Vorig jaar zijn bijna 500 woningen klaar gekomen Bijna twee ton Ideeën Dulles en Stassen in Nederland ZATERDAG 7 FEBRUARI 1953 LEEUWARDER COURANT 9 Nieuivs uit Leeuivarden Meer dan in enig ander na-oorlogsjaar ïn Leeuwarden zijn het vorig jaar 498 woningen, waaronder vijftig du- plexen, gereed gekomen. Dat is meer dan in enig ander na-oorlogs jaar. Een verheugend teken en men zou met enig optimisme de toekomst tegemoet kunnen zien. ware het niet dat de ramp, die ons land heeft getroffen ongetwijfeld ook haar invloed zal doen gelden op de verdere ontwikkeling van de bouw nijverheid. Wellicht zal die nog groter worden, alleen zal zij zich richten op gebieden, waar dat nog veel noodzakelijker is dan hier. Leeuwarden zal zich daarover niet beklagen, want wat het zwaarst is moet het zwaarst wegen. Men kan nog beter inwonen en inwoning hebben dan ge- evacueerd zijn om van het doorstane leed. de rouw en de anderszins geleden verliezen nog maar niet eens te spreken. Een en ander houdt ook in. dat voor lopig niet aan krotopruiming zal kunnen worden gedacht. Daarmee begon de stad juist iets op gang te komen. Sedert de bevrijding zijn 315 krotten onbewoon baar verklaard. Daarvan is bijna de helft ontruimd, namelijk 156. van welk aantal 52 zijn afgebroken. Het betreft hier echter uitsluitend incidentele geval len. Van opruiming in het kader van de werkverruiming kan eerst sprake zijn. wanneer de volledige saneringsplannen kunnen worden uitgevoerd. Die plan- M. K. V. blijft bestaan Door de omstandigheden daartoe ge drongen had het bestuur van de R.K. voetbalvereniging „M.K.V." de leden en donateurs opgeroepen voor een buiten gewone vergaderin, welke Donderdag in hotel de Klanderij onder voorzitter schap van mr. W. Nijs is gehouden. Hoe wel de vergadering niet al te druk was bezocht, bleek de kwaliteit van de aan wezige leden toch zodanig te zijn, dat de commissies, welke aanvulling nodig hadden, inderdaad konden worden aan gevuld. want ook daarin school de malaise. In zijn openingswoord duidde de voorzitter er op, dat de zelfwerk zaamheid van de leden, groter moet worden, Indien dat niet mogelijk zou blyken. zou het bestuur reeds om die redenen aan de vergadering moeten voorstellen over te gaan tot liquidatie der vereniging. Daarnaast bleken ook de financiële zorgen een groot struikelblok: het hui dige tekort aan liquide middelen be draagt reeds duizend gulden. Een dei- leden deed dienaangaande een rigoreus voorstel, dat nader zal worden onder zocht. Publieke verkoping In hotel Buis zijn door notaris mr. Y. K. de Boer de onderstaande percelen finaal verkocht: De burgerhuizinge Carel van Mander- straat 33, Koper makelaar K. Havenga v.n.t.l. voor ƒ3357. De burgerhuizinge Matthias van Pellicomstraat 3. Koper H. A. Visser voor 6398. Door notaris mr. A. N. Duintjer zijn verkocht: De herenhuizinge Vredeman de Vries- straat 45. Koper makelaar T. v. d. Valk v.n.t.l. voor ƒ5433. De burgerhuizinge Adriaen Brouwerstraat 17. Koper P. Hiemstra v.n.t.l. voor ƒ2913. De burger huizinge Carel van Manderstraat 29. Koper makelaar K. Havenga v.n.t.l. voor 2610. De burgerhuizinge Beetgumer straat 51. Koper M. C. de Jong voor ƒ2262. De burgerhuizinge Romeinstr. 1. Koper K. Koops voor ƒ2713. De woning Monnikemuurstraat 90 uit de hand ver kocht. Door notaris F. J. Rensing zijn ver kocht: De vrij te aanvaarden woning Noordvliet 441 I. Koper makelaar K. Havenga v.n.t.l. voor loOO. De winkel- woonhuizinge Kleine Kerkstraat 43. Koper M. C. de Jong voor ƒ3069 Tenslotte verkocht notaris A. M. Har- terink finaal: De vrij te aanvaarden bur gerhuizinge Vincent van Goghstraat 31. Koper J. Winters voor 6400. De be- huizinge Nieuwe Houtstraat 26. Koper Piekstra voor f 777. Provisioneel: De gedeeltelijk vrij te aanvaarden burgerhuizinge Leeuwerik- straat 39. Hoogste bod 8005. De vrij *e aanvaarden burgerhuizinge Dorp 66. Bod ƒ2300. De woning nabij de Hout straat no. 23; bod f 219. Agenda Vandaag; Oranjehotel 2.30 u. Prot. Chr. Werkverband PvdA. Spr. mr. dr. A. van Rhijn en mr. J. Hogerzeil. Tivoli 3, 7 en 9.15 u. „De kleine wereld van Don Camillo". Cinema 3. 7 en 9.15 u. „Tien van 't vreemdelingenlegioen". Leeu warder 3. 7 en 9.15 u. „Dossier 212 van Tokio". Harmonie 7.30 u. Uitv. gymn. veren. Leeuwarden. Om goed te onthouden Het gironummer van het Leeuwar der Rampen-comité is 4349 ten name van Kingma's Bank. Bij overschrijvin gen vermelden, dat het geld bestemd is voor het comité. Op deze bank kan men ook zijn giften afgeven. Deze woningen dienen, als zo veel an dere in Leeuwarden, met de grond gelijk gemaakt te worden. Voorlopig zal er wel niets van kunnen komen. Dit slechte dak boven liet hoofd is nog altijd beter dan in hel geheel geen dak te heb ben en hoe velen zijn dat er wel niet in het rampgebied. nen zijn er, gelijk op de tentoonstelling „Vijftig jaar wonen" is gebleken, maar het geld zal er voorlopig wel niet voor zijn. Dezelfde reden zal ook remmend werken op de bouw of de verbete ring van rusthuizen. B. en W. heb ben overigens de hele aangelegen heid van de huisvesting van bejaar den stadsverzorgingshuis. rust huis Borniapark enz. in studie. Van en voor het kind De inzamelactie „Van en voor het kind" heeft tot dusverre in de inspectie Leeuwarden 5700 gulden opgebracht en zes vrachtauto's vol met speelgoed, kle ding, schoeisel en boeken. Reeds drie lokalen liggen geheel volgestapeld met goederen en nog is het niet afgelopen. Verschillende scholen moeten nog wor den bezocht. Dat hoopt men vanmorgen te doen, waarvoor de beschikking is ge kregen over twee vrachtauto's. De kinderen van de chr. b.l.o.-school in Leeuwarden hebben voor het geld, dat zij hadden verzameld, materiaal gekocht voor naaigarnituurtjes. De doosjes met deze voor de huisvrouw zo belangrijke inhoud zullen spoedig worden verzonden, in ieder geval voortje. andere goederen. Leeuwarden wil adopteren Het Leeuwarder Rampen-comité heeft besloten een gemeente te adopteren. Welke is nog niet bekend, omdat dit zal geschieden in overleg met de Vereniging van Ned. Gemeenten in 's Gravenhage. Het heeft namelijk weinig zin, dat be paalde gemeenten twee- of driemaal worden geadopteerd, terwijl andere ge meenten worden vergeten. Wel kan het natuurlijk na coördinatie van de gehele adoptie het geval worden, 'dat enkele gemeenten gezamenlijk een andere ge meente voor hun rekening nemen. „Engelen zonder vleugels" Woensdag speelt Het Vrije Toneel voor de leden van De Harmonie het blij spel „Engelen zonder vleugels" van Albert Husson. Deze „comedie der goedheid" is destijds nog door wijlen Cor Ruys vertaald en geregisseerd: vlak voor de première is hij overleden. Alle bladen waren het er in hun beoor delingen over eens dat het streven van Cor Ruys om van zijn gezelschap een ensemble te maken door deze uitvoering ten volle geslaagd bleek te zijn. Ze is de grootste hulde geworden, die het door Cor Ruys gevormde ensemble „Het Vrije Toneel" aan zijn overleden leider heeft kunnen brengen. Zijn geest was vaardig geworden over de spelers", schreef Het Parool. Leargong Noardfrysk Nou't der aloan mear Friezen nei Noardfryslan reizgje. hat de Fryske Akademy in leargong yn it Noardfrysk organisearre. De hear H. Vriezenberg. dy't tige thus is yn it Noardfrysk, jowt oan in fyftjin minsken les yn it Maurin- ger dialekt. dat op 'e fêstewal sprutsen wurdt. De kursus. dy't op 'e praktyk rjochte is de lessen wurde yn petear- foarm jown sil in tweintich jounen omfetsje. De earste lessen bïnne al jown. Deze week in dit theatei Smakeloos amusement Wat de vertoning van de nieuwgjour- naals betreft slaan de Leeuwarder Bios copen een pover figuur. Het is bekend, dat slechts in één van de drie theaters het laatste nieuws draait. De andere twee vertonen nieuws, dat een week oud is. Soms als er in een week weinig wereldschokkende gebeurtenissen zijn voorgekomen is dat niet zo heel erg, maar soms ook lijkt nieuws van een vorige week onbegrijpelijk oud en waardeloos. Zo deze week, nu men alleen in de Tivoli de reportage van de overstromingsramp kan zien. die elders in vrijwel alle bioscopen wordt ver toond. Het feit, dat in de Tivoli boven dien een film draait, die velen in de af gelopen veertien dagen al hebben ge zien, maakt het gemis van de beide andere bioscopen nog groter. Er schijnen mensen te zijn veel mensen zelfs die ondanks de nationale rouw toch het vermaak van de bioscoop zoeken. Wie dat betreurt, zal zich dub bel ergeren aan het feit, dat in de Cinema een film draait, die slechts aan spraak kan maken op de kwalificatie ongezond amusement. Wie de laatste dagen iets heeft meegevoeld van het leed dat over zovelen is gekomen, zal een gevoel van afkeer niet kunnen onderdrukken, als hij het gejuich hoort, dat opstijgt als op het witte doek men sen door mitrailleurkogels worden neer- gemaaid als gras door een maaimachine. Zulk „amusement" kan men alleen maar heel erg smakeloos noemen. K. „Dossier 212 van Tokio", de film die deze week in de Leeuwarder Bioscoop draait, is het eerste Amerikaanse pro duct dat geheel in het na-oorlogse Japan werd opgenomen. Juist dit feit geeft de film een heel speciaal cachet. Het scenario behelst de opheldering van een wat tamme ondergrondse intrige tegen de Amerikaanse hulp aan Korea. Jim Carter (Robert Peyton), een offi cier van de inlichtingendienst, komt naar Tokio om een onderzoek in te stel len naar een sabatage-complot. waardoor wapenzendingen niet aan het Koreaanse front arriveren. Direct na zijn aankomst dringt Steffi Novak (Florence Marly), een min of meer mysterieuze vrouw, zich aan hem op. Hij verdenkt haar echter reeds spoe dig van medeplichtigheid. Ook komt hij te weten, dat Taro Matsuda (Katsuhaiko Haida). een oud-studiegenoot, een be langrijke positie bij de ondergrondse organisatie inneemt. Na de ontmaske ring van Steffi en de mislukking van Taro als stakingsleider, komt er al spoe dig wat meer tekening in de geschiede nis. die eindigt met een eervolle dood van Taro en de liquidatie van de bende. Een film die ruim tachtig minuten de aandacht gespannen houdt en bovendien een aardig beeld geeft van het Japanse leven en de Oosterse mentaliteit. Gevonden en aangegeven De plaat zink. die ditmaal op het lijstje van de gevonden voorwerpen staat, zal in de orkaannacht wel van het een of andere dak zijn afgerukt. Voorts werden als gevonden aangegeven: enige rijwielen, aantal portemonnaies, enige losse handschoenen, polshorloge, 4 armbanden. 3 vulpennen. 2 honden, bankbiljet. dames-vulpotlood. plaat board, bladwijzer, aantal dubbeltjes, reservewiel met band. gouden oorbel, damesschoen, ceintuur. Lipssleutel. damestasje, kinderjasje, sjaal en hoofd doek, handbeschermer, 2 contactsleutel tjes. hangslot met sleutel, steeksleutel, actentas. kindertasje. streng parels, rijwieltas. etui met 3 vulpennen, pas instrument (Afa), paar gymnastiek schoenen. portefeuille, zakje borduur- zijde. zakmes, sjaal, ballpointpen hand schoenklem. jas. auto-buitenband, kerk boek, schort (zeildoek), loopped. paar regenpijpen, leesboek, vulpotlood, sleutel, stuk ketting, heren-vilthoed, regenhoed. Inlichtingen alle werkdagen, behalve des Zaterdags, van 9 tot 12 en van 3 tot 5 uur aan het bureau van politie; niet per telefoon. Scheepsberichten AAGTEKERK. 5 Febr. van Le Havre. ABBEDYK. 5 Febr. SciUes gepass. ANNENKERK, 6 Febr. van Genua. ARBNDSDYK, 5 Febr. van Santos. AXELDYK, 4 Febr. van New-Orleans. ROSCHFONTETN. 5 Febr. van Port Said. FAIRSEA. pass. 5 Febr. Bïzerta. HEEMSKERK. 6 Febr. ten anker Tanga. JOHAN VAN OLDENBARNEVELT. 5 Febr. O.t.Z. Malta (60 mijl) MAASDAM 6 Febr. te New York. ORANJE. 5 Febr van Singapore. RYNDAM, 5 Febr. van Cobh. SIBAJAK, 5 Febr. Z.W. Tahiti (460 mijl). VEENDAM. 5 Febr. W.t.Z. Valentia (700 m.). ZUIDERKRUIS, pass 5 Jan. Dakar. HAVEN VAN HARLINGEN 6 Februari Aangekomen: Ned. m.s. Not tingham ledig van Velsen: Eng. m.s. Corn crake met stukgoederen van Hamburg. Ver trokken: Ned. m.s. Unitas ledig naar Delfzijl. LOSSE NUMMERS van de LEEUWARDER COURANT zijn a 10 ct. per ex, verkrijgbaar bij: K. Haanstra. Sigarenmagazijn. Willemskade. hoek Snekerkade J. Rusticus. Sigarenmagazijn. Oosterkade, hoek Oosterstraat S. v. d. Schaaf. Kapper. Emmakade N.Z 147 Spoorwegboekhandel Krantenkiosk. Nieuwestad Krantenkiosk, Zuiderplein Burgerlijke Stand Leeuwarden Geboren; Hans René, z. v. K. van der Vlis en J. Alberda; Ali Cornelia, d. v. G. H. de Koning en M. C. Kamperman; Bote Johannes, z. v. J. Folkertsma en C. van der Pal; Richard Michael, z. v. K. M. Cotter en N. J. Howell; Jantje, d. v. P. van der Veer en B. Lulofs, van Wouters- woud e; Hendrika Marlena, d. v. D. de Graaf en A. Schuilt Fokke, z. v. E. de Haan en S. Dijkstra, van Zandbulten; Anna Elisabeth Maria, d. v. J. C. Ver meulen en A. J. Jongma; Dieuwke, d. v. C. Schaeffer en H. Postma; Willemke, d v. P. Swart en K. Hoekstra; Trijntje, d. v. L. van der Ploeg en M, Pel van Kolluimerpomp; Jarnke Antje, d. v. H. K. Westra en H. Buringa; Homme Johannes, z. v. S. T. Reinsma en A. Hemstra; Simon Age, z. v. A. Kalsbeek en S. van Schepen: Hendrik, z. v. P. Halma en T. van der Werff: Cornelis. z. v. S. de Jong en H. C. van Putten; Elske, d. v. M. Dijkstra en E. Tromp: Guido Jan, z. v. A. F. J. Jacobs en M. J. Bezem; Pieter Lsmbertus, z. v. M. Mulder en A. van Althuis: Ruurd. z. v. M. de Vries en W. Bergsma. van Stiens; Antje. d. v. L. van der Meulen en M. F. Dalstra; Wicher, z. v. D. Olthof en W. Woudstra: Johan nes, z. v. L. Sohouwstra en N. Feenstra; Sijtske. d. v. S. Tadema en G. Prins: Johannes, z. v. G. Bergsma en J. van der Geest: Piet, z. v. D. Brouwer en T. Luehof: Jan Johannes, z. v. K. Sepp en T. Jansma; Harmen Jan, z. v. K. pooi en A, Dijkstra; Jantje, d. v. S. van der Meulen en J. de Vries, van Kollumer- zwaag: Pieter. z. v. P. Bosma en A. Jor- ritsma. van Dronrijp: Nicolaas Joseph, z v. J. Ombelst en G. Terpstra; Francis- cus Leonardus. z. v. H. T. Ammerlaan en M. B. Naring: Wietske Dioeke, d. v. K. de Boer en S. Reitema: Aaltje Nannie, d. v. J. Mulder en J. E. van Hoogen: I.Ttje. d. v. W. Baron en W. van der Zwaae: Jan. z. v. J. Dorenbos en A. Hoekstra: Anna. d. v. H. van der Meulen en R. Nieuwenhuis: Berend, z. v. w. Visser en M. Moed: Atze. z. v. H. Hoek stra en S. Nicolai, van Oldeboorn. Maria Johanna Adrie. d. v. G. H. Mulder en A. C. Bovenga: Elisabeth, d. y. D Postma en W, Kloosterman, van Giekerk. Ondertrouwd: J. van der Noord, 28 jaar en T. Bakker. 21 jaar. van Schie dam- E. A. B. Eekhout. 20 jaar en A. E. Overkamp. 17 jaar. van Groningen: R. Tu-instra, 44 jaar. geh. gew. met J. Dol- stra. van Sneek en G. Harkema. 31 jaar. laatst gehuwd geweest met Geert Ooster hof: C. van Dijk. 28 jaar. van Schiedam en A. M Epema. 24 jaar; F. van der Meulen. 25 jaar en G. Meijer. 28 jaar; .T. M. G. Aiohmann. 29 jaar en J. S. A. Rijpstra, 25 jaar: R. G. Withaar. 24 jaar en L. VeLtman. 21 jaar, van Stiens: P. Bos, 25 jaar, van Anna Paulowna en W. Boschma, 23 jaar: K. Hoogeveen. 23 jr. en R. T. Hoeben, 20 jaar: P. Scholten, 21 jaar en W. M. Asma, geh. gew. met H. D. van der Lelie, 22 jaar: W. Steen huizen, 24 jaar en H. E. de Vries, 25 jaar; G. Boomsma, 22 jaar en G. Kooistra, 22 jaar, van Schiermonnikoog; J. Grave, 27 jaar en J. F. Strobos, 27 jaar, van Wedde: W. de Vries. 64 jaar, geh. gew. met A. Wentzel. van Amsterdam en A. J. Woudstra, 48 jaar, geh. gew. met P. Afolij; A. Reitsma, 22 jaar. van Jel- sum en A. van der Heide, 20 jaar, van Wirduim. Overleden; P. Heijstra, 76 jaar, echt genoot van M. de Vries (overl. te Win schoten); J. Posthumus. 75 jaar. onge huwd. vrl. (overl. te Amsterdam); B. Bethlehem, 67 jaar. echtgenoot van H. Vogelzang: P. Kingma, 57 jaar, weduw naar van D. Kuiperus, van Jorwerd; T. Bakker, 38 jaar, echtgenoot van G. Jelsma: T. Groeneveld. 53 jaar. echtge note van H. de Jong: H. Meiier, 78 jaar. echtgenote van W. Doorenbos: Piet. 3 dagen, zoon van D. Brouwer en T. Luehof; S. Kuiken, 75 jaar, weduwnaar van G. Koning, van St. Jac. Parochie: H. Wartena, 42 jaar. ongehuwd, vrl.: Dirk, 1 dag. zoon van R. Baarda en H. Leijen, van Harlingen: J. Prinsen. 63 jaar. weduwnaar van E. Slager: H. Cahais. 70 jaar. ongehuwd, vrl.. van Wierum (Westd.deel)F. J. Wïima, 65 jaar, eohtgenool van M. A. Röhnbom: T. Kloosterman. 19 jaar. ongehuwd, mnl., van Suameer; A. R. Boomsma. 81 jaar. weduwe van M. Barends. eerder van A Balk: E. van der Haag. 69 jaar. onge huwd. vrl.; M. Visser. 86 jaar. weduwe van G. Tigchelaar: A. Tielenburg. 50 jaar. ongehuwd, mnl.: H. van der Vliet. 71 jaar. echtgenoot van M. Temstra. overl. te Franeker: B. de Boer. 67 jaar. echtgenoot van H. van Straten: Fokke. 3 dagen, zoon van E. de Haan en S. Dijkstra, van Zandbulten: F. Bijlsma. 71 jaar, echtgenoot van G. Leïjstra. van Vróuwenprochie. De stand bij Kingma's Bank was gis teren ƒ140.325. De andere banken had den er ruim 24 duizend gulden bijgekre- gen, zodat in Leeuwarden nu een kleine twee ton is bijeengebracht, waarbij dan niet zijn begrepen de giften, die recht streeks aan het Nationale Rampenfonds zijn overgemaakt, waaronder ook de halve ton van de Alg. Friesche. De kinderen van de chr. kleuterschool „Jong Leven" (negentig in totaal) heb ben met elkaar 153.60 gecollecteerd. Zij hadden op school busjes gemaakt en dié mee naar huis genomen. De spaarpot ten werden geleegd, terwijl natuurlijk ook een beroep is gedaan op de ouders en de familie. De bewoners van het gasthuis aan de Groeneweg hebben Dinsdagavond de collectebus voorbij gestuurd. Niet om dat zij niets wilden offeren, integendeel. Gisteren hebben zij hun bijdrage op de afdeling bevolking van het stadhuis ingeleverd, in totaal ƒ567.50. Ook van andere kanten wordt er op die afdeling nog geregeld geld ingeleverd door mensen, die volgens hun gevoel te wei nig in de collectebus hebben gedaan en door burgers, die gepasseerd zijn door de collectanten. Opzet zit daar natuur lijk niet in; het moest echter allemaal vreeslijk snel in zijn werk gaan. Directie en personeel van de firma W. A. Slager hebben 505 gulden bijeenge bracht; het personeel van het modehuis H. B. 275; directie en personeel van de broodfabriek Van den Berg ƒ210: de Verenigde Bioscopen vier duizend gul den en het personeel vau de Coöp. Con- densfabriek in totaal 5208.29. Op een filmavond van de Friesche Motorclub bij P. de Jong heeft een ver loting ƒ264 voor het Rampenfonds op geleverd: uit de kas van de vereniging zal 150 worden overgemaakt. De heer Humalda uit de Lijsterstraat is uit Denemarken teruggekomen. Toen hij geld wilde wisselen op een bank in Frederïcia. hield het personeel gauw even een collecte, die f 61 heeft opge bracht. De bijdrage van het personeel van het P.E.B. is door de directie verdubbeld, zodat thans een bedrag van 10.600 kan worden afgedragen. Het personeel van dit bedrijf staat gereed om in het kader van de gezamenlijke hulpactie der Ne derlandse electrïciteitsbedriïven or eerste aanvraag met materiaal naar de getroffen gebieden te trekken. In verband met de nationale ramp zal de reuzenwalvis in Leeuwarden voor lopig niet worden geëxposeerd. De feest avond ten behoeve van het kindertehuis ..De Lichthoeve" op 17 Februari aan staande is afgelast: ook de collecte van de Prot. Chr. Kinderbescherming op 27 en 28 Februari is afgelast: de film „Toendra" van de jeugdfilimcommissie is verschoven van morgenmiddag naar volgende week Zaterdag. De buitenboordmotoren, die uit Leeuwarden naar het rampengebied zijn verzonden, worden weer terug gestuurd. omdat zij niet meer nodig zijn. Alle acties worden voorlopig afgeremd. Men wordt verzocht de goederen vast te houden, totdat er een seintje wordt gegeven, dat men speciale dingen kan gebruiken. Finn Hodt wint in Tonsberg Op de tweede' avond van de inter nationale schaatswedstrijden te Tonsberg was het droog weer, maar een felle zeer koude wind blies over de baan. Dat de Nederlandse rijders zich in prima vorm bevonden bleek wel uit het feit. dat Kees Broekman het baanrecord over de 5000 meter, dat met 8 min. 24 sec. op naam stond van Hjalmar Andersen en het vorig seizoen onder heel wat betere omstandigheden werd gemaakt, met vele seconden ver beterde en dat Wïm van der Voort het baanrecord op de 1500 meter, dat ïn het bezit was van Roald Aas, beneden de 2 min. 20 sec. bracht. Dat Finn Hodt eerste werd in het algemeen klassement dankte de Noor aan zijn sterke 500 meter, welke hij op de eerste avond in 43,sec. reed. waarmee hij bijna drie seconden voor sprong verkreeg op Kees Broekman. I De uitslagen luiden: 1500 m: 1. Wim van der Voort (Ned.i |2.19.8 (nieuw baanrecord); 2. Finn Hodt i fNoorw.) 2.21.1; 3. Kees Broekman (Ned.) 2,21.6. 5000 m: 1. Kees Broekman 8.21.3 (nieuw i baanrecord)2. Anton Huïskes 8.29.1; 3. Finn Hodt 8.33.7; 4. Wim van der Voort 8.34.8. Het eindklassement luidt: i 1. Finn Hodt (Noorw.) 193.720 pnt. I 2. Kees Broekman (Ned.) 194.607 pnt I 3. Anton Huiskes (Ned.) 197.310 pnt. 4. Wïm van der Voort (Ned. 198.330 pnt. 5. Pat McNamara (V.S.) 198.367 pnt. Examens Aan de rijksuniversiteit te Utrecht is geslaagd voor het veeartsexamen: J. Kra mer te IJlst en A. Schukken te Nijland; voor het candidaatsexamen veeartsenij kunde: G. de Boer te Giekerk. A. Elger- sma te Britsum, Chr Folkers te Leeu warden. A. P. v d. Linden te Steggerda en G. Rijpkema te Drachten. Geslaagd voor het examen derde stuur man grote vaart, de heer J. Gielink te Leeuwarden. l!1 De invoercommissie van West-DuitS' land heeft toestemming verleend voor de invoer van televisie-apparaten uit Neder land tot een bedrag van d. m. 157.500. Het Haagse gerechtshof heeft de grond werker C. v. D. veroordeeld tot één maand hechtenis. Hij had op een bouwwerk on voorzichtig een betongoot naar beneden gegooid, als gevolg waarvan een arbeider om het leven kwam. Vrijdag is de zevenjarige Riekus Arends in de sluis op de Vossebelt. nabij Coevorden verdronken, B. en W. van Den Haag hebben de meenteraad voorgesteld 20.000 ter be schikking te stellen voor 't hospitaal-kerk schip „De Hoop". Met grote verschrikte ogen staarde Baron Van Pottum naar de kleine witte gedaante, die achter zijn grote gangklok naar voren stapte. „W-w-wie ben jij nou weer?" stotterde de baron. „Ik?" riep Pom dapper, want die was het. „Wie ik ben? Dat weet u toch wel? Ik ben Uw BETERE-IK!" „Ja. maar hoe kan dat nou?" stamelde de baron. „Daarnet was je toch nog in myn kamer. En hoe kan je dan nu hier zijn?" Tegelijkertijd wierp hij een angstige blik achter zich. maar Pim was wel zo wijs om zich in de kamer verborgen te houden. De baron mocht geen twee BETERE-IKS zien. „Hoe kan je nu weer hier zijn. terwijl je daar net nog in mijn kamer was", riep de baron, terwijl hij de zweetdruppeltjes, die hem op het gelaat stonden, met een grote zakdoek afwiste. „Baron, u weet tooh wel, dat u uw BETERE IK niet ontlopen kunt", riep Pom. „Waar u ook heen gaat. Uw BETERE-IK volgt u altijd!" „M'n BETERE-IK hè?" riep de baron woe dend. „Nu, ik wil dat wel eens zien". Tegelijkertijd sprong hij de trap af, liefst met drie h vier treden tegelijk. uZo, jou ben ik kwijt", riep hij triomfantelijk, terwijl hij naar boven keek. waar Pom aan de trapleuning stond. „En een knappe ben je. als je me nu nog in haalt JQc heb niets met je te maken", riep de baron nog eens en schudde zijn vuist tegen Pom, die nog steeds boven aan de trapleuning stond. „M'n BETERE-IK' Het zou wat. Jarenlang heb ik zonder gedaan en ik voelde mij er opperbest bij. Adieu, BETERE-IK! Zie maar, dat je me inhaalt. Ik zal vannacht wel ergens anders een rustplaats zoeken!" Bij deze woorden rukte de baron zijn buitendeur open. Maar toenzakte de baron Van Pottum toch werkelijk door zijn knieën. Want wie stond daar voor hem? Zijn BETERE-IK. Nu in de gedaante van Pam, die daar door zijn broertje was neergezet. „H-h-hoe k-k-kan dat nou?" riep de baron vertwijfeld. „Hoe kun je nu hier zijn, terwijl je daarnet nog boven aan de trap stond. Dat is toverij!!! „Welnee, baron, Ik ben uw BETERE IK", riep Pam. „En doet u toch geen moeite om mij te ontlopen. U ziet. het is onmogelijk. Overal, waar u komt, zult u voortaan uw BETERE-IK zien, of u het wilt of niet!" De baron knikte. Hij had alle weerstand verloren en stapte met een zucht zijn kasteel weer binnen. „Ik geloof, dat je gelijk hebt", zei hij met trillende stem. „Je geweten kun je niet ontlopen, ook al probeer je het jaren achtereen". F r worden allerlei middelen beraamd om gelden in te zamelen voor de slachtoffers van de ramp en dat is ver heugend. Immers: al zijn er dan nu al vele millioenen bijeengebracht, zij zijn dat heeft men uit de woorden van prins Bemhard wel kunnen opmaken eigenlijk nog maar een druppel op een gloeiende plaat. Maar laat men beden ken, bij wat men organiseert, dat op dit moment lang niet alles „foeoh jowt", niet alles kan. Toneelavonden passen niet in dit kader, nog niet, althans, om van balavonden-met-opbrengst-voor-de- slaehtoffers maar te zwijgen. Laten wy, zolang de rouw nog zo zwaar over ons land hangt, ons bepalen tot de spontaneï teit. tot net inzamelen zonder-meer, zon der muziiek, zonder toneel, zonder dat we er ook maar iets voor terug ontvan gen. Straks, als die stroom afebt dat moment zal, helaas, eenmaal moeten ko men en als het normale leven in de niet getroffen gebieden z'n loop her neemt, dan kunnen we gaan denken aan andere middelen om geld in te zamelen. Niet nu! 0 O ndertussen: sommige initiatieven v"r laten zich wel combineren met de huidige situatie en daartoe behoort dat van de water snood-postzegel: een spe ciale zegel van tien met een toeslag van tien cent. We twijfelen er niet aan. of deze postzegl zal grote aftrek vinden, zo wel bij niet-verzamelaars als bij fila telisten. Nu moet men zich niet voorstellen, dat langs deze weg milliarden zullen binnenvloeien, die nodig zijn om de schade in het rampgebied te herstellen. Maar alle beetjes helpen. Dat beetje zou misschien zelfs een beetje-boel kunnen worden wanneer men niet één watere- nood-postzegel, maar een hele serie uit gaf; andere landen geven ze bij heel wat minder zwaar wegende aanleidingen uit! Deze bijzondere postzegels zullen m binnen- en buitenland met graagte wor den verkocht; de postzegelverzamelaars over de gehele wereld zullen er „boven op springen". Laat men desnoods op drukken maken; het kost weinig, niemand kan er aanstoot aannemen, men bevredigt de verzamellust van vélen enhet brengt geld op. Iets dergelijks zou men kunnen doen met de postzegels van 15 en 25 gulden. De Nederlandse verzamelaars weten dat ze bestaan, maar slechts een heel enkele, draagkrachtige philatelist heeft een on gebruikt exemplaar kunnen kopen. In gebruikte toestand zijn ze eenvoudig niet te krijgen, want ze worden prac- tisch alleen gebruikt voor luchtpost pakketten naar andere werelddelen en het is een zeldzaamheid, als er een van naar ons land terugkeert. Vroeger kende men de regeling dat men bij het aanbieden van grote hoe veelheden post voor frankering by abonnement en bij aanbieding van kwitanties het betaalde bedrag in zegels verantwoord kreeg. Dat is afgeschaft; de P.T.T. geeft nu een kwitantie zonder meer. Zou men nu de oude regeling tot nader order niet opnieuw kunnen in voeren voor hen, die daar prijs op stel len en daarbij een toeslag (van bijvoor beeld 25 procent) kunnen vragen voor het Rampenfonds? De postzegelverzamelaars zullen er ongetwijfeld op grote schaal gebruik van willen maken om die zeld zame postzegels van 25. 15 en misschien ook die van tien en vijf in hun bezit to krijgen. Alweer: het kost weinig, geen mens heeft er last van. de verzamelaars zullen er blij mee zijn en. ook dit brengt geld in het laatje! Medeleven met de ramp Vanmorgen om vijf minuten over elf zijn de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles en de directeur van het Bureau voor de Wederzijdse Veiligheid, Harold E. Stas sen. met de Super-constellation van president Eisenhower uit Bonn oP Schip hol aangekomen, waar zij o.m. door min. Luns werden begroet. Het vliegtuig was tengevolge van ijs- vorming op de vleugels een uur te laat. Daarom lieten de beide gasten een schriftelijke verklaring aan de pers uit reiken. De heer Dulles zei nog. iets te hebben gezien van de overstromings ramp. .Niet veel", zo zei hij. „want we durfden niet laag te vliegen, met het oog op de andere vliegtuigen, die in de buurt waren. Maar ik heb genoeg kun nen waarnemen om te weten, dat^ het verschrikkelijk is en ik gevoel my er droevig door gestemd". In zijn verklaring betuigde min. Dul les nogmaals namens zijn regering en volk „ons diepst gevoeld medeleven met uw beproevingen" en herhaalde de be lofte. dat ..wii zullen helpen het lyden van uw volk te verlichten". „Ik ben blii te weten, dat onze ge wapende macht in Europa al in staat is geweest aanmerkelijke hulp te bieden. Vandaag hoop ik uw vorstin koningin Juliana weer te zien. Wy in de V.S. hebben de Nederlanders altijd be schouwd als een van Amerika's sterkste en oudste vrienden. Ik ben er zeker van, dat ons bezoek de voortzêtting van deze warme vriendschap zal consolideren' aldus de verklaring verder. Het wordt waarschijnlijk geacht, dat het programma van de besprekingen, die in beginsel een informatief karakter zouden dragen, enigszins is gewijzigd onder de invloed van de cónseauentles der overstromingen. Morgen zullen de hoge gasten met hun medewerkers de reis van Schiphol naar Brussel voort zetten. Herhalingsoefeningen in Maart afgelast De herhalingsoefeningen worden afge last voor die oorlogsonderdelen van de Koninklijke Landmacht, die in de eerste helft van de maand Maart 1953 onder de wapenen dienen te komen. Alle reserve-officieren, dienstplichtige onderofficieren en dienstplichtige kor poraals van de Koninklijke Landmacht, die een oproeping hebben ontvangen om op 2 Maart of 5 Maart 1953 voor her halingsoefeningen onder de wapenen te komen en alle dienstplichtige korporaals en dienstplichtige soldaten van de Koninklijke Landmacht, die een oproe- f ing hebben ontvangen om op 16 Maart 953 voor herhalingsoefeningen onder de wapenen te komen, behoeven aan deze oproeping geen gevolg te geven. In de vacature, ontstaan door het ontslag nemen van mej. dr. A. de Waal, die benoemd is tot staatssecretaris van Onderwijs, is tot lid van de Tweede Kamer benoemd verklaard mr. E. G. A. Roolvink te Almelo.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 5