Friesland werd in 1825 door een geweldige vloed getroffen In 1916 bleef de provincie gespaard Kerknieuws IÏOURANT ZATERDAG 7 FEBRUARI 1953 W"raf0 ervaart, dat de menigvuldigen. Vert,'.. hoe de koninklijke culUci kennen en kunnen, plotseui staat tegenover de gigantische natuur. In al de ellende verblijdt hen de spontane, algemene hulpverlening, waardoor zijn volk te hechter wordt saêmgesmeed. Gedachtig, hoe in deze nood en dood der mensen de dierenwereld mee-lijdt en sterft, wordt hem wellicht ook ineens bewust, hoe het slot van het bijbelboek Jona aantekent, dat God ook bewogen is over de ondergang van het veel Maar misschien rijst in zijn hart veeleer de vraag, hoe, indien er een God is, dit alles gebeuren kon en waarom het niet door Zijn machtige hand werd verhinderd? Deze vraag is zeer reëel en begrijpelijk. Ze is mij liever dan sommige stichtelijke toespraken, waarin het troost-antwoord, naar bekend recept, zalvend is toebereid. Laten we die vraag ernstig nemen, maar dan tege lijk de nood van ons mens-zijn wat uitge breider zien en dieper peilen. Behalve de verwoestende storm van j.l. Zaterdag-Zondag gieren er stormen over deze wereld, die minstens zo gevaarlijk en onheilhrengend zijn. U denkt met mij aan de stormen over Indonesië en geheel het Oosten, over Afrika, ja, over alle volken, stormen van revolutie en oorlogsdreiging. Al zou men ze voorjaarsstormen van nieuwe tijden kunnen noemen, dan blijft het feit, dat er ontzaglijk onder geleden wordt en er tallozen door ten onder gaan. En wie nog dieper ziet, bespeurt achter alle mense lijke strijd het aanstormen der daimonen en dat we, naar een veel geciteerd woord, in een bezeten wereld leven. Geen wonder, wanneer het in ons kleine mensenhart wan hopig stormen kan! Is er wel een God, Die aan die stormen het zwijgen oplegt? Ook de discipelen van Jezus hebben daaraan getwijfeld. De evangeliën verhalen ons, hoe ze in de storm op zee geërgerd hun slapende Meester hebben wakkergeschud met de verwijtende vraag: „Trekt gij er u niets van aan, dat wij ver gaan?" Toen is Jezus opgestaan en heeft de wind en de zee het zwijgen opgelegd. Toen klonk in de plotselinge stilte Zijn ver wijtende vraag: „Waarom zijt ge zo be vreesd? Hoe hebt ge geen geloof?" Be schaamd hebben ze in diepe eerbied ge zegd: „Wie is toch Deze, dat ook de wind en de zee Hem gehoorzaam zijn?" Later is hun de grootheid van Jezus' macht en erbarmen te heerlijker gebleken. Later, na kruisiging, opstanding, hemelvaart, Pinksteren hébben ze zich te dieper ge schaamd over hun verwijt en twijfel en elkaar in vreugde en verbazing gezegd: „Wie is toch Deze, dat ook de dood, de duivelen en alle verwoestende machten Hem onderworpen zijn". Als er Eén Zich over ons mensen-in-nood bekommert, dan Hij, Gods Zoon. Als er Eén is, die ons storm achtig hart tot rust kan brengen, dan is Hij het, die naar Zijn beloften, eenmaal alle stormen het zwijgen zal opleggen en de harmonie der schepping herstellen zal. Of hiermee alle vragen zijn opgelost? Neen. En het leed blijft ontzettend groot. En Jezus heeft Zondagnacht wind en water niet tot bedaren gebracht. Maar in Hem is de zekerheid gegeven, dat onze waarom.s zullen worden beantwoord. Wie eerst naar de verschrikkelijke gebeurtenissen ziet om dan nog tastend naar God, naar „een" God te vragen, zal zijn laatste beetje geloof in de „voorzienigheid" verliezen. Maar wie in Jezus Gods aangezicht herkend heeft, weet, dat er in redding uit alle nood voorzien is, ook voor hen, aie zijn omge komen. terwijl ze in doodsnood geroepen hebben: ..Help Heer, wij vergaan!" Hij behoudt het geloofsvertrouwen, hoe het ook stormen mag. M. rouwi maar over één" staat aan op nieuws weet niet wat het zijn zulke uitzendingen lijke kring ongewenste vreem- en over de tafel zwerven kran.- louter grote koppen. En met een gevoel van diepe dank baarheid. en minstens even grote schaamte, zet ik mij aan de wekelijkse kolom. Want ik zit daar maar lekker op mijn gemak in een geriefelijke kamer bij een snorrende haard, de dochter slaapt warm toegedekt onder vele dekens, de aardappels voor morgen staan geschild, en de melk is gekookt. Ik kan zo maar een knop omdraaien om licht te hebben, de kraan geeft hel der drinkbaar water en met één lucifer aanstrijken brandt het gas onder de ketel. Terwijl op ditzelfde ogenblik, er gens in de huilende verlatenheid van een klotsende watervlakte, in duister en kou vrouwen en kinderen verkleumd en ver kild zo zij nog leven bijeen gedron gen zitten op daken en in bomen...... En ik kan niets doen, helemaal mets. Alleen In de klerenkast en de dozen met kindergoed duiken, en alles wat bruik baar en draagbaar is nazien en inpakken, l-i" n terwijl ik eten en drinken laat staan voor de nieuwsberichten ik heb nergens bedreigde verwanten zitten, maar dat land tussen Westerschel- de en Waterweg is mij dierbaar als een gehele familie bedenk ik met warme blijdschap hoe goed het is op dit kleine stukje aanslibsel geboren en getogen te "Want laat dit volk vaak onhebbelijk, onuitstaanbaar, kibbelziek en lauw zijn als de Noordwester opsteekt en de steigerende waterleeuwen zioh brullend in de zeegaten storten, als de dijken overspoelen, uitsohuren en breken, als de torenklokken angstig kleppen boven het watergeweld uit en de storm raast over donkere stoeten van trieste vluch telingen en gelaten vee dan wordt er onverhoeds en geweldig, een ènder volk wakker. Dan is er geen burgervader meer. die zich opwindt over onzedelijke beelden jepten rêstich, oyn, 'n skuorde, :r yn. dêr yn 't Suden dunen. n der oer de minsken. f ut flein! de beammen! •m en rein. ije? swier! isum harren, rJ mten need, lijers, har steed :h tven je dlde pong. WTJE-TEFFER. e zwembaden, maar rinkelen ïtbare telefoons tegelijk van jke geïmproviseerde hulpacties: jediend van een bus grondwer- trein zandzakken, een draag- ;installatie? Wie heeft er men- leien, kinderen of oudjes uit te 1 Hier is ruimte genoeg, jn er plotseling geen roddelen- 'ames meer, maar louter vrou- n een mouwschort sohieten en n opscheppen of kleren inzame- praat er niemand meer over en Gordijn of de H-bom, dan Hayworth en Doris Day ons worden en zal Hamar ons on- linder een zorg zijn dan Honte- jeft zelfs de radio plotseling ont- ;er ook nog, zowaar, muziek van Haydn, van Scarlatti en A>n- ':n de discotheek ligt begraven ;een luisteraar die protest aan- :en de absentie van Bokkie- en aangetrouwde familie. :r, plotseling, groot en warm ;k die eenheid en saamhorig- |vij ons de laatste jaren vaak herinnerden van de bevrij- Dan winden wij ons niet meer .et bijvullen van automaten op Zona 6', maar zuchten: Kranig Zeeland, dat ij/ nu de tweede keer binnen de tien jaar.j'.Wat kunnen we voor je doen? •Wait zijn wij toch voor een raar volk dat voor die eenvoudige kunst van zo maar gewoon méns te zijn eerst minstens een oorlog of een springvloed nodig heeft. SASKIA. /Onnoemelijk veel leed en ellende heeft het water in de loop der eeuwen uit- V-/ gestort over de bewoners van onze lage landen, die ondanks hun verbeten strijd steeds weer opnieuw het hoofd moesten buigen voor het brute geweld der golven. Ook Friesland heeft zijn deel ruimschoots gehad. Van de vijfde eeuw af tot nu toe teisterden niet minder dan dertig ernstige overstromingen ons gewest Een van de gevolgen hiervan is geweest, dat door de volksverplaatsingen die ontstonden, het Fries in Groningen en Oost-Friesland verloren ging. De laatste gróte ramp over Friesland was de vloed van 1825, die even als die van 1953 in het begin van Februari viel. Verschrikkelijke tonelen heb ben zich bij die ramp afgespeeld; verschillende mensen vonden de dood in de golven en een groot aantal huizen en gebouwen stortte in. Vele kleintjes, samen een hele grote Arnhem heeft thans f 545.350 gul den opgebracht met inbegrip van 200.000, zijnde de opbrengst van een collecte van het personeel van de A.K.UDrie Arnhemse burgers heb ben zich thans bereid verklaard één cent van iedere gulden bij de lotaalop- brengst van Arnhem te voegen. Zij waren eendrachtig bijeen In het begin dezer week hebben enkele kerkelijke autoriteiten, o. a. ds. H. J. F. Wesseldijk van Eindhoven, de voormalige Draeses van de Generale Synode der Ned. Herv. Kerk. een aantal gemeenten in de getroffen gebieden in Noord-Brabrant be zocht. Terwijl het percentage protestan ten in deze provincie nog geen 10 pet. be draagt, is van de getroffen bevolking bijna 40 pet. protestant. Van deze protestanten behoort twee derde deel tot de Ned. Herv. Kerk en bijna een derde deel tot de Geref. Kerken. Voor zover thans bekend is er in deze streek betrekkelijk weinig schade aan kerken en pastorieën aangericht. In Moer dijk evenwel staat het water, nadat het gezakt is. nog manshoog in kerk en pasto rie; de predikant van deze plaats heeft voor de tweede maal al wat hij bezit ver loren. In Ossendrecht is een noodgemeente gesticht met drie predikanten, te weten twee Hervormde en een Gereformeerde predikant; alle aanwezige kerkeraads- leden zijn samengebracht in een nood- kerkeraad. In alle plaatsen, die werden bezocht, zijn de predikanten alle ter plaatse gebleven zolang nog een deel der bevolking aanwezig was. De predikanten van de ontvangende gemeenten treffen alle maatregelen om de pastorale zorg en hulpverlening zo goed mogelijk te doen verlopen. Volkskerk of gemeente? Het voor enige tijd opgerichte „Ver band van Herv.-Geref. predikanten" is in de pers niet zonder vrij scherpe critiek begroet. Het weekblad „De Her vormde Kerk" meende, dat deze predi kanten onder de bekoring zijn geraakt van „het gesloten geloofs- en levens verband, dat de Geref. Kerken te zien geven". Het weekblad „De Christen" (Baptisten) schrijft, dat het uiteindelijk gaat om de vraag, of de Herv. kerk „Kerk" wil blijven of „gemeente" wil worden. Het blad vervolgt dan: „Als de N. H. Kerk kerk wil blijven, heeft zij de keuze tussen „volkskerk" en „belijdeniskerk" en het „Verband" zou, naar het lieh laat aanzien, haar graag in de richting van de laatste willen stuwen. Zij zou dan zeer veel gaan lijken op de Geref. kerken. "Wil zii echter „volkskerk" blijven, dan behoeft er aan haar niet veel te veranderen. Want een volkskerk is kerk van het volk. waarin alles wat er in een volk aan religie leeft zich kan uitspreken. De volkskerk- gedachte is een rest van de middel eeuwse Roomse kerkopvatting van het z.g. Corpus Christianum, het Christelijk Lichaam, dat alles omvat. Dat bij de Reformatie deze visie op de kerk niet is uitgebannen, is te betreuren maar vanuit de historie wel te verstaan. De volkskerkgedachte kan echter alleen bloeien, zolang een volk in meerderheid christelijk is en krachtens zijn levens- openbaring als een christelijk volk be stempeld kan worden. Vandaag is daarom de volkskerkgedachte een fictie geworden en volkskerk te blijven is voor de Ned. Herv. kerk daarom rondweg een onmogelijkheid. Voor mijn besef heeft de Herv. kerk daarom slechts de keuze tussen ..belijdeniskerk" naar het patroon van de Geref. kerken en „gemeente" naar het patroon van het Baptisme en verwante richtingen. Binnen de Herv. kerk ontbreekt het niet aan mensen, die voor de volkskerkgedachte 'n schriftuur lijke en theologische fundering zoeken. Evenmin ontbreekt het aan mensen, die de gedachte van de „belijdeniskerk" naar voren brengen en zij ontvangen be langrijke steMnJSgp de Gereformeerde theologie. De gemeentegedachte echter wordt slechts zeer weinig in. het licht gesteld en het was daarom broodnodig, dat ook onzerzijds eens een waardevolle en verantwoorde bijdrage verscheen, waarin de gedachte van de gemeente van gelovigen werd uiteengezet en bijbels werd gefundeerd". Spaaractie voor een kerk Tijdens de oorlog moest het dorp Ter- heyde in het Westland worden ontruimd en de huizen worden afgebroken. Ook de Ned. Herv. kerk trof dit lot. Toen het dorp weer bewoond werd. kwam ook de wederopbouw van de kerk aan de orde. Voor het bijeenbrengen van het grote bedrag, dat hiervoor nodig was. heeft de Rijkspostspaarbank een zekere hulp ver leend. Op initiatief n.l, van de kerkeraad werd aan elk der lidmaten een groeps- spaarkaart ter hand gesteld. Tussen de 20 en 30 vrijwilligers hebben zich belast om regelmatig een kleine bijdrage te komen ophalen. Op de zegels liet men een sug gestieve opdruk plaatsen en zo kwam in dit kleine dorp een grootse organisatie tot stand tot herstel van het vernielde. Nau welijks enige maanden was deze actie op gang of men had reeds duizenden guldens voor het restauratiefonds en voor 't instal latiefonds verkregen. In September 1952 kon de kerk worden ingewijd. Kerknieuws in het kort Van de Zwitserse evangelische ker ken is een aanbod gekomen met b e- schikbaarstelling van haar vacantiehuizen met vijftig tot honderd plaatsen voor rustbehoevende en overspannen vrouwen uit de Neder landse noodgebieden. De Raad van Kerken in Indonesië zal de mogelijkheden bestuderen tot op richting van een volledige theo logische hogeschool, uit gaande van de Prot. kerken in Indo nesië. Tevens wil men dan komen tot een coördinatie van het theologisch onderwijs in Indonesië. Het internationale Gerefor meerde Congres, dat dit jaar van 2830 Juli in Montpellier (Frank rijk) zal worden gehouden, heeft als algemeen thema: Het Gereformeerde antwoord op de verwereldlijking van het moderne leven. Er worden delegaties uit ten minste elf landen verwacht. Uit Nederland zullen o.a. als spreker aan wezig zijn de heren D. W. Ormel en prof. dr. H. Dooyeweerd. Van de 5380 buitenlandse, rooms- katholieke priesters, broeders en zus ters, die einde 1948 in China missioneer den, zijn er begin 1953 slechts 723 overgebleven. Ongeveer 375 missionarissen werden officieel door de communistische autoriteiten uitgewezen, maar het werkelijk aantal verbannenen is veel groter. Van de 523 overgebleven priesters en broeders zijn er 146 Jezuïe ten, van de 200 zusters 84 Franciscanes sen. Door de Amerikanen van Russische afstamming worden gelden verzameld om in Washington een grote Rus- sisch-Orthodoxe kathe draal op te richten. Het zal een St. Nicolaaskerk worden, die ter her innering gesticht wordt aan de jonge mannen van het orthodoxe geloof, die in de Eerste en Tweede Wereldoorlog, alsook in Korea hun leven gelaten heb ben. In het oprichtingscomité hebben ook enkele protestantse geestelijken zitting genomen. Kerkelijke mutaties Ned. Herv. Kerk. Aangenomen naar Ermelo: W. de Bruyn te IJsselmuiden, die bedankte voor Hilversum. Geref. Kerken. Beroepen te Andijk: D. Zwart (tweede maal). Aangenomen naar Appelsga: G. Oppe- dijk, cand. te Kollum, die bedankte voor Elim (Dr.). Chr. Geref. Kerken. Bedankt voor Rozenburg: M. Draijer te Drachten. Geref. Gemeenten. Tweetal te 's Scheve- ningen: W. de Wit te Moerkapelle en G. Zwerus te Middelharnis. Beroepen te Rhenen: F. Mallan te Brui- nisse. Op 3 Februari braken op een dertig plaatsen de zee- en slaperdijken door en kwam tweederde deel van Friesland onder water te staan. Meer dan twee honderd duizend mensen waren bij de ramp betrokken. Evenals nu, speelden zich ontzettende tonelen af. Mensen die hun leven wisten te redden van het water, vonden de dood onder brokstukken van ondermijnde huizen. Bijna zeshonderd gebouwen werden vernield, ruim zevenhonderd vijftig beschadigd en een kleine vijf en twintig honderd paarden, koeien, varkens en schapen verdronken. De totale schade beliep ongeveer drie millioen gulden. Vooral het Zuidelijke deel der provincie heeft het zwaar te verduren gehad. Alleen daar al bedroeg de schade driehonderd duizend gulden. De hierbovenstaande prent geeft de toestand in Vierhuizen weer. Schipper Karst de Boer zag in het noodweer kans, met zijn turfschip zestig personen van een zeker schijnende verdrinkingsdood te redden. Meer dan twee maanden achtereen had een aanhoudende Zuidwester storm enorme hoeveelheden water in de richting van de Noord- en de Oostzee gedreven. Een ramp kon niet uitblijven, de druk op de dijken werd tè groot. De eerste Februari ging de wind wat liggen en het was buitengewoon mooi weer voor de tijd van het jaar. De zucht van verlichting die menige Fries slaakte kwam echter te vroeg. Donderdag, de derde, begon de wind weer aan te wak keren, en in minder dan geen tijd raasde hij weer in onverminderde kracht uit het Zuidwesten, in de loop van de avond ruimend naar het Noordwesten. Hier door stroomden grote watermassa's, tussen Terschelling en Vlieland door, de Zuiderzee binnen. Daarbij kwam nog, dat de avondvloed een springvloed was. Een catastrofe kon niet uitblijven. Tussen Schoterzijl cn Lemmer sloeg het water dertien gaten in de dijk, zodat in minder dan geen tijd Lemsterland en een gedeelte van Weststellingwerf onderstroomde. Dijkbreuken langs de Gaas- terlandse kust veranderden de Zuidwesthoek in een kokende zee. Ook Wym- britseradeel, Wonseradeel, Schoterland, Haskerland, Doniawerstal, Utingeradeel, Rauwerderhem, Idaarderadeel en gedeelten van Opsterland en Smallingerland werden overstroomd. In het noorden braken eveneens dijken door; de ramp had hier echter een kleinere omvang. Tot wat voor hoogte de vloed was gestegen, blijkt uit de waterstand te Harlingen. Hier mat men een hoogte van twee el en veertig duim. Trouwens ook de bovenstaande tekening laat zien van welk een ontzaglijke hoogte het water zich in de Zoutsloot te Harlingen stortte. De Januarivloed van 1916 heeft Friesland gelukkig gespaard. Toch zal menig een dezer dagen nog eens terug hebben gedacht aan die zwarte bladzijde in de Nederlandse geschiedenis, toen, temidden van dreigend oorlogsgevaar een grote vloed nood en ellende zaaide over een groot deel van Noord-Holland en Utrecht. Friesland had ook iets van het water te lijden, maar vergeleken bij de ramp in het Westen is hier van een watersnood geen sprake geweest. Een hevige Noordwesterstorm joeg massa's water door de zeegaten de Zuiderzee binnen. Daar bleef het water; een uitweg was nergens. Langs de gehele kust werkte men als paarden om de dijken intact te houden. In de ver schrikkelijke nacht van 13 Januari was er geen houden meer aan. Met donde rend geweld stortte het water zich in de polders en overstroomde een groot deel van Urk, richtte grote verwoestingen aan op Marken en veranderde het Water land in een eindeloze watervlakte. Ook andere kuststreken werden een prooi der golven. De hierbij afgedrukte foto's geven een;»elfde beeld als de tegenwoordige fotoreportages uit de geteisterde gebieden. De omvang van de overstroming was echter veel kleiner dan nu. Bij Schellingwoude redde men het vee uit een door het water overvallen boerderij. De foto hieronder geeft een beeld van de troos teloze omgeving van Durgerdam na de overstroming.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4