Er is overal maar één verhaal, het verhaal van water, water, water CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD Den Haa9^ 9575 j - Men huivert als OudeTonge en Stavenisse genoemd worden Eerste begrafenis in Oude Tonge Op de Zuidhollandse eilanden wordt moedig aan het herstel gewerkt ZATERDAG 7 FEBRUARI 1953 Commissie van Redactie: H. Algra (hoofd- 1-ed.), Ir I/. Ei-inga en E. B. Folkertsma. Directie: R. Boomgaardt, a.d. Bureaux: Leeuwarden, Galileër Kerkstr. 17 Telefoon Redactie 5098: Dir. en Adm. 5088 Bijkantoren: Sneek, tel. 2821; Dokkum, tel. 354; Drachten, tel. 2195; H'veen, tel. 2010. Abonn. prijs f 1,82 per maand. Giro 18418. Dit nummer bestaat uit tien pagina's pieüfli Dafibïaö 43ste Jaargang No. 32 ^Ylationaal nlondó Beeld van Brabani (Van een onzer verslaggevers). Waar men in Westelijk Noord-Brabant komt, overal wordt men er geconfronteerd met ellende. Overal wordt het verhaal voortgezet, het verhaal van water, water, water. Het wordt verteld met woorden, gebaren, tranen. Het is altijd gcl\jk en tel kens anders. De plaatsnamen verschillen en de mensen verschillen. Maar het water blijft gelijk. Oude-Tonge, Ri)land-Bath, Schouwen en Duiveland, Stavenisse. Men luistert tot men haast nietmecr luisteren kan. En dan begint het verhaal opnieuw. „In een paar minuten was ons huis weg." „Vanmorgen brak er nog een dijk door." „In cén straat veertig mensen." „Van mijn zoon weet ik niks." „En Kees? nu maar boven op de kist gevallen is. Misschien, dat de kist er dan nog staat. „Had ik mijn uien nu toch maar ver kocht". En even later: „Nu ja, het geld kon ik toch niet meenemen." En zijn vrouw- zegt, dat ze haar man mee moest sleuren. Hij wilde geld meenemen. Maar daarvoor was geen tijd. Haar gebit is ook blijven liggen. Op de tafel in de kamer. Naar het waterfront Het Westen van Brabant werd oorlogs gebied. De oorlog woedde tussen mensen en water. Het water won het. De slacht offers worden afgevoerd. Maar een oor logsgebied heeft ook een aanvoer. Een brede verkeersstroom gaat naar het wa terfront. Die rij auto's is een lichtstraal in het zo verduisterde Brabant. De vrije we reld rijdt naar de bedreigde plaatsen van Nederland. Breda davert van het verkeer. Een co lonne Amerikanen komt er door. In hoog tempo. Blanken en negers zitten achter het stuur. Ze kauwen onverstoorbaar op hun kauwgom. De colonne is uiteenge reten door het vele verkeer tussen Eind hoven en Breda. Jongens in Breda wijzen de weg. Ze kijken vol bewondering naar Buitenlandse hulpverlening is overweldigend De treinen zitten vol. Maar de bagage netten zijn vaak leeg. De avacuees hebben practïseh niets om er in te leggen. Soms is het een pak kleren. Gekregen in een evacuatie-centrum. Ze zijn er zo dankbaar voor. Zoveel hulp en zo goed, wie kon het verwachten. Maar dan gaan de gedachten terug. Gedachten laten zich niet dwingen. Ze willen terug naar die dagen en nachten op zolders, hooibergen en daken. Met een minimum aan kleren. Zonder eten soms. Zonder drinken. In een verwoestende kou. Met kleine kinderen. Met oude mensen. En altijd met de dood onder ogen. Het reizen is een beklemming geworden in het Zuiden. Het leed stapt in. In Bergen op Zoom. in Breda. Het reist mee over Den Bosch naar Utrecht. Naar Den Haag. Naar Amsterdam. Sommigen kunnen niet meer huilen. Anderen kunnen alleen nog maar huilen. Overal zijn drenzende kinde ren. Slaaptabletten zijn onmisbaar gewor den. Sigaretten zijn een zenuwstillend mid del. Oude Tonge, dorp van gruwelen Niemand weet meer, welk verhaal het ergste is. Elk verhaal is even erg. Elk verhaal is onvergetelijk. Oude Tonge is een van die plaatsen, die het sinistere re cord van gruwelen mee moet torsen. Oude Tonge was een verschrikking. Er is een man geweest, die met zijn kind onder de arm zwom. Hij wist, dat het einde kwam. Toen heeft hij het kind zelf maar verdron ken om zeker tc zijn. dat de doodsstrijd kort zou zijn. Hij werd behouden. Hij wil in de gevangenis. Als moordenaar. Geen politie-ageht is voor hem veilig. Een man stortte zich van het dak. toen zijn vrouw in het water viel. Het leven had geen waarde .mëer voor hem. De vrouw werd behouden../... Een man zag vier kin deren achter elkaar van het dak vallen. Hij kón ze niet meer vasthouden. De moe der logeerde ergens in BrabantEen groep mensen zat twee dagen op een zolder. Ze dronken zeewater. De tweede dag was het niet meer uit te houden van het kin dergeschrei. De kinderen waren radeloos van de krampz Liefdadigheid is moeilijk En het verhaal gaat maar verder. Het is onmogelijk om dit alles te begrijpen. Het is,onmogelijk om er over te schrijven. Elk woord blijft ver beneden de gruwelijke rea liteit. Men huivert, als men het woord Óude Tonge hoort. Men huivert bij de naam 'Stavenisse. In Bergen op Zoom kwamen aan de ene kant van de haven evacuees aan. Aan de andere kant werden dood kisten ingeladen. Sterke schijnwerpers on derstrepen bij avond en nacht de ellende van dit havenbedrijf. Er is veel hulp. Er zijn veel auto's. Er zijn schepen in over vloed. Maar het meest van alles is er leed, onpeilbaar leed. Leed ontmoet men op de wegen, in de treinen, in evacuatie-centra, in stations wachtkamers. Leed cn geleend goed. Nie mand weet, hoe moeilk hel is. liefdadig heid te vragen. We spraken een vrouw, die een jurk, een mantel, een hoed en een bril h,ad gekregen. Ze had er niet om gevraagd. Het was haar opgedrongen. Het ondergoed, dgt ze droeg, droeg ze ook in de ramp nacht. Waarom zou ze ander ondergoed dragen? „Wè zijn niet gewend, de hand op te houden. Het is zo moeilijk. Maai de ménsen zijn zo goed." Balans van materiële schade Nu eerst ontdekt men. wal er materieel verloren' is geraakt, Eerst was er alleen het leven. Dat kon .behouden worden. En nu komt al liet andere. „We hadden zo'n gqed jaar. Vrijdag hebben we een nieuwe kachel gekocht. En. onze jongen heeft een fiets "gekregen. Hij moet naar Middelhar- nis, naar de Mulo.. En de oudste jongen si in Indonesië geweest. Hij vroeg: „Moe der, waar is mjjn kris". Die hangt aan de muur, jongen. Maar het huis is ingestort. We waren er nog maar pas uit. Ik mocht het eerst niet weten, maar onze Jaap ver sprak zich." En een ander uit Oude Tonge, oen man, hoopt, dat de ijzeren kist bewaard geble ven is. Daar zat alles in, wat waarde had. De kist stond in de kelder. Als het huis* de colonne. Ieder verwondert zich. Het zwaarste materiaal, amphibie-tanks, boten, bruggen, dynamic'kranen, alles raast voorbij. Zonder een moment van rust rijden de Amerikanen door. Hartverheffende hulpverlening Op de wegen zie' men Deense, Belgische, Franse en Amerikaanse wagens. Ten Noor den van Bergen op Zoom, in het onderge lopen land van Halsteren slepen Franse en Nederlandse militairen cadavers weg. Op de kade van Borgen op Zoom schepen Fransen zich in om de dijken van Tholen te dichten. Er is proviand voor vier dagen aan boord. „Prachtkerels", zegt een Neder landse kapitein. „Ze willen dadelijk aan de slag". Maar ze kunnen niet weg. De radio „geeft storm aC" en geen schip gaat de haven uit. Ook do boot met Fransen niet. Het schip heet „Stormvogel". Dc kapitein vervloekt die naam. De ..Stormvogel" kan niet varen. Overal zijn vrijwilligers. Ze lopen elkaar bij Halsteren in de weg. Overal is kleding. Breda kan niet meer bergen. De Friese colonne moet terug naar Tilburg, naar Den Bosch. En over de wegen davert het verkeer. Heen en terug. Op do Oosterschelde liggen de schepen dek aan dek. een complete schipbrug. In de lucht bouwen de vlieg tuigen de hele dag door aan de luchtbrug. Van Dakota's tot helicopters. Ze droppen, ze zoeken naar nog meer slachtoffers, ze brengen berichten over. Het is hartverhef fend. al die hulp te land, ter zee en in de lucht. Maar hartverscheurend is het andere. Waar men komt aan de vaste wal, men vindt ellende. En waar men in die einde loze watervlakten komt, men ziet er af geknaagde Êfijhen, cadavers, verdronken boomgaarden, ingestorte huizen. Het is nooit meer tc vergeten, deze mateloze stroom van ellende. De geest van de dood waart er nog rond De omroeper van Oude Tonge ging Vrijdag door het dorp met een droeve boodschap: om 4 uur zouden de eerste slachtoffers van de overstroming begraven worden. Dertig van de, volgens schatting van de burgemeester, A. D. van Dijk, twee- a driehonderd, die een hoge tol aan het watergeweld hier hebben moeten betalen. Van het achterland waren doodkisten naar het zwaargetroffen plaatsje gebracht en op een eenvoudige schottekar werden de doden naar de Spuidijk ge bracht, w aar ze hun laatste rustplaats vonden. Op de dijk, die voor vele hon derden de redding betekende, maar die toch niet heeft kunnen verhinderen, dat Oude Tonge waarschijnlijk het zwaarstgetroffen plaatsje in deze nationale ramp is geworden. Het kerkhof is in het water niet meer terug te vinden; daarom stonden Vrijdag middag de 126 inwoners, die nog achter gebleven zijn, met gebogen hoofd in de gure wind op deze dijk, waar niemand eigenlijk de moed had iets te zeggen. Burgemeester Van Dijk bracht het tot enkele woorden. Hij zal deze nog vele malen moeten herhalen, als straks dc an dere doden geborgen zijn. Boven het plaatsje zweefde een helicopter, toen pastoor Hofstede het Onze Vader las. Het water klotste tegen de dijk en wiegde op zijn golven honderden cadavers. Een grijsgrauwe meeuw kwam uit het niets aanvliegen en wierp een schorre kreet in het gebed. Vlootpredikant Kwakkelstein stond er, in plaats van ds Wolters, die zijn gezin wegbracht. De predikant las Openbarin gen 7 vers 9 tot 17 cn de Apostolische Ge loofsbelijdenis. De woorden dreven weg in de wind over het wijde water, dat dreigend het g"raf omringde. Woordenloos trok de stoet van mannen terug naar het dorp, waar een schot weerklonk. Een hond stortte neer, één van de velen, die in Oude Tonge worden doodgeschoten, omdat de dieren aan de cadavers knagen, en daardoor een gevaar vormen, dat misschien nog sluipender en kwaadaardiger is dan het water. Dorp des doods Over de 7 km. lange dijk, die begint bij Sluishaven, hebben wij Oude Tonge bereikt. Een kilometer voor het dorp is hij bezaaid met cadavers, beddegoed, meubels en stro, dat daar neergesmeten is door golven en storm. Een barricade, die "de weg afsluit als een waarschuwing om dit dorp des doods niet te betreden. Oude Tonge is het ergste, dat wij tot dus verre in het watersnoodgebied gezien hebben. Onder het stro op het water moeten nog tientallen lijken liggen. Men heeft ze ook gevonden in hun bedden, up de boerderijen en bij de koeien in d* stal. Boerderijen en huizen staan op in storten en slechts een aantal gebouwen in de dorpskern rond het haventje is ge spaard gebleven, al heeft daar het water ook meters hoog gestaan, De Marine is bezig de cadavers te ver branden, die op hopen bij elkaar gelegd zijn. Een verstikkende walm hangt nog over de dijk. De geest van dc dood waart nog over dit land, waar thans helicop ters landen cn waar schepen voedsel en materiaal binnenbrengen, Het eerste contact, dat het dorp na de rampzalige nacht met de wereld kreeg, was Zondagavond via een Belgische he licopter. De piloot vertrok snel weer om de droeve mare door tc geven en zo snel mogelijk hulp te zenden. Veel helpers Leidse studenten waren onder de eer sten, die hier aan land kwamen cn die thans afgelost worden om hun plaats voor militairen in te ruimen. Thans zijn er zo- Het aantal slachtoffers en een overzicht van de zwaarst getroffen gebieden Uit de ons thans ter beschikking staande gegevens blijkt, dat het aantal genoteerde slachtoffers op dit ogenblik tot 1372 is gestegen. De meeste slachtoffers zijn gevallen op het eiland Goeree en Overflakkee, nl. 433. Over de andere eilanden en gebieden zijn de cijfers als volgt: Tholen 304, Brabant 187, Hoeksche- waard 144, Schouwen en Duiveland 115, Noord-Beveland 41, Voorne Putten 27, Zuid-Beveland 26, Zuid-Holland 18, Oost Zeeuwsch-Vlaanderen 12, IJsselmonde 10, St. Philipsland 9, Noord-Holland 6, Walcheren 5, Alblasserwaard 4, Land van Iieusden en Altena 3, Tien Gemeten 2, Beijerland 2. Aange spoeld van elders 24. De situatie op Voorne cn Putten geeft, indien zich geen onverwachte complicaties voordoen, geen reden tot bezorgdheid meer. Weliswaar stroomt door vier gater in de Oudenhoornse zeedijk met vloed het water nog binnen, doch de waterstand in de on dergelopen polder wordt hierdoor niet ho ger. Om op alle eventualiteiten te zijn voorbereid, wordt de dijk aan de noord westzijde van het Voornse kanaal verhoogd. Met man en macht wordt gewerkt aan hef dichten van de vier gaten in d©r Ouden hoornse zeedijk. Er zijn bovendien nog vijf gaten in de dijk, doch hiervan wordt bij normaal weer geen hinder ondervonden. Thans wordt in de eerste plaats bezien, of men het gedeelte van het ondergelopen veel helpers, dat er eigenlijk te veel zijn. Zijkwamen voor Nieuwe Tonge te laat, doch zij doen wat zij kunnen om de gesel te verjagen en de bewoners weer een ge voel van veiligheid te geven, 's Nachts .slapen zij met tientallen ergens op een iïóutën vloer of 'aan boord va!h de sche pen, die met. hoog water het haventje kunnen bereiken. Een schip zat Vrijdag middag vast in dc havenmond en belet te een detachement militairen te vertrek ken. Dergelijke tegenslagen worden ech ter in Oude Tonge niet meer geteld. Ge dwee gingen de soldaten de loopplank weer af in het vooruitzicht van nog een nacht in het dorp. Nog 126 van de 3000 inwoners van Oude Tonge wonen thans nog op dit stukje Nederland, waar ieder met een bang hart de weerberichten be luistert, en vurig hoopt op een lange periode met weinig wind. Als straks de vloed opkomt, stijgt het water in Oude Tonge weer. Vóór die tijd moesten wij de lange dijk naar de Sluishaven over, waar de veerboot naar Dintelsas een 15-tal ge redde paarden laadde. Eén enkele auto rijdt soms over de dijk van Achterhuis naar Sluishaven, één van de weinige ver voermiddelen, dat gespaard is gebleven. Hij rijdt zolang er mensen weg moeten, zoiang de benzine strekt en gratis. Want geld telt hier niet meer. Daarvoor in de plaats is menslievendheid en onderlinge steun g :komen. Dat is het enige positieve, wat wij uit Oude Tonge kunnen melden, gebied droog kan krijgen waarin de Groene Kruisweg is gelegen, teneinde het verkeer tussen Rotterdam en Voorne en Putten weer enigszins normaal te doen verlopen. Het aantal slachtoffers in Zuidland is met één vermeerderd en bedraagt thans 21. Zes doden in polder Zalmplaat Gemeld is, dat in de polder Elfplaat in de gemeente Poortugaal zeven mensen zijn omgekomen. Thans blijkt dat in deze pol der géén doden te betreuren zijn. Wel zijn er zes doden in de aangrenzende polder Zalmplaat, in dezelfde gemeente. Spükcnissc de toestand meester In Spijkenisse is men thans de toestand meester. Er zijn vele militairen en er wordt nog hard gewerkt aan het herstel van de dijken, maar als het water niet stijgt en de wind niet opsteekt, heef men vertrouwen in de verdere gang van zaken. Gróte hoe veelheden zand, die met het oog op de uit voering van het Botlekplan in Spijkenisse lagen, worden nu weggevoerd om elders op Putten gebruikt te worden. Notarieel archief Dirksland Notaris J. de Vries te Dirksland op Goe- ree-Ovcrflakkee verzoekt mede te delen ten behoeve van. belanghebbenden, dat het notarieel archief van zijn kantoor nog vol komen intact is. Naamlijsten slachtoffers watersnood Door het Nederlandse Roode Kruis worden dagelijks lijsten uitgegeven die dc namen vermelden van hen, die bij de watersnood zijn omgeko men. In verband met de omstandighe den waaronder de gegevens worden verzameld, wordt de volledige be trouwbaarheid door het Roode Kruis niet gegarandeerd, zodat het mogelijk is dat enkele wijzigingen achteraf noodzakelijk blijken. Deze lijsten liggen voor ieder ter inzage bij dc plaatselijke afdelingen van het Roode Kruis en o.a. ook op de kantoren van ons blad te Leeu warden, Sneek, Dokkum, Drachten cn Heerenveen, Nog steeds stromen grote aantallen vluchtelingen de evacuatiecentra binnen Op de kade van een dezer centra n.l. Dordrecht, maakte onze fotograaf dit treffende beeld: een paar vissersboten uit Makkum (gem Wonsera- J in Fries land) komen aanvaren vanuit het rampgebied, terwijl een reeds eerder aangekomen boot op de - ooi-grond inet de vlag halfstok aan de kade gemeerd ligt. De vissers uit Makkum behoorden tot de ontelbaren, die zich spontaan hebben in gezet om htm bedreigde landgenoten te-redden.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1