„Mijn God, mijn God, waarom hebt Gij mij verlaten?" Bezitters van nieuwe dure auto's moeten over de brug komen Wilt Gij ONDERWIJZER worden? RAÜIO-PKÜGHAMMA PANDA EN DE GEHEIME DOCUMENTEN ZATERDAG 7 FEBRUARI 1953 lé Mad - paf S Matth. 27 46b Het is een benauwde week, die achter ons ligt. En bij alle benauwenis, waarmee de courant dag in dag uit gevuld was, komt tot velen de oude vraag uit de Psalm: „Waar is Uw God?" „Zie je nu welwerd door Iemand, die zegt niet te geloven, gevraagd aan iemand, die in zijn leven, met God rekent. ..Zie je nu wel?", is het je nu niet duidelijk, dat er geen God is? Kunnen wij die vraag niet duizendmaal herhalen, bij al die mensen, die biddend, smekend op een dak of in een boom boven het kolkende water hebben ge zeten. gehangen tot zij verdronken. „Zie je nu wel?!" Ja. wat zie ik? Ik herinner mij een gesprek met iemand, die mij vertelde, dat hij zich niet kon vinden in de God van de Bijbel. „Ik heb het mij nu maar zelf uitgedacht en doorgedacht en zo bevalt het mij"- Denkt het U in. lezer: een god. die mij bevalt! Om dezelfde afschuwelijke uitdrukking te herhalen met alle eerbied dan: God bevalt mij dikwijls helemaal niet. Het lijkt zo onbewogen. Als U en ik de macht hadden om de orkaan en de spring vloed te commanderen! Hij heeft de macht, de Bijbel staat er vol van. Hij commandeerde niet op onze gebeden. Of moet ik zeggen: Hij deed het wel. Hij brak de dijken door en Hij troont er boven. Onbewogen, schijnbaar? Hoe heb ik het in deze week gevoeld, dat er voor mijn geloof maar één anker plaats is en die is in Jezus Christus, Hier is het teken, dat die schijnbaar-onbewo gen God een bewogen God is. In Hem heeft God zich solidair gemaakt met de nood der wereld. In mijn gedachten zag ik telkens boven het verdrinkende land en de radeloze mensen de gekruiste Heer. roepend naar de donkere hemel: „Mijn God, mijn God, ■waarom hebt Gij mij .verlaten?" Hier staat het, wat wij. mogelijk, in deze week ook gevraagd hebben, waarom?! Hier brak voor Hem de laatste dijk door. Eerst gingen de mensen Weg, de massa, die Hem gevolgd was, verlangend naar de sensatie van een wonder. Toen gingen de vrienden weg, toen gingen de discipelen weg. Hij wist, dat het zou gebeuren. In de lijdensnacht waarschuwde Hij: „Gij zult allen aan Mij aanstoot nemen in deze nacht". Zo is het ook gebeurd. Toen de soldaten kwamen, om Hem gevangen te nemen vluchten de discipelen. De ene dijk na de andere bezweek voor Hem. Maar één dijk zou niet bezwijken, de dijk van God om Zijn leven. Hij is er zo zeker van. dat Hij in dezelfde lijdens nacht tot Zijn dicipelen kan zeggen: „De ure komt, dat gij verstrooid wordt en Mij alleen laat. En toch ben Tk niet alleen, want de Vader is met Mij". Die laatste dijk zal nooit bezwijken. Ik schrijf voor U over, wat er staat in Matth. 27: „En van de zesde ure af kwam er duisternis, over het gehele land tot de negende ure. Omstreeks de negende ure riep Jezus met luider stem, zeggende: Eli. Eli, lama sabachtani? Dat is: Mijn God. mijn God, waarom hebt Gij mij verlaten?" Hier breekt de laatste dijk. Hier is het. zoals de Psalmdichter het gezegd heeft: „Al Uw golven en baren zijn met mij heen gegaan". Hierover raak ik nooit uitgedacht. Hier ls de ankerplaats voor mijn geloof. Hier hangt de Zoon van God. die zich zelf noemde Zoon des mensen, dat wil zeggen: de mens. Nu zijn alle mensen één mens geworden, nu ls alle schuld en alle nood ook de nood van 1 Februari 1053 als op die ene mens samenge stroomd, Hier zijn alle vragen één vraag: „waarom?!" Maar zelfs in de godverlatenheid blijft Hij vasthouden. Het blijft „mijn God!", dwars door het donker heen, Dit is geloven, want geloven betekent: God Zijn gang laten gaan. Daarom wordt die schijnbare onder gang de overwinning. Na de bange vraag volgt de blijde roep: „Het is volbracht!", waarvan de opstanding het gevolg is. Hier is niets verklaard. Wat kunnen wij verklaren, verklaren is alleen maar vermenselijken. Maar ik ben er zeker van, dat velen van de zwaarstgetroffencn bij dat kruis hun vrede zullen vinden. Daar de kracht zullen ontvangen om hun kruis op zich te nemen en God God te laten zijn. Ds. A. K. STRAATSMA. BOUWT SOWJET-UNIE EEN MARINEBASIS OP RüGEN? Volgens Hanson W. Baldwin, mili tair correspondent van de New York Times, bouwt de Sowjet-Unie op het Duitse eiland Rügen (Oostzee) een basis voor kleine marineschepen en vliegtuigen; dit moet worden gezien in het kader van de poging, om de Oostzee tot een „Sowjet-binnenzee te maken. Een Duits vliegveld wordt volgens de correspondenten verbeterd en een nieuw wordt aangelegd. Voorts zouden, kanalen naar het binnenmeer op Rügen worden gegraven, die dit tot een beschutte haven voor kleine marinevaartuigen zouden kunnen maken. Naar men aanneemt, zo gaat het artikel verder, zullen meer dan 100 duikboten, een of meer kruisers, een groot aantal torpedomotorboten als mede een aantal oude slagschepen in het Baltische gebied gestationneerd worden naast 700 tot 800 marine vliegtuigen. Met de constructie van de basis- Rügen zou de Sowjet-Unie ook een neutralisering van de Scandinavi sche eilanden beogen, alsmede een versterking van de gehele positie in de Noordelijke wateren. Nog steeds stromen grote aantallen vluchtelingen de evacuatiecentra binnen. Op dc kade van een dezer centra, n.I. Dordrecht, maakte onze fotograaf dit treffende beeld: een paar vissersboten uit Makkum (gemeente Wolseradeel in Friesland) komen aan varen vanuit het rampgebied, terwijl een reeds eerder aangekomen boot op de voor grond met de vlag halfstok aan de kade gemeerd ligt. De vissers uit Makkum be hoorden ook tot dc ontelbaren, die zich spontaan hebben ingezet om hun bedreigde landgenoten te redden. Weeldebelasting in Indonesië Blijkbaar veel onnut geld (Van onze correspondent te Djakarta.) Bezitters van personen-auto's in Indo nesië werden enige tijd geleden opge schrikt door het bericht, dat de regering voornemens was, een bijzondere heffing op die wagens in te stellen. En een nog al „gepeperde" heffing, nl. van rp. 600 tot rp. 4800 per jaar al naar gelang de cylinderinhoud. Voor de hoogste catego rie zou dit dus neerkomen op rp. 400 per maand. Uit nadere mededelingen over de nieu we heffing blijkt, dat de zaak minder onheilspellend is dan zij aanvankelijk ADVERTENTIE Vraag dan zo spoedig mogelijk een prospectus aan bij HILVERSUM (Bekende schrlltelijke cursus) Slnd» mear dan 10 |aar heell onza „Schriftelijke Kweelt- «chool" ongeëvenaarde tuccessen. leder Jaar slagen tientallen cursisten voor het Staatsexamen voor Onderwijzer. Zeer goede opleidingen zijn ook: H.8.S., Staatsexamen Gymnasium en Mulo. leek. al zullen de bezitters van grote, nieuwe auto's een behoorlijke veer moe ten laten. Het woord luxe-auto. dat zo vaak en ten onrechte voor personen-auto wordt gebruikt, wordt in de nieuwe re geling in een meer strikte zin genomen. Als luxe worden dan beschouwd het zich in deze tijd aanschaffen van een nieuwe auto van meer dan 2000 c.c. De prijzen zijn immers door de importheffingen enorm opgelopen. Die van de betrekke lijk goede tweedehandswagen zijn daar mee uiteraard in overeenstemming. De bedoeling is dus de luxe te belas ten. voornamelijk als een import-beper kende maatregel. De nieuwe heffing, die naar wij menen uniek is (alleen En geland kende vroeger een min of moer overeenkomstig stelsel) is dan ook pe riodiek. Zij wordt dus over een bepaald aantal jaren, nl. vijf. toegepast. Het eer ste jaar van de periode van vijf jaar valt samen met het jaar. dat het type van de auto aanduidt. Een auto, die vijf jaar oud is, wordt in deze regeling niet meer als luxe beschouwd. Auto's van het jaar 194S en ouder vallen dus niet onder de bijzondere heffing, ongeacht hun cylin derinhoud. en betalen het normale tarief van rp. 300 per jaar. Voor een auto van het jaar 1950 zal tot en met 1954 de bij zondere heffing moeten worden betaald. Deze heffing op nieuwe auto's is on getwijfeld een zware extra-belasting. A DVERTENTIE Wanneer men 's avonds nog kan ruiken dat (J kool. ui of gebakken vis hebt gegeten - of als bijvoorbeeld de tabakslucht van de vorige avond 's morgens nog merkbaar is - dan heeft U vergeten Air-Wiek te gebruiken. Air-Wiek gééft de luchtjes geen kans, want het bevat o.a. chlorophyl en zorgt voor een 6teeds frisse woning. Vfaag uitsluitend de originele flacon Air-Wick a 2.40 Feuilleton FLAMINGO-EILAND Vertaald uit het Engels door DOROTHY QUENTIN 61) „We voelen ons dan waarschijnlijk be ter gedekt in onze verantwoordelijkheid," antwoordde Mark droogjes. Na elk bezoek liet Toni hem, als ge bruikelijk uit, maar zelden spraken ze over iets persoonlijks. In deze regentijd waren er, behalve rheuma-patiënten, vele andere zieken en Mark had het razend druk. Hij sprak nooit meer over de brief van zijn vader, die hij haar had laten lezen. Mark had zijnerzijds de indruk, dat Toni het met Carlos eens was gewor den. Ze zag er knapper en bloeiender uit dan ooit te voren. Ze keek natuurlijk uit r.aar Olivia's verjaardag, peinsde hij, waarna ze haar verloving met Carlos be kend izou kunnen makenCarlos was te benijdenHij had de knappe admi nistrateur de laatste tijd weinig gezien, hoewel hij regelmatig zieke arbeiders moest' behandelen. Gewoonlijk ging ech ter Sam, de inheemse voorman, of Fisk met hem mee bijeen dergelijk bezoek van de inheemse werkkrachten. Deze huizen, stonden aan de rivier, op een be hoorlijke afstand van Floriana verwij derd, zodat noch de kooklucht noch het lawaai van de negers 'tot het grote huis doordrong. Na verloop van veertien dagen deelde Mark Olivia mede. dat ze de volgende avond, als het koel was. enkele uren mocht opstaan. Onmiddellijk zette de oude vrouw Fisk en Phoebe aan het te lefoneren om haar vrienden bijeen te roepen voor een gok-avondje. Ze grin nikte. toen ze Toni's verontwaardigde gezicht zag. „Kijk niet zo kwaad! Ik ben niet ziek. Ik heb alleen maar last gehad van wat pijn in mijn ledematen en dat is nu bijna over. Ik voel, dat ik geluk bij het spel zal heben," „Maar.... al die gastenen gokken Ls niet bepaald bevorderlijk voor de runt," wierp Toni tegen. „Waarom wacht U er niet; mee tot na Uw verjaardag? Ik zou niet graag zien, dat al onze goede zorgen voor niets geweest zijn." „Daarvoor behoef je niet bang te zijn Olivia was volkomen weer de oude, vol etijfkoppigheid en met een spotlicht in haar ogen. „Het zal me goed doen de roulette weer eens te zien draaien! Als ik je geweten er mee verlichten kan. wil ik je wel beloven, dat ik er tegen mid dernacht mee uit zal scheiden." HOOFDSTUK 26. De volgende dag was Mark opvallend ernstig tijdens zijn bezoek aan mevrouw Burden. Hij gaf haar echter wel toestem ming voor haar gokpartijtje op voorwaar de, dat het niet langer dan twee uur zou duren. „Je weet heel goed. jonge man. dat ik toch naar beneden zou gaan, of je me toestemming geeft of niet," zei Olivia met een olijk lachje. Toen hij al bij de deur was. voegde ze er aan toe: „Bedankt voor je goede zorgen voor een oud mens. Voor je leeftijd ben je geen slechte dokter." Hij wuifde haar met zijn hand toe en antwoordde niet. Tot Toni sprak hij niet, voordat ze op enige afstand van de slaap kamer gekomen waren. Aan zijn gezicht zag ze. dat hij ergens over liep te pieke ren, en voorzichtig stelde ze hem een persoonlijke vraag. „Markje hebt toch, hoop ik, geen slecht nieuws van thuis gehad?" „NeeHij bleef staan in de voor deur en 't was voor het eerst, dat hij het moeilijk vond om met Toni Ie praten. Enigszins abrupt zei hij tenslotte: „Ik zou graag willen, dat je met me meeging naar de plantage, er heeft zich een ern stig geval voorgedaan. Zou je even weg- kunnen?" „Natuurlijk. Ik moet 't alleen mevrouw Burden even zeggen." Ze vloog de trap pen op en met haar hoofd om de slaap kamerdeur. vroeg ze Olivia, of het goed was, dat ze met Mark meeging. Gewoon lijk hielp Fisk bij de ziektegevallen op de plantage Het was slechts een enkele maal. dat hij Toni's hulp had ingeroepen bij een vrouw of een kind. Ze vond het heerlijk met Mark samen te werken en te oordelen naar de bezorgde uitdruk king van zijn gezicht, betrof het hier 'n ernstig geval. Maar meestal werden ern stige vallen onmiddellijk naar het zie kenhuis gebrachtZe deed haar best haar nieuwsgierigheid te onderdrukken en gaf zich over aan de simpele vreugde samen met Mark te kunnen werken „Ga je gang, m'n kind." antwoordde Olivia op haar vraag, en haar oude ogen glansden. Natuurlijk was dat meisje dol op de jonge dokter. Waarschijnlijk was dat van het eerste ogenblik af al het ge val. Zii wss een'dwaas geweest om niet onmiddellijk te beseffen, dat deze twee jonge mensen voor elkaar gemaakt sche nen te zijn. Ze kwamen uit een zelfde sfeer, waren landgenoten, deelden dezelf de idealen en deden hetzelfde werk.... Hoe dom om deze situatie, die zó voor de hand lag, over het hoofd te hebben ge zienDe dokter en de verpleegster! Olivia's laatste hoop om Toni op de een of andere manier aan Floriana te binden vervloog. Ze zuchtte. Het was inderdaad dwaas het leven van jonge mensen te willen regelen naar eigen inzichten Ze had er haar tijd mee verknoeid Mark sprak nooit veel. maar zijn stil zwijgen gedurende hun rit over de plan tage had iets benauwends. Toni voelde, dat hij ergens heel erg over in zat, maar ze had niet het flauwste vermoeden, wat. "t kon zijn. Hij hield stil voor een van de huisjes met rieten dak. waar de negers woonden. Een kring van vrouwen zat zwijgend op de grond en keek hen som- Meer kaas naar de V.S. Blijkens een mededeling van het Amerikaanse ministerie van landbouw zijn met onmiddellijke Ingang de in voerquota van bepaalde kaassoorten met 15 verhoogd. Deze regeling is getroffen in het belang van de we reldhandel en de internationale be trekkingen en blijft voorlopig tot 30 Juni a.s. van kracht. De nieuwe quota zijn: Cheddar 4.398.000 kg.. Blue Mold 1.800.000 kg.. Edammer en Goudse kaas 2.070.000 kg., en voor de Italiaanse soorten, met uitzondering van Pecorino en scha penkaas 4.140.000 kg. In Juni 1952 werd de invoer vrijge geven van Zwitserse. Gruyere en Roquefort-kaas en van de meeste geconserveerde kaassoorten; met in gang van October 1952 konden ook diverse soorten Italiaanse kaas vrije lijk geïmporteerd worden. Besprekingen over Oostenrijk hervat Voer het eerst sedert twee jaa. zijn gisteren de vier plaatsvervangers der ministers van buitenlandse zaken van Amerika, Engeland, Frankrijk en Sowjet-Unie in Londen bijeengeweest om te spreken over de voorbereidin gen voor een Oostenrijks vredesver drag. Veel verder Is men op die bijeen komst niet gekomen. Ambassadeur Gromyko, die de Sowjet-Unie ver tegenwoordigde, herhaalde nl. de be zwaren van zijn regering tegen een door de drie Westelijke Staten voor gestaan voorlopig verdrag. Dit werd in Maart j.l. voorgesteld, om uit de impasse te geraken. Het is nog niet terzijde geschoven, wel is besloten de besprekingen over het oorspronke lijke ontwerp-verdrag te hervatten. Maandag zai een nieuwe bijeenkomst worden gehouden. Geen loonbeheersing meer in de V.S. Ook vele prijzen vrij President Eisenhower heeft gisteren de controle op lonen en salarissen opgeheven en de prijsbeheersing af geschaft voor een groot aantal ver- bruiksgoederén, zoals vleeswaren, meubelen, kleding en bijna alle arti kelen, die normaal in warenhuizen worden verkocht. In een regeringsverklaring werd medegedeeld, dat deze controlemaat regelen geen doeltreffende bescher ming hebben verschaft tegen een stijging van de gezinsuitgaven. Ge leidelijk zal de genele prijsbeheersing worden afgeschaft speciaal voor wagens met grote cylinder inhoud. De progressie in het tarief duidt er trouwens op, dat dit ook inderdaad de bedoeling was. De toelichting op de be treffende ordonnantie laat geen twijfel, dat het doel van deze heffing is het ko pen van dure auto's nog meer belemme ringen in de weg te leggen. Het blijft opvallen, zo ongeveer zegt deze toelich ting, dat ondanks de hoge lasten, be paalde kringen in de particuliere sector, nog steeds onverminderd in staat blijken om kostbare luxe auto's voor privé doel einden aan te houden. Niettegenstaande het feit. dat met de aankoop van een auto een vermogen gemoeid is. is aan de vraag naar de dure auto's nog steeds niet voldaan. Geldmiddelen, die beter voor productieve doeleinden zouden kunnen worden aangewend, worden dus gebruikt voor consumptieve doelen. Versobering is blijkbaar alleen mogelijk, indien der gelijke verteringen nog zwaarder wor den getroffen dan nu reeds het geval is. Ongetwijfeld zal de nieuwe heffing een rem betekenen voor de aankoop van auto's boven de 2000 cylinderinhoud en dus wel een import-beperkend effect sorteren. Doch dat daardoor de aanschaf fing van wagens zelfs in de hoogste cate- aorie zal worden gestopt, geloven we niet Terwijl nl. deze bijzondere belasting reeds „in de lucht" hing, werden van het model 1953 van. een bepaald automerk alle zes geïmporteerde exemplaren ver kocht. vrijwel direct nadat zij waren ge annonceerd. Ondanks het feit. dat deze auto, met alle heffingen, rp. 137.000 moest kosten! Er is nu eenmaal veel, kennelijk teveel, onbenut geld in Indonesië. Wie derge lijke bedragen voor een auto kunnen neertellen, behoeven meestal op een paar duizend gulden belasting meer of minder niet te zien! ber aan. Een talrijke schare naakte zwaar te kinderen toonde onomwonden hun nieuwsgierigheid. Gewoonlijk werden ze ontvangen met een vriendelijke glim lach, maar thans was er slechts een be nauwende en dreigende somberheid. Mark pakte even haar arm vast, voordat ze naar binnen gingen. Het was alsof hij zich wilde verontschuldigen, dat hij haar hierheen meenam. „Ik vrees, dat je 't niet erg prettig zult vinden, wat je te zien krijgt. Toni," zei hij, en er was een vreemde klank in zijn stem. „Maar het lijkt me goed, dat je 't toch ziet." „Is 't werkelijk zó erg?" fluisterde Tnni, terwijl ze dacht aan de afschuwe lijke ziekten, die ze in het ziekenhuis was tegengekomen. Maar zo iets kon 't niet zijn. Mark zou zo'n patiënt onmid dellijk naar hot ziekenhuis in Miranda hebben gezonden.... ZONDAG 8 FEBRUARI. Hilversum I, 402 m VARA: 8.00 Berichtendienst, nieuwsber., aansl, gram- muziek. 8.30 Gedichten. 8.45 Gram.. muz. 9.00 Berichtendienst, aansl. gram.muz. 9.15 „Het Menselijk Ver bond", toespraak. 9.30 Fragm. uit Oratorium „Elias" van Mendelssohn. VPRO: Zondagshalfuur. IKOR: 10.30 IKOR-kerkdienst. VPRO: 11.45 Causerie. AVRO: 12.00 Marcia Funèbre, uit de 3e Symphonie van Ludwig van Beethoven, Concertge bouworkest o.l.v Willem Mengelberg. 12.18 Orgelkoralen van Johann Sebastian Bach. 12.30 Werken voor strijkorkest (gr.pl.), Handel en Bach. 13.00 Toe spraak H.M. Koningin Juliana (beide zenders). 13.10 (Gez. Pr.) Nieuwsbe richten. 13.30 Tragische Ouverture op. 81 Joh. Brams. 13.45 Psalmen en ge zangen, gezongen door leden van het Omroepkoor. 14.00 Toespraak door Dr P. H. Ritter Jr. 14.15 Pianorecital door Pierre Pella. 14.35 Requiem op. 48 Ga. briel Fauré. 15.15 Fragment uit .Tho mas Moore" van Henriëtte Roland Holst- v. d. Schalk (hoorspel). 15.55 Het Om roeporkest o.l.v Henk Spruit, Symphonie no. 2 In C kl. t. (Urfassung), Anton Bruckner. VPRO: 17.00 Z.Exc. J. v. d. Kieft, minister van Financiën. 17.10 Wijdingsdienst. VARA: 17.30 Toespraak door dr. W. Banning. 17.50 Gram.muz. 18.00 Berichtendienst, nieuwsberichten en overzicht door dr. L. G. Korten- horst. Circa 18.30 Fragm. uit „Ein Deutsches Requiem" van Joh. Brahms. Critiek op koning Boudewijn's reis naar de Rivièra In de Belgische socialistische pers ls gisteren hevige critiek geleverd op het vertrek van koning Boudewïjn naar de Rivièra, een dag nadat hij een bezoek had gebracht aan de door overstromingen getroffen gebieden in België. Het vooraanstaande socialistische blad Le Peuple vergelijkt de foto's van de koninklijke familie met va- cantie in Antibes en. die van de over stroomde gebieden. Het blad schrijft, dat het besluit van koning Boudewijn een „betreurenswaardige indruk op de openbare mening maakt". Voor het vertrek van koning Bou- dewijn in gezelschap van koning Leopold en de prinses van Retie was officieel medegedeeld dat de ko ning voor een korte tijd met vacantie ging na een griepaanval. „Is er gevochten?" vroeg ze zachtjes. „NeeEen manéén van de ar beidersheeft slaag gehad. Ik wilde graag, dat je me helpt bij het verwisse len van het verband en dat je ziet, wat er gebeurd is Nog steeds was er die vreemde klank in zijn stem. Het leek alsof hij een grote woede onderdrukte, maar ze begreep niet. wat 't met dit geval te maken kon hebben. Ze knikte en liep achter hem aan het huisje binnen. Het was er warm en bedompt en het rook er onaangenaam. Ze was hier ech ter aan gewénd. Een grote neger lag op de grond uitgestrekt op enkele suiker- zakken. Hij lag op zijn buik. Hij kreunde als een gewond dier. toen Mark hem aan sprak en heel voorzichtig het verband van zijn gespierde rug begon te verwij deren. 19.00 Berichtendienst, aansl. Fragm. uit ..Ein Deutsches Requiem" (vervolg). AVRO: 20.00 Herhaling toespraak HM. de Koningin. 20.10 Mr. Kortenhorst. 20,15 Nieuwsberichten. 20.30 Actus targicus, Joh. Seb. Bach „Gottes Zeit ist die allerbeste Zèit". (Cantate no. 106). 20.55 Poëzie, voorgedragen door Nel Knoop. 21.15 Symphonisch concert, (gr.muziek). 22.30 Wijdingswoord door prof. dr. A. A. van Ruler. 22.40 Dolf Hendrikse bespeelt het orgel van de Ned .Herv. Kerk te Zoutelande op Walcheren re.o.) 23.00 (Gez. Pr.) Nieuwsberichten. 23.15 Strijkkwar tet no. 14 in d kl. t.. Franz Schubèrt (Der Tod und das Madchen). Hilversum II. 298 m. NCRV: 8 00 Nieuws. 8.30 Morgenwijding. 9.i5 Gram-muz. KRO; 9.30 Nieuwsberichten en weerrappörten. 9.45 Quatre petites prieres. Fr. Poulenc. Mastreechter Staar o.l.v. Martin Koekelkoren fgr.pl.) 9.55 Hoogmis. 11.30 Adagio en Fuga, W. A. Mozart (gr.pl.). 11.40 1. Cantate nr. 56: „Ich will den Kreuzstab gerne tragen", J. S. Bach en 2. Stabat Mater, Vivaldi. 12.20 Strijkkwartet, Anton Bruck ner (gr.pl.). 13.00 Toespraak door H.M. de Koningin (over beide zenders. ca. 13.15 Nieuwsberichten. ca. 13.30 De wereld helpt, Nederland, klankbeeld, 13.45 Symphonisch Concert: 1. Kinder- totenlieder, Gustav Mahler en 2. Sinfonla sacra in memoriam patris, Guillaume Landré. 14.45 „Al tot mijn lippen staat het woelend water", voordracht met muzikale omlijsting. 15.05 1. Pavane pour une infante défunte, M. Ravèl: 2. Miroire de pein, H. Andriessen; 3. Pre lude, elegie en finale, Racine Fricker; 4. Psaume du fond de l'sbime (de Pro- fundis), Lily Boulanger. 16.10 Con solations (Vertroostingen), Fr. Liszt. 16.30 Vespers. 17.00 IKOR: 19.10 Can tate „Stort tranen uit". Jan Felderhof. 19.30 „Gelooft U dat?", causerie. - KRO: 19.45 Nieuws. 20.00 Herhaling toespraak van H.M. de Koningin. 20.10 Mr. Kortenhorst. 20.15 Nieuws. 20.30 Liederenprogramma (gr.pl.). 21.00 „Dierbaar land", klankbeeld. 21.30 1. Trauersymphonie, Locatelli; 2. Serenade voor strijkorkest, E. Elgar. 22,10 „Weerloos sleuren mij de barre vloe den", voordracht met muzikale omlijs ting. 22.29 Negro spirituals. 22.45 Avondgebed en liturgische kalender. 23.00 Nieuws. 23.15 Gram.muz. MAANDAG 9 FEBRUARI. Hilversum I, 402 m. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram.muz. 7.30 Idem. 8.00 Nieuws. -8.15 Gram.muz. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Koor en orgel. 9.25 Voor de vrouw. 9.30 Waterstan den. 9.35 Gram.muz. 11.00 Voor dracht. 11.15 Kamerorkest. 12.00 Orgel en zang. 12.30 Land. en tuin- bouwmededelingen. 12.33 „In 't spion netje". 12.38 Gevarieerde muziek. 13.00 Nieuws, 13.15 Mededelingen of gramofoonmuziek. 13.20 Promenade orkest. 13.50 Gram.muz. 14.00 „Wat gaat er om in de wereld?", causerie. 14.20 Gram.muz. 14.30 Voordracht. 14.45 Pianorecital. 15.15 Voor de vrouw. 16.15 Gram.muz. 17,30 Voor de padvinders. 17.45 Gram.muz. 17.50 Militair commentaar. 18.00 Nieuws. 18.15 V/est-Indisch orkest. 18.30 Ac- cordeonmuziek. 19.00 Muzikale cau serie. 19.15 Reportage of gramofoon muziek. 19.20 Gram.muz. 19.25 Piano, gitaar en bas. 19.45 Regerings uitzending: Ir. H. Rietberg; „De suiker bietenteelt". 20.00 Nieuws. 20.05 Omroeporkest en solisten. 21.05 Gram.muz. 21.30 „De mensen zullen wel zeggen", hoorspel. 22.45 Ham mondorgelspel. 23.00 Nieuws. 23.15 Filmprogramma. 23.45 Gram.muz. Hilversum II. 298 m. NCRV; 7.00 Nieuws. 7.10 Gram.muz. 7.15 Och tendgymnastiek 7.30 Gram.muz. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerebrichten. 8.10 Sport uitslagen. 8.20 Gram.muz. 8.23 Ge wijde muziek. 8.45 Gram.muz. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de huis vrouw. 9.35 Gram.muz. 10.00 So praan cn piano. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram.muz. 11.15 Lichte mu ziek. 12.25 Voor boer en tuinder. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Orgelconcert. 12.59 Klokge lui. 13.00 Nieuws. 13.15 Mando line-ensemble. 13.45 Gram.muz. 14.00 Schoolradio. 14.30 Gram.muz. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Gram.muz. 15.25 Pianokwintet. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Gram.muz. 17.00 Voor de kleuters. 17.15 Gram.muz. 17.30 Voor de jeugd. 17.45 Regeringsuitzen ding- D. J. van Wijnen: „Nederlands of ficiële vertegenwoordigingen in Indone sië". 18.00 Orkestconcert. 18.20 Sport. 18.30 Gram.muz. 18.4 5En gelse les. 19,00 Nieuws en weerberich ten. 19.10 Planorecital. 19.30 Par lementair commentaar. 19.45 Zigeuner kwintet. 20.00 Radiokrant. 20.20 Gram.muz. 20.30 „Tropcnherinnerln- gen", hoorspel. 21.15 Gram.muz. 21.45 Gewijde muziek. 22.20 „Rijkdom onder de grond; aardolie", causerie. 22.30 Lichte muziek. 22.45 Avond overdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 „Man en vrouw", causerie. 23.S0 Gram.muz. 30. Er heerste een gedrukte stemming in de hut. waarin Pat O'Nozel en Panda waren opgesloten. Panda zat terneer geslagen op een bank, terwijl de grote detective rustelons, met driftige stappen op en neer beende. „De schande!" gromde hij. „opgesloten als een dief.ik. de beroemde dievenvanger!" „Schei nu eindelijk eens uit met dat op er. neer geloop!" verzochtPanad korzelig, „het helpt je toch niets of je je al kwaad maakt!" „Natuurlijk maak ik me kwaad!" riep Pat. „Hier wordt gespeeld met landsbelangens! De Minister van Geheime Zaker.s moest eens weten dat zijn geheime agentens zo behandeld werden. Wij, aan wie hij zijn geheimste documentens heeft toevertrouwd!" Panda haalde de schouders op. „Niemand wil nu eenmaal geloven, dat wij werkelijk waardevolle geheime documenten bij ons hebben'' zei hij somber. Nauwelijks had hij dit gezegd, of er klonk een dreunende slag; de deur barstte in tweeën en viel in brokstukken in de hut. „De spionnens!" hijgde Pat. naar dc- duistere figuren starend, die In de opening waren versche nen. „Ons geloven, dat documenten geheim en waardevol!" siste de kleine, „jij geeft ze, of andersHet machine pistool glinsterde veelbetekenend in het lamplicht.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2