HetSt.Willibrord Apostolaat Drie mannen en een vrouw in Sovjet-Unie gearresteerd Protesten van Noordelijke luisteraars vinden gehoor VIKE A DOMUI Een cafetariastal in vraag en antwoord Voor de Amerikanen spionnage bedreven Invoering F-M-systeem noodzakelijk geacht NATIONALE ROUWDAG Handel in bonkaarten van de illegaliteit Zaterdag 7 Februari 1953 Pagina 9 De ellende van de watersnood Als er een God is,hoe kan Hij zulk een ellende toelaten? Waarom heeft God Nederland getroffen met zulk een ontzettende rampicaarbij zoveel onsehuldigen om het leven ktvamen? Kan men nog vreugde in het leven heb- ben wanneer men de bizarre werkelijkheid van de ramp in de overstroomde gebieden heeft gezien? Antwoord. Geen wonder dat men, nu ons land door zulk een zware natuurramp is getroffen, alle aandacht heeft voor het probleem van het lijden. Ineens zijn de moeilijkheden verdwe nen over onze Maria-verering, het onfeilbaar leraarsambt van de H. Vader, de machtswellust van de Roomse Kerk, welke mo gelijkheden er bestaan van een vagevuur, de voorbeschikking en wat al meej\ Zijn ze niet ver dwenen, in elk geval nemen ze een tweede plaats in bij de ge dachten van de Nederlanders: allen denken allereerst aan de ramp die ons trof en houden zich daarmede bezig. Nu komen de vragen los hoe dit wel mo gelijk is. Niet alleen hoe de zee zo wild kon zijn en de dijken het begaven, maar hoe Hij die zo neemt men altijd toch nog wel aan zee, aaide en wat daarin is beheerst, dit kon toe laten of welke bedoelingen Hij daarmede gehad heeft. Allereerst zouden we willen zeggen dat wanneer iemand niet een bijzondere openbaring van God heeft ontvangen hij niet het recht heeft Gods bedoelingen van deze ramp te interpreteren. „Groot is onze Heer, geweldig Zijn macht, Zijn wijsheid on eindig" (Ps. 147,5). „Zie God is groot door zijn kracht: Wie is heerser als Hij? Wie schrijft Hem zijn weg voor, wie zegt: Gij handelt verkeerd?" Job. 36. „Zie, God is groot, wij begrij pen Hem niet" (Job. 36). Gods raadsbesluiten zijn ondoorgron delijk en Zijn wegen onnaspeur lijk, de kleine mens met zijn geschapen verstand kan nooit het ongeschapen verstand van den Almachtige begrijpen, noch Hem verantwoording vragen van Zijn werken. Evenmin kunnen wij van de persoonlijk getroffenen zeggen waarom juist hij getrof fen werd door God. Maar als we naar het lijden de ellende en de rampen in de wereld in het algeemen vragen dan geeft de Openbaring ons daarop een duidelijk antwoord. Daaruit weten we dat door de zonde het lijden in de wereld is gekomen en eveneens de dood met alle beroerdigheden die daar aan vastzitten. Het boek Job zou ook aan U antwoorden: „Ja, vraag het maar aan het voorgeslacht, Geef acht op de bevinding van hun vaderen! Want wij zijn van gisteren en weten niets, Ons leven op aarde is enkel een schaduw. Maar wij zullen U leren, het U te vertellen, En woorden spreken uit hun hart." (Job. 8, 8-10). Om de zonden der mensen vanaf den beginne en nu be dreven, daarom is er het lijden en daarom kwamen en komen de rampen. En of men dan nog vreugde kan hebben temidden van al dit leed? Zeker wanneer we leven uit het Geloof. Daaruit weten we immers dat, wanneer God straft, Hij daarin vooral een heelmeester is: „Gelukkig, gij mens, dien God kastijdt: Versmaad dus de straf van den Almachtige niet! Want Hij wondt, maar verbindt Hij kwetst, maar Zijn handen genezen. (Job. 4-17 en 18). God is bovendien onze Va der die in de Hemel is, en een Vader heeft altijd liefde voor zijn kinderen en straft alleen maar, opdat het hun ten goede kome. God onze Vader: die ge dachte kan iedereen helpen en iedereen vreugde doen heb ben in het leven, wanneer 'hij leeft uit het Geloof. Daarbij komt, dat de goede God aan het lijden nog hoge betekenis heeft gegeven. „De Heer beproeft U, of ge Hem werkelijk liefhebt," zegt 't boek Deuteronomium. Zoals goud echt bevonden wordt in het gloeiende vuur, zo wordt onze liefde echt bevonden in de pijnen van het leven. Liefde komt tot vol maaktheid in het offer. En waar om we als gelovig Christen al tijd in een blijde hoop kunnen leven is vooral hierom, dat wij weten dat dit lijden van voor bijgaande aard is. Het lijden van deze tijd is Vragen en correspondentie over deze rubriek te richten aan één der volgende adres sen: Pater Willehad Kocks O. Carm. Stationsstraat 27 Hoo- geveen (Dr.); pater drs. Manfred Staverman O.F.M. Minderbroedersklooster te Drachten (Fr.); pater drs. Amatus v. Straaten O.E.S.A. „Vinea Domini" Witmarsum (Fr.); pater dr. J. L. Witte S.J. Gelkingestraat 17 Gro ningen. immers niet te vergelijken met de komende heerlijkheid, die ons eens zal geworden. Nog ster ker, het lijden is juist de basis van onze komende vreugde! Er wordt gezaaid in tranen, maar in vreugde zullen we oogsten. De korrel in de voor vergaat om een nieuwe plant te kunnen geven, de barensweeën van de moeder, zijn het teken van de komende vreugde om het kind. Christus is gegaan door de donkere Vrijdag naar de zonnige witte Paasmorgen, zo zullen ook wij allen wij zijn immers niets beter als schepsel dan onze Schepper door de moeilijkheden van dit leven, gaan naar de ongekende heer lijkheden van 't komende leven. Zo moge iedereen de ramp, die ons overkwam, zien als een oproep tot bezinning op de diep te, de herkomst en de toekomst van het leven, hij moge met Christus zijn deel nemen in de uitboeting der zonde, het moge hem strekken tot staling van zijn liefde en een onderpand worden van eeuwige vreugde. Hoogeveen (Dr.) P. Willehad Kocks O. Carm. Hulpverlening gecoördineerd IN PROVINCIES 's-GRAVENHAGE De mi- nister van maatschappelijk werk deelt, in overleg met zijn ambt genoot van binnenlandse zaken, mede, dat door de commissaris sen der koningin provinciaal een coördinatie van hulpverlening, liggende op het terrein van het maatschappelijk werk, tot stand is gebracht. Deze coördinatie is, waar mo gelijk, gecentraliseerd bij de pro vinciale stichtingen voor maat schappelijk werk. De contactadressen in de on derscheiden provincies zijn: Gro ningen tel K 590044184 Mar tinikerkhof 23. Friesland Weerd 11, Leeuwarden, tel. K 5100 5645; Drente Stationsstraat 11, Assen, tel. K 5920—2413: Gelder land Parkstraat 27, Arnhem, tel. K 8300—21259; Overijsel Sta tionsweg 5, Zwolle, tel. K 5200 3170 Utrecht Maliebaan 15, Utrecht, tel. K 3400—20272; Lim burg Munsterplein 3, Roermond, tel K 47503758; Noordholland van Dordtstraat 44, Haarlem, tel. K 2500—14707: Zuidholland nieuwe stadhuis. Laan Copes van Cattenburg, Den Haag, tel K 1700—185281, na 17 uur telef. 185289; Zeeland Dam 51, Middel burg, tel K 1180—2315; Noord Brabant Willem 2 straat 37, Til burg tel K 4150—2654. Aan deze adressen moeten alle aanbiedingen van hulpverlening op het terrein van het maatschap pelijk werk worden gericht. Betreffende de zending van goederen wordt medegedeeld, dat deze dienen te worden gezonden aan het Nederlandse Rode Kruis. Eisenhower heft looncontrole op President Eisenhower heeft de regeringscontrole op de lonen op geheven. Ook de prijscontrole op een reeks verbruiksgoederen, waaronder alle vleesproducten, is opgeheven. DE PRAWDA MELDT: GRONINGEN Het Comité Belangen Noordelijke Luisteraars dat van begin Januari een actie voerde tot verbetering van de slechte radio-ontvangst in de uithoe ken van het land en van de drie Noordelijke provinciën in het bijzonder, heeft na een maand intensief werken gemeend, deze actie, althans voorlopig te kunnen op schorten, gezien de resultaten van de bespreking die het heeft gehad met de Raad van Beheer van de Nederlandse Omroep Zender Maatschappij. UITVOER VAN HOOI STOPGEZET Het hoofdbedrijfschap voor ak kerbouwproducten heeft uit voor zorg de uitvoer van hooi stop gezet. In de overstroomde gebie den zijn niet onbelangrijke hoe veelheden hooi verloren gegaan. Het uit deze gebieden geredde vee is elders op boerderijen on dergebracht, waar men in het al gemeen wel voor eigen vee vol doende hooi heeft, maar zeker niet voor een grotere veebezet ting, Te zijner tijd zal worden be zien of er nog enig hooi kan wor den uitgevoerd. Deze besprekingen hebben bij het comité de verwachting gewekt dat verbetering van de radio ontvangst in de uithoeken van ons land ook in de ogen van de Noze- ma een zo urgente zaak is gewor den. dat spoedig handelen wel haast onontkoombaar is. Het be stuur van de Nozema, overtuigd dat binnen 4 of 5 jaar het F.-M.- systeem in alle Europese landen zal zijn ingevoerd, zal zich er op korte termijn op bezinnen, welk advies aan de regering moet wor den verstrekt. Met het uitbrengen van dit advies zal. gezien de grote gevaren die thans zijn ontstaan, omidiat een belangrijk deel der luisteraars zich inmiddels op het buitenland heeft georiënteerd, de grootste spoed worden betracht, het moge bekend zijn dat ge noemd comité een oplossing van de wel zeer hinderlijke storingen in bepaalde gebieden van ons lamd ziet. in het gebruik van F.- M.-zenders, die op de 3 meter4 golf band werken. Aangetekend zij hierbij, dat dit zendsysteem een voor de hand liggend geneesmiddel voor de kwaal is. idioch het actie-comité beoogt, zoals gezegd, in de eerste plaats een verbetering van de ra dio-ontvangst, dus heeft geen v KATHOLIEK RELIGIEUS-CULTUREEL VORMINGSCENTRUM WITMARSUM Zaterdag 14 en Zondag 15 Februari MET DEZE HANDEN Verdiepings-weekend voor de leden der KAB-afdeling Dokkum, onder leiding van pater Daniël Liphuizen OESA. Aanvang Zaterdag 6 uur; sluiting Zondag 7 uur. Ver goeding f5.50 per persoon. Zaterdag 7 en Zondag 8 Februari: Afgelast wegens Nationale Ramp,. Maandag 16 en Dinsdag 17 Februari: EERSTELINGEN DES GEESTES Besloten bijeenkomst voor predikanten, priesters en andere genodigden over de actualiteit van genade en verlossing in het licht der eschatologie. Sprekers: p. Dr. Ansfried Hulsbosch O.E.S.A., Nijmegen en Ds. Dr. Ohr. de Beus, Overveen. Discussiesleider: Ds. Drs. J. Bakker, Ooster- hesselen; Voorzitter: p. Drs. Amatus van Straaten O.E.S.A. Aanvang Maandag 11.30, sluiting Dinsdag 3 uur. Ver goeding f 6.per persoon. Zaterdag 21 en Zondag 22 Februari: PROBLEMEN VAN EN ROND DE FILM Eerste van de drie in de Vasten te houden weekends, welke gewijd zullen zijn aan de bezinning op aard en vorm van onze ontspanning. Inleidingen met filmische illustratie door p. Jac, P. Dirkse S.C.J., redactie-secretaris van „Filmforum", den Haag. Aanvang Zaterdag 5 uur; sluiting Zondagavond. Vergoeding f 6.— per persoon; bij deelname aan de 3 ontspanningsweekends f 5.p. persoon (1415 Maart: Sport, 2122 Maart: Dans). AANMELDINGEN schriftelijk bij telefonisch K 5158273. DR. JOSAPHAT KOBESSEN O.E.S.A. Vinea Domini" Witmarsum Prior voorkeur voor een bepaald sy steem. Vooropgesteld dient te worden dat men zowel in technische als in omroepkringen na lang beraad en veel geëxperimenteer ook het F.-M.-systeem heeft aangegeven als het enige afdoende middel. Door de verschillende verte genwoordigers van het actiecomité zijn de bezwaren van de slechte ontvangst naar voren gebracht, waarvan er een is: het niet te onderschatten gevaar door beïn vloeding van de Duitse program ma's ook op politiek terrein. Ook economisch zijn de gevolgen niet uitgebleven, omdat het publiek voorkeur aan die dag légt. niet al leen voor de programma's die van over de grens komen, maar ook voor het aanschaffen van Duitse radiotoestellen waarmee men ook de drie meter band kan beluisteren. Dit betekent dat on ze Nederlandse industrie belang rijke schade liidt. Duitse toestel len komen bij wagonladingen over de Duitse grens en worden hier grif verkocht. De Nozema deelde mede, dat zij ten aanzien van het radiobestel in ons land een advi serende taak heeft en dat zij dus ongevraagd de regering van ad vies kan dienen. In de korst mo gelijke tijd zal dan ook aan de re gering een rapport worden uitge bracht. De voorzitter van de Nozema Ir. J. D. van der Toorn gaf als zijn mening te kennen dat de Scheepstij dingen Kustvaart Regeja 5 te Ayar van Rouen: Jutland 5 van Sharpness naar Cardiff: Pamir 5 van Middles brough; Polux 5 van St. Malmo naar le Legue; Tinda 5 van Fa- xeladeplads naar Stettin; Mis souri 5 te Swansea van Barry; Zeehond 5 te Ghent van Copen hagen; Jutland 5 van Cardiff n. Rouen; Wilja 5 te London van Middlesbrough: Nomadisch 5 v. Rotterdam naar Antwerpen: Re- gules 5 van Bremen naar Ham burg; Zeehond 5 van Ghent naar Antwerpen; Confiance 5 van Birntisland naar Leith; Frema 6 van IJmuiden naar Wismar; No madisch 6 te Antwerpen van Rotterdam; Breezand 4 van Lon don naar Rochefort; Duurswold 4 te Leith van Brussel; Iris 4 te Dublin van Whitehaven; Tide 4 te Dublin van Newcastle; Tim 4 te Antwerpen van Svenborg; IJsel 4 van Swansea naar Rouen; Hinde 4 te Hobro van Aalborg; Alis 5 te London; Banka 5 naar Bergen; Castor 5 naar Oskars- hamn; Cateli 5 te Honfleur; Fi- vel 5 pass. Brunsbuttel: Flevo 5 te Odense; Horst 5 te Middles brough; Johnny 5 n. Plymouth; Manta 5 naar Ahus; Mees Cre- mer 6 te Amsterdam; Nimro 5 te Antwerpen; Pres. Roosevelt 5 te Haugesund; Twin 5 naar Hull; Uranus 5 pass, de Azoren; Vesta 5 te Rotterdam; Inspe 5 naar Odense; Avis 5 van Vlissingen; Refuge 1 5 te London; Baltic 5 te London; Margaretha 5 van Hamburg; Helen 5 te London; St. Walburg 5 te Bayopne; Me- tropole 5 van London; Start 5 te London; Havik 5 te Dublin; Bounty 5 te Odense; Irene 5 van Rotterdam. invoering van het F.-M.-systeem een welhaast onafwendbare noodzaak is geworden. Die in voering zal ook over geheel Europa binnen enkele jaren een feit zal zijn geworden. De collecte te Franeker In de gemeente Franeker, groot 9000 zielen, waarbij patiënten en personeel van de psychiatrische inrichting inbegrepen, heeft de collecte ruim f 15.000 opgebracht. Bij dit bedrag heeft de gemeente nog f20.000 gedaan, zodat totaal is opgebracht ruim f 35.000. MOSKOU, 6 Februari De Prawda heeft Vrijdag be kendgemaakt, dat de veiligheidsorganen van de Sowjet- staat drie mannen en een vrouw gearresteerd hebben, die van spionnage tegen de Sowjet-Unie verdacht wor den. Volgens de Prawda is een van deze mannen door de Amerikaanse inlichtingendiensten opgeleid en naar Russisch grondgebied gezonden met het doel subversieve operaties tegen de Russische staat uit te voeren. volgens het blad, betrapt werd „tijdens een poging om spion nage-inlichtingen aan een van de buitenlandse inlichtingendiensten te verstrekken." Een van de arrestanten is een zekere S. D. Gurevich. De Prawda schreef: „Enige tijd geleden is door de organen van de staatsveiligheid gearresteerd de oude Trotzkist en agent van de inlichtingendienst ener vreem de mogendheid S. D. Gurevich. Hij werd opgevoed in het gezin van een Bundist-Mensjewiek. Van 1914 tot 1917 verbleef hij in Ame rika. waar hij vriendschap met Trotzkisten aanknoopte. Na zijn terugkeer naar Rusland werd Gurevich actief lid van een anti- Russische Trotzkistische groep. In 1927 legde Gurevich aan een par tij-orgaan een verklaring over, waarin hij zijn trouw aan het Trotzkisme opzegde. In 1939 knoopte Gurevich, een onverbe terlijke vijand van het Russische volk, betrekkingen aan met de in lichtingendienst ener vreemde mogendheid en gedurende een aantal jaren verstrekte hij deze dienst spionnage-inlichtingen. Een medeplichtige van Gure vich was volgens de Prawda de vrouw E. A. Taratuta, „een voor malige ambtenares van een van de instituten van de Russische academie van wetenschappen". De Prawda schreef: „Gurevich verkreeg spionnage-inlichtingen van die burgers, die de waak zaamheid uit het oog verloren en er tegenover hem staatsgeheimen uitflapten. Buitendien koos hij als zijn kennissen politiek on standvastige en loslippige perso nen, die hij voor spion nagedoel- einden gebruikte. Op die wijze betrok Gurevich in het spión- nagewerk een oud-arbeider van egn van de instituten van de academie van wetenschappen der U.S.S.R., E. A. Taratuta, die hij opdroeg inlichtingen in te zame len over het werk van Russische geleerden. Ten gevolge van de zorgeloosheid en lichtgelovigheid van bepaalde arbeiders aan het instituut slaagde Taratuta er in een aantal geheime documenten te stelen." Verder heeft de Prawda bekend gemaakt, dat een zekere K. F. Romanov gearresteerd is, die, Compromis tussen potstal en andere stalsystemen SNEEK Door intensiever beweiding, doelmatiger bemesting e.d., is de veestapel enorm toegenomen, waardoor behoefte ont stond aan meer stalgelegenheid. Tot dusver werd deze gevonden in verlénging van de oude stallen, gebruikmaking van hooivakken en teruggrijpen op de oude „potstal", welke echter het nadeel heeft van een groot stro-verbruik. Ir S. Swierstra, leraar R.L.W.S., heeft nu een systeem ontworpen, het zgn. cafetaria-systeem, dat een compromis is tussen de potstal en andere stalsystemen. De gehele stal is tien meter breed, langs de lange kant loopt de voergang en de voergoot. Naast de voergang is een stand met ondiepe grup, waarachter een mestgang en ligruimte. Al leen in deze laatste ruimte is de vloer bedekt met stro. De koeien lopen hierin los en hebben ieder een eigen plaats aan de voergoot, welke verdeeld is door lage schotjes in compartimenten. De voergoot is van de stal- ruimte gescheiden door middel van evenveel deurtjes als er koei en zijn. De deurtjes zijn normaal gesloten, zodat het voer klaar ge legd kan worden, en bij de voer- tijd kunnen door overhalen van een handle alle deurtjes tegelijk geopend worden. Het melken gaat ook vrij ge makkelijk. Na net voeren wordt de handle weer in de uitgangs stand gezet, de dieren trekken de koppen terug en de deurtjes val len weer dicht. Een voor een worden de koeien weer door Richtlijnen voor ziekenfondsen i.v.m. watersnood AMSTERDAM, 6 Febr. De Ziekenfondsraad maakt bekend: Geëvacueerde ziekenfondsver zekerden, die in een plaats ver toeven met het vooruitzicht daar een zekere tijd te zullen blijven, wordt aangeraden, zich bii een ziekenfonds in die plaats té laten inschrijven. De Ziekenfondsraad verzoekt aan de ziekenfondsen, deze personen met direct-ingaan- de rechten en zonder beperkende voorwaarden toe te laten. De raad is bovendien van oordeel, dat de ziekenfondsen voorlopig aan alle ingeschreven geëvacueerden een zo ruim mogelijke geneeskundige verzorging dienen-te garanderen. Met name kunnenopnemingen in ziekenhuizen op grond van sociale indicatie voorlopig voor rekening van de fondsen geschieden. Voor het geval, dat een geëva cueerde verzekerde een bii beta ling zou moeten doen, verzoekt de ziekenfondsraad aan de fond sen, die bijbetaling voorlopig voor hun rekening te nemen. Een rondschrijven van de zie kenfondsraad aan de fondsen is I onderweg. Het blad schreef voorts, dat een zekere T. A. Sas door de vei ligheidsorganen van de Sowjet- Unie aangehouden werd. Volgens het blad is Sas in dg oorlogsjaren als spoorwegarbeider gedeserteerd en naar de Duitsers overgelopen, bij wie hij zich als vrijwilliger voor werk in Duits land aanbood. Hij werkte in een fabriek te Neurenberg en bij die fabriek werd hij door de Gestapo tewerk gesteld. Hij verried volgens het blad Russische burgers van - wie er twee op zijn verklaringen op gehangen werden. De „Prawda" schreef, dat de Amerikanen hem na de oorlog in hun dienst genomen hadden. „Na op speciale wijze geschoold te zijn werd hij door de Ameri kaanse inlichtingendienst als ge repatrieerde naar de Sowjet-Unie teruggezonden." Het is vandaag precies een week geleden. maar nog steeds staan wij in die onheilsnacht, want ieder uur weer wordt er aan gedacht: zolang de doden uit het duister treden. En ieder uur opnieuw wordt er gebeden tot U, o God, Die alle leed verzacht. Wij bogen weer het hoofd voor Uw Almacht. En tochwat was, Heer, van dit al de reden? Was het, om ons te wijzen op de dood, dat Gij ze tot U nam bij honderdtallen? Liet Gij de radio voortdurend schallen om hulp, die een van ons voordien nooit bood? Laat onze blik weer op de foto's vallen Leer ons beseffen: Gij alleen zijt groot. Z. JAN v. d. KLEIJ een eenvoudige beweging aan een kruk los gemaakt waarna zij zich uit eigen beweging naar de melkstal begeven, welke zich 70 cm boven de begane grond bevind. Het nieuwe systeem is heel eenvoudig, zodat het met een kleine verbouwing de bui tenmuren zullen iets uitgezet die- nen te worden op de meeste I komende gelden zullen worden boerderijen in toepassing kan overgemaakt aan het Nationaal worden gebracht. Rampenfonds. KOOPMAN HIELD STILLE KROEG (Van onze verslaggever) WINSCHOTEN De kanton rechter in Winschoten heeft de 52-jarige koopman in manufac turen aldaar, veroordeeld tot f2000,boete of 8 maanden hech tenis, wegens clandestiene ver koop van drank. Deze man, die vroeger een ver lofzaak heeft gedreven, die ech ter was gesloten, bleek een z.g. stille kroeg te houden. Wie zijn vertering niet kon betalen, kreeg de gelegenheid goederen in on derpand te geven, die later tegen woekerrente weer konden wor den teruggekocht. Omdat verdachte hetgeen hem werd ten laste gelegd bleef ont kennen, veroordeelde de kanton rechter hem tot genoemde straf, die echter voor de helft voor waardelijk werd opgelegd. De ambtenaar O.M. had f1000, boete geëist. Twee liter jenever en drie kisten bier werden ver beurd verklaard. BOEKENWEEK WORDT OFFICIEEL GEOPEND Maar geen schrijversbal Het schrijversbal, dat de offici ële openingsavond van de Boe kenweek op 27 Februari a.s. zou besluiten, zal in verband met de ramp, die ons land heeft getrof fen, dit jaar niet worden gege ven. Het eerste gedeelte, de offi ciële opening van de Boekenweek en de opvoering van de vier be kroonde eenacters, zal normaal doorgang vinden. De door deze versobering vrij Belastingrecherche kwam er achter J. A. uit Harderwijk moest zich dezer dagen voor de Zwolse Recht bank verantwoorden wegens onregelmatigheden met de belasting aangifte. Met autohandel tussen 1945 en 1947 had hij f7980.ver diend, maar daarvan geen aangifte gedaan, en hij had in 1944 een partij bonkaarten in ontvangst genomen van een groep Groningse illegalen, welke hij aan een zekere Z. ter hand had gesteld, die de partij voor f20.000,had verkocht. Daarvan had hij eens f6.000, afgedragen in verband met de spoorwegstaking, doch nadien had hij dit geld teruggekregen. Hij had er mee gemanipuleerd, o.a. obliga ties gekocht en later weer verkocht en gedeelten van deze f20.000, waren terecht gekomen op spaarbankboekjes van man en vrouw en van enige kinderen van A. Toen de belasting lont rook en voorlopige aanslagen oplegde, kwam verd. daartegen in verzet. Hij kwam met allerlei onwaar schijnlijke verhalen voor de dag eri dit leidde er toe dat de belas tingrecherche er zich mee ging bemoeien. Tengevolge van de na vorderingen is de fiscus met het grote bedrag gaan strijken. Er moest echter nog worden uitge maakt, of hier sprake was van een valse aangifte en van vals heid in geschrifte. Drie belasting experts kwamen hierbij te pas, want in het eerste geval ging het om de vraag of hiér van winst, dan wel van vermeerdering van het vermogen sprake was. Het debat draaide vooral om allerlei juridische kwesties, die de offi cier van Justitie aanleiding gaven om achtereenvolgens 2 weken gev., 1 maand gev. en flO.OOO boete te vragen. De raadsman Mr. Polak bestreed de dagvaar ding op juridische gronden en hij was van oordeel dat verd. van rechtsvervolging ontslagen diende te worden. Zo de rechtbank er anders over denkt dan is hier een voorw. veroordeling op zijn plaats. Een boete van flO.OOO, kan hij zeker niet betalen. Uitspraak over 14 dagen. Universitaire examens Aan de rijksuniversiteit Ut recht zijn geslaagd, voor het vee arts examen: J. Kramer, Ijlst (Fr.), A. Schukken, Nijland (Fr); Voor het cand. ex. veeartsenij kunde: A. Elgersma. Britsum (Fr.); Chr. Folkers, Leeuwarden; A. P. v. d. Linden, Steggerda (Fr.); E. P. Oldenkamp, Deven- ter; G. Rijpkema, Drachten: W. J. Smidt, Groningen; P. Werk- horst, Meppel en P. H. M. Wijers, Veenhuizen. Zondag geen muziek in de Horecabedrijven De bedrijfsgroep Horeca brengt ter kennis van de ondernemers in de Horecabranche, dat het ge wenst is in verband met het in getogen karakter van a.s. Zondag, die dag het bedrijf zo kalm mo gelijk te laten verlopen, in de avonduren de buitenverlichting te doven en zich te onthouden van andere muziek dan die van de officiële radiouitzendingen. MARKT en BEURS Kaasmarkt Leeuwarden LEEUWARDEN. 6 Febr. '53 Gouda volvet 2.102.11; Edam mer 40-f- 1.871.88; Broodkaas 40+ 1.881.89. Stemming flauw. Graanbeurs Leeuwarden LEEUWARDEN. 6 Febr. Witte tarwe 24,5026,60. Rode tarwe 24.5026,60; Win tergerst 26,00 28.50; Zomergerst 30.0032,00; Witte haver 21,0024,00: Kleine groene erwten 45,0052,00. Alles per 100 kg. Aardappelbeurs Leeuwarden LEEUWARDEN 6 Febr. Klei- aardappelen 11,50 voor alle soor ten. Leveren aan de laadplaatsen. Alles per 100 kg. Veemarkt Leeuwarden LEEUWARDEN, 6 Febr. '53 Aanvoer 18 stieren 2.462.80 p. kg. slachtgewicht; 115 vette koeien, le kwal. 260295, 2de kwal: 250259, 3de kwal 230 249; 413 melkkoeien en kalf- lcoeien 5001095; 78 pinken en graskalveren, pinken 350605, graskalveren 225-410; 1222 nuch tere kalveren 3541; 542 vette weideschapen en lammeren 60 110; 426 vette varkens notering oude varkens 1.501.60, notering vette biggen 1.701.75, notering zouters 1.74 alle per kg. levend gew.; 163 biggen ij lopers: no tering biggen 30.45, notering lo pers 46.80; bokken en geiten geen notering; 60 paarden 450970 to taal aanvoer 3045 stuks. Stieren: aanvoer minder, han del beter prijzen hoger; melk en kalfkoeien: aanvoer minder, handel flauw, prijzen niet hoger; Pinken: aanvoer klein, handel kalm, prijzen niet hoger; Gras kalveren, aanvoer zeer klein, handel kalm, prijzen niet hoger, nuchtere kalveren: aanvoer gro ter, handel kalmer, prijzen lager; Varkens: aanvoer vry ruim, han del beter, oude varkens en vette biggen duurder, zouters gelijk, biggen en lopers aanvoer niet groot, handel zeer traag, zelfde prijs; Schapen: aanvoer vrij goed, handel lui, prijzen niet hoger; Paarden: aanvoer minder, stem ming zeer kalm, prijzen niet ho ger. Veemarkt Leiden LEIDEN, 6 Febr. Aanvoer: Stieren 6, melkkoeien 25, vette koeien 25Ó, vare koeien 83, nuch tere kalveren 265, vette schapen 300, vette lammeren 522, varkens (zeugen) 28, paarden 10, geiten 7, totaal 1509. Notering: (s is schoon gewicht. 1 is levend gewicht) stieren (sl.) 830—1000 per stuk. s: 2.30—2.60: melkkoeien 8001175 per stuk. vette koeien 8501050 p. st., s: 2.202.90; vare koeien 550800 p. s.; pinken 350575 p. s.; vette schapen 90125 p. s.; vette lam meren 6595 p. s.: paarden 750 1100; geiten 1530 p. s. Handel voor: stieren, melk vette en vare koeien: kalm; pin ken, vette- nuchtere kalveren en paarden en geiten: matig, scha pen en lammeren: vrij goed. Kaasmarkt Leiden LEIDEN, 6 Febr. Aange voerde partijen Goudse kaas 9. Notering: Goudse le kal. 2.26 2.32; Goudse 2e kwal 2.192.25. Handel matig.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2