek verklaard, dat Amerika in 1960 een voor raad van 10.000 atoombommen kan heb ben; thans beloopt volgens hem de voor raad reeds enkele duizenden.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4