Minister Mansholt over het herstel van de landbouw Hulp uit alle windstreken Verlieslijsten Roode Kruis Prins maande bevolking van Zierikzee tot evacueren ZATERDAG 7 FEBRUARI 1953 LEEUWARDi Zuid-Beveland en West-Brabant kunnen vermoedelijk nog dit jaar oogst opleveren van het herstel van de grond en de cultuurtechniek. Bij het overleg zijn de richtlijnen voor het werk aange geven en is een eerste phase van de voorbereiding afgesloten. Ook de schaderegeling voor de land bouw en het ontwerpen van de-verdere financiering van het landbouwherstel ,o ter hand genomen. Minister S. L. Mansholt heeft een tweedaagse inspectiereis gemaakt in het getroffen gebied, waarbij hij zich op de hoogte heeft gesteld van de om vang van de ramp. De minister heeft zich georiënteerd omtrent de moge lijkheden van het herstel van de land bouw en heeft de voorbereiding ter hand genomen van de organisatie van het herstel en van de uitvoering der werkzaamheden „Zo snel mogelijk beginnen" zal het devies zijn voor de her stelwerkzaamheden, waarbij steun gevonden wordt in de wetenschap, dat bepaalde gedeelten van het getroffen gebied, o.a. Zuid-Beve land en grote delen van West- Brabant, vrij snel droog kunnen vallen en nog dit jaar een oogst bunnen opleveren. Voor andere gedeelten in het ge troffen gebied moet echter rekening worden gehouden met een latere aan vang van de herstelwerkzaamheden en met een langduriger proces van her stel van de grond. De minister noemde wat dit betreft Schouwen en Duive- land „een tweede Walcheren". Tijdens de reis heeft minister Mans holt contact gehad met agrarische voormannen uit het getroffen gebied en heeft hij op ruime schaal overleg gepleegd met ambtelijke deskundigen en tal van technici, ook op de gebieden Als hyena's Gevangenisstraffen voor rovers De politierechter te Rotterdam heeft de 27^-jarige matroos G. H. van der P. uit Rotterdam veroor deeld tot een gevangenisstraf van zes maanden, omdat hij Zondag ochtend tijdens de watersnood in Rotterdam een sigarenwinkel in Roterdam-Zuid binnendrong en 20 pakjes sigaretten stal. Hii had eerst zijn eigen vrouw en kinderen in vei ligheid gebracht. In de winkel trof hij de winkelier en diens echtgenote zittend op een tafel aan. Hii had de vrouw rondgedragen, naar hij zei om haar te redden, doch volgens de tenlastelegging had hij haar ln het water neergezet. „Weet u dat dit stelen op zijn Hol lands plunderen heet"? vroeg de politie rechter. die vertelde, dat de man reeds vijf maal wegens diefstal en mishande ling veroordeeld was. „Er is een deel van de Nederlanders, dat als hyena's gebruik maakt van andermans ellende", aldus de officier. „Deze diefstal ge beurde tijdens het opkomen van het water, toen de nood het hoogst was". De 25-jarige fabrieksarbeider T. B. uit Vlaardingen had bij het aanvoeren van de goederen te Vlaardingen een paar rubberlaarzen toegeëigend, die bestemd waren voor de geteisterde gebieden en kreeg hiervoor vijf maanden. Eén druppel uit de zee van leed In de school van Ouwerkerk zat stil, wat achteraf en net nog beschenen door wat geel petroleumlicht een blonde vrouw van omstreeks veertig. Sneeuwwit waren de uiteinden van haar vingers. Iemand heeft me haar verhaal verteld. Zondagmorgen kwam de zondvloed over haar huis, dat buiten Ouwerkerk staat. Met haar zoon van zestien, 'die zich zo goed als geheel had uitgekleed om beter te kunnen zwemmen, raakten ze in de stroom. De twee slaagden er in zich vast te grijpen aan een tele foonpaal en gingen staan op een dwarsbalk. Ze stonden daar de hele gruwelijke Zondag, de eindeloze nacht en de hele Maandag. De vrouw had de grootste moeite om haar jongen staande te houden. Toen een stuk vloerkleed voorbij kwam drijven slaag de ze erin dat te grijpen en het als een mantel om hem heen te slaan Tegen de avond ontglipte de jongen haar handen. Ze zag hem voor haai ogen verdrinken. Een uur later kwamen de redders. Bijna 17 millioen voor Rampenfonds Bij het Nationaal Rampenfonds was tot gisteravond een bedrag van 16.900.000 geteld. Belastingfaciliteiten In aansluiting aan reeds eerder bekend gemaakte belastingfaciliteiten met het oog op de nationale ramp, deelt het ministerie van Financiën nog het vol gende mee: de giften in geld aan het Nationaal Rampenfonds, die ingevolge een besluit van de regering tot elk be drag van het inkomen of de winst mogen worden afgetrokken, komen ten laste van het inkomen of de winst over het jaar 1953, tenzij een belastingplichtige bij zijn aangifte over het jaar 1952 het schriftelijk verzoek doet om de gift van het inkomen of winst over 1952 te mogen aftrekken. Dit geldt eveneens voor goederen, die uit bedrijfsvoorraden ten behoeve van watersnoodslachtoffers worden afgestaan Verder is bepaald, dat bedragen, die ten behoeve van het Nationaal Rampen fonds van het loon worden afgestaan (waaronder begrepen loon uit over werk). niet alleen voor de heffing van de loonbelasting, maar ook voor de hef fing van de vereveningshefflinig buiten aanmerking worden gelaten. Het centrum van het zo zwaar gei de stadje Stavenisse met op de grond enige rubberboten, die geen dienst meer konden doen Vijf maanden voor dief aangespoelde goede; De politierechter te Middelb' een onvoorwaardelijke gevan van vijf maanden opgelegd aan W. uit Hontenisse, die zich hat. gemaakt aan het zich toeëigene; de dijken aangespoelde goedere: stig uit de geteisterde gebieder. De substituut-officier van Middelburg, mr. Andre, heeft e druk de aandacht op gevestigd, zien van plundering, ook het eigenen van aangespoelde goede streng zal worden gestraft. In Reusel (N.-B.) is een aangehouden, dat voorgaf gek zamelen voor de noodgebieden. werd echter te eigen bate aangf Ondanks de grote verwoestingen en ellende in Engeland veroorzaakt door watersnood, is het medeleven met het zo zwaar getroffen Neder landse volk in Engeland enorm, zo vernemen wij van de Nederlandse ambassade in Londen. De Britse regering heeft reeds aan landen welke hulp willen bieden doen weten dat Nederland thans voorgaat. De Nederlandse ambassade wordt overstelpt met aanbiedingen in geld en goederen. Tallozen wensen naar Nederland te ver trekken om zelf deel te nemen aan reddingswerk. Een grote Belgische bank heeft bij het Nederlands consulaat een chèque van 25.000 afgegeven. Een in België wonende Nederlander heeft fr. 200.000 overgemaakt. 4» De directie van een Franse fabriek van electrische locomo tieven heeft 30.000 gestuurd. Het .Unternehmensverband Ruhrbergbau" heeft 50.000 D.M. ter beschikking ge steld. «fr Coöperatieve organisaties in het buitenland willen helpen. De Groothandelsvereniging van de Ver bruikscoöperaties in Zweden schonk 500.000 kronen, die in Frankrijk 500.000 francs, de Oostenrijkse 100.000 schilling. Ook de landelijke coöpe raties van Amerika, België, Duitsland Italië zegden hulp toe. 4» De Renaultfabrieken te Parijs hebben voor onbepaalde tijd drie 7-tons vrachtwa gens met chauffeurs ter beschikking ge steld. De wagens vertrekken volgepakt met pakketten naar Nederland. In alle Westduitse bladen wordt opgewekt Nederland hulp te verlenen. 4» Het Noorse Roode Kruis heeft reeds een bedrag van 400.000 en veel kleding en dekens voor ons land ontvangen. 4» De Zuid-Afrikaanse regering heeft een bij drage van 50.000 Zuid-Afrikaanse ponden (pl. m. 500.000) geschonken. Hulp uit eigen land Het Centraal Bureau voor de Grafische Bedrijven in Nederland heeft besloten uit het algemeen sociaal fonds een zeer belangrijk bedrag beschikbaar te stellen voor hulp aan grafische werk gevers en werknemers in de getroffen gebieden. De Rotterdamse Beelden de kunstenaars houden volgende week een veiling van afgestane werkstukken ten bate van het Nationaal Rampen fonds. 4» De P.T.T. heeft 22.000 post zakken ter beschikking gesteld voor het dichten van dijken. 4» De Bijbel- kioskvereniguig stelt gratis kinder bijbels en andere lectuur beschikbaar aan geëvacueerden. Ambtenaren van de binnendienst van het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoor ziening, ongeveer 600 man, hebben reeds 16.000 bijeengebracht voor het Nationaal Rampenfonds. Een orchideeënkweker te Aalsmeer heeft vijftig orchideeën geveild ten bate van het Rampenfonds. Opbrengst 2151.50. De tabakshandelaren ge ven 110.000. Het totaalbedrag, dat op de Antillen is bijeengebracht, is ge stegen tot 1.250.000. Dë Coöp. Verkoopcentrale voor eieren te Roer mond heeft 100.000 ter beschikking gesteld. De regering en de Avro Weet-wel-man zegt medewerking op De heer De Clercq, voorzitter van de AVRO heeft meegedeeld, dat berichten, als zou de regering zendtijd van de AVRO hebben gevorderd, beslist onjuist zijn. Eveneens ontkende hij, dat er sprake van geweest zou zijn, dat de AVRO in enig opzicht geweigerd zou hebben berichten, welke verband hielden met de noodtoe stand hier te lande om te roepen. De AVRO heeft gedurende de gehele Zondag, toen zij in de aether was, alle berichten omgeroepen, zelfs in samenwerking met het Nationaal Rampenfonds te 's Graven- hage. „Gezien onze ondervinding van Zondag hebben wij er op aangedrongen, om Dins dag, wanneer de AVRO in de aether zou komen, de werkwijze van Zondag weder om in te voeren. Immers deze had in ieder opzicht voldaan," aldus de heer De Clercq. „Wij hebben toen onzerzijds aan de rege ring aangeboden onbeperkte zendtijd voor de berichtgeving af te staan." Dit voorstel werd door de regering aanvaard. De „Weet-wel-man" en de redacteur van het AVRO-programma „Ik weet, ik weet, wat u niet weet", hebben een telegram aan het bestuur van de AVRO gezonden: „Door betreurenswaardige houding voor zitter AVRO, inzake gedragslijn in huidige nationale toestand, zijn wij genoodzaakt met ingang van heden alle werkzaamheden voor de rubriek „Ik weet, ik weet. wat u niet weet" te beëindigen." Beide heren waren als „free-lances" aan de AVRO ver bonden. Sir John Foster Dulles en Stassen zijn Vrijdag, na een vlucht over het ramp gebied, op Schiphol gearriveerd, waar zij werden ontvangen door de minister van Buitenlandse Zaken, J. M. A. Luns. Min. Luns maakt ruim baan voor min. Dulles (links). en wie in een aanvraag had- om te emigreren, onver- in welk stadium de behan deling van hun aanmelding zich be vond. Het bleek, dat 700 gezinnen, in totaal 2300 personen uit de noodgebieden zulks hadden gedaan. 70 gezinnen, in totaal ruim 200 personen, stonden De (zeer voorlopige en niet volledig betrouwbare) verlieslijsten van het Ne derlandse Roode Kruis liggen ter inzage bij het secretariaat van het Roode Kruis, Spanjaardslaan 100 te Leeuwarden en bij de bureaux van de Leeuwarder Courant. Inlichtingen niet telefonisch. Prins Bernhard heeft gisteren wederom per helicopter een bezoek gebracht aan de geteisterde gebieden. De prins landde on der andere in Stavenisse, Brouwershaven en Zierikzee. In deze laatste gemeente ont moette hij de Commissaris der Koningin in de provincie Zeeland. Jhr. De Casem- broot. Prins Bernhard wisselde met hem uitvoerig van gedachten over de genomen en nog te nemen maatregelen. Daarna sprak de prins de nog aanwezige bevolking van Zierikzee toe. die daartoe op het Marktplein was bijeengekomen. Prins Bernhard bewoog de inwoners tot evacua tie. Tengevolge van de zeer slechte weers omstandigheden was prins Bernhard niet in de gelegenheid nog andere plaatsen te bezoeken. Vandaag zal prins Bernhard zich wederom naar de getroffen gebieden begeven. ^c-nomen waar- ,-n, waarmee men .«eeft op de normale .ien vertrekken, gevallen, dat papieren, icièdmg, goederen en andere zijn verlóren geraakt, worden zij onmiddel lijk geholpen, evenals met voorschot op een toekomstige schade-uitkering. Rampgebied geen kijkgebied De regering doet een dringend beroep op de bevolking zich niet onnodig naar het rampgebied te begeven. Met name kijklustigen en personen, die familieleden of bekenden in het rampgebied wil len opzoeken, of willen trachten daar inlichtingen over hen te ver krijgen. kunnen de hulpverlening en de herstelwerkzaamheden be lemmeren. De politie heeft opdracht met ingang van vandaag deze personen niet tot het rampgebied toe te laten. Bovendien verzoekt de regering ook de streken in de nabijheid van het rampgebied niet onnodig te bezoeken. Zij vraagt dit. opdat de hulpverlening en de herstelwerkzaamheden voort gang kunnen hebben en verkeers opstoppingen worden voorkomen. De bedrijfsgroep Horeca brengt ter kennis van de ondernemers in de Horecabranche, dath et gewenst is in ver band met het ingetogen karakter van Zondag, die dag het bedrijf zo kalm mo gelijk te laten verlopen, in de avonduren de buitenverlichting te doven en zich te onthouden van andere muziek dan die van de officiële radiouitzendingen. Om het uitbreken van besmettelijke ziekten te voorkomen, is men met man en macht bezig met het opruimen van kadavers.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3