Twentse school voor Uitgebreid Technisch Onderwijs begint haar werk Giften Nationaal Rampenfonds Huiseigenaren en liuurpolitiek Deze week in de bioscopen BATERDAG 7 FEBRUARI 1953 HENGELOSCH DAGBLAD le blad - pag. 2 HENGELO De vorming van lager kader HOFSTEDE. Gestart wordt met bouwkunde en werktuigbouwkunde In September a.s. wordt alhier de Ü.T.S., de Uitgebreid Techni- t sehe School, geopend. Deze nieu- we vorm van nijverheidsonderwijs in Twente zal in de toekomst voorzien in een grote behoefte der -{ industrie aan lager kader. Met het oog op de dringende noodzaak de export te vergroten en de indu- strialisatie van ons land op te voeren is dit lager kader van buitengewoon belang, zodat het begrijpelijk is, dat de industrie de stichting van een dergélijke school toejuicht. De gedachte aan Uitgebreid tech nisch onderwijs dateert voor Twente van be gin 1950. In de zomer van dat jaar zijn de eer ste stappen ge daan om deze vorm van nijver heidsonderwijs in het industriële Twente te intro duceren. Op ini tiatief van de Maatschappij voor Nijverheid en Handel heeft toen de directeur van de U.T.S. te Amsterdam, de enige school welke tot voor kort dit onderwijs gaf Nederland, lezingen gehouden. Men heeft daarna niet stil gezeten. De steeds groeiende bevolking, de wens de export te vergroten en de nood zaak van industrialisatie hebben de plannen vaart gegeven. Een Stichting ..Uitgebreid Technische School" is in het leven geroepen en zal thans de stichting en instandhouding van een U.T.S. ter hand nemen. De U.T.S. dient men te zien al-s een tussenvorm tussen ambachtsschool en middelbaar technische school. Ze geeft zowel technisch als algemeen vormend on derwijs. Het is verblijdend, dat Twen te. in het verleden vaak stiefmoeder lijk bedéeld met onderwijs, thans in het bezit van een U.T.S. zal worden gesteld. Van de zijde der regering de school staat volkomen los van een bepaalde industrie of tak van indu strie worden de plannen krachtig gestéund. De goedkeuring is afgeko men en een der eerste daden van het bestuur is geweest, om de school een naam te geven. De Twentse U.T.S. zal Ir. G. Hófstédeschool héten, naar de vroegere inspecteur-generaal van hét nijverhe'dsonderwns. een zoon van wijlen B. P. Kof stede, de póedagoóg, die zulk een krachtig stempel heeft gedrukt op het onderwijs tg Hengelo. Er is een Raad van Toezicht ge vormd, waarin zitting hebben de he ren Mr. H. J. F. ten Cate, Ir. F. J. Hulshoff Pol, P. S. Koppen. Ir. H. van Mourik Broekman, Ir. E. W. Scbultz, S. G. Schippers, Ir. H. A. L. M. Hus- Een half millioen bijeen De alhier gehouden lystcollecte heeft tot nu toe ruim f 100.000.op gebracht. Bij de banken en bij de kas van hét hulpcomité werd rülm f 150.000.gestort. Toezegging wegens overwerk van personeel der fabrieken bedragen i 250.000.zodat momen teel reeds meer dan een half millioen bij elkaar Is. Op het bureau van ons blad wer den de volgende giften voor het Nationaal Rampenfonds afgegeven: G. té Hengelo 5.— N.N. 5.— N.N. 2.50 G. K. te Hengelo 10. Van een Amerikaanse familie uit Parijs f 200.— Eoekbinderij Lettéboer, patroon en persohéèi f 100. Veterahen Legioen afdeling Hen gelo: Ambonavond 4 Februari f 76,52. Nu de stormklokken tot zwij gen zijn gekomen en het ver schrikkelijk beeld van de ramp zich voor ons verbijsterd oog nog steeds duidelijker gaat aftekenen, luidt de noodklok over ons land om hulp, hulp, hulp Hulp voor de getroffenen, die dikwijls slechts het vege lijf hebben kunnen redden. Een ieder doe het zijne, om de grots nood te lenigen! Waar gaan we heen? HENGELO Zaterdag 8 Februari Concertgebouw, 6.45 en 9 uur: De schrik ven de 2e Compagnie. Cinema Palace 3, 6.45 en 9.15 uur The greatest shów on earth. Kunstzaal, 2.305 uur Exp, Affiches. Zondag 9 Februari. Cosa, 10,30 u. Humanistisch Verbond. Spr. Mr Dr J. in 't Veld. Zaterdag 7 Februari ENSCHEDE Alhambra, 3, 6.45 en 9-15 uur: The grea test show on earth. Cinema Palace, 3, 6.45 en 9 uur: Der Ftirst van Pappenheim. Schouwburg Bioscoop, 3, 6,45 en 9 uur: Lés Miserables. Bioscoop Irene, 3, 6.45 en 9 uur: De lok kende wildernis. Het Witte Huis, 8 uur: Muziek van Cor Tosseram. Rijksmuseum Twente: Tentoonstelling „Bont en blauw". Schouwburg Ons Huls, 8 uur: Tilly uit de druiventros. Grote Schouwburg, Langestraat 11.15 u.: Nachtvoorstelling Gerard Croiset. Dancing Vólkspark: Bal. Hotel Modern: Dansen, tinx, B. W. Swart dipl. ing., Ir, G. C. Methorst, allen te Hengelo en B. W. Ebbinge te Enschede. Deze raad van toezicht zal naar behoefte uitgebreid worden. Het bestuur der stichting wordt gevormd door de heren C. F. de Gooyér, voorzitter, E, van Hoff, secre taris, A. Willink, penningmeester, H. Sassen, Ir. E. H. Greve. Ir. A. Twijn- stra, A. de Jonge en J. G. Kuipers. Tot directeur der school is benoemd de heer A. J. Sulr tè Amsterdam, vroeger directeur van een téchnische school te Soerabaja. De school zal starten met de cursussen bouwkunde en werktuigbouwkunde. Later zal er een cursus chemie aan worden toe gevoegd. Het minimum aantal leer lingen, waarmee de school zal begin nen is achttien per klas. De cursus duurt twee jaar. Eventueel zal er een overbruggingscursus komen, welke aan de andere cursus vooraf zal gaan. Toegang tot de school hebben o.m. leerlingen van H.B.S. en Gymnasium, wier belangstelling na enige jaren meer in technische richting gaat, leerlingenvan ULO scholen met di ploma B en A, in welk laatste geval ze geen vrijstelling mogen hebben van wiskunde vakken, voorts begaafde ambachtsschoolleerlingen. Voorlopig zal de school worden ge huisvest in een bestaand gebouw. Gehooot wordt echter, dat de U.T.S. een grótè vlucht zal nemen, in welk geval een geheel nieuwe school zal worden gebouwd, waarvoor bij voor baat grond gereserveerd is. 3. ter Waarbeek f Op 51-jarige leeftijd is alhier over leden de heer B. ter Waarbeek, voor zitter van de Raad van Beheer der N.V. De Concurrent. Vele jaren was de overledene bestuurslid van deze vennootschap, waaraan eerst zün va der en daarna hij de volle aandacht besteedde. Raadsagenda aangevuld De agenda voor de raadsvergade- rig van Dinsdagavond a.s. is aange vuld met een voorstel in zake het aanschaffen van warmwaterappara ten en het aanbrengen van douche cellen in gemeentewoningen alsmede benoemingen van twee leden van het College van Curatoren van het Gym nasium en van onderwijzend perso neel aan het Gymnasium. Aanleg hoofdtoevoerleidingen voor drinkwater In de primitieve begroting 1952 van het Drlnkwaterleidingbedrijf werd geraamd êen bedrag ad f 198.560,— vcbr de aanleg van .een hoofdtoevoc-r- leTning vanaf "de Wstêrftórenlaan' hoek Waarbekenweg, door de Grundellaan tot én met de kruising van de spoor lijn Hengelo (O.) Olaênzaal eh ver der tot de Oldenzaalsestraat. In die begroting komt tévens voor een raming ad f 71,255,voor de aanleg van de hoofdtoevoerleidlng vanaf de spoorlijn Hengelo (O.) Almelo tot de Bornsestraaf. Van Ged. Staten werd bericht ont vangen. dat tegen genoemde uitga ven geen bezwaar bestaat, Tot de uitvoering van deze objec ten is het in 1952 niét gekomen. Het ligt in de bedoeling hiertoe thans over te gaan. zodat de ramingen wer den overgebracht naar 1953. Bijbels voor het rampgebied De vele duizenden gezinnen in het door de watersnood getroffen gebied in Zeeland. Zuid-Holland en Brabant verloren veelal havé en goed. Velen stellen bijzonder prijs om weer in het bezit gesteld te worden van een bijbel. Het Nederlands Bijbelgenootschap verleent daartoe bemiddeling. Zij die een bijbel beschikbaar hebben kun nen dit berichten aan mevr. A. de Gooyervan Leeuwen. Mr. P. J. Troelstrastraat 20 of de heer S. Sietsma, Wethouder, Voogdgeert- straat 80. Ruwvoeder beschikbaar gesteld De oproep van de Landbouworgani saties in Overijssel aan de boeren in deze provincie om gratis ruwvoeder oeschlkbaar. te stellen heeft in zeer brede kring spontaan weerklank ge vonden. In erote hoeveelheden komen de aanbiedingen binnen. Van enkele gemeenten ls het totale kwantum reeds bekend o.a. Vriezen - veen 49.050 kg. hooi, 23,050 kg. stro en 2450 kg. voederbieten en bovendien één pink en gratis we'de voor een pink in het a.s. weideseizoen Almelo 40.000 kg, geperst hooi, Bovendien zijn in veel gevallen gratis transportmiddelen aangeboden voor het vervoer naar het noodgebied Met het verzenden van de eerste par t-yen naar het noodgebied is inmid dels een begin gemaakt. Ook diverse handelaren in voéder- middeien bieden gratis oroducten en diensten aan. Zo lever een firma geheel belangeloos ïn.Ono kg. hooi af te Brielle voor de uit het water ge redde koeien. Veefonds voor getroffen gebieden gesticht Landbouwers in Vriezenveen heb ben een „Veefonds voor de getroffen gebieden" gesticht. De bedoeling is. dat uit dit fonds koeien aangeschaft zullen worden voor de getroffen ge bieden. In dit fonds is al f2239,50 gestort. Begrijpelijke vergissing Op de voorpagina maakten we giste ren molding van een overbodige adop tie. Welbeschouwd is de adoptie van Bussum door de stad Hays in de Amerikaanse staat Kansas toch ook weer vergeeflijk. Me/. C. Slaap, die daar ge studeerd heeft en enige jaren verbon den was aan de huishoudschool in Hen gelo, is namelijk tijdens een overstroming in Amerika zo doortastend opgetreden, dat men daar wel de indruk moest krij gen. dal Bussum. haar geboorteplaats, in een waterrijk gebied en dus in hel ramp gebied moest liggen. Me/. Slaap is met een groep van acht studenten in de tegenheid gesteld colleges le volgen Hays. Tijdens haar verblijf aldaar werd de streek getroffen door een overstro ming. De bevolking had iels dergelijks nog nooit meegemaakt en stond er vreemd tegenover. Me/. Slaap heeft toen de leiding vati het reddingswerk op zich genomen en redde een groot aantal kinderen over een wankele brug. waar over ze zelf met pröot levensgevaar als laatste ging. Men heeft haar willen eret en daarom werd haar geboorteplaats ge kozen V Half millioen huiseigenaren hebben een maatschappelijke taak In een door de plaatselijke afdeling van dé Nederlandse Bond van huis- en grond eigenaren georganiseerde Opènbare ver gadering heeft de heer Drs. A. W. Hermse uit Rotterdam, secretaris van de orga nisatie, gesproken over „Huiseigenaren én huurpolitiek". Spr. die ingeleid werd door Mr. D. te Winkel, ging allereerst het vraagstuk der huren na en consta teerde, dat men principieel bekeken geen bezwaar kan maken tegen het beleid der regering ten aanzien van de huren. Dit beleid immers lag in hetzelfde vlak als de prijsbeheersing van andere schaarse goederen en 't was de plicht der rege ring te zorgen, dat ieder een rechtmatig èn billyk aandeel kreeg. Het bezwaar van de Bond van huiseigenaren richt zich niet tegen de maatregelen op zich zélf, doch wel tegen dé billijkheid van de prijs en de duur van de periode, waarc dié billijkheid zich uitstrekt. Immers, op een gegeven moment bestond er geen enkel verband mèer tussen die prijs en de exploitatiekosten. Men dwong de ex ploitanten met verlies te werken. kosten van onderhoud stegen ten zichte van 1940 met 'n veelvoud en van rendémént was bij huizenexploitatie gocn sprake meer. En dan te bedenken, dat de regering in 1936 reeds ingreep in de ongewenste toestand door de invoering van de crisishypotheek-aflossingswet. In 1940 waren de huren nog meer doorge zakt. Toen de regering van mening was, dat een in de huurprijs gecalculeerde verliespost wegens leegstaand r«tet meer aanwezig was werd de grondbelasting ver hoogd. Was het wonder, dat de huis eigenaren in 1946 in het belang van de volkshuisvesting aandrongen o* huur verhoging? aldus Drs Hermse. De rege ring deelde toén mee, dat zij.als eigena resse van tienduizenden womngen vol komen bekend was met de ongewenste toestand, doch er gebeurde verder niets. In 1947 en 1949 werd weer de trom ge roerd. Door een parlementaire spoedbe- handeling werden de huren met 15 pet. verhoogd op 1 Januari 1951, dit, nadat in 1950 de Koreapiék was ontstaan, waar door bouwkosten en materiaal waren ge stegen en men praktisch, ondanks de 15 pet. verhoging, wéér op hetzelfde punt als in 1947 was aangekomen. Erger, er ontstond, aldus spr. een waanzinnige toe stand, doordat de rente van hypotheken belangrijk steeg, de periodiéke aflossin gen werden verdubbeld en Over het al gemeen werd verlangd, dat de toestand van dé woning op peil gehouden zou worden. Spr. zag dan ook geen enkel symptoom tot waardestijging der wo ningen, ook niet, nu men voor een twee de huurverhoging staat. Een rendabele exploitatie zal ook niet verkregen wor den, als de huren stijgen tot 150 pet. van die van 1940. Voor een huurverhoging, welke misschien 1 Juli en de kans is groot, dat het eerst op 1 Jan. 1954 het geval zal zijn ingaat,zoekt de rege ring compensatie door belastingverla ging en misschien een geringe loonsver hoging. Spr. noemde het pure dwaasheid om het gebouwd onroerend goed voortijdig te laten ondergaan, omdat vervanging veel duurder is. En toch leidt de tactiek de overheid hiertoe. Men moet de huurverhoging niet alleen politiek zien, doch ook economisch. In dit verband wees spr. op het feit, dat de gezamenlijke huiseigenaren een milliardenbezit be heren. Dit bezit is éen nationaal bézh dat door gedwongen slecht onderhoud ondermijnd wordt. Wil men dit voorko men, dan moeten de huiseigenaren en Nederland telt ten half millioen zich laten horen. Politiek gezien zouden ze 19 zetels in de Kamer kunnen bezetten, doch het is geenszins hun bedoeling een nieuwe politieke partij te stichten. Wel is het van belang, dat hun stem gehoord wordt, want ze hebben een maatschap pelijke taak, die niét misverstaan kan worden. Aan de openbare vergadering ging een ledenvergadering vooraf, Door de heer A. Dekkers werd hét jaarverslag uitge bracht, door de heer G. Bovenhorst het financieel verslag. In het bestuur werd in de plaats van wijlen de héér G. Rottink gekozen de heer D. Journee. Dividend Heemaf 10 pCt. De Raad van Commissarissen van Heemaf N.V. alhier heeft besloten aan de a.s. algemene vergadering voor te stellen het dividend over het boekjaar 1952 te bepalen op 10%. Joodse gedenkdienst Aansluitend aan de desbetreffende regeringsmededeling heeft het kerk bestuur der Nederlands Israëlitische gemeente alhier besloten morgen avond om half acht in de Synagoge aan de Burgemeester Jansenstraat een speciale godsdienstoefening te houden ter herdenking van de slacht offers en ter bezinning op de smart, ontstaan door de jongste, nationale ramp. Deze dienst is voor een leder toegankelijk, waarbij er op gewezen wordt, dat mannelijke bezoekers het hoofd gedekt dienen te hebben in een Joods Godshuis. De speciale dienst zal worden geleid door de heer L. Slagter uit Enschede. De orde van deze extra-dienst uit gevoerd in Hebreeuws met Nederland se vertaling, wordt bij de Ingang van de Synagoge uitgereikt. TWEE AANRIJDINGEN. Een personenauto, bestuurd door J. ter M. uit Zutphen. kwam op de Langelermaatweg in botsing met een personenauto van J. R.. alhier. Béide voertuigen werden beschadigd. Op het kruispunt TelgenNieuwe Markt botsten een vrachtauto, be stuurd door M. v. d. B., alhier en een personenauto, bestuurd door M. v. d. L. uit Eindhoven. Ook hier bleven de gevolgen beperkt tot enige materiële schade. ITALIAANSE OPERA KOMT NIET. In verband met de ramp, welke ons land heeft getroffen, zal de uitvoe ring van „Lucia di Lammennoor" door de Italiaanse opera geen door gang vinden. Concertgebouw De schrik van de 2e Compagnie Het luchtige en leutige verhaal, dat zich afspeelt in een onwaarschijnlijk Amerikaans leger, heeft als hoofdvertol ker Jimmy Durante, die, geassisteerd door Phil Silvers anderhalf uur lang ge- uniformeerde kolder van de beste soort laat zien. Het begint, als Jeeper Smith ên Breezy Jonês er niet in slagen hun stof zuigers te verkopen en via de verkoop van zo'n nieuw apparaat en zichzelf aan een wervingsöfficier, tegen hun zin het uniform moeten dragen. Vooral Jeeper, die steeds zo erg goed wil, maar het niet kan, wekt de lachlust met zijn schijn bare onnozelheid, Een lopend verhaal zit er in deze rolprent eigenlijk niet. Een aantal dwaze avontuurtjes, waarbij de dochter van de kolonel, de kolonel, de sergeant, en heel de compagnie een rol krijgen toebedeeld, volgen elkaar op. De eerste training wordt een soort carna- alsoptocht in militaire stijl, de nachte lijke rust ln de kazerne krijgt de allure een recreatiezaal in een jongens- penslónaat. Wanneer Jeeper het nut van de mechanisatie van de cavalerie gaat pfèken tegen een onwillige kolonel, maakt hij gebruik van allerlei vreemdsoortige middelen, als verkleedpartijen, een tank, die ais verhuiswagen zijn best doet en later ais reddende engel en „deus ex machina" het huis van de kolonel van de afgrond redt. Hiertussen door een show met verwikkelingen, waarbij Breezy optreedt als de ster van de avond en Jesper als apache-danseres op de plan ken komt. Telkens weer is echter het re- nept van zijn superieuren: de petoet, waar- hjj een eik opkweekt, welke hij Bliss als huldeblijk brengt. Bliss zit in moeilijk- heden, want haar hart gaat uit naar kapitein Radcliffe. die echter de opdracht heeft de compagnie van haar vader te mechaniseren. Dank zij Jeeper's tank die het huis redt, verandert de mening van de kolonel ten gunste van mechanisatie en krijgt de kapitein de hand van, zijn dochter en Jeeper weer de petoetEen film, die de moeite van het zien waard is, juist omdat zij zo pretentieloos is en daardoor een hartelijke lach uit het publiek weet te halen. Cinsema Palace „The greatest show on earth" Circasfilm van Cecil B, de Mille De filmregisseur Cecil B. de Mille heeft zich steeds een waardige zoon getoond van zijn land, Amerika, het land van de superlatieven. Hij heeft het steeds ge zocht in de duurste, langste en meest spectaculaire films. Maar met „The Grea- tet Shöw on Earth" heeft hij toch blijk baar een kroon op zijn werk willen zet ten. Hü ontdekte de circusfeer en pre senteert derhalve een circusschouwspel, zoals nog nimmer tevoren getoond is, noch in werkelijkheid, noch op het witte doek. De grootste circusonderneming ter wereld, het „Ringling Bros-Barnum en Baily Circus" werd voor dit dóël geën gageerd en een heel leger van artisten, onder wie zich ook sterren uit Holly wood mengden, kwam voor de camera. Het resultaat was niet gering, al staat in deze film in technicolor over het circus- léven niet alles op een even hoog peil. De film bestaat eigenlijk uit twee delen en ongetwijfeld moet het eerste deel het hoogst worden aangeschreven, Tot onge veer het midden draagt de film bijna een documentair karakter en biedt een beeld ven een circusprogramma, waarvan een dozijn normale programma's gemaakt zo.uden kunnen worden. Voorts wordt de toeschouwer een blik gegund ln het zwerversleven van de artisten en in het individuele lot van enkelen hunner. Prachtig, overbluffend zijn vele num mers, welke in oogverblindende parade voorbijtrekken. Iets van de magische aantrekkingskracht van de manege straalt van het witte doek de zaal in. Het oog kan zich verlustigen in een overdadige pracht van kleuren en cos tumes. Clowns, die ln zwermen optreden, brengen het beste wat er op hun gebied bestaat. Gevaarlijke dressuurnummers brengen de bezoeker in adembenemende spanning en geboeid volgt men' de sier lijke bewegingen van de trapeze-artisten. De documentatie van het circusbedrijf is boeiend en zeer geslaagd. Maar in het tweede deel laat de Mille de voor hem vreemde beheersing schieten en zorgt hij voor super-sensaties en emoties. Dan laat hij een circustrein verongelukken door misdadig opzet, dan ontsnappen roofdieren uit hun versplinterde kooien en kermen de gewonden tussen de ruïnes. In deze spectaculaire scènes laat de Mille, die terecht beroemd ls om het talent waarmede hij massa-scènes weet te or- 'ganiseTen, zijn zwakte in het schilderen van menselijke details, zien, hetgeen niet wegneemt, dat er ongetwijfeld ook velen zullen zyn, die juist het tweede deel pre fereren. Romantiek en sensatie. Dat biedt „The Greatest Show on Eearth" volop. En aan die romantiek en sensatie voegen de Hollywoodse filmartisten Betty Hutton Cornel Wilde, Charles Heston, Dorothy Lamour, Gloria Grahame en James Ste wart de laatste zwaar vermomd als clown nog schoonheid, charme, sen timent en intrige toe en zij laten zien, dat ook in het circusleven liefde en ja loezie belangrijke rollen spelen. De film doet haar titel alle eer aan en velen zullen ongetwijfeld met volle belangstelling, als gold het een echte circus-voorstelling, dit reusachtig- ste, kleurrijkste, luidruchtigste spekta kelstuk van Cecile B. de Mille volgen en ervaren dat deze Amerikaanse regis seur, die al dertig jaar geleden zijn eerste lauweren oogstte, zich zelf nog eens weer heeft overtroffen. Vlaggen halfstok Tot teken van algemene rouw wordt de bevolking verzocht morgen de vlaggen halfstok te hijsen. 25-jarig dienst jubileum Gisteren vierde de heer E. F. Ebt- ling, ass, groepsleider van het Con structiebureau der N.V. Hollandse Signaalapparaten alhier, zijn 25-jarig üienstjubileum. 's Morgens werd de jubilaris en zijn gezin ontvangen in het directiekan toor en daar .toegesproken door de Adj. Directeur, de heer G. J. Brink man, die hem de gebruikelijke ge schenken overhandigde, Hierna vond .een huldiging plaats door chefs -en collega's van het Con structiebureau. Bij" deze huldiging werd het eerst het woord gevoerd door de chef Constr. Bur. Ir. Y. Jor- na. De heer Jorna prees de rustige en gedegen wijze van werken van de ju bilaris en memoreerde hetgeen deze had gedaan voor de opbouw van het bedrijf. Na afoop van de toespraak bood spreker een bloemenmand aan en het cadeau van alle medewerkers van het Constructiebureau. Als twee de spreker voerde het woord de groepsleider,, de heer H. Offerein, die de heer Ëbeling 'n goed collega noem de zowel ln als buiten de fabriek. Als blijk van waardering bood spreker na mens de groep ook nog een cadeau aan. Tot slot dankte de jubilaris allen voor het medeleven en de cadeaux. Twee personen aangehouden Gisteren werden hier twee perso nen aangehouden. De Rotterdammer G. van B. werd gearresteerd omdat hij er van verdacht wordt verschil lende rijwieldiefstallen te hebben ge pleegd. Gisteren werd hij ook aange troffen met een flets, die hij had ont vreemd. A. de J. uit Oldenzaal werd aange houden, omdat liii nog een boete te betalen had. Hij werd overgebracht naar het Huis van Bewaring te Al melo, waar hij waarschijnlijk de ver vangende hechtenis zal moeten uit ziften. Een 'on van de gemeente Enschede De gemeenteraad van Enschede, die vanmiddag om half een in spo eisende vergadering is bijeengekomen om een voorstel te behandelen inzake een crediet voor de bouw van een hallenschool heeft op voorstel van B en W. een bedrag van f 100.000.uit de reserve genomen en dit beschik baar gesteld aan het Rampenfonds. De voorzitter, burgemeester M. van Veen hield een toespraak, waarin hij o.m. opmerkte dat Enschede ruimte heeft voor 600 evacue's. De raad aan vaardde een principe besluit om te zijner tijd een getroffen gemeente te adopteren. Personeel Vliegbasis bracht 2500 bijeen EN BOVENDIEN EEN WAGON MET KLEDING De commandant van de vliegbasis Twente, luitenant-kolonel vlieger waarnemer jhr. R. W. C. G. A. Wit-' tert van Hoogland, deelde ons heden morgen mede, dat door hét gezamen lijke personeel van de vliegbasis een bedrag van f 2500 wérd bijeenge bracht, welk bedrag vandaag is over gemaakt aan het Nationale Rampen fonds. Twee dagen geleden vertrok van het vliegveld een wagon met kleding, eveneens door het lucht- machtpersoneel ingezameld, met be stemming Hulst in Zeeuws Vlaan deren. DELDEN Delden bracht meer dan 20 mille bij elkaar De steun aan de getroffen gebie den geeft de organisatoren handen vol werk. De stroom van gelden houdt nog steeds aan. Inclusief overboekin gen per giro werd in Stad- en Ambt Delden tot op dit ogenblik f 20.150, gegeven. Een bijzondere vermelding verdient de buurtschap Hengevelde, waar ongeveer f 5.000,werd bijeen gebracht. Een grote hoeveelheid goe deren staat gereed voor verzending. Er blijkt nog grote behoefte te be staan aan laarzen en in het bijzon der lieslaarzen. Deze artikelen kun nen aangeboden worden bij de heer H. Schweigman, die voor onmiddel lijke verzending zorgdraagt. Inmiddels zijn in Delden 13 eva cué's ondergebracht; het betrof hier familieleden. Het rijshouthakken ls zeer goed verlopen. Ongeveer 500 Deldenaren meldden zich aan. Een Deen, die een grote groep houthakkers zag vertrek ken informeerde wat er aan de hand was. Toen hem een en ander uiteen gezet werd, stalde hij zijn wagen, kocht een hiep en heeft de hele dag geholpen. VRIEZENVEEN De eerste evacue's aangekomen Gistermiddag zijn alhier twee auto bussen met 40 evacué's aangekomen, afkomstig uit Sommelsdijk en Mid- delharnis. Oorspronkelijk zouden zii in Wateringen by Den Haag worden opgenomen. Daar er bij de daar reeds aanwezige 300 nog 300 bij zou den komen, hebben deze 40 zich in verbinding gesteld met bevriende re laties in Vriezenveen. ALM EU) Almelo komt in actie voor Zierikzee De burgemeester van Almelo, mr. •J. M. Ravesloot, is Vrijdag in gezel schap van de wethouder van onder wijs en openbare werken, de heer A. J. Frederiks en een vertegenwoordi ger van het Roode Kruis, vertrokken naar het noodgebied. De drie heren bezoeken de door Almelo geadopteer de stad Zierikzee om zich van de toestand daar ter plaatse op de hoogte te stellen. In de begrotingszitting van de Al melose gemeenteraad a.s. Maandag- zal de burgemeester een overzicht geven van de omvang van de ramo in Zierikzee. Waarschijnlijk zal het gemeentelijk apnaraat ingeschakeld worden voor de hulpverlening in die i plaats. 1 TWENTE VOLOP AAN DE SLAG Het hakken van rijshout voor de rampgebieden wordt onverminderd voortgezet. In Delden waren gisteren honderden vrijwilligers aan het kap pen in de uitgestrekte bossen van het landgoed Twickel. Het resultaat van een aag enthousiaste arbeid was 6000 bossen rijshout. Deze liggen voor ver zending gereed en zullen op het eerste sein naar het Westen worden ver voerd. Vanmorgen lag het werk nagenoeg stil. Vanmiddag is men echter weer volop aan de slag gegaan. De plaat selijke vrouwenverenigingen hebben de hakkers verrast met een kopje koffie. Vanuit Borne zijn gisteren 12 grote trailers van 12 tot 15 ton, hoog op gestapeld met rijshout naar Rotter dam vertrokken. Het hout kon direct in schepen worden overgeladen voor vervoer naar Ouddorp. Vandaag ver trekken 16 trailers met hout naar Rotterdam. In Bornerbroek en Saas- veld zijn tussen de vier en zeshonderd vrijwilligers dag en nacht in de weer met hakken. In Tubbcrgen zijn ongeveer 140 vrijwilligers aan het kappen. Een boseigenaar heeft in Vasse het hak hout op een 10 ha. groot terrein be schikbaar gesteld. BORNE ZONDAGSDIENST. Van Zaterdag 7 Februari 2 uur tot Zondagavond 12 uur vervult dokter W. Stomps, Pr. Bernhardlaan 23,. tel. 431. de Zondagsdienst voor doktoren. Stijgend spaartegoed. Bij de Nutsspaarbank werd gedurende de afgelopen maand inselegd f 26.881.32 en terugbetaald f 12.212,90. Geslaagd. Te Utrecht voor het vakdiploma slager de heer G. J. A, Rensink. De heer H. Rikken te Zenderen slaagde in Zwolle voor het diploma vakbekwaamheid detailhandel tabak. BENOEMD. Tot derde onderwijzer aan de Bornse U.L.O.-school is benoemd de heer J. Meck uit Groningen. Tot dirigent van de Christelijke muziekvereniging „De Bazuin" is be noemd de heer K. van Gelder, alhier. GOOR Voor het Nationaal Rampenfonds De geldinzameling voor de getrof fenen van de watersnood heeft tot nu toe in Goor opgebracht f34.445,39. F 10.645,39 is afkomstig van particu lieren: f800,van verenigingen en f 23.000,van de industrie. Boven dien heeft de plaatselijke industrie 1880 lakens, 14.000 zandzakken, 220 dozen zakdoeken en 80 overhemden beschikbaar gesteld. De kledingsinza- meling had het volgende resultaat: 516 damesmantels, 167 herenjassen, 422 jurken. 75 lakens. 91 slopen, 61 dekens. 15 matrassen. 81 rokken, 400 stuks herenondérklèding, 374 over hemden, 150 herencostuums, 35 zak ken schoenen, 13 pakketten baby- goed. 17 paketten damesondergoed. 26 paketten kinderkleding en nog tal van andere artikelen, zoals kousen, sokken, klompen, vesten shawls, werkjassen, werkbroeken slipovers, truien, handschoenen, hoeden, pet ten, pyama's, blouses, jumners, hand doeken, theedoeken, drie kinder wagens en een wieg. Met een zevên- tons dichte trailer zijn de goederen naar het Roode Kruis in Den Haag gebracht. Men was daar zeer ver heugd, dat alles goed gesorteerd en in pakketten met inhoudsopgave werd afgeleverd, zodat direct met de aflevering aan de nood gebieden kon worden begonnen. De kleding wordt volgens aanvragen van de getroffen gemeenten in bestelwagens afge leverd. De lakens zijn voor de nood ziekenhuizen bestemd. Men denkt nog voor Zondag met de distributie gereed te zijn. Vijftien pakketten, die niet meer in de vrachtauto kon den zijn in Goor achtergebleven en zullen nagestuurd worden. De ge mengde Zangvereniging „Tavenu" heeft f250.— aan het Nationaal Rampenfonds geschonken en de- kleurkanarlevereniging „Kanaria" f 75.De buui'tvereniging „Grote straatWaterstraat heeft het bedrag, dat bestemd was voor een feest avond beschikbaar gesteld. Bals en openbare vermakelijkheden zullen Zondag niet plaats vinden. JAARVERGADERING A.N.B. Tijdens de jaarvergadering van de afdeling Goor van de A.N.B, zijn de bestuursleden W. P. Schuifelen en J. Brouwer opnieuw benoemd. Als nieuw bestuurslid is gekozen de heer, B. Altena. Voor het Nationaal Ram penfonds is f 20.— geofferd. RUSSEN HET BELANG VAN EEN T.B.C.-VRIJE VEEMARKT. In café de Bakker werd op initatief van de vereniging Marktwezen en plaatselijke belangen een voorlich tingsbijeenkomst gehouden, in ver band met het t.b.c.-vrij maken van de Ryssense veemarkt met ingang van Maandag 2 Maart a.s. Als spreker was uitgenodigd dr Post. directeur van de provinciale gezondheidsdienst voor dieren te Zwolle. Volgens spr. is de toestand op de Riissense markt zodanig, dat de aan voer van zgn. reageerders niet meer van grote betekenis is. Het aankopen van vee op een niet-vrije markt is niet wenselijk, aangezien het besmet tingsgevaar voor het vee zeer zeker aanwezig is. Verder zullen 34 zuivel fabrieken in Overijssel geen melk meer ontvangen van bedrijven af komstig van zgn. reageerders. In verband met de nationale ramp is het van bijzonder belang te achten dat de veestapel gezond zal worden gemaakt. Van groot belang is het. wanneer straks de vraag naar vee groter zal worden, tengevolge van de ramp, dat het vee kerngezond kan worden afgeleverd. Verder noemde spr. nog de strenge maatregel van het afslachten van vee waarbij mond- en klauwzeer wordt geconstateerd: in dit verband wees hij nog op de noodzake lijkheid van inenten. Spr. wees nog on het dezer dagen genomen ministerieel besluit, waarbij werd besloten gedupeerde landbou wers een tegemoetkoming te verlenen van f 500 boven de slachtwaarde. in- d;en opnieuw een t.b.c.-reactie ont staat. Tenslotte deelde dr Post nog mede. dat i.v.m. het niet meer toelaten van oningeënt vee op de markt tot 15 April a.s. nog toestemming kan wor den verkregen voor de aanvoer van vee, dat voor 1 Januari ls ingeënt.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2