Terwijl de hagel striemt worden de schepen geladen STAVENISSE, massagraf De Amerikanen zijn terug met hun enormedaverende wagens „Op de knieën Als er geen vliegtuigen geweest waren.... Lage Zwaluwe: geen steen meer op de andere Herstel in volle gang 30 Katholieke kerken en 100 scholen in rampgebied Zaterdag 7 Februari 1953 Pagiua 7 (Vervolg van pag. 1) Het is nacht geicorden in Bergen op Zoommaar t leven gaat wakend en zorgend verder. In de haven werpen schijnwerpers een zee van licht op schepen en scheepjes boeg aan boeg. Honderden arbeiders, vissers en soldaten maken de schuiten gereed voor de prille morgen van straks. Wanneer het eerste daglicht er zal zijn, komt het water hoog en zullen de boten uitvaren naar het verdron ken land. Vrachtauto's en militaire zestonners rijden af en aan met zakken zandrubberbotenreddingsmiddelen levensmiddelen en brandstoffen. En terwijl de hagel over de haven striemtworden de schepen geladen. Het stoere werk van de man nen kent geen ophouden. Er is hoogsten even tijd voor een tas koffie of een warme hap in de kazernes van het Krabbegat, waar de koks elkander aflossen en de wachtende soldaten met hun blikjes in de rij zich even kunnen losmaken uit een ver lammende vermoeidheid. De straten zijn vol van het la waai van trucks en trailers en de motoren van koeriers kunnen nu eenmaal niet rijden zonder te knetteren. Het gaat dag en nacht door. Het is alsof het ganse va derlandse wagenpark op drift is. En tussen de vrachtauto's en de bestelwagens en de autobussen, die met materialen en proviand, en met vluchtelingen vooral in een eindeloze stroom over de wegen naar 't land van de ramp gaan en er van terugkeren, snor ren de colonnes van onze eigen en van de Amerikaanse en Brit se, de Franse en Belgische troe pen. Vooral zijn er de Amerikanen, MERKWAARDIG SAMEN TREFFEN: de liturgie van de Zondag Sexagesima, de twee de Zondag van de Voor vasten, waarmee de Kerk ons inleidt in de grote tijd van boete en gebed, spreekt ons van Noacli en de zondvloed! De grote dag van „veroot moediging, gebed en offer", door de Kerken in overleg met de regering vastgesteld, geldt de herdenking der slachtoffers en de gevolgen van de moderne zondvloed, welke een deel van ons vader land zo vreselijk geteisterd heeft! „Om zijn zonden moest het menselijk geslacht, in de tijden van Noach, worden uit geroeid, niemand kon genade vinden, behalve Noach en zijn gezin, omdat hij alleen recht vaardig was." En het epistel van Sint Paulus (in de col- lecta aangeroepen ter be scherming tegen onspoed, om dat „wij op ons eigen werk niet mogen vertrouwen wordt ons de les voorgehou den, dat God beproeft en slaat, maar Hij geeft ook zal ving, heil en uitkomst. Na lijden komt de vreugde der verlossing, temidden der be koringen en beproevingen staat God ons met zijn ge naden bij. Een Christen ver geet dat niet. Hij weet van de deemoeden van de zin van het lijden, dat Onze Lieve Heer ons in deze dagen op legt. Hij weet, dat God ons, zoals de Bisschoppen het ons in Hun oproep hebben voor gehouden, een zwaar kruis heeft opgelegd. Zijn Heilige Wil is ons altijd goed en ge zegend. Terechter tijd hebben de Bisschoppen dit woord, dat velen hard in de oren klinkt, hoog verheven boven vernielde steden en dorpen boven de verwoeste akkers en de door een ware zondvloed verzwolgen vruchtbare ak kers. Wat hebben wij, moder ne mensen, met onze weelde gedaan? God is de Heer van leven en dood. Hij is de Mees ter, Hij is de Gróte en Sterke en Almachtige. Hem. zijn de mensen eer en onderdanig heid verschulidigd. „Ons volk moet op de knieën, in gebed en boete", schrijven de Bis schoppen in hun oproep. Niet alleen nu, om_ te smeken om ontferming en barmhartig heid, maar om ook op voorspraak pan de H. Maaqd Maria „dichter bij God te komen". Hij is niet alleen de Heer van water en wind, tot Wie wij naderen in deze da gen van een geweldige water ramp, maêr Hij is altijd de Heer van het lijden en van de vreugde, aan Wie wij nederig onderworpen zijn. „Al wat door ootmoed wordt herboren, is van het hemelse geslacht." Ons volk moet weer op de knieën, in nede rige erkenning van Gods al macht en goedheid en liefde, waaraan wij alles verschul digd zijn. Én in de zondvloed van de moderne wereld, die niet alleen met water, maar ook met alle ellende van de drievoudige vijand, duivel, wereld en vlees, xvordt over spoeld, is slechts de Kerk de Ark, die een veilig huis biedt voor allen die recht vaardig willen zijn die met. hun enorme daverende twintigwielige wagens en kranen en opleggers naar Nederland zijn teruggekomen. Ze kauwen nog steeds op kauwgum, die Amerikanen, maar ze kauwen nu dubbel zo hard. Achter Den Bosch passeerden wii vanavond zo'n kolos van een kraanwagen. Er zat een neger achter het stuur, dat meer op 'n scheepswiel. leek. Hij stak ziin bruin-witte duim omhoog en zijn krulhoofd uit het opengedraaide portierraam en hij schreeuwde kauwend en wel: ,,I come from Germany now and ten years ago from home in MissouriI was in the war, but I feel, that it is now the best job of my life to help your people": „Ik kom nu uit Duitsland en tien jaar geleden ging ik in Mis souri van huis.... Ik ben aan 't front geweest, maar nu voel ik, dat de beste job in mijn leven is nu: jullie volk te helpen". Ons volk. Ons diepgelovige volk, waar van wij de ontroerende verhalen horen. Een vader met vier kinde ren werd van een dak gehaald, terwijl de vader voorlas uit de Bijbel. Zijn stem was sterker dan hét geraas van het water. En in de vallende avond vertelt ons een oud moedertje, hoe zij bid dend het leven heeft behouden. Zij dreef op het dak van een schuur door een waterstraat van huizenbrokken en ze bad. En ze bad luider en luider, toen een koe .die voor haar leven vocht, op dat drijvende dak probeerde te klimmen en met de poten de plinten brak. Dat gammele ge raamte van pannen en hout werd kleiner en kleiner, totdat de koe geen kracht meer had en met een laatste geloei de kop in 't schuim van het water legde. Toen kwam uit die straat van huizenbrokken een snelle sloep gevaren. Het ge bedenboek dreef weg maar de mannen van de sloep zijn het achterna geroeid. Zij hebben het opgepikt uit het water en het aan het wenende moedertje te ruggegeven 's GRAVENHAGE, 6 Febr. De Luchtmachtvoorlichting deelt mede: De actie van de luchtmacht voor de noodgebieden werd gis teren (Donderdag) met onver minderde kracht voortgezet. Van 12 uur tot 18 uur 's middags wer den in totaal afgeworpen: 135.300 zandzakken, 405 paar rubber handschoenen, 1603 paar rubberlaarzen, 10 ton veekoeken, 47 zakken met brood, 14 contai ners levensmiddelen, 20 jerry cans drinkwater, 15 pakken hooi, voorts matrassen, dekens, zaklan tarens, rubberpakken, veldtele foons, babyvoeding, rubberboten, medicamenten, dynamo plus magneet, en een rubberkabel. Wegens de harde wind konden helaas 15 rubberboten niet „ge dropt" worden. Eén boot met zwemvesten viel in het dorp. In de voedselpakketten bevindt zich onder meer stamppot in blik. le verpastei, kaas, margarine, bis cuits, blikjes melk, handdoeken, kaarsen of zaklantarens plus bat terijen, lucifers, waterzuiverings tabletten enz. Ook Woensdrecht is zeer ac- tiéf. Daar staan gestationneerd zeven Austers, acht Pipers, vijf Beechcrafts, elf Fokkers S 11, eif Britse helicopters, een Neder landse helicopter, zeven Ameri kaanse Bell-helicopters, drie Bel gische helicopters van de Sabena Schieland's dijk wordt verhoogd Het Hoogheemraadschap Schie- land te Rotterdam deelt mede dat Schieland's Hoge Zeedijk, die van Schiedam tot Gouda een aanval van een stormvloed te verduren heeft gehad, zoals nog nooit is voorgekomen, thans tot Gouda onder controle is, zodat voor een doorbraak, zelfs bij storm, niet meer behoeft te worden gevreesd. Gedurende voorjaar en zomer zullen de gedeelten van de dijk, waarin thans gaten zijn geslagen, definitief worden hersteld met klei, nadat eerst het zand en de zandzakken zullen zijn verwij derd. De hoogte van deze gedeelten zal daarbij worden gebracht op 4.50 M boven NAP. 70 cm hoger dan thans het geval is. Deze wer ken moeten voor October zijn voltooid. De gedeelten van de dijk, die thans voldoende hoog bleken, zullen in de toekomst nog extra worden verhoogd. Ook de waterkering binnen Rotterdam zal op vele plaatsen worden ver hoogd. en een Belgische Hiller helicop ter. Er werden 271 gecombineerde vluchten gemaakt tussen 12 en 18 uur op 5 Februari. Uitgewor pen werden medicamenten, ra diozenders, seinmiddelen, kleding, post, rubberboten, autobanden, babyvoeding enz. In totaal zijn 594 personen geëvacueerd. Hoofd zakelijk uit Goeree-Overflakkee, Schouwen en Duiveland, Sint- Philipsland, Tholen, Noord-Beve land, Walcheren en Zuid-Beve land is de evacuatie vrijwel vol tooid naar centra, waar afvoer per schip kan geschieden. Men is in een stadium gekomen waarbij vele bewoners hun woonplaats niet uit eigen wil wensen te ver laten, daarom wordt vrij veel materiaal dat kan worden uit geworpen gevraagd voor achter gebleven bewoners en arbeiders. Nauwkeurige verkenning zal hiertoe noodzakelijk zijn, hetgeen het beste door helicopters kan geschieden. Vliegers rapporteerden, dat vele dijken een dermate slechte toestand vertonen, dat bij ongun stige omstandigheden nieuwe in stortingen verwacht moeten wor den. Het evacuatieprobleem zou dan wederom actueel worden, al dus de Lnvo. Koningin voerde besprekingen Gistermorgen te 11.30 uur ont ving H.M. de Koningin ten pa- leize aan het Lange Voorhout in Den Haag kolonel Valentini, mi litair adviseur van de president van Italië, die een van de hulp vliegtuigen naar Nederland over vloog en aan H.M. een persoon lijke boodschap van de president overhandigde. Om 12 uur brach ten de Amerikaanse ministers Dulles en Stassen een bezoek aan H.M. de Koningin. Om 15.00 uur ontving zij minister Algera en de directeur-generaal van de Rijks waterstaat, ir. Maris, om vier urn- de ministers Beel, van Thiel en Mansholt, om vijf uur de minis ter-president en om half zeven generaal Buurman van Vreeden. FILMS IN DUIZENDEN BIOSCOPEN Over de gehele wereld De filmreportages, die Poly- goon-Profilti van de nationale vertoning in de Nederlandse bio scopen alleen is in de afgelopen week 125.000 m film geprduceerd. Polygoon-Profilti zal thans uit de duizenden meters negatief ma teriaal, waarover wordt beschikt, een grote documentaire film sa menstellen ter ondersteuning van de hulpacties in binnen- en bui tenland. Grote giften voor het Rampenfonds In aansluiting op het bericht dat de K.A.B. met haar bonden en instellingen een bedrag van f 45.000 voor het Nat. Rampen fonds zou bijeenbrengen, kan nu worden medegedeeld, dat de Kath. Arbeidersbeweging haar bijdrage aanzienlijk heeft verhoogd en dat een bedrag van f 150.000 zal wor den overgemaakt. De totale opbrengst van de eerste drie collectedagen in Znid- Limburg bedroeg f 304.158.67. De collecte bij de Fordfabrie ken te Amsterdam bracht f 37.000 op, waarvan f 13.500 of twintig gulden per persoon van het per soneel en f 23.500 van de directie. Ambtenaren van de binnen dienst van het Departement van Landbonw, ongeveer 600 man, hebben reeds f 16.000 bijeenge bracht. Sommigen gaven acht a tien procent van hun maandsala ris. Dit bedrag zal over een aan tal maanden verdeeld van het salaris worden ingehouden. Ge rekend wordt, dat deze actie in totaal anderhalf a twee ton zal opbrengen. De Donderdag te Den Haag ge bonden buscolleete heeft een be drag van f 437.000 opgebracht. Hierbij is inbegrepen een bedrag van f 4000.dat in Loosduinen is bijeengebracht. De „Coca-Cola Export Corpo ration" schonk f 100.000. Eveneens een ton werd ge schonken door de Eierverkoop- centrale te Roermond. (Van een onzer redacteuren). Waar is het einde van deze tragedie? zuchtten wij toen wij in Lage Zwaluwe ronddoolden. Wij doolden door de kapot ge slagen steegjes, klauterden over de resten van muren en huizen, zagen de dode dieren en bewon derden de werkers die met grote inspanning aan de arbeid waren getogen. Niemand weet hoelang hier nog zal moeten worden gezwoegd, om de sporen van het wrede water nit te wissen. Gaat U eens in Lage Zwaluwe kijken zei ons een collega, die wij op onze weg ontmoetten. Hij trok ook al dagen door het gebied en had overal ten-lhemel- sohreiende ellende gezien. Ook wij moesten later erkennen, dat Lage Zwaluwe een van de zwaarst getroffen plaatsen is, die wij hebben bezocht. Het Geen bericht pastoors op Tholen Volgens voorlopige cijfers zijn ongeveer 30 Katho lieke kerken en 100 Katholieke scholen van verschil lende soort min of meer ernstig door de watersnood getroffen. Van alle pastoors in het getroffen gebied van het bisdom Haarlem is bericht ontvangendat zij in redelijke welstand verkeren en vaak onderdak hebben gevonden bij parochianen. Tot nog toe werd echter geen levensteken ontvangen van de pastoors Velselo en Van Boer op het eiland Tholen. In de kerk van pastoor J. Ti. D. Hofstede van Oude Tonge staat 1 'A meter water. De kerk van Middelhar- nis staat eveneens in het t valer, die van Achthuizen een halve meter diep. Het is nog niet bekend of de Katholieke scholen ernstige schade hebben geleden. In ieder geval bevin den zich volgens thans beschikbare gegevens 55 Katholieke lagere scholen5 U.L.O .-scholen, 36 kleu terscholen en 5 Katholieke land.bomv- of huishoude lijke scholen in het overstroomde gebied. dorp is tot op de laatste steen vernield. Wat nog overeind staat is valse schijn. Met boten héb ben de pontonniers uit Geer- truidenberg gisteren nog wat levende beesten op het vaste land gehaald. Hier in Lage Zwaluwe is inmiddels de twee de phase van de hulpactie, n.l. het (herstel werk ingegaan. De weg wordt provisorisch gerepareerd. In lange rijen bren gen vrachtauto's zand en ijzeren matten aan. De wegen zijn door het zware materiaal -kapotgere- den en veranderd in modder poelen, waarin de banden van de auto's zich vastzuigen. Een enkele vermetele autorijdér die over de onder water staande weg naar Zevenbergsehoek wil de rijden moest worden wegge- takeid. Aoh. wat zoudt U nog voor bijzonderheden willen we ten over dit. dorp. Wij zouden weer hetzelfde relaas moeten doen. Alleen maar enorm veel ellende. Maar, en dat doet het hart goed, vooral veel daden van vaderlandsliefde en naasten liefde. A.V.R.O. ontkent De heer de Clercq, voorzitter van de AVRO, heeft meegedeeld, dat berichten als zou de regering zendtijd van de AVRO hebben gevorderd, beslist onjuist zijn. Eveneens ontkende hij, dat er sprake van geweest zou zijn, dat de AVRO in enig opzicht gewei gerd zou hebben berichten, welke verband hielden met de noodtoe stand hier te lande, om te roepen. De AVRO heeft gedurende de gehele Zondag, toen zij in de aether was, alle berichten omge roepen, zelfs in samenwerking met het Nationaal Rampenfonds te 's-Gravenhage, „Gezien onze ondervinding van Zondag hebben wij er op aange drongen, om Dinsdag, wanneer de AVRO in de aether zou ko men, de werkwijze van Zondag wederom in te voeren. Immers deze had in ieder opzicht vol daan", aldus de heer de Clercq. „Wij hebben toen onzerzijds aan de regering aangeboden onbe perkte zendtijd voor de bericht geving af te staan". Dit voorstel werd door de regering aanvaard. Van boven naar beneden: (1) Een beeld van het zwaar geteisterde Stavenisse, genomen vanaf de Havendijk. De molen van Stavenisse, op de achtergrond zichtbaaris nog geheel in tact. (2) Een nog steeds zeer belangrijk werk is het droppen van zandzakken voor de dijkwerkers. Deze foto werd genomen tussen St. Annaland en Sta venisse. (3) Om het uitbreken van besmettelijke ziekten te voor komen is men met man en macht bezig met het opruimen van kadavers. (St. Phillipsland)(4) Hel centrum van het zo zwaar gehavende stadje Stavenisse met op de voorgrond enige rubberbo tenwelke helaas geen dienst meer konden doen.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3