Leeuwarder scholieren zijn even offervaardig als hun ouders Plunderaars in de cel Friesland offerde waarschijnlijk ongeveer twee millioen Rampgebied geen kijkgebied De Regering doet een dringend be roep op de bevolking zich niet on nodig naar het rampgebied te bege ven. Met name kijklustigen en per sonen, die familieleden of bekenden in het rampgebied willen opzoeken, of willen trachten aldaar inlichtingen over hen te verkrijgen, kunnen de hulpverlening en cïe herstelwerk zaamheden belemmeren. Daarom wordt hu» dringend verzocht aan hun voornemen, hoe begrijpelijk op zichzelf ook, geen gevolg te geven. De politie heeft opdracht met ingang van heden (Zaterdag) deze personen niet tot het rampgebied toe te laten. Bovendien verzoekt de Regering ^ok de streken in de nabijheid van het rampgebied niet onnodig te bezoe ken. Zij vraagt dit, opdat de hulp verlening en de herstelwerkzaamhe den voortgang kunnen hebben en verkeersopstoppingen worden voor komen. De Regering vertrouwt, dat de bevolking ook in dit opzicht alle medewerking zal willen vérlenen, zo dat eventuele nadere maatregelen ter beperking van het verkeer ach terwege kunnen blijven. Nabal opnieuw berecht Misdrijf iegert - en siraf van de gemeenschap De dorpsgemeenschap van Vledder (Dr heeft zich bemoeid met een ingeze tene in die gemeente, die niet van plan was ook maar iets te doen om de positie van het Natonaal Rampenfonds te ver sterken. Men wist dat de man ongeveer 500 zakken in voorraad had, doch toen een beroep op hem werd gedaan, zakken beschikbaar te stellen voor het dichten van de dijken, werd dit beroep niet inge willigd. Toen een dag later een geldin zameling werd gehouden, die in deze kleine Drentse gemeente een bedrag van f 9.809.50 opbracht, heeft dezelfde man de collectrices wederom met lege handen weggezonden, en zoiets laat een dorpsge meenschap nu eenmaal niet op zich zit ten. Zij hebben de bakker, de kruidenier, de slager en andere leveranciers aange raden niet meer aan de man te leveren, op straffe van het verlies van de klan dizie in het dorp, en het spreekt wel van zelf, dat de leveranciers deze risico niet wensen te nemen. Het gevolg van een en ander is. dat het gezin nu op water en brood (eigen gebakken) zit. Auto slipte en reed de Haskervaart in Oudehaske. De heer S. uit Heerenveen reed Donderdagmorgen met zijn personen auto vanaf de weg Stobbega de Jousterweg op. Op het gevaarlijke kruispunt slipte de auto tengevolge van de gladheid van de weg én reed de Haskervaart in. De bestuurder, die met werd gewond, wist zich te redden door middel van het schuifdak. Een kraanauto uit Sneek haalde de auto. die slechts licht beschadigd was, weer uit het water. Harlingen (Texas) helpt Harlingen Harlingen. Tijdens de Raadsvergadering ter behandeling van de gemeentebegro ting voor 1953 werd de mededeling ont vangen, dat men in Harlingen (Texas) gehoord had, dat Harlingen ook door de watervloed was geteisterd en dat men daar een hulp-actie voor op touw zal zet ten. De vriendschapsbanden, gelegd door oud-burgemeester Hannema, zullen daar aan niet vreemd zijn. Weersverwachting geldig van Zaterdag avond tot Zondagavond opgemaakt te 10 uur vm. AANHOUDEND VORST Opklaringen, maar ook enkele plaatse lijke sneeuwbuien en hier en daar tijde lijk mist. Weinig wind- In de kuststreken lichte tot matige, elders in het land ma tige tot strenge vorst. ZON- EX MAANSTANDEN S Febr. Zon op S.09. onder 17.40 Maan op 3,46, onder 10.58 9 Febr. Zon op S.0T, onder 17.42 Maan op 4158. onder 11.44 Omroepverenigingen zenden weer zelfstandig uit De omroepverenigingen KRO. NCRV en VARA, die gedurende de rampdagen coördinerend werkten bij het doorgeven van berichten etc., hebben vanaf gister middag 12.00 uur de normale wijze van uitzenden hervat. Alleen bij reportages en bij de doorgifte van berichten van de berichtendienst werkt men nog gezamen lijk. Minimale aanvoer Bolsward, Wegens een minimale aan voer (gladde wegen en sneeuwbuien) werden de lichten op de automarkt vroeg tijdig gedoofd. Ned. Herv. Kerk. Aangenomen naar Er- melo (3e pred.pl.) W. de Bruyn te IJssel- muiden. die bedankte voor Hilversum. Geref. Kerken. Beroepen te Andijk (2e maal) D. Zwart te Halfweg, die dit be roep heeft aangenomen. Aangenomen naar Appelscha G. Oppe- dijk, cand. te Kollum, die bedankte voor Elim (Dr.) Geref. Kerken (art. 31 K.O Beroepen te Zuidbroek Z. G. v. Oene, cand. te Kampen. Chr. Geref. Kerken. Bedankt voor Ro zenburg, M,, Drayer te Drachten. Geref. Gemeenten. Beroepen te Rhenen F. Maliah te Bruinisse; te Benthuizen K. de Gier te Lisse Tegenover een zee van ellende staat het verblijdend verschijnsel, dat het niet direct getroffen deel onzer bevolking een grote offervaardigheid aan de dag legt. We heb ben al verteld van mensen, die spontaan hun beste kleren weggaven en hun linnenkast uitdunden, maar ditmaal willen wé er de aandacht op vestigen, dat de meeste kinde ren voor de volwassenen in offervaardig heid niet onderdoen. Daarvan kunnen U de onderwijzers vertellen en de inspecteur van het onderwijs in de inspectie Leeuwarden, de heer Schipper, die gister vrachtauto's vol speelgoed heeft opgehaald van de ca -vijftig scholen, die Leeuwarden telt. Overal wer den grote pakken door enthousiaste kinde ren naar buiten gedragen en in de auto ge laden. Pakken vol speelgoed, kinderboeken en wat niet al. Wij weten van een jongen, die spontaan de garage pakte met al de autootjes, die hij op Sinterklaas had gekre gen en er mee naar school stapte. Hij is niet de enige, die zijn Sintcrklaascadeautje of ferde. Natuurlijk was niet alle speelgoed even mooi er zullen moeders zijn ge weest,. die blij waren wat op te kunnen rui men maar dat er werkelijk door de kin deren offers zijn gebracht, staat voor ons Kerkklokken luiden XAorgen luiden de kerkklokken in Nederland, zoals eiken Zondag. Maar er zijn ook klokken, die zullen zwijgen. Er zullen tal van wegen zijn, waar anders de voetslappen waren \an velen, die op weg waren naar de kerk, en waar nu alleen maar golven over spoelen. Er zijn ruïnes van kerkgebou wen. waarvan we kunnen zeggen: ver leden Zondag zaten ze daar, voor het laatst. Het was enkele uren voor hun dood en zij wisten het niet, zij hadden er zelfs geen vermoeden van. Morgen zullen er orgels zwijgen, die Zondag aan Zondag, eeuw in, eeuw uit. de lofzangen en smeekbeden als hel ware aan de gemeente hebben voorge zongen. Maar nu is de gemeente ver strooid en door de holle ruimte van het kerkgebouw klinkt alleen de stem van wind en golven. En met die wetenschap gaan wij mor gen naar de kerk. Wij hopen, dal er velen mee zullen gaan, die anders op Zondagmorgen den weg naar de kerk niet meer schijnen te weten. Dat zij mee zullen gaan, om dat zij de hele week met hun zorgen en meeleven waren bij deze ramp, en nu ook niet achterblijven, nu we samen ons gaan buigen voor den Here. Er is terecht aan herinnerd, dat ons volk den strijd kent tegen het water, onze vriend en onze vijand tevens. Er is meer dan eens op gewezen, dat wij ook in het verleden rampen hebben gekend, die heel het volk hebben ge schokt. Maar wij willen er nu aan herinneren, dat ons volle in het verleden ook telkens weer zijn bedeslonden heeft gekend, zijn boete- en bededagen. Rede- dagen, als bet oorlogsgevaar dreigde of de oorlogsvlam uitsloeg, bededagen in lijden van grote droogte en ook bede dagen als er watersnood gekomen was. En hel klinkt nog na in onze harten in het Nederlandse" lied op den bededag: O Heer, die daer des hemels tente spreyt End' wat op aerd is hebt alleen bereyt, Het schuymig, woeilig meer hond maken stille, End' alles doel naer Uwen lieven wille, Wij slaen het oog tot U omhoog Die ons in anexst en noot Verlossen komt tot aller stont Jae selfs oock van de doot. Als wij daaraan denken, dan brandt in onze harten de l>egeerte, dat morgen de bedehuizen te klein zullen zijn, zoals liet was in 1672, het grote rampjaar van onze geschiedenis. Wij hebben ons te verootmoedigen vanwege onze persoonlijke èu onze na tionale zonden. Maar wij mogen ook zingen van Gods goedertierenheen. En laten we zo morgen bijeen zijn, en samen onze harten opheffen naar boven, en gesterkt door het gebed, een nieuwe week beginnen met hel vasle voornemen, om vol le houden, vol Ie houden in ijver en offervaardigheid, te volharden in nationale eensgezindheid om samen, in geheiligde ernst, alles te doen voor de getroffenen, wat wij maar kunnen doeg. vast. Op de foto ziet u de jongens van school 30 in de Boerhavestraat hun speel goed in prachtige kisten naar de wagen sjouwen. Bovendien nam de heer Schipper bij alle scholen een enveloppe met inhoud in ontvangst. Prins Bernhard opnieuw in Zeeland Z.K.H. prins Bernhard heeft gister weder om per helicopter een bezoek gebracht aan de geteisterde gebieden. De prins landde o.a. in Stavenisse. Brouwershaven cn Zierikzee. In deze laatste gemeente ontmoette hij de commissaris der koningin in de provincie Zeeland, jhr de Casembroot. Prins Bernhard wisselde met hem uitvoerig van gedachten over dc genomen en rog te nemen maatrege len. Daarna sprak de prins de nog aanwezige bevolking van Zierikzee toe, die daartoe op het stadsplein was bijeengekomen. Prins Bernhard bewoog de inwoners tot evacuatie. Tengevolge van de zeer slechte weersom- standighede- was prins Bernhard niet in de gelegenheid nog andere plaatsen te bezoe ken. Te ruim 17.15 landde hij op het vlieg veld Ypenburg, waarna prins Bernhard de vergadering van het dagelijks bestuur van het Rampenfonds bijwoonde. Vandaag zou prins Bernhard zich wederom naar de ge troffen gebieden begeven. Gemeente Dokkum Dokkum collecteerde Donderdag en bracht volgens een voorlopige raming f 51.153 op. Gemeente Franeker In de gemeente Franeker, groot 9000 zie len, waarbij patiënten en personeel van de psychiatrische inrichting inbegrepen, heeft de collecte ruim f 15.000 opgebracht. Bij dit bedrag heeft de gemeente nog f20.000 ge daan zodat totaal is opgebracht f 35.000. Gemeente Hennaarderadeel Uit deze gemeente zijn Dinsdagavond vijf zwaar beladen vrachtauto's met ingezamelde goederen naar de centrale opslagplaatsen vertrokken. In totaal werd in deze gemeente aangiften ontvangen f39.643,10 over de di verse dorpen als volgt verdeeld: Wommels f 11.075.50 Oosterend f4544,75. Hidaard f 1033.50. Roodhuis f1180. Rien-Lutkewierum f 1750, Itens-Hennaard f 1696,35. Spannum- Edens f9302.50, Kubaard f 2068. Waaxens f 677,50, Welsrijp f 5756,50, Baijum f 558,50. - Gemeente Leeuwarden De Kerkeraad van de Doopsgezinde Ge meente te Leeuwarden heeft een bedrag van f 10.000 beschikbaar gesteld voor het Ram penfonds. De Friesche Motorclub hield in samenwerking met een Amsterdamse firma een filmavond, waarbij voor het rampen fonds gecollecteerd werd. De opbrengst be droeg f264. terwijl uit de kas van de ver eniging een bedrag van f 150 werd afge staan. Bij de Middenstandsbank kwam een overschrijving binnen groot f 1010, gestort door de gezamenlijke bouwvakarbeiders. Het totaalbedrag dat tot dusver bij King- ma's Bank is binnengekomen steeg tot f 182.318,33. Hieronder bevond zich een gilt van f25 mille van een der bedrijven. Het personeel van Koopmans Meelfabriek bracht f 1037.88 op. Het Ger. gymnasium tc Huizum collecteerde f155, terwijl van de Meisjes HBS f 173,50 werd ontvangen. Tenslotte schonk een schildersbedrijf een bedrag van f 2500. Gemeente Opsterland Uit deze gemeente komen nog de volgende opgaven: Duurswoude-Wijnjeterp f7288.30, Hemrjk f3772.94, Langezwaag-Luxwoude f 8306,25, IJswegencentrale f 1000, Diversen f 03,07. Deze gemeente offerde in totaal f 80.638,69 dit is f 16 per gezin of f 4 per in woner. Gemeente Wonscradccl In deze gemeente is thans f40.000 bijeen gebracht. waarbij van de 23 dorpen dezer gemeente Longerhou het leeuwenaandeel bijdroeg, nl. f 10,45 per inwoner. Wons gaf gemiddéld per inwoner f9,35, Ferwoude f7.65 en Schettens fC,G5. Voorts schonken deze dorpen grote hoeveelheden goederen, die rechtstreeks naar Middelburg en Breda zijn .-£«den. Snel rechf fegen aasgieren „De gelegenheid maakt de dief', zegt het spreekwoord maar die gelegenheid te zoeken als de naaste door een ramp getroffen wordt, is heel erg. Daarom heeft de Rotterdamse politierechter gistermid dag twee van zulke mensen direct achter de tralies geborgen De ene kreeg de hoogst mogelijke straf, een half jaar de andere vijf maanden. De eerste had in een winkel 200 pak jes sigaretten gejat de tweede een paar voor de rampgebieden bestemde rubber laarzen. Snel recht De politierechter te Middelburg heeft gistermiddag een onvoorwaardelijke ge vangenisstraf van vijf maanden opgelègd aan P. F. de W. uit I-lontenisse, die zich had schuldig gemaakt aan het zich toe eigenen van aan de dijken aangespoelde goederen, afkomstig uit de geteisterde gebieden. Voor Ikke In de gemeente Reusel (N.B.) is dooi de rijkspolitie een echtpaar aangehouden, dat voorgaf gelden in te zamelen voor de ncodgebieden. Dit geld werd echter te eigen bate aangewend. Zij zullen voor de Officier van Justitie te Den Bosch worden geleid. De circa 120 man werkzaam bij de ruil verkaveling der Kolken te Lioessens be sloten eenparig hun vacantiebongroot f 3,40 te geven voor het Nationale Rampen fonds. Het personeel van de N.V. Enitor In dustrie- en Handelsonderneming te Bui tenpost heeft aan het Rampenfonds 1 dag loon afgestaan en besloten om dit jaar af te zien van het jaarlijkse reisje van de Personeelsvereniging. De gehele inhoud van de verenigingskas, groot f 433,87, wordt aan het fonds overgemaakt. Het to tale bedrag van het personeel werd hier door f 763,87. De directie schonk een aan vullend bedrag. De schoolkinderen uit de Inspectie Leeu warden hebben reeds ruim f 1000 bijeen gebracht en zes vrachtauto's vol gesorteerd speelgoed. Vandaag is de inspecteur, de heer Schipper er met twee vrachtwagens op uit gegaan om het speelgoed van de scholen te halen. De Begrafenisvereniging „Eendracht" te Bergum heeft f200 afgestaan. Voorts ont vingen we nog de volgende opgaven Cornwerd f 548,85, Exmorra-Allingawier f 2000, Oudcga <W) f 10.000 (p.gez. f 47.60) Kollumerp. f5213,15. Appelscha f31.000. Folsgare f 2547, (d.i. f 50 p. gez. of f 12 p.p.) Gauw 1'3195 (d.i. f48 p- gez. of 10 p.p.) Voor Kollum noteerden we gisteren f 45.000. Inplaats van Kollum leze men echter Kollumerland. Groutvsters uit rampgebied terug Zondagavond zijn 10 schepen uit Grouw naar het rampgebied vertrokken, waar van de eigenaars thans terug zijn. Zij heb ben ongeveer 1500 evacué's vervoerd. De tien schepen, die Donderdag vertrokken, hebben geen dienst meer behoeven te doen. A. Donia van Franeker overleden Vrijdagmorgen omstreeks 10 uur is de heer A. Donia plotseling overleden. De heer Donia had nog enige lichte werkzaam heden verricht en ging toen in de kamer in zijn stoel zitten, waar zijn vrouw hem later vond. De levensgeesten waren reeds geweken. In de heer Donia verliest het Herv. Evangelisatiebestuur een van z'n beste krachten. Met zeldzame trouw behartigde hij de belangen der Evang. Ver. Bethel, waarvan hü meer dan zeven jaar lang het penningmeesterschap vervulde. Twintig jaar lang had de overledene zitting in het bestuur van Bethel, alsook in het bestuur der C.V.O.-school, waarvan hij een gelijk aantal jaren penningmeester was. 1-Iel vele werk door hem voor Chr. On derwijs cn Evangelisatiever. Bethel ver richt, zal nic'. licht vergeten worden. De overledene bereikte de leeftijd van ïfi jaar, Aanhangwagen door winkelruit Akkrum. Om ongeveer kwart voor zeven is vanmorgen een aanhangwagen van een vrachtauto uit Leeuwarden op de hoek van de Schoolstraat als gevolg van de gladheid de etalage van de Excelsior krui denierswinkel binnen gereden, waardoor een grote ravage ontstond. Twee ruiten werden vernield, terwijl ook de deur uit z'n voegen werd gelicht. De aanhangwa gen werd eveneens beschadigd. Nije öfdieling Kr. Plattelansfammen Gytsjerk Freed is hjir oprjochte in pleats - like öfdieling fan it Boun fan Kr. Plattelans fammen. Tweintich fammen joegen har op as lid. Yn. it. bistiür hawwe sit nommen A, de Jórig.' A. Kinderman, J. Loonstra. J. Rypma en L. v. d. Veen. Geboren Met dank aan God en grote blijdschap geven wij kennis van de ge boorte van een welge schapen zoontje en broer tje John (Jan) Alles wel. 3 Februari 1953. - Bonne Koopmans Richt je Koopmans- Kóldij k Siebren en Simon. Snxithers, blok 92, B.C., Canada. Met blijdschap en Gode dankbaar geven wjj ken nis van de geboorte van ons dochtertje en zusje Lysbeth Ytje. Joh. J. van Abbema P. van Abbema-Hiemstra Broer en Hyltje. Witmarsum, 5 Febr. 1953. God joéch üs greate bl.i- dens mei de berte fan in famke en suske, dat wy Fokje neame. R. Oppewal F. Oppewal-Bakker Taeke. Droegeham, 6 Febr. '53. De Hear fan libben en dea joech üs in famke, dat Hy ne.i inkelde uren wer ta Him naem. H. Beintema T. Beintema-Marra. Seisbjirrum, 5 Febrewaris 1953. Ty'dlik Alg. Sikehüs, Harns. Heden behaagde het de Here op te nemen in Zijn heerlijkheid onze geliefde echtge note, moeder, beh.-, groot- en overgroot moeder Jeltje Hoitema in de gezegende ouderdom van ruim 84 jaar, na een genoe- gelijke echtvereniging van bijna 60 jaar. Gezang 5l 1 (Oude Bundel). De bedroefden, S. Hiemstra, kinderen, behuwd-, klein- en achterklein kinderen. Spannum, 5 Febr. '53. Collecte Geref. Kerken Het Moderamen van de laatstgehouden. Generale Synode van de Geref. Kerken, beveelt de collecte die (afgezien van de bijdragen door leden der kërken langs andere weg aan het Nationaal Rampen fonds geschonken of nog te schenken), door het Comité Centrale Diaconale Con ferentie voorgesteld is voor a.s. Zondag, van harte bij de kerken aan en spreekt de hoop en verwachting uit dat deze col lecte genoemd Comité in staat móge stel len, om in overleg met het Nat. Rampen fonds een belangrijke bijdrage te leveren, ter leniging in de nationale nood. ont staan door de ramp -die ons volk trof. Geslaagd De heer F. Veltman te De Tieke slaag de voor het examen Inseminator. Onze trouwe God en Vader nam op de 5e Februari 1953 uit ons midden op in Zijn heerlijkheid onze lieve vrouw, moeder en grootmoeder Minke de Roos- Lodenstein in de ouderdom van 75 jaar. „Ik weet aan Wien ik mij vertrou- we". Leeuwarden, Julianastraat 13. S. de Roos T .de Roos Brummen: R. de Roos, v.d.m. C. G. J. de Roos- van Beijeren Bergen en Henegouwen. Sijtze, Theo, Joan. De teraardebestelling zal plaats hebben te Tietjerk op Maandag 9 Februari a.s. Ver trek om 12 uur van het sterfhuis. Tot onze grote droef heid overleed heden morgen plotseling on ze lieve man, vader, grootvader en oom Alle Donia, in de ouderdom van 70 jaar, eerder wedn. van Joh. Popma. „Za lig is dde dienstknecht, welke zijn Heer ko mend, zal vinden alzo doende". (Matth. 24 4b) Franeker, 6 Febr. '53. A. M. v. Schurman- singel 15. A. Donia-Bosch Den Haag: Mr B. A. Donia T. Donia-Strikwerda Jetty. Franeker: T. Hessebng. De teraardebestelling zal plaaits vinden van uit het sterfhuis op Maandag 9 Febr. a.s. te Franeker 's nam. 2 uur. Heden nam de Heere tot Zich in Zijn heer lijkheid, mijn innig geliefde echtgenoot, onze lieve vader, be huwd- en grootvader Gerhardus Rinsma, in de ouderdom van bijna 55 jaar, overle den in het Acad. Zie kenhuis te Groningen. De diepbedroefclen: Gorredijk: R. Rinsma-Drijfhout Drachten: D. W. E. van der Kuip-Rinsma J. van der Kuip Gerhardus Gorredijk: Pauliene Amsterdam: Ben (verloofde) Gorredijk: Oene Wouter Marietje Jan Henk. Rom. 8 3839. Gorredijk, 6 Febr. '53. Heden behaagde het de Here nog vrij on verwacht van ons weg te nemen onze innig geliefde man, vader en grootvader Jan Sipke de Boer, op de leeftijd van 75 jaar; na een gelukki ge echtvereniging van 50 jaar. Zijn leven was Christus, zijn ster ven gewin. Achlum, 5 Febr. Wed. J. de Boer- Haitsma Loosduinen: W. de Boer H. de Boer-Jenema Dronrijp: H. de Boer A. de Boer-Boersma Achlum; M. Bouwma-de Boer B. Bouwma en kleinkinderen. Begrafenis zal plaats hebben op Maandag 9 Febr. vanuit de Geref. kerk te Achlum. Zonder prijsverhoging kunt U Uw advertenties via onze plaatselijke agenten laatst kj&gjtft De penningmeester van het Provinciaal Rampencomité, dr. K. Kuperus, deelde ons vanmorgen mee, dat ongeveer anderhalf millioen gulden uit Friesland is ont vangen of toegezegd. Buiten het eomité om zijn ook belangrijke bedragen in het Nat Rampenfonds gestort, zodat \olgens dr. Kuperus de veronderstelling gewettigd lijkt, dat Friesland om en nabü de f 2.000.000 heeft opgebracht. Dit cijfer geeft reden tot alle tevredenheid, wanneer men een vergelijking maakt met Groningen.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3