HENCELCSCH DAGBLAD Hulpverlening thans gecoördineerd Nationale Rouw Provinciale Opbouworganen van grote waarde 1372 slachtoffers Eisenhower stelt commissie in voor watersnooclgebieden in Europa Zonder verblij fsvergunning geen toegang ADVERTENTIETARIEF: By vooruit betaling" Per mm. 14 ct. (min. 20 mm.) Ingez. Med. 3 x adv. prijs. ..Brie ven onder no." of ..Adres Bureau" 20 ct. extra. Kantooruren: 812.30 en 2—6 uur. Zaterdags van 812.30 uur. ZATERDAG 7 FEBRUARI 3953 STRIJDEND NEDERLAND ABONNEMENTSPRIJS: Bij vooruit betaling: Per week 47 ct. Per kwartaal J 610. Losse nummers 13 ct. Bureau: Nieuwstraat 36. Hengelo (O). Telefoon Directie en Redactie 2303. Telefoon Administratie 2304 Postgiro 481431. 12e JAARGANG No. 32 - 10 FAG. Dinsdag a.s. de evacuatie voltooid MOEILIJK is het te beseffen, dat nog geen week geleden de eerste berich ten over het onheil, hetwelk ons land heeft getroffen, wereldkundig werden. Zelden hebben de Nederlandse couranten In zo korte tijd zo vol gestaan met on heilsberichten als deze week. De ramp spoed is zo hoog gestegen, dat het vrijwel ondoenlijk is in woorden uit te drukken, •wat in ons omgaat bij het lezen van de reportages uit de geteisterde gebieden ,'en bij het aanschouwen van de aangrijpende foto's. De werkelijkheid is echter nog veel erger, dan uit dit alles kan blijken. Prins Bernhard heeft er als voorzitter van het Nationaal Rampenfonds Donderdagavond In zijn gevoelvolle radiotoespraak al op gewezen, dat alleen eigen waarneming in staat is de gruwelijkheid van het gebeurde werkelijk te doen begrijpen. Hoewel het thans onmogelijk lijkt, dat er zich nog slachtoffers in onmiddellijk levensgevaar in het rampgebied bevinden, wordt de lijst van doden iedere dag langer en het ziet er niet naar uit. dat deze lijst zeer spoedig kan worden afgesloten. Ons land is in diepe rouw gedompeld en met deernis vervuld met al degenen, die aan het rampzalige samenspel van natuur krachten zijn ten offer gevallen. Morgen zullen wij in alle ootmoed onze vele land genoten herdenken, die zo gruwzaam om het leven zijn gekomen en onze .gevoelens van sterke ontroering gaan uit naar de nabestaanden, die hun verdere leven de herinnering aan deze smartelijke dagen met zich mee zullen hebben te dragen. Naast een algemene verslagenheid in ons volk over het gebeurde is er gelukkig ook een verheugende energie aan de dag getreden om in volkomen solidaire samen werking, over alle scheidslijnen heen, te helpen wat er te helpen valt. HIER en daar vraagt men zich af of de regering op de Zondag van de ramp wel spoedig genoeg die maatregelen heeft getroffen, welke later noodzakelijk bleken. Wij willen ons niet ontveinzen, dat er achteraf gezien mogelijk op sommige punten niet doortastend genoeg is opge treden. Hierbij denken wij in het bijzon der aan het feit, dat het zo lang heeft geduurd voordat er vliegtuigen zijn opge stegen om een goed overzicht te verkrij gen. Blijkbaar heeft de overheid op de eerste dag van de ramp de indruk gekre gen, dat het zwaartepunt van de over stromingen in de buurt van Dordrecht en Rotterdam lag, want dit waren de plaat sen, welke 't eerst „in het nieuws" waren Over de andere gebieden hoorde men in eerste aanleg vrijwel niets, wat eigenlijk een zeer somber teken had moeten zijn. Wij zullen er echter goed aan doen ons definitieve oordeel over de misschien wat trage start van de hulpverlening op te schorten tot de regering de gelegenheid heeft gehad zich hierover in de Tweede Kamer uit te spreken. In de eerstvolgende nota van minister-president Drees. welke hij aan de Tweede Kamer zal aanbieden, zal over dit punt naar wij veronderstellen ook wel het een en ander worden opge merkt. AAN de gunstige kant van de balans staat in ieder geval, dat de later opgebrachte activiteit, zowel van particu lieren als van overheid in en buiten ons land boven alle lof verheven is geweest en zeker nog steeds is. Enige hoop kunnen wij putten uit de berichten, dat de eerste gaten in de dijken al zijn gedicht en dat er voor grote gebie den geen direct gevaar meer bestaat. Ook de weerberichten zijn niet bijzonder on gunstig te noemen. Op de meeste bedreig de plaatsen zijn thans voldoende hulp krachten en materiaal aanwezig, zodat het er naar uitziet, dat uitbreiding van de ramp niet meer behoeft te worden ge vreesd. Men mag dan ook wel zeggen, dat nu de phase van de consolidatie van de toestand is aangebroken. De hulpverle ning aan degenen, die in levensgevaar hebben verkeerd, is namelijk achter de rug! Wij twijfelen er niet aan, of de waterstaat in al zijn geledingen zal van nu af alles op alles zetten om de periode van het herstel zo spoedig mogelijk te laten beginnen. Ook hierbij mag geen uur ver loren gaan. maar wij moeten hierbij goed in het oog houden, dat de ramp. welke ons land heeft getroffen in de waterstaats geschiedenis der laatste eeuwen in om vang haar weerga niet vindt. Het herstel zal dus zeker veel tyd. deskundigheid en offervaardigheid vereisen. Nederland heeft deze week zeer zware slagen te incasseren gekregen, maar ver slagen is het niet. Ons aller streven zal op en spoedig en volledig herstel gericht moeten zijn. Onze diepste behoeften richten zich echter eerst op het gedenken van de slachtoffers, waartoe wij allen morgen in algemene eensgezindheid gelegenheid krijgen. Weerbericht Weersverwachting van het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot Zondagavond. Aanhoudend vorst Opklaringen, maar ook enkele plaatse lijke sneeuwbuien en hier en daar tij delijk mist. Weinig wind. In de kust streken lichte tot matige, elders in het land matige tot strenge vorst. Zondag 8 Februari: Zon op 8.09 onder 17.40 Maan op 3.46 onder 10.58 Maandag 9 Februari: Zon op 8.07 onder 17.42 Maan op 4.58 onder 11.44 In wel zeer korte tijd is de ambtelijke molen voor het hulpverleningswerk op gang moeten komen. Er wordt wel eens gezegd, dat deze molen langzaam pleegt te malen, maar in deze dagen is wel bewezen, dat het niet altijd het geval is. Den Haag heeft met grote voortvarendheid en met grote besluit vaardigheid een coördinatie van het hulpverleningswerk in zijn vele facetten tot stand gebracht. Daardoor is het mogelijk geworden, dat dit grote en voor een niet gering deel geïmproviseerde apparaat zonder grote hape ringen loopt. De vlotte maatregelen zijn o.m. mogelijk geworden, omdat zich van het Nederlandse volk in al zijn geledingen een verkwikkende bereidheid te helpen heeft meester gemaakt. Daarbij werken de grote hulpverlening organisaties als het Roode Kruis met een grote efficiency, terwijl het prr.vinciale hulp verleningswerk op gelukkige wijze kan worden gebundeld in rie provinciale opbouworganen, die daarmede voor hun bestaan een alleszins overtuigende rechtvaardiging hebben gegeven. Volgende week begint tweede faze Sedert Dinsdag is voor het uitstip pelen van de grote lijn een interde partementale coördinatie commissie werkzaam. Daarin hebben onder voor zitterschap van dr. Beel 'de secreta rissen-generaal van de departemen ten van Oorog, Economische Zaken, Landbouw. Financiën,-Sociale Zaken, Binnenlandse Zaken en van Verkeer en Waterstaat zitting. In deze com missie heeft men, zoals de secretaris generaal van het dep. van Binnen landse Zaken. dr. M. J. Prinsen het gisternamiddag heeft uitgedrukt, een ontmoetingspunt gevonden, waar alle problemen, die zich voordoen op de meest efficiente wijze kunnen worden besproken. Voor het in ontvangst nemen van de buitenlandse hulp. die in zeer grote mate wordt aangeboden, is nu een sub-commissie ingesteld. Voor de kwesties, verband houden de met de schadevergoeding is thans een commissie werkzaam onder lei ding van minister van de Kieft. ter wijl minister van Thiel de leiding i heeft van een commissie voor maat schappelijke zorg aan evacue's. Over de schaderegeling, zomede over de zorg aan evacue's. zullen op korte termijn maatregelen worden genomen. De zorg voor evacué's Ten einde een vlotte gang van za ken te bevorderen met betrekking tot de financiële hulp aan evacue's, is de regeling voor oorlogsslachtoffers waar van dc werking bij de gemeentelijke diensten bekend is. van kracht ver klaard- De regeling geldt voor allen, die tengevolge van de ramp zonder inkomen ziin gekomen en is met in gang van I Februari van kracht ge worden. De uitkeringen zullen ten hoogste 90 pet. van het laatst genoten inko men bedragen. Deze uitkeringen zul len overal van gemeentewege geschie den. Voor de vergoedingen aan de kost- gevers is er een concept-regeling ge reed gekomen. Vanwege het departement van Maatschappsijk Werk heeft men, ter voorkoming van verwarring bij de daadwerkelijke hulpverlening, con tact opgenomen met de Commissaris sen der Koningin in de onderschei den provincies. De provinciale opbouworganen het samenbundelingsorgaan voor alle instellingen voor maatschappelijk werk zullen, voorzover dat nog niet is geschied, voor de zorg en hulp wor den ingeschakeld. Od deze wijze kan een efficiente taakverdeling worden bewerkstelligd. Naar dr. Prinsen verwachtte, zal de eerste fase eindigend met de af sluiting van de evacuatie Dinsdag a.s. kunnen worden afgesloten. Over de totale omvang van de evacuatie heeft men nog geen exacte gegevens. En zijn veel mensen, die spoedig weer naar hun woonplaats terugkeren, maar het getal 50.000 schijnt wel als vrij juist te mogen worden aangewe zen. De tweede fase zal worden gevormd door de revacuatië, het herstel van de dijken en de verdere wederopbouw. Het coördinatie-orgaan is opge richt om de samenwerking op velerlei gebied tot stand te brengen. Het is een Instelling voor ae eerste dagen en aan zijn werkzaamheid zal zodra zulks maar enigszins mogelijk is. een einde komen. Dan gaat aïles weer In liet Paleis aan het Lange Voorhout in Den Haag, ontving Koningin Juliana gistermiddag de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken John Foster Dulles (2e van links) en de directeur van het bureau voor wederzijdse veiligheid, Harold E. Siassen (rechts), die vergezeld werden van de Amerikaanse ambassadeur in ons land Selden Chapin (links). C0EREE-0VERFLAKKEE HET ZWAARST GETROFFEN Het totaal aantal genoteerde slachtoffers bedraagt thans 1372. Uit de ons thans ter beschikking staande gegevens blijkt, dat de meeste slachtoffers gevallen zijn op het eiland Goeree en Overflakkee namelijk 433. Over de andere eilanden en gebie den zijn de cijfers als volgt: Tholen 304; Brabant 187; Hoeksche- waard 144; Schouwen-Duiveland 115; Noord-Beveland 41; Voorne Putten 27; Zuid-Beveland 26; Zuid-Holland 18; Oost Zeeuwsch-Vlaanderen 12; IJs- selmonde 10; St. Philipsland 9; Noord Holland 6; Walcheren 5 Alblasser- waard 4; Land van Heusden en Altena 3; Tien Gemeten 2; Beij er- land 2; Aangespoeld van elders 24. coördinatie-commissie geen bemoeiin gen hebben met het herstel. Het coördinerend orgaan heeft deze dagen zeer nuttig en zeer belangrijk werk gedaan, ook en voorzover er een zeer vruchtbare samenwerking is tot stand gebracht met het Roode Kruis en het Rampenfonds. Het Rampenfonds, sedert '37 sla pend. en slechts bestemd om bij ca lamiteiten van betrekkelijk beschei den omvang op te treden, zag zich thans voor een opgave gesteld, waar van de draagwijdte niet bij benade ring is te schatten. Ook hier is een zeer gelukkige sa menwerking met de overheid verkre gen. Als provincies, waar evacué's wor den ondergebracht fungeren thans Noord-Brabant. Zuid-Holland en Utrecht. Voorshands lijkt dat voldoen de. Voor aanbiedingen uit andere pro- langs de normale kanalen. Zo zal de vincies houdt men zich intussen open. Aanhoudende vorst Boven Scandinavië bevindt zich een vrij krachtige hoge- drukgebied dat geheel met kou de luchtmassa's, die tot grote hoogte reiken, is gevuld. Uit Zuid-Zweden worden mini mumtemperaturen van tien tot twintig graden onder nul ge meld en ook in Denemarken vriest het ongeveer tien gra den. Deze koude lucht stroomt langzaam uit over West-Euro pa. In ons land heeft het van nacht over het algemeen matig gevroren (min 5 tot min 10), maar op de Veluwe zijn plaat selijk minimumtemperaturen van 13 graden opgetreden. De ze lage temperaturen werden veroorzaakt door opklaringen bij weinig bewolking en moe ten worden beschouwd als zo genaamde stralingskoude De koude lucht veroorzaakte ook in Engeland en in Frank rijk, uitgezonderd het uiterste Zuiden en de Atlantische kust gebieden, vorst. De depressie-activiteit op de Oceaan is niet groot. Het ho- gedrukgebied in Scandinavië vertoont geen teken van ver zwakking. Er is daarom geen reden om een spoedig einde van de vorst te verwachten. Aangezien er de komende nacht in Nederland weinig wind zal zijn en ook opklaringen wor den verwacht, kan op verschil lende plaatsen strenge vorst optreden. Met levendige belangstelling bekijken deze ouden van dagen, geëvacueerd uit het Verplegingshuis te Zierikzee, een krant, met artikelen en foto's over de ramp. die „hun" landstreek heeft getroffen. Thans zijn zü ondergebracht in het Evacuatie centrum te Amersfoort, doch zy zullen zo gauw mogelijk verhuizen naar het Ryks- opvoedingscentrum in deze stad. Josine Kik van der Velde (89 jaar) rechts, en Marianne van Dommelen, verdiept in hun lectuur. Spaden, dekens, sinaasappelen en geld Engeland deelt giften met Nederland (Van onze correspondent.) De noodkreet van de getroffen ge bieden vindt overal ter wereld gehoor. De verschillende soorten particuliere hulp, die reeds ontvangen zijn, wor den nu gecentraliseerd. In Amerika heeft President Eisenhower een ltabi- nets-commissie onder voorzitterschap van minister Foster Dulles ingesteld, die plannen zal maken voor effectieve steun. Een Amerikaanse fabriek heeft 25 buitenboordmotoren geschonken, Kardinaal Spellman heeft voor Neder land, Engeland en België bedragen beschikbaar gesteld. Ook Duitsland laat zich na de op roep van Dr. Adenauer niet onbetuigd. De „Nordsee-werke" heeft onmiddel lijk de normale productie stil gelegd voor de bouw van 25 hulpboten met een speciale contructie. Zo nodig zal er nog een tiental volgen. Vele fabrie ken hebben goederen geschonken en ook van particulieren worden bij het Duitse Roode Kruis nog steeds gaven ontvangen. De pers heeft een grote hulpcampagne opgezet in samenwer king met de verschillende organisaties. Voor de wederopbouw hebben zich technici op allerlei gebied beschik baar gesteld. Deze ramp maakt op de Duitsers meer indruk dan de vluchte lingen, die nog steeds uit het Oosten komen. Sneeuwruimen en krenten Zweedse kinderen in Gefle brachten met sneeuwruimen ruim 600 kronen bijeen, die gevoegd werden bij de op brengst van de inzameling met een totale waarde van 3 millioen kronen. De Noorse spoorwegen zullen de goe deren. die in het land worden bijeen gebracht. gratis vervoeren. Uit Dene marken worden per vliegtuig grote aantallen spaden, kruiwagens en andere materialen gestuurd. Ook hier doet het Pood° Kruis od alle £°bieöen goed werk. Luxemburg zendt 5000 dekens. Zwitserland is bereid barak ken met meubilair beschikbaar te stellen. Griekenland wil ook van zijn; medeleven blijk geven en ziet daartoe geen andere mogelijkheid dan door krenten en wijn naar d-> noodgebie- den te dirigeren- Van Finland is hout voor de dijken te verwachten, even als 12 grote barakken, waarin 600 per LONDEN, 7 Febr. In het Lagerhuis ging gisteren een gejuich op, toen de minister van binnenlandse zaken, sir David Maxwell Fyfe, mededeelde dat besloten was de ontvangen giften met Nederland te delen en dat de eerste zending goederen reeds naar ons land was verzonden. Een troepenmacht van tienduizend man heeft thans de helft van de bij na 300 gaten in de Engelse dijken voorlopig gedicht; op sommige plek ken blies de marine zelfs de zeewe ringen op. om de terugstroming van het water naar zee te vergemakkelij ken. De regering geeft een financiële byarage aan elk gezin, dat slachtof fers van de ramp opneemt; deze bij drage dekt de kosten van huisvesting. sonen onder te brengen zijn. Ook 10 ton isolatiemateriaal staat klaar. Een vliegtuig van de K.L.M., dat op weg hierheen. Lissabon aandeed, heeft daar goederen, verzameld door de vrienden van Nederland, ingeladen. (Zie vervolg 2e blad pag. 2) Bijna 17 millioen voor Rampenfonds Bij het Nationaal Rampenfonds was tot gisteravond een bedrag van f 16.900.000.— geteld. Antillen hebben l1/* millioen bijeen Bij het hulpcomité op Aruba is een bedrag van ruim 200.000 Ned. gld. binnengekomen voor de slachtoffers van de watersnood. Hiermee is het totaal bedrag, dat op de Antillen bij eengebracht is, gestegen tot meer dan f 1.250.000 gulden (Ned. Crt). i Plunderaars op Goeree Overflakkee In Hellevoetsluis is gisteren een evacuatiebureau opgericht, dat toezicht zal uitoefenen op degenen, die het eiland Goeree Overflakkee willen betre den of daar reeds verblijven. Het bureau zal verblijfsvergunningen uitreiken, die een geldigheidsduur hebben tot wederopzegging. Zonder deze verblijfs vergunningen zal men de toegangspoort tot Goeree Overflakkee Helle voetsluis niet meer mogen passeren. Op het eiland zelf zal een strenge controle worden uitgeoefend. Deze regeling zal stipt worden uitgevoerd om diefstallen uit verlaten woningen en boerderijen tegen te gaan. Met het herstel wordt begonnen De burgemeester van Middelharnis deelde gisteravond mee. dat dieven een grenzeloze brutaliteit ten toon spreiden. In één geval werd de deur uit een woning gezaagd en werden uit deze woning een aantal sieraden een gouden horloge en voorts enige kleren gestolen. Een ander geval be treft de diefstal van een geslacht varken. De Rijkspolitie heeft op dracht gekregen bij nacht af en toe schijnwerpers te richten op de in of nabij het verdronken gebied staande veriaten woningen om zodoende everijhuele ö'>ve?,< od heter-iaad te kunnen betrappen. De toestand in Middelharnis is thans aanzienlijk rustiger geworden. Het evacuatiebureau heeft gisteren aan 700 personendie in Middelhar nis verblijven, verblijfsvergunningen uitgereikt. Ook is een arbeidsbureau opgericht, dat personen, die nog niet bij het herstelwerk zijn ingeschakeld aan het werk zal zetten. Op geheel Goeree Overvlakkee wordt reeds de eerste hand gelegd aan de uitvoering van door verschil lende instanties in gecoördineerd overleg vastgestelde plannen voor herstel van het eiland. Allereerst wil men het leven in normale banen te rugbrengen. Daarna zal het accent worden gelegd op het herstel. Dit herstel zal zich voorlopig beperken tot de binnendijken, hoewel men de buitendijken niet zal veronachtza men. Doch een vlot herstel van de zwaar gehavende binnendijken zal het mogelijk maken, dat over deze dijken vervoer van materialen voor de dichting van de ongeveer zestig gaten in de buitendijken van het eiland mogelijk wordt. Thans ziin deze punten over land niet bereik baar. Op Goeree Overvlakkee is gisteren een aantal genietroepen gearriveerd, die in samenwerkine met de autori teiten en werkkrachten van de Rijks waterstaat de herstelwerkzaamheden zullen uitvoeren. Pas nadat de bin nendijken ziin hersteld, zal men zich met volle energie kunnen werpen op de dichting van de gaten in de bui tendijken. Men denkt hierbij in de eerste plaats aan dichting van het grote gevaarlijke gat in de buiten dijk bij Oude Tonge. Voorts staat op het programma het herstel van de breuk in het waterleidingsnet bii Stellendam. De watervoorziening op het eiland wordt geregeld door het waterleidingbedrijf in de duinen bij Ouddorp. Door de ernstige buisbreuk bij Stellendam zijn alle gemeenten in de omgeving van Middelharnis af gesloten. Een waterleidingsbedrijf heeft aangeboden technici te zenden om de buisbreuk te herstellen. Dit zal gebeuren zodra Stellendam is drooggevallen. Thans wordt Middel harnis dagelijks voorzien van drink water door een tankboot. In Middel harnis ziin twee centrale keukens van het Roode Kruis opgesteld, die de achtergebleven bevolking en de dijkwerkers van eten voorzien. Een aantal ducks heeft gisteren het dode vee uit de stallen in het verdronken land gehaald Het is met schepen vervoerd naar destructiebe drijven. Het dode vee wordt op waar de geschat, opdat dit bedrag later aan de eigenaars kan worden uitbe taald. Een aantal slachtoffers uit Mijidel.- harnis is gisteren ter aarde besteld in Dirksland. Een groot aantal slachtoffers uit Oude Tonge. werd daar in een gemeenschappelijk graf begraven. Rampgebied geen kijltgebied De regering doet een dringend be roep op de bevolking zich niet on nodig naar het rampgebied te be geven. Met name kijklustigen en per sonen, die familieleden of bekenden in het rampgebied willen opzoeken, of willen trachten aldaar inlichtingen over hen te verkrijgen, kunnen de hulpverlening en de herstelwerkzaam heden belemmeren. Daarom wordt hun dringend verzocht aan hun voor nemen, hoe begrijpelijk op zichzelf ook, geen gevolg te geven. De politie heeft opdracht deze personen niet tot het rampgebied toe te laten. Bovendien verzoekt de regering ook de streken in de nabijheid van het rampgebied niet onnodig te bezoeken. Zy vraagt dit, opdat de hulpverlening en de herstelwerkzaamheden voort gang kunnen hebben en verkeers opstoppingen worden voorkomen. De regering vertrouwt, dat de bevolking ook in dit opzicht alle medewerking zal willen verlenen, zodat eventuele nadere maatregelen ter beperking van het verkeer achterwege kunnen blij ven. Weg uit de vertrouwde omgeving, gevlucht voor het water uit het Verplegingshuis te Zierikzee, zitten deze oudjes thans in het Evacuatiecentrum te Amersfoort. Zij zullen worden ondergebracht in het Rijksopvoedingsgesticht in deze stad. Maar, zo gauw de toestand in het stadje Zierikzee dit toelaat, zullen zy wel weer naar „hun" stad willen terugkeren, want als je zo oud bent. dan kun je in de vreemde niet meer aardenMaartje Korduck links (85 jaar) en Adriaan van der Cingel, (75 jaar) onder de hoede van een verpleegster.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1