Tien Grouwster schouwen redden meer dan vijftienhonderd mensen op Ooltgensplaat Spiegel van stad en land OVER DE 2 MILLIOEN Boeren uit Langweer e. o. geven een procent van hun vee ZATERDAG 7 FEBRUARI 1953 LEEUWARDER COURANT 11 Grouwsters kwamen als eerste redders in het in nood verkerend Ooltgensplaat aan \7ijf mannen stapten gisteravond in Grouw uit de bus, met zware baarden en V ogen, waarin de doorgestane vermoeienissen en ontberingen nog duidelijk stonden te lezen, maar waarin ook een blijde voldoening glansde. Het waren vijf van de elf mannen die in de nacht van Zondag op Maandag uit Grouw naar het rampgebied waren vertrokken om te helpen met tien ijzeren schouwen met aanhangmotor, die op twee tailers waren geladen. Van die nacht af waren ze niet meer uit de kleren geweest. Tussen die nacht en deze avond dat ze terug keerden hadden ze een zee van ellende gezien. Maar in deze dagen hadden ze meer dan 1500 mensen gered met hun schouwen. Zij waren de eerste redders, die op Ooltgensplaat aankwamen. Er waren geen luide fanfares toen deze vijf in Grouw terugkeerden. Er stonden slechts enkele mannen en vrouwen. De mannen zeiden: ..Bliid, dat jimme der wer binne" en de moeders veegden een traan weg. Er werd niet veel gesproken. Men vroeg enkel: .,Hoe is it?" en dan was het antwoord: „Bést" of ,,Slüch". Zo kwamen ze aan, nadat ze 1500 mensen in veiligheid hadden gebracht. Zo gingen ze naar huis, doodmoe, maar met voldane harten. Na vijf dagen konden ze eindelijk weer eens gaan slapen. In de nacht van Zondag op Maandag waren ze uit Grouw vertrokken met de beide trailers van Halbertsma waarop de schouwen geladen waren, 's Morgens om zeven uur stonden ze in Rotterdam. Daar moesten ze drie uren op „nadere orders" wachten. Toen kwam het be- rioht, dat 's Gravendeel in nood ver keerde. Ze gingen op weg naar 's Gra vendeel. In deze plaats zagen zij de eerste verschrikkingen van de ramp: voor hun ogen stortte een huis, waarin nog zes mensen zaten, inelkaar. Naar Ooltgensplaat! In 's Gravendeel was echter hulp ge noeg en zo reden ze door naar Nuroans- dorp. Van Xumansdorp werden ze naar Ooltgensplaat op Overflakkee gestuurd. De schouwen werden op schepen geladen en zo konden ze, zij het met de grootste moeite, Ooltgensplaat bereiken. Zü waren de eerste redders die aankwamen in deze plaats waar honderden mensen in doodsnood verkeerden. Ontroerend was de dankbaarheid van de bevolking, toen de Grouwsters met hun schouwen ln het dorp verschenen. De burgemees ter snelde hen met open armen tegemoet. Twintig mensen in een schouw De mannen begonnen terstond met het reddingswerk. Mensen waren in levens gevaar: overal zaten ze nog op zolders en daken. De schouwen voeren het dorp in. Mensen schreeuwden en huil den om hulp. De Grouwsters voeren van huis tot huis en van boerderij tot boerderij. Afgeladen met mensen voeren de schouwen terug naar de dorpskom, keer op keer. Soms namen ze twintig mensen ineens mee Verschrikkelijke tonelen zagen de red ders. Hun eerste droeve taak was een kinderlijk, dat opgebaard stond op een zolder, te halen. Maar ze mochten niet toegeven aan de overweldigende ellende. Ze moesten mensen redden. En ze rédden mensen. Schouw schouw voer Ooltgensplaat binnen, waar de geredden naar het geme< strandde. De andere twee gingen door naar Langestraat. De schouw die ge strand was zonk en moest 's avonds met behulp van de Marine, waarbij de schouwen nu ingedeeld waren, weer vlot worden getrokken. Die hele Dinsdag voeren de schouwen nog op en neer. De mannen hoorden van wilde tonelen, die zich hadden afge speeld. Een dolgeworden koe kwam een trap op in een huis waar een heel ge zin op zolder zat. De boer vocht twee uren lang met het beest, totdat hij het gedood had. Dinsdagavond waren alle mensen in Ooltgensplaat in veiligheid gebracht. De schouwen hadden meer dan 1500 per sonen vervoerd. Vol lof waren de mannen over de bur gemeester van Ooltgensplaat. Deze man presteerde het bovenmenselijke in die dagen. Bitter gestemd waren ze over de aas gieren. die in het rampgebied stalen en roofden. Een van de Grouwsters miste z'n overjas, een andere een koffer met droge kleren, een derde een tas met kleren. Uit Oosterland hoorden zij de wildste geruchten over plunderaars. Vijf van de Grouwster schouwen moes ten daarna naar Bruinisse: de overige vijf bleven achter in Ooltgensplaat. Toen men in Bruinisse aankwam, bleek, dat daar al meer dan genoeg hulp was. Zwermen schepen versperden de haven. De Grouwsters ontmoetten in Bruinisse de Makkumer vissers, die daar ook niet veel meer konden uitrichten. Donderdag gingen de vijf met. een marinevaartuig naar Brouwershaven. Daar waren ze ook niet meer nodig. Ze zijn toen naar Gorinchem teruggevaren niet schipper De Harder uit Sneek. nadat ze hun boten hadden geladen op een schip, dat ook naar Gorinchem voer. "Uit Gorinchem zijn ze gisteren met de trein naar Grouw gereisd: P. Hoen. P. Halbersma. G. Bakker. J. de Wal en H. Viaai. uiiiuci. woc Zeldenrust. Van der Zwaag was Donder- gemeentehuis wer- i dag al in Grouw teruggekeerd en de deiT gebracht. Hier vandaan brachten anderen, die in Ooltgensplaat waren schepen de ouden van dagen, vrouwen achtergebleven: J. Tasma, J. Brouwer, en kinderen verder in veiligheid. J. de. Vries. F. Jansma en J. Tolsma Ze moesten met een dokter varen naar waren gisteren ook op weg naar huis. een vrouw die op een zolder bevallen moest. De volgende dag brachten ze móéder en baby in veiligheid. De redding ging soms uiterst moeilijk. Maar mensen schreeuwden om hulp en de mannen zwoegden door. Vaak moest een heel gezin door een dakraam naar buiten gehaald worden. Als het te lang duurde sloegen de mannen een gat in het dak. Voor de oude mensen hadden zc laddertjes meegenomen, in de schou wen. Soms sprongen de mensen van hoven af in de schouwen Een blik met worst Wie wist verleden Zaterdag in Grouw van het bestaan van Ooltgensplaat af? En wie in Ooltgensplaat wist iets van Grouw? Maar Maandag en Dinsdag voeren de Grouwster schouwen op de watervlakten rondom Ooltgensplaat. En elf mannen verbonden voor altijd hun leven met dat van 1500 mensen uit Ooltgensplaat. Raad Har linnen Harlingen in Texas wil Fries Harlingen helpen De Hariinger gemeenteraad was gister avond juist bezig met de behandeling van de gemeentebegroting, toen er een telefo nisch bericht uit Harlingen (Texas) kwam. Burgemeester Nauta deelde mee. dat men in dit Amerikaanse Harlingen iets verno men had over de overstroming in Harlin gen en nu een hulpactie wilde gaan orga niseren voor het Nederlandse Harlingen. Bij de behandeling van de begroting zei de voorzitter, dat men, ofschoon wat in Harlingen in de rampnacht gebeurde in het niet viel bij wat er in Zuidwesten van het land is gebeurd, toch ook iets voor de getroffenen in eigen gemeente wil doen. In Harlingen heeft de collecte voor het Rampenfonds ƒ20.000 opgebracht. Het ge meentebestuur stelde 25.000 beschikbaar voor dit fonds. Aanhangwagen vloog winkel in Akkrum binnen Vanmorgen is een auto met aanhang wagen uit Leeuwarden in Akkrum op de hoek van de Schoolstraat geslipt, waar door de aanhangwagen in de kruideniers winkel ..Excelsior" terecht kwam. De winkelruiten vlogen aan scherven, de deur werd stuk geramd en de aanhang wagen werd ernstig beschadigd. Persoon lijke ongelukken kwamen niet voor. Auto's botsten in Veenwouden Vrijdagavond om vijf uur kwamen te Veenwouden door de gladheid van de weg een personenauto van de heer Meier uit Groningen en een grote vrachtauto van Van Gend en Loos met oplegger met elkaar in botsing. De personenauto werd van voren zwaar beschadigd en moest worden weggesleept. De vrachtauto kwam met de voorwielen in een gTacht terecht en is door personeel van Van Gend en Loos weer op de weg geholpen. Binnenbrand in Oranjewoud Vanmorgen werd de brandweer van Heerenveen gealarmeerd voor een brand, die was uitgebroken in de woning van de heer Stoelwinder aan de Alkemalaan te Oranjewoud. Toen de brandweer ter plaatse verscheen, behoefde zij echter geen dienst meer te doen; de bewoners en buren hadden met emmers water het vuur weten te doven. De brand was ontstaan in een zak met goederen, welke men bij de kachel had geplaatst om te drogen. Ver zekering dekt de schade. Aan de lezers In verband met de enorme toevloed van nieuws, hebben wij zeer tot onze spijt moeten besluiten om de opgaven tan de Burgerlijke Standen tijdelijk niet op te nemen. Zodra de plaats ruimte het enigszins toelaat, zullen zij gepubliceerd worden, al zal het. niet mogelijk zijn, ook die van de afgelo pen dagen nog te vermelden. Tot laat in de avond werkten de red Menaldum was de hekkesluiter van de Toen dorpen in de gemeente Menaldumadeel, waar het onderzoek op t.b.c. heeft plaats ders door. Eten kregen ze niet. «JfSteJTW ge'had.'De opkömit was' hier even hoog als IJ een blik met worst in de andere dorpen. De medewerking van naar buiten? voor dal «elf in de boten bevolking voor .^ondersoek jtode le- kwamen. 's Nachts werden de Grouwster man nen ondergebracht in het gemeentehuis. hele gemeente is voortreffelijk geweest. beurtdienst De raadzaal was t.^n^.^IKnkSïn£T«ÏSS3 .tob, SM vierde nu od een hoop eierkolen zat en er van vrat. per Sikke Iedema. die al o\er de tachtig i'feen schouw. U. voer zest.g jaar op Leeuwarden waar- lacr hpt rfnort I van een halve eeuw in Dinsdag gingen de schouwen verder j Wanswerd—Leeuwarden, de polders in naar Achthuizen en Lang- j Jn gen „ecombineerde bijeenkomst van straat. Daar verkeerden ook nog men- dg CBTB en de nCLB te Balk voerde de sen in nood. j Chr. reciteerclub uit Nijemirdum op: B1.1 Achthuizen stond een grote boer- Hwat .QWt jt in minske", dc dames Van derij, waarin, naar men zei, al het vee der Ga"ast en Van der Meer uit Nijega nog stond. De Grouwsters voeren er gaven enkeie zangnummers, heen; ze konden de mensen redden, maar al het vee was verdronken. Alleen twee I j)e afdeling Drachten van de Neder- paarden stonden nog in de stal in het iandse Vereniging van Vervoerspersoneel water. Ze voeren de schuur in. sneden hield een gesiaagde feestavond, waarop de dieren los en joegen ze voor de boten i enkele leden werden gehuldigd in ver uit. Het kostte hun de grootste moeite.band met hun 2ó-jarig lidmaatschap. Het de dieren op het droge te krijgen: de hoofdbestuurslid, de heer A. W. Korbijn, paarden wilden steeds weer de grote Sprak de propagandarede uit. Ook werden watervlakte ineen vijftal interessante films vertoond Een andere boer had hier zn vee naar] buiten gedreven de dijk op. De di.ik| in de „Greate Pier" te Kimswerd werd brak door en z'n 27 koeien verdronken, i de film gedraaid, die in de afgelopen Ften en drinken voor zomer was opgenomen tijdens de tocht van en annKen voor de ollde„ vS dagen. Het talrijk opge- Langestraat i komen publiek had een prettige avond. Terwijl de Grouwster mannen daar J De jandbouwer P. Heringa te Oostrum rond voeren hoorden zu een noodkreet. heeft een slgg van een paard gekregen. „In Langestraat zitten de mensen zon ^ji t>ii hel ploegen even een streng der eten en drinken_ Drie schouwen I in werden in en brood gt moesten met hun bootjes door een gat stroming stond. ALDE SECHJES werden m uongenspiaai ouuruevui mc.tk; topstand naar ziin wonine vervoerd, «n brood geladen. Hetwoeihart en ngr^n ITdfSijk wen" 'SffiS.'ï TSJK -.gevallen. I In het kader van de Bescherming Bur gerbevolking werd de laatste cursusavond voor het personeel van de brandweren te Bergum en Giekerk in hotel ,,'t Roodhert" te Bergum gehouden. In tegenstelling met het voornemen werd aan deze avond in verband met de overstromingsramp geen feestelijk karakter gegeven. De heer Tuts, hoofd van kring III van de Bescherming Bevolking, vertoonde een filmpje over sociale voorzieningen in oorlogstijd. De collecte ten bate van de door de watersnood getroffen gebieden die werd gehouden onder de cursisten bracht ong. 25 op. Voor de Friesche Mij. van Landbouw, in samenwerking met de CBTB en de K.I. hield de heer H. A. Boersma. inspecteur van het Friesch Rundveestamboek, in Ureterp een lezing over „Bloedlijnen en vrouwelijke fokfamilies." Tevens werden medailles uitgereikt voor de op de laatste veekeuring gewonnen prijzen. Het was voor de aanwezigen een interessante en leerzame avond. Op de Afsluitdijk vloog een aanhang wagen van Nutrïcia te Zoetermeer. die met zes ton melkpoeder was geladen, doordat, de koppeling het begaf, over de kop. De wagen werd ernstig beschadigd naar Harlingen gesleept. Der maat oarder wêze, se* de dronkelap en hy waerd fan 'e boargemaster yn it hok smiten. Door het stormachtige weer zijn in de Blauwe Slenk, het vaarwater tussen Har lingen en Terschelling gasboeien losge slagen. De betonningsboeien zijn ten Noorden van Harlingen aan de. zeedijk aangespoeld. In de Waddenzee ontdekte de bemanning van het betonningsvaartuig Texelstroom een vat, dat tweehonderd liter olie bleek te bevatten. De vondst werd in de beton- ningsloods aan de Zuiderhaven opgeborgen De veehouder G. Draaistra te Nfjega (Sm.i kwam in de stal zo ongelukkig te vallen, dat hij zijn been brak. Na behan deling in het ziekenhuis te Drachten, kon hij weer naar huis terugkeren. Op het kruispunt Hofstraat-Kerkpad te Harlingen kwam een bestelwagen van de fa. v. d. Schoot in botsing met een Leeu warder vrachtwagen. Beide auto's werden zwaar beschadigd. In Opeinde (Sm.) slipte een personen auto zodanig, dat deze in de bermsloot terecht kwam. Gelukkig liep slechts één der inzittenden letsel op. Een kraanwagen heeft de auto op het droge getrokken en naar Drachten gesleept. De afdeling Kollumerzwaag van de Vereniging voor Bijenteelt en het Nuts- departement hebben de schoolgaande jeugd van Buitenpost een filmmiddag be zorgd, waarin een film over het leven der bijen werd vertoond, 's Avonds konden de ouderen genieten van deze interessante kleurenfilm. De pas te Njjega-Opeinde opgerichte af deling van de Bond van Plattelandsvrou wen de 500ste kreeg bezoek van de presidente van het hoofdbestuur van de Bond. Mevr. KalmaKoops hield een in leiding over Kaj Munk. Mej. J. Kingma werd in het bestuur herkozen. De afdeling Bergum van de Vereniging voor Crematie heeft een propaganda- avond gehouden. De heer B. Schermer uit Sneek hield een causerie over cre matie en wat hiermee samenhangt. De belangstelling was gering. De opbrengst van de collecte voor het hospitaalschip „De Hoop" bedroeg in Wolvcga 207.09. St. Pietersbeurs te Grouw trof het slecht De jaarlijkse St. Pietersbeurs welke is gehouden in de grote zaal van Hotel Oostergoo te Grouw trof het dit jaar wel bijzonder slecht. Ten eerste was het weer ongunstig, zodat van buiten af wei nig bezoek kwam en een andere oor zaak was. dat men algemeen onder de indruk was van de vreselijke overstro mingsramp. Er was heel wat voorberei dend werk verricht en het groot aantel stands bood een fraai en overziohtelijk geheel van hetgeen de neringdoenden in Grouw hebben aan te bieden. De vrouwenvereen. N.V.E.V. hield beide dagen in hotel Van Stralen een tentoonstelling waarvan ook veel werk was gemaakt. Tevens was er de beide dagen in genoemd hotel een meubelshow Ureterp restaureerde zelf z'n kerk De actie: „Aan het werk; verf de kerk!" had succes Qe restauratie van de Ned. Herv. kerk te üreterp is thans geheel ge reed gekomen. Aan het uiterlijk van de kerk is niet veel veranderd. Voor het herstel van de toren, die uit de twaalfde eeuw dateert, lijn zoveel mogelijk oude Friese moppen gebruikt. De zuidmuur van de kerk dateert ook uit de twaalfde eeuw. Hierin bevinden zich nog Romaanse bogen en nissen. .-. Het inwendige van de kerk heeft een heel ander aanzien gekregen. Voorheen was de kansel aan de oostkant van de kerk tegen een schot geplaatst. Dit schot is weggenomen en de kansel bevindt zich nu aan de noordkant. Deze kansel heeft een grondige bewerking onder gaan om hem weer in z'n oude vorm en kleur te krijgen, hetgeen vrij goed is geslaagd. De plaats van de kansel is nu gunstiger met het oog op de acoustiek. Door de verwijdering van het schot is een koorruimte vrijgekomen, welke is belegd met tegels en oude grafzerken. Deze zerken bevonden zich bij één der boerderijen die eigendom zijn van de Van Teijens Fondatie boerderijen. In het koor is de avondmaalstafel geplaatst. Dit geheel vormt het liturgisch centrum, Er bestaan plannen om hier een doop vont te plaatsen. Het resultaat van de actie- „Aan het werk; verf de kerk!" is thans voor ieder zichtbaar; de kerk is zowel van buiten als van binnen door nijvere schilders handen danig opgeknapt. De werkzaam heden aan de kerk en de toren zijn door plaatselijke krachten uitgevoerd. Ure terp kan met recht trots zijn op wat hier door offervaardigheid en samen werking tot stand is gebracht. Raad Menaldumadeel dertig j Gemeente bouwt twaalf nieuwe huizen In de vergadering van de raad van Menaldumadeel is besloten, het bouw volume voor 1953 aldus te verdelen, dat van gemeentewege twaalf woningen zul len worden gebouwd, terwijl aan parti culieren acht woningen zullen worden toegewezen, of zoveel meer als Ged. Staten uiteindelijk zullen toewijzen. Op hun verzoek is aan de wegwerker J. Tuinman te Beetgum en de reiniger voorman K. Spoelstra te Menaldum eer vol ontslag verleend. Besloten wordt B. en W. te machtigen tot het aangaan van kasgeldleningen tot een bedrag van 350.000. Voor de bestrijding van de werkloos heid werden bij de rondvraag verschil lende suggesties gedaan. Een der leden sprak hierbij de vrees uit. dat de ge meente gevaar zou lopen, noodlijdend te worden, maar de voorzitter stelde hem gerust en zei. dat daar geen sprake van was; ook in de komende jaren was er alle reden aan te nemen, dat de uit gaven de inkomsten niet zullen over treffen. De heer Brouwer kreeg ten antwoord, dat toegezegd is. dat nog deze maand met de afwerking van het sport terrein te Beetgum een aanvang zal worden gemaakt, terwijl de heer Born de verzekering werd gegeven, dat d;t jaar de Achterweg te Berlikum zal worden verbeterd. Op een vraag van de heer Steenstra betreffende het oude tramstation te Ber likum, antwoordde de voorzitter, dat hij er het meest voor zou gevoelen, ter plaatse een gebouw te stichten voor cul turele doeleinden. Het is dan echter ge wenst. dat de initiatieven uit de plaats zelf komen. Doopsgezind Kerkkoor te IJlst jaar Het Doopsgezinde Kerkkoor te IJlst heeft z'n dertigjarig bestaan herdacht ia een avond, die met het oog op de natio nale ramp. een sober karakter droeg. De heer Nauta uit Sneek is 25 jaar direc teur van dit koor geweest. Als soliste trad deze avond op mej. Terpstra uit Menaldum: de heer Nauta Jr. verzorgde de begeleiding aan de piano. De op brengst van de collecte 106 is bestemd voor het Rampenfonds. Timmerman voorkwam erger bij schoorsteenbrand in IJsbrechtum In IJsbrechtum ïs in een woning op Schoonoord een schoorsteenbrand ontstaan. Door het kordate optreden van timmerman Munninksma, die toevallig bij de buren aan het werk was. kon erger worden voor komen. Verenigiiigsnieuws Onderlinge Verzekering Marrum e. o.: batig saldo 3687.84; er moesten vijf dieren worden overgenomen. Bij de ver zekering zijn 54 veehouders aangesloten met in totaal 275 dieren. De aftredende bestuursleden E. Holwerda en S. Westra zijn herkozen. Er werd besloten 200 af te staan voor het Rampenfonds. De afdeling Menaldumadeel van de Chr. Boeren- en Tuïndersbond had een gering kastekort. Tot bestuurslid werd herkozen de heer J. W. Baarda te Menaldum. ter wijl de contributie met een gulden per lid werd verhoogd. De vereniging „Veilig Verkeer" van Smallingcrland was het afgelopen jaar zeer actief. Voor de komende periode staan een veiligheidslaan en verkeer's- examens op het programma. De aftre dende bestuursleden werden herkozen. A. R. kiesvereniging Smallingerland: batig saldo. Gekozen D. van der Zee te Drachten. In de kieskringvergadering van het Ziekenfonds Anos te Heerenveen werd geklaagd over te weinig belangstelling bij de vakbondsleden voor het lidmaat schap van hun ziekenfonds. Als nieuwe leden van de ledenraad werden be noemd de heren Sj. Brouwer. E. Ettemr en J. Duursma te Heerenveen. De heer G. Fabriek, die tel van interne kwesties besprak, deelde mee, dat plannen in be werking zijn om een bedrag beschikbaar te stellen voor het Rampenfonds. Daar uit de reserves kan worden geput be staat vrij zeker de mogelijkheid, dat ƒ50.000 beschikbaar kan worden gesteld. Medegedeeld werd verder rlat tachtig procent van het spoorwegpersoneel in het land onder de verplichte verzeke ring is gebracht en zich heeft aangeslo ten bij de onderlinge fondsen. Examens Aan de Technische Hogeschool te Delft is geslaagd voor het ïngenieursexamen voor electro-technisch ingenieur: D. J. Meijer te Leeuwarden. Geslaagd voor de aantekening kraam- verpleging. de zusters A. Hulzinga, Sj. de Jong, B. Huizing. G. Lievestroo. J. Jager en Fr. van der Meulen. allen werkzaam in phet ziekenhuis te Heerenveen. Niet iedere boerdie de ramp overleefde, was zo fortuinlijk dat hij z'n vee kon redden. Aan koeien, paarden en varkens ging voor millioenen verloren, aan huizen en boerderijen nog eens millioenen, aan meubilair nog eens, aan persoonlijke bezittingen nog eens. Daarom helpt-geeft, wat ge te missen hebt om die nood te lenigen! Men mag, zo vernemen wij van bevoegde zijde, gevoeglijk aannemen, dat Friesland op dit moment al twee millioen gulden bijeen heeft gebracht voor de slachtoffers van de overstromingsramp. De collectes in de gemeenten hebben volgens de penningmeester van het Provinciaal Rampencomité al een bedrag van anderhalf millioen bereikt, terwijl van één gemeente (Menaldumadeel) nog geen opgave is ontvangen en een andere (Wymbritseradeel). die al 70.000 gulden meldde, nog druk bezig is. Verder zijn zóveel bedragen van particulieren, in stellingen, bedrijven en overheidslichamen (gemeentebesturen) ontvangen óf bij het provinciaal óf bij het Nationaal Rampenfonds, dat men met zekerheid mag aannemen, dat de twee millioen is gepasseerd. Inmiddels gaat de actie nog door (wat ook dringend nodig is!), want de besturen van verschillende bedrijven moeten nog vergaderen over wat zij zullen doen. is 50 per gezin of ƒ12 per inwoner. Bolsward bereikte de 20.000; bij de laatst binnengekomen berichten waren be dragen van 1000 van de Weeshuis- voogden en de Herv. Vrouwenvereni ging: de laatste organiseerde een fancy- fair. «fc Gauw zamelde ƒ3195 in; dat is 48 per gezin of 10 per inwoner. Het ziekenhuis in Heerenveen stelde tien kubieke meter dekens en lakens beschikbaar. 4> Twee leerlingen boden burgemeester Krijger van Lemsterland namens de openbare lagere school 100 aan uit het Sinterklaasfeest-fonds. Sint Jacobi Parochie staat in Het Bildt bovenaan: zestien gulden per gezin ƒ13.127.43). De commissie uit de agenten- en correspondentencorpsen van de Leeuwarder Courant stelde het res tant van de Jubileumpot beschikbaar: 100. Een groep veehouders uit Langweer, Idskenhuizen en Legemeer heeft beslo ten één procent van hun veestapel be schikbaar te stellen voor het rampgebied. Indien het vee niet nodig mocht zijn, zal het op waarde worden geschat en zal het bedrag in het Nationaal Rampen fonds worden gestort. Het laat zich aan zien ,dat nog meer boeren aan de actie zullen deelnemen. Hennaarderadeel: 40.000 Hennaarderadeel bracht bijna veertig mille bijeen- 39.643.10. De dorpen offerden: Wommels 1 11.075.50. Oos terend 4544.75, Hidaard 1033.50. Roodhuis 1180. Rien-Lutkewierum 1750, Itens-Hennaard 1696.35. Span- num-Edens 9302.50, Kubaard 2068, Waaxens 677.50. Welsri.jp f 5756.50, Baijum 558.50. Dinsdagavond al we?den vijf zwaarbeladen vrachtauto's vol goed verzonden. Franekeradeel: hulde! Gisteren meldden we, dat Franekera deel tot dat moment 22.000 had inge zameld. Dit bedrag is inmiddels gestegen tot büna zestig mille: 59.566.20. Dat is gemiddeld 11 gulden per inwoner! Van dit bedrag leverde Tzum bijna de helft, terwijl Boer per inwoner 36) aan de kop gaat. Er worden nog meer giften verwacht. Er is ook een stamboek-koe toegezegd. De opbrengst was in de dorpen: Tzum (1077 inw.) ƒ29.652.50, Hitzum (323) ƒ2681, Achlum (913) ƒ6500. Midlum (889) ƒ3802.50: Herbaijum (281) 2038.20, Dongjurn (356) 1770.25, Boer (96) ƒ3658. Ried (456) ƒ4190.75. Peins (337) 1881.50, Zweins (20.0) 1526.50. Schalsum (206) 2055. Nog een veestapeltje In Jutrijp-Hommerts is. behalve een bedrag van 8800. een kleine veestapel gecollecteerd: twee koeien, een kalf en een schaap. De directie van de Schouwburg in Heerenveen gaf 513. A Opsterland waarvan wij nu een nieuwe opgave ontvingen gaf 16 per gezin of ƒ4 per inwoner. Het totaal bedrag is nu 80.638.69. De dorpen gaven: Nij-Beets 6315. Beetsterzwaag en Olterterp 8183.28. Ureterp 6556.75, Siegerswoude 3314.80. Bakkeveen 3480.30. Duursw./Wijnjeterp ƒ7288.30. Hemrik 3772.94 Lippenhuizen 6211.50 Terwispel 5600. Gorredyk 11.024.75. Kortezwaag 4020.75. Langezwaag- Luxwoude 8306.25. Tijnje ƒ3651, Frieschepalen 1850. Verder werden ontvangen IJswegencentrale 1000, diversen 63.07. Nijland 5008.50. een koe en ƒ81.50 van de kinderen der Herv. school. Wolsum 2178 en een Canadese dollar. Terzooi en Irnsum brachten middeler wijl nog meer op dan wij gisteren al meldden, n.l. respectievelijk 2863.50 en 567o; het totaal van Rauwerderhem steeg daardoor lot 17.183.70. Enge- lum offerde 7.80 per inwoner: 2534. Hichtum meldt een opbrengst van 1100. 4» Vijfendertig gulden per gezin, dat was de opbrengst in Scliariiegoutum en Loënga; 9644.72. 4> De kinderen in Tzummarum hebben op initiatief van de beide schoolhoofden een grote hoe veelheid kinderspeelgoed bijeen ge bracht. Hallum. zo bericht men ons, is de 20.000 gepasseerd; dat is nu om en de bij acht gulden per inwoner. 4. Lip penhuizen bracht 5851.50 op: de diaco nie Lippenhuizen-Hemrik schonk boven dien ƒ250. de ieugddansclub offerde de pot. die voor het slotbal was bestemd 100) en de schoolkinderen brachten nog eens f 73.75 bijeen. Totaal dus 6275.25. 4- Op de bruiloft van S. de Jong te St. Anna Parochie werd 47.50 geofferd voor 't rampgebied. 4» Het kerkconcert, dat het Sneker Cantatekoor Donderdag gaf. heeft 'f 500 opgebracht. 4> Directie, personeel en personeelsvereni ging van Halbertsma te Grouw brachten 10.000 bijeen. Gaastmeer gaf ruim ƒ10 per inwoner: ƒ4031; daarin is be grepen een bedrag van 125 uit het fonds van de Ouden van Dagen. Het dorpje leverde 60 dozen met kleren. Het personeel van de N.V. Enitor te Buitenpost liet een dag loon staan; het reisje van de personeelsvereniging werd afgelast en de gehele inhoud van de verenigingskas (ƒ433.87) werd geofferd. Totaal ƒ763.87. De directie verhoogde dit bedrag niet onaanzienlijk. 4» De kinderen van de openbare school in Winsum leegden hun spaarpotten 39) en offerden speelgoed en kinder boeken. Folsgare leverde 2547. dat Auto botste tegen boom bij Oosterwolde In de Weperpolder onder Oosterwolde heeft een ernstig auto-ongeluk plaats gevonden. De heer Van der H.. verte genwoordiger uit Groningen, raakte in een bocht, door de gladheid van de weg. de macht over het stuur kwijt en botste tegen een boom. De bestuurder, die ver moedelijk enige ribben heeft gebroken, werd naar een ziekenhuis te Groningen vervoerd. De auto werd zwaar bescha digd. Autobotsing in Lemmer In de Schans te Lemmer kwamen tijdens het passeren van een stilstaande auto, tengevolge van de gladheid, de vracht auto's van Coehoorn uit Lemmer en Kuipers uit Oosterzee met elkaar in bot sing Beide auto's kregen belangrijke schade en de verkeerspolitie moest er bij te pas komen. Het ongeluk gebeurde op het breedste gedeelte van de Schans, zo dat het verkeer niet omgelegd behoefde te worden. Rekening- Courant Spaarboekjes Deposito 'i Coöp Zuivelbank Leeuwarden Beurs van Amsterdam C.v.A. 5—3% Ned. '47 O 3 Dollarlening '47 O 3 Grootboek '46 O 3—3% A'dam '47 O A. K. U. A Van Berkel Calvé Delft Fokker Ned. Ford Ned. Kabel Philips g.b.v. Unilever C.v. Ned. Gist- en Spir. Stokvis 500/1000 Kon. Petr. Mij. Amsterd. Rubber Deli Bat Rubber HolL Am. Lijn Kon. Ned. Stoomb. Kon. Paketvaart Rotterd. Lloyd Scheepv. Unie St. Mij. NederL H. V. A. Javasche Cult. My. Deli Bat My. Deli Mij. Senembah Mij. Aniem Arost. Ballast My. Deli Spoor Walvisvaart Pennsylv. Anaconda Beth. Steel Rep. Steel Shell Union Meelfabr. Ned. Bakkerij C.V.A. A C.V.A. C.Y_A. C.v_A. C.V.A. C.V.A WH,. 16651^ 1001/s 2C81/, 1821/4 185 199 1271'j il 2 S/g 865/^ 971js 139 139 1193/, «271/9 1291/j 1463/, 97S)g 441/j 39 74 23V< Slot 6 Tebr. 941'. 941% 191 2l41)j 1621/5 3141/4 87 96 Vi 1391.'.- 1397/p 1195(l, 1268/,i 1298/g 1481b 961/3

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 6