De F.M. kan Nederland uit de radiomisère helpen Spanning rondom de E.D.G. £o-uióa'ó 2 LEEUWARDER COURANT ZATERDAG 7 FEBRUARI 1953 Ook de Nozem a is hiervan overtuigd Het Comité Belangen Noordelijke Luisteraars dat streeft naar verbetering van de radio-ontvangst in de uithoeken van het land en wel speciaal in liet Noorden heeft zijn actie voorlopig opgeschort. Het heeft dit besluit genomen na een bespreking met de Raad van Beheer van de Nederlandse Omroep Zender Maatschappij „Nozema", die de verwachting heeft gewekt, dat ook de Nozema een verbetering van de radio-ontvangst een zeer urgente zaak acht. De Nozema die er van overtuigd is. dat binnen vier of vijf jaar het F.M.-systeem in alle Europese landen zal zijn ingevoerd, zal zich op korte termijn bezinnen, welk advies aan de regering moet worden uitgebracht. Hiermee zal de grootste spoed worden betracht, ook al omdat een belangrijk deel der luisteraars zich op het buitenland heeft georiënteerd. Het comité ziet een oplossing van de storingen in bepaalde gebieden van ons land. in het gebruik van F.M.-zenders, die op de drie meter golfband werken. Zowel in technische als in omroepkrin- gen heeft men na lang beraad en veel geexperimcnteer ook het F.M.-systeem aangegeven als het enige afdoende mid del. Tijdens de conferentie in Kopenhagen, waar men overging tot internationale verdeling van de beschikbare midden golven. kwam Nederland er betrekkelijk goed af, hoewel een lange golf verloren ging. De ervaring heeft echter geleerd, dat in verschillende streken van ons land met de beide overgebleven golven (Hilversum I en II) geen absoluut, be trouwbare ontvangst mogelijk is geble ken. Ook de drie hulpzenders (Hooge- zand, Hengelo en Hulsberg) hebben niet het resultaat afgeworpen, dat men er van verwacht had. Dr. J. D. H. v. d. Toorn, hoofdredac teur alg. zaken en radio van de P.T.T., die de bedoelde vergadering voorzat, omdat prof Gerbrandy ziek is, gaf als zijn mening te kennen, dat de invoering van het F.M.-systeem in ons land een welhaast onafwendbare noodzaak is ge worden. Z.i. zal de invoering ook over geheel Europa binnen enkele jaren een feit zijn geworden. Volgens het actie-comité zou men verbetering in de bestaande situatie kunnen brengen door zo spoedig moge lijk twee steunzenders in de drie meter- band op te stellen in een centraal punt in het Noorden (voor elke programma- groep een zender). Het gebouw, de be nodigde antennemast. de eigenlijke Men mag met zomaar O emigranten c5 voorlichten Daarvoor is vergunning nodig Tweemaal 7.50 boete subsidiair zes dagén hechtenis en eenmaal ƒ7.50 boete subsidiair drie dagen hechtenis is tegen de reclameconsulent H. A. V. en de sociale werker C. B. wegens Overtreding van de landverhuizings- wet door het Haagse kantongerecht geëist. V. en B., die bestuursleden zijn van de Stichting Emigratiebelangen, zouden, zonder m het bezit te zijn van de ver eiste vergunning, voorlichting over emigratie hebben gegeven, al dan niet zonder betaling. V. had voorts publicaties in de pers ge daan. dat hij adviezen gaf aan emigranten, maar daar wel bij laten uitkomen, dat de mensen, die emigreren wilden, zich niet bij hem konden aanmelden. De ambtenaar O. M. meende, dat het tweetal de wet had overtreden, omdat zij middels hun bureau werk maakten van het geven van voor lichting over emigaratie. Het geven van voorlichting over emigratie is alleen aan officiële organen voorbehouden. Daar hij dit geval als een soort test case wilde be schouwen. vroeg hij geen hogere boete. De verdediger merkte op. dat aan de stichting wordt deelgenomen door het be- drijfsleven. De bestuursleden treden op als een soort verkoop agenten. V. en B. hadden slechts adviezen gegeven over i aangelegenheden, waarvoor men vergeefs bij de officiële organen aanklopt, zoals het i meenemen van goederen enz. De economïsch-juridiseh adviseur mr. dr. P. L.. die tegen betaling adviezen gaf I en bemiddelde, hoorde 75 boete tegen ctpnhanonoiliII(, zich eisen. Hij zou volg-ms de ambtenaar O. M. onjuiste voorlichting hebben gege ven en zijn cliënten gesuggereerd hebben, dat zij kans op emigratie hadden, zonder dat daar reële gronden voor aanwezig waren. zend-antenne zelf en de toevoerkabel hiervoor, kunnen in dit golflengte- gebied. gezamenlijk worden benut. Het enige wat dus in tweevoud moet wor den aangebracht zijn de zenders zelf. Deze behoeven slechts sen bescheiden electrisch vermogen te hebben. Een energie van drie kilowatt voor elk is in Duitsland gebruikelijk, maximaal wordt daar tien kilowatt in enkele zenders ge bruikt. Het is bovendien heel goed mogelijk, de antennemast etc. te com bineren met de voor het Noorden be stemde televisie-hulpzender, zodat aan zienlijke besparing van kosten verkre gen kan worden. Spionnen" in Rusland Ondermijnend werk in de Oekraïne Het orgaan van de Russische commu nistische partij, de Pravda, meldt dat vier Russen, onder wie een vrouw, zijn ge arresteerd op beschuldiging van spion- nage voor vreemde mogendheden. De betrokkenen worden de „geheime vijan den" genoemd, voor wie de Russen voortdurend op hun hoede moeten zijn. De gearresteerden zijn: A. D. Goerewitsj. die „een geheime Trotskyist en gezworen vijand van het Sovjet-volk" wordt genoemd. Hij zou de communistische partij hebben mis leid en sinds 1939 als spion werkzaam zijn geweest. A. Taratoeta, een vrouwelijke medewerker aan de Russische academie van wetenschappen, die voor Goerewitsj ,,een aantal geheime documenten" zou hebben gestolen. F. Romanof, van wie gezegd wondt dat hij, na een mislukte poging om een grote som uit de staatskas te stelen, ge arresteerd is toen hij zijn diensten aan bood aan een buitenlandse spionnage- dienste T. A. Sas, die als deserteur in de tweede wereldoorlog eerst voor de Gestapo en vervolgens voor de Ameri kaanse geheime dienst in kampen voor verplaatste personen in Duitsland zou hebben gewerkt. Volgens de „Pravda" hadden de ge arresteerden gepoogd ondermijnend werk te doen in Krivoi Rog, het bekende centrum van ijzermijnen in de Oekraine. Er wordt wreer over Oostenrijk gepraat De 259ste poging De vier plaatsvervangers van de minis ters van buitenlandse zaken van Ame rika, Engeland, Frankrijk en de Sovjet- Unie zijn voor het eerst sinds twee jaar te Londen weer bijeengekomen om over het Oostenrijkse vredesverdrag te spre ken. Ambassadeur Gromyko vertegen woordigde de Sovjet-Unie De confe rentie was de 259ste poging om overeen stemming te bereiken over het Oosten rijkse staatsverdrag. Intussen werden de plaatsvervangers het gisteren niet eens over de vraag of het in Maart j.l. door de Westelijken voorgestelde „beknopte verdrag" alge- Overval op station van Reilen berecht Voor de Asser rechtbank hebben twee Amsterdammers terechtgestaan, namelijk de 21-jarige acrobaat M. de G. en de timmerman J. J. I., die in October een roofoverval hebben gepleegd op het station van de N.S. te Beilen. Tot twee maal toe hadden zij getracht het stationsloket te forceren, om zodoende een greep te kunnen doen in de geld kist, die achter het loket stond. Beide keren werden zij in hun werk gestoord door de stationschef. Toen de laatste een trein wilde laten vertrekken, tastten de Amsterdammers opnieuw toe, sloegen een raampje in, maar door het gerinkel schrokken zij zo, dat zij direct heel terzijde zal worden geschoven of in het hazepad kozen De volgende dag reserve^ gehouden. Het eerste wil óe i konden zij in Assen worden gepakt. Scheepsbrand in Hamburg Op het in de haven van Hamburg liggende Zweedse koelschip „Antarctic Ocean", afkomstig uit Gothenburg, is Donderdag brand uitgebroken, nadat reparatiewerkzaamheden waren ver richt. Gisteravond was de brand nog steeds niet onder controle. Het voor schip is gezonken, de achtersteven en de schroef steken boven het water uit. Later werd gemeld, dat men het vuur nu meester is geworden. Het witte schio is v nderd in een geblakerd wrak. De gehele bovenbouw is ver nield. Tito tevreden over zijn contact met Stephanopoulus Sovjet-Unie. de Westelijke mogendheden willen het laatste. Men zal de besprekingen over het oor spronkelijke ontwerp-verdrag van meer dan vijftig artikelen hervatten. Brief van Eisenhower aan de Duitse bondskanselier Te Bonn is de inhoud bekend gemaakt van een brief van president Eisenhower, die de Amerikaanse minister van buiten landse zaken, John Foster Dulles, tijdens zijn bezoek aan Bonn aan de West-Duitse bondskanselier, dr. Adenauer, heeft over handigd. In deze brief spreekt Eisenhower de overtuiging uit, dat West-Europa met dé hulp van een West-Duitse bijdrage veilig zal worden tegenover een eventuele aan valler en daardoor een vaste grondslag zal kunnen leggen voor vrede en vooruitgang, in de gehele wereld. Hij verklaart onder de indruk te zijn van de steun, die de West-Duitse regering heeft gegeven aan het plan voor de Euro pese verdedigingsgemeenschap. Hij hoopt en gelooft, dat de landen van West-Europa uiteindelijk naar volkomen eenheid zullen streven. De president verklaart dat hij een spoe dige beëindiging van de geallieerde bezet ting en het aanknopen van normale diplo matieke betrekkingen door het van kracht worden van de verdragen wenselijk acht. Duitse Bondsraad tegen het kieswet-ontwerp De West-Duitse Bondsraad heeft het regerings-kiesontwerp verworpen. Een woordvoerder van het ministerie van bin nenlandse zaken zeide, dat de regering waarschijnlijk gebruik zou maken van haar recht om 't ontwerp naar de Bonds dag te verwijzen. Wanneer deze het ont- I werp zou aanvaarden zou een parlemen taire bemiddelingscommissie van tien leden uit elk der beide huizen een defini tieve oplossing trachten te vinden. Het ontwerp van de regering was aan gediend als een compromis tussen meer derheids- en evenredigheidsstelsel, be doeld om kleine splinterpartijen uit het parlement te doen verdwijnen. Het op komen van de nazi's vóór 1933 werd be gunstigd door het bestaan van te veel splinterpartijen, aldus voerde de regering aan. De officier eiste tegen G., die al twee veroordelingen achter de rug heeft, zes maanden met aftrek. Over I., die reeds zesmaal is veroordeeld, wilde hij een psychiatrisch rapport laten uitbrengen. Indien de rechtbank hiervan zou afzien, achtte hij een gevangenisstraf van tien maanden op zijn plaats. Eisenhower stort bezittingen in een speciaal fonds President Eisenhower heeft al zijn geldelijke bezittingen in een speciaal fonds gestort, dat door een administra teur wordt beheerd. De president ging hiertoe over om te voorkomen dat men hem zou kunnen verwijten zijn beslis singen te laten beïnvloeden door deze bezittingen. Aldus werd medegedeeld door kapitein ter zee Butcher, adjudant van Eisenhower tijdens de wereld oorlog. Butcher verklaarde dat een deel van dit fonds bestaat uit de opbrengst van de verkoop van een oliebron, die, wan neer de president de verkoop twee of drie weken had uitgesteld, meer zou hebben opgebracht. De administrateur van het fonds be hoeft Eisenhower voor zijn handelingen niet te raadplegen. Het enige wat de president zal doen is het ontvangen van de inkomsten. Kort nieuws uit het buitenland In Zuid-Australië zyn overstromin gen ontstaan door zware regenval. Een der belangrijkste Australische spoor lijnen is op verscheidene plaatsen onder broken. Volgens sommige berichten bouwt Sovjet-Rusland op het Duitse eiland Rügen in de Oostzee een basis voor kleine oorlogschepen en vliegtuigen. Kustvaarder vermist -j Alle schepen is verzocht uit te kijken naar de Nederlandse kustvaarder „West- land", onderweg van Brunsbuettel naar Kingsley. Het schip is ruim veertien dagen zoek. Nadere bijzonderheden zijn niet bekend. Groente en fruit voor Oost-Duitse vluchtelingen Nederlandse zending De Nederlandse regering heeft West- Berlijn twee goederenwagens vol fruit en groente gestuurd voor verdeling onder Luchtgastvrouw met 8000 vlieguren „Wie verre reizen doet, kan veel verhalen" De charmanteblonde K.L.M stewardess Rietje Cremer mag er op bogen met haar bijna 8000 vlieguren en bijna 2.5 miüioen afgelegde kilometers zoniet wereldrecord- houdster, dan toch in ieder geval, een der meest bereisde luchtgastvrouwen te zijn. Reeds sinds Maart 1939 treedt zij op als gastvrouw aan boord van de „Vliegende Hollanders" en heeft zij meegeholpen vele duizenden lucht reizigers van allerlei nationaliteiten een aangename reis te bezorgen. Gedurende de oorlogsjaren, toen de K.L.M. niet meer vanuit Nederland kon vliegen, werkte zij bij het Roode Kruis. Rietje, die behalve Nederlands vloeiend Frans, Engels, Duits en Zweeds spreekt, heeft sedert haar rentrée in 1946 vele openings- en speciale vluchten van de K.L.M. meegemaakt. Zij heeft o. a. als eerste in 1947 boven de Atlantische Oceaan als misdienaar gefundeerd, toen door de Amerikaanse Pater Cox een Heilige Mis in het vliegtuig werd opge dragen. Op een vlucht via de Azoren naar New York op 5 December ver raste zij de passagiers door als „Zwarte Piet" in de cabine te verschijnen. Mej. Cremer heeft reeds vele voor aanstaande figuren onder haar passa giers gehad, o. a. Mr. Winston Chur chill, die van Amsterdam naar Londen vloog en die by het uitstappen Rietjes K.L.M.-speldje op zijn revers droeg. Later vloog zij voornamelijk op de „charters" met filmunits, emigranten, missionarissen, regeringsambtenaren, enz. Heeft zij een paar dagen rust, dan gaat mej. Cremer naar haar geboorte plaats Groningen, waar zij haar hobbies paardrijden en tennissen beoefent. De strijdkrachten der Oost-Europese landen Veel meer dan was toegestaan De Britse onderminister van buiten landse zaken. Nutting, heeft in antwoord op een vraag van een parlementslid ver klaard, dat de effectieve strijdmacht van Roemenië, Hongarije en Bulgarije naar schatting 327.000 man méér telt dan toege staan is volgens de vredesverdragen met deze landen. Bovendien zouden genoemde landen naar schatting 150.000 man veiligheidstroepen en militaire politie gevormd hebben, welke volgens de vredesverdragen niet zijn toe gestaan. Buitenlands Overzicht T^ulles heeft ook in Bonn zijn ideeën Engeland er tegenover aanneemt. Men niet onder stoelen of banken ge- heeft zich weliswaar neergelegd bij het stoken, wat trouwens zijn gewoonte niet besluit van Groot-Brittannië om geen schijnt te zijn. Hij is een dynamisch deel van de gemeensohap uit te maken, man en zet er blijkbaar alles op om de maar dat neemt niet weg, dat men nog Europese defensiegemeenschap erdoor altijd hoopt op en gelooft aan een r krijgen, Hü heeft nog eens gewaar- mogelijkheid zodapige verbindingen ie séhuwd en vermindering of schrapping le8gen. dat er een zeer nauwe samen- van de Amerikaanse hulp als stok werking door ontstaat, welke het voor- aohter de deur geplaatst. Of we dat ook deel biedt van een versteviging van de werkelijk net zo moeten nemen als hij continentaal-Europese defensie en een het heeft doen voorkomen, weten we beveiliging tegen eventueel Duits over- niet, want het kan ook zijn, dat hij bij wicht. In dat opzicht opent de Britse wijze van pressie zo krachtig spreekt, toezegging in het jongste memorandum Maar in elk geval zal het wel waar zijn, al belangrijke perspectieven. die dat een meerderheid in het Congres overigens niet alleen voor Frankrijk, zich zal laten leiden door de zichtbare maar ook voor Duitsland van belang resultaten van de aaneensluiting in kunnen heten. Voor beide continentale Europa bij de bepaling van de verdere landen kan een nauwe coördinatie van politiek ten opzichte van Europa, al zal de verdediging tussen de zes en Enge- een ander deel toch vermoedelijk niet land zowel militair-strategisch als zo héél gemakkelijk afstappen van het psychologisch als een vooruitgang wor- bondgenootschappelijk idee (waarbij den gezien en als een vergemakkelijking de Oost-Duitse "vluchtelingen Fruit en j ook Amerika belang heeft), wanneer de van de oplossing der problemen, welke groente stonden tentoongesteld oo de land- verloopt als men de E.D.G. opwerpt. Het Engelse memo- bouw-expositie „De Groene Week'1 West-Berlijn. die gisteren begon. De West-Berlijnse autoriteiten dankten Maarschalk Tilo heeft gisteren tegen-- - - - - ---- - over Griekse journalisten verklaard.' mor e* d'',r,cls» ™e,er7Ia; w,s'".d'! _i_f j,„_ r.;,i,co is op het ogenblik dat het Nederlandse dat zijn besprekingen met de Griekse, volk zelf door een r is 2etroffen.- minister van buitenlandse zaken.1 met succes waren bekroond' Hij was van mening, dat beide landen iets van „grote en historische waarde" hadden ondernomen. Mislukte emigranten komen terug Met de „Fairsea", die vermoedelijk Woensdag in ons land uit Australië zal terugkeren komen 131 nassagiers mee. Onder hen bevinden zich 68 Nederlanders van wie fi! •<»-']gkerenrie r-m^ranten. vor mende 4H eenheden (gezinnen en enke lingen! 33 van deze eenheden mei. in totaal 51 personen, kan men beschouwen als mislukte emigranten, Er zijn veel gevallen van heimwee. Een echtpaar ging ïfi verband daarmee op dok tersadvies terug, in het belang van de vrouw. Een ander betrof een gezin, dat naar Australië ging om familie te helpen, waarvan de vrouw op tragische wijze om het leven was gekomen. Andere gevallen wijzen op weinig acti viteit. geen aanpassingsvermogen gebrek kige kennis van Engels, dat tot een vorm van heimwee leidde. Ook zijn er gevallen van de geboren kankeraar, voor wien niets deugde en die overal moeiliikheden veroorzaakte. in de Verenigde Staten wenselijk acht. randum is natuurlijk al eerder in de Bepaald belangrijk is het. dat als maak geweest, maar voor de verdere de mededelingen van de onbekende hoge uitwerking der daarin vervatte denk- zeg9man althans juist zijn Dulles de beelden kan de bespreking, die Dulles reeds eerder bekend geworden opvatting in Londen gehad heeft, van betekenis van Adenauer heeft bevestigd, dat er zijn. voor Duitsland géén alternatief is voor De Fransen hopen, wanneer premier het Europese leger, en dat de socialisten Mayer en de minister van buitenlandse er met op hoeven te rekenen, dat de zaken. Bidault, volgende week naar Amerikanen wel accoord zullen gaan Londen komen, dit terrein verder te be- met een meer „nationale" legerfor- werken. Zij willen méér van Engeland mering. Vele Duitsers schijnen daarop gedaan krijgen en zullen bij de op gespeculeerd te hebben en te hebben ge- Churchill en Eden uit te oefenen aan- meend. dat Eisenhower zóveel waarde drang natuurlijk wijzen op de nadruk, hechtte aan het meedoen van West- die Dulles legt op de noodzaak van aan- Duitsland aan de defensie, dat hij dit vaardïng van de E.D.G door de zes land wel zo'n beetje op eigen houtje, zij landen, welke aanvaarding voor wat het dan in Atlantisch verband, zou laten Frankrijk betreft min of meer afhangt schedeldak. De politie vernam van andere werken wanneer de „pool" niet zou van de toezeggingen van Engeland. Het nachtwakers uit de buurt, dat zii waren slagen. Maar dat schijnt toch niet op te mag dan niet waar zijn dat Dulles de lastig gevallen door drie beschonken zee-1 gaan. Daarvoor hecht Washington toch Engelsen te dezer zake een .ultimatum" lieden, die onderdak hadden willen hebben. I nog te veel betekenis aan de mede- heeft gesteld, hü zal toch in elk geval Finse zeelieden sloegen nachtwaker neer De Rotterdamse politie heeft drie op varenden van het Finse schip „Nagu" aan gehouden, die ervan verdacht worden een nachtwaker met een hamer op het hoofd geslagen te hebben. Deze, de 65-jarige J. Maltha werd zwaargewond in een wal- huisje aangetroffen met een gat in het 10.000 atoombommen Dr. Ralph Lapp, een technicus, die vroeger hoofd geweest is van een af deling van 'iet „Manhattan-project", waar de eerste atoombom gemaakt is. heeft in een boek verklaard, dat l>u C1IV Amerika in 1960 een voorraad van Verder onderzoek bracht de politie op het werking van Frankrijk, die hiermee nu wel hebben gevraagd zover mogelijk te 10.000 atoombommen kan hebben. I spooI ,v-?n ud£v dne .aangehouaenen. Ver- eenmaal staat of valt. gaan om Frankrijk de ratificering Thans beloopt volgens hem de voorraad 1 molc:ell-,i e u". 7Ai onenighei1 met I Voor Frankrijk ligt thans het zwaarte- mogelijk te maken. Van het. resultaat der reeds enkele duizenden voorraad nachtwaker gehad, waarna zij hem met - punt. bij de beslissing, over de Europese Londense besprekingen van de volgende enneie auizenaen. een hamer hebben neergeslagen. defensiegemeenschap in de houding, die week zal dus bijzonder veel afhangen. GROTE STRIJD wijl haar bruine ogen hem als 't ware hoe 't haar zou gelukken, Mandy te be- aan een regeringsdepartement was ver uitdaagden, niet verder te vragen. schermen tegen attenties van volhar- bonden, in Duitsland en een jongere 't Was wel een knappe jonge man. als dende jongelui, zoals deze meneer broer ging nog op school. Alles bij je tenminste van dat vierkante, rood- George Medland. Zeker, wanneer ze elkaar heel degelijk en achtenswaardig, harige type hield, moest ze erkennen, maar eerst in dienst van juffrouw maar hoe wist ze. of lüj maar niet wat maar hij was hun volkomen onbe- Brinegar waren, zouden er wel geen verzon, vroeg Louisa zich ongerust af. kend. En na haar ellendige ervaring jongelui in de buurt zijn, maar wel En zelfs als dat niet het geval was kon met Kirk Chamory was Louisa aller- Torre Steger.... en die kon zelfs nóg hü immers belangrijke bizonderheden minst geneigd, zich door een onbekende, gevaarlijker blijken. Mandy liet zich achterwege hebben gelaten. Hij was hoe aantrekkelijk ook. te laten inpal- weliswaar niet gauw het hoofd op hol misschien verloofd of zelfs al getrouwd! men. Wat losjes babbelen met een brengen, maar er bestond alle kans, dat Nadat ze uit de hand hun twaalf- medereiziger kon er mee door, maar ze ze iemand die met de film had te maken, uurtje hadden gebruikt, waarbij ze met Inderdaad luisterde Louisa, na vruch- had geen enkele reden om hem in ver- tot held promoveerde. Wellicht zou ze hun drieën eerlijk hun sandwiches deel- teloos te hebben beproefd, zich op een trouwen te nemen. zich verbeelden, op Torre Steger ver- den en George wat thuisgebakken. heer afstand te houden, vol belangstelling. Blijkbaar had Mandy niet zulke ge- liefd te zijn en hij zou nauwelijks een lyke gemberkoek presenteerde, wist Bii de brug in de Overiiselsestraatweg Zoiets zou haar geleken hebben, dacht ze moedsbezwaren. man zijn als hij haar dan niet aan- Louisa Mandy een ogenblik in de zy- over het Van Harinxmakan3al werd spijtig, 't Was oneindig veel beter dan „We gaan naar St. Runyon's Bay en ik moedigde. Mandy was inderdaad ver- gang te krijgen, onder het voorwendsel,. op een schrijfmachine hameren in een hoop, dat we daar een tijdje zullen blij- leidelijk knap. Het „platina" haar. dat dat ze de vingers wat moesten reinigen. stoffig kantoor. Er zat iets spannends in ven", vertelde ze opgewekt. een oudere vrouw zou hebben misstaan, „Wees voorzichtig, Mandy", waar dat speuren naar schatten en ze triom- „St. Runyon's Bay? Dat is nogal afge- deed Mandy's gladde, roomkleurige huid schuwde ze. „We weten niets van die fantelijk huiswaarts brengen om er legen", merkte George Medland nieuiws- des te beter uitkomen. man af". sieraden of snuisterijen van te maken, gierig op. „Helemaal geen vacantie- Toen de trein Exeter had bereikt. „Niet? Hij doet anders zün best, ons Ze wist. dat ze handig was en ook aan- oord. maar misschien hebt u daar koesterde Louisa de vurige wens, dat op de hoogte te brengen", antwoordde leg bezat. familie?" ze Mandy bü de arm kon pakken en Mandy ondeugend. „Heb je wat tegen „Wat een prachtig idee!" riep ze on- „Kent u het goed?" vroeg Mandy haar meenemen, ver uit de buurt van hem? Ik vind hem aardig", willekeurig uit. „Maar... is het niet gretig. George Medland's bewonderende blik- „In 't begin lijkt het altijd aardig", moeilijk, genoeg stenen van de juiste „Heel goed. 't Is niet zo erg ver van ken. Ja. dat was wel het ergste van een zei Louisa somber. „Je meent dat het c nnrl to innRon'" T44~ '~'l--:~4:4 Tl#- 1j_i i - - - - J Liik opgehaald hedenmorgen het lijk van een tot nog toe onbekende vrouw opgehaald. 200 JAAR GELEDEN WETENSCHAPPEN De Prins van Stutgard, dewelke zedert de aanvang van zyne Regering ver scheidene nuttige Reglementen ge daan heeft tot met der Onderdanen doel alle mogelyke pogingen om de^ Wetenschappen en Kunsten in zyn Land te doen bloeyen. Zijn Hoogheid heeft nu te Tubingen, vermaarde Aca demie, een Observatorium doen Bouwen, en alle de nootzakelyke In strumenten daar by vereert. Ook heeft deze Prins verscheide Appartementen laten Bouwen aan de Anatomischen Theater, en eene Laberatorium voor de Chimie. Leeuwarder Saturdagse Courant - 3 February 1753 St.. Ives, waar tante Christine woont. Ik lange treinreis, dat je je medepassagiers je verder niet aangaat, maar""raakt I ÉÉNi hor soort te vinden? 8 „O, je vindt ze niet dagelijks. Na een blüf daar de komende veertien dagen en eigenlijk niet kon ontsnappen. hoe dan ook, toch bü betrokken' storm heb je de beste kans. Tante hoop u nog eens te ontmoeten". Mandy van haar kant had helemaal „Denk je soms aan Kirk? Maar. lieve Christine maakt ook allerlei van schel- „Dat acht ik weinig waarschijnlijk", geen behoefte aan zulk een ontsnap- kind, George lijkt helemaal niet op pen. Vooral bij de inhammen zijn er viel Louisa haastig in. ping. Ze was van nature een gezel- hem". heel wat en ook erg mooie exemplaren. Hü trok weer even. in haar richting, schapsmens en met onbekenden, oude of „Hoe weet je dat? 't Is hem vermoe- U moet bepaald eens haar collectie een van zyn wenkbrauwen op en zü beet jonge, volkomen op haar gemak. Al te delijk, evenals Kirk, om een vacantie- komen bezichtigen, als u in zulke dingen zich op de lippen. Klaarblijkelijk was veel, vond Louisa, want als Mandy ver- vrijerijtje te doen". belang stelt. In welk deel van Corn- hy niet van plan. zich te laten ont- legen en terughoudend was geweest, zou „Kirk was nietbegon Mandy, wallis gaat u wonen?" moedigen. Natuurlijk was Mandy de George Medland niet in zo weinig tüd maar zweeg toen eensklaps. „We gaan naar Noord-Cornwallis, grote attractie, dat kon je wel zien aan zulke vorderingen hebben gemaakt! Nu „Was niet. wat bedoel je?" maar ik weet niet zeker, of we er zullen de manier, waarop hij naar haar keek. echter was hij al veel beter ingelicht „Ik bedoel, dat George alleen maar blyven. Ik bedoel, dat we misschien Vermoedelijk had hij er helemaal geen over de O'Geary's en hun omstandig- vriendelijk wil zijn. En waarom zou hy morgen al naar Londen terugkeren", idee van, dat Mandy nog zo jong was. heden dan Louisa 't ooit een vreemde niet? We kunneri best een paar vrien- antwoordde Louisa verlegen. Haar platina" kapsel deed haar ouder zou hebben gedaan. den gebruiken, jij vooral. Ik zal me „Meent u dat heus?" vroeg hij, haar en weliswaar iets meer gekunsteld.maar Zijnerzijds was hy, dat moet gezegd, helemaal op Torre Steger concentreren, verbaasd aanziende. „Dan zou u voor ook veel aantrekkelijker sehynen. openhartig genoeg. Hü woonde bij zijn maar jij zult je op je vrije middagen die ene nacht wel een erg lange reis Louisa begon het gewicht van haar ouders en werkte in de zaak van zijn allicht vervelen, als je helemaal aan je maken". twee jaar ouder zijn zwaarder te voe- vader, een grossier in graan en zaden. zelf blijft overge'aten". „Ja, nietwaar?" zei Louisa kortaf, ter- len. Ze vroeg zich met enige angst af, Zijn zuster vertbefde met haar man. die (Wordt vervolgd). Kunstmatige inseminatie en tongblaar Ongekende mogelijkheden (Van een landbouwmedewerker) De kunstmatige inseminatie schept op veeteeltgebied mogelijk heden, waaraan men enkele jaren geleden nog niet kon denken. Dat het bijvoorbeeld mogelijk is dat een stier de vader is van kalveren, die in een ander werelddeel worden geboren, moge blijken uit het vol gende bericht, dat de Deutsche Landw. Presse vermeldde. De universiteit van Pretoria neemt in samenwerking met die van Cambridge, bevruchtingsproeven met diepgekoeld- stierenzaad, dat per vliegtuig van Enge land naar Zuid-Afrika wordt ver zonden. Het betreft hier de door de onderzoekers Rowson en Polge uitge vonden dïepkoelmethode. Normaal is uitvoer van diepgekoeld stierenzaad door het Britse ministerie van landbouw verboden. Voor dit ge val is echter toestemming verleend, om dat het hier gaat om de uitvoering van proeven. Weerzinwekkend Ondanks de pogingen om door af slachting de voortgang der ziekte te stuiten, komen in Engeland toch steeds weer nieuwe gevallen van mond- en klauwzeer. Ondanks rigoureus af maken, steekt de ziekte dan hier, dan daar de kop weer op. Sinds het begin van de epidemie, op 14 November 1951. zijn tot einde Sep tember 1952 niet minder dan de volgende aantallen dieren afgeslacht: 35.228 runderen, 30.700 schapen, 12.101 varkens en 66 geiten. Aan schadevergoeding werd daarvoor meer dan twee millioen zevenhonderd duizend pond sterling, dus bijna dertig millioen gulden uitgekeerd. Tito dringt aan op gemeenschappelijke defensie Maarschalk Tito heeft in een toe spraak tijdens een diner, gegeven ter gelegenheid van het officiële bezoek van de Griekse minister van buiten landse zaken, Stefanopoelos, aan Joegoslavië, erop aangedrongen haast te maken met de gemeenschappelijke defensie van Joegoslavië, Griekenland en Turkije. Het diner werd gehouden in de woning van Tito op het eiland Brioni. „Elke aarzeling zou betekenen dat men een historische en misschien zelfs een noodlottige fout maakt", aldus de maarschalk. Volgens Tito zijn er op de Balkan drie landen Griekenland, Joegoslavië en Turkije die zich door dezelfde macht bedreigd voelen, daar om is het, aldus Tito, geen wonder dat deze drie landen zich samen inspannen om een hecht bolwerk te vormen tegen mogelijke pogingen tot aanvallen op hun onafhankelijkheid. In de lucht vergeten De afdeling „Gevonden Voorwerpen" van de K.L.M. op Schiphol heeft een mijlpaal bereikt. Een dezer dagen werd namelijk het 15.000ste gevonden voor werp sinds Augustus 1947 in de vlieg tuigen van de K.L.M. deze van de meest wonderlijke artikelen voorziene af deling binnengedragen. Reeds enige dagen hadden de employees met span ning uitgezien wat voor een verrassing dit 15.000ste voorwerp wel zou zijn. 14.998 was een tas met golfclubs, 14.999 een opvouwbare kinderwagen en 15.000 was een doodgewoon gebit, dat zelfs helemaal niet opviel in de lange rij van gebitten, die grijnzend op de langste plank in het magazijn liggen opgeslagen en die luchtreizigers bij voorkeur plegen te verliezen. Vacantiespreiding vindt voortgang De laatste jaren hebben zich geleide lijk aanmerkelijke wijzigingen voltrok ken in het tijdstip, waarop de Neder landers vacantie nemen. Aldus bericht het bureau vacantiespreiding in zijn verslag over 1952 .De ontwikkeling van de vacantiespreiding dreigt vast te lopen bij de sehoolvacanties. Ook in 1952 was er een gestadige groei van het aantal van hen. die althans in de periode half Juni tot half Juli met vacantie gaan. Marktberichten AARDAPPELBEURS LEEUWARDEN. 6 Febr. Kleiaardappelen f 11.50 voor alle soorten leveren aan de laadplaatsen, alles per 100 kg. GRAANBEURS LEEUWARDEN. 6 Febr. Witte tanve f 2450—f 26.60; Rode tarwe f 24.50—f26 60; Wintergerst £26—f28.50; Zo- mergerst f30—f32: Witte haver f21—f24; Kleine groene erwten f45f52. alles per 100 kg. KAASMARKT LEEUWARDEN. 6 Febr. Gouda volvet f 2 10f 2.11: Edammers 404- f 1.87—f188. Broodkaas 40-'- £1.88—f 1.89. alles per kg. Stemming flauw. Veemarkt Leeuwarden Aanvoer; 18 stieren f2.46—f2.80 per kg. slachtgewicht: 115 vette koeien; le kwaliteit f2.60—f2.05. 2e kwaliteit, f2.50—f2.59. 3e kwa liteit f2.30f2.49, alles per kg. slachtgewicht; 413 melk- en kalfkoeien f 500f 1095: 78 pin ken en graskalveren: pinken f350—f605. gras- kalveren f 225f 410: 1222 nuchtere kalveren f35f 41; 542 vette weideschapen en lamme ren f 60—f 110; 426 vette varkens: notering oude varkens f 1.50—f 160, notering vette big gen f 1.70—f 1.75, notering zouters 1.74 f .1.77, alles per kg, levend gewicht: 163 biggen en lopers; notering biggen f30—f45. notering lopers f46f80; 8 bokken en geiten; 60 paar den f450—f970. Totaal aanvoer 3045 stuks. Stieren- aanvoer minder, handel beter, prij zen hoger. Melk- en kalfkoeien: aanvoer min der. handel flauw, prijzen niet hoger. Pinken: aanvoer klein, handel kalm, prijzen niet hoger. Graskalveren: aanvoer zeer klein, han del kalm. prijzen niet hoger. Nuchtere kalve ren: aanvoer groter, handel kalmer prijzen lager. Varkens: aanvoer vrij ruim] handel beter; oude varkens en vette biggen* duurder. pen: aanvoer vrij goed, handel lui, prijzen niet hoger. Paarden: aanvoer minder, stem ming zeer kalm. prijzen niet hoger. GEM. VISAF5LAG TE HINDELOOPEN Aan de gemeentelijke visafslag werden 6 Februari aangevoerd: 71 kg. snoekbaars, prjjs f 1.22 per kg.; 52 kg. baars, prijs f164 pe- kg.; 54 kg. voorn, prijs 14 ct. per kg. Aar» bestedingen Aanbesteding Zwembad te Franeker. Hoog ste inschrijver D. Schram te Berlikum met f 109.380; twee laagste inschrijfsters fa. P. en ,r de Rood te Sneek met f84 337 en fa. K- Vissers Bouwbedrijf te Leeuwarden met f 83.978. Het werk is aan de laagste inschrij ver gegund. Begroting £84.800.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2