Maar niemand kan hun verlies van huis en bloedverwanten vergoeden Plunderaars zijn grenzeloos brutaal Eerste phase van de hulpverlening hopelijk Dinsdag voltooid FRIESCH DAGBLAD Eindeloze stroom van evacué's wordt eerst goed verzorgd en daarna naar gezinnen geleid In behouden haven (Van 0112e Utrechtse correspondent) In de ontzaglijke ruimte van de Rotterdamse Ahoy-hal is het weldadig warm en er heerst een betrekkelijk rustige sfeer. Voor de evacués, die hier naar bimien drommen, moet deze plaats wel een oase van verademing zijn na de bange dagen in het ramp gebied en na de verschrikkelijke tocht in schepen en auto's naar dit ontvangstcentrum in de Maasstad. Allen, die binnenkomen, worden door een arts onderzocht en de zieken en zwakken gaan onmiddellijk naar een speciale ziekenzaal, waar zij op uitstekende wijze verpleegd kunnen worden. De ernstig zieken, de kraamvrou- "wen en de uitgeputten, zijn reeds onmiddellijk naar een der zie kenhuizen'gebracht toen zij in de Maasstad arriveerden. Voor de anderen wacht dan warme koffie en een maaltijd, als zi.j daaraan behoefte hebben, Natte kleren worden door goede, droge kleren vervangen uit de bijeen ge zamelde voorraad, die hier ligt opgetast, Zeer fijngevoeld en sympathiek is het, dat er ook tafels met speelgoed zijn, zodat de verkleumde en 'verschrikte kleuters direct hun aandacht kunnen wijden aan het auto- tje, het telefoontje of de pop, die hun ter hand wordt gesteld. Met het benijdens waardige aanpassingsvermogen, dat de jeugd eigen is. zijn ze dan spoedig zowel de vreemde omgeving als hun verdriet en ont beringen vergeten. Verdere uitreiking van kleding of andere benodigdheden vindt hier niet plaats, want in de meeste gevallen zijn de mensen hier maar een uur of wat. Dan gaan zij door naar particuliere adressen van familie of kennissen en als zij die niet hebben wor den zij naar de Haagse Dierentuin overge bracht, vanwaar zij naar gezinnen worden gedirigeerd, die zich bereid hebben ver klaard evacué s op te nemen. De gemeen ten. waar zij blijven, zorgen dan voor ver dere uitreiking van kleding, eventuele uit keringen enz. Het is daarom maar goed, dat niet alle gemeenten in het eerste enthousiasme de ingezamelde kleding di rect per auto naar de rampgebieden heb ben gebracht, want daar is z.ij het minste nodig. In de grote hal staan honderden bran cards opgesteld, waar de vluchtelingen even kunnen uitrusten, terwijl ze op verder ver voer wachten. Iedere brancard is voorzien van dekens en lakens, zodat zij die 's avonds laat arriveren, er ook de nacht kunnen doorbrengen. Angst en berusting Hier zitten ze dan te wachten en te sta ren, zij die de ramp hebben overleefd en nu een veilige haven hebben bereikt. Op de meeste gezichten staat de oververmoeid heid duidelijk te lezen. Sommigen lopen angstig zoekend rond. overal informerend naar verdwenen familieleden: anderen kij ken voor zich uit in doffe berusting en ge latenheid. Een enkele keer is er een blij toneeltje te zien, als een reeds verloren gewaande hier wordt teruggevonden. Ook spelen zich droevige taferelen af, wanneer een vriend of bekende het bange vermoeden dat vader, broer of vrouw verdronken is, komt beves tigen. Daar zit een oude Zeeuwse boer met zijn zoon op een paar stoelen. Een zwarte poe del, zijn haren nog aaneengekleefd van bet water, zit niet hangende kop tussen hen in. De man kijkt naar een verfomfaaid vrouwenportret, dat hij uit zijn portefeuille te voorschijn heeft gehaald. Geen 'woord wordt gewisseld tussen de beide mannen, maar de stilte om hen heen is veelzeggen- der dan duizend woorden. Wie zou die stilte durven breken om deze mensen te vragen naar hun erva ringen? Wie zou bij ccn van deze groep jes, ieder met eigen leed en eigen her inneringen aan durven komen met het verzoek om ten onzen gerieve weer on der woorden te brengen datgene waar aan zij nauwelijks meer durven denken? Wij missen daartoe de moed. Een helper laat ons de verschillende af delingen van het centrum zien.Om zijn arm draagt hij een witte band met een stempel een bundel pijlen met de spreuk „Virtus concordia fides" (deugd, eensgezindheid, trouw). Het is een lid van het Leidse studen tencorps, die hier met vele medestudenten uit de Sleutelstad zijn krachten geeft aan de vluehelïngènzorg en zo de schone woorden van deze spreuk in daden omzet. Een verpleegster voegt zich bij ons, die zo uit haar nachtdienst in het ziekenhuis werd gehaald om per schip naar Dirksland op Goeree te vertrekken en daar 70 mensen te gaan halen waarvan 50 onmiddellijk genees kundige hulp nodig hadden. In sobere be woordingen vertellen zij over hun ervarin gen. „En alstublieft onze namen niet in de krant. Iedereen helpt immers en wat wij doen is niets bijzonders" In Utrecht Véél geëvacucerden uit Goeree. de Hoek- sche Waard en Schouwen zijn ook naar Utrecht gebracht. Hier is een provinciaal ontvangstcentrum, dat de mensen naar ver schillende plaatsen in deze provincie zendt. Dit is gevestigd in de bloemenveiling. Daar naast. op het Jaarbeursterrein Croeselaan. is het plaatselijk centrum dat voor vervoer naar adressen in Utrecht zorgt. Grote ge zinnen worden hier in het universiteitshuis ondergebracht omdat men het heel terecht zeer ongewenst vindt deze over verschil lende adressen te verdelen. In deze dagen trekt de gezinsband immers meer dan ooit. Voor de ontvangslcentra verdringt zich niet meer als in eerste dagen vol span ning en chaos een angstige menigte van men sen, die weten wil of verwanten veilig zijn gearriveerd. De Rotterdamse politie moest toen zelfs speciale maatregelen nemen om de orde. 111 de omgeving van de Ahoy-hal tc handhaven. Nu verschijnen regelmatig lijsten met na men van hen. die de centra zijn gepasseerd en die door iedereen kunnen worden geraad pleegd. En van die mogelijkheid wordt een druk gebruik gemaakt. Hopelijk zullen «l<-zo lijsten ook spoedig in Zeeland en de anrèi getroffen gebieden zelf ter inzage liggen want daardoor zou veel ongerustheid wor den weggenomen. De evacué s weten meestal niet. dat de streken bij de getroffen gebie den. dat zelfs Zuid-Beveland en Walcheren per post te bereiken zijn en zo verzuimen ze zelf een levensteken naar hun familie te zenden. Dicht bij huis Men probeert zo veel mogelijk om dr vluchtelingen in de omgeving van hun woon plaats onderdak te brengen. Dat is voor ben prettiger, zij kunnen gemakkelijker terug keren als daartoe voor sommigen gelegen heid mOcht rijn en de mannen werken veel al dagelijks mee in bun woongebied, dat zij het beste kennen. Zo zijn cr in Westelijk Noord-Brabant 13.000 Zeeuwen en bewoners van de Zuid- hollandse eilanden ondergebracht, doch de gehele provincie Utrecht telt maar 2500 vluchtelingen. Daar velen onderdak vonden in de droog gebleven gedeelten van hun eigen woongebied, wordt hel totale aantal evacué's niet hoger geschat dan 50.000 Zo horen we dan nu in de Rotterdamse en Haagse trams en in de Utrechtse stadsbus sen steeds het Zeeuwse en Goereese dialect of de tongval van de Hoeksewaard. De ge troffenen gaan naar de centra om te kijken of er familie is gearriveerd, zij doen inko pen of halen uitkeringen bij de gemeente lijke instanties. En zij hebben het veilige ge voel, dat ergens in de vreemde stad een warme kachel en een gezellige huiskamer op hen wachten. Ieder spant zich in om deze zwaar getrof fenen zo veel mogelijk te helpen en goed te doen. Maar het verlies van eigen huis en haard, van gezinsleden en naaste verwanten ten soms, kan geen mens hun vergoeden. En de herinnering aan de bange dagen en nach ten in dc eerste dagen van Februari 1053, zullen nog lang bewaard blijven in de fami lies van deze eilandbewoners voor wie het water van vertrouwde buur zo plotseling tot dodelijke vijand werd. Goeree - Overflakkee Begrafenissen herdenking opruiming hersfel In Hellcvoetsluis is gister een evacuatiebureau opgericht, dat toezicht zal uitoefenen op degenen, die het eiland Goeree Overflakkee willen betreden of daar reeds verblijven. Het ureau zal een verblijfsvergunning uitreiken, die een geldig heidsduur hebben tot wederopzegging. Zonder deze verblijfsvergunningen zal men de toegangspoort tot Goeree Overflakkee Heilevoetsluit niet meer mogen passeren. Op het eiland zelf zal een strenge controle worden uitgevoerd om dief stallen uit verlaten woningen en boerderijen tegen te gaan. de burgemeester Rijnders mee, het accent worden gelegd op het herstel. Dit herstel zal zich voorlopig beperken tot de binnen dijken, hoewel men de buitendijken niet zal veronachtzamen. Doch een vlot her stel van .de zwaar gehavende binnendij ken zal het mogelijk maken, dat over deze dijken vervoer van materialen voor de dichting van de ongeveer zestig gaten in de buitendijken van het eiland moge lijk wordt. Thans zijn deze punten over land niet bereikbaar. De burgemeester van Middelharnis deelde gisteravond tijdens een conferentie mee, dat de dieven een grenzeloze bru taliteit ten toon spreiden. In één geval werd de deur uit een woning gezaagd en werd uit deze woning een aantal sierra den en een gouden horloge en voorts enige kleren gestolen. Een ander geval betreft de diefstal van een geslacht varken, dat door de watersnood om het leven was gekomen. Burgemeester D. Rijnders heeft dc Rijkspolitie opdracht gegeven bij naclit af en toe schijnwerpers te richten op dc in of nabij het verdron ken gebied staande verlaten woningen, om zodoende eventuele dieven op heter daad te kunnen betrappen. De toestand in Middelharnis is thans aanzienlijk rustiger geworden. Het eva cuatiebureau heeft gisteren aan 700 per sonen, die in Middelharnis verblijven, verblijfsvergunningen uitgereikt. Ook is een arbeidsbureau opgericht, dat perso nen, die nog niet bij het herstehverk zijn ingeschakeld, aan het werk zal zetten. Herstel van dijken Op geheel Goeree Overflakkee wordt reeds de eerste hand gelegd aan de uit voering van door verschillende instanties in gecoördineerd overleg vastgestelde plannen voor herstel van het eiland. Al lereerst wil men het leven in normale banen terugbrengen. Daarna zal, zo deel- Met levendige belangstelling bekijken "leze ouden van dagen, geëvacueerd uit hst Verplegingshuis te ZDnkzcc- ■- 11 krant, met artikelen en foto's over de ramp, die „hun" landstreek heeft getroffen Thans zijn zij on.: -gébracht in het Evacuatiecentrum te Amersfoort, doch zij zullen zo gauw mogelijk verhuizen naar het Rjjksopvoediiigscentrum in deze stad, Gisteren is op Goeree Overflakkee een aantal genietroepen gearriveerd, onder commando van kol. Kok, die in samen werking met de autoriteiten en werk krachten van de Rijkswaterstaat de her stelwerkzaamheden zullen uitvoeren. Pas nadat de binnendijken zijn hersteld, zal men zich met volle energie kunnen wer pen op de. dichting van de gaten in de buitendijken. Men denkt hierbij in de eerste plaats aan dichting van het grote, gevaarlijke gat in de buitendijk bij Oude Tonge. Waterleiding Voorts staat op het programma het herstel van de breuk in het waterleiding net bij Stellendam. De watervoorziening op het eiland wordt geregeld door het waterleidingbedrijf in de duinen bij Oud dorp. Door de ernstige buisbreuk bij Stel lendam, zijn alle gemeenten in de omge ving van middelharnis afgesloten. Een waterleidingbedrijf in Holland heeft aan geboden technici te zenden om de buis breuk te herstellen. Dit zal gebeuren zo dra Stellendam is drooggevallen. Thans wordt Middelharnis dagelijks voorzien van drinkwater door een tankboot. Deze tankboot bréngt een deel van het water naar Tiengemeten. In Middelharnis zijn twee centrale keukens van 't Rode Kruis opgesteld, die dê achtérgeblevenbevol king en de dijkwerkers van eten voor zien. Wat allereerst gebeurt Een aantal ducks heeft gister het dode vee uit de stallen in het verdronken land gehaald. Het is met schepén vervoerd naar destructiebedrijven. Het dode vee wordt op waarde geschat. Opdat dit be drag later aan de eigenaars kan worden uitbetaald. In Dirksland is gisteren een aantal 'i.ivlltoffers (dt Middelharnis ter aarde bc-sleld. De plechtigheid droeg een sober karakter. Ook is gister een groot aantal slachtoffers uit Oude Tonge in een ge meenschappelijk graf begraven. (Zie hiervoor ons verslag). Op Goeree Overflakkee is een aantal lichte gevallen van hooibroei geconsta teerd. Men heeft hooibroeimeters ge vraagd. nm uitbreiding met eventuele ge vaarlijke gevolgen te kunnen voorkomen. In Middelharnis heelt men thans genpeg Op een verlaten dijk bij Oude Tonge worden dc mensen per bootje wegge haald -:- Luchtopname ANPFOTO Commissies ingesteld voor allerlei problemen (Van onze Haagse redacteur) - In Regeringskringen in Den Haag verwacht men dat de eerste phase van de hulpverlening Dinsdag a.s. voltooid zal zijn. De evacuatie is dan geregeld, zodat de aandacht reeds volgende week aan het herstel gewijd kan zijn. Deze mededeling deed gistermiddag de secretaris-generaal van het ministerie van Binnenl. Zaken, dr. M. J. Prinsen, tijdens een persconferentie. Zijn collega van Maatschapelijk Werk, mr P. H. M. Werner, vertelde, dat er momenteel gewerkt wordt aan een regeling, waardoor degenen die evacué's hebben opgenomen, een financiële ver goeding kunnen krijgen. Deze zal eenterugwerkende kracht hebben tot 1 Febr. De regeling voor de gedupeerden dezelfde als die voor oorlogsslachtoffers is zodanig, dat 90% van het laatst ge noten inkomen kan worden uitgekeerd, 111 sommige gevallen zelfs nog hoger. Het was, aldus de heer Werner, onmogelijk om op korte termijn een nieuwe regeling te ontwerpen. Dan zouden er te veel in terpretatiemoeilijkheden ontstaan. De provinciale Stichtingen voor Maatschap pelijk Werk, de zgn. Opbouw-organen, doen thans uitstekend werk. Zij zijn vol ledig ingeschakeld :n zorgen er voor dat de maatschappelijke nood zoveel mogelijk wordt gelenigd. Dc coördinatie-commissie, onder leiding van Minister Eeel, zal geen lang bestaan hebben, zo zeide de heer Prinsen. Over een dag of tien zal haar werk reeds be duidend minder zijn. Zij heeft slechts de bedoeling de eerste hulpverlening te co- ordineren. Na enige tijd komt ieder de partement voor zijn eigen problemen te staan. Gistermiddag 13 besloten om twee sub-commissies in te stellen Eén onder leiding van Minister v. d. Kieft. die de voorraden. De schepen, d gister met nieuwe voorraden arriveerden, zijn. naar elders doorgezonden. Ook het reddings- materieel is reeds grotendeels naar an dere eilanden overgebracht. Er zijn op het eiland vier helicopters achtergeble ven die in noodzakelijke gevallen assis tentie zullen verlenen. Zb moet nog con tact.. worden onderhou' ren 'net hel ge hucht Achthuizen, waar een majoor van de Rijkspolitie thans het bestuur heeft overgenomen. De burgemeester verblijft namelijk in Ooltgensplaat. Ook over de dijk GoedereeStellendamOuddorp is nog geen verkeer mogelijkDit gebied is ook geïsoleerd. Zondag a.s. zal in dc inmiddels droog' gevallen Hervormde kerk van Middelhar nis een herdenkingsdienst worden gehou den. De dienst zal worden geleid door de legerpredikant ds Mol, schade-regeling nader zal bestuderen, en één onder voorzitterschap van Minister Van Thiel, die de maatsehappleijke zorg voor de evacué's op zich gaat nemen. Op dit moment is coördinatie op tal van pun- ten. nog noodzakelijk. Om te voorkomen dat gedurende het weekeinde grote drom men mensen zich naar het rampgebied zullen begeven, uit nieuwsgierigheid of om familieleden te bezoeken, zullen ver schillende wegen worden afgesloten. Al les zal gedaan worden om deze ongezon de belangstelling af te dammen. Hulp uit het buitenland Om de buitenlandse hulp te coördine ren is een sub-commissie ingesteld, waar van de heer Prinsen de leiding heeft. De heer P. W. Jalink van het Ministerie van Buitenlandse Zaken deelde mede, dat er stapels telegrammen binnen komen, waar in hulp wordt aangeboden. Ze heeft Zwit serland een helicopter beschikbaar ge steld on anderhalf millioen francs inge zameld. In de twee steden in Spanje, Barcelona en Madrid heeft men 800.000 pesela' opgehaald. Israël levert sinaas appelen en Finland geeft 50.000 mark. Dit zijn maar enkele voorbeelden. Gistermid dag was liet nog onmogelijk om een voor lopig overzicht te geven. Van hetgeen in middels al bekend geworden is, geven wij elders eer een afzonderlijk artikel. Stoffelijk overschot vermiste soldaat aangespoeld Het. s tui fel ijk overschot van de sedert i Februari bij reddingswerk vermiste dpi. soldaat A-. Zwarts, afkomstig uit Delft, is op 5 Februari in de omgeving van Klundert aangespoeld. DERDE BLAD ZATERDAG 7 EEBRUARI 19S3

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2