KOERIER Eerst moeten de dijken gedlekt Oude Tonge wellicht zwaarst get rotten Thans: 1372 doden s Evacuatie op grote schaal is Dinsdag a.svoltooid Bewoners op de dijk begraven Ons dagelijks weerbericht GEEN IDYLLE Uitgeefster: Stichting „Je Directeur: L. Hoofdredactie: Maintiendrai-Friesland" Stallinga. Schurer. Onafhankelijk dagblad voor Friesland en aangrenzende gebieden ZATERDAG 7 FEBRUARI 1953 9e JAARGANG Nr 32 Bureau: Heerenveen, Heideburen 11 Telefoon: Adm. 2696 - Redactie 2231 (K 5130» Bijk. Gorredijk, Hoofdstraat 290. telei 319 (K 5133) Abonnementsprijs f 5,45 per kwartaai, f 1.85 per maand of 42 cent per week. Giro 272334. Mg. lülÜ9na DRIE MAAL NIEUWERKERK DE georganiseerde hulpverlening van de duizenden militairen van zee-, land- en luchtmacht heeft er in belangrijke mate toe bijgedragen, dat men thans de grootste ellende van de overstro mingsramp te boven is. Men zorgt er thans voor. dat dreigende door braken zoveel mogelijk worden voorkomen, de soldaten versterken de dijken en dichten de gaten. Speciale ploegen zijn belast met het redden van vee en het opruimen van kadavers. IN Nieuwer kerk opSchouwen- Duiveland heeft de storm vloed een ontzettende verwoes ting aangericht. Een groot deel van het dorp, dat na de bevrij ding herbouwd was, is weer verwoest. Men weet niet precies hoeveel doden er zijn, maar volgens de berichten van giste ren vermoedde men, dat er 300 slachtoffers te betreuren wa ren. Onze speciale verslaggever maakte de eerste reis mee, die een Amerikaanse duck naar het dorp ondernam. Op de pa gina's 3 en 4 vindt u zijn relaas. De drie foto's tonen een van de boerderijen vlak bij 't dorp. Of liever: wat overbleef van wat vroeger een boerderij is (Eigen foto's). Geallieerde legereenheden verleen den grote steun bij het reddings werk: Op sommige plaatsen begonnen de Belgische militairen gisteren met het herstellen van de- dijken. Evacuatie Krabbendijke De evacuatie van de bevolking uit het geteisterde gebied ging gisteren op grote schaal voort. Met medewer- king van Amerikaanse militairen voerde men 3000 bewoners af uit Krabbendijke, waar de toestand kri tiek was. Ze zijn in Noord Brabant aan wal gebracht en over vele Bra bantse gemeenten verspreid. De bewoners van het eiland Tholen, waar de toestand onhoudbaar is, "^Tijdagmiddag om vier uur zijn de eerste slachtoffers van de overstromingsramp te Oudetonge begraven. Het waren er dertig van de twee a driehonderd, die in dit plaatsje het leven verloren. Ze vonden hun laatste rustplaats op de dijk, die voor vele honderden de redding betekende,, maar toch niet heeft kunnen verhinderen, dat Oudetonge waarschijnlijk het zwaarst getroffen plaatsje in deze nationale ramp is geworden. (Van onze weerkundige medewerker) Barometerstand hedenmorgen 8 uur 1014 mb (761 mm). Tendenz: Onveranderd. Temperatuur max. -0.3 gr. C. (3.3). min. -8.5 gr. C. (2.7). Aan de grond -9.0 gr. C. Neerslag 4 cm sneeuw, Gorredijk 4 cm, Stiens 1 cm, Munnekeburen 2 cm. en Gro ningen 10 cm. Overzicht: AANHOUDENDE VORST lucht ontstaan nog steeds enkele sneeuw buien, die via de Duitse Bocht het land binnendringen en een steentje bijdragen tot versteviging van het vorstgebied. Bij Zuid-Groenland bevindt zich een De laatste dagen heeft Koning Winter diepe depressie, die naar de Belgische zijn gebied belangrijk uitgebreid. Van meteorologen verwachten, het Noordzee- N.O.-Europa uit, is hij zijn aanval begon nen. die heeft geleid tot een belangrijke toeneming van de vorst in Scandinavië, Denemarken en Duitsland. Ook in ons land is het kouder gewor den. Leeuwarden -5, De Bilt -6. Maas tricht -7, Twente -9, De algemene druk- verdeling is zodanig, dat het winterweer vandaag en morgen zal aanhouden. gebied na Zondag met storm bedreigt. Hoe het wordt (Vanmiddag tot morgenavond) Overwegend bewolkt met af en tc ?en sneeuwbui. Zwakke of matige uit Noordelijke tot Noordoostelijke i de uit- N.O. richting aangevoerde ting. Lichte tot matige vorst. wind rich- De 126 inwoners, die nog achterge bleven zijn. stonden Vrijdagmiddag met gebogen hoofd in de gure wind op de dijk; het kerkhof is in het wa ter niet meer terug te vinden. Toen de pastoor het Onze Vader las zweefde een helicopter boven het plaatsje en klotste het water tegen de dijk. Op de golven wiegden hon derden cadavers, beddegoed, meubels en stro. Onder dat stro moeten nog talrijke lijken liggen. Men heeft ze ook gevonden in hun bedden, op de boerderijen en bij de koeien op de stal. Dorp des doods In Oudetonge, het „dorp dos doods", staan boerderijen en huizen op instor ten. Slechts een aantal gebouwen in de dorpskern rond het haventje is ge spaard gebleven, al heeft het water daar ook een paar meter hoog gestaan. De marine is bezig cadavers te ver branden. die op hopen bij elkaar ge legd zijn. Een verstikkende walm hangt nog over de dijk. Helicopters komen door de rook naar beneden. Ze brengen voedsel en nemen weer men sen mee. Zondagavond kreeg het dorp voor het eerst na de ramp contact met de wereld. Toen landde er een Belgische helicopter. De piloot vertrok spoedig om de droeve mare door te geven en zo gauw mogelijk hulp te halen. Veel helpers Als eerste kwamen Leidse studen ten in het plaatsje aan. Thans zijn er zoveel helpers, dat er eigenlijk teveel zijn. De enkele inwoners, de soldaten en studenten, die thans nog in Oudeton ge zijn, hopen vurig op een lange pe riode met weinig wind. bracht men eveneens naar Noord Bra bant over. De bevolking van het eiland Schou wen wordt via Dordrecht geëvacu eerd. Daar ontvangen zij door de uit stekende medewerking van het ge meentebestuur verversingen en wor den vervolgens met autobussen naar Utrecht afgevoerd. Er zijn hier ruim 4000 evacué's gepasseerd. Duizenden volgen nog. Hier ligt het zwaartepunt van de evacuatie. Te Zierikzee zijn ongeveer 600 personen aangewezen om te evacu eren. Uit andere gemeenten moeten er ook nog velen naar elders worden overgabracht. Prins in Zierikzee Prins Bemhard, die gisteren o.m. een bezoek aan Zierikzee bracht, hield op het marktplein van het stadje een toespraak tot de bevolking. Daarin ried hij de nog aanwezige bewoners aan de stad te verlaten. De prins bracht voorts per helicop ter een bezoek aan Stavenisse, Brou wershaven en nog enige andere ge- isoleerde plaatsen. Hij voerde bespre kingen met de burgemeesters van deze afgesneden stadjes. Maatregelen overheid Onder voorzitterschap van de minis ter van Binnenlandse Zaken, prof. Beel, is er een coördinatie-commissie tot stand gekomen. De heer M. J. Prinsen, de secreta ris-generaal van het departement van Binnenlandse Zaken, deelde gisteren mee, dat er reeds in de eerste dagen na de ramp behoefte werd gevoeld aan een punt, waar allen, die bij de maatregelen ten behoeve van de ge troffenen betrokken zijn, tezamen kon den komen voor overleg. De commis sie bemoeide zich in het eerste stadi um niet met de hulpverlening. In deze coördinatiecommissie is nu besloten ongezonde belangstelling af te dammen. Bepaalde wegen zullen worden afgesloten voor het gewone verkeer. Een subcommissie onder voorzitter schap van minister Van de Kieft gaat thans de mogelijkheden van schade vergoeding na. Een commissie onder leiding van de' minister van Maat schappelijk Werk, mr Van Thiel, be studeert de vraagstukken, die samen hangen met de maatschappelijke zorg ten behoeve van de evacué's. De ta ken, waarvoor deze commissie zich gesteld ziet, zijn omvangrijk en zwaar. De coördinatiecommissie zal zich niet bemoeien met het vraagstuk van herstel. Alles moet zo spoedig moge lijk weer langs normale kcnalen gaan. Als provincies, waar evacué's wor den ondergebracht fungeren thans Noord Brabant, Zuid Holland en Utrecht. Voor aanbiedingen uit andere provincies houdt men zich intussen aanbevolen. Een zak hooi op de rug. Een boer uit Ouwerkerk komt kij ken bij de eerste duck met Amerikanen, die het dorp heeft loeten te bereiken. (Eigen foto). "Y^olgens de laatste officiële berichten (Vrijdagavond elf uur) heeft de stormvloed 1372 doden geëist. Sinds de vorige opgave kwamen nog de volgende meldingen binnen: Krimpen a.d. IJsel 4; Dordrecht 1; Kerkwerve 3; St. Philipsland 8; Zuidland 1. Zwaarst getroffen gebieden: Uit de ons vanochtend ter beschikking staande gegevens blijkt, dat de meeste slachtoffers gevallen zijn op bet eiland Goeree-Overflakkee, nl. 433. Over de andere eilanden en gebieden zijn de cijfers als volgt: Tholen 304; Brabant 187; Hoeksewaard 144; Schouwen-Duiveland 115; Noord- Beveland 41; Voorne Putten 27; Zuid-Beveland 26; Zuid-Holland 18; Oost Zeeuwsch- Vlaanderen 12; IJsselmonde 10; St. Philipsland 9; Noord-Holland 6; .Walcheren 5; Alblasserwaard 4; Land van Heusden en Altena 3; Tien Gemeten 2; Beijerland 2; Aangespoeld van elders 24. Ongetwijfeld zijn vele lezers geschokt door het verhaal, dat onze speciale verslaggever gister in „De Koerier'' gaf. Wij zijn ook geschokt. Want dit verhaal verstoorde de idylle, die wij allen, men sen als we zijn, in deze barre woestenij van rampen hebben geschapen. Men moet een vluchtheuvel hebben, waar men zich uit primitieve drang tot mo reel zelfbehoud terugtrekt. Een idylle, het beeld van een schone wereld, met aan de ene kant het onafzienbare leed, en aan de andere kant de grenzenloze offerbereidheid; zo zetten we de dingen in de toonaard van het heldendicht, en bewaren de harmonie op hoger plan. De eerste dagen van de ramp domi neerde dit beeld, dat ook inderdaad, en dat mogen we nooit geheel loslaten, een stuk werkelijkheid vertegenwoordigt. Het was noodzakelijk dit aspect vast te houden. Maar nu de ramp in eerste aanleg, zij het niet in haar onafzienbare gevol gen, heeft uitgewoed, worden we ge dwongen de blik te richten op de chaos achter dat grootse beeld. De voorstel ing, die wij ons uit de romantiek van de mens vormen, wordt grondig en hardhandig verstoord en soms finaal omgekeerd. Onze verslaggever, die een vreselijke week met zijn gezicht op deze werkelijkheid gedrukt stond, heeft daar van iets losgelaten, en het is hoogst on aangenaam. Voor ons, maar voor hem het meest. De bezwaren, die een groot aantal le zers tegen veel moderne boeken hebben zijn eigenlijk dezelfde bezwa ren die men tegen het leven zelf heeft. Die litteratuur is zo rauw, zo wreed, ze laat zo weinig van de mens over. Een journalist is natuurlijk geen psychiater, het is niet zijn taak de gronden van alles bloot te. leggen, hij schrijft wat hij waarneemt. Maar in bijzondere tijden komen andere aspecten van het mense lijk bestaan tot uiting dan in de kalme dagen, waarin het leven als een karretje op een zandweg rijdt. Zoals een storm vloed de funderingen van een huis bloot legt voor ieders oog, zo worden in grote en massalè rampèn dè instincten van de niens naakt èn bloot naar boven ge woeld. Wat anders alleen een psychiater wist, wordt dan in het gezichtsveld ook van de journalist gedrongen. Hij ziet tot zijn ontzetting, dat er niet alleen held haftigheid en opoffering is, maar ook ongekende wreedheid en lang vergeten springlevende barbaarsheid in de kamp om het vege lijf. Hij ziet dat in de mens niet alleen de naastenliefde ontwaakt, maar ook de roof- en zelfs de moord zucht, als alles in de chaos gaat en er geen. morele remmen meer zijn. Hij hoeft dat allemaal niet te vertellen en hij kan het niet allemaal vertellen. Want het tast ook zijn ideaal wereldbeeld aan, zowel als het onze. Wie werkt maakt fouten, en hoe zou den er bij het losbarsten van zulk een noodlot geen fouten worden ge maakt? Niet daartegen richtte zich het hete protest van onze medewerker. Hij zag het slagveld der hartstochten en ge voelens, en begreep, dat hier de menig vuldige goede krachten bezield, geleid en geordend moesten worden. Zijn ver zet ging tegen de gevoelloze bureaucra tische mentaliteit, die haar schema heeft en wanneer de feiten niet in dat schema passen, dit alles betreurenswaardig acht voor de feiten, maar niettemin aan haar schema vasthoudt. Dat is niet een in gebreke stellen van de „regering Drees", zoals het van zekere zijde met sinistere politieke bedoelingen is beproefd. Het is een aanklacht tegen die dodelijke mentaliteit der bureaucratie, tegen welks kille greep elke regering heeft te worste len. Binnen deze mentaliteit wordt het voorschrift belangrijker dan het doel, de orde van de dag waardevoller dan mensenlevens. Wie hiermee van aange zicht tot aangezicht wordt geconfron teerd, moet spreken, wil hij niet gaan vloeken. Nu de evacuatie op haar eind loopt, is het noodzakelijk deze dingen te zeg gen. Een idylle worde er door verstoord, ons volk heeft recht op de feiten. En de actie der hulpverlening kan er slechts realistischer, bewuster en doeltreffender •an worden. Dat en niets anders is de bedoeling. Geen 'Antwoord-man' meer bij de AVRO De „Antwoord-man" die in het A.V.R.O.-programma de rubriek „Ik weet, ik weet wat U niet weet" ver zorgt, heeft het bestuur van deA.V.R.O er mee in kennis gesteld dat hij zich genoodzaakt ziet, zijn werkzaamheden te beëindigen. Hij is tot dit besluit gekomen door de „betreurenswaardige houding van de voorzitter der A.V.R.O. bij de hulp verlening voor de getroffen gebieden."

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1