Bijna zeventien mil li oen voor rampenfonds bijeen Eisenhower en China Twee Arnhemse burgers geven voor iedere gulden één cent Plunderaars veroordeeld Uitvoer van hooi stopgezet !E-'FAR EAST Op en rond de Leeuwarder veemarkt FRIESE "KOER IE It Zaterdag 7 Februari 1953 Het geld voor de getroffen gebieden blijft binnenstromen. Vrijdag avond was bij 't Nationaal Rampenfonds een bedrag van f 16.900.000 geteld. Bijna 17 millioen gulden. Overal is men nog druk bezig met collecteren. En van alle kanten komen grote bedragen binnen. Het Nederlandse volk toont zich in deze tijd van rampspoed weer één en het helpt de zwaar getroffenen naar beste vermogen. De Vereniging van de Tabakshan- del, die een halve eeuw bestaat, heeft dat jubileum sober gevierd. Maar zij kwam tot een goede daad door een mooi bedrag van f 110.000 in het Ram penfonds te storten. Dure goudreinetten Op de groenteveiling te Geldermal- sen kondigde iemand aan de opbrengst van drie kisten goudreinetten te zul len overmaken aan het Rampenfonds. De drie kisten met appels verwissel den van eigenaar voor f 71 f 83 en f 96. Maar de kopers brachten de ap pels opnieuw in veiling en dat herhaalde zich enkele malen. Tot dat het totaalbedrag tot f 3600. was opgelopen. De laatste koper vond het waarschijnlijk zonde om die dure appeltjes met verlies te verkopen. Hij schonk ze daarom maar aan de evacué's in de Ahoy- hal te Rotterdam. i Het veilingbestuur apprecieerde de offerbereidheid van de handelaren en vulde de opbrengst van de goudrei netten aan tot f 10.000 Vijftig orchideeën op de veiling te Aalsmeer brachten f 2252.50 op voor de noodgebieden. De gemeenteraad van Eist heeft in De politierechter te Rotterdam ver oordeelde Vrijdag een matroos tot zes maanden gevangenisstraf met onmid dellijke gevangenneming omdat hij tijdens de watersnood in Rotterdam een winkel binnendrong en 20 pakjes sigaretten ontvreemdde. Een 25-jarige fabrieksarbeider, die een paar voor de noodgebieden be stemde rubberlaarzen had gestolen, kreeg vijf maanden gevangenisstraf. Dezelfde straf kreeg een inwoner van Hontenisse, die zich aangespoelde goe deren had toegeëigend. De officier van Justitie zei, dat en kele Nederlanders als hyena's gebruik maken van andermans ellende. Hij eiste tegen een van de verdachten de hoogst mogelijke straf, namelijk zes maanden gevangenisstraf. De andere twee konden enige verzachtende om standigheden aanvoeren. Het Hoofdbedrijfschap voor Akker bouwproducten heeft uit voorzorg de uitvoer van hooi stop gezet. In de overstroomde gebieden zijn niet onbe langrijke hoeveelheden hooi verloren gegaan. Het uit deze streken geredde vee is elders op boerderijen onderge bracht. waar men wel voor het eigen vee voldoende hooi heeft, maar zekér niet vo.or een grotere veebezetting. Te zijner tijd zal worden bezien of er nog enig hooi kan worden uitgevoerd. Steenwijkerwold brengt f 23.000 op De burgemeester deelde mede, dat de collecte voor de rampgèibieden in deze gemeente f 23.000 heeft opge bracht. Voorts zijn tal van toezeggin gen gedaan voor veevoeder. De heer Koers (Arb.) stelde voor het presentiegeld van de raadsleden ter beschikking van het Rampenfonds te stellen, welk voorstel prompt is aan vaard. Aan de onderwijzer P. G. van Ossen bruggen is eervol ontslag verleend. In deze vacature is tot onderwijzer te Wil lemsoord benoemd de heer C. Greven te Noordwolde. Ged. Staten hebben geweigerd goed keuring te hechten aan 'n gedeeltelijke wijziging van het uitbreidingsplan. Be sloten is bij de Kroon in beroep te gaan. Op verzoek van de buurtschap „Wit te Paarden" om een lantaarn bij de IJzeren brug te plaatsen is gunstig be schikt. De heer Piest stelde voor het persen van hooi voor de noodgebieden voor rekening der gemeente te nemen. Ook hier ging de raad mee accoord. Herhalingsoefeningen in Maart uitgesteld In verband met de noodtoestand heeft de minister van Oorlog bepaald dat er in de eerste helft van Maart a.s. geen herhalingsoefeningen voor de Konink lijke Landmacht zullen worden gehou den. Alle reserve-officieren, dienstplich tige önderófficieren en dienstplichtige korporaals van de K L. die een oproep hebben ontvangen om op 2 of 5 Maart a.s. voor herhalingsoefeningen onder de wapenen te komen en alle dienstplich tige korporaals en dienstplichtige sol daten die een oproep hebben ontvangen om op 16 Maart a.s. voor herhalings oefeningen op te komen, behoeven aan deze oproep geen gevolg te geven, Wedstrijden voor het Rampenfonds Te Sandafjord zijn internationale wedstrijden gehouden, waaraan Broek man; Van der Voort en Huiskes deel namen. De baten van deze wedstrijden komen ten goede van het Rampen fonds. Roald Konsmo (Noorwegen) won de 500 m in 45v8 sec. Op de langere af standen waren onze landgenoten baas. Wim van der Voort zegevierde op de 3000 m (5.11.8) en Kees Broekman op de 5000 m (8.46.6). De Franse Voetbalbond organiseert hulp In een bijzondere vergadering heeft het bestuur van de Franse Voetbalbond zich beraden over de wijze, waarop hulp kan worden geboden aan de ge troffen gebieden in Nederland. Er zijn enkele suggesties gedaan, welke nader zullen worden bestudeerd en uitgewerkt. In de eerste plaats is voorgesteld de netto-opbrengst van de zestiende finales in het tournooi om de Franse voetbalbeker af te staan voor het Rampenfonds. Voorts wil men in Parijs lichtwedftrijden organiseren tus sen Fransé en N derlandse ploegen. een spoedvergadering besloten f 20.000 beschikbaar te stellen voor het Natio naal Rampenfonds en de vroede vade ren van Érmelo stelden f 10.000 be schikbaar. Uit de vele binnengekomen bedra gen kan slechts een greep worden ge daan. De Nederlandse Katholieke Ar beidersbeweging besloot het reeds toe gezegde bedrag van f 45.000 te verho gen tot anderhalve ton. Van de Coöperatieve Verkoopcen trale voor Eieren te Roermond is f 100.000.ontvangen. In Kampen brachten de inwoners f 62.300.bijeen. De veehouders in die gemeente hebben vee toegezegd tot een waarde van f 140.000. De firma Van Rossum, aannemers bedrijf te Utrecht, heeft het Rampen fonds een blok van vier woningen aan geboden, te bouwen op een door dat fonds aan te wijzen plaats. Ambtenaren van het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoor ziening, ongeveer 600 man, offerden van hun salaris f 16.000. Velen gaven 8 tot 10 pet. van hun maandsalaris. Van. de ambtenaren van de buiten diensten moeten de bedragen nog bin nenkomen. Gerekend wordt op een totaal van anderhalve ton. Volgens de tot nu toe beschik bare gegevens, is in de drie Noor delijke provincies al een bedrag van vijf millioen gulden gecollec teerd. Daarbij zijn niet inbegre pen de bedragen welke per giro aan het Rampenfonds zijn overge maakt. Een cent voor elke gulden Arnhem heeft reeds f545.350.bij een. Tot dat mooie resultaat heeft vooral het AKU-personeel met een coleete van twee ton flink bijgedragen. In een gulle bui zegden twee Arn hemse burgers en een burgeres toe voor elke gecollecteerde gulden één cent te zullen storten. Zij moeten nu ieder al f5000.betalen. Dat helpt. Plannen voor blokkade? Dewey Short, voorzitter van de commissie voor de strijdkrach ten van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden, heeft Vrij dag verklaard te geloven dat pre sident Eisenhower een volledige marineblokkade van China over weegt. Admiraal R a d f o r d, opperbevel hebber van de,.marinestrijdkrachten in de Stille Oceaan, had de commissie verzekerd dat er „slechts een geringe kans op oorlog" met de Sovjet-Unie bestond ingeval van zulk een blokka de. Short geloofde dat de president naar Radford zou luisteren. Het con gres, zo meende hij, zou een blokkade steunen, en elke andere stap v. Eisen hower „om in de gehele wereld tot het offensief over te gaan". Hij weigerde zich er over uit te laten, hoever de steun van Amerikaanse marine-een- degedeeld, dat de nationalisten thans vrij zijn de onder communistisch be wind staande gebieden aan. te vallei). De links-georiënteerde Japanse so cialisten willen de V.N. verzoeken de neutraliteit van Japan te erkennen. Eisenhower heeft het verdrag van Jal- ta, waarbij Sachalin en de Koerillen aan de Sovjet-Unie werden toegewe zen, opgezegd, om een nieuw anti communistisch bondgenootschap tus sen Japan, Formosa en Zuid-Korea tot stand te brengen. De opzegging van het verdrag zou daartoe als lokaas moeten dienen, zo verklaarde Soe- zoeki, de voorzitter der Japanse so cialistische partij. Kustvaarder vermist De Nederlandse kustvaarder West- land wordt vermist. Het schip is ruim veertien dagen zoek. Alle schepen is zocht uit te zien naar de Westland. heden aan mogelijke nationalistische £je kustvaarder was op weg van Bruns- aanvallen op het vasteland zou moeten büttel naar Kingsley. (A.N.P.) gaan. TSJANG KAI SJEK IN ACTIE. In de nacht van Donderdag op Vrij dag hebben nationalistische vliegtui gen boven het vasteland van China twee millioen vlugschriften uitgewor pen, waarin de bevolking wordt me- Beperking invoer van zuivelproducten in Amerika Op vragen van het Tweede Kamer lid Den Hartog over de Amerikaanse maatregelen tot beperking van de in voer van zuivelproducten, hebben de ministers van Buitenlandse Zaken en van Landbouw mededeling gedaan van de door Amerika gemaakte schik kingen betreffende de invoerbeper king. De ministers zeggen dat de Neder landse ambassadeur te Washington reeds te bevoegder plaatse zijn be zorgdheid heeft doen blijken met be- trekking.tot de op 30 Dec. j.l. inge voerde invoerbeperkingen, welke een gevoelige^ slag toebrengen aan de Ne derlandse- export naar de Verenigde Staten. De regering staat in voort durend contact met de regeringen van de landen, die eveneens door de Amerikaanse invoerbeperkingen zijn getroffen. Met deze landen wordt overleg ge pleegd met betrekking tot de stappen, welke gedaan dienen te.worden, ten einde zq mogelijk opheffing of ver zachting van de voor onze export van zuivelproducten zo nadelige gevolgen te bewerkstelligen. Naguib contra Britten - Generaal Naguib heeft te Cairo een ftpofdbureau voor de „Bevrijdingsbe weging" geopend. Deze beweging, waarvan de generaal zelf de leiding neemt, komt in de plaats van de ont bonden politieke partijen. In zijn openingstoespraak zei Na guib, dat Egypte al zijn krachten moet mobiliseren, om de Britse troepen uit de Kanaalzona verwijderd te krijgen. Wij moeten ons voorbereiden op de grote taak, die van ons verwacht wordt nadat de Britten vertrokken zijn. Ik verklaar, dat alleen zonen van de Nijlvalléi de vallei' zullen bevrijden, aldus de generaal. (Reuter). lENTAt TAN Eisenhower richt zich tot Adenauer Dulles heeft tijdens zijn bezoek aan dr. Adenauer de Westduitse Bonds kanselier een brief van president Eisenhower overhandigd. In deze brief spreekt Eisenhower de overtuiging uit, dat West-Europa met de hulp van een Westduitse bijdrage veilig zal worden tegenover een even- tule aanvaller en daardoor een vaste grondslag zal kunnen leggen voor vrede en vooruitgang in de gehele wereld. Eisenhower zegt onder de indruk te zijn van de steun, die de Westduitse regering heeft gegeven aan het plan voor de Europese Defensie Gemeen schap. Hij hoopt en gelooft, dat de landen van West-Europa uiteindelijk naar volkomen eenheid zullen streven. De president verklaart, dat hij een spoedige beëindiging van de geallieer de bezetting en het aanknopen van normale diplomatieke betrekkingen door het van kracht worden van de Westduitse geallieerde verdragen wenselijk acht. (D.P.A.) Sow jet-Unie bouwt basis op Duits eiland Een militaire correspondent van de „New York Times" heeft medegedeeld, dat de Sovjet-Unie op het Duitse eiland Rügen in de Oostzee een basis voor kleine marineschepen en vlieg tuigen bouwt, een en ander in een po ging, om de Oostzee tot een „Sovjet- binnenzee" te maken. Een Duits vlieg veld wordt verbeterd en een nieuw aangelegd. Ook schijnen er plannen te zijn ka nalen naar het binnenmeer op Rügen te graven, die dit tot een beschutte haven voor kleine marinevaartuigen zouden kunnen maken. Men neemt aan, dat meer dan 100 duikboten, een of meer kruisers, een groot aantal torpedomotorboten als mede een aantal oude slagschepen in het Baltisch gebied gestationneerd worden naast 700 tot 800 marinevlieg tuigen. Met de constructie van de basis-Rü- gen zou de Sowjet-Unie ook een „neu tralisering" van de Scandinavische eilanden beogen en ëen versterking van de gehele positie in de Noordelijke wateren. (Reuter). Nog steeds stromen grote aantal len vluchtelingen de evacuatie centra binnen. Op de kade van een dezer centra, n.l. Dordrecht, maakte onze fotograaf dit tref fende beeld: een -paar vissersboten uit Makkum (gemeente Wolsera- deel in Friesland) komen aan varen vanuit het rampgebied, terwijl een reeds eerder aangeko men boot op de voorgrond met de vlag halfstok aan de kade ge meerd ligt. De vissers uit Mak kum behoorden tot de ontelbaren, die zich spontaan hebben ingezet om hun bedreigde landgenoten te redden. I-I o ge stapels goederen liggen er al op pier G in de haven van New York-, vanwaar de eerste boot, cle Hurricanenaar Nederland zal vertrekken, geladen met kleding voor de hulp aan de slachtoffers van de overstroming in Nederland. Chauffeur Robert Haulsey laadt juist zijn vrachtwagentje uit, vol giften, bijeengebracht door de Kerkelijke Wereld Dienst het samen werkend bureau voor het verlenen van bijstand van de Protestantse sekten in Amerika. AMERIKA RIJK BRITTANNIË ARM Engels plan tot herstel van het evenwicht De Engelse ministers Eden en Butler zullen bij hun aanstaand bezoek aan de Verenigde Staten aan de nieuwe Amerikaanse regeringsleiders een om vangrijk plan voorleggen. Het beoogt het verstoorde evenwicht te herstellen, dat ontstaan is door de toegenoirien rijkdom van de Verenigde Staten en de verarming van,het Britse Imperium in Europa als gevolg van de tweede wereldoorlog. Dit plan is opgesteld tijdens de eco nomische conferentie van het Britse Gemenebest, die in het einde van het vorige jaar te Londen is gehouden. Men wil herstel van de inwissel baarheid van het Pond Sterling met Amerikaanse steun, verlaging van de Amerikaanse tolmuren, verhoging van de officiële goudprijs, het sluiten van overeenkomsten omtrent grondstoffen en bevordering van Amerikaanse in vesteringen in het buitenland. Eden en Butler zijn zeer voldaan, dat Dulles hun de gelegenheid heeft gegeven dit plan in te dienen, door hen uit te nodigen naar Washington te komen. Dit betekent, dat het plan be sproken zal kunnen worden vóór de nieuwe Amerikaanse regering defini tief haar economische en financiële politiek vaststelt. (A.F.P.). Russen zuiveren en arresteren Volgens berichten uit Oostenrijk zou een nieuwe zuivering van Joodse functionarissen in Hongarije gaande zijn. Vice-premier Arpad Hazi zou geëist hebben, dat alle Joodse partij-func tionarissen moeten worden ontslagen. Hierdoor zou echter een moeilijke si tuatie ontstaan, daar vele vooraan staande leden van de regering onder wie twee vice-premiers. Joden zijn. Het centrale comité van de Commu nistische partij moet reeds hebben be sloten alle door Hazi genoemde Joden aan een grondig onderzoek te onder werpen, ten einde vast te stellen, of zij vrij zijn van Zionistische smetten. De Prawda meldt dat vier Russen, onder wie een vrouw, zijn gearresteerd op beschuldiging van spionnage voor vreemde mogendheden. De betrokke nen worden de „geheime vijanden" genoemd, voor wie de Russen voort durend op hun hoede moeten zijn. De gearresteerden hebben volgens de beschuldiging gepoogd ondermijnend werk te doen in een centrum van ijzermijnen in de Oekraïne. (Reuter). „Het gebruiksvee is vandaag door elkaar genomen een bankje goedko per', zei de koopman, die achter tien aardige melkbeesten stond. Hij had er- echter omstreeks 12 uur nog maar twee van de hand kunnen doen. Hij, haalde zijn schouders op en vertelde gemoedelijk; „1-Iet klinkt misschien wat vreemd, maar ik vind het wel goed. Als het zo uitkomt, nemen we de winst. Laten we nu ook maar eens wat verlies nemen. Daar (en hij doelde op het rampgebied) hebben ze het veel erger. Ik hoop, dat ze er het vee dat ze straks weer moeten gebruiken, goed koop zullen krijgen". Zo was de stemming op deze markt, waar voor hel eerst het vee dat vrij verklaard is van mond- en klauwzeer, verkocht mocht worden ..Er was meer vee aangevoerd, dan verwacht werd. Er waren ook meer kopers uit Hol land en het Zuiden gekomen. Het slachtvee bleef echter duur. Daarop baseerden de vaklieden de verwachting, dat ook het gebruiksvee: langzaam rtiaar zeker weer zal .worden aangetrokken. EXPORT GAAT DOOR. Zelfs de export blijft doorgaan, hoe wel sommige exporteurs deze week niet de moed hadden om o- stap te gaan en vee te kopen. In de loop van dc week gingen er transporten naar Malta, Frankrijk en Italië. Weliswaar was het niet gemak kelijk om de zending op gang te krij gen, omdat de normale weg naar liet buitenland geblokkeerd is, doch met veel goede wil en hard werken ge lukte het toch. In exportkringen was men om twee redenen verheugd, dat de export door gang vindt op de wijze zoals dat nu het geval is. Ten eerste blijkt, dat het buitenland de wijze, waarop het mond en klauwzeervraagstuk hier is aange pakt, kennelijk voldoende acht. En an derzijds, omdat de kleinere vraag de prijs iets drukt. Dit laatste was drin gend gewenst, omdat Nederland met de veeprijzen erg hoog in de boom zat, wat belemmerend op de handel naar het buitenland werkte. MARKT-INZAMELING. In de marktcafé's hebben de bedien- sters en op de markt enkele andere ijverige medewerksters gecollecteerd- De opbrengst bedroeg f 917,82. Daarbij dient in aanmerking geno men te worden, dat de markt lang niet zo druk was als normaal het ge val pleegt te zijn. Spreekuur Burgemeester De Burgemeester van Heerenveen maakt aan belanghebbenden bekend dat hij Maandag 9 Februari a.s. VERHINDERD is spreekuur te houden. Dulles en Stassen in Nederland Vrijdagmorgen half elf zijn de Ame rikaanse minister van Buitenlandse Zaken, John' Foster Dulles, en de di recteur van het Bureau voor weder zijdse veiligheid, Harold Stassen uit Bonn op Schiphol aangekomen. Ze stapten daar direct in auto's, die hen naar Den Haag brachten. In een ge schreven verklaring aan de pers, die op Schiphol werd verspreid, zeiden zij diep getroffen te zijn door de ramp in het Zuiden. Ze beloofden, dat de Ver enigde Staten zullen helpen het lijden van ons volk te verlichten. De beide Amerikaanse heren zijn ontvangen door Koningin Juliana. Na dien voerden ze besprekingen met mi nister-president dr Drees en met de beide ministers van Buitenlandse Za ken, Beyen en Luns. Aangezien het bezoek een uniforma- tief karakter heeft, is aan de heren Dulles en Stassen een overzicht gege ven van een aantal hoofdpunten uit het Nederlandse buitenlandse politiek, be leid. Hierbij is mededeling gedaan van de bijzondere aspecten, die de plannen voor. verder gaande Europese integratie voor Nederland hebben. Voorts is het grote belang uiteenge zet, dat Nederland hecht aan een spoe dige totstandkoming van de Europese Defensie gemeenschap. Voorts is een aantal problemen, die bij de Verenigde Naties aan de orde zijn, aan een beschouwing onderwor pen. In het bijzonder gold deze be schouwing de activiteit der V.N. bij de bestrijding der agressie in Korea. Met bevrediging is geconstateerd, dat wederzijds de inzichten van beide lan den overeenstemmen. (A.N.P.) Adenauer naar Amerika De Amerikaanse regering heeft de Westduitse Bondskanselier dr. Adenauer uitgenodigd voor een bezoek aan Washington. Adenauer heeft de uitnodiging aan vaard. Het bezoek zal plaats vinden einde Maart of begin April. Adenauer gaf uitdrukking aan zijn voldoening, het in Bonn begonnen gesprek met Dulles en Stassen in Washington met president Eisenhower en Dulles te kunnen voortzetten. (Reuter-D.P.A.)'. Actie tegen communis tische organisaties in Duitsland In geheel West-Duitsland is Donder dagavond een actie begonnen tegen de „Arbeidscommissie van het nationalè front", die beschouwd wordt als een mantelorganisatie, waarbij alle com munistische groepen in de Bondsrepu bliek zijn aangesloten. Volgens niet te controleren berichten zou de organisatie van plan zijn ge weest, in Oost-Berlijn een regering- in-ballingschap op te richten onder leiding van de voormalige Rijkskan selier Wirth, Bij de voorzitter van het Nationale Front zouden compromit terende documenten zijn gevonden. De politie in verscheidene staten deelde mee, dat deze week meer dan veertig personen zijn gearresteerd. Dit geschiedde bij invallen in gebouwen van communistische of door commu nisten gesteunde organisaties. (Reuter). Ruilverkaveling IJsselham De eigenaren van land in het blok IJsselham onder Oldemarkt,. hebben met grote meerderheid van stemmen (132 tegen 20) besloten om tot ruilverkaveling oyer te' gaan. Voor de initiatiefnemers eeri. mooi succes. Dat besluit is genomen in een Vrij dagmorgen te Oldemarkt gehouden vergadering onder voorzitterschap van de heer H. de Vroome, lid van Ged. Staten van Overijsel. Verschillende eigenaren, die weinig belang bij vex-kaveling hebben en ook niet noemenswaard in de lasten zul len delen, waren afwezig. Zij werden tot de voorstemmers gerekend. Gerekend naar de oppervlakte van het land waren de eigenaren van 288 ha voor verkaveling en die van 92 ha tegen. 4

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2