Ouwerkerk: „laat ons nu nog wat met rust" Volk van Amerika wenst hulp te verlenen aan getroffenen Organisatie in hulpgebieden ging niet steeds naar wens Soldaat vermist IN HET LEED SOLIDAIR Ga niet onnodig naar rampgebied Dit jaar geen Schrijversbal OGOD 4 FRIESE KOERIER Zaterdag 7 Februari 1953 Van een verlaten dijk bij Oude Tonge worden de mensen met een bootje weggehaald. (Luchtopname AN P-foto) Grouwster hulpploegen terug Vrijdagavond zijn vijf leden van de eerste groep Grouwsters, die Zondag met tien schouwen met aanhangmotoren naar Zeeland waren vertrokken, behouden in hun dorp teruggekeerd. De mannen hebben zeer zware dagen gehad. Weinig slaap en geen warm eten. Vervolg van pag. 3 Laat ons nog even met rust zeggen ze in Ouwerkerke, wij hebben al zoveel te dragen gekregen en zullen straks nog zoveel meer moeten dragen. Zullen nog zoveel lieve goede bekenden moeten af schrijven, zullen straks her en der verspreid bij vreemde mensen in een vreemde omgeving moeten wonen. Misschien voor jaren. In de wereld, waar weer haat en nijd en afgunst is. Hier zijn wij één gezin en een ieder van ons krijgt evenveel. Hier zorgt de één voor de ander. De bemanning van de duck krijgt koffie en brood. Wij moeten vlug even alles zien; met een zekere trots wijst men ons op de voorraden, op de bedden, op de paarden. De klok wordt geluid om alle mensen bijelkaar te roepen; er wordt gevraagd, wie er mee wil gaan naar de vaste waL Wonder DE vrouw van Flik weert was in blijde verwachting. Zij lag op de zolder en haar man en de beide kinde ren waren bij haar. Zondagmiddag kwam het vlot bij de woning, maar vrouw Flikweert kon niet meer ver voerd worden. Een dokter was er niet in Ouwerkerk. Maar met de ebstroom kwam op een etuk wrakhout een vrouw aan drijven uit Nieuwerkerk, de vrouw van Stoutjesdijk, die voor haar huwelijk verpleegster was. Maandagmorgen werd het kind ge boren, de zee had zelf voor eèn vroedvrouw gèzorgd. Het gezin Flikweert gaat mee naar de wal; want hoewel de toestand van moeder en kind zeer goed is, is het toch wel wenselijk, dat vrouw en baby in een omgeving komen, waar medische bijstand gegeven kan worden. En de weduwvrouw Lukkes, die alleen in haar klein huisje aan de voet van de terp woonde en die Zondagmor gen meende, dat de waterleiding lekte, gaat ook mee. Met in een zakdoek een paar sokken. Haar gebit is zij kwijt ge raakt. Voor ik honderd jaar ben, heb ik wel weer tanden Wij nemen afscheid van de mensen uit Ouwerkerk. Morgen zullen zij ge- evacueerd worden, morgen wordt deze hechte gemeenschap opgebroken en over Nederland verspreid. Morgen zul- lèn zij de kranten lezen en de radio ho- Burgemeester Romein van Ouwerkerk (tweede van links) heeft in de school van zijn dorp een gemeenschappelijk nood gebouw ingericht. Daar liggen de voorraden opgeslagen, die de bewoners hebben binnenge bracht. Ieder krijgt zijn recht matig deel. Ouwerkerk leidt plotseling een ander leven: het dorp is een hechte gemeen schap geworden. Door de nood versterkt. (Eigen foto). ren en weten, hoe erg het is. Vandaag nog blijven zij thuis. Thuis dat is een verwoest dorp in een verdronken land. Waar alleen school en kerk nog heel zijn gebleven. Onnodig WIJ gaan terug, het water is nog meer gezakt, het is afgaand tij. Ik kruip bij de evacué's onder het dekzeil. Het is koud en winderig. Na een tijdje stopt de duck, de rubberboot wordt los gemaakt en overboord gegooid. Flikweert, die' met z'n jongste kind op de arm telkens al op uitkijk stond, komt mij het kind brengen en vraagt, of ik het vast wil houden. „Er is een lekke boot", zegt hij luidop, maar hij fluistert mij in het oor: „Een lijk, ik wil zien, of ik die man ken". Het lijkt een zeeman in oliepak, die op zijn buik op een stuk muur ligt. Dooi de golfslag lijken zijn armen te bewe gen; hij ligt daar zo onnodig en onzin nig. Het is een man, een boerenman in manchester pak. Hij heeft ze ker klompen gedragen en in de sokken zitten grote gaten, afge sleten door de bewegingen op het muuitje. Zijn vuisten zijn gebald. Een man van ongeveer vijftig jaar, een krachtige, robuste ge stalte. Machteloze woede staat op zijn gezicht, dat hier en daar beurs geslagen is op de stenen. Hij heeft een strijd gevoerd, die hij wist te moeten verliezen, maar zelfs nu, nu hij al dood is, schijnt hij nog door te strijden. „Er is schwer", zegt de Duitser, die hem uit de rubberboot op de auck legt. En zo op de duck lijkt de man ook maar weer klein en totaal onnodig. Ze waren Zondag met trailers van de firma Halbertsma naar Dordrecht ge bracht, waar de schouwen op twee schepen zijn overgeladen. Via Numansdorp is men overgesto ken naar Oolgensplaat, waar 2000 van de 2500 inwoners op de zolders van hun woningen toevlucht hadden gevonden. De Grouwsters hebben daar uit stekend werk verricht door deze mensen uit hun huizen te halen, waarna de geredden met grotere schepen naar de vastewal zijn vervoerd. Men was vol lof over de houding van de burgemeester van Ooltgensplaat. Deze was steeds ter plaatese en stond de Friezen met raad en daad bij, bij dag en bij nacht. Van Ooltgensplaat zijn vijf schouwen vervolgens naar Bruinisse gegaan, waar men grote behoefte aan platbodemvaar tuigen had. Onderweg heeft men nog geprobeerd vee te redden, maar dat lukte niet. In Bruinisse bleek echter dat daar weinig kon worden gedaan en vandaar zijn de Grouwsters naar Erouwersha- ven gedirigeerd, om te helpen by het vervoer van gewonden naar de Piet Hein, die buiten de haven lag. Dit schip kwam echter bij hoog water bin nen, waardoor de hulp van de schouwen overbodig was. Grouwsters vonden geen emplooi Uit een en ander blijkt, dat de orga nisatie gebrekkig was en dat er te wei nig overleg was tussen de burgemees ters. militairen en marine-autoriteiten. Het is begrijpelijk, dat de Grouwsters onder deze omstandigheden verlangend waren om naar huis te gaan. Ze zijn met een Sneker schip naar Bruinisse teruggevaren, waar de schou wen op een zolderschuit zijn gezet met bestemming Dordrecht, waar ze van Grouw uit zullen worden weggehaald. De in Ooltgensplaat achtergebleven De dienstplichtig soldaat W. M. de Haas uit Rotterdam is als vermist op gegeven. Hij nam deel aan de red dingswerkzaamheden in het rampge- Maandagmiddag is hij voor 't laatst bij Abbenbroek gezien. Het stoffelijk overschot' van de ver miste soldaat Zwarts uit Delft is in de omgeving van Klundert aange spoeld. President benoemd kabinetscommissie President Eisenhower heeft gisteren een kabinetscommissie inge steld, die plannen zal maken voor hulp aan de door de over stroming getroffen gebieden in Nederland en Engeland. In een ver klaring van het Witte Huis wordt gezegd, dat het kabinet unaniem van oordeel is, dat het Amerikaanse volk de geteisterde gbieden wenst te helpen. De voorzitter van de commissie is John Foster Dulles, de minister van Buitenlandse Zaken. Leden zijn Char les Wilson, minister van Defensie, Ezr3 Benson, minister van Landbouw, en Harold Stassen, directeur van het Bu reau voor Wederzijdse Beveiliging. De commissie heeft opdracht de fei ten na te gaan en aanbeveling te doen omtrent de wijze, waarop de slachtof fers geholpen zullen worden. 114 millioen op Antillen Bij het hulpcomité op Aruba is een bedrag van ruim 200.000 gulden binnen gekomen. Daarmee is het totaalbedrag, dat" op de Antillen is bijeengebracht, gestegen tot meer dan 1,250.000 gulden Ondanks de grote verwoestingen en ellende in Engeland veroorzaakt door de watersnood is het medeleven met het zwaar getroffen Nederlandse volk enorm. De Britse regering heeft aan landen, die hulp willen bieden, mee gedeeld, dat Nederland voorgaat. De Nederlandse ambassade te Londen wordt overstelpt met aanbiedingen in geld en goederen. Tallozen wensen naar Nederland te vertrekken om zelf aan het reddingswerk deel te nemen. In het Nederlandse consultaat te Brussel is het onafgebroken stroom van Nederlanders en Belgen met grote en kleine pakken. Het gehele personeel van het consulaat, alsmede een aantal vrijwilligers, sorteert en verpakt van de vroege morgen tot de late avond de vele goederen, die in een onafgebroken stroom binnenkomen en 's nachts met zware vrachtwagens van het Rode Kruis naar Breda worden gebracht. Behalve deze hulp geven vele Belgen belangrijke geldsbedragen voor de slachtoffers van de ramp. De Zwitserse telefoonabonné's heb ben bij de sneeuwbalactie tot nu toe ruim twee millioen Zwitserse francs opgebracht. Uit Denemarken zijn veertig wagens met kleren naar ons land vertrokken. De gezamenlijke Westfaalse mijnen hebben 50.000 Duitse marken ter be schikking gesteld. Medeleven in Indonesië De Indonesische minister-president heeft een telegram van medeleven aan premier Drees gezonden. De Neder landse hoge commissaris in Indonesië heeft een telegram ontvangen van de ministers van Buitenlandse Zaken, waarin met ontroering de dank wordt overgebracht voor het betuigde mede leven en voor de in Indonesië opgezette hulpacties. Twee Amerikaanse firma's hebben elk 25 buitenboordmotoren beschikbaar gesteld. Ze zijn reeds onderweg naar Nederland. De Pan American Airways vervoert de motoren belangeloos. Aanbiedingen om gezinnen op te nemen Nu bekend is gemaakt, dat er voor lopig geen kinderen naar het buiten land zullen worden gezonden, zijn er uit allerlei landen aanbiedingen inge komen om gehele gezinnen op te ne men, zodat er geen sprake is van schei ding tussen ouders en kinderen. De meeste getroffenen willen echter in de buurt blijven. Indien het later wense lijk wordt geacht van deze aanbiedin gen gebruik te maken zal dit geschie den. De hulpacties in Noorwegen hebben een enorme omvang aangenomen. In drie dagen hebben de geldinzamelingen een bedrag van meer dan een millioen kronen opgebracht. En nog steeds blij ven de giften binnenstromen. De be woners van Oslo staan soms bij de bureaux van de kranten in de rij om een bedrag te schenken. De opbrengst van de demonstraties, die Kees Broek man, Anton Huiskes en Wim van der Voort, op de ijsbaan gaven zal worden overgedragen aan het Rampenfonds. Hulp van alle kanten Nieuw-Zeelanders hebben tot dusver 2000 pond sterling en enkele tonnen kleren ingezameld. De Portugese regering heeft aange boden een hulpactie voor kinderen te steunen, die 1500 Nederlandse kinderen tijdelijk in Portugal onderdak wil ver schaffen. De Australische regering heeft be sloten tot een uiterste inspanning tot hulpverlening aan de getroffen gebie den in Nederland en Engeland. De re gering onderzoekt de mogelijkheid om getroffenen als immigranten in Austra lië toe te laten. Een parlementslid uit Winnipeg heeft voorgesteld ruim een millioen dollar, die in een fonds voor watersnood zijn overgebleven, af te dragen ten behoeve van de slachtoffers van de watersnood in Europa. De Finse regering heeft besloten tal rijke goederen naar Nederland te zen den. Daarbij bevonden zich o.m. twaalf grote barakken voor 600 personen elk, en vijfhonderd standaard gezaagd hout voor barakken. Gisteren vertrok uit Wenen een trein naar Nederland met o.m. 20 ambulan ce-auto's met volledig personeel. In alle Westduitse bladen wordt op gewekt hulp aan de Nederlandse ge troffenen te verlenen. De regering van Zuid-Afrika heeft ongeveer 500.000 gulden geschonken. Gebrek aan lies laarzen en rubber - handsehoenen In de noodgebieden bestaat nog grote behoefte aan lieslaarzen en rub ber-handschoenen. De beschikbare voorraden zijn helaas uitgeput. Dege nen, die nog over voorraden van de ze artikelen beschikken worden ver zocht dit op te geven aan het Bureau Watersnood van het Rode Kruis te Den Haag. Het telefoonnummer is 184790. vijf man worden Vrijdagnacht terugver wacht. Van de Donderdag vertrokken groep van twaalf man met acht schouwen en twee vletten zijn Vrydag de meesten al teruggekomen. De rest is in Dintelsas gebleven, waar tientallen mannen van de waterpolitie uit het noorden en hon derden militairen werkeloos rondlopen. Met veel moeite hebben deze mensen van de burgemeester toestemming ge kregen om uit de boerderijen eventueel nog kostbaarheden van de bewoners in veiligheid te brengen. De Grouwster vletters kregen voor dat doel verster king van vier man waterpolitie elk. De organisatie van het reddingswerk klopt niet helemaal. Toen de Grouw sters Vrijdagmorgen uit Zijpe vertrok ken, stoomden honderden vissersvaartui gen, o.a. uit Makkum, Staveren, Lem mer, Enkhuizen, 't Hollands Diep op, op weg naar huis. Ze hadden nog geen enkele order gekregen cn de haven van Zijpe lag meer dan vol. Brief uit België Een zware ramp heeft België en vooral het Vlaamse land getroffen. Sirenen hebben geloeid, kerkklokken alarm geluid. Zoals in Mei 1940. De aanvaller was het water, door Barbusse in zijn meesterlijk oorlogs boek de grootste vijand, de hel, geheten. Ook in vredestijd het meest te vre zen, omdat het menselijk vernuft er nog machteloos tegenover staat. De kuststreek is zwaar geteisterd; de dorpen en landouwen langs de Vlaamse stroom en rivieren, die anders zo be- bedaard voortstuwen, kregen het erg te verduren. Aan de zee zijn huizen vernield, hotels geteisterd, bad-instalïaties verwoest; op cén plaats stroomde al het zand van het strand weg. Wat beduidt dat, ton nen zand, al zijn het er ook duizenden? Dat betekent dat er aanstaande zomer in deze badplaats geen seizoen zal zijn omdat er geen strand meer is. Dat be tekent tevens dat tientallen nering doenden hun zaak bij gebrek aan klan ten zullen sluiten, dat honderden arbei ders van het hotelwezen in de zomer maanden vóór de dopburelen zullen aanschuiven. Elders zijn mensen, die jaren lang zich op hun akker krom wroetten, ge ruïneerd; hun oogsten zijn vernield eer ze opschoten. Millioenen zal het kosten om de nood te lenigen. Want deze geteisterden mo gen niet aan hun lot over gelaten wor den, dat staat vast. Millioenen die konden aangewend worden om werklo zen een job te bezorgen, om sociale nood te lenigen. Eén geluk is er bij: in dit land gingen weinig mensenlevens verloren. Maar is het gepast eigen nood te klagen aan iemand die oneindig meer geleden heeft? Zo als hij ook van de vorige ramp, de mensonterende oorlog, meer te dragen had. België buigt diep voor de nationale ramp die Nederland treft. Dat zal wel officieel betuigd worden Wie eens een toertje door het noor den van Uw land maakte en die wirwar van ontelbare waterwegen zag, houdt zijn hart vast als hij denkt wat waters nood in zulk land tc betekenen heeft. Zoals het gezamenlijk lijden onder de bezetting een ware verbroedering heeft getoverd tussen twee buren die voor dien onverschillig naast elkaar leefden, zo zal deze gezamenlijke ramp de banden nauwer toe halen en een ge- voels-Benelux scheppen waar de andere er maar niet komen kan. België deelt in de nood van het buur land. Het weet ook dat dit stoere volk ook deze nieuwe slag zal te boven ko men, eerder zelfs dan België zijn won den zal geheeld hebben. Naast deze zekerheid is er een troost. Onmiddelijk kwam de volks-solidariteit tot uiting. Iedereen wil iets van zijn bezit afstaan voor de getroffen broeder en voor de gebuur. Al zal dit ook niet veel baten toch zal er een duit over schieten. Die zal meer gewaardeerd worden om het gebaar dan om zyn waarde. Omdat het uit het hart komt. Theward. Verzoek der Regering: De regering doet een dringend be roep op de bevolking zich niet onno dig naar het rampgebied te begeven. De wegen moeten zoveel mogelijk vrijgelaten worden voor de hulpco lonnes. De politie heeft de opdracht met ingang van vandaag geen onbe voegden tot het noodgebied toe te la ten. De regering heeft voorts verzocht ook de streken in de nabijheid van de overstroomde gebieden niet onnodig te bezoeken. Zij vraagt dit, opdat de hulpverlening en de herstelwerkzaam heden voortgang kunnen hebben en verkeersopstoppingen worden voorko- Het schrijversbal, dat de officiële openingsavond van de boekenavond zou besluiten zal dit jaar in verband met de ramp niet worden gegeven. De door deze versobering vrijkomende gelden zullen worden overgemaakt aan het Nationaal Rampenfonds. I Stebk&L clan de menden God! Wij vallen met de deur in huis. Wij praten er niet om heen. De water snood van 1 Februari 1953; het vee, dat hongerig en kouioclijk een paar dagen in het water zich verwondert (waarom komt er niemand?) en dan door de knieën zakt om te verdrin ken; de mensen, die uit hun zolder raam bij nacht in een rubberboot overstappen, oud en jong, ook héél oud en héél jong, en sommigen van hen belanden nooit in een veilige ha ven; als we het ons allemaal voor stellen en we denken dan aan U, dan is er iets, dat wij niet begrijpen. Natuurlijk hébben we U ook vroe ger nooit begrepen. Hoe zou een mens U begrijpen? Maar in geen jaren heb ben roe ons zo gebrand als aan dit water. Bent U het, die de zee zo hoog hebt opgezweept tegen de dijken, ons men selijke knutselwerk? We hadden ons er juist zo op beroemd, de laatste ja ren, in film en krant, in binnen- en buitenland. In één nacht hebt U ons laten naken, hoe eigen roem stinkt. Of zijn het boze demonen, is het de natuur? Hebt U de natuur één nacht de vrije hand gegeven, om haar aan bidders te tonen, wat zij werkelijk waard is, een redeloos wrede af godin. Wij zijn geschrokken. Sommige mensen hebben U daarom afgeschaft. Dat is natuurlijk onzin. Het is onzin, want U bent geen meu bel of een stuk vee, dat men weg doei, als het niet aan de verwachting beantwoordt. Het is onzin, want wie zegt, dat U U gedragen moet, zoals wij verwachten? Als wij ons maar ge dragen, zoals U van ons venvacht. Er is nog iets anders, dat wij ook niet begrijpen: Waarom hebt U Fries land gespaard? Zijn ivij een haar be ter dan de Zeeuwen? Wij waren de laatste jaren, sinds de bevrijding, zo goed gehumeurd. Waarom? Het ging ons elk jaar een beetje beter. Hoe beter het ging, hoe meer we U ver gaten. De drommen, die de kerken bevolk ten in de oorlogsjaren, zijn gedeser teerd. Dat was maar losse omgang, ziet UOok in de gezinnen bent U op de achtergrond geraakt. We kregen het druk. We hébben ons hoofd en ons hart in ons werk gestoken, boer derij, industrie, organisatie. Er v>efd geld verdiend en voor U was geen tijd. Waarom hebt U Zeeland, Zuid- Holland en Noord-Brabant geraakt en Friesland, Groningen cn Drente zacht buiten schot gelaten? Wij hebben tienduizenden oud poli tieke delinquenten zo lang de rug toe gekeerd, tot ze 't gevoel kregen: wij zullen nooit meer mee mogen doen. Wat hébben wij voor meer dan hon derdduizend werklozen gedaan? We hébben onze solidariteit met hen, en de werkverruiming, vertraagd, we gens allerlei omstandigheden en for maliteiten, totdat zijzelf en ook wij begonnen te denken, dat een leger werklozen er bij hoort. En wat hebben wij van onze langzaam toenemende welvaart bestemd voor de honderd duizenden ontheemden uit het Oos ten? Wij hébben geslapen. Waarom hebt U ons gespaard? Waarom hebt U drie provincies een duw gegeven, ter wij} er elf wakker moesten worden? Nu zijn de kerken bij elkaar ge stapt voor overleg en hulpverlening als in de oorlogsjaren. De omroepver enigingen op één na zijn gaan samen werken voor nieuivsuitzending en een nationaal programma. In de Tweede Kamer waren alle partijen eensge zind op één na.nadat jaren lang ieder zijn beste krachten besteed had voor opbouw in eigen huis. Als er over de duizend doden nodig waren om ons bij elkaar te drijven, God, dan be grijpen wij niet, dat U de doden niet onder ons gezocht hebt. Wij krijgen bij 1352 open graven een kleur van schaamte èn dankbaar heid over Uw gratiebesluit en wij er kennen ootmoedig, dat wij ons hard veranderen moeten; dat er na oorlog en watersnood geen derde ramp nodig moet zijn om ons tot U en tot elkan der te drijven. Wij vragen U voor de getroffen ge bieden: Gij doet al wat U behaagt, in de zeeën en alle waterdiepten; Gij doet de wind uit Uw schatkamers uit gaan. Spreek op onze dringende smeekbede Uw machtig bevel voor water en wind: Tot hiertoe en terug! En voor onszelf: Geef ons een sterk geheugen, anders zijn we van de zomer alweer verge ten, wat we ons van de winter hebben voorgenomen. F. v. d. Heijden Ongeluk op luchtbrug Een Dakota transporttoestel met goederen voor het noodgebied is Vrij dagmorgen op Valkenburg bij de start verongelukt. Het vliegtuig kon niet snel genoeg hoogte krijgen en de bestuurder was gedwongen de machi ne een buiklanding te laten maken op het vliegveld. Persoonlijke ongeluk ken deden zich niet voor. Het toestel liep grote schade op.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3