De hulpverlening in West-Brabant Het werk van het Rode Kruis Foster Dulles en Harold Stassen waren in Nederland Velen offeren, enkelen sfelen alles Be districtscommissaris van het Rode Kruis in Noord-Brabant, luit.-generaal A. G. J. van der Kroon, heeft grote bewon dering voor de keiharde polderbewoners van Zeeland en West-Brabant, die door het water werden verjaagd. Toen de watersnood ons land overviel, stond hij, door gebrek aan verbindingen, voor de bijzonder moeilijke taak om lei ding te geven aan de Rode-Kruiskolon- nes in de Brabantse gemeenten. Het verzorgen van zieken en gewonden bleek slechts een gering onderdeel te vor men van het werk, dat door het Rode Kruis moest worden verricht. Het bleek nodig cp vele plaatsen voedsel, matras sen, dekens en verlichting te verzorgen Voorts waren transport en tal van de meest uiteenlopende materialen nodig. Een steeds zwellende stroom van" aan vragen kwam op het gewestelijke bureau te Breda binnen. Met grote energie heb ben de secretaris, de heer Roelin. en mej. Petit, met enkele andere medewer kers, geperst in een klein kamertje, dag en nacht gewerkt om snel en efficient hulp te bieden. Het begin Generaal Van de Kroon had in korte tijd een autopark van 120; personenwagens en 60 bussen tot zijn beschikking om vluchtelingen, zieken en gewonden te transporteren. Spoedig was de samen werking goed. Overzichten van- de werk zaamheden waren eehter zeer moeilijk te krijgen, omdat veel geïmproviseerd moest worden en omdat tal van spontaan aan 'het werk geslagen organisaties en in stanties en de enorme toevloed van vrij willigers een geregelde hulpverlening on mogelijk maakten. Gebleken is echter, dat tijdens het werk de wil tot samen werking zich aan alle kanten manifes teerde. zodat in enkele dagen tijds ge regelder toestanden ontstonden. Generaal Van der Kroon is van oor deel, dat de watersnood minder ramp zalige gevolgen zou hebben gehad, indien in West-Brabant en Zeeland van het be gin af aan meer motorvletten en grote voorraden 'zandzakken aanwezig zouden zijn geweest. Thans zijn deze landstre ken door de stormvloed overvallen, zon der dat men in technisch opzicht voldoen de weerbaar was. Een belangrijk onderdeel van het werk van het Rode Kruis bestaat uit het ver schaffen van voedsel aan geëvacuecrden, vrijwilligers en militairen. Vele cantine- wagens zijn dag en nacht in en om de noodgebieden in vol bedrijf. Bijzondere waardering heeft generaal Van der Kroon voor het doelmatige en opofferende gedrag van de militairen, die aan de reddingswerkzaamheden en het dichten van de dijken deelnemen. Hard gewerkt West-Brabant heeft zowel bij het. eva cueren als bij het verzorgen van.ongeveer SO 000 vluchtelingen een belangrijke rol gespeeld. Men organiseerde in de loop van de Zondag, uit het niet, vijf opvang en verzorgingscentra te" 0ssên4recHt, Ber gen op Zoom, Steenbergen, Qudenbosch en Breda;-vlak achter de rampgebieden tussen het Land van Heüsden en Altena. Moerdijk. Klundèrt. Zevenbergen. Fijn- aard, Steenbergen, Halsteren en Woens- drecht. Men had het geluk overal snel over deskundige en bereidwillige medewer king te beschikken. 'In Breda werden tot Vrijdagmorgen bijna 10.000 "vluchtelingen geholpen en onderdak gebracht. Wij spra ken met de Bredase evacuatie-commissa ris, de heer P. van Diessen en diens plaats-vervanger, de heer J. Blom, in het ruime feestgebouw Concordia. Zondag was er niets. 24 "uur later was er veel en Dinsdag liep alles op rolletjes. Toen had men drie, inplaats van één, telefoon verbindingen. Toen beschikte men door lopend over meer dan duizend evacuatie- adressen te Breda en in de randgemeen ten. alsmede over een vloot van particu liere auto's en autobussen, om de vluch telingen onderdak te brengen. Verzorging Bij aankomst van een transport ving men de vluchtelingen op met eten en warme dranken. Nadien wordt snel ge registreerd. De mensen, die kleding no dig hebben velen .waren in nachtge waad werden direct geholpen. In over stelpende vrijgevigheid hebben burgers en winkeliers van Breda voor kleding, on- derkleding, schoenen, bretels, sokophou ders, kousen en sokken, zakdoeken en babykleertjes gezorgd. In „Concordia" werd medische hulp ver leend, wonden werden verzorgd en ver bonden, zieken heeft men niet gehad. Het waren sleohts enkele gevallen van ver dachte symptomen van besmettelijke ziek ten en voorts van shock. i Zeer veel zorg is besteed aan ds baby- en kleuterverzorging Veel kinderen wer den in kletsnat nachtgoed binnengebracht. Zij werden gewassen en gekleed. Een spe ciale afdeling was voor de babyzorg. on-, der leiding van een gediplomeerde ver pleegster en huismoeder', ingericht. Tal van babies hadden dagenlang in hun natte luiers en kleertjes gelegen. De sluitspel- don waren soms in het vlees gedrongen. Vlugge, bekwame moederhanden wasten, verschoonden en verzorgden de babies, maakten er weer lékkere, frisse peu-ter- tjes van. De dokter gaf tevens zijn zor gen. Dank zij de vrijgevigheid van velen kon aan vrijwel alle kinderen 'n nieuwe babv-uitzet en een hoeveelheid kinder- voedsel worden meegegeven. In de zich daartoe lenende gevallen kregen de ouders ook een reiswieg mee. Dankbaarheid en leed Een der meest ontroerende verha len vertelde ons de leidster van dit tijdelijke kinderverzorgingscentrum. Een oud grootvadertje uit Zeeland had slechts één kléinkind en de Zon dagse pudding kunnen redden. Enige dagen lang heeft hij op een dak de zuigeling gevoed en in leven gehou den mat door hem voorgekauwde pudding, totdat redding opdaagde en men hen naar Breda bracht. De baby is kerngezond en grootpapa is dolge lukkig. Hij heeft nog steeds iets era voor te leven. Opmerkelijk is, zo zeide de heer Blom, hoe verstard en stuk de velen van de geredden zijn. Zij heseffen amper, welke verliezen zij vaak leden, zij realiseren zich nauwelijks, dat zij nog leven. Medici vrezen dan ook nog ernstige repercussies bij een vrij groot percentage van de ge redden. Men heeft de restanten van gezinnen uit verwoeste dorpen om deze reden zo veel mogelijk bij elkaar gelaten Vaak i gedeelde smart halve smartin een vertrouwde omgeving -Goopt men, dat de weerslagen minder ernstig zullen zijn. Dieven en zwoegers Enige malen hceJ'l men dieven betrapt, die trachtten in tic voorraden hun slag- te slaan. De politie houdt scherp de wacht en laat niemand door, die geen geldige papieren heeft. Enige balen goederen zijn echter spoorloos. Het centrale bureau van de Bredase eyacuatiocommissaris is dagen en nachten lang een ware bijenkorf geweest. Vele der medewerkers en medewerksters hebben hun nachten opgeofferd om.de enorme massa's werk zo snel cn goed mogelijk te verzetten. Een telefbnist is na 'n dienst van 65 uur slapend weggedragen. Acht uur later zat hij weer achter zijn toestel. „Wij weten zelf niet meer hoe dit cen trum zo snel uit de grond is gestampt", aldus de leiders van deze hulppost. Alles danken wij aan de offerbereidheid van de Bredase bevolking en van ons team in het bijzonder. Over geld is nog niet ge sproken, dat is een kwestie van later zorg Internationale organisatie zegt grote en aanhoudende hulp toe Op een gisteravond in Den Haag ge houden persconferentie heeft de direc teur van het Nederlandse Rode Kruis, de heer A van Emden, een overzicht gege ven van het werk van het Rode Kruis se dert het begin van de watersnood. De heer Van Emden onderscheidde liet werk van het Rode Kruis in drie stadia: de onmiddellijke hulpverlening, het aan voeren van goederen voor de hulpverle ning en tenslotte de rehabilitatie van de slachtoffers van de overstromingsramp. Onmiddellijke hulpverlening ■Het'eerste stadium is thans zo goed als geëindigd. Dank zij het feit, dat het Rode Kruis paraat was Zondagmorgen om negen uur was het gehele apparaat reeds in beweging hebben de Rode Kruisco- lo'nnes bijzonder veel en goed werk kun nen verrichten. Het spreekt wel vanzelf, dat onder de omstandigheden zoals deze onmiddellijk na het bekend worden van de ramp waren, er organisato risch fouten zijn gemaakt, die echter in geen verhouding staan tot de bereikte re sultaten. Rode Kruis colonnes blijven in geschakeld voor het verlenen van directe hulp, waar dit nodig mocht' blijken- Goederen -Wat hét tweede stadium bétrèft:liet verzenden met de duizenden beschikbare auto's van de enorme hoeveelheden goe deren heeft nu en dan een chaotische toe stand opgeleverd. Er is inmiddels hard gewerkt aan de organisatie daarvan en Maandag zal deze verzending een „groot en normaal bedrijf" zijn. Zoals reeds uit vele berichten is geble ken. zijn in Nederland enorme hoeveelhe den goederen bijeengebracht voor de slachtoffers van de noodgebieden. De hulp uit het buitenland is veel groter dan men had verwacht. Duizenden artikelen zijn in de afgelopen dagen al gesorteerd. Voor het vervoer daarvan zijn auto-co lonnes ingedeeld. Ook per schip wordt verzonden: 24 schepen, metende 3169 ton, zijn met 800 ton goederen vertrokken naar Vlissingen, Middelburg, Klundèrt, Zuid- land. Oud-Beijerland, Sl Philipsland, Krabbend ij ke en andere plaatsen. Deze zendingen zijn samengesteld uit de ont vangen artikelen. Daarnaast wordt waar mogelijk voldaan aan binnengekomen ver zoeken, zoals rubberlaarzen, overalls en vele andere artikelen. De heer Van Emden deelde, over de bui tenlandse hulp nog mede van de secreta ris-generaal van het Zweedse Rode Kruis bericht te hebben gekregen, dat inzame lingen in Zweden aan het einde van de tweede dag 2.500.000 kronen hadden- op gebracht. In dertig landen worden derge lijke inzamelingen voor de slachtoffers van de overstromingsramp in Nederland gehouden. Rehabilitatie De rehabilitatie van de slachtoffers vormt 'het derde stadium. Hiervoor zijn reeds enorme sommen beschikbaar- Het is thans echter nog niet te overzien op welke wijze deze gelden het beste kunnen worden aangewend. Dat zal pas moeten blijken, wanneer de duizenden van hof en haard verdrevenen naar hun woon steden zullen kunnen terugkeren. Met de •egering zal overleg worden gepleegd over de besteding der gelden. De identificatie Naast deze gigantische taken van het Rode Kruis heeft ook het informatie bureau zijn werkzaamheden hervat. De identificatie van de slachtoffers in de noodgebieden is zeer moeilijk. Het Rode Kruis heeft echter het standpunt ingeno men, dat indien zoals de heer Van Em den zeidevoor „99 en x procent" zeker heid bestaat over de naam van het slacht offer, het wenselijk is, dat zó spoedig mo gelijk mededelingen worden gedaan, zelfs indien er de zeer kleine mogelijkheid be staat dat er een-vergissing wordt begaan. Buitenlandse vertegenwoordigers Op de persconferentie waren, twee af gevaardigden van het Canadese Rode Kruis en een vertegenwoordiger van de Ljga van Rode Kruis verenigingen aan- r\£ejBig. Miss. Margaret 'W$sptk se.cr.rg.ene- ivsaL yan -hetCanadese.. Rode, Kpyis, zeide niet .alleen naai' Nederland té zijn .geko men' als vertegenwoordigster van het Ca nadese Rode Kruis, maar tevens' als af gevaardigde van 't gehele Canadese volk. .Onder-het -volk -van Canada bestaat grote belangstelling voor Nederland en -er is grote sympathie voor de slachtoffers van de overstromingsramp. Het Canadese volk doel -zijn best hen te helpen en door het. gehele land worden inzamelingen gehou den. De tw.eede vertegenwoordiger, kolonel W. Reynolds, landelijk directeur van de Rampendienst van het Canadese Rode Kruis, is reeds eerder in Nederland ge- eest: hij was tijdens de tweede wereld oorlog verbonden aan het hoofdkwartier van het Eerste Canadese leger, dat ons land hielp bevrijden De heer Reynolds zei zeer verheugd te zijn z'n diensten aan het Nederlandse Rode Kruis te kunnen aanbieden. Hulp houdt aan Als vertegenwoordiger van de Liga van Rode Kruis-verenigingen waarvan 71 Rode Kruisverenigingen over de gehele wereld met 100 milïioen leden lid zijn, was aan wezig dc heer Edward Winsail. De heer Winsail verzekerde, dat voor de slachtoffers van dc overstromingsramp in Nederland een zeer grote stroom van hulp" van de Rode Kruis-organisaties in het buitenland zal worden ontvangen, die maandenlang zal aanhouden, en wellicht in de rehabilitatie-periode een of twee jaar zal worden gecontinueerd. De heer Winsail wees in dit verband op dc waters nood in de Povlakte in October 1951. Al leen al door het internationale Rode Kruis was voor dc slachtoffers van deze ramp Juist benoemd tot voorzitter en lid van de Amerikaanse commissie tot hulp aan rampgebieden President Eisenhower heeft een kabinetscommissie ingesteld, die plannen zal maken voor hulp aan de door de overstroming getroffen gebieden in West-Europa (met Inbegrip van Groot-Brittannië). In een verklaring- van het Witte Huis wordt gezegd, dat het kabinet eenparig van oordeel is, dat het-Amerikaanse volk de getroffen gebieden wenst te helpen. Voor zitter van de commissie is John Foster Dulles, de minister van buitenlandse zaken. Leden zijn Charles Wilson, minister van defensie, Ezra Benson, minister van land bouw en Harold Stassen, directeur van het bureau voor de wederzijdse veiligheid. De commissie heeft opdracht de feiten na te gaan en aanbevelingen te doen om trent de: w\jze, waarop de slachtoffers geholpen zullen worden. Misschien is het niet toevallig, dat zowel Dylles. als. Stassen.4eel uithaken van deze commissie. Zij bevinden zich op .tournee in Europa 'en waren gister-in Den. Haag. Naast andere gewichtige zaken van weder zijds' belang hebben ze zich dus ook per soonlijk op de hoogte kuncn, laten stellen van aard en omvang van de overstromings ramp. Dit is belangrijk met het oog op de door de V.S. te nemen maatregelen. Dulles en Stassen in Den Haag. De Super-Constellation van president Eisenhower, waarmee de beide Amerika nen van Bonn naar Schiphol vlogen, had een uur vertraging door ijsafzetting op de vleugels. In sneeuw en modder werden Dulles en Stassen verwelkomd. „Het spijt mij dat ik zo laat ben," zei de heer Dulles. „Wy hebben iets gezien van de overstroming, die uw land heeft ge troffen. Niet veel. want wy durfden niet laag te vliegen, met het oog op de andere vliegtuigen, die m de buurt waren. .Maar ik heb genoeg kunnen waarnemen om te weten dat het verschrikkelijk is en ik voel mij er droevig door gestemd." Meeleven. Alvorens in de gereedstaande auto te 3tappen liet de Amerikaanse minister een 5.000.000 dollar beschikbaar gesteld, waar van nu nog uitkeringen worden gedaan. Noodziekenhuizen beschikbaar Vragen over het gevaar van epidemieën beantwoordend zei de heer Van Emden nog, dat het Rode Kruis geen taak heeft op het gebied van de volksgezondheid. Wel zijn medicijnen aan de regering aan geboden. doch hieraan bleek geen be hoefte te bestaan. Slechts in enkele ge vallen heeft het Rode Kruis voor artsen en geneesmiddelen zorg gedragen. Hoe wel er geen tekort aan ziekenhuisruimte bestaat, houdt het Rode Kruis noodzieken huizen beschikbaar. In de evacuatie van de slachtoffers uit het noodgebied heeft het Rode Kruis slechts een aanvullende taak, Tenslotte werd nog meegedeeld dat zeer grote hoe veelheden kleding in de afgelopen dagen zijn ingezameld, waarvan nu de "voorraad ruim voldoende is om de eerste behoeften te dekken. Aan matrassen, dekens en la kens is er echter een tekort. Nog dit jaar oogst o.a op Zuid Beveland Bepaalde gedeelten van het getroffen ge bied. 0.3. Zuid-Beveland en grote delen van West-Brabant, zullen vrij snel droog kunnen vallen en nog dit jaar een oogst kunnen op- i leveren. Hier tegenover slaat, dat voor an dere gedeelten in hel getroffen gebied re kening moet worden gehouden met een la tere aanvang van de herstelwerkzaamheden en met een langduriger proces van herstel van de grond. Minister Mansholt heeft door het getroffen gebied een inspectiereis eemaakt en dc voor bereiding ter hand genómfin van de organi satie van hel herstel. De eerste fase is reeds afgesloten. geschreven verklaring aan de pers ver spreiden.. Deze luidde: ..De heer Stassen en ik hebben met waar genoegen ons bezoek aan Nederland tege moet gezien, maar voor ons genoegen Is droefheid in de plaats gekomen door de grote tragedie die uw land heeft getroffen. \V(j hebben op onze vlucht hierheen iets gezien Aan de ontreddering door de zee teweeggebracht, blogen' wy nogmaals na mens onze regering en het Amerikaanse volk ons diepst gevoelde medeleven met uw beproeving betuigen. Wjj herhalen ook onze gelofte, dat wij zullen helpen het lij den van uw volk te verlichten." De verklaring van Foster Dulles luidde verder: „Ik ben blij te weten, dat onze ge wapende macht in Europa al in staat is geweest aanmerkelijke hulp te bieden. De heer Stassen en ik zijn hierheen gekomen op vriendelijke uitnodiging van uw regering en op verzoek van president Eisenhower, om met uw leiders van gedachten te wis selen over zaken van wederzijds belang. Vandaag hoop ik uw vorstin, Koningin Juliana, weer te zien. Wy' en de V.S. heb ben de Nederlanders altijd beschouwd als een van Amerika's sterkste en oudste vrienden. Ik ben er zeker van dat ons be zoek de voortzetting van deze warme vriendschap zal consolideren." Bezoek aan Koningin. In Den Haag. in het paleis aan het Lange Voorhout, heeft H.M. de Koningin gister middag de heren Dulles en Stassen ont vangen. Zij werden aan Haar voorgesteld door de Amerikaanse ambassadeur, Seidell Chapin. De Koningin onderhield zich korte tijd met het gezelschap, dat zich daarna naar de residentie van de Amerikaanse ambassadeur begaf voor de lunch. 's Middags ontmoetten Dulles en Stassen minister-president Drees en daarna, op het ministerie van buitenlandse zaken dc mi nisters Beyen en Luns. Laatstgenoemden gaven een uiteenzetting van de bijzondere aspecten die de plannen voor verdergaan de Europese integratie voor ons land heb ben. Voorts is gewezen op het grote be.- lang, dat Nederland hecht aan een spoe dige totstandkoming van de E.D.G. (de Europese Defensie Gemeenschap). Een overeenstemming van inzicht t.o.v. dc ac tiviteit der V.N. bij de bestrijding van de aggressie in Korea, werd wederzijds met bevrediging geconstateerd. Het programma der besprekingen, die in beginsel een informatief karakter zou den hebben is ongetwijfeld enigszins ge wijzigd onder de invloed van de gevolgen der overstromingen. Onderhoud met Prins Bernhard. Na de vergadering van het Rampenfonds heeft Prins Bernhard gisteravond, ten huize van ambassadeur Selden Chapin. een onderhoud gehad met de heren Dulles en Stassen. De ministers Beyen en Luns hebben gis teravond de beide Amerikaanse bezoekers een diner aangeboden, waaraan oTm. de ministers Drees en Staf aanzaten en jhr. van Starkenborch Stahcouwer. permanente vertegenwoordiger van Nederland te Parijs bij do NAVO. De heren Dulles en Stassen vertrekken hedenochtend van Schiphol naar Brussel. Vandaar reizen ze vanavond verder naar Luxemburg. Zondag vertrekken zij per Vliegtuig weer agar Amerika. Kerels zijn het. de mannen van de Nederlandse vloot, luchtmacht en land strijdkrachten, de Amerikanen, de Fransen, Engelsen, Belgen vrijwilligers en alle andere, die zich geheel en al hebben ingezet voor :t reddingswerk. Manswerk is het eigenlijk niet, het verzorgen van zo'n klein blond kindje, maar zij zullen ervoor zorgen 'dat zij in veiligheid komt.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2