COURANT Op vele plaatsen toestand meester Amerika verhoogt invoerquota kaas Tweede fase, wederopbouw, Dinsdag bereikt? Dulles en Stassen voerden besprekingen in ons land Eisenhower schaft de loon- en prijscontrole af o Blijkens een mededeling van het Ameri kaanse ministerie van Landbouw zjjn met onmiddellijke ingang de invoerquota van bepaalde kaassoorten met 15 pet. verhoogd. Deze regeling is getroffen in het belang van de wereldhandel en de internationale betrekkingen en blyft voorlopig tot 30 Juni van kracht. De nieuwe quota zijn: cheddar 4.398.000 kg, blue mold 1.800.000 kg, Edammer en Goudse kaas 2.070.000 kg en voor de Itali aanse soorten, met uitzondering van peco- rino en schapenkaas 4.140.000 kg. In Juli 1952 werd de invoer vrijgegeven van Zwitserse, Gruyère en Roquefort-kaas en van de meeste geconserveerde kaassoor ten en met ingang van October 1952 kon den ook diverse soorten Italiaanse kaas Vrijelijk geitnporteerd worden. Critiek op koning Boude wijn Van de overstromingen naar de Rivièra In de Belgische socialistische pers is gis teren hevige critiek geleverd op het ver trek van koning Boudewijn naar de Rivièra. één dag nadat hij een bezoek had gebracht aan de door overstromingen ge troffen gebieden in België. Het vooraanstaande socialistische blad ,.Le Peuple" vergelijkt de foto's van de koninklijke familie met vacantie in Anti bes en die van de ovei'stroomde gebieden Het blad schrijft, dat het besluit van koning Boudewijn een „betreurenswaar dige indruk op de openbare mening maakt Vóór het vertrek van koning Boudewijn in gezelschap van ex-koning Leopold en de prinses van Retie was officieel medegedeeld, dat de koning voor een korte tijd met vacantie ging na een griepaanval. Winters weekeinde (Van onze weerkundige medewerker) We zullen komende nacht rustiger kunnen slapen dan vorige week. toen de orkaanachtige Noordwester woedde. Dit weekeinde zit de wind in de Noord tot Noordoosthoek en wordt er op meer normale wijze koude lucht uit Scan dinavië aangevoerd. Dit koudetransport vindt plaats langs de achterzijde van een depressie boven Oost-Duitsland en Polen, waarbij een maximum boven Scandinavië eveneens medewerking ver leent. Het zal 's nachts in ons land 4 tot 8 gr vriezen, terwijl overdag de zon er niet in slaagt het kwik boven het vriespunt uit te trekken. Tevens zullen er dit weekend af en toe sneeu%vbuitjes blijven vallen, omdat de aangevoerde lucht een onstabiele opbouw heeft. Met de Noor delijke bovenstroming mee bewegen zich kleine storingen via Scandinavië naar onze omgeving, hetgeen de reden is waarom er in de weerberichten gespro ken wordt, van „koud. maar enigszins onbestendig winterweer". In Zuid-Scandinavië en Midden- Duitsland neemt de vorst nog voort durend toe. In Denemarken vriest het overdag zelfs 8 tot 9 graden, terwijl de nachteliike minima in Zuid-Zweden plaatselijk tuisen 15 en 20 gr. C. lig gen. In Rusland en Finland station Ivalo) vroor het belangrijk meer dan —30 gr. C. Plaatselijk strenge vorst in Nederland Boven een in het Noord-Oosten plaat selijk 10 cm dik sneeuwdek vroor het in de afgelopen nacht streng. Minimum temperatuur in Groningen vlak boven de grond 13. in Zuid-Friesland 10 gr. C. Het weer in Friesland (week 17 Febr.) Temperatuur. Laagste: 9 gr. C. oo Zaterdag 7 Febr.- hoogste: 4 gr. C. op Zondag 1 Febr. (0 en 9 gr.! Aantal vorstdagen: 4: aantal ijsdagen: 1. Neerslag. Totaal: 36 mm 112). Grootste etmaalsom: 20 mm op 1 Febr. Barometerstand. Laagste: 982 mb of 737 mm op 1 Febr.: hoogste: 1032 mb of 774 mm op 3 Febr. f990 en 1024 mbV Tussen haakjes: overeenkomstige cijfers vorige week. Een beeld van het. zwaar geteisterde Stavenisse, van de Havendijk af genomen. De molen van Stavenisse, op de achter grond zichtbaar, is nog geheel intact. Een week na de rampzalige overstroming is men op vele plaatsen de toestand meester. Met man en macht wordt aan de dijken gewerkt. De redding en evacuatie is in grote delen van de rampgebieden tot een goed einde gebracht. Dr. L. H. Prinsen, secr.-generaal van Binnenlandse Zaken heeft aankondigd, dat de tweede fase die van de wederop bouw zal zijn. Men vertrouwt dat Dinsdag de ontruiming der geteisterde gebieden voltooid zal zijn. St.' Annaland weer droog Gisteren is een aantal gaten in de binnendijken aan de zuidzijde van St. Annaland op Tholen gedicht. Er rest thans nog het herstel van de doorbraak in de zeedijk tegenover Ouwerkerk op Schouwen. Dit herstel zal aanzienlijk meer moeilijkheden opleveren, onder andere tengevolge van de sterke stro mingen. Alle beschikbare mankrachten zijn nog steeds ingeschakeld bij het herstelwerk. Zij worden geassisteerd door ongeveer 300 militairen. In Spijkenisse wordt hard gewerkt In Spijkenisse is men thans de toe stand meester. Er zijn vele militairen en er wordt nog hard geiverkt aan het herstel van de dijken, maar als het water niet stijgt en de wind niet op steekt heeft men vertrouwen in de ver dere gang van zaken. Gaat Amerika kust van China blokkeren Hulp aan Formosa De republikeinse vnqrzitter van de com missie voor de str(>dV«-ac:hten van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden. Dewey Short, heeft in een vraaggesprek verklaard, dat hü gelooft, dat president Eisenhower een volledige marïneblokkade van China overweegt. Admiraal Radford. de opperbevelhebber m de marinestrijdkrachten in de Stille Oceaan, had de commissie Donderdag ver zekerd dat er slechts „geringe kans op oor log" met de Sovjet-Unie bestond wanneer er een blokkade zou worden ingesteld, al dus Short. Radfort. die een voorstander is van een zodanige blokkade, verblijft thans in Washington voor het voeren van bespre kingen. Short geloofde, dat de president „naar hem luistert". De afgevaardigde was voorts van mening, dat het Congres een blokkade zou steunen en elke andere stap van Eisenhower „om in de gehele wereld tot het offensief over te gaan". Short deelde mede, dat Radford ook een voorstander is van het zenden van meer marine-uitrusting naar de Chinese natio nalisten op Formosa. Hij weigerde zich er over uit te laten hoever de steun van Amerikaanse marine-eenheden aan even tuele nationalistische aanvallen op het vasteland zou moeten gaan. Uit Taipeh (Formosa) meldt Reuter dat generaal Olmstead, die belast is met de Amerikaanse hulp aan Formosa, zich naar Taipeh heeft begeven. Hij is in gezelschap van negen Amerikaanse kolonels. Men acht zijn bezoek van groot belang voor de ver dere ontwikkeling, aldus Reuter. Inlichtingenbureaux De Burgemeester van Leeuwarden vestigt er de aandacht op, dat men zich om alle' inlichtingen inzake de hulpver lening aan slachtoffers van de getroffen gebieden kan wenden tot de volgende twee inlichtingenbureaux: Arendstuin 35, Tel. 8570; Ned. Rode Kruis, Span jaardslaan 100, Tel. 4408. Voome en Putten De situatie op Voorne en Putten geeft, indien zich geen onverwachte compli caties voordoen, geen reden tot be zorgdheid meer. Weliswaar stroomt door vier gaten in de Oudenhoornse zeedijk met vloed het water nog binnen, doch de waterstand in de ondergelopen polder wordt hierdoor niet hoger. Om op alle eventualiteiten te zijn voorbe reid, wordt de dijk aan de noordwest zijde van het Voornse kanaal verhoogd. Met man en macht wordt gewerkt aan het dichten van de vier gaten in de Oudenhoornse zeedijk. Poortvliet In Poortvliet op Tholen zijn vijftien honderd mensen op een klein stukje grond bijeen. De mensen uit de om geving zijn namelijk naar het hoogge legen deel van de gemeente getrokken. Bovendien heeft Poortvliet te zorgen voor vijftien honderd mensen die aan de dijk werken. 25.000 evacué's in Noord-Brabant Volgens officiële opgave van het rijksevacuatiecentrum te 's-Hertogen- bosch is aan ruim 25.000 personen uit de 'nVerstrciomdè"'c'geöTedeiï ondfrda-.r^"^ verschaft in de provincie Noord- Brabant. Al deze personen konden on middellijk naar particuliere adressen worden afgevoerd. Deze hulpverlening geschiedde geheel op basis van vrijwil ligheid. Het departement van Economische Zaken heeft contact opgenomen met het bedrijfsleven, om de mogelijkheid te overwegen van het fabriceren van eenheids-uitzetten ten behoeve van de gedupeerde gezinnen. Een dergelijke uitzet zou dan moeten bevatten huis raad, keukenuitzet, linnengoed, glas werk en servies. Van de Zuid-Hollandse eilanden zijn vermoedelijk 17.500 men sen in veiligheid gebracht. Op vele plaatsen maakt men goede vorderingen met het dichten van de dijken. De foto toont nog slechts een smal kanaaltje, dat door het gat in deze dijk stroomt en afgedamd moet worden. Wederzijds werd met bevrediging een overeenstemming van inzicht geconstateerd „Dertien millionnairs en één loodgieter in het kabinet" President Eisenhower heeft de controle op Ionen en salarissen opgeheven en de prijsbeheersing afgeschaft voor een groot aantal verbruiksgoederen, zoals vleeswaren, meubelen, kleding en bijna alle artikelen, die normaal in waren huizen worden verkocht. In een regeringsverklaring wordt medegedeeld, dat deze controlemaatregelen geen doeltreffende bescherming hebben verschaft tegen een stijging van de gezinsuitgaven. Geleidelijk zal de gehele prijsbeheer sing worden afgeschaft. Voorts zijn alle voorschriften in zake De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Foster Dulles, en de directeur van de Wederzijdse Beveili ging, Harold Stassen hebben gister middag een bezoek gebracht aan de minister-president, waarna zij ont vangen zijn door de ministers Beyen en Luns op het ministerie van Buiten landse Zaken. Deze besprekingen heb ben ruim twee uur geduurd. Aangezien hun bezoek aan Nederland een informatief karakter heeft, werd de heren Dulles en Stassen een over zicht gegeven van een aantal hoofd punten uit het Nederlands buitenlands politiek beleid. Hierbij werd o. a. een uiteenzetting gegeven van de bijzon dere aspecten die de plannen voor verdergaande Europese integratie voor Nederland hebben. Voorts is het grote belang uiteengezet, dat Nederland hecht aan de spoedige totstandkoming van de Europese Defensie Gemeen schap. Eveneens werd een aantal pro blemen, die in de V.N. aan de orde zijn, aan een gezamenlijke nadere beschou wing onderworpen. In het bijzonder gold deze beschouwing de activiteit der V.N. bij de bestrijding der agressie in Korea. Een overeenstemming van inzicht - rerd wederzijds met bevredi ging geconstateerd. Gistermorgen hebben de hoge gasten een bezoek gebracht aan de koningin. Daarna volgde een lunch op de Ameri kaanse ambassade, waaraan behalve Dulles en Stassen o.m. aanzaten de ministers Drees, Beel, Luns, Beijen, Van de Kieft, Staf, Mansholt en Zijlstra. Voorts de permanente vertegenwoordi ger van Nederland bij de N.A.T.O. te Parijs, jhr van Starkenborch Stachhou- wer en enkele hoofdambtenaren van het ministerie, alsmede de Amerikaanse ambassadeur Selden Chapin en het hoofd van de M.S.A.-missie in Neder land. Clarence E. Hunter. Ten huize van minister Beijen hebben de beide Nederlandse ministers van Buitenlandse Zaken gisteravond een diner aangeboden. Hierbij waren aanwezig de ministers Drees, Staf, Beijen, Luns, jhr van Starkenborch Stachhouwer en voorts gen. Noble, hoofd van de M.A.A.G., Chapin, Hunter en de adviseur van minister Dulles, Mc Arthur. het verbruik, de verkoop, de levering de voorraadvorming van tin ingetrokken. Ook het toezicht op het verbruik en de voorraadvorming van en de handel in blik, loodhoudend blik, blikken verpak kingsmateriaal en tubes is opgeheven. De regering verwacht niet dat de intrek king der voorschriften vertraging van de strategische voorraadvorming van tin zal veroorzaken. De voorzitter van de Amerikaanse vakbond C.I.Ó., Walter Reuther. heeft zich critisch uitgelaten over de sociale nolitiek van de nieuwe regering. Hij trok heftig van leer tegen de Taft-Hartley-wet De door senator Taft voorgestelde amen dementen veranderden niets aan het karakter van de wet, aldus de voorzitter van de C.I.O. Ook keerde hij zich tegen de wet, die bepaalt dat de belasting niet meer mag bedragen dan 25 procent van het in komen. „Er zitten dertien millionnairs en één loodgieter in het kabinet. Het zou .beter zün dat er dertien loodgieters en één miillionnair in zaten", aldus Reuther. Hij verklaarde zich ook tegen beper king van de hulp aan het buitenland, Hy eiste dat men de strijd tegen de armoede in de wereld zou verscherpen. Een derde van de wereldbevolking leeft, zo zei de vakbondleider, van minder dan één dol lar in de week. De nodige hulp moet worden geboden in het kader van het program tot hulp aan ten achtergebleven gebieden. De Verenigde Staten hebben zich een hoog welvaartspeil weten te verzekeren. Zij moeten nu nog leren deze welvaart met andere landen te delen. Reuther zeide dat het de gevoelens van verzet tegen de armoede en ellende zijn. waaraan de communisten hun kracht ontlenen, omdat zij van deze ge voelens gebruik weten te maken. „In dien wii de strijd tegen de communisti sche tirannie willen winnen, moeten wy op onze beurt van deze gevoelens ge bruik maken", zo zeide hij. Berucht rechter uit Oost-zone niet als vluchteling erkend De West-Berlijnse autoriteiten voor de vluchtelingenzorg hebben geweigerd een van Oost-Duitslands meest vooraan staande rechters. Trapp, als politiek vluchteling te erkennen. Trapp vluchtte in September van het vorig jaar naar West-Berlyn. De West-Berlijnse anti communistische organisatie van „vrije juristen" heeft de autoriteiten voor de vluchtelingenzorg materiaal overhandigd over de activiteit van Trapp in Oost- Duitsland, waar hy sinds 1950 rechter van het hooggerechtshof is geweest Niet-erkende vluchtelingen krygen wel voedsel en onderdak, doch hebben geen kans op werk of op vervoer naar West-Duitsland. Zij kunnen wel in West-Berlijn blijven. Dodenwacht \I7anneer Huizinga in zijn Herfsttij der Middeleeuwen in een apart hoofdstuk het beeld van de dood tracht weer te geven, wijst hij er op dat de klacht over het einde van alle aardse heerlijkheid nooit volzongen lijkt te zijn. Drie thema's waren het, die de melodie voor die litanie lever den. Waar zijn allen gebleven, die de wereld vulden met hun heerlijkheid? Dan is er de huiverende aanschouwing der verrotting van al wat eenmaal menselijke sehoonheid was. Ten slotte het motief van de dodendans, de dood de mensen met zich sleurende uit elk bedrijf,, uit elke leeftijd. Wij zijn geen middeleeuwers meer „.j zowel hun aards-heid als hun geestelijk-heid is ons in vele opzichten vreemd geworden, maar deze thema's resonneren nog diep in ons wezen. En nu deze week het memento moti voor de Nederlanders op een ongedachte en massale wijze heeft geklonken, wordt het tijd ons deze melodie te herinne ren. We gaan een stille Zondag in en de Lijdensweken tegemoet; de vele hon derden zijn nog niet eens allemaal be graven en het land is immers van rouw vervuld. Vol van rouw? We weten het haast niet: we hebben in de bladen veel tekeningen gezien, maar geen die geleek op die middeleeuwse houtsnede, waar drie jonge edellieden plotseling drie afzichtelijke doden ontmoeten, die hen wijzen op hun ei*?en voormalige aardse grootheid en op het spoedige einde, dat hun, den levenden, wacht. Of wij de rouw niet liefst achter een berg van activiteiten verhullen? Sterke mannen hebben wij afgebeeld gezien, symbolische figuren, die de vastbeslo ten eenheid des lands moesten voor stellen. Of worstelende leeuwen, die aan de golven ontkwamen. Of bok sersvuisten, die de uitdaging der zee aannamen. Zeeland zal herrijzen, zeg gen de ingenieurs, die geen tijd hebben voor meditatie en contemplatie. De doden behoren bij de post afschrijving, je kunt er niet bij stil blijven staan, we moeten voort. De littekens uitwis sen en herstellen, we zijn er. als mid den in het stadium van wederopbouw levenden, aan gewend. Maar deze begrafenis mag geen vluchtig en onrendabel intermezzo zijn. De vijftienhonderd doden be lemmeren de Nederlandse productivi teit nauwelijks en de economische schadeposten zijn altijd overkomelijk, maar het offer van het leven is in geen cijfers weer te geven. Hier is een grote schare van bijna reeds lot naamlozen gewordenen, mensen, woon achtig geweest in dorpjes en gehuch ten die door geen intellectueel gekend worden; zij hebben een onvoorstelbare doodsstrijd moeten doormaken en zij zijn voor het geweld van de over machtige erfvijand bezweken. De natuurramp op zich zelf is niet bet ergste; erger is wanneer zij zonder geestelijk resultaat verwerkt wordt. Zuiver biologisch gezien is zulk e<%i catastrophe normaal en bereikt niet eens de afmetingen van een vul kaanuitbarsting van enig formaat, van een rivier-overstroming in China of van een flinke epidemie in India^ Waarom zullen we de dodenwacht houden, wanneer er buiten en boven de mens niets is en de mens in zijn tijdelijkheid gevangen blijft en hy geen andere functie heeft dan die van het onvindbare deeltje van de doel loze levensstroom? De door de regering aangekondigde algemene gedenkdag wordt op Zondag gehouden, op de eerste dag der week, de dag der opstanding uit de doden. De Egyptische dodenboeken van duizenden jaren geleden hebben ons de teksten overgeleverd, die de ge storvenen op hun laatste en grootste reis werden meegegeven; de Egypte- naren wisten nog. dat de dood -"nser een begin dan een afsluiting is en dat zieleheil geen zinledig woord is. Wat zal er door de Nederlanders heengaan, morgen, wanneer de klokken weer luiden, langer en vreemder dan anders, luiden over verdronken land en verse massagraven en verslagen harten? Op de zevende dag heeft God na het volbraohte scheppingswerk eens gezien dat alles goed was. Toen kwam de dag des mensen en de volle vrij heid en hij meende het zonder God om te kunnen. Sedert is er de barens nood en de vervreemding en het on verstand en het zweet des aanschijns. Midden in het leven zijn wij door de dood omvangen, zo zingt de kerk en bij deze sombere tonen zou zij moeten blijven als er niet een eersteling der dagen gekomen was, toen de Mensen zoon aan de dood zijn prikkel en aan de hel zijn overwinning ontnam. De gedenkdag van morgen is niet alleen maar een rouwdag: hij kan. zelfs en iuist in het aangezicht van vijftien honderd doden, een feestdag zijn. P. 1372 doden Het totaal aantal ge noteerde slachtoffers van de watersnood bedraagt thans volgens de opgave van het A.N.P. 1372. 202e Jaargans Zaterdag 7 Februari 1953 No. 32 UITGEEFSTER: Stichting „LEEUWARDER COURANT 1947" DIRECTEUR: S. Jonker. REDACTIERAAD: J. Piebenga en C. van Beem Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Zon- en feestdagen. Gedrukt bij de N.V. Erven Koumans Smeding, Leeuwarden. Bureau Voorstreek 103 Geopend 3.3017 uur, Zaterdags 8.30—12.30 uur. Telefoon alle afdelingen 8344. BIJKANTOOR Sneek, Kleinzand 37. Telefoon 2020 HOOfOB^P^L!5te;.AND Abonnementsprijs: 44 ct. p. w., ƒ1.85 p. m., ƒ5.50 p. kw. Losse nummers 10 ct. Advertenties per mm-regel: algemeen tarief 27 ct. en bij contract resp. 25, 24, 23, 22, 21. 20 en 19 ct. bij 500, 1000,.3000, 6000, 10,000. 50.000 en 100,000 mm; editietarief: buiten Leeuwarden 14en 13liet., Leeuwarden 18 en 1715 ct.; Ingezonden Med. driemaal advertentie-tarief; Familieberichten 16 cent. Brieven onder no. 50 cent extra. Gircmo. 272459 Dit no. bestaat uit 12 pag.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1